Azərbaycan yığması tarixində ilk dəfə cüdo üzrə Dünya Çempionatında 4 mükafat qazandı
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt bir həftə dünya cüdosunun diqqət mərkəzində oldu. Planetin ən güclü cüdoçularının toplaşdığı ilin əsas yarışı – Dünya Çempionatı, sözün əsl mənasında, liderlər üçün ciddi sınaq oldu. Son iki mundialda medal üzünə həsrət qalan Azərbaycan yığması bu dəfə tilsimi qırmaq əzmində idi. Heyətdə Yay Olimpiya Oyunları mükafatçılarının olması ümidləri daha da artırırdı.
Budapeştdəki Dünya Çempionatı həm məşqçilərin, həm də azarkeşlərin ümidini doğrultdu. Millimiz tarixində ilk dəfə mundialda 4 mükafat qazandı. 127 ölkənin iştirak etdiyi mötəbər yarışda Azərbaycan millisi 2 qızıl və 2 gümüş medalla yadda qaldı.
Yarışın ilk günündə 60 kq-da çıxış edən Orxan Səfərov fəxri kürsüdə yer aldı. Bütün rəqiblərinə qalib gələn təmsilçimiz finalda Yaponiya idmançısı Naoxise Takatoya uduzdu. Finalda görüşünə yaxşı başlayan Səfərovun sonradan üstünlüyü rəqibə verməsi yekun nəticəyə də təsirsiz ötüşmədi. Nəticədə, Takato qızıl, Səfərov isə gümüş medal qazandı. Bu mükafat, həm də Orxan Səfərovun gələcəkdə çəki dəyişmək istəyinə də son qoydu. "Rio-2016"dan sonra çəkisini dəyişmək istədiyini deyən cüdoçumuz 60 kq-da hələ də uğur qazanmağı bacardığını göstərdi. Bu isə onun növbəti yarışlarda da doğma kateqoriyada çıxış edəcəyini təsdiqləyir.
Avropa çempionu, Rio do Janeyro Yay Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı Rüstəm Orucov (73 kq) karyerasında ilk dəfə Dünya Çempionatında mükafatçılar sırasında yer aldı. Təəssüf ki, Orucov da finala qədər bütün görüşlərdə qələbə qazandığı halda, həlledici mübarizədə məğlubiyyət acısı yaşadı. Bu dəfə çempionluğa gedən yolda idmançımızın qarşısını yapon cüdoçusu kəsdi. Final görüşü bərabər səviyyədə keçsə də, Soiçi Haşimoto əlavə olunan vaxtda fənd işlədərək, görüşün taleyini xeyrinə həll etdi.
Azərbaycan millisində böyük ümid bəslənilən Hidayət Heydərov (73 kq) medalın bir addımlığında dayandı. Üç ay əvvəl Avropa çempionu olan 20 yaşlı cüdoçumuz yarımfinalda yapon Soiçi Haşimotoya uduzdu. Bürünc medal uğrunda görüşdə isə Monqolustan təmsilçisi Odbayar Qanbaratla bacarmadı. Bu görüşdə də idmançımız əlavə vaxtda ippon fəndi ilə məğlub oldu. Maraqlıdır ki, Avropanın ən güclü idmançıları ilə layiqli mübarizə aparan Hidayət Heydərov Asiya təmsilçiləri ilə mübarizədə özünü göstərməyi bacarmır.
100 kq-da çıxış edən Elmar Qasımovu da yapon cüdoçuları dayandırdı. Dörddə-bir finalda idmançımız sonradan mundialın qalibi olacaq Aaron Volfa təslim oldu. Bürünc medal uğrunda görüşdə tamaşaçılar Azərbaycanın iki güclü idmançısının duelini izlədi. Elmar Qasımov dünya çempionu olan komanda yoldaşı Elxan Məmmədovla üz-üzə gəldi. 2017-ci ildə Avropa Çempionatında, həm də İslam Həmrəyliyi Oyunlarında Elxana uduzan Elmar bu dəfə qələbə qazanmaqla fəxri kürsüdə üçüncü pilləni tutdu. Mundialda medalsız qalan Elxan Məmmədov bununla belə, ən xoş sözlərə layiqdir. 36 yaşlı cüdoçu gələn il Bakıda keçiriləcək Dünya Çempionatında da millinin heyətində yer almağa layiq olduğunu sübut etdi.
Qadınların yarışında Azərbaycan millisi uzun fasilədən sonra mükafat əldə etdi. 78 kq-dan yuxarı çəkidə təmsil olunan İrina Kindzerskaya yarımfinalda çinli Sonq Yuya uduzsa da, təsəlliverici görüşlərdə layiqli çıxış edərək, milliyə bürünc medal qazandırdı.
Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə keçirilən Dünya Çempionatının yekununa əsasən müəyyənləşən Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının yeni reytinq siyahısı Azərbaycan millisi üçün uğurlu alınıb. Belə ki, komandamızın yarışa qatılan aparıcı idmançılarının əksəriyyəti mövqelərini yaxşılaşdırıblar. Mundialı bürünc medalla başa vuran İrina Kindzerska (+78 kq) 10 pillə irəliləyib. Reytinq xalını 2263-ə çatdıran cüdoçu 8-ci yerə yüksəlib. Budapeştdən gümüş medalla qayıdan Rüstəm Orucov (73 kq) 2-ci pillədəki mövqeyini qoruyubsa, Orxan Səfərov 4 rəqibini qabaqlamaqla, 2-ci yerə qalxıb. Mundialda 7-ci olan Məmmədəli Mehdiyev (90 kq) də 4 pillə irəliləyib. O, siyahıda 12-dir. Dünya Çempionatında bürünc medal alan Elmar Qasımov (100 kq) 2, onun 3-cü yer uğrunda məğlub etdiyi Elxan Məmmədov 1 pillə yüksəlib. Onlar, müvafiq olaraq, 3-cü və 2-dir. Hidayət Heydərov (73 kq), Uşanqi Kokauri (+100 kq) və Aişə Qurbanlı (48 kq) isə mövqelərini qoruyublar. Onlar, müvafiq olaraq, 5-ci, 21-ci və 35-ci yerdədirlər.
Dünya Çempionatının gümüş mükafatçısı Rüstəm Orucov "R+" jurnalına açıqlamasında uşaqlıq arzusunu həyata keçirdiyini bildirib: "Uşaqlıq arzumu yerinə yetirdim. Uşaqlıqda, nə vaxtsa, Dünya Çempionatında medal qazanmağı arzulamışam. Budapeştdəki gümüş medal arzumu həyata keçirdi. Əlbəttə, qızıl olsaydı, daha yaxşı alınardı. Bəlkə inanmayacaqsınız, amma yarışdan əvvəlki gecə gözümə yuxu getməyib. Çox həyəcanlı idim. Ən güclü idmançılar mənim qrupumda yer almışdı. Ona görə həyəcanlı idim. Yekunda çempiondan başqa fəxri kürsüdə yer alan bütün idmançılar mənim qrupumdan idi. Finala qədər görüşlər asan olmadı. Yaxşı hazırlaşmışdıq deyə,  görüşləri yüksək səviyyədə keçirdik. Final görüşünə tam hazır idim. Sadəcə, alınmadı. Sonda rəqibin etdiyi fənd mübahisəlidir. Bununla belə, təkrara baxandan sonra, hakimin belə fəndə vazari xalı verməsində səhv görmürəm. Cüdoda qaydalar çox dəyişdi. İndi çox diqqətli olmaq lazımdı. Təkrarda gördüm ki, hakim bu fəndə xal verməklə səhv etməyib. Yəni xal vermək də olardı, verməmək də. Ona görə etiraz etmədim. Məğlubiyyətdə günahkar özüməm”.
Bürünc medal uğrunda görüşdə komanda yoldaşı Elxan Məmmədova qalib gələn Elmar Qasımov təəssüratlarını "R+"la bölüşdü. O, qazandığı medalı oğluna həsr etdiyini dedi: “Macarıstana gəlməzdən öncə, ancaq qızıl medal haqqında düşünürdüm. Dünya çempionu olmaq istəyirdim. Sadəcə, yarışdan əvvəl kiçik zədələrim olduğu üçün bütün gücümlə məşq edə bilmirdim. Yalnız son bir ay ərzində bərpa olunaraq məşqlərdə iştirak edirdim. Fikrimcə, bürünc medal pis nəticə deyil, amma daha yaxşısına nail ola bilərdim. Dünya Çempionatında bütün görüşlər çətindir. Elxan Dünya Çempionatının qalibidir. Güclü idmançıdır. Mənə qarşı da tam gücü ilə mübarizə aparırdı. Asan görüş olmadı. Son görüşlərdə onunla mübarizəm alınmırdı. Avropa Çempionatında və İslam Oyunlarında məğlub olduğumdan, bu dəfə yalnız qələbə haqqında düşünürdüm. Həm də qələbə qazanmaqla, Dünya Çempionatının medalına layiq görülürdüm.  Dünya Çempionatında mənə dəstək olmaq üçün ailə üzvlərim də gəlmişdi. Adətən, idmançıların bəzilərinə bu amil mənfi təsir edir. Amma mən həm də onları sevindirmək istəyirdim. Bürünc medalı qazananda ailəmin sevincini görmək xoş oldu. Millinin uğurları naminə çalışan federasiya rəhbərliyi və məşqçilərə təşəkkür edirəm. Qazandığımız mükafatlar xalqımızındır. Bürünc medalı istərdim, həm də oğlum Adəmə həsr edim. Avqustun 9-da dünyaya gəlib. Adəm ailəmizə gələndən sonra ilk yarışım idi.
Ona görə medalı ona həsr edirəm.
Məlum olduğu kimi, 2018-ci ildə cüdo üzrə Dünya Çempionatı Bakıda keçiriləcək. Bunula bağlı Macarıstanın Budapeşt şəhərində mötəbər yarışın bayrağının Azərbaycana təqdimetmə mərasimi keçirilib. Mərasimdə Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının prezidenti Marius Vizer bu il dünya birinciliyini qəbul edən Macarıstan Cüdo Federasiyasına təşəkkürünü bildirərək, rəmzi bayrağı onlardan təhvil alıb və gələn il çempionatın təşkilatçısı, Azərbaycan Cüdo Federasiyasının vitse-prezidenti Sadıq Sadıqova təqdim edib. Bayrağın təqdimetmə mərasimindən sonra, 2018-ci ildə Bakıda keçiriləcək cüdo üzrə Dünya Çempionatının təqdimat videosu azarkeşlərə nümayiş etdirilib.

THE TRIUMPH IN BUDAPEST
The capital of Hungary, Budapest, was in the focus of world judo. The World Judo Championship was the main competition of the season, which has brought together all the strongest judoka of the planet and has become a serious test for the leaders in every sense of the word. The national team of Azerbaijan, which has not been able to enjoy many medals in the previous two championships, was determined to be successful this time. The fact that our team had the Olympiad winners has also contributed to our hopes.
The World Cup in Budapest has justified the hopes of both the coaches and fans. For the first time in its history, the national team won four medals (two silver and two bronze medals) at the World Cup, a prestigious competition among the representatives of 127 countries.
On the first day of the competition, the winner was Orkhan Safarov (60 kg). On his way to the finals, Orkhan lost to a Japanese athlete Noahisa Takato. Although he started the final fight rather successfully, he later lost the initiative to the opponent, which affected the final result - Takato won the gold, and Orkhan had the silver medal. This result allowed Safarov to finally decide on his weight category. The judoka, who was thinking about stepping into a different weight category after the Rio-2016, was convinced that he could succeed in his own weight category as well. Yet this confirms that he will also compete in the usual 60 kg weight category at upcoming competitions.
European champion, silver medalist of the Summer Olympic Games in Rio de Janeiro Rustam Orujev (73 kg) also, for the first time in his career, was among the winners at the World Championships. Unfortunately, after reaching the final stage, Orujov tasted the bitterness of defeat. His path to the highest step of the pedestal was blocked by a Japanese judoka. Although in the final fight, the athletes fought on an equal footing, in extra time, Soichi Hashimoto decided the fate of the meeting in his favor.
Hidayat Heydarov (73 kg) stopped at a step from a medal. The 20-year-old judoka, who became European champion three months ago, lost to the same Hashimoto in the semifinal, and failed to defeat Mongolian judoka Olbayar Ganbarat in the fight for the bronze medal. It is interesting that after his previous fights with the strongest athletes of Europe, Hidayat Heydarov failed to prove himself in the fight against Asian athletes.
Japanese judokas also stopped the further promotion of Elmar Gasimov (100 kg). In the quarterfinals, our athlete lost to the future winner of the World Cup, Japanese Aaron Wolf. And in the fight for the third place, the fans witnessed the duel of the two strong athletes from Azerbaijan - Elmar Gasimov and his teammate, world champion Elkhan Mammadov. Elmar, who lost to Mammadov at the European Championship in 2017 and at the Islamic Solidarity Games, was the winner this time and became the third strongest on the podium. Although Elkhan Mammadov finished the World Cup without a medal, he deserves the kindest words. The 36-year-old judoka proved that he would be the worthy member of the national team at the next World Championship to be held in Baku.
In competitions among women, the Azerbaijani team also won a medal after a long break. Although Irina Kindzerskaya (78 kg) lost to the Chinese Song Yu in the semi-finals, she performed well in the consolation round and became the bronze medalist in her weight category.
The success of the Azerbaijani national team is reflected in the ranking table of the International Judo Federation, compiled on the basis of the World Cup in Budapest. So, the majority of national athletes participating in this competition improved their rankings. The bronze medalist of the championship Irina Kindzerskaya (78 kg) advanced ten steps. With 2263 points, she settled on the 8th place. Being ahead of his four rivals, Orkhan Safarov rose to the second stage. Silver medalist Rustam Orujev (73 kg) also retained the second stage. Mammadali Mehdiyev (90 kg), who finished the World Cup in the 7th place, is ranked the 12th in the list. The bronze medalist Elmar Gasimov (100 kg) and his counterpart in the fight for the 3rd place Elkhan Mammadov took the 3rd and the 2nd places, respectively. Hidayat Heydarov (73 kg), Ushangi Kokauri (+100 kg) and Aisha Gurbanli (48 kg) retained their positions taking the 5th, 21st and 35th positions respectively.
In his interview with R +, silver medalist of the World Cup Rustam Orujev said that he realized the dream of his childhood: "I have dreamed of winning a medal at the World Championships since my childhood. The silver medal in Budapest made my dream come true. Of course, the gold would be better. Perhaps you will not believe, but on the night before the competition, I could not sleep. I was extremely excited. The strongest athletes of the world were in my group. All the winners came here, except for the future champion. Hence the excitement. All the fights to the finals were difficult. I prepared well, so I performed them at a high level. I was absolutely ready for the final meeting. But something went wrong. The trick made by my opponent in the end was controversial. Nevertheless, I do not think the wasari given by the referees after the second review was mistaken. The rules in judo have changed a lot. Now one needs to be extremely careful. On repetition, I was convinced that by awarding points for this trick, the referee was right. Although he could not do it. Therefore, I did not object. I am to blame myself for my defeat. "
The bronze medalist of the World Championship Elmar Gasimov also shared his impressions with us. He said that he dedicated this medal to his son: "Before coming to Hungary, I was thinking only of the gold medal. I wanted to become a world champion. But minor injuries did not allow to train in full before these competitions. I soon recovered and began to train only a month before the championship. I think a bronze medal is also a good result, although I could have done better. At the World Championships, all meetings are difficult. Elkhan is the world champion. He is a strong athlete. And he fought against me in full. It was a difficult fight. I have not been able to fight with him lately. Since I lost to him at the European Championships and the Islamic Solidarity Games, this time I was thinking only of winning him. The members of my family also came to the World Cup to support me. Some athletes perceive this negatively. I wanted to please them. It was nice to see the joy of my family members after winning the bronze medal. I thank the leadership of the federation and the coaches who make efforts for the sake of the team's success. The awards won by us belong to the people. I would like to devote this bronze medal to my son Adam. He was born on August 9th. It was my first competition after his birth. Therefore, I dedicate this medal to him."
The next World Championship will be held in 2018 in Baku. Therefore, the ceremony of transferring the flag of this prestigious competition to Azerbaijan was held in the capital of Hungary. The President of the International Judo Federation Marius Wieser expressed his gratitude to the host of the current championship, the Hungarian Federation of Judo. He later handed the flag to the representative of the organizer of the next championship - Vice-President of the Azerbaijani Judo Federation Sadig Sadigov. After the ceremony, a video presentation of the World Judo Championship to be held in Baku in September 2018 was demonstrated to the fans.