“QARABAĞ” ÇEMPİONLAR LİQASINDA!
İnanılmazdır, amma reallıqdır. Ölkə çempionu “Qarabağ” Azərbaycan azarkeşlərinin uzun illər arzulamağa belə qorxduğu Çempionlar Liqasında. Əslində, bu tarixi qələbəni dərk etməyə müəyyən vaxt lazımdır. İstər-istəməz futbolçu, azarkeş, hətta jurnalist özü də möhtəşəm qələbəni bütövlüklə qəbul etməyə çətinlik çəkir.
Çempionlar Liqası Avropanın futbol üzrə ən nüfuzlu klub turniridir. Mötəbər yarışda qitənin ən güclü 32 komandası iştirak edir. Ümumilikdə, Avropada 600-dən çox klub fəaliyyət göstərir və hər biri 32 “əjdaha”nın sırasına düşməyi arzulayır. “Qarabağ”ın Çempionlar Liqasında iştirakı idmançımızın Yay Olimpiya Oyunlarındakı qələbəsinə bərabərdir. Kollektiv idman növlərində ölkə idmanı tarixində ən böyük nəticə deməkdir.
Azərbaycan çempionu “Qarabağ” hədəfinə çatmaq üçün son 5 ildə səylə çalışıb. Cari mövsümün əvvəlində rəhbərlik və baş məşqçi Qurban Qurbanov Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanmaq istədiklərini deyəndə, əksəriyyət bu sözlərə inanmırdı. Reallıqda doğrudan da bu heyətlə Çempionlar Liqası səviyyəsinə yüksəlmək mümkün görünmürdü.
Azərbaycan çempionu “Qarabağ”ın tarixi zəfəri Çempionlar Liqasının ikinci təsnifat mərhələsində Gürcüstanın “Samtredia” klubu ilə oyundan başlandı. Bakıda gürcülərin qapısından 5 cavabsız top keçirən Qurban Qurbanovun yetirmələri səfərdə də 1:0 hesablı qələbəyə sevindi. Bununla belə, iki oyunun nəticəsinə görə “Qarabağ” üçüncü təsnifat mərhələsinə adladı. Burada ölkə çempionu Moldovanın “Şerif” klubuna rəqib oldu. Bakıda qolsuz bərabərliyin ardınca Qurban Qurbanovun yetirmələri səfərdə Dino Ndlovu və Miçelin vurduğu qollar sayəsində 2:1 hesablı qələbə ilə tarixində ilk dəfə pley-off mərhələsində iştirakını rəsmiləşdirdi. Çempionlar Liqasında iştirak etmək üçün çempionumuz Danimarkanın ən güclü klubu “Kopenhagen”i üstələməli idi. Doğma paytaxtda keçirdiyimiz ilk oyunda “Qarabağ” 90 dəqiqə oyuna nəzarət etsə də, rəqib qapısına cəmi 1 qol vura bildi. Dino Ndlovunun zərbəsindən sonra dirəkdən qayıdan topu Mahir Mədətov tora göndərdi. Bu nəticədən sonra, “Qarabağ” səfərdə 1:2 hesablı məğlub olacağı təqdirdə belə sevinən tərəf olacaqdı. Gərgin anlarla yadda qalan Danimarkadakı matçın ilk hissəsində rəqib hesabı açdı. Ardınca ikinci hissədə Dani Ndlovu gözəl zərbə ilə hesabı bərabərləşdirdi. Dərhal “Kopenhagen” ikinci qolu “Qarabağ”ın qapısından keçirdi. Son dəqiqələr 5 futbolçu ilə müdafiəyə üstünlük verən Ağdam təmsilçisi yekunda bütün Azərbaycan xalqına sevinc bəxş etdi. 1:2 hesabı ilə uduzsaq da, səfərdə vurulan qol sayəsində “Qarabağ” Çempionlar Liqasına vəsiqə qazandı.
Çempionlar Liqasında iştirak etmək ölkə idmanı tarixində ən böyük uğurlardan biridir. Avropanın ən nüfuzlu klub yarışında mübarizə aparmaq həm klub, həm də ölkə üçün diqqət mərkəzində olmaq deməkdir. “Qarabağ” "ÇL"də iştirak etdiyinə görə, UEFA tərəfindən 12.5 milyon avro əldə edəcək. Əvəzində, klubun bütün oyunlarının teleyayımı, bilet satışı, matçlar zamanı stadionda reklam lövhələrinin yerləşdirilməsi hüququ eksklüziv olaraq Avropa Furbol Qurumuna keçdi. Çempionlar Liqasında matçlar qitədə 50, dünyada 100-dən çox ölkədə yayımlanır. Klubun oyunlarının icmalı əksər TV-lərdə nümayiş etdirilir. Çempionlar Liqasında iştirak həm “Qarabağ”, həm də Azərbaycan üçün böyük təbliğat olacaq. Bu yarışda iştirak həm də siyasi cəhətdən Qarabağ həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında böyük rol oynayacaq. Mötəbər yarışda mübarizə aparan klublar daim dünyanın aparıcı menecerləri və komandalarının diqqətində olur. Özünü yaxşı tərəfdən göstərən futbolçumuz gələcəkdə karyerasının Avropanın top çempionatlarında davam etdirə bilər. Artıq “Qarabağ”ın maraqlandığı xarici futbolçular Azərbaycanda çıxış etməyi geriyə addım kimi dəyərləndirməyəcək. Çünki bu ölkənin klubu “Qarabağ” Çempionlar Liqasında iştirak edir. Bu həm də Bakıya çoxlu sayda əcnəbi turistlərin gəlişi deməkdir. Qonşu ölkələrdəki azarkeşlər Çempionlar Liqasının oyunlarını izləmək üçün Azərbaycana səfər edəcək.
Tarixi qələbədən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev UEFA Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə yüksələn Ağdamın “Qarabağ” futbol klubunun heyətini qəbul edib. Komandanın uğurlarını yüksək qiymətləndirən dövlət başçısı “Qarabağ”ın oyunlarını izlədiyini deyib: “Siz Azərbaycan xalqına qələbə sevinci bəxş etdiniz. Siz gərgin mübarizədə bir daha göstərdiniz ki, Azərbaycan idmançısı, Azərbaycan vətəndaşı öz xalqına, dövlətinə bağlıdır, güclüdür, peşəkardır və ölkəmizi beynəlxalq müstəvidə ləyaqətlə təmsil edir.
Bu tarixi qələbə, eyni zamanda, ona görə önəmlidir ki, bu qələbəni hamımız üçün doğma və əziz olan “Qarabağ” komandası qazanıb. “Qarabağ” komandası Qarabağın adını daşıyır. “Qarabağ” komandası işğal altında olan Ağdam şəhərini təmsil edir. Ona görə sizin qələbənizin çox böyük əhəmiyyəti, mənası var. Bu, sadəcə olaraq, idman qələbəsi deyil, bu, dövlətimizin, Azərbaycan gəncliyinin, vətənpərvər insanların qələbəsidir. Biz döyüş meydanlarında da, idman meydançalarında da qələbələr qazanırıq. Necə ki, keçən ilin aprel ayında qəhrəman Azərbaycan hərbçiləri şücaət göstərərək torpaqlarımızın bir hissəsini işğalçılardan azad etdilər. O torpaqlarda indi həyat qaynayır. Vətəndaşlar işğaldan azad edilmiş torpaqlara qayıdıblar, indi orada yaşayırlar, qururlar, yaradırlar. O torpaqlarda indi Azərbaycan bayrağı dalğalanır. Bu qələbə təsadüfi qələbə deyildi. Siz bu qələbəyə doğru neçə ildir ki, gedirdiniz. Həm daxili çempionatda bir neçə dəfə çempion olmusunuz, neçə il Avropa Liqasının qrup mərhələsində iştirak etmisiniz. Mən sizinlə əvvəlki görüşümü xatırlayıram. O vaxt hakimin ədalətsizliyi ucbatından siz qələbədən məhrum edilmişdiniz. Onu da xatırlayıram ki, - o vaxt da mən bunu qeyd etdim, - ədalətsizliyə baxmayaraq, özünüzü çox ləyaqətlə, təmkinlə aparmısınız və ədalət öz yerini tapdı. Siz bu gərgin, çox açıq, ədalətli mübarizədə sübut etdiniz ki, Azərbaycan futbolu inkişaf edir və böyük qələbələr qazana bilər. Ona görə sizin qələbəniz təbiidir və ədalətlidir. Komandanın baş məşqçisi Qurban Qurbanovu təbrik edirəm. Qurban Qurbanov özünü futbolda həm peşəkar futbolçu, həm bilikli məşqçi, həm də vətənpərvər insan kimi təsdiqlədi. Eyni zamanda, Qurban Qurbanov özünü oyunlar zamanı çox ləyaqətlə aparır. Əminəm ki, onun davranışı, əminliyi və təmkinliyi futbolçulara da əlavə güc verir. Bu gün “Qarabağ” futbol klubu Avropanın aparıcı klubları ilə yarışır və yarışacaq. İndi bütün xarici kütləvi informasiya vasitələrinin xəbərlərində artıq Azərbaycanın “Qarabağ” klubu haqqında verilişlər gedir. Bu, əlbəttə ki, ölkəmizin təbliğində çox önəmli hadisədir. Mən sizin qələbənizi çox yüksək qiymətləndirirəm. Bu, tarixi qələbədir. Bu qələbə tarixə yazılıbdır və çox ədalətlidir ki, məhz “Qarabağ” klubu bu qələbəyə imza atdı. Mən sizi bir daha təbrik edirəm, gələcək uğurlar arzulayıram. Əmin olduğumu bildirmək istəyirəm ki, siz qrup mərhələsində də ölkəmizi layiqincə təmsil edəcəksiniz”.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev “Qarabağ" futbol klubunun UEFA Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə vəsiqə qazanması ilə əlaqədar sərəncam imzalayıb. Sərəncamda qeyd olunur ki, Klubun Azərbaycanı layiqincə təmsil etdiyini, ölkədə futbolun inkişafı və yüksəlişində xidmətlərini nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının 2017-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan “Qarabağ” futbol klubuna 2 milyon manat ayrılsın.
Artıq “Qarabağ”ın Çempionlar Liqasındakı rəqibləri məlumdur. C qrupunda yarışacaq “Qarabağ” mübarizəyə Londonda “Çelsi” sınağı ilə başlayacaq. İlk ev oyununda isə rəqib “Roma” olacaq.
C QRUPUNUN TƏQVİMİ
I tur, 12 sentyabr                                                                                 IV tur, 31 oktyabr
“Çelsi” - “Qarabağ”                                                                                   “Roma” - “Çelsi”
“Roma” - “Atletiko”                                                                           “Atletiko” - “Qarabağ”
II tur, 27 sentyabr                                                                                 V tur, 22 noyabr
“Atletiko” - “Çelsi”                                                                                “Qarabağ” - “Çelsi”
“Qarabağ” - “Roma”                                                                             “Atletiko” - “Roma”
III tur, 18 oktyabr                                                                                    VI tur, 5 dekabr
“Çelsi” - “Roma”                                                                                     “Çelsi” - “Atletiko”
“Qarabağ” - “Atletiko”                                                                         “Roma” - “Qarabağ”
“Qarabağ”ın tarixi uğurunda futbolçu və məşqçilərin rolu danılmazdır. Bununla belə, qrupda layiqli çıxış etmək üçün Ağdam təmsilçisi ən azı iki transfer reallaşdırmalıdır. Hazırda Dani Kintana zədəlidir. Ağabala Ramazanov mötəbər oyunlarda komandaya kömək edəcək səviyyədə deyil. Heyətdə hücumçu kimi yalnız Dino Ndlovu var. Onun zədələnməsi komandanı pis vəziyyətdə qoya bilər. “Qarabağ”ın qrup mərhələsinin oyunlarına qədər ən azı 1 hücumçu və 1 mərkəz yarımmüdafiəçisi ilə güclənəcəyi gözlənilir.
Xatırladaq ki, cari mövsüm Azərbaycan avrokuboklarda 4 komanda ilə təmsil olunub. “Qarabağ” Çempionlar Liqasında layiqli çıxışını davam etdirir. Daha üç klub - “Qəbələ”, “Zirə” və “İnter” Avropa Liqasında mübarizə aparıb. “Zirə” və “İnter” ikinci, “Qəbələ” isə üçüncü təsnifat mərhələsində uduzmaqla yarışla vidalaşıb.
Beləliklə, Azərbaycan böyük futbol ailəsinin üzvü olmaqla, ən azı, yanvara qədər Çempionlar Liqasının matçlarına ev sahibliyi edəcək. Paytaxt Bakıda dünyanın tanınmış “Çelsi”, “Roma” və “Atletiko” kimi klublarının oyunlarını izləmək mümkün olacaq. “İştah diş altındadır” deyiblər. Azarkeşlər artıq “Qarabağ”ın qrupda toplayacaq xallarını saymağa başlayıb. Gəlin, Azərbaycan çempionuna, sadəcə, dəstək olaq və böyük futboldan həzz alaq.

"КАРАБАХ" В ЛИГЕ ЧЕМПИОНОВ!
евероятно, но факт. Чемпион страны "Карабах" в групповом этапе Лиги чемпионов, о котором азербайджанские болельщики не осмеливались даже мечтать. Чтобы осознать эту историческую победу, необходимо определенное время. Волей-неволей футболист, болельщик и даже журналист с трудом воспринимают этот факт.
Лига чемпионов является самым авторитетным клубным турниром Европы. В нем участвуют 32 сильнейшие команды континента. В целом в Европе более 600 клубов, каждый из которых мечтает оказаться в числе 32 сильнейших. Участие "Карабаха" в Лиге чемпионов равносильно победе спортсменов на летних Олимпийских играх. Это самый высокий результат в истории отечественного спорта в командных видах.
Для достижения поставленной цели чемпион Азербайджана не жалел сил последние 5 лет. Когда в начале нынешнего сезона руководство клуба и главный тренер Гурбан Гурбанов заявили о желании завоевать путевку в Лигу чемпионов, многие к этому отнеслись скептически. Пробиться туда этим составом казалось нереальным.
Исторический триумф чемпиона Азербайджана "Карабаха" начался на втором квалификационном этапе с игры с клубом "Самтредиа" из Грузии. Забив в Баку в ворота грузин 5 безответных мячей, воспитанники Гурбана Гурбанова отметились победой и на выезде - 1:0. На третьем этапе соперником чемпиона страны стал клуб "Шериф" из Молдовы. После нулевой ничьей в Баку "Карабах" на выезде ответил двумя голами (Дино Ндлову и Мичел) и одержал победу со счетом 2:1, официально оформив тем самым первый в своей истории выход в плей-офф Лиги чемпионов. Теперь, чтобы участвовать в этом турнире, чемпиону Азербайджана надо было побороть сильнейший клуб Дании "Копенгаген". Хотя на протяжении всех 90 минут домашней встречи "Карабах" и контролировал ход игры, забить он сумел всего один гол. Мяч после удара Дино Ндлову попал в штангу, а подоспевший Махир Мадатов отправил его в сетку ворот. После этого результата "Карабах" на выезде мог бы радоваться даже поражению со счетом 1:2. В запомнившемся напряженными моментами матче в Дании соперник открыл счет в первом тайме. Затем во второй половине игры Дино Ндлову прекрасным ударом сравнял счет. Однако очень скоро "Копенгаген" забил второй гол и вышел вперед. Последние минуты представитель Агдама оборонялся всем составом и сумел сохранить результат, доставивший огромную радость всему азербайджанскому народу. Хотя команда и проиграла, но гол, забитый на поле соперника, обеспечил "Карабаху" путевку в Лигу чемпионов.
Участие в Лиге чемпионов - один из самых больших успехов в истории отечественного спорта. Бороться на самом авторитетном клубном турнире Европы означает находиться в центре внимания и для клуба, и для страны в целом. За участие в ЛЧ "Карабах" получит 12,5 млн. евро от УЕФА. Взамен Европейский футбольный союз получает эксклюзивные права на телевизионную трансляцию всех игр клуба, распространение билетов и размещение рекламы на стадионах. Матчи Лиги чемпионов транслируются на 50 стран континента и на более чем 100 стран мира. Обзор игр показывают большинство ТВ. Участие в Лиге чемпионов станет большой рекламой и для "Карабаха", и для Азербайджана. Участие в этом соревновании сыграет также огромную роль в доведении до всего мира истины о Карабахе в политическом плане. Клубы, которые ведут борьбу на этом авторитетном турнире, привлекают пристальное внимание ведущих менеджеров и клубов мира. Проявившие себя положительно азербайджанские футболисты могут в будущем продолжить карьеру на топ-чемпионатах Европы. Теперь уже иностранные футболисты, которыми интересуется "Карабах", не будут считать выступление в Азербайджане шагом назад. Ведь клуб этой страны участвует в Лиге чемпионов. Это означает также и приезд в Баку большого количества иностранных туристов. Болельщики из соседних стран приедут в Азербайджан, чтобы следить за играми Лиги чемпионов.
После исторической победы состав футбольного клуба "Карабах" из Агдама принял президент Азербайджана Ильхам Алиев. Высоко оценив успехи команды, глава государства сказал, что следил за играми "Карабаха": "Была открыта новая страница в истории футбола нашей страны. Футбольный клуб "Карабах" завоевал путевку в групповой этап Лиги чемпионов УЕФА. Сердечно поздравляю всех вас с этой исторической победой. Вы подарили азербайджанскому народу радость победы. В напряженной борьбе вы еще раз показали, что спортсмен Азербайджана, гражданин Азербайджана привязан к своему народу, государству, силен, профессионален и достойно представляет нашу страну на международной арене. Эта историческая победа одновременно важна и потому, что ее завоевала родная и любимая всеми нами команда "Карабах". Команда "Карабах" носит имя Карабаха, представляет находящийся под оккупацией город Агдам. Поэтому ваша победа имеет очень большое значение, смысл. Это не просто спортивная победа, это - победа нашего государства, молодежи Азербайджана, патриотов. Мы завоевываем победы и на поле боя, и на спортивных площадках. Так же, как в апреле прошлого года героические азербайджанские военные, проявив отвагу, освободили от оккупации часть наших земель. Сейчас на этих землях кипит жизнь. Граждане возвратились на освобожденные от оккупации земли, сейчас живут там, созидают, творят. Сейчас над этими землями развевается флаг Азербайджана. Хотел бы также отметить, что победа была не случайной. Вы шли к этой победе несколько лет. Несколько раз были чемпионами и на внутренних чемпионатах, несколько лет участвовали в групповом этапе Европейской лиги. Я вспоминаю предыдущую встречу с вами. Тогда из-за несправедливости судьи вы были лишены победы. Вспоминаю и то, - я и тогда отметил это, - что, несмотря на несправедливость, вы вели себя очень достойно, сдержанно, и справедливость восторжествовала. В очень напряженной, открытой, справедливой борьбе вы доказали, что азербайджанский футбол развивается и может завоевать большие победы. Поэтому ваша победа естественна и справедлива. Поздравляю главного тренера команды Гурбана Гурбанова, он подтвердил себя в футболе и как профессиональный футболист, и как знающий тренер, и как патриот. Сегодня футбольный клуб "Карабах" соревнуется и будет соревноваться с ведущими клубами Европы. Сейчас в новостях всех зарубежных средств массовой информации уже идут передачи о клубе "Карабах" Азербайджана. Конечно, это очень важное событие в пропаганде нашей страны. Хочу выразить уверенность в том, что вы будете достойно представлять нашу страну и в групповом этапе".
Отметим, что президент Азербайджана подписал распоряжение о выделении 2 млн. манатов клубу "Карабах".
Уже известны и соперники "Карабаха" в Лиге чемпионов - это будут лондонский "Челси", мадридский "Атлетико" и римский "Рома".
Роль футболистов и тренеров в историческом успехе "Карабаха" неоспорима. Тем не менее для достойного выступления в группе представитель Агдама должен реализовать, как минимум, два трансфера. В данный момент травмирован Дани Кинтана. Агабала Рамазанов не того уровня, чтобы помочь команде в столь ответственных играх. Значит, в составе остается всего один нападающий - Дино Ндлову. Если он будет травмирован, команда окажется в трудном положении. Ожидается, что до игр группового этапа "Карабах" будет усилен минимум одним нападающим и одним центральным полузащитником.
Напомним, что в нынешнем сезоне Азербайджан был представлен на еврокубках 4 командами. "Карабах" продолжает выступление в Лиге чемпионов. 3 клуба - "Габала", "Зиря" и "Интер" боролись в Лиге Европы. "Зиря" и "Интер" выбыли из турнира на втором, а "Габала" - на третьем квалификационном этапе.
Таким образом, влившись в большую футбольную семью, Азербайджан, как минимум, до января будет принимать у себя матчи Лиги чемпионов. В Баку можно будет следить за матчами с участием таких всемирно известных клубов, как "Челси", "Рома" и "Атлетико". Говорят, аппетит приходит во время еды. Болельщики уже приступили к подсчету очков, которые наберет "Карабах" в группе. Давайте просто поддержим чемпиона Азербайджана и насладимся большим футболом.