«SAAKAŞVİLİ» ƏMƏLİYYATI
Sentyabrda Ukraynanın daxili siyasi həyatına daha bir nadir səhifə əlavə olunub. Artıq ikinci dəfədir ki, burada əsas «nyusmeyker» Gürcüstanın sabiq prezidenti, daha sonra Ukrayna dövlət başçısının məsləhətçisi, İslahatlar Şurasının sədri və Odessa vilayətinin qubernatoru vəzifələrini tutmuş Mixail Saakaşvili olur. Amma, bəlkə də, o, Ukraynada tezliklə başlayacaq daha miqyaslı oyunlar üçün sadəcə öz rolunu oynayır.
Saakaşvilinin Ukraynada ilk peyda olmasının məqsədi hələ də müəmma olaraq qalır. Əvvəlcə Ukrayna prezidenti Pyotr Poroşenko onu ölkənin ən aparıcı vilayətlərdən birinin, çoxmillətli liman şəhərinin başına qoyaraq, korrupsiya ilə mübarizə sahəsində usta kimi təqdim etdi. Lakin Saakaşvili Odessanı «Ukraynada islahatlar laboratoriyası»na çevirə bilmədi. Onun Ukrayna karyerası 1 ildən də az davam etdi və sonda Saakaşvili nəinki vəzifəsini, həm də Ukrayna pasportunu itirərək, faktiki olaraq, vətəndaşlığı olmayan şəxsə çevrildi.
Bundan sonra bir müddət ABŞ-da yaşayan sabiq prezident oradan Avropaya yollandı və sonda yenidən Polşa vasitəsilə Ukraynaya keçmək qərarına gəldi. Onun ölkəyə daxil olmağa göstərdiyi ilk cəhd uğursuz alınsa da, sentyabrın 10-da Saakaşvili tərəfdarları, ultramillətçi «Donbas» batalyonunun üzvlərinin dəstəyilə, sözün əsl mənasında, «Şegeni» Nəzarət Buraxılış Məntəqəsini yarıb keçdi. Bu işdə ona Gürcüstandan olan sabiq cangüdənləri də kömək etdi.
İlk baxışdan, ağlabatan görünməyən bu vəziyyət çoxlarını çaşbaş salıb. Saakaşvili Ukraynaya hansı statusda və ən əsası, nə məqsədlə qayıdıb?
«Mən Ukraynanın bütün regionlarını gəzmək, xalqla söhbətləşmək qərarına gəlmişəm. Biz hər tərəfi dolaşacaq, xalqın tələblərini dinləyəcəyik… Oktyabrın 17-də Kiyevdə son dərəcə dinc şəkildə toplaşacağıq. Mən köhnə inqilabçı olsam da, daha bir inqilab təşkil etmək arzum yoxdur», - deyə Saakaşvili bildirib.
Sonradan o, Ukrayna vətəndaşlığını bərpa etmək üçün məhkəməyə üz tutacağını da deyib. Saakaşvili hesab edir ki, onun vətəndaşlığını «sadəcə, oğurlayıblar».
Əksər müşahidəçilər əmindir ki, Saakaşvilinin Ukraynada «ikinci zühuru» hansısa dəyişikliklərin müjdəçisidir və bu, heç bir halda öz-özünə baş verə bilməz. Birincisi, pasportu olmayan şəxsin kənar qüvvələrin yardımı olmadan ABŞ-dan Polşaya gəlməsi mümkün deyil. Yeri gəlmişkən, Vaşinqtonun Ukraynadakı xüsusi nümayəndəsi («Normand formatı»nda Vaşinqtonun təmsilçisi, MKİ-nin analitiki, Saakaşvilinin dostu olan Con Makkeynin tərəfdarı) Kurt Volker Saakaşvilinin Ukraynaya gəlişini açıq şəkildə alqışlayıb.
İkincisi, Saakaşvilini Lvova gedişində müşayiət edən insanlar qrupu da öz-özlüyündə çox şeydən xəbər verir. Xüsusilə sabiq baş nazir, «Batkivşşina» partiyasının lideri Yuliya Timoşenko. «Odda yanmaz, suda batmaz» Yuliya Vladimirovnanın Poroşenkoya qarşı planları varsa (və əlbəttə ki, var), Saakaşvili avanqard, vəziyyəti qızışdırmaq üçün ideal namizəddir. Poroşenkodan narazı elektoratın formalaşdırılmasına məhz bundan sonra başlanılmalıdır. Saakaşvilinin özü Poroşenkoya rəqib deyil. Çünki onun reytinqi son dərəcə aşağıdır (müxtəlif mənbələrə, məsələn, «Reytinq» qrupuna görə 2-3% ətrafında). Üstəlik, Ukrayna Konstitusiyasına görə də Saakaşvili prezident ola bilməz - bunun üçün seçkidən əvvəlki 10 ili fasiləsiz olaraq Ukraynada yaşamaq tələb edilir. Timoşenkonun dövlət başçısı postuna yiyələnməsi isə mümkündür. Ukrayna üçün o, kifayət qədər yüksək sayılacaq reytinqə malikdir - təxminən 9%.
İndi Poroşenko faktiki olaraq, ya Saakaşvilinin özbaşınalığına dözməli, ya da «Qərbin sevimlisi»nə əl qaldırmalıdır. Saakaşvilinin ölkə sərhədini yararaq Ukraynaya daxil olmasından keçən ilk günlər Poroşenkonun hələ səbir etdiyini göstərib. Hər halda, Saakaşvili nədənsə sərhədi qanunsuz keçdiyi, hüquq mühafizə orqanlarına müqavimət göstərdiyi üçün həbs edilməyib. Üstəlik, baş prokuror Yuri Lutsenko bildirib ki, Gürcüstanın sabiq lideri istədiyi yerə gedə bilər. Bundan başqa, əgər Saakaşviliyə sərhədi keçməkdə Ukrayna Milli Qvardiyasına daxil olan «Donbas» batalyonunun döyüşçüləri kömək edibsə, bundan sonra onlar necə mərkəzi hakimiyyətə tabe olacaq? Əgər sərhədçilər sərhəd pozucusunu saxlaya bilməyibsə, onlar ölkəni nə dərəcədə effektiv qoruyur və bunun fonunda prezidentin imici necə olacaq? Hər halda, Saakaşvilinin sərhədi keçməsi zamanı yaşanmış qarışıqlıqda müxtəlif məlumatlara görə, 10-dək hüquq mühafizə orqanı əməkdaşı yaralanıb.
Hazırkı prezident üçün daha pis xəbər isə Timoşenko ilə Saakaşvilinin arxasında oliqarx, Dnepropetrovsk vilayətinin sabiq rəhbərinin dayandığına dair şübhələrdir. Bəzi məlumatlara görə, Polşa-Ukrayna sərhədində Saakaşviliyə kömək etmiş «Donbas» batalyonunu məhz Kolomoyski dəstəkləyir. Bir sıra mətbuat orqanları yazır ki, hələ sərhəddəki qalmaqaldan bir müddət əvvəl İqor Kolomoyski İsveçrədə Saakaşvili ilə görüşübmüş. Belədirsə, demək, onlar ümumi məqsəd naminə köhnə düşmənçiliyi unudublar. Saakaşvili-Timoşenko alyansına Ukrayna Təhlükəsizlik Xidmətinin sabiq rəhbəri Valentin Nalivayçenko, Lvov meri Andrey Sadovıy, sabiq müdafiə naziri Anatoli Qritsenkonu da aid edirlər. Saakaşviliyə nifrət edən (lakin Timoşenko ilə yaxşı münasibətləri olan) daxili işlər naziri Arsen Avakovun isə kimin tərəfində olacağı, hələ ki, məlum deyil. KİV-in məlumatına görə, Kolomoyski ilə Avakov da görüşüb. Avakovla Kolomoyski arasında sövdələşmənin mümkünlüyünə «Pyotr Poroşenkonun Bloku»ndan olan deputat Sergey Leşşenko da eyham vurub.
«Saakaşvili» kod adı altında əməliyyatın başlama vaxtı da ideal seçilib. Prezident seçkisinə hələ çox var. Lakin prosesə start verilməsinə o qədər də çox qalmayıb. Hazırda Donbasın reinteqrasiyasına dair yerində sayan qanun layihəsi, həmçinin BVF-in tələblərinə (müstəqil antikorrupsiya məhkəməsinin yaradılması, azad torpaq bazarının formalaşdırılması, pensiya sahəsində islahatlar, özəlləşdirməyə dair yeni qanun) əməl olunmasının vacibliyi Poroşenkonun əleyhinə işləyir. Müxalifət partiyaları isə yenidən prezidentə impiçment elan olunması haqda danışmağa başlayıb. Bu arada təhsil haqqında qanun da özünü yetirib. Yeni qanuna əsasən, 2018-ci ildən «milli azlıqların dilində» dərs keçilən siniflər yalnız ibtidai məktəblərdə olacaq. Orta məktəblərdə və ali təhsil ocaqlarında isə bütün tədris yalnız Ukrayna dilində aparılacaq. Buna artıq Rumıniya, Bolqarıstan, Macarıstan, Yunanıstan və Moldova narazılığını bildirib. Rumıniya prezidenti Klaus Yohannis hətta Ukraynaya oktyabra nəzərdə tutulan səfərdən imtina edib.
Beləliklə, Kiyevdə yeni Maydan baş verə bilərmi? Saakaşvilinin qəflətən tempi xeyli azaltdığını nəzərə alsaq, bunun yaxın zamanlarda baş verməyəcəyini düşünmək olar. İndi, yəqin ki, hər şey lokal siyasi savaşlarla məhdudlaşacaq. Məsələn, sentyabrın 8-də Kiyevin mərkəzində avtomobilin partlaması nəticəsində Timur Maxaurinin dünyasını dəyişməsindən sonra bunun Saakaşviliyə ünvanlanmış «mesaj» olduğuna dair fikirlər səslənməyə başlayıb. Maxauri Gürcüstanın sabiq daxili işlər naziri Giorgi Lordkipanidzenin adamı idi. Lordkipanidze isə 2015-2016-cı illərdə Saakaşvilinin adamı olub, hətta Odessa vilayət polisinə rəhbərlik edib. Bəlkə də, bu, sırf təsadüfdür. Bəlkə də, yox…
Bütün bunların fonunda ölkənin cənub-şərqində gərginliyin artacağı istisna deyil. Yeri gəlmişkən, bu da Poroşenkonun əleyhinə işləyə bilər. Çünki seçicilərin arzulamadığı əsas şey cəbhədə döyüşməkdir. Ukrayna prezidenti ABŞ-dan hələ 2014-cü ildə vəd edilmiş müdafiə silahları da ala bilmir. Söhbət, ilk növbədə, «Javelin» tipli tankəleyhinə raketlərdən gedir. Ekspertlər deyir ki, hərbi əməliyyatların bərpa olunacağı təqdirdə, bu raketlər Ukraynanın itkilərini xeyli azaldacaq. Vaşinqton isə Ukraynaya bu silahların tədarük olunacağını bir daha bəyan etsə də, iş bəyanatdan o yana keçmir. Bununla yanaşı, sülhməramlı məsələsi birbaşa silah tədarükü söhbətlərilə əlaqələndirilir. Poroşenko silah-sursatla yanaşı, BMT-nin Ukraynanın şərqinə beynəlxalq sülhməramlı kontingent yerləşdirməsinə də çalışır.
Bu arada, heç kəsin gözləmədiyi halda, Rusiya prezidenti Vladimir Putin də bölgəyə sülhməramlıların yerləşdirilməsinə tərəfdar olduğunu bəyan edib. Lakin o, bunun sadəcə ATƏT-in xüsusi monitorinq missiyasının müşahidəçilərini qorumaq üçün lazım olduğunu deyib. Yəni Rusiya sülhməramlıların yalnız təmas xəttində yerləşdirilməsini istəyir. Kiyev isə hesab edir ki, BMT missiyası daha geniş mandata sahib olmalı, bütünlükdə, Donbas ərazisinə yerləşdirilməli və Rusiya ilə sərhədədək düzülməlidir. Ukraynalı analitiklərin fikrincə, Putinin sülhməramlıların yerləşdirilməsinə tərəfdar çıxması silah daşımalarının qarşısının alınması, yəni əslində vəziyyətin dondurulmasına hesablanıb.
Bu kontekstdə Saakaşvilinin Ukraynaya gəlişinə fərqli də yanaşmaq mümkündür. Gürcüstan parlamentinin sabiq sədri, «Demokratik hərəkat - Vahid Gürcüstan» partiyasının lideri Nino Burcanadze «Nezavisimaya qazeta»ya müsahibəsində Saakaşvilinin «MKİ-nin ciddi layihəsi çərçivəsində» çalışdığını bildirib. Onun sözlərinə görə, «layihə» 2018-ci ildə Rusiyada keçirilməli olan futbol üzrə dünya çempionatının pozulmasına və Rusiyada prezident seçkisinə təsir göstərilməsinə hesablanıb. Burcanadze bildirib ki, «bu qüvvələrə» Ukraynada, Moldovada və hətta, bəlkə də, Gürcüstanda «sabitliyi pozacaq hadisələr» lazımdır. Bu halda Rusiya cavab addımları atmaq məcburiyyətində qalacaq. «Saakaşvili bu planın icrası üçün əla namizəddir. Ukraynada yaşananlar Rusiyaya istənilən halda, təsir göstərəcək», - deyə siyasətçi bildirib.
Beləliklə, Ukraynaya Rusiya ilə ABŞ arasındakı savaşın ənənəvi meydanı kimi baxsaq, hərbi «söhbətin» sərhədləri artıq cızılıb. Qalır əldə olan silahlarla oyuna başlamaq. Elə həmin silahlar «stavka»nı qaldıra, lakin vəziyyəti dəyişməz saxlaya bilər. Saakaşvilinin Ukrayna ərazisində olub-olmaması kimi.

ОПЕРАЦИЯ "СААКАШВИЛИ"
В сентябре внутриполитическая жизнь Украины обогатилась на еще одну уникальную страницу. Главным ньюсмейкером уже в который раз стал Михаил Саакашвили - бывший президент Грузии, а затем советник президента Украины, председатель Совета реформ и губернатор Одесской области. Впрочем, возможно, что Саакашвили всего лишь выполняет роль завесы для более масштабных событий, которые вскоре ждут Украину.
Цель первого появления Саакашвили в Украине, по сути, осталась загадкой. Сначала президент Петр Порошенко сделал его главой одной из самых ключевых областей в стране, многонационального портового города, и позиционировал как мастера борьбы с коррупцией, однако превратить Одессу в "лабораторию реформ в Украине" у Саакашвили так и не получилось. Украинская карьера политика длилась меньше года и прервалась чередой скандалов, которые стоили ему не только должностей, но и украинского паспорта, и фактически превратили в лицо без гражданства. Какое-то время Саакашвили жил в США, а затем перебрался в Европу и, наконец, решил вернуться в Украину через Польшу. И если первая попытка проехать через границу на поезде обернулась неудачей, то уже 10 сентября политик с помощью своих сторонников, членов ультранационалистического батальона "Донбасс", а также бывших телохранителей из Грузии в буквальном смысле прорвал контрольно-пропускной пункт "Шегини". Ситуация на грани неправдоподобности многих поставила в тупик. В качестве кого и, главное, для чего Саакашвили решил вернуться в Украину?
"Я решил объездить все регионы Украины, пообщаться с народом. Мы будем ездить и собирать требования… 17 октября собираемся в Киеве очень мирно. Хоть я и старый революционер, но у меня нет никакого желания еще одну революцию устраивать", - пояснил Саакашвили. Позже он также заявил, что намерен отстаивать в суде свое украинское гражданство, которое, по его мнению, у него просто украли.
Большинство наблюдателей уверены, что "второе пришествие" Саакашвили в Украину - событие, сулящее перемены и никоим образом не могущее быть спонтанным. Во-первых, не имея паспорта, без помощи внешних сил оказаться из США в Польше просто невозможно, и тут уже страна отправления говорит сама за себя. Курт Волкер, специальный представитель Вашингтона в Украине (человек Вашингтона в "нормандском формате", аналитик ЦРУ, соратник Джона Маккейна, который в свою очередь друг Саакашвили), кстати, открыто приветствовал прибытие Саакашвили в Украину.
Во-вторых, сам за себя говорит состав компании Саакашвили, в которой он появился во Львове, особенно бывший премьер-министр, лидер партии "Батькивщина" Юлия Тимошенко. Если у "непотопляемой" Юлии Владимировны есть планы против Порошенко (а они у нее есть), то Саакашвили как нельзя лучше подходит для авангарда, на роль поджигателя ситуации, чтобы потом уже началось формирование недовольного Порошенко электората. Сам Саакашвили в соперники Порошенко не годится, потому что рейтинг у него (по разным данным, например, группы "Рейтинг") крайне низкий (в районе 2-3%), да и согласно действующей Конституции Украины он не может стать президентом - для этого нужно проживать в Украине в течение десяти последних перед днем выборов. А вот Тимошенко стать главой государства может, и рейтинг у нее для Украины довольно высокий (около 9%).
Сейчас Порошенко фактически остается либо терпеть самодеятельность Саакашвили, либо поднять руку на "любимчика Запада". Первые дни после "прорыва" показали, что пока Порошенко терпит. Ведь Саакашвили за незаконный переход границы, сопротивление правоохранителям почему-то не только не был арестован, но генеральный прокурор Юрий Луценко даже объявил, что бывший грузинский лидер может ездить туда, куда пожелает. Если помощь Саакашвили оказывали бойцы батальона "Донбасс", который входит в украинскую национальную гвардию, то насколько она после этого подчиняется центральной власти? Если пограничники не смогли задержать нарушителя, насколько эффективно они охраняют страну и как на этом фоне должен выглядеть президентский имидж? Ведь в потасовке, которая сопровождала переход Саакашвили через границу, по разным данным пострадали около 10 правоохранителей.
Еще более неудобной ситуация для нынешнего президента становится на фоне подозрений, что за Тимошенко и Саакашвили может стоять олигарх и бывший глава Днепропетровской области. По негласной информации, батальон "Донбасс", который помогал Саакашвили на польско-украинской границе, поддерживает именно Коломойский. Некоторые СМИ пишут, что незадолго до штурма границы Саакашвили и Игорь Коломойский даже якобы встречались в Швейцарии, во имя общей цели забыв давнюю вражду друг с другом. К альянсу Саакашвили - Тимошенко также примкнули экс-глава СБУ Валентин Наливайченко, мэр города Львов Андрей Садовый, экс-министр обороны Анатолий Гриценко. Пока непонятно, на какой стороне окажется глава МВД Арсен Аваков, который ненавидит Саакашвили (но ладит с Тимошенко) и который, как утверждают некоторые украинские СМИ, тоже встречался с Коломойским. На возможный сговор Авакова и Коломойского намекал депутат от "Блока Петра Порошенко" Сергей Лещенко.
Момент для операции под кодовым названием "Саакашвили" также выбран идеальный. До президентских выборов еще есть уйма времени, но финишная прямая открывается буквально за горизонтом. Против Порошенко играют буксующий законопроект о реинтеграции Донбасса, а также необходимость выполнять требования МВФ (создание независимого антикоррупционного суда, свободный рынок земли, пенсионная реформа, новый закон о приватизации). Оппозиционные партии вновь заговорили об импичменте президента. Да еще и закон об образовании подоспел, согласно которому с 2018 года классы с преподаванием предметов на "языках национальных меньшинств" останутся только в начальной школе, обучение же в средней школе и в высших учебных заведениях будет проходить исключительно на украинском языке. Свое недовольство уже выразили Румыния, Болгария, Венгрия, Греция, Молдова. Президент Румынии Клаус Йоханнис вообще отменил запланированный на октябрь визит в Украину.
Так стоит ли ждать нового Майдана в Киеве? Судя по тому, как Саакашвили вдруг резко сбавил темп, точно не в ближайшее время. Сейчас если что и будет происходить, так это некая локальная политическая война. Например, после того, как 8 сентября в центре Киева в результате взрыва автомобиля погиб Тимур Махаури, стали звучать версии о том, что это была "черная метка" в адрес Саакашвили. Махаури был человеком бывшего замминистра МВД Грузии Гиорги Лордкипанидзе, который в свою очередь является человеком Саакашвили и с 2015 по 2016 год даже возглавлял Одесскую областную полицию. Возможно, простое совпадение, а возможно, и нет.
Что на этом фоне наиболее вероятно, так это обострение ситуации на юго-востоке Украины. Что, кстати, тоже может сыграть против Порошенко, потому что если уж чего точно не хотят избиратели, так это воевать. Президент Украины никак не может добиться от США поставок летального оружия, обещанного аж еще в 2014 году. Речь идет в основном о противотанковых ракетах типа Javelin, которые, как говорят эксперты, в случае военных действий должны существенно сократить украинские потери. Вашингтон вроде бы опять посулил Киеву, но дальше обещаний дело не пошло. Между тем с темой оружия напрямую связывают вопрос о миротворцах. Порошенко, как и оружия, добивается от ООН введения международного миротворческого контингента в зону боевых действий на востоке Украины. Неожиданно для всех президент России Владимир Путин также высказался за ввод миротворцев, но только для охраны наблюдателей специальной мониторинговой миссии ОБСЕ. То есть Россия настаивает на том, чтобы миротворцы находились на линии разграничения и ни на каких других территориях. Киев же считает, что миссия ООН должна иметь более широкий мандат и разместиться на всей территории Донбасса вплоть до границы с Россией. По мнению украинских аналитиков, Путин высказался за миротворцев, чтобы перекрыть возможные поставки вооружений и, по сути, заморозить существующую ситуацию.
В этом контексте уже по-иному можно представить и прибытие Саакашвили в Украину. Бывший председатель парламента Грузии, лидер партии "Демократическое движение - Единая Грузия" Нино Бурджанадзе в интервью "Независимой газете" заявила, что Саакашвили "работает в рамках "серьезнейшего проекта" ЦРУ", призванного сорвать проведение чемпионата мира по футболу в 2018 году в России и оказать воздействие на выборы президента РФ. По мнению Бурджанадзе, "этим силам" нужны "дестабилизирующие процессы" в Украине, Молдове, возможно, в Грузии. Тогда Россия будет вынуждена предпринять ответные действия. "Саакашвили - отличный кандидат для исполнения такого плана. Происходящее в Украине влияет на Россию в любом случае", - заключила политик.
Что ж, если традиционно рассматривать Украину как поле битвы между Россией и США, то граница военного разговора уже обозначена, остается играть тем, что есть. То же оружие может повысить ставки, но не изменить ситуацию. Как, впрочем, и наличие/отсутствие Саакашвили на территории Украины.