YAŞAMAQ HAQQI OLMADAN
Bəziləri hesab edir ki, Nobel sülh mükafatını insanlara ölümündən sonra vermək lazımdır. Elmdə və ya mədəniyyətdə əldə olunan nailiyyətləri müəyyən mənada qiymətləndirmək mümkündür və buna görə insanın həyatda olduğu vaxt mükafatlandırılması doğrudur. Bəs sülhün bərqərar olunmasına verilən töhfəni necə qiymətləndirmək olar? Əgər mükafata layiq görülmüş şəxsin indi və ya gələcəkdə hər hansı insanpərvər olmayan, bəzən isə cinayət sayılacaq əmələ birbaşa və ya dolayısı ilə aidiyyəti varsa? Hər halda, nə Qorbaçov, nə Obama, nə Karter, nə də bu mükafatın bir sıra digər laureatları mələyə bənzəyirdər.
Bu mükafata Myanmanın (Birma) 1989-2010-cu illəri ev dustağı kimi keçirmiş hazırkı rəhbəri Aun San Su Çji də layiq görülüb. 1988-ci ildə Oksfordda təhsil aldıqdan sonra, Avropadan vətəninə qayıdan bu şəxs 3 il BMT-də çalışıb. Mahmata Qandinin, Martin Lyuter Kinqin qeyri-zorakılıq təlimləri ilə, buddist konsepsiyası ilə maraqlanan Aun San Su Çji sonda «Demokratiya uğrunda milli liqa» partiyasının əsasını qoyub. 1991-ci ildə «Demokratiya və insan haqları uğrunda qeyri-zorakı yolla mübarizə» apardığı üçün Nobel mükafatına layiq görülüb.
İndi isə məlum olub ki, qeyri-zorakılıq təlimləri, əslində, hakimiyyət uğrunda mübarizə ilə uzlaşmır. Onun rəhbərlik etdiyi siyasi təşkilatın hakim partiyaya çevrilməsindən cəmi ilyarım sonra, yüzminlərlə insan bu şəxsin sülh mükafatından məhrum edilməsi üçün ərizəyə imza atır. Nobel Komitəsi mükafatın geri alınması prosedurunun olmadığını desə də, Aun San Su Çji, artıq dünyanın heç bir yerində demokratiyanın rəmzlərindən biri kimi qəbul olunmur. Halbuki, onilliklər ərzində bu, məhz belə idi. Bundan başqa, o, müasir dövrün ən nəhəng humanitar fəlakətlərindən birinə görə cavabdeh sayılır.
Rohinca faciəsi
Avqustun sonlarına, artıq 100 minlərlə Myanma sakini doğma evini tərk etməli olub. Onlar qarşısına çıxan hər şeyi məhv edən azğın ordudan xilas olmaq üçün daha təhlükəsiz yer axtarışındadırlar. Beynəlxalq hüquq müdafiəsi təşkilatı olan «Human Rights Watch» tərəfindən yayılmış, peyk vasitəsilə çəkilmiş fotolarda onlarca yandırılmış yaşayış məntəqəsini görmək mümkündür. Qurbanların sayı gündən-günə artır, çaxnaşma içərisində qonşu Banqladeşə üz tutmuş insan kütləsi bitmək bilmir.
Bəs bu insanların hakimiyyət qarşısında qəbahəti nədir? Özlərini Myanmanın köklü sakini saymaları və benqalların tələb etdiyi kimi, özlərini «benqal» yox, «rohinca» adlandırmaları? Sayı 1 milyondan artıq olan bu insanlara cəza olaraq, vətəndaşlıqları ləğv olunur, sivilizasiyanın müasir nemətləri onlara qadağan edilir - ölkədə sərbəst hərəkət, təhsil, səhiyyə və mülkiyyət toxunulmazlığı.
BMT-nin «etnik təmizləmə» kimi qiymətləndirdiyi son hadisələr rohincalıların həyatında heç də ilk acınacaqlı durum deyil. Myanma Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanı Min Aunq Xlaynın ordunun «İkinci Dünya müharibəsində yarımçıq qalmış işi başa çatdırmağa çalışdığını» bəyan etməsi isə bizi bu münaqişənin tarixinə nəzər salmağa sövq edir.
Rakhayn (Arakan) ştatının şimal hissəsində əhalinin əksəriyyəti müsəlmandır. Onlar özlərini XVI əsrdə Hind okeanı sahillərini müstəmləkəyə çevirmiş ərəblərin nəslindən, bu ərazilərin köklü etnosu sayır. Ərazinin adına əsasən, onlar özlərini «rohinca» adlandırır.
İkinci Dünya müharibəsi illərində Yaponiyanın ölkəni işğal etməsi zamanı Birmanın çoxluq təşkil edən buddist əhalisi yaponlarla əməkdaşlığın onları Britaniya imperiyasının köləliyindən xilas edəcəyini düşünərək, qarşı tərəfə keçib. Rohinca isə Böyük Britaniyanın onlara müstəqillik veriləcəyi haqda vədinə inanaraq, britaniyalıları dəstəkləyib. Nəticədə, hər iki tərəf bir-birinə qarşı keçirilən qanlı əməliyyatlarda iştirak edib.
Birma ordusu 1941-ci ildə general Aun San (Aun San Su Çjinin atası) tərəfindən yaponların dəstəyilə yaradılıb, müharibənin sonunda isə britaniyalılarla ittifaq qurub. 1947-ci ildə general Böyük Britaniya ilə Birmaya müstəqillik verilməsinə dair danışıqlara başlayıb. Eyni vaxtda o, vahid dövlətin qurulması üçün milli qruplaşmaların rəhbərlərilə də müzakirələrə start verib. 1947-ci ilin iyulunda general Aun San sui-qəsd nəticəsində dünyasını dəyişib.
1946-1947-ci illərdə rohinca Britaniya Hindistanının parçalanması nəticəsində yaradılmış Pakistan rəhbərliyinə müraciət edərək, Arakanın şimal hissəsinin Pakistanın Şərqi Benqal əyalətinə (gələcəkdə Banqladeş) birləşdirilməsini istəyib. Lakin istəyinə müsbət cavab almayıb.
1948-ci ildə elan olunmuş müstəqillikdən sonra Birmanın bir-birini əvəzləyən hərbi rejimləri rohincanıni hər hansı vətəndaş hüququnu tanımaqdan qəti şəkildə imtina edib. Onları gəlmə əhali sayıblar və sayırlar. Hesab edirlər ki, rohinca 18-ci əsrdə Britaniya müstəmləkəçiləri tərəfindən Arakana ucuz işçi qüvvəsi kimi gətirilib.
1982-ci ildə qəbul edilmiş vətəndaşlıq haqqında qanun Myanmada yaşayan bütün 130 etnosa, həmçinin müsəlmanlara şamil olunsa da, rohincaya aid edilməyib. Onların bu etnos adında yaşama haqqı tanınmayıb. Üstəlik, bəyan olunub ki, onların istənilən nümayəndəsi sənədlərlə üçüncü nəslə aid olduğunu sübuta yetirərsə, «benqal» kimi vətəndaşlıq alacaq və ölkənin digər hissəsinə, Arakandan uzağa köçürüləcək.
Ucqarda, sivilizasiyadan uzaqda yerləşən kəndin bitib-tükənmək bilməyən müharibələrdən, məhrumiyyətlərdən keçmiş sakininin 3 nəsli təsdiqləyəcək lazımi sənədlərə malik olmasını təsəvvür belə, etmək çətindir. Belələri olsa da, nadir halda olur. Onlarında heç də hamısı hökumətlə razılığa getmək istəmir. Bəzisi etnosuna bağlı olduğundan, bəzisi yaraqlılardan ehtiyatlandığından.
Bitmək bilməyən vətəndaş müharibəsi
Lakin Myanma rəhbərliyinin problemi yalnız rohinca ilə bağlı deyil. Ölkə yaranandan bəri onun bir çox hissəsində vətəndaş müharibəsi bitmək bilmir. Orada hətta rəsmi hakimiyyətin nəzarətində olmayan Şan, Va, Kokan, Karen vilayəti və s. kimi kvazi-dövlətlər də var.
2015-ci ildə Myanma ordusu Kokan ərazisində genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlar keçirib. Bu bölgənin sakinləri olan etnik çinlilərə qarşı aviasiyadan və böyük kalibrli artilleriyadan da istifadə olunub. Qeyd edək ki, onlar tərəfindən də hökumət qüvvələrinə qarşı ölkənin bir neçə etnik qrupuna aid qanunsuz silahlı birləşmələr döyüşüb. Söhbət həm də hakimiyyətin hazırda Banqladeşlə sərhəddə baş qaldırmış münaqişəni qızışdırmaqda günahlandırdığı «Arakan rohincasının xilası ordusu» qruplaşmasından gedirdi. Müharibə hökuməti qane etməyən razılaşmanın əldə olunması ilə başa çatıb.
2016-cı ilin noyabrında, artıq Aun San Su Çji hökumətinin dövründə Şan ştatının şimal-şərqində də ciddi hərbi toqquşmalar baş verib. Buradakı toqquşmada da «Şimal qardaşlığı» ittifaqını yaratmıq həmin separatçı qruplaşmalar iştirak edib.
Avqustun 25-dən hərbi əməliyyatlara Arakan ştatında başlanılıb. «Amnesty International» bildirir ki, bu əməliyyatlar «məhkəmə hökmü olmadan edamlarla, zorakılıqlarla, yaşayış məntəqələrinin atəşə tutulması, əraziyə humantar yardımın çatdırılmasının əngəllənməsi halları ildə müşayiət olunur».
Sentyabrın 10-da «Arakan rohincasının xilası ordusu» 1 ay müddətinə atəşkəs elan edib və hökumət qüvvələrindən də eyni addımın atılmasını istəyib. Myanma rəhbərliyi isə təklifi rədd edib. «Bizim siyasətimiz terrorçularla danışıqları nəzərdə tutmur», - dnyə Myanmanın dövlət katibinin nümayəndəsi bildirib.
Hüquq müdafiəçisi iqtidarda
Bəs Nobel sülh mükafatı laureatı olan Aun San Su Çji nədən belə edir? Məsələ ondadır ki, o, artıq müxalifətdə deyil. O, indi, hüquq müdafiəçisi də deyil. İndi vətəninin taleyinə, bütövlüyünə və çiçəklənməsinə görə məsuliyət onun çiyinlərindədir. Və xeyli yaşı olan bu gənc siyasətçi (iyulda Aun San Su Çjinin 72 yaşı tamam olub) əvvəlki əqidəsi ilə kompromisə getməli olub.
Etiraf etmək lazımdır ki, o, orhincanı «Banqladeşdən olan benqallar» yox, «Arakan müsəlmanları» adlandıran ilk liderdir. Lakin o da bu insanları «rohinca» etnosu kimi qəbul etmir. Ötən ilin avqustunda Sun San Su Çji Rakhayn ştatının problemləri ilə bağlı məşvərət komissiyası yaradıb və BMT-nin sabiq baş katibi Kofi Annana komissiyaya rəhbərlik etməsi ilə bağlı təklif ünvanlayıb. «Myanmar Times» yazırdı ki, komissiya Arakan ştatındakı münaqişənin həlli üçün dövlət katibinin əsas məşvərət orqanı olacaq və hökumətə problemin həlli üçün ən doğru siyasi yolun müəyyənləşməsində kömək edəcək.
Lakin hələlik Aun San Su Çiji Myanma ordusunun Arakanda, Şanda və ölkənin digər qaynar nöqtələrində cəza əməliyyatlarını davam etdirir. Biryandan bu, ölkə əhalisinin böyük əksəriyyətinin, demək, onun elektoratının bu əməliyyatları dəstəkləməsi ilə bağlıdır. İkincisi və ən əsası isə o, ölkəsində real hakimiyət rıçaqlarına malik deyil və hərbçilərlə necəsə razılığa getməlidir.
Konstitusiya uğrunda mübarizə
2011-ci ildə hakimiyyəti formal olaraq mülki şəxslərə ötürmüş ordu ölkənin idarə olunmasında bütün rıçaqları öz əlində saxlayır. Ölkənin ilk prezidenti, hətta istefada olan general Teyn Seyn, yəni, Ali Baş Komandanın əlaltısı idi. 2015-ci ildə keçirilmiş seçkidə Aun San Su Çji qalib gəlsə də, hərbçilər bundan o qədər də məyus olmayıb.
Ölkənin yeni prezidenti Aun San Su Çjinin partiyadaşı Txin Çjodur. Aun San Su Çji isə şəxsən onun üçün yaradılmış xüsusi vəzifəyə - dövlət müşaviri postuna yiyələnib. Məsələ ondadır ki, o, Konstitusiyaya əsasən, ölkə prezident iola bilməz. Səbəb, övladlarının Britaniya vətəndaşı olmasıdır.
İndi, Aun San Su Çjinin əsas məqsədi 2011-ci ildə qəbul edilmiş Konstitusiyanın dəyişdirilməsidir. Məhz bu Konstitusiyaya əsasən, ölkədə bütün hakimiyyət rıçaqları ordunun əlində cəmləşib. Hətta parlamentə səslərin 75%-nə malik «Demokratiya uğrunda milli liqa» belə, hər hansı qərarı Ali Baş Komandanın təyin etdiyi 25%-in razılığı olmadan qəbul edə bilmir. Müdafiə, daxili işlər və sərhədlər üzrə nazirlərin formal olaraq təsdiqlənməsi üçün namizədləri də prezidentə onlar təqdim edir.
Konstitusiyaya görə, onun qarantının ordu olduğunu, məhz ordunun ölkənin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə görə məsuliyyət daşıdığını, demək, yəqin ki, artıq olar. Elə bu səbəbdəndir ki, müəyyən şəraitdə ordu hakimiyyəti tam ələ götürə bilir.
Və Aun San Su Çjinin ilk ciddi xətası. Parlamentin təcrübəsizliyi üzündən ölkənin iki vitse-prezidentindən «daha böyüyü» istefada olan general Min Sve olub. Konstitusiyaya əsasən, hər hansı qeyri-adi hallarda prezidentin səlahiyyətlərini məhz o öz üzərinə götürə bilər.
Üstəlik, ölkənin sənaye və maliyyə elitası hərbi rejimin mövcud olduğu uzun illər ərzində hərbi dairələrlə sıx əlaqə qurub.
Beləliklə, Myanmanın müasir tarixinin ilk əsl mülki hakimiyyəti qarşısında belə ciddi problemlər var. Aun San Su Çji isə xəbərdarlıq da alıb - onun yaxın silahdaşı, müsəlman hüquqşünas və hüquq müdafiəçisi Ko Ni bu ilin yanvarında qətlə yetirilib. Yəqin ki, bir müddət əvvəl ordunun səlahiyyətlərinin məhdudlaşdırılması üçün konkret təkliflərlə çıxış etdiyi üçün.
Xüsusi yanaşma
Aun San Su Çji qələbədən dərhal sonra «XXI əsrin Panlon konfransı»nın (1947-ci ildə atasının təşkil etdiyi forumun anoloqu) keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. O, hesab edirdi ki, bu konfransda Myanmada yaşayan müxtəlif etnosların nümayəndələri bütün milli azlıqların maraqlarının nəzərə alınacağı dövlət quruluşu sistemi hazırlana bilərdi.
2 belə konfrans da keçirilib - ötən ilin sentyabrında və bu ilin mayında. Toplantılarda hakimiyyətin səlahiyyətlərinin tam desantralizasiyası şərtilə demokratik federativ dövlətin yaradılması ideyası dəstəklənib. Lakin hələlik desantralizasiyanın səviyyəsilə bağlı vahid mövqe olmadığından müzakirələr davam etdirilir. Minimal hədəf etnik hərbi qruplaşmaları Atəşkəs rejimi haqda ümumilli razılaşmanı imzalamağa razı salmaqdır.
Lakin bu forumda rohinca xalqının taleyi müzakirə edilməyib. Onlarla danışıqlar masasına hələ də nə mülki, nə də hərbi rəhbərlik əyləşməyə hazırdır. Hələlik prinsip əvvəlki kimi qalır - rohinca yoxdursa (Myanmada), problem də yoxdur.
Myanma rəhbərliyinin BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerrişin rohincaya vətəndaşlıq, yaxud «onların normal yaşayışını təmini edəcək» müvəqqəti hüquqi status verilməsi çağırışına əməl edib-etməyəcəyini yaxın gələcək göstərəcək.

What is going on in Myanmar?
Some believe that the Nobel Peace Prize should be awarded posthumously. It is somehow possible to assess the achievements in science or culture, and even award the laureates in their lifetime. But how can one determine the contribution to the establishment of peace? And what if the recipient is directly or indirectly involved in existing or perspective anti-humane, and often criminal, actions? After all, Gorbachev, Obama, Carter, or any other laureates of this prestigious award do not look like angels.
Aung San Suu Kyi, the actual civilian leader of Myanmar (Burma), who spent 1989-2010 under house arrest, is another recipient of the Nobel Peace Prize. Back in 1988, she returned home from Europe, where she studied at the Oxford University and have worked for three years at the UN. She became interested in the teachings of Mahatma Gandhi, Martin Luther King, and the Buddhist concepts, and founded the National League for Democracy. In 1991, she was awarded the Nobel Peace Prize for "Non-violent struggle for democracy and human rights".
It turns out that the doctrine of non-violence somehow does not go hand in hand in with the struggle for power. Just one and a half years after Aung San’s party became the ruling party, a petition demanding to take away her Peace Prize collects hundreds of thousands of signatures. Although the Nobel Committee declares that the procedure for revoking the award is not envisaged, Aung San Suu Kyi is not acknowledged any more as one of the symbols of democracy. Rather, she is accused of being responsible for one of the biggest humanitarian disasters of our time.
The Rohingya Tragedy
Since the end of August, hundreds of thousands of Myanmar residents have abandoned their homes trying to save their lives from the outrageous government army that destroys everything in its path. Human Rights Watch has published satellite images showing dozens of burned settlements. The number of victims, and the wave of refugees fleeing to neighboring Bangladesh in panic is growing daily.
What is the fault of this people? They prefer calling themselves Rohigya, the indigenous people of Myanmar, rather than Bengalis, as the authorities require them to do. Therefore, more than a million people are denied of citizenship and deprived all benefits of civilization: free movement around the country, education, health care and inviolability of property.
The current events, which the UN called "ethnic cleansing", are not the first in the sad fate of Rohingya. And the words of the commander-in-chief of the Myanmar armed forces, Ming Aung Hlin, that the army is "completing the unfinished work of the Second World War", is actually a reference to the history of this conflict.
The majority of the residents of the northern part of Rakhine State (Arakan) are Muslims who consider themselves descendants of the Arabs who colonized the shores of the Indian Ocean in the 16th century and the indigenous ethnos of the territory. They call themselves Rohingya by the name of the area.
During the Second World War, when Japan occupied the country, the Buddhist majority of the Burmese population, who believed that cooperation with the Japanese would help them free themselves from the colonial slavery of the British empire, stepped on their side. And Rohingya supported the UK believing in promises of independence. Both sides were marked in history by bloody operations against each other.
The Burmese army created in 1941 by General Aung San (father of Aung San Suu Kyi) with Japanese support made an alliance with the British by the end of the war. In 1947, the general negotiated with Britain and the leaders of national groups the terms of independence and the creation of a single country, respectively (the Panlon Conference). In July 1947, General Aung San was killed by conspirators.
In 1946-47, Rohingya appealed, though unsuccessfully, to the leadership of Pakistan, formed as a result of the division of the territory of British India, with the request to annex the northern part of Arakan to the Pakistani province of East Bengal (in future Bangladesh).
After Burma proclaimed its independence in 1948, the successive military regimes of the country categorically refused to recognize any civil rights for Rohingya. They were and still are considered an alien people imported into Arakan in the 18th century by the British colonialists as a cheap labor force.
The Law on Citizenship adopted in 1982 covers all 130 ethnic groups living in Myanmar, including those practicing Islam. Rohingya was denied this right. Such an ethnic group simply does not exist for Burma. But the law stipulates that any Rohingya who can prove his or her residence in the country in the third generation receives citizenship as Bengalese and is migrated to other parts of the country. Away from Arakan.
It is very difficult to imagine an inhabitant of a remote village located far from civilization, endless wars and other hardships, possessing the necessary documents for three generations. Rarely, but there are such citizens. And again, not everyone dares make a deal with the government. The reasons are different: loyalty to own ethnic group, or the threats from the militants.
Endless civil war
However, it would be wrong to think that the Myanmar authorities have problems with Rohingya only. The country has suffered from unending civil wars since the day it was founded. There are even quasi-states that are not controlled by official authorities, such as Shan, Va, Kokan, Karen Region, etc.
In 2015, the Myanmar army carried out large-scale military operations involving the use of aviation and large-caliber artillery against the inhabitants of Kokan region, ethnic Chinese supported by illegal military groups made of several ethnic groups. This also included the Salvation Army of Rohingya Arakan, which the authorities accuse of provoking a conflict that is now burning on the border with Bangladesh. The war ended in an armistice with unfavorable conditions for the authorities.
In November 2016, already under the government of Aung San Suu Kyi, there were also major clashes in the north-eastern state of Shan involving all the same separatist groups that formed the Northern Brotherhood alliance.
Military operations in the state of Arakan began on August 25. According to Amnesty International, this was followed "by extrajudicial executions, torture, shelling of settlements and blocking access to humanitarian aid."
On September 10, the Rohingya Arakan Salvation Army announced a cease-fire for one month and invited the government troops to take the same step. The authorities of Myanmar rejected this proposal. "Our policy does not imply negotiations with terrorists," said the representative of the Secretary of State of Myanmar.
Human rights defender in power
What happened to the Nobel Peace Prize winner Aung San Suu Kyi? The fact is that she is no longer in opposition and not a human rights activist on a voluntary basis. She was heavily loaded with responsibility for the fate of the whole country, for its integrity and prosperity. And the young politician of old age (Aung San Suu Kyi turned 72 in July) made compromises with her former convictions.
It is true that she is the first leader of the country who began to call Rohingya not "Bengali from Bangladesh", but "Arakan Muslims", not recognizing them as an ethnos of Rohingya. In August last year, Aung San Suu Kyi established an advisory commission on the problems of the State of Rakhine and asked the former UN Secretary-General Kofi Annan to lead the commission. This commission will be the main advisory body for the Secretary of State in resolving the conflict in the state of Arakan and will help her government develop the most correct political decisions, reports Myanmar Times.
Meanwhile, Aung San Suu Kyi supports the punitive operations of the Myanmar army in Arakan, Shan, and other hot spots of the country. On the one hand, such actions are approved by the overwhelming majority of the country, and hence its electorate. Secondly, and this is perhaps the most important, she does not have real levers of power in the country and is forced to somehow negotiate with the military.
The struggle for the Constitution
The army, which formally handed over power to civilians in 2011, retained all the levers of government in the country. The first president was the retired General Thein Sein. In 2015, Aung San Suu Kyi won the elections, but the military was not particularly upset.
The new president of the country was Htin Kyaw, Aung San Suu Kyi's comrade from the same party. She received the post of State Counselor specially established for her according to the Constitution, but she could not become president because of the British citizenship of her children.
Now her main concern is to amend the Constitution of 2011, which has consolidated all the levers of power behind the army.
Even in the parliament, where the National League for Democracy has 75% of the vote, she cannot do anything without the approval of the remaining 25% who are appointed by the commander-in-chief. He presents to the president the documents for the formal approval of the ministers of defense, interior and border.
According to the Constitution, the army is the guarantor of statehood and is responsible for the integrity and sovereignty of the state, and therefore, under certain conditions, can assume all the power in the country.
Now comes the first serious blunder of Aung San Suu Kyi. As a result of her parliamentary inexperience, the retired general Myint Swe has become the senior of the two vice-presidents, who, according to the same Constitution, will assume the duties of the country's president in case of any unforeseen circumstances.
Moreover, the industrial and financial elite of the country for many years of the military regime is closely connected with the military.
Such a complex ball of problems went to the first civilian government in the modern history of Myanmar. And that Aung San Suu Kyi did not relax, she was warned. The closest associate, lawyer and human rights activist Koi Nee, a Muslim by faith, was killed in January of this year. Probably, for the fact that not long before that, he had proposed concrete steps to limit the power of the army.
A special approach
Immediately after the election victory, Aung San Suu Kyi initiated the Panlon Conference of the 21st Century (in analogy with the forum organized in 1947 by her father), where representatives of the ethnic groups inhabiting Myanmar would jointly develop such a state system which would take into account the interests of all national minorities of the country.
Two such conferences were held - in September of last year and in May of this year. They supported the idea of creating a democratic federal state with a high level of decentralization of power. The meetings will continue, as there is no common understanding of exactly what this level of decentralization should be. The minimum program is the decline of ethnic militant groups to the signing of the National Ceasefire Agreement.
The fate of the Rohingya people was not discussed on this forum. Neither the military nor civilian leadership of the country is ready to negotiate with them yet. While the principle is the same - no Rohingya (within Myanmar), no problems!
We are going to see soon whether the authorities listen to the words of the UN Secretary General Antonio Guterres calling on the Myanmar authorities to give citizenship or a temporary legal status to Rohingya Muslims, which would allow them to return to normal humane life.