“QARABAĞ” ÇEMPİONLAR LİQASINDA!
İnanılmazdır, amma reallıqdır. Ölkə çempionu “Qarabağ” Azərbaycan azarkeşlərinin uzun illər arzulamağa belə qorxduğu Çempionlar Liqasında. Əslində, bu tarixi qələbəni dərk etməyə müəyyən vaxt lazımdır. İstər-istəməz futbolçu, azarkeş, hətta jurnalist özü də möhtəşəm qələbəni bütövlüklə qəbul etməyə çətinlik çəkir.
Çempionlar Liqası Avropanın futbol üzrə ən nüfuzlu klub turniridir. Mötəbər yarışda qitənin ən güclü 32 komandası iştirak edir. Ümumilikdə, Avropada 600-dən çox klub fəaliyyət göstərir və hər biri 32 “əjdaha”nın sırasına düşməyi arzulayır. “Qarabağ”ın Çempionlar Liqasında iştirakı idmançımızın Yay Olimpiya Oyunlarındakı qələbəsinə bərabərdir. Kollektiv idman növlərində ölkə idmanı tarixində ən böyük nəticə deməkdir.
Azərbaycan çempionu “Qarabağ” hədəfinə çatmaq üçün son 5 ildə səylə çalışıb. Cari mövsümün əvvəlində rəhbərlik və baş məşqçi Qurban Qurbanov Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanmaq istədiklərini deyəndə, əksəriyyət bu sözlərə inanmırdı. Reallıqda doğrudan da bu heyətlə Çempionlar Liqası səviyyəsinə yüksəlmək mümkün görünmürdü.
Azərbaycan çempionu “Qarabağ”ın tarixi zəfəri Çempionlar Liqasının ikinci təsnifat mərhələsində Gürcüstanın “Samtredia” klubu ilə oyundan başlandı. Bakıda gürcülərin qapısından 5 cavabsız top keçirən Qurban Qurbanovun yetirmələri səfərdə də 1:0 hesablı qələbəyə sevindi. Bununla belə, iki oyunun nəticəsinə görə “Qarabağ” üçüncü təsnifat mərhələsinə adladı. Burada ölkə çempionu Moldovanın “Şerif” klubuna rəqib oldu. Bakıda qolsuz bərabərliyin ardınca Qurban Qurbanovun yetirmələri səfərdə Dino Ndlovu və Miçelin vurduğu qollar sayəsində 2:1 hesablı qələbə ilə tarixində ilk dəfə pley-off mərhələsində iştirakını rəsmiləşdirdi. Çempionlar Liqasında iştirak etmək üçün çempionumuz Danimarkanın ən güclü klubu “Kopenhagen”i üstələməli idi. Doğma paytaxtda keçirdiyimiz ilk oyunda “Qarabağ” 90 dəqiqə oyuna nəzarət etsə də, rəqib qapısına cəmi 1 qol vura bildi. Dino Ndlovunun zərbəsindən sonra dirəkdən qayıdan topu Mahir Mədətov tora göndərdi. Bu nəticədən sonra, “Qarabağ” səfərdə 1:2 hesablı məğlub olacağı təqdirdə belə sevinən tərəf olacaqdı. Gərgin anlarla yadda qalan Danimarkadakı matçın ilk hissəsində rəqib hesabı açdı. Ardınca ikinci hissədə Dani Ndlovu gözəl zərbə ilə hesabı bərabərləşdirdi. Dərhal “Kopenhagen” ikinci qolu “Qarabağ”ın qapısından keçirdi. Son dəqiqələr 5 futbolçu ilə müdafiəyə üstünlük verən Ağdam təmsilçisi yekunda bütün Azərbaycan xalqına sevinc bəxş etdi. 1:2 hesabı ilə uduzsaq da, səfərdə vurulan qol sayəsində “Qarabağ” Çempionlar Liqasına vəsiqə qazandı.
Çempionlar Liqasında iştirak etmək ölkə idmanı tarixində ən böyük uğurlardan biridir. Avropanın ən nüfuzlu klub yarışında mübarizə aparmaq həm klub, həm də ölkə üçün diqqət mərkəzində olmaq deməkdir. “Qarabağ” "ÇL"də iştirak etdiyinə görə, UEFA tərəfindən 12.5 milyon avro əldə edəcək. Əvəzində, klubun bütün oyunlarının teleyayımı, bilet satışı, matçlar zamanı stadionda reklam lövhələrinin yerləşdirilməsi hüququ eksklüziv olaraq Avropa Furbol Qurumuna keçdi. Çempionlar Liqasında matçlar qitədə 50, dünyada 100-dən çox ölkədə yayımlanır. Klubun oyunlarının icmalı əksər TV-lərdə nümayiş etdirilir. Çempionlar Liqasında iştirak həm “Qarabağ”, həm də Azərbaycan üçün böyük təbliğat olacaq. Bu yarışda iştirak həm də siyasi cəhətdən Qarabağ həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında böyük rol oynayacaq. Mötəbər yarışda mübarizə aparan klublar daim dünyanın aparıcı menecerləri və komandalarının diqqətində olur. Özünü yaxşı tərəfdən göstərən futbolçumuz gələcəkdə karyerasının Avropanın top çempionatlarında davam etdirə bilər. Artıq “Qarabağ”ın maraqlandığı xarici futbolçular Azərbaycanda çıxış etməyi geriyə addım kimi dəyərləndirməyəcək. Çünki bu ölkənin klubu “Qarabağ” Çempionlar Liqasında iştirak edir. Bu həm də Bakıya çoxlu sayda əcnəbi turistlərin gəlişi deməkdir. Qonşu ölkələrdəki azarkeşlər Çempionlar Liqasının oyunlarını izləmək üçün Azərbaycana səfər edəcək.
Tarixi qələbədən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev UEFA Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə yüksələn Ağdamın “Qarabağ” futbol klubunun heyətini qəbul edib. Komandanın uğurlarını yüksək qiymətləndirən dövlət başçısı “Qarabağ”ın oyunlarını izlədiyini deyib: “Siz Azərbaycan xalqına qələbə sevinci bəxş etdiniz. Siz gərgin mübarizədə bir daha göstərdiniz ki, Azərbaycan idmançısı, Azərbaycan vətəndaşı öz xalqına, dövlətinə bağlıdır, güclüdür, peşəkardır və ölkəmizi beynəlxalq müstəvidə ləyaqətlə təmsil edir.
Bu tarixi qələbə, eyni zamanda, ona görə önəmlidir ki, bu qələbəni hamımız üçün doğma və əziz olan “Qarabağ” komandası qazanıb. “Qarabağ” komandası Qarabağın adını daşıyır. “Qarabağ” komandası işğal altında olan Ağdam şəhərini təmsil edir. Ona görə sizin qələbənizin çox böyük əhəmiyyəti, mənası var. Bu, sadəcə olaraq, idman qələbəsi deyil, bu, dövlətimizin, Azərbaycan gəncliyinin, vətənpərvər insanların qələbəsidir. Biz döyüş meydanlarında da, idman meydançalarında da qələbələr qazanırıq. Necə ki, keçən ilin aprel ayında qəhrəman Azərbaycan hərbçiləri şücaət göstərərək torpaqlarımızın bir hissəsini işğalçılardan azad etdilər. O torpaqlarda indi həyat qaynayır. Vətəndaşlar işğaldan azad edilmiş torpaqlara qayıdıblar, indi orada yaşayırlar, qururlar, yaradırlar. O torpaqlarda indi Azərbaycan bayrağı dalğalanır. Bu qələbə təsadüfi qələbə deyildi. Siz bu qələbəyə doğru neçə ildir ki, gedirdiniz. Həm daxili çempionatda bir neçə dəfə çempion olmusunuz, neçə il Avropa Liqasının qrup mərhələsində iştirak etmisiniz. Mən sizinlə əvvəlki görüşümü xatırlayıram. O vaxt hakimin ədalətsizliyi ucbatından siz qələbədən məhrum edilmişdiniz. Onu da xatırlayıram ki, - o vaxt da mən bunu qeyd etdim, - ədalətsizliyə baxmayaraq, özünüzü çox ləyaqətlə, təmkinlə aparmısınız və ədalət öz yerini tapdı. Siz bu gərgin, çox açıq, ədalətli mübarizədə sübut etdiniz ki, Azərbaycan futbolu inkişaf edir və böyük qələbələr qazana bilər. Ona görə sizin qələbəniz təbiidir və ədalətlidir. Komandanın baş məşqçisi Qurban Qurbanovu təbrik edirəm. Qurban Qurbanov özünü futbolda həm peşəkar futbolçu, həm bilikli məşqçi, həm də vətənpərvər insan kimi təsdiqlədi. Eyni zamanda, Qurban Qurbanov özünü oyunlar zamanı çox ləyaqətlə aparır. Əminəm ki, onun davranışı, əminliyi və təmkinliyi futbolçulara da əlavə güc verir. Bu gün “Qarabağ” futbol klubu Avropanın aparıcı klubları ilə yarışır və yarışacaq. İndi bütün xarici kütləvi informasiya vasitələrinin xəbərlərində artıq Azərbaycanın “Qarabağ” klubu haqqında verilişlər gedir. Bu, əlbəttə ki, ölkəmizin təbliğində çox önəmli hadisədir. Mən sizin qələbənizi çox yüksək qiymətləndirirəm. Bu, tarixi qələbədir. Bu qələbə tarixə yazılıbdır və çox ədalətlidir ki, məhz “Qarabağ” klubu bu qələbəyə imza atdı. Mən sizi bir daha təbrik edirəm, gələcək uğurlar arzulayıram. Əmin olduğumu bildirmək istəyirəm ki, siz qrup mərhələsində də ölkəmizi layiqincə təmsil edəcəksiniz”.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev “Qarabağ" futbol klubunun UEFA Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə vəsiqə qazanması ilə əlaqədar sərəncam imzalayıb. Sərəncamda qeyd olunur ki, Klubun Azərbaycanı layiqincə təmsil etdiyini, ölkədə futbolun inkişafı və yüksəlişində xidmətlərini nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının 2017-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan “Qarabağ” futbol klubuna 2 milyon manat ayrılsın.
Artıq “Qarabağ”ın Çempionlar Liqasındakı rəqibləri məlumdur. C qrupunda yarışacaq “Qarabağ” mübarizəyə Londonda “Çelsi” sınağı ilə başlayacaq. İlk ev oyununda isə rəqib “Roma” olacaq.
C QRUPUNUN TƏQVİMİ
I tur, 12 sentyabr                                                                                 IV tur, 31 oktyabr
“Çelsi” - “Qarabağ”                                                                                   “Roma” - “Çelsi”
“Roma” - “Atletiko”                                                                           “Atletiko” - “Qarabağ”
II tur, 27 sentyabr                                                                                 V tur, 22 noyabr
“Atletiko” - “Çelsi”                                                                                “Qarabağ” - “Çelsi”
“Qarabağ” - “Roma”                                                                             “Atletiko” - “Roma”
III tur, 18 oktyabr                                                                                    VI tur, 5 dekabr
“Çelsi” - “Roma”                                                                                     “Çelsi” - “Atletiko”
“Qarabağ” - “Atletiko”                                                                         “Roma” - “Qarabağ”
“Qarabağ”ın tarixi uğurunda futbolçu və məşqçilərin rolu danılmazdır. Bununla belə, qrupda layiqli çıxış etmək üçün Ağdam təmsilçisi ən azı iki transfer reallaşdırmalıdır. Hazırda Dani Kintana zədəlidir. Ağabala Ramazanov mötəbər oyunlarda komandaya kömək edəcək səviyyədə deyil. Heyətdə hücumçu kimi yalnız Dino Ndlovu var. Onun zədələnməsi komandanı pis vəziyyətdə qoya bilər. “Qarabağ”ın qrup mərhələsinin oyunlarına qədər ən azı 1 hücumçu və 1 mərkəz yarımmüdafiəçisi ilə güclənəcəyi gözlənilir.
Xatırladaq ki, cari mövsüm Azərbaycan avrokuboklarda 4 komanda ilə təmsil olunub. “Qarabağ” Çempionlar Liqasında layiqli çıxışını davam etdirir. Daha üç klub - “Qəbələ”, “Zirə” və “İnter” Avropa Liqasında mübarizə aparıb. “Zirə” və “İnter” ikinci, “Qəbələ” isə üçüncü təsnifat mərhələsində uduzmaqla yarışla vidalaşıb.
Beləliklə, Azərbaycan böyük futbol ailəsinin üzvü olmaqla, ən azı, yanvara qədər Çempionlar Liqasının matçlarına ev sahibliyi edəcək. Paytaxt Bakıda dünyanın tanınmış “Çelsi”, “Roma” və “Atletiko” kimi klublarının oyunlarını izləmək mümkün olacaq. “İştah diş altındadır” deyiblər. Azarkeşlər artıq “Qarabağ”ın qrupda toplayacaq xallarını saymağa başlayıb. Gəlin, Azərbaycan çempionuna, sadəcə, dəstək olaq və böyük futboldan həzz alaq.

QARABAGH IS IN THE CHAMPIONS LEAGUE!
It is unbelievable but true. The national champion Qarabagh is in the group stage of the Champions League; an achievement the Azerbaijani fans of football have not dared dream of before. It will take some time to realize this historic victory, which is hard to perceive for any football player, fan and even a journalist.
The Champions League is the most prestigious club tournament in Europe attended by the thirty-two strongest teams of the continent. In general, there are more than 600 clubs in Europe and each of them dreams to be among these 32 strongest. Participation of Qarabagh in the Champions League is equal to the victory at the Summer Olympics. This is the highest result in the history of national sports in team sports.
To achieve this goal, the Azerbaijani champion has tried really hard for the last five years. Many were skeptical when at the beginning of this season the club's management and head coach Gurban Gurbanov announced their desire to win a ticket to the Champions League. It was unrealistic to make it there.
The historical triumph of Qarabagh began at the second qualifying stage with the Georgian club Samtredia. Qarabagh scored five unanswered goals in Baku and another victory in a return match (1:0). At the third stage, Qarabagh met with Sheriff FC from Moldova. After a goalless draw in Baku, Qarabagh answered with two goals (Dino Ndlovu and Michel) and became eligible (2:1) to play in the playoffs of the Champions League. Now, to participate in this tournament, the champion of Azerbaijan had to overcome the strongest club of Denmark, Copenhagen FC. Although Qarabagh controlled the game throughout the 90 minutes, the Horsemen managed to score just a single goal. Dino Ndlovu’s strike hit the post, and Mahir Madatov scored the goal just in time. After this result, Qarabagh could even lose with the score 1:2. In a tense match in Denmark, Copenhagen scored the first goal in the first half. In the second half of the game, Dino Ndlovu scored an excellent return goal. However, Copenhagen scored the second goal and stepped forward. In the last few minutes, the representatives of Aghdam defended well and managed to preserve the result, which brought great joy to the entire Azerbaijani people. Although the team lost and the goal scored on the opponent's field secured Qarabagh’s place at the Champions League.
Participation in the Champions League is one of the biggest successes in the history of national sports. To fight in the most prestigious club tournament in Europe means to be in the center of attention for both the club and the country as a whole. Qarabagh will get €12.5 million from UEFA for participation in the Champions League. In return, UEFA receives exclusive rights to broadcast all of the club's games, distribute tickets and advertise in stadiums. The matches of the Champions League are broadcast to 50 countries of the continent and to more than 100 countries of the world. Participation in the Champions League will become a big advertisement for both Qarabagh and Azerbaijan. It will also contribute considerably to spreading the truth about Karabakh to the whole world. Clubs that fight in this prestigious tournament attract the attention of leading managers and clubs of the world. So, Azerbaijani footballers can continue their career in the top European championships in the future. Foreign players interested in playing for Qarabagh will not consider the performance in Azerbaijan a step back. After all, the club participates in the Champions League. This means also the arrival in Baku of a large number of foreign tourists. Fans from neighboring countries will visit Azerbaijan to watch the games of the Champions League.
After the historic victory, Azerbaijani President Ilham Aliyev received Qarabagh FC. Highly appreciating the success of the team, president said that he followed the games of Qarabagh: "A new page in the history of football of our country was opened. Football club Qarabagh won a ticket to the group stage of the UEFA Champions League. I sincerely congratulate all of you on this historic victory. You gave the Azerbaijani people the joy of victory. In a tense struggle, you once again showed that the Azerbaijani athletes, the citizens of Azerbaijan are attached to his people, the state, is strong, professional and worthy represents our country on the international arena. This historic victory is simultaneously important because it was won by the Qarabagh family, beloved by all of us. The Qarabagh team bears the name of Qarabagh, represents the city of Aghdam, which is under occupation. Therefore, your victory is very important, meaningful. This is not just a sporting victory, it is the victory of our state, the youth of Azerbaijan, patriots. We win wins both on the battlefield and on sports grounds. Just as in April of last year, when the heroic Azerbaijani military freed some of our lands from occupation with courage. Now life is boiling on these lands. The citizens returned to the lands liberated from the occupation, now they live there, and create. Now the flag of Azerbaijan flies over these lands. I would also like to note that the victory was not accidental. You went to this victory for several years. Several times were champions and in domestic championships, several years participated in the group stage of the European League. I remember the previous meeting with you. Then because of the injustice of the judge, you were deprived of victory. I remember that, - I even then noted it, - that, despite the injustice, you behaved very dignifiedly, with restraint, and justice triumphed. In a very tense, open, fair fight you have proved that Azerbaijani football is developing and can win great victories. Therefore, your victory is natural and just. I congratulate the head coach of the team Gurban Gurbanov, he confirmed himself as a professional football player, and as a knowledgeable coach, and as a patriot. Today, Qarabagh competes and will compete with the leading clubs in Europe. Now in the news of all foreign media there are already broadcasts about Qarabagh FC. Of course, this is a very important event in the propaganda of our country. I want to express my confidence that you will represent our country in a worthy manner in the group stage."
By the way, President Aliyev signed an order to allocate ₼2 million to Qarabagh FC.
The opponents of Qarabagh in the Champions League are already known: Chelsea (London), Atletico (Madrid) and Roma (Rome).
ROUP C TIMETABLE
I round, September 12                                                                  IV round, October 31
Chelsea - Qarabagh                                                                                Roma - Chelsea
Roma - Atletico                                                                                   Atletico - Qarabagh
II round, September 27                                                             V round, November 22
Atletico - Chelsea                                                                             Qarabagh - Chelsea
Qarabagh - Roma                                                                                    Atletico - Roma
III round, October 18                                                                   VI round, 5 December
Chelsea - Roma                                                                                    Chelsea - Atletico
Qarabagh - Atletico                                                                              Roma - Qarabagh
The role of football players and coaches in the historical success of Qarabagh is undeniable. Nevertheless, for a worthy performance in the group, the Horsemen should implement at least two transfers. At the moment, Dani Quintana is injured. Aghabala Ramazanov cannot help the team in such responsible games. Hence, there is only one striker in current composition of the team, Dino Ndlovu. If he is injured, the team will be in a difficult situation. It is expected that before the games of the group stage, Qarabagh will be strengthened, at least, by one striker and one central midfielder.
Four teams represented Azerbaijan in Eurocups this season. Qarabagh continues the performance in the Champions League. Gabala, Zira and Inter fought in the European League. Zira and Inter dropped out of the tournament on the second, and Gabala - in the third qualifying stage.
Now, as part of a big football family, Azerbaijan will host the matches of the Champions League at least until January. The fans will be able to follow the matches the internationally famous clubs such as Chelsea, Roma, and Atletico. The fans have already started counting the points of Qarabagh in the group stage. Let's just support the champion of Azerbaijan and enjoy great football.