Azərbaycan əhalisi banklardan çıxardığı əmanətləri iqtisadiyyatın real sektoruna qaytarır
Azərbaycanda yeni bir meyil müşahidə olunmağa başlanıb. Əhali şəxsi vəsaitlərini bank sisteminə deyil, iqtisadiyyatın real sektoruna yatırır. Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2017-ci ilin yanvar-iyul aylarında əhalinin əsaslı kapitala yatırdığı şəxsi vəsaitlər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 39,2% artaraq, 387,1 milyon manat təşkil edib. Beləliklə, əsas kapitala qoyulan sərmayələrdən əhalinin şəxsi vəsaitlərinin payı il ərzində 3,3% -dən 4,4% -dək artıb.
Mənzil tikintisi bumu
Əsas kapitalda fərdi yatırımların həcminin artması əhalinin milli iqtisadiyyata olan inamının artmasını və bir sıra sahələrdə əlverişli sərmayə mühitinin yaranmasını göstərir. Özü də bu, ölkə iqtisadiyyatına investisiyaların azalması kimi mənfi fonda baş verib: 2017-ci ilin ilk yeddi ayı ərzində bütün mənbələrdən əsas kapitala 8,7 milyard manat sərmayə qoyulub ki, bu da ötən ilin eyni dövrünə görə 0,3% azdır.
Digər tərəfdən, əhalinin aktivləşməsi məcburi bir addım hesab edilə bilər, axı bir qayda olaraq, onlar əmanətlərini bank sektorunda saxlamağı üstün tuturdular. Ötən il başlamış böhran, demək olar ki, hər dördüncü bankın bağlanmasına gətirib çıxardı və nəticədə, əmanətçilər öz vəsaitlərini banklardan çıxarmağa başladılar. Azərbaycan Mərkəzi Bankının məlumatına görə, 1 iyul 2017-ci il tarixinə əhalinin bank sistemindəki əmanətləri 6,9 milyard manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki ilin 1 iyul tarixinə nisbətən 908 milyon manat və ya 11,7 faiz azdır.
Lakin əmanətləri «yastıq» altında saxlamaq və onların inflyasiya nəticəsində öz alıcılıq qabiliyyətini itirməsini də müşahidə etmək əlverişsizdir. Bu ilin ilk yeddi ayında inflyasiya 14% təşkil edib. Buna görə, optimal variantlardan biri, sərbəst pulları qeyri-neft iqtisadiyyatının müxtəlif sektorlarında biznes layihələrə yerləşdirməkdir.
İlk növbədə, mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması daha faydalı hesab olunur. Belə ki, bu ilin 7 ayının nəticələrinə görə, tikinti sahəsinə sərmayələr ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,9% azalaraq 1.3 mlrd. manat təşkil edib. Amma mənzil tikintisinə 458,6 milyon manat yönəldilib ki, bu da illik hesablamada 42% artım deməkdir. Beləliklə, əsas kapitala sərmayələrdə mənzil tikintisinin payı il ərzində 4,1% -dən 5,2% -ə qədər artıb.
Bu sahədə sərmayələrin həcminin artması istifadəyə verilən mənzillərin həcminin artmasına gətirib çıxardı. 2017-ci ilin 7 ayının nəticələrinə görə, 973,7 min kvadratmetr mənzil istifadəyə verilib ki, bu, ötən ilin uyğun göstəricisindən 9,7% çoxdur. Bu il yaşayış binalarının tikinti templərinin belə yüksək səviyyədə olması göstərir ki, özəl biznes və əhali milli iqtisadiyyatın gələcəyinə inanır.
Uyğun olaraq, 2015-2016-cı illərdə əhali və biznes tərəfindən kapitalın çıxarılması üzündən cari ildə təhvil verilən yaşayış sahəsi həcminin kəskin azalması inşaat sektorunda yeni buma çevrilə bilər. Unutmaq olmaz ki, mənzil tikintisinə yatırılan hər bir manat inşaatla əlaqəli sənaye sahələrinə 4 manata qədər cəlb etməyə imkan yaradır.
Bəlkə də özəl mənzil tikintisinin artması, həm də Azərbaycana gələn xarici turistlərin axınının əhəmiyyətli dərəcədə artması ilə bağlıdır. Bəzi sakinlər tətil və bayram günlərində paytaxtda və regionlarda tikdirdikləri evlərini və villalarını həm yerli vətəndaşlara, həm də xarici qonaqlara kirayəyə verərək, əlavə gəlir əldə etməklə pul qazanırlar.
Regionlarda yenilənən infrastruktur
Prezident İlham Əliyevin bölgələrə səfərləri çərçivəsində yeni avtomobil yollarının açılması, içməli su təchizatı və kanalizasiya şəbəkələrinin, telekommunikasiya qovşaqlarının və elektrik yarımstansiyaların, məktəblərin, körpələr evlərinin və uşaq bağçalarının, səhiyyə müəssisələri və idman obyektlərinin yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilməsi yaxşı ənənəyə çevrilib. Nəticə də özünü gözlətməyib və Bakı, artıq bir maqnit kimi bölgələrin əhalisini özünə cəlb etmir, hətta paytaxtın bəzi sakinləri yaşayış şəraitinin yaxşılaşması ilə əyalətlərə köçmək qərarına gəliblər.
«Biz artıq bunu da görürük ki, əvvəlki illərdə Bakıya bütün bölgələrdən müşahidə olunan miqrasiya indi azalıbdır, eyni zamanda, əks proses də başlayıb. İndi insanlar şəhərlərdən kəndlərə qayıdırlar. Çünki kənd təsərrüfatının inkişafı üçün çox gözəl imkanlar yaradılıb»,- deyə dövlət başçısı çay, çəltik və sitrus meyvələri istehsalının inkişafı məsələlərinə həsr olunmuş respublika müşavirəsində bildirib.
Yeri gəlmişkən, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, bu ilin 7 ayı ərzində kənd təsərrüfatına sərmayələrdə keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12 faiz artım müşahidə edilib və sərmayələr 135.2 milyon manata çatıb.
Bir qayda olaraq, paytaxtın səs-küyündən qaçıb regionlara qayıtmağa qərar verənlər öz şəxsi vəsaitlərini fındıq, nar, üzüm, sitrus meyvələri və s.kimi bağların salınmasına yönəldirlər. Daha doğrusu, özlərini kənd təsərrüfatı işləri ilə çox yükləməməyə yox, əmək fəaliyyətlərinin sonuna yaxın işlə istirahəti birləşdirməyə çalışırlar.
Bu baxımdan, əhalinin vəsaitlərinin xeyli hissəsi müasir anbar binaları və nəqliyyat parklarının yaradılmasına yönəldilə bilər. Hakimiyyətin dəstəyi ilə ölkənin müxtəlif bölgələrində (Yalama və Şəmkirdə) müasir aqroparklar açılmağa başlayıb, digər bölgələrdə də uyğun işlər aparılır. Bu aqroparklarda kənd təsərrüfatı məhsullarının saxlanması və emalı ilə yanaşı, məhsulun yaxın ölkələrə də ixracı üçün avtoparkların təşkili nəzərdə tutulur.
Anbarlarda müasir soyuducu sistemlərinin mövcudluğu ölkə üçün sosial önəm daşıyan meyvə-tərəvəz məhsullarının qiymətlərinin qış aylarında gözəçarpacaq səviyyədə qalxmasına imkan vermir.
Cari ilin 7 ayının nəticələrinə görə, nəqliyyata və anbarlara sərmayələrin həcmi ötən ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə 36,1% artaraq 971,4 mln. manata çatıb. Özü də, il ərzində əsas kapitala yatırımlarda nəqliyyat və anbar sərmayələrinin payı artaraq 8,3%-dən 11,1% -ə çatıb.
Qeyri-neft sektoruna sərmayələrin artımı regionlarda yeni istehsal sahələrinin və iş yerlərinin yaradılmasına imkan yaradacaq, regionlarda və paytaxtda təklif edilən xidmətlər arasında keyfiyyət fərqini azaltmaqda yardımçı olacaq.
Nəticədə, regionlarda biznesin inkişafı və kənd təsərrüfatı məhsullarının hesabına ixrac potensialının artırılması iqtisadiyyatın dünya bazarlarında neftin qiymətinin dəyişməsindən asılılığını əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaq. Bu, həm də milli valyutanı gücləndirəcək ki, nəticədə ölkənin artan sosial-iqtisadi inkişafına inam qazandıracaq.

THE TRUSTED INVESTMENTS
We can witness a new trend in Azerbaijan, when the population actively invests their personal savings not in the banking system, but in the real sector of the national economy.
According to the State Statistics Committee of Azerbaijan, during January-July 2017, the investments of public funds in fixed assets increased by 39.2% compared to the same period of last year and reached ₼387.1 million. Thus, the share of public funds in fixed assets increased from 3.3 to 4.4% during the current year.
Housing boom
The growth in the share of private saving in fixed asset investments indicates an increase in public confidence in the national economy and the existence of a favorable investment climate in a number of industries. Moreover, this growth occurred amidst the reduction in investments in the national economy: according to the results of seven months of 2017, ₼8.7 billion was invested in fixed assets, which is 0.3% less compared to the same period of 2016.
On the other hand, the activation of the population can be considered a compulsory step, which has traditionally preferred to keep the savings in banks. The crisis in the banking sector, which started last year, led to the closure of almost every fourth bank, and as a result, investors began to withdraw their savings from them. According to the Central Bank of Azerbaijan, as of July 1, 2017, the population's deposits in the banking system amounted to ₼6.9 billion, which is less by ₼908 million, or 11.7%, than on July 1 last year. But it is also impractical to hoard the savings watching how they lose their buying value and suffer from inflation, which was 14% during the previous seven months. Therefore, one of the most optimal solutions was the placement of free money in business projects in various sectors of the non-oil economy.
First and foremost, improvement of living conditions is the most beneficial project. So, investments in the construction industry in the first seven months of 2017 amounted to ₼1.3 billion, which is 1.9% less than in 2016. But 458.6 ₼million were directed to housing construction, which means an annual growth of 42%. Thus, the share of housing construction in investments in fixed assets increased from 4.1% to 5.2% during the year.
Growth in the volume of investments in housing business led to an increase in the volume of housing to be commissioned, which, according to the results of seven months of 2017, amounted to 973.7 thousand sq. m, which is 9.7% more than last year's indicator. Such a high rate of housing construction this year indicates that private business and the population have more trust in the prospects of the national economy. Accordingly, the capital exports by the business and population in 2015-16, as well as the sharp decrease in the volume of the housing space could turn into a new boom in the construction sector. After all, every manat invested in housing construction allows the sector to attract up to four manats to related industries.
Perhaps, private housing construction is also flourishing thanks to the flow of foreign tourists to Azerbaijan, which has significantly increased. Some residents are eager to earn extra money by getting additional income from renting their houses and villas in Baku and the regions during vacation both to local citizens and foreign guests.
Renewable infrastructure in the regions
The opening of new highways, the commissioning of water supply and sewerage systems, telecommunication nodes and electrical substations, schools and day nurseries, health facilities and sports facilities after reconstruction have become a good tradition in the framework of President Ilham Aliyev's visits to the regions. Baku no longer attracts the population of the regions like a magnet, and some residents of the capital even decided to move to the provinces with an improvement in their living conditions.
"The migration from all regions observed in previous years in Baku has now declined, and the reverse process has started at the same time. Now people are returning from cities to villages, as excellent opportunities have been created for the development of agriculture, "the head of state said at a republican meeting devoted to the development of tea, rice and citrus production.
By the way, according to the State Statistics Committee, during the first seven months of this year, the national economy had 12% growth of investments in agriculture (up to ₼135.2 million).
As a rule, those who decided to return to the regions, invest their private savings in orchards for growing hazelnuts, pomegranates, vineyards, citrus fruits, etc. That is, trying not to overload themselves with agricultural work, rather combining work and rest.
In this context, significant private savings can be used for the creation of modern storage facilities and autoparks. With the support of government authorities, modern agro-parks are being opened in various regions of the country (Yalama, Shamkir, and other regions), which are capable of storing and processing agricultural products, as well as for exporting products to the nearest countries.
The availability of modern refrigeration units in warehouses allows prevention of a noticeable increase in prices for fruit and vegetable products in the winter period, which has a social significance for the country.
During the seven months of 2017, the volume of investments in transport and storage warehouses reached ₼971.4 million, which is 36.1% more compared to the same period of 2016. Thus, the share of investments in transport and storage facilities in fixed assets increased from 8.3% to 11.1% during the year.
Increased investment in the non-oil sector will create new production and jobs in the regions and reduce the difference in the quality of public services in the regions and Baku.
Ultimately, the development of businesses in regions and the increase in export potential due to agrarian production will significantly reduce the dependence of the national economy on fluctuations in global oil prices and strengthen the national currency, giving confidence in the country's progressive social and economic development.