Azərbaycan əhalisi banklardan çıxardığı əmanətləri iqtisadiyyatın real sektoruna qaytarır
Azərbaycanda yeni bir meyil müşahidə olunmağa başlanıb. Əhali şəxsi vəsaitlərini bank sisteminə deyil, iqtisadiyyatın real sektoruna yatırır. Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2017-ci ilin yanvar-iyul aylarında əhalinin əsaslı kapitala yatırdığı şəxsi vəsaitlər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 39,2% artaraq, 387,1 milyon manat təşkil edib. Beləliklə, əsas kapitala qoyulan sərmayələrdən əhalinin şəxsi vəsaitlərinin payı il ərzində 3,3% -dən 4,4% -dək artıb.
Mənzil tikintisi bumu
Əsas kapitalda fərdi yatırımların həcminin artması əhalinin milli iqtisadiyyata olan inamının artmasını və bir sıra sahələrdə əlverişli sərmayə mühitinin yaranmasını göstərir. Özü də bu, ölkə iqtisadiyyatına investisiyaların azalması kimi mənfi fonda baş verib: 2017-ci ilin ilk yeddi ayı ərzində bütün mənbələrdən əsas kapitala 8,7 milyard manat sərmayə qoyulub ki, bu da ötən ilin eyni dövrünə görə 0,3% azdır.
Digər tərəfdən, əhalinin aktivləşməsi məcburi bir addım hesab edilə bilər, axı bir qayda olaraq, onlar əmanətlərini bank sektorunda saxlamağı üstün tuturdular. Ötən il başlamış böhran, demək olar ki, hər dördüncü bankın bağlanmasına gətirib çıxardı və nəticədə, əmanətçilər öz vəsaitlərini banklardan çıxarmağa başladılar. Azərbaycan Mərkəzi Bankının məlumatına görə, 1 iyul 2017-ci il tarixinə əhalinin bank sistemindəki əmanətləri 6,9 milyard manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki ilin 1 iyul tarixinə nisbətən 908 milyon manat və ya 11,7 faiz azdır.
Lakin əmanətləri «yastıq» altında saxlamaq və onların inflyasiya nəticəsində öz alıcılıq qabiliyyətini itirməsini də müşahidə etmək əlverişsizdir. Bu ilin ilk yeddi ayında inflyasiya 14% təşkil edib. Buna görə, optimal variantlardan biri, sərbəst pulları qeyri-neft iqtisadiyyatının müxtəlif sektorlarında biznes layihələrə yerləşdirməkdir.
İlk növbədə, mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması daha faydalı hesab olunur. Belə ki, bu ilin 7 ayının nəticələrinə görə, tikinti sahəsinə sərmayələr ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,9% azalaraq 1.3 mlrd. manat təşkil edib. Amma mənzil tikintisinə 458,6 milyon manat yönəldilib ki, bu da illik hesablamada 42% artım deməkdir. Beləliklə, əsas kapitala sərmayələrdə mənzil tikintisinin payı il ərzində 4,1% -dən 5,2% -ə qədər artıb.
Bu sahədə sərmayələrin həcminin artması istifadəyə verilən mənzillərin həcminin artmasına gətirib çıxardı. 2017-ci ilin 7 ayının nəticələrinə görə, 973,7 min kvadratmetr mənzil istifadəyə verilib ki, bu, ötən ilin uyğun göstəricisindən 9,7% çoxdur. Bu il yaşayış binalarının tikinti templərinin belə yüksək səviyyədə olması göstərir ki, özəl biznes və əhali milli iqtisadiyyatın gələcəyinə inanır.
Uyğun olaraq, 2015-2016-cı illərdə əhali və biznes tərəfindən kapitalın çıxarılması üzündən cari ildə təhvil verilən yaşayış sahəsi həcminin kəskin azalması inşaat sektorunda yeni buma çevrilə bilər. Unutmaq olmaz ki, mənzil tikintisinə yatırılan hər bir manat inşaatla əlaqəli sənaye sahələrinə 4 manata qədər cəlb etməyə imkan yaradır.
Bəlkə də özəl mənzil tikintisinin artması, həm də Azərbaycana gələn xarici turistlərin axınının əhəmiyyətli dərəcədə artması ilə bağlıdır. Bəzi sakinlər tətil və bayram günlərində paytaxtda və regionlarda tikdirdikləri evlərini və villalarını həm yerli vətəndaşlara, həm də xarici qonaqlara kirayəyə verərək, əlavə gəlir əldə etməklə pul qazanırlar.
Regionlarda yenilənən infrastruktur
Prezident İlham Əliyevin bölgələrə səfərləri çərçivəsində yeni avtomobil yollarının açılması, içməli su təchizatı və kanalizasiya şəbəkələrinin, telekommunikasiya qovşaqlarının və elektrik yarımstansiyaların, məktəblərin, körpələr evlərinin və uşaq bağçalarının, səhiyyə müəssisələri və idman obyektlərinin yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilməsi yaxşı ənənəyə çevrilib. Nəticə də özünü gözlətməyib və Bakı, artıq bir maqnit kimi bölgələrin əhalisini özünə cəlb etmir, hətta paytaxtın bəzi sakinləri yaşayış şəraitinin yaxşılaşması ilə əyalətlərə köçmək qərarına gəliblər.
«Biz artıq bunu da görürük ki, əvvəlki illərdə Bakıya bütün bölgələrdən müşahidə olunan miqrasiya indi azalıbdır, eyni zamanda, əks proses də başlayıb. İndi insanlar şəhərlərdən kəndlərə qayıdırlar. Çünki kənd təsərrüfatının inkişafı üçün çox gözəl imkanlar yaradılıb»,- deyə dövlət başçısı çay, çəltik və sitrus meyvələri istehsalının inkişafı məsələlərinə həsr olunmuş respublika müşavirəsində bildirib.
Yeri gəlmişkən, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, bu ilin 7 ayı ərzində kənd təsərrüfatına sərmayələrdə keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12 faiz artım müşahidə edilib və sərmayələr 135.2 milyon manata çatıb.
Bir qayda olaraq, paytaxtın səs-küyündən qaçıb regionlara qayıtmağa qərar verənlər öz şəxsi vəsaitlərini fındıq, nar, üzüm, sitrus meyvələri və s.kimi bağların salınmasına yönəldirlər. Daha doğrusu, özlərini kənd təsərrüfatı işləri ilə çox yükləməməyə yox, əmək fəaliyyətlərinin sonuna yaxın işlə istirahəti birləşdirməyə çalışırlar.
Bu baxımdan, əhalinin vəsaitlərinin xeyli hissəsi müasir anbar binaları və nəqliyyat parklarının yaradılmasına yönəldilə bilər. Hakimiyyətin dəstəyi ilə ölkənin müxtəlif bölgələrində (Yalama və Şəmkirdə) müasir aqroparklar açılmağa başlayıb, digər bölgələrdə də uyğun işlər aparılır. Bu aqroparklarda kənd təsərrüfatı məhsullarının saxlanması və emalı ilə yanaşı, məhsulun yaxın ölkələrə də ixracı üçün avtoparkların təşkili nəzərdə tutulur.
Anbarlarda müasir soyuducu sistemlərinin mövcudluğu ölkə üçün sosial önəm daşıyan meyvə-tərəvəz məhsullarının qiymətlərinin qış aylarında gözəçarpacaq səviyyədə qalxmasına imkan vermir.
Cari ilin 7 ayının nəticələrinə görə, nəqliyyata və anbarlara sərmayələrin həcmi ötən ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə 36,1% artaraq 971,4 mln. manata çatıb. Özü də, il ərzində əsas kapitala yatırımlarda nəqliyyat və anbar sərmayələrinin payı artaraq 8,3%-dən 11,1% -ə çatıb.
Qeyri-neft sektoruna sərmayələrin artımı regionlarda yeni istehsal sahələrinin və iş yerlərinin yaradılmasına imkan yaradacaq, regionlarda və paytaxtda təklif edilən xidmətlər arasında keyfiyyət fərqini azaltmaqda yardımçı olacaq.
Nəticədə, regionlarda biznesin inkişafı və kənd təsərrüfatı məhsullarının hesabına ixrac potensialının artırılması iqtisadiyyatın dünya bazarlarında neftin qiymətinin dəyişməsindən asılılığını əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaq. Bu, həm də milli valyutanı gücləndirəcək ki, nəticədə ölkənin artan sosial-iqtisadi inkişafına inam qazandıracaq.

ДОВЕРИТЕЛЬНЫЕ ИНВЕСТИЦИИ
В Азербайджане стала прослеживаться новая тенденция, когда население активно вкладывает свои личные средства не в банковскую систему, а в реальный сектор экономики.
По данным Госкомитета по статистике Азербайджана, вложения личных средств населения в основной капитал по итогам января - июля 2017 года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года выросли на 39,2%, достигнув 387,1 млн. манатов. Тем самым доля личных средств населения в инвестициях в основной капитал в течение года повысилась с 3,3 до 4,4%.
Бум жилищного строительства
Рост объема вложений личных сбережений в основной капитал указывает на повышение доверия населения к национальной экономике и наличие благоприятного инвестиционного климата в ряде отраслей. Тем более что он произошел на негативном фоне сокращения инвестиций в национальную экономику: по итогам семи месяцев 2017 года из всех источников в основной капитал было вложено 8,7 млрд. манатов, что на 0,3% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Хотя, с другой стороны, активизацию населения можно считать вынужденным шагом, ведь, как правило, оно свои сбережения предпочитало хранить в банковском секторе. Кризис в последнем, начавшийся в прошлом году, привел к закрытию практически каждого четвертого банка, и, как следствие, вкладчики стали изымать свои сбережения из них. По данным Центрального банка Азербайджана, на 1 июля 2017 года вклады населения в банковской системе составили 6,9 млрд. манатов, что на 908 млн. манатов, или на 11,7%, меньше, чем на 1 июля прошлого года. Но и оставлять сбережения под "матрасом", наблюдая, как они теряют свою покупательскую стоимость и "съедаются" инфляцией, которая по итогам семи месяцев текущего года составила 14%, конечно, дело невыгодное. И потому одним из наиболее оптимальных вариантов стало размещение свободных денег в бизнес-проекты в различных отраслях ненефтяной экономики.
В первую очередь наиболее выгодным считается улучшение жилищных условий. Так, инвестиции в строительную отрасль по итогам 7 месяцев текущего года составили 1,3 млрд. манатов, что на 1,9% меньше в сравнении с тем же периодом прошлого года. Но на жилищное строительство направлено 458,6 млн. манатов, что означает рост в годовом исчислении на 42%. Тем самым доля жилищного строительства в инвестициях в основной капитал в течение года повысилась с 4,1 до 5,2%.
Рост объема вложений в эту сферу привел к увеличению объемов сдаваемого в эксплуатацию жилья, которые по итогам 7 месяцев 2017 года составили 973,7 тыс. кв. м, что на 9,7% больше прошлогоднего показателя. Столь высокие темпы жилищного строительства в этом году указывают на то, что частный бизнес и население поверили в перспективы национальной экономики. И, соответственно, вывоз со стороны бизнеса и населения капитала в 2015-16 годы и резкое снижение объемов сдаваемой жилой площади в текущем году могут обернуться новым бумом в строительном секторе. Не стоит забывать, что каждый вложенный манат в жилищное строительство позволяет привлечь до 4 манатов в смежные отрасли.
Впрочем, частное строительство жилья, возможно, еще связано с тем, что заметно увеличился поток иностранных туристов в Азербайджан. И некоторые жители не прочь подзаработать, получая дополнительный заработок от сдачи в аренду во время праздников и отпусков построенных домов и дач в столице и регионах как местным гражданам, так и иностранным гостям.
Обновляемая инфраструктура в регионах
Открытие новых автодорог, введение в эксплуатацию после реконструкции систем по снабжению питьевой водой и канализационной сети, телекоммуникационных узлов и электрических подстанций, школ и яслей-детских садов, объектов здравоохранения и спортивных сооружений стало хорошей традицией в рамках визитов президента Ильхама Алиева в регионы. Результат не заставил себе ждать, и Баку уже не притягивает как магнит население регионов, а некоторые жители столицы с улучшением бытовых условий даже решили переселиться в провинцию.
"Наблюдаемая в предыдущие годы миграция из всех регионов в Баку сейчас сократилась, одновременно начался обратный процесс. Сейчас люди возвращаются из городов в села, так как для развития сельского хозяйства созданы прекрасные возможности", - подчеркнул глава государства на республиканском совещании, посвященном вопросам развития производства чая, риса и цитрусовых.
Кстати, по данным Госкомстата, на протяжении 7 месяцев текущего года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года прослеживается 12-процентный рост инвестиций в сельское хозяйство - до 135,2 млн. манатов.
Как правило, те, кто решил вернуться в регионы, оставив столичную суету, вкладывают свои личные средства в разбивку садов - фундука, гранатов, виноградников, цитрусовых и т.д. То есть, стараясь не слишком загружать себя сельскохозяйственными работами, совместить работу и отдых на закате своей трудовой деятельности.
В данном контексте заметные средства со стороны населения могут быть направлены и на создание современных складских помещений и автопарков. При поддержке властей в различных регионах страны стали открываться современные агропарки (в Яламе, Шамкире, ведутся работы также в других регионах), в которых сосредоточены не только хранение и переработка сельскохозяйственной продукции, но и автопарки для экспорта продукции в ближайшие страны.
Наличие современных холодильных установок в складских помещениях позволяет не допустить заметного роста цен на плодоовощную продукцию в зимний период, что имеет социальный аспект для страны.
По итогам 7 месяцев текущего года объем инвестиций в транспорт и складские хранилища достиг 971,4 млн. манатов, что на 36,1% больше в сравнении с аналогичным периодом прошлого года. Тем самым доля объема инвестиций в транспорт и складские помещения в основной капитал в течение года повысилась с 8,3 до 11,1%.
Увеличение инвестиций в ненефтяной сектор позволит создавать новые производства и рабочие места в регионах и снизить разницу в качестве предлагаемых услуг населению в районах и столице.
В конечном счете развитие бизнеса в регионах и увеличение экспортного потенциала за счет аграрной продукции позволят заметно снизить зависимость экономики от колебаний цен на нефть на мировых рынках и укрепят национальную валюту, придав уверенность в поступательном социально-экономическом развитии страны.