Azərbaycan yığması tarixində ilk dəfə cüdo üzrə Dünya Çempionatında 4 mükafat qazandı
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt bir həftə dünya cüdosunun diqqət mərkəzində oldu. Planetin ən güclü cüdoçularının toplaşdığı ilin əsas yarışı – Dünya Çempionatı, sözün əsl mənasında, liderlər üçün ciddi sınaq oldu. Son iki mundialda medal üzünə həsrət qalan Azərbaycan yığması bu dəfə tilsimi qırmaq əzmində idi. Heyətdə Yay Olimpiya Oyunları mükafatçılarının olması ümidləri daha da artırırdı.
Budapeştdəki Dünya Çempionatı həm məşqçilərin, həm də azarkeşlərin ümidini doğrultdu. Millimiz tarixində ilk dəfə mundialda 4 mükafat qazandı. 127 ölkənin iştirak etdiyi mötəbər yarışda Azərbaycan millisi 2 qızıl və 2 gümüş medalla yadda qaldı.
Yarışın ilk günündə 60 kq-da çıxış edən Orxan Səfərov fəxri kürsüdə yer aldı. Bütün rəqiblərinə qalib gələn təmsilçimiz finalda Yaponiya idmançısı Naoxise Takatoya uduzdu. Finalda görüşünə yaxşı başlayan Səfərovun sonradan üstünlüyü rəqibə verməsi yekun nəticəyə də təsirsiz ötüşmədi. Nəticədə, Takato qızıl, Səfərov isə gümüş medal qazandı. Bu mükafat, həm də Orxan Səfərovun gələcəkdə çəki dəyişmək istəyinə də son qoydu. "Rio-2016"dan sonra çəkisini dəyişmək istədiyini deyən cüdoçumuz 60 kq-da hələ də uğur qazanmağı bacardığını göstərdi. Bu isə onun növbəti yarışlarda da doğma kateqoriyada çıxış edəcəyini təsdiqləyir.
Avropa çempionu, Rio do Janeyro Yay Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı Rüstəm Orucov (73 kq) karyerasında ilk dəfə Dünya Çempionatında mükafatçılar sırasında yer aldı. Təəssüf ki, Orucov da finala qədər bütün görüşlərdə qələbə qazandığı halda, həlledici mübarizədə məğlubiyyət acısı yaşadı. Bu dəfə çempionluğa gedən yolda idmançımızın qarşısını yapon cüdoçusu kəsdi. Final görüşü bərabər səviyyədə keçsə də, Soiçi Haşimoto əlavə olunan vaxtda fənd işlədərək, görüşün taleyini xeyrinə həll etdi.
Azərbaycan millisində böyük ümid bəslənilən Hidayət Heydərov (73 kq) medalın bir addımlığında dayandı. Üç ay əvvəl Avropa çempionu olan 20 yaşlı cüdoçumuz yarımfinalda yapon Soiçi Haşimotoya uduzdu. Bürünc medal uğrunda görüşdə isə Monqolustan təmsilçisi Odbayar Qanbaratla bacarmadı. Bu görüşdə də idmançımız əlavə vaxtda ippon fəndi ilə məğlub oldu. Maraqlıdır ki, Avropanın ən güclü idmançıları ilə layiqli mübarizə aparan Hidayət Heydərov Asiya təmsilçiləri ilə mübarizədə özünü göstərməyi bacarmır.
100 kq-da çıxış edən Elmar Qasımovu da yapon cüdoçuları dayandırdı. Dörddə-bir finalda idmançımız sonradan mundialın qalibi olacaq Aaron Volfa təslim oldu. Bürünc medal uğrunda görüşdə tamaşaçılar Azərbaycanın iki güclü idmançısının duelini izlədi. Elmar Qasımov dünya çempionu olan komanda yoldaşı Elxan Məmmədovla üz-üzə gəldi. 2017-ci ildə Avropa Çempionatında, həm də İslam Həmrəyliyi Oyunlarında Elxana uduzan Elmar bu dəfə qələbə qazanmaqla fəxri kürsüdə üçüncü pilləni tutdu. Mundialda medalsız qalan Elxan Məmmədov bununla belə, ən xoş sözlərə layiqdir. 36 yaşlı cüdoçu gələn il Bakıda keçiriləcək Dünya Çempionatında da millinin heyətində yer almağa layiq olduğunu sübut etdi.
Qadınların yarışında Azərbaycan millisi uzun fasilədən sonra mükafat əldə etdi. 78 kq-dan yuxarı çəkidə təmsil olunan İrina Kindzerskaya yarımfinalda çinli Sonq Yuya uduzsa da, təsəlliverici görüşlərdə layiqli çıxış edərək, milliyə bürünc medal qazandırdı.
Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə keçirilən Dünya Çempionatının yekununa əsasən müəyyənləşən Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının yeni reytinq siyahısı Azərbaycan millisi üçün uğurlu alınıb. Belə ki, komandamızın yarışa qatılan aparıcı idmançılarının əksəriyyəti mövqelərini yaxşılaşdırıblar. Mundialı bürünc medalla başa vuran İrina Kindzerska (+78 kq) 10 pillə irəliləyib. Reytinq xalını 2263-ə çatdıran cüdoçu 8-ci yerə yüksəlib. Budapeştdən gümüş medalla qayıdan Rüstəm Orucov (73 kq) 2-ci pillədəki mövqeyini qoruyubsa, Orxan Səfərov 4 rəqibini qabaqlamaqla, 2-ci yerə qalxıb. Mundialda 7-ci olan Məmmədəli Mehdiyev (90 kq) də 4 pillə irəliləyib. O, siyahıda 12-dir. Dünya Çempionatında bürünc medal alan Elmar Qasımov (100 kq) 2, onun 3-cü yer uğrunda məğlub etdiyi Elxan Məmmədov 1 pillə yüksəlib. Onlar, müvafiq olaraq, 3-cü və 2-dir. Hidayət Heydərov (73 kq), Uşanqi Kokauri (+100 kq) və Aişə Qurbanlı (48 kq) isə mövqelərini qoruyublar. Onlar, müvafiq olaraq, 5-ci, 21-ci və 35-ci yerdədirlər.
Dünya Çempionatının gümüş mükafatçısı Rüstəm Orucov "R+" jurnalına açıqlamasında uşaqlıq arzusunu həyata keçirdiyini bildirib: "Uşaqlıq arzumu yerinə yetirdim. Uşaqlıqda, nə vaxtsa, Dünya Çempionatında medal qazanmağı arzulamışam. Budapeştdəki gümüş medal arzumu həyata keçirdi. Əlbəttə, qızıl olsaydı, daha yaxşı alınardı. Bəlkə inanmayacaqsınız, amma yarışdan əvvəlki gecə gözümə yuxu getməyib. Çox həyəcanlı idim. Ən güclü idmançılar mənim qrupumda yer almışdı. Ona görə həyəcanlı idim. Yekunda çempiondan başqa fəxri kürsüdə yer alan bütün idmançılar mənim qrupumdan idi. Finala qədər görüşlər asan olmadı. Yaxşı hazırlaşmışdıq deyə,  görüşləri yüksək səviyyədə keçirdik. Final görüşünə tam hazır idim. Sadəcə, alınmadı. Sonda rəqibin etdiyi fənd mübahisəlidir. Bununla belə, təkrara baxandan sonra, hakimin belə fəndə vazari xalı verməsində səhv görmürəm. Cüdoda qaydalar çox dəyişdi. İndi çox diqqətli olmaq lazımdı. Təkrarda gördüm ki, hakim bu fəndə xal verməklə səhv etməyib. Yəni xal vermək də olardı, verməmək də. Ona görə etiraz etmədim. Məğlubiyyətdə günahkar özüməm”.
Bürünc medal uğrunda görüşdə komanda yoldaşı Elxan Məmmədova qalib gələn Elmar Qasımov təəssüratlarını "R+"la bölüşdü. O, qazandığı medalı oğluna həsr etdiyini dedi: “Macarıstana gəlməzdən öncə, ancaq qızıl medal haqqında düşünürdüm. Dünya çempionu olmaq istəyirdim. Sadəcə, yarışdan əvvəl kiçik zədələrim olduğu üçün bütün gücümlə məşq edə bilmirdim. Yalnız son bir ay ərzində bərpa olunaraq məşqlərdə iştirak edirdim. Fikrimcə, bürünc medal pis nəticə deyil, amma daha yaxşısına nail ola bilərdim. Dünya Çempionatında bütün görüşlər çətindir. Elxan Dünya Çempionatının qalibidir. Güclü idmançıdır. Mənə qarşı da tam gücü ilə mübarizə aparırdı. Asan görüş olmadı. Son görüşlərdə onunla mübarizəm alınmırdı. Avropa Çempionatında və İslam Oyunlarında məğlub olduğumdan, bu dəfə yalnız qələbə haqqında düşünürdüm. Həm də qələbə qazanmaqla, Dünya Çempionatının medalına layiq görülürdüm.  Dünya Çempionatında mənə dəstək olmaq üçün ailə üzvlərim də gəlmişdi. Adətən, idmançıların bəzilərinə bu amil mənfi təsir edir. Amma mən həm də onları sevindirmək istəyirdim. Bürünc medalı qazananda ailəmin sevincini görmək xoş oldu. Millinin uğurları naminə çalışan federasiya rəhbərliyi və məşqçilərə təşəkkür edirəm. Qazandığımız mükafatlar xalqımızındır. Bürünc medalı istərdim, həm də oğlum Adəmə həsr edim. Avqustun 9-da dünyaya gəlib. Adəm ailəmizə gələndən sonra ilk yarışım idi.
Ona görə medalı ona həsr edirəm.
Məlum olduğu kimi, 2018-ci ildə cüdo üzrə Dünya Çempionatı Bakıda keçiriləcək. Bunula bağlı Macarıstanın Budapeşt şəhərində mötəbər yarışın bayrağının Azərbaycana təqdimetmə mərasimi keçirilib. Mərasimdə Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının prezidenti Marius Vizer bu il dünya birinciliyini qəbul edən Macarıstan Cüdo Federasiyasına təşəkkürünü bildirərək, rəmzi bayrağı onlardan təhvil alıb və gələn il çempionatın təşkilatçısı, Azərbaycan Cüdo Federasiyasının vitse-prezidenti Sadıq Sadıqova təqdim edib. Bayrağın təqdimetmə mərasimindən sonra, 2018-ci ildə Bakıda keçiriləcək cüdo üzrə Dünya Çempionatının təqdimat videosu azarkeşlərə nümayiş etdirilib.

Сборная Азербайджана впервые завоевала четыре медали на чемпионате мира по дзюдо
Столица Венгрии Будапешт находилась в центре внимания мирового дзюдо. Главное соревнование сезона - чемпионат мира, который собрал всех сильнейших дзюдоистов планеты, - стал серьезным испытанием для лидеров в прямом смысле слова. Сборная Азербайджана, не испытавшая радость от медалей на двух предыдущих чемпионатах, на этот раз была настроена решительно на успех. Усиливало надежды и наличие в составе сборной призеров олимпиад.
Чемпионат мира в Будапеште оправдал надежды и тренеров, и болельщиков. Впервые в своей истории сборная завоевала на мундиале четыре награды. На авторитетном соревновании с участием 127 стран сборная Азербайджана запомнилась 2 серебряными и 2 бронзовыми медалями. В первый же день соревнований на пьедестал почета поднялся Орхан Сафаров, выступавший в весовой категории 60 кг. Выиграв на пути в финал у всех соперников, Орхан уступил в решающей встрече японскому спортсмену Ноахисе Такато. Начав финальную схватку довольно успешно, затем Сафаров уступил инициативу сопернику, что и сказалось на итоговом результате - Такато завоевал золотую медаль, а Орхан - серебряную. Этот результат позволил Сафарову наконец определиться в выборе весовой категории. Дзюдоист, задумавшийся после Рио-2016 о переходе в другую категорию, убедился, что может добиться успеха и в этом весе. А это еще раз подтверждает, что он и на следующих соревнованиях будет выступать в привычной для себя весовой категории 60 кг.
Чемпион Европы, серебряный призер летних Олимпийских игр в Рио-де-Жанейро Рустам Оруджев (73 кг) тоже впервые в своей карьере оказался в числе призеров на чемпионате мира. Но дойдя до финала, Оруджев, к сожалению, также вкусил горечь поражения. И снова путь спортсмену на высшую ступень пьедестала преградил японский дзюдоист. Хотя в финальной схватке спортсмены и боролись на равных, проведя прием в дополнительное время, Соичи Хашимото решил судьбу встречи в свою пользу.
В шаге от медали остановился Хидаят Гейдаров (73 кг), на которого возлагались большие надежды. 20-летний дзюдоист, который три месяца назад стал чемпионом Европы, в полуфинале проиграл все тому же Хашимото, а в схватке за бронзовую медаль не сумел одолеть борца из Монголии Олбаяра Ганбарата. Интересно, что, достойно поборовшись с сильнейшими спортсменами Европы, Хидаят Гейдаров не сумел проявить себя в борьбе с азиатскими спортсменами.
Остановили японские дзюдоисты и дальнейшее продвижение выступавшего в категории 100 кг Эльмара Гасымова. В четвертьфинале спортсмен уступил будущему победителю мундиаля японскому спортсмену Аарону Вольфу. А в схватке за третье место зрители стали свидетелями дуэли двух сильных спортсменов из Азербайджана - Эльмара Гасымова и его товарища по команде, чемпиона мира Эльхана Мамедова. Проиграв Эльхану на чемпионате Европы 2017 года и на Исламских играх солидарности, Эльмар на этот раз праздновал победу и поднялся на третью ступень пьедестала почета. Хотя Эльхан Мамедов и остался на мундиале без медали, он заслуживает самых добрых слов. 36-летний дзюдоист доказал, что достоин занять место в сборной и на следующем чемпионате мира, который пройдет в Баку.
На соревнованиях среди женщин сборная Азербайджана также завоевала медаль после длительного перерыва. Хотя боровшаяся в весовой категории 78 кг Ирина Киндзерская и уступила в полуфинале китаянке Сонг Ю, достойно выступив в утешительных схватках, она внесла в копилку сборной бронзовую медаль.
Успех сборной Азербайджана отражен и в составленной по итогам чемпионата мира в Будапеште таблице рейтингов Международной федерации дзюдо. Так, улучшили свои позиции большинство участвовавших в этом соревновании отечественных спортсменов. На десять ступеней продвинулась бронзовый призер чемпионата Ирина Киндзерская. Доведя количество рейтинговых очков до 2263, она обосновалась на 8-м месте. Опередив четырех соперников, на вторую ступень поднялся Орхан Сафаров. Сохранил за собой вторую ступень и серебряный призер Рустам Оруджев. 12-е место в списке, поднявшись на четыре ступени, занял Мамедали Мехдиев (90 кг), который завершил мундиаль на 7-м месте. Поднявшись, соответственно, на две и одну ступени, бронзовый призер чемпионата мира Эльмар Гасымов (100 кг) и его визави в схватке за третье место Эльхан Мамедов заняли 3-е и 2-е места. Сохранили свои позиции Хидаят Гейдаров (73 кг), Ушанги Кокаури (+100 кг) и Аиша Гурбанлы (48 кг), заняв соответственно 5-е, 21-е и 35-е места.
В интервью R+ серебряный призер чемпионата мира Рустам Оруджев сказал, что осуществил мечту детства: "С детства мечтал завоевать медаль на чемпионате мира. Серебряная медаль в Будапеште стала воплощением моей мечты. Конечно, золотая была бы лучше. Возможно, вы не поверите, но в ночь перед соревнованием я не сомкнул глаз. Был крайне взволнован. В моей группе оказались сильнейшие спортсмены мира. Сюда попали все призеры, за исключением будущего чемпиона. Отсюда и волнение. Трудными были все схватки до финала. Я хорошо подготовился, поэтому провел их на высоком уровне. Был полностью готов и к финальной встрече. Просто не получилось. Проведенный соперником в концовке прием был спорным. Тем не менее оценку вазари, выставленную арбитром после повторного просмотра, не считаю ошибочной. Правила в дзюдо сильно изменились. Теперь необходимо быть крайне внимательным. На повторе я убедился, что, присудив очки за этот прием, арбитр был прав. Хотя мог и не делать этого. Поэтому и не стал возражать. В поражении виноват я сам".
Поделился впечатлениями с R+ и бронзовый призер чемпионата мира Эльмар Гасымов. Он сказал, что посвятил эту медаль своему сыну: "До приезда в Венгрию думал только о золотой медали. Хотел стать чемпионом мира. Но небольшие травмы не позволили тренироваться в полную силу перед этими соревнованиями. Восстановился и стал тренироваться только за месяц до чемпионата. Думаю, бронзовая медаль тоже неплохой результат, хотя мог бы добиться большего. На чемпионате мира все встречи трудные. Эльхан - чемпион мира. Сильный спортсмен. И боролся он против меня в полную силу. Нелегкая была схватка. В последнее время бороться с ним у меня не получалось. Так как я проиграл ему на чемпионате Европы и на Исламских играх, на этот раз думал только о победе. К тому же, одержав победу, завоевывал медаль чемпионата мира. Чтобы поддержать меня, на чемпионат мира приехали и члены моей семьи. На некоторых спортсменов это действует негативно. Я же хотел порадовать их. Было приятно видеть радость членов семьи после завоевания мною бронзовой медали. Благодарю руководство федерации и тренеров, прилагающих усилия ради успеха сборной. Завоеванные нами награды принадлежат народу. Хотел бы посвятить эту бронзовую медаль и моему сыну Адаму. Он родился 9 августа. Это было мое первое соревнование после его рождения. Поэтому и посвящаю эту медаль ему".
Как известно, в 2018 году чемпионат мира пройдет в Баку. В связи с этим в столице Венгрии состоялась церемония передачи Азербайджану флага этого авторитетного соревнования. На церемонии президент Международной федерации дзюдо Мариус Визер выразил благодарность принимавшей нынешний чемпионат Федерации дзюдо Венгрии. Получив от нее символический флаг, он передал его представителю организатора следующего чемпионата - вице-президенту Федерации дзюдо Азербайджана Садыгу Садыгову. После церемонии передачи флага болельщикам было продемонстрировано видеопредставление чемпионата мира по дзюдо, который пройдет в Баку в сентябре 2018 года.