«SAAKAŞVİLİ» ƏMƏLİYYATI
Sentyabrda Ukraynanın daxili siyasi həyatına daha bir nadir səhifə əlavə olunub. Artıq ikinci dəfədir ki, burada əsas «nyusmeyker» Gürcüstanın sabiq prezidenti, daha sonra Ukrayna dövlət başçısının məsləhətçisi, İslahatlar Şurasının sədri və Odessa vilayətinin qubernatoru vəzifələrini tutmuş Mixail Saakaşvili olur. Amma, bəlkə də, o, Ukraynada tezliklə başlayacaq daha miqyaslı oyunlar üçün sadəcə öz rolunu oynayır.
Saakaşvilinin Ukraynada ilk peyda olmasının məqsədi hələ də müəmma olaraq qalır. Əvvəlcə Ukrayna prezidenti Pyotr Poroşenko onu ölkənin ən aparıcı vilayətlərdən birinin, çoxmillətli liman şəhərinin başına qoyaraq, korrupsiya ilə mübarizə sahəsində usta kimi təqdim etdi. Lakin Saakaşvili Odessanı «Ukraynada islahatlar laboratoriyası»na çevirə bilmədi. Onun Ukrayna karyerası 1 ildən də az davam etdi və sonda Saakaşvili nəinki vəzifəsini, həm də Ukrayna pasportunu itirərək, faktiki olaraq, vətəndaşlığı olmayan şəxsə çevrildi.
Bundan sonra bir müddət ABŞ-da yaşayan sabiq prezident oradan Avropaya yollandı və sonda yenidən Polşa vasitəsilə Ukraynaya keçmək qərarına gəldi. Onun ölkəyə daxil olmağa göstərdiyi ilk cəhd uğursuz alınsa da, sentyabrın 10-da Saakaşvili tərəfdarları, ultramillətçi «Donbas» batalyonunun üzvlərinin dəstəyilə, sözün əsl mənasında, «Şegeni» Nəzarət Buraxılış Məntəqəsini yarıb keçdi. Bu işdə ona Gürcüstandan olan sabiq cangüdənləri də kömək etdi.
İlk baxışdan, ağlabatan görünməyən bu vəziyyət çoxlarını çaşbaş salıb. Saakaşvili Ukraynaya hansı statusda və ən əsası, nə məqsədlə qayıdıb?
«Mən Ukraynanın bütün regionlarını gəzmək, xalqla söhbətləşmək qərarına gəlmişəm. Biz hər tərəfi dolaşacaq, xalqın tələblərini dinləyəcəyik… Oktyabrın 17-də Kiyevdə son dərəcə dinc şəkildə toplaşacağıq. Mən köhnə inqilabçı olsam da, daha bir inqilab təşkil etmək arzum yoxdur», - deyə Saakaşvili bildirib.
Sonradan o, Ukrayna vətəndaşlığını bərpa etmək üçün məhkəməyə üz tutacağını da deyib. Saakaşvili hesab edir ki, onun vətəndaşlığını «sadəcə, oğurlayıblar».
Əksər müşahidəçilər əmindir ki, Saakaşvilinin Ukraynada «ikinci zühuru» hansısa dəyişikliklərin müjdəçisidir və bu, heç bir halda öz-özünə baş verə bilməz. Birincisi, pasportu olmayan şəxsin kənar qüvvələrin yardımı olmadan ABŞ-dan Polşaya gəlməsi mümkün deyil. Yeri gəlmişkən, Vaşinqtonun Ukraynadakı xüsusi nümayəndəsi («Normand formatı»nda Vaşinqtonun təmsilçisi, MKİ-nin analitiki, Saakaşvilinin dostu olan Con Makkeynin tərəfdarı) Kurt Volker Saakaşvilinin Ukraynaya gəlişini açıq şəkildə alqışlayıb.
İkincisi, Saakaşvilini Lvova gedişində müşayiət edən insanlar qrupu da öz-özlüyündə çox şeydən xəbər verir. Xüsusilə sabiq baş nazir, «Batkivşşina» partiyasının lideri Yuliya Timoşenko. «Odda yanmaz, suda batmaz» Yuliya Vladimirovnanın Poroşenkoya qarşı planları varsa (və əlbəttə ki, var), Saakaşvili avanqard, vəziyyəti qızışdırmaq üçün ideal namizəddir. Poroşenkodan narazı elektoratın formalaşdırılmasına məhz bundan sonra başlanılmalıdır. Saakaşvilinin özü Poroşenkoya rəqib deyil. Çünki onun reytinqi son dərəcə aşağıdır (müxtəlif mənbələrə, məsələn, «Reytinq» qrupuna görə 2-3% ətrafında). Üstəlik, Ukrayna Konstitusiyasına görə də Saakaşvili prezident ola bilməz - bunun üçün seçkidən əvvəlki 10 ili fasiləsiz olaraq Ukraynada yaşamaq tələb edilir. Timoşenkonun dövlət başçısı postuna yiyələnməsi isə mümkündür. Ukrayna üçün o, kifayət qədər yüksək sayılacaq reytinqə malikdir - təxminən 9%.
İndi Poroşenko faktiki olaraq, ya Saakaşvilinin özbaşınalığına dözməli, ya da «Qərbin sevimlisi»nə əl qaldırmalıdır. Saakaşvilinin ölkə sərhədini yararaq Ukraynaya daxil olmasından keçən ilk günlər Poroşenkonun hələ səbir etdiyini göstərib. Hər halda, Saakaşvili nədənsə sərhədi qanunsuz keçdiyi, hüquq mühafizə orqanlarına müqavimət göstərdiyi üçün həbs edilməyib. Üstəlik, baş prokuror Yuri Lutsenko bildirib ki, Gürcüstanın sabiq lideri istədiyi yerə gedə bilər. Bundan başqa, əgər Saakaşviliyə sərhədi keçməkdə Ukrayna Milli Qvardiyasına daxil olan «Donbas» batalyonunun döyüşçüləri kömək edibsə, bundan sonra onlar necə mərkəzi hakimiyyətə tabe olacaq? Əgər sərhədçilər sərhəd pozucusunu saxlaya bilməyibsə, onlar ölkəni nə dərəcədə effektiv qoruyur və bunun fonunda prezidentin imici necə olacaq? Hər halda, Saakaşvilinin sərhədi keçməsi zamanı yaşanmış qarışıqlıqda müxtəlif məlumatlara görə, 10-dək hüquq mühafizə orqanı əməkdaşı yaralanıb.
Hazırkı prezident üçün daha pis xəbər isə Timoşenko ilə Saakaşvilinin arxasında oliqarx, Dnepropetrovsk vilayətinin sabiq rəhbərinin dayandığına dair şübhələrdir. Bəzi məlumatlara görə, Polşa-Ukrayna sərhədində Saakaşviliyə kömək etmiş «Donbas» batalyonunu məhz Kolomoyski dəstəkləyir. Bir sıra mətbuat orqanları yazır ki, hələ sərhəddəki qalmaqaldan bir müddət əvvəl İqor Kolomoyski İsveçrədə Saakaşvili ilə görüşübmüş. Belədirsə, demək, onlar ümumi məqsəd naminə köhnə düşmənçiliyi unudublar. Saakaşvili-Timoşenko alyansına Ukrayna Təhlükəsizlik Xidmətinin sabiq rəhbəri Valentin Nalivayçenko, Lvov meri Andrey Sadovıy, sabiq müdafiə naziri Anatoli Qritsenkonu da aid edirlər. Saakaşviliyə nifrət edən (lakin Timoşenko ilə yaxşı münasibətləri olan) daxili işlər naziri Arsen Avakovun isə kimin tərəfində olacağı, hələ ki, məlum deyil. KİV-in məlumatına görə, Kolomoyski ilə Avakov da görüşüb. Avakovla Kolomoyski arasında sövdələşmənin mümkünlüyünə «Pyotr Poroşenkonun Bloku»ndan olan deputat Sergey Leşşenko da eyham vurub.
«Saakaşvili» kod adı altında əməliyyatın başlama vaxtı da ideal seçilib. Prezident seçkisinə hələ çox var. Lakin prosesə start verilməsinə o qədər də çox qalmayıb. Hazırda Donbasın reinteqrasiyasına dair yerində sayan qanun layihəsi, həmçinin BVF-in tələblərinə (müstəqil antikorrupsiya məhkəməsinin yaradılması, azad torpaq bazarının formalaşdırılması, pensiya sahəsində islahatlar, özəlləşdirməyə dair yeni qanun) əməl olunmasının vacibliyi Poroşenkonun əleyhinə işləyir. Müxalifət partiyaları isə yenidən prezidentə impiçment elan olunması haqda danışmağa başlayıb. Bu arada təhsil haqqında qanun da özünü yetirib. Yeni qanuna əsasən, 2018-ci ildən «milli azlıqların dilində» dərs keçilən siniflər yalnız ibtidai məktəblərdə olacaq. Orta məktəblərdə və ali təhsil ocaqlarında isə bütün tədris yalnız Ukrayna dilində aparılacaq. Buna artıq Rumıniya, Bolqarıstan, Macarıstan, Yunanıstan və Moldova narazılığını bildirib. Rumıniya prezidenti Klaus Yohannis hətta Ukraynaya oktyabra nəzərdə tutulan səfərdən imtina edib.
Beləliklə, Kiyevdə yeni Maydan baş verə bilərmi? Saakaşvilinin qəflətən tempi xeyli azaltdığını nəzərə alsaq, bunun yaxın zamanlarda baş verməyəcəyini düşünmək olar. İndi, yəqin ki, hər şey lokal siyasi savaşlarla məhdudlaşacaq. Məsələn, sentyabrın 8-də Kiyevin mərkəzində avtomobilin partlaması nəticəsində Timur Maxaurinin dünyasını dəyişməsindən sonra bunun Saakaşviliyə ünvanlanmış «mesaj» olduğuna dair fikirlər səslənməyə başlayıb. Maxauri Gürcüstanın sabiq daxili işlər naziri Giorgi Lordkipanidzenin adamı idi. Lordkipanidze isə 2015-2016-cı illərdə Saakaşvilinin adamı olub, hətta Odessa vilayət polisinə rəhbərlik edib. Bəlkə də, bu, sırf təsadüfdür. Bəlkə də, yox…
Bütün bunların fonunda ölkənin cənub-şərqində gərginliyin artacağı istisna deyil. Yeri gəlmişkən, bu da Poroşenkonun əleyhinə işləyə bilər. Çünki seçicilərin arzulamadığı əsas şey cəbhədə döyüşməkdir. Ukrayna prezidenti ABŞ-dan hələ 2014-cü ildə vəd edilmiş müdafiə silahları da ala bilmir. Söhbət, ilk növbədə, «Javelin» tipli tankəleyhinə raketlərdən gedir. Ekspertlər deyir ki, hərbi əməliyyatların bərpa olunacağı təqdirdə, bu raketlər Ukraynanın itkilərini xeyli azaldacaq. Vaşinqton isə Ukraynaya bu silahların tədarük olunacağını bir daha bəyan etsə də, iş bəyanatdan o yana keçmir. Bununla yanaşı, sülhməramlı məsələsi birbaşa silah tədarükü söhbətlərilə əlaqələndirilir. Poroşenko silah-sursatla yanaşı, BMT-nin Ukraynanın şərqinə beynəlxalq sülhməramlı kontingent yerləşdirməsinə də çalışır.
Bu arada, heç kəsin gözləmədiyi halda, Rusiya prezidenti Vladimir Putin də bölgəyə sülhməramlıların yerləşdirilməsinə tərəfdar olduğunu bəyan edib. Lakin o, bunun sadəcə ATƏT-in xüsusi monitorinq missiyasının müşahidəçilərini qorumaq üçün lazım olduğunu deyib. Yəni Rusiya sülhməramlıların yalnız təmas xəttində yerləşdirilməsini istəyir. Kiyev isə hesab edir ki, BMT missiyası daha geniş mandata sahib olmalı, bütünlükdə, Donbas ərazisinə yerləşdirilməli və Rusiya ilə sərhədədək düzülməlidir. Ukraynalı analitiklərin fikrincə, Putinin sülhməramlıların yerləşdirilməsinə tərəfdar çıxması silah daşımalarının qarşısının alınması, yəni əslində vəziyyətin dondurulmasına hesablanıb.
Bu kontekstdə Saakaşvilinin Ukraynaya gəlişinə fərqli də yanaşmaq mümkündür. Gürcüstan parlamentinin sabiq sədri, «Demokratik hərəkat - Vahid Gürcüstan» partiyasının lideri Nino Burcanadze «Nezavisimaya qazeta»ya müsahibəsində Saakaşvilinin «MKİ-nin ciddi layihəsi çərçivəsində» çalışdığını bildirib. Onun sözlərinə görə, «layihə» 2018-ci ildə Rusiyada keçirilməli olan futbol üzrə dünya çempionatının pozulmasına və Rusiyada prezident seçkisinə təsir göstərilməsinə hesablanıb. Burcanadze bildirib ki, «bu qüvvələrə» Ukraynada, Moldovada və hətta, bəlkə də, Gürcüstanda «sabitliyi pozacaq hadisələr» lazımdır. Bu halda Rusiya cavab addımları atmaq məcburiyyətində qalacaq. «Saakaşvili bu planın icrası üçün əla namizəddir. Ukraynada yaşananlar Rusiyaya istənilən halda, təsir göstərəcək», - deyə siyasətçi bildirib.
Beləliklə, Ukraynaya Rusiya ilə ABŞ arasındakı savaşın ənənəvi meydanı kimi baxsaq, hərbi «söhbətin» sərhədləri artıq cızılıb. Qalır əldə olan silahlarla oyuna başlamaq. Elə həmin silahlar «stavka»nı qaldıra, lakin vəziyyəti dəyişməz saxlaya bilər. Saakaşvilinin Ukrayna ərazisində olub-olmaması kimi.

THE OPERATION SAAKASHVILI
Yet another unique event marked the political life of Ukraine in September. The main newsmaker was Mikhail Saakashvili, the former president of Georgia, advisor to the president of Ukraine, chairman of the Reform Council and governor of Odessa. It is possible though that Saakashvili is only playing his title role to disguise the larger events, which should begin in Ukraine shortly.
In fact, the goal of Saakashvili's first appearance in Ukraine remains a mystery. First, President Petr Poroshenko appointed him the head of one of the most important areas in the country, a multinational port city, and praised him as a true fighter against corruption. But Saakashvili failed to turn Odessa into a "reform laboratory of Ukraine". His Ukrainian career lasted less than a year and was interrupted by a series of scandals that cost him not only posts, but also his Ukrainian passport, and in fact turned Saakashvili into a stateless person. For some time, Saakashvili lived in the U.S., and then moved to Europe. Finally, he decided to return to Ukraine through Poland. If his first attempt to cross the border by train failed, then on September 10, Saakashvili, with the help of his supporters, members of the ultra-nationalist battalion Donbass, and former bodyguards from Georgia, literally broke through the Shegini checkpoint. The situation was almost unbelievable for many. What will be Saakashvili’s status and the reason of his return to Ukraine?
"I decided to travel all regions of Ukraine to talk to people. We will travel and collect demands... On October 17, we will gather in Kiev peacefully. Although I am an old revolutionary, but I have no desire to organize another revolution," explained Saakashvili. Later, he added that he intended to defend his Ukrainian citizenship in court, which, in his opinion, was simply stolen from him.
Majority of observers believe that Saakashvili's "second advent" in Ukraine is an event that promises changes and can in no way be spontaneous. Firstly, without a passport, without the help of external powers, it is simply impossible to get out of the U.S. to Poland. Incidentally, Kurt Volcker, Washington's special representative in Ukraine (Washington's man in the Normandy format, a CIA analyst, associate of John McCain, who is also a friend of Saakashvili, openly welcomed Saakashvili's arrival in Ukraine.
Secondly, the composition of Saakashvili’s company, which appeared in Lviv, speaks for itself. Especially, the former Prime Minister, leader of Fatherland Party, Yuliya Timoshenko. If she has plans against Poroshenko (and she definitely has them), then Saakashvili is the best candidate for for the role of instigator of the situation, to shape the discontent of Poroshenko's electorate at a later stage of events. Saakashvili is not suitable as Poroshenko's opponent, because his rating is extremely low (2-3%), and according to the current Constitution of Ukraine, he cannot run for president. It is necessary to live in Ukraine for the last ten years before the election day. But Timoshenko can become the head of state, and her rating in Ukraine is quite high (about 9%).
Poroshenko has no other choice currently but to endure Saakashvili's initiative, or to punish "the West’s pet." The first days after the Saakashvili’s breakthrough showed that Poroshenko was enduring him for now. After all, for some reason Saakashvili was not arrested for illegally crossing the border and resisting to law enforcement officers, but attorney general Yury Lutsenko even announced that the former Georgian leader could go where he wished. If the fighters of the Battalion Donbas, which is part of the Ukrainian National Guard, helped Saakashvili then to what extent it is controlled by the government? If the border guards could not detain the offender, how effective are they protecting the country and how should the presidential image look like after this? After all, according to different data, about ten law enforcement officers were injured in the brawl that accompanied the transfer of Saakashvili across the border.
The situation becomes even more uncomfortable for Poroshenko amidst the suspicions that an oligarch and the former head of the Dnepropetrovsk region supports both Timoshenko and Saakashvili. The rumor has it that Kolomoisky supports the battalion Donbass, which helped Saakashvili on the Polish-Ukrainian border. According to some media, shortly before the assault on the border, Saakashvili and Igor Kolomoisky allegedly met in Switzerland, for the sake of a common goal, forgetting long-standing enmity with each other. Former SBU head Valentin Nalivaychenko, Lviv Mayor Andrei Sadovy, and former Defense Minister Anatoly Gritsenko also joined the Saakashvili-Timoshenko alliance. While it is not clear which side supports the Interior Minister Arsen Avakov, who hates Saakashvili but gets along with Timoshenko and also allegedly met with Kolomoisky. Sergei Leshchenko, MP and member of Bloc of Petro Poroshenko, also hinted a possible agreement between Avakov and Kolomoisky.
The moment chosen for the operation, codenamed Saakashvili, was also chosen ideally. There is still a lot of time before the presidential elections, but the possible candidates on the finish line can be predicted already. The bill on the reintegration of Donbass is hanging in air, as well as the requirement to comply with the requirements of the IMF (the creation of an independent anti-corruption court, free land market, pension reform, and new law on privatization). These drawbacks of the Poroshenko administration play against the incumbent president, obviously. Opposition parties once again started talking about the impeachment of the president. Incidentally, the law on education was adopted just ‘in time’, according to which beginning from 2018, the "languages ​​of national minorities" will be used only in classes of primary schools, while in secondary school and colleges the education will be provided exclusively in Ukrainian. Romania, Bulgaria, Hungary, Greece, Moldova have already expressed their discontent. Romanian President Klaus Johannis has canceled his visit to Ukraine planned for October.
So, can we expect a new Maidan in Kiev? Judging by how Saakashvili suddenly slowed down the pace, certainly not in the near future. Any upcoming events will be limited to local political wars only. For example, it is rumored that the murder of Timur Makhauri in the center of Kiev on September 8 was a "black spot" for Saakashvili. Makhauri was closely associated with the former deputy minister of Internal Affairs of Georgia, Giorgi Lordkipanidze, who had close ties with Saakashvili and from 2015 to 2016 headed the Odessa regional police. Perhaps a simple coincidence, and perhaps not.
Either way, the aggravation of situation in the southeast of Ukraine is more likely. This can also play against Poroshenko, because the voters do not really want to have another fight. The president cannot get the supply of lethal weapons from the U.S promised as much as in 2014. This mainly includes anti-tank missiles such as Javelin, which experts believe should significantly reduce the Ukrainian losses in the event of military action. Washington seemed to promise Kiev again, but it did not go beyond promises. Meanwhile, the issue of peacekeepers is directly related to the supply of arms. Poroshenko is also seeking the UN support for the introduction of international peacekeeping contingents into the war zone in the east of Ukraine. Unexpectedly for all, Russian President Vladimir Putin also called for the deployment of peacekeepers, but only to protect the observers of the OSCE special monitoring mission. In other words, Russia insists that peacekeepers are on the line of demarcation and not on any other territories. Kiev also believes that the UN mission should have a broader mandate and be located throughout the Donbass region right up to the border with Russia. According to Ukrainian analysts, Putin called for peacekeepers to block possible arms supplies and, in fact, to freeze the existing situation.
The arrival of Saakashvili to Ukraine can also viewed from a different perspective. Nino Burjanadze, former chairman of the Georgian parliament, leader of the Democratic Movement - United Georgia, said in her interview with Nezavisimaya Gazeta that Saakashvili" is working for a "serious CIA project" designed to disrupt the holding of the World Cup 2018 in Russia and to influence the presidential elections in Russia. According to Burjanadze, "the powers" behind Saakashvili need to "destabile" the situation in Ukraine, Moldova, and possibly in Georgia. Then Russia will have to take retaliatory actions. "Saakashvili is an excellent candidate for the implementation of this plan. Whatever happens in Ukraine affects Russia in any case," said Burjanadze.
Well, if we consider Ukraine as a traditional battlefield between Russia and the U.S., then the limits of military conversation is set, it just remains to play with what both parties have. The same weapons can raise the bets, but not change the situation. Same as the presence or absence of Saakashvili in Ukraine.