Azərbaycan şahmatçıları Dünya Kubokunun əvvəlində məğlub olsalar da, güclərini sonrakı turnirlərə saxlayıblar
Gürcüstanın paytaxtı Tiflisdə keçirilən şahmat üzrə Dünya Kuboku Azərbaycan təmsilçiləri üçün iki mərhələdən ibarət oldu. Ölkəmizi mötəbər yarışda təmsil edən Şəhriyar Məmmədyarovla Teymur Rəcəbov artıq 1/32 final mərhələsində uduzmaqla hamını təəccübləndirdi.
Əslində, şahmat üzrə Dünya Kuboku həmişə sürprizlərlə zəngin olur. Bəzi iddialı qrossmeysterlər FİDE-nin qaydalarına əsasən məcburi olaraq bu yarışda çıxış edir və erkən mərhələdə uduzmaqla mübarizəni dayandırır. Müxtəlif qitədən 128 şahmatçının iştirak etdiyi turnirdə finala qədər yarışmaq çox çətindir. Sıx qrafik şahmatçılardan yüksək fiziki hazırlıqla yanaşı, həm də layiqli oyun tələb edir. Bu mənada Tiflisdəki Dünya Kubokunda sürprizlər az olmadı. Sabiq dünya çempionu Vladimir Kramnik, planetin ən güclü şahmatçısı Maqnus Karlsen, hindistanlı dünya çempionu Vişvanatan Anand yarışı əvvəlki mərhələlərdə tərk etdilər.
Azərbaycan şahmatçılarına gəlincə, Şəhriyar Məmmədyarov debütdə Çin təmsilçisi Li Quandcunu üstələdi. İlk görüşdə qələbə qazanan Sumqayıt şahmat məktəbinin yetirməsi ikinci partiyada heç-heçə oynamaqla 1.5-0.5 hesabıyla növbəti mərhələyə adladı. Burada onu Ukrayna şahmatçısı Yuri Kuzubov gözləyirdi. Həm təcrübə, həm də reytinqə görə rəqibini üstələyən Məmmədyarov baş tutan hər iki partiyada heç-heçə oynadı. Bununla da, qalib tay-brekdə müəyyənləşməli oldu. Həlledici məqamda məğlub olan Şəhriyar Dünya Kubokuyla vidalaşdı.
Məmmədyarovun erkən məğlubiyyətinə çoxlu sayda səbəb göstərmək olar. Cari mövsüm sıx qrafiklə çıxış edən Şəhriyarın yorğun olması normal qarşılanmalıdır. Bu il Şəmkirdə baş tutan Vüqar Həşimov Memorialı, FİDE Qran-prisinin iki mərhələsində iştirak edən Şəhriyar, demək olar, bütün yarışlarda yüksək performans nümayiş etdirib. Adıçəkilən turnirlərdə qələbə qazanan təmsilçimiz iddiaçıların turnirində iştirak etməyə əsas namizəd hesab olunur. Ona görə Dünya Kubokunda məğlubiyyət idmançımızın planlarını pozmadı. Qeyd edək ki, oktyabrda klubların Avropa Kubokunda iştirak edəcək Şəhriyar ardınca Avropa Çempionatında Azərbaycan millisinin şərəfini qoruyacaq.
Teymur Rəcəbov ilk mərhələdə Farer adalarının təmsilçisi Helqi Ziskunu mübarizədən kənarlaşdırdı 1.5-0.5. Ardınca Rusiya şahmatçısı Vladislav Artemyevlə qarşılaşan həmyerlimiz hər iki görüşdə heç-heçə oynamaqla duelin taleyini tay-brekə daşıdı. Burada bir səhvə görə uduzan Teymur Dünya Kubokunu tərk etdi.
Əksəriyyət Teymur Rəcəbovdan daha yüksək nəticə gözləyirdi. Çünki FİDE-nin son Qran-pri turnirində qələbə qazanan qrossmeyster hazırda yaxşı formadadır. Sadəcə, Dünya Kubokunun sıx qrafiklə keçirilməsi Rəcəbovu bütün gücünü növbəti yarışlara saxlamağa məcbur edib. Hazırda Qran-pri üzrə yüksək reytinqə malik şahmatçımız noyabrda baş tutacaq  İspaniyadakı son mərhələdə ilk iki yerdən birini tutmaqla iddiaçılar turnirində iştirakını təsdiqləyəcək.
Teymur Rəcəbov Dünya Kubokunu erkən tərk etməsini belə izah edir: “Uduzmaq həmişə pis təsir edir. Amma etiraf etməliyəm ki, rəqib qələbəyə layiq oynadı. Tay-brekdə sürətli oynamaq tələb olunur. Bir səhv nəticəni müəyyənləşdirir. Səhvi sonradan sığortalamaq mümkün olmur. Ona görə tay-brekdə uduzmaqla Dünya Kubokunu tərk etdim”.
Beləliklə, 2019-cu ildə Azərbaycan şahmatçılarını Avropa Çempionlar Kuboku, komandalar arasında Avropa Çempionatı və FİDE Qran-prisinin son mərhələsi gözləyir. Klubların Avropa Çempionlar Kubokunda Şəhriyar Məmmədyarov Rusiyanın “Sibir” komandasında çıxış edəcək. Teymur Rəcəbov Qran-priyə hazırlaşacağından Türkiyədəki yarışa yollanmayacaq. Ənənəyə uyğun olaraq, Azərbaycan həm kişilər, həm qadınların yarışında təmsil olunacaq. Sadəcə kişilərin turnirində “SOCAR-Azerbaijan” komandası iddialı olmayacaq. Azərbaycan şahmatçılarından ibarət olacaq klubun yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparacağına ümid bəslənilir.
Noyabrda əsas yarış Avropa Çempionatı hesab olunur. Kişilərdən ibarət Azərbaycan millisi iki dəfə qitə çempionu olduğu üçün bu dəfə də favoritlərin sırasındadır. Sadəcə hazırda komandanın mötəbər yarışa kimin rəhbərliyi altında yollanacağı sual altındadır. Bakı Şahmat Olimpiadasından sonra kapitansız qalan Azərbaycan millisində hələ də təyinat reallaşmayıb.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Şahmat Federasiyası 2018-ci ildə keçiriləcək dünya çempionluğuna iddiaçıların turnirinin Almaniyada baş tutacağını bəyan edib. Bakının da namizəd kimi göstərildiyi yarış gələn ilin martında Berlində təşkil olunacaq. Qaydalara əsasən mötəbər yarışda dünyanın ən güclü 8 şahmatçısı iştirak edəcək. Turnirin qalibi şahmat tacı uğrunda görüşdə norveçli Maqnus Karlsenlə üz-üzə gələcək. Hazırkı vəziyyətə görə Azərbaycan şahmatçılarından həm Şəhriyar Məmmədyarov, həm də Teymur Rəcəbovun bu yarışda iştirakı real görünür. Məmmədyarov, demək olar ki, iştirakını rəsmiləşdirməyə çox yaxındır. Rəcəbov isə iddiaçılara vəsiqə qazanmaq üçün Qran-prinin son mərhələsində yüksək nəticə göstərməlidir.

EUROPEAN AND WORLD CHESS CUPS
Azerbaijani chess players lost at the early stages of the World Cup, but retained strength for subsequent
For the representatives of Azerbaijan, the World Cup held in Tbilisi consisted of two stages only. After a defeat in the 1/32 finals of this prestigious competition, Teymur Rajabov and Shahriyar Mammadyarov surprised everyone.
In fact, the World Chess Cup is always rich in surprises. Forced to compete in compliance with the FIDE rules, some ambitious grandmasters cease the fight losing at early stages. Competing with 128 chess players from different continents up until the end of the tournament is very difficult. A tight schedule requires chess players not only high physical fitness, but also a decent game. Hence, there were many surprises at the World Chess Cup in Tbilisi. In the early stages, ex-world champions Vladimir Kramnik, Viswanathan Anand, and the strongest chess player of the planet Magnus Carlsen, dropped out of the tournament.
As for Azerbaijani players, Shahriyar Mamedyarov defeated the Chinese player Li Guangju right in the opening. After winning the first game and drawing the second one with a total score 1.5:0.5, Mammadyarov advanced to the next round to play with the Ukrainian Yuri Kuzubov. Surpassing the opponent by experience and rating, Mammadyarov finished both games with a draw. In this case, the winner had to be identified in the tie-break. After losing at a decisive moment, Shahriyar said goodbye to the World Cup.
There are many reasons for Mammadyarov’s early defeat. It is normal that he was tired throughout the current season given his very tight schedule. Shahriyar demonstrated high performance at the Vugar Gashimov Memorial in Shamkir, and at two stages of the FIDE Grand Prix. Being the winner of these tournaments, he is considered the main contender for the chess crown. Therefore, his defeat at the World Cup did not interrupt Shahriyar’s future plans. In October, Shahriyar will take part in the European club championship, and then will represent Azerbaijan as part of our national team at the European Championship.
Initially, Teymur Rajabov knocked out the representative of the Faroe Islands, Helgi Ziska (1.5:0.5). Then, he played both games with the Russian Vladislav Artemyev. Again, the fate of the duel was decided in the tie-break. After one mistake, Teymur lost and also dropped out the fight for the World Cup.
Many expected a higher result from Rajabov, because after winning the last FIDE Grand Prix he was in good shape. Too tight schedule of the World Cup forced Rajabov to reserve his strength for regular competitions. Now, having a high rating in the Grand Prix, the chess player can confirm his participation in the tournament of the contenders, taking the first or second place in the last stage, which will be held in November in Spain.
That's how Rajabov himself explains his early dropout from the World Cup: "Losing always has a negative impact. However, I must admit that the opponent is worth of his victory. In the tiebreak, you need to play fast. A single error can cost you the outcome of the game. After losing in the tiebreak, I dropped out of the World Cup."
Thus, before the end of 2017, Azerbaijani chess players will play at the European club championship, the European championship among national teams and the last stage of the FIDE Grand Prix. Shahriyar Mammadyarov will play for the Russian team "Siberia" at the Club European Cup. Teymur Rajabov will not participate at the competition in Turkey, as he will prepare for the Grand Prix. Traditionally, Azerbaijan will be represented in the competitions for men and women. It's just that in the men's tournament the SOCAR-Azerbaijan team will no longer be ambitious, as in recent years. We hope that the club consisting of Azerbaijani chess players will fight for high places.
The main competition of November 2017 is the European Championship. Men's team of Azerbaijan, twice the champion of the continent, is among the favorites again. Now, the question is who will be the leader of our team in this competition. The International Chess Federation announced that the venue for the 2018 World Cup will be Germany. The competition, which was also claimed by Baku, will be organized in March 2018 in Berlin. According to the rules, eight strongest chess players of the world will take part in the tournament. The winner will compete for the chess crown with the Norwegian Magnus Carlsen. For now, Shahriyar Mammadyarov and Teymur Rajabov seem to be real candidates for this competition. Mammadyarov is close to formalizing his participation. As to Rajabov, he needs to demonstrate a high result at the last stage of the Grand Prix.