SÜRPRİZLƏR BUNDESTAQI
Angela Merkel ardıcıl dördüncü dəfə Almaniya parlamentinə seçkilərdən qalib çıxsa da, koalisiya üçün yeni tərəfdaşlar axtarmaq məcburiyyətindədir
«Mənim vaxtım, demək olar ki, başa çatır». Bu sözləri Angela Merkel Bundestaqın sentyabrın 24-də, parlament seçkisi öncəsi keçirilən son toplantısındakı çıxışını başa vurarkən deyib. Kansler, əslində, ona çıxış üçün ayrılmış vaxtı nəzərdə tuturdu. Lakin fikir kifayət qədər simvolik səslənib və zalda gülüşə səbəb olub.
Xanım kansler, əlbəttə ki, siyasi karyerasını başa vurmağa hazırlaşmırdı və növbəti, dördüncü qələbəsini qazanacağına tam əmin idi. Belə də oldu. Onun rəhbərlik etdiyi və 2 partiyadan ibarət XDİ/XSİ bloku səslərin əksəriyyətini toplaya bildi - 33%. Bu, koalisiyanın qurulması üçün kifayətdir. Lakin, güman ki, bu dəfə koalisiyada əvvəlki tərəfdaşlardan sosial-demokratlar (ASDP) yer almayacaq. Hazırda koalisiyanın yaradılması üçün Azad Demokrat Partiyası (ADP - 10,7%) və «İttifaq-90/Yaşıllar» (8,9%) ilə intensiv danışıqlar aparılır.
Bu partiyaların heç biri böyük siyasətdə yeni deyil və müxtəlif illərdə hakim koalisiyaların tərkibində hökumətdə təmsil olunublar. Azad demokratlar 1949-2013-cü illər arasında, ümumilikdə, 41 il hökumətdə yer alıb. Buna onlar ya ASDP, ya elə Merkelin də dövründə XDİ ilə əməkdaşlıq etməklə həyata keçiriblər. «Yaşıllar» isə 1998-2005-ci illərdə Herard Şröderin dövründə hökumətdə olub.
«Yamayka» yığması
Yeni koalisiya partiyaların rənglərinin Karib adasındakı ada dövlətinin bayrağının rənginə bənzədiyindən «Yamayka» adını qazanıb - XDS/XSİ-də qara, ADP-də sarı və «yaşıllar»da, təbii ki, yaşıl.
Bu partiyalar indiyədək heç zaman federal səviyyədə əməkdaşlıq etməyib. Regional əməkdaşlıq təcrübəsi isə var. Doğrudur, bu əməkdaşlıq da heç də hər zaman uğurlu alınmayıb. Məsələn, 2009-cu ildə Saar federal torpağında bu ittifaq çox dözməyib. Şlezviq-Qolşteyndə isə o, bu yaxınlarda - mayda qurulub.
Merkel yeni koalisiyanı Milad bayramına, yəni dekabrın 25-dək formalaşdıracağını bildirir. Lakin əksəriyyət buna şübhə ilə yanaşır. Onlar hesab edir ki, bu müddətdə Merkel potensial koalisiya üzvü olan 4 partiya arasındakı ziddiyyətləri həll edə bilməyəcək.
Hazırda, hətta blokda illərdir tərəfdaş olan partiyalar arasında belə fikir ayrılıqları var. Məsələn, qaçqınlarla bağlı problemin həlli yolları ilə bağlı. XSİ illik 200 min insanın qəbulunu nəzərdə tutan kvotanın tətbiqini istəyir, Merkel isə bunun Almaniya Konstitusiyasına zidd olduğunu deyir. O, Konstitusiyanın ölkədə sığınacaq hüququna qarant olduğunu bildirir.
XSİ «yaşıllar»la azad demokratların peşəsinə ölkədə tələbat olan emiqrantlara Almaniyada yaşamaq və işləmək hüququnun verilməsi təklifinə də etiraz edir. Prinsipcə, bu, «yaşıllar»la ADP-nin mövqeyinin üst-üstə düşdüyü azsaylı məqamlardandır. Əsasən onların ölkə iqtisadiyyatına, ekologiyasına və xarici siyasətinə baxışları fərqlidir.
Bütün bunlarla yanaşı, tərəflər daxili siyasi məsələlərdə kompromisə getməyə hazırdır. Xarici siyasət, xüsusilə Rusiya əleyhinə sanksiyalarla bağlı isə ciddi ziddiyyətlər var. «Yaşıllar» onların liberallaşdırılmasına, hətta tam ləğvinə tərəfdardır. Əsasən iri və orta biznes dairələrinin maraqlarını təmsil edən ADP də işgüzar əlaqələrə zərər vuran sanksiyaların ləğvi yollarının tapılmasını təklif edir.
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Almaniyanın türkəsilli vətəndaşlarını «Türkiyənin düşməni» olan XDİ, ASDP və «İttifaq-90/Yaşıllar»a səs verməməyə çağırmasını Almaniyada çoxları ölkənin daxili işlərinə kobud müdaxilə kimi qiymətləndirib. Məsələn, «yaşıllar» Ərdoğanın bu əməlinə sərt cavab verilməsini tələb edir. Lakin Merkel hesab edir ki, Aİ ilə Türkiyə arasında miqrasiya böhranın tənzimlənməsinə dair razılaşma pozulmaq təhlükəsilə qarşı-qarşıya qalmamalıdır.
Qanun yeni hökumətin formalaşdırılması üçün vaxt məhdudiyyəti nəzərdə tutmur. Odur ki, tərəflər Miladadək razılığa gələ bilməsə, müzakirələr gələn il də davam etdirilə bilər.
«Teflon ledisi»nin prinsipləri
Ola bilsin ki, bu qədər fərqli mövqedə olan siyasi qüvvələri bir araya gətirməyi çoxları bacarmasın. Amma bu, tərəfdarları tərəfindən soyuqqanlı hesablamaları, hər şeyi nəzarətdə saxlamaq istəyi üzündən «teflon ledisi» adlandırılan Merkelə aid deyil.
«O, şahmat taxtasında fiqurları elə düzür ki, heç kəs ona təhlükə yaratmasın», - deyə Merkelin bioqrafı, jurnalist Jaklin Boyzen bildirir.
Müxalifətə keçən ASDP lideri Martin Şults isə seçkidə üzləşdiyi məğlubiyyətdən (20,5%m səs) dərhal sonra kansler postu uğrundakı rəqibini sistematik olaraq başqalarının ideyalarını mənimsəməkdə günahlandırıb.
Onu anlamaq olar. XDS ilə əməkdaşlıq illəri nəticəsində vəziyyət elə gətirib ki, bu partiyaların proqramları bir-birinə çox bənzəyir. Onların orta statistik seçicisi isə eynidir - alitəhsilli, aylıq gəliri, təxminən, 3 min avro təşkil edən şəxslər.
Şults bu ilin martında ASDP-nin sədri seçilən zaman ictimai rəy sorğuları əhalinin bu partiyaya marağının kəskin şəkildə artmağa başladığını göstərirdi. İnsanlar yeni liderdən yeni ideyalar və daha fəal olmasını gözləyirdi. Seçkiyə az qalmış isə ASDP-nin reytinqi düşməyə başladı və sonda o, tarixinin ən pis nəticəsini qazandı. Görünür, Şults seçicilərə əsas rəqibindən fərqli heç bir yeni ideya təqdim edə bilməyib.
Lakin yenə də elə həmin Boyzen Merkelin davranışını fərqli izah edir: «O, qərarları rəqəmlər, məlumatlar və faktlar əsasında qəbul edir, arqumentlər hər hansı addımın haqlı olduğunu göstərirsə, partiyasının ideoloji quruluşunu asanlıqla unudur».
İxtisasca fizik olan Merkel 2009-cu ildə hər kəsi atom elektrik stansiyalarının gələcəyin enerjisi olduğuna əmin edir, onlardan imtinanın yanlış olduğunu deyirdi. 2011-ci ildə «Fukusima» AES-dəki qəzadan sonra isə Almaniya kansleri ölkəsinin nüvə enerjisindən imtina etdiyini bildirib. Nəticədə, daim buna çağırış edən «Yaşıllar» bir anda tərəfdarlarının bir hissəsini itirib.
Elə həmin 2011-ci ildə «teflon ledisi» ümumi hərbi öhdəliklər məsələsində öz partiyasının mühafizəkar hissəsinin əleyhinə gedərək, peşəkar ordunun yaradılmasını istəyən gəncləri öz tərəfinə çəkə bilib. 2015-ci ildə solçu müxalifətin istəyini tam yerinə yetirərək 100 minlərlə qaçqını Almaniyaya buraxdıqda da Merkeli, yəqin ki, XDİ-nin böyük hissəsi dəstəkləmirdi. Cəmi 1 il sonra ölkənin bu qədər miqrantı «həzm etmək» gücündə olmadığı üzə çıxıb və ictimaiyyətdə artan terror aktları və kriminaldan narazılıq yüksəlməyə başlayıb. Bu zaman Merkel tədbirlər görməyə başlayıb və ölkəyə miqrant axını azalıb (ötən ilin ilk yarısı ilə müqayisədə, bu ilin eyni dövründə 72% azalma), qaçqın statusu almaq isə çətinləşib.
Bu ilin yazında aparılmış sorğu göstərib ki, Almaniya əhalisinin əksəriyyəti eyni cinsdən olan insanlar arasında nikah hüququnun klassik kişi-qadın nikahı ilə eyni səviyyəyə gətirilməsinə tərəfdardır. Artıq iyunda Bundestaq bu dəyişikliyə səs verib. Çünki qarşıdan seçki gəlir, koalisiyanın formalaşmasında potensial tərəfdaş olan qüvvələr isə «nikah hər kəs üçün» prinsipinin qanuniləşdirilməsini tələb edirdi.
Beləliklə, seçki baş tutdu. İndi Merkel cəmi bir neçə ay əvvəl arzularını nəzərə almağa başladığı partiyalarla koalisiya qurmağa çalışır. Amma qarşıda yeni çağırışlar var. XDİ/XSİ bloku 2013-cü illə müqayisədə qazandığı səslərin 8%-ni itirib və bu, həm də onun elektoratının bir hissəsinin gənc «Almaniya üçün alternativ» (AüA) partiyasının tərəfinə keçməsilə bağlıdır. Yeri gəlmişkən, AüA kifayət qədər yaxşı sayıla biləcək 12,6% səs toplayaraq, ilk dəfə Bundestaqa düşə bilib.
Seçkinin keçirildiyi günün axşamı «teflon ledisi» partiyadaşları ilə görüşdə qarşıya yeni vəzifə qoyub - AüA-nın tərəfinə keçmiş seçicilərin «geri qaytarılması»!
Nasistlər Bundestaqda?
«Alternativ» də borclu qalmayıb və «xanım Merkelə qarşı ova başlayacaqlarını» bəyan edib. Məsələn, onlar Almaniya kanslerinin 2015-ci ilin yayındakı fəaliyyətilə bağlı araşdırmanın aparılması üçün parlament komissiyasının yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış etmək niyyətindədirlər. AüA-da hesab edirlər ki, həmin vaxt kansler parlamentarilərlə razılaşmadan sərhədləri açıb və bu, ölkəyə idarəolunmaz qaçqın axınının gəlməsinə səbəb olub.
Qeyd edək ki, AüA məhz antimiqrant ritorikası ilə böyük siyasətə «soxula» bilib. Üstəlik, o, toplanmış səslərin sayına görə Bundestaqda üçüncü yeri tutub. Amma bu nailiyyət partiyanın hökumətdə yer alması üçün kifayət deyil. Çünki digər siyasi təşkilatlar artıq AüA ilə əməkdaşlıqdan imtina edib.
Bu partiya 4 ilə yaxındır ki, yaradılıb. Bu dövrdə o, özünə mənfi imic qazanıb. Almaniyanın xarici işlər naziri Ziqmar Qabriel deyir ki, İkinci dünya müharibəsindən sonra ilk dəfə Bundestaqda «əsl nasistlər» də əyləşəcək.
Hər şey 2013-cü ildə avroskeptik-ziyalıların ya avrodan imtina, ya da Avropa Valyuta İttifaqının dəyişdirilməsi tələbilə hərəkətə keçməsilə başlayıb. Partiya Yunanıstan iqtisadiyyatına milyardlarla yardım edilməsinə də etirazını bildirirdi. Lakin bu mövzular seçiciləri o qədər də maraqlandırmadığından, həmin il AüA Bundestaqa düşmək üçün lazım olan 50%-lik baryeri aşa bilməmişdi.
2015-ci ildə Merkelin sərhədləri qaçqınların üzünə açması ilə AüA hökumətin bu əməlindən narazı insanları öz tərəfinə çəkə bilib. Frauke Petri kimi radikallar partiyada nüfuzlarını xeyli artırıb və nəticədə, onun yaradıcıları, o cümlədən iqtisadiyyat üzrə professor Bernd Lukke belə, ikinci plana keçib. Sonda o, ümumiyyətlə, partiyanı tərk edərək, yeni siyasi təşkilat qurmağa başlayıb.
AüA-nın yeni rəhbərliyi, xüsusilə «yubkalı fürer» adlandırılan (o, Almaniyaya soxulmağa çalışan qaçqınların sərhəddəcə güllələnməsini təklif edib) Frauke Petri millətçi və antiislam ritorikasına üstünlük verməyə başlayıb. Bu, öz nəticəsini verib. 2015-ci ilin yayında partiyanın reytinqi 3-4%-dən çox deyildisə, 2016-cı ilin yazında bəzi regional seçkilərdə o, 11-30%, hətta daha çox səs qazana bilib.
Lakin zaman keçdikcə, emiqrant mövzusu da aktuallığını itirməyə başlayıb və bu zaman AüA liderləri kifayət qədər sərt bəyanatlar səsləndirməyə başlayıblar - nasist keçmişi ilə bağlı fikrin dəyişməsinin vacibliyi, Berlindəki Holokost abidəsinin «paytaxtın göbəyində utanc abidəsi» olduğu və s…
Ən maraqlısı isə vaxtilə partiyaya aşkar nasistlərin və sağçı millətçilərin cəlbi üçün çox iş görmüş Petrinin onlarla münaqişə yaşamağa başlamasıdır. Bundestaqa birbaşa mandat qazandığı parlament seçkisindən sonra o, AüA-nın radikallaşması ilə razı olmadığını, «sağlam mühafizəkarlıq ruhunda əsl siyasətlə məşğul olmaq üçün» partiya sıralarını tərk etdiyini bildirib. Bəzi ehtimallara görə, hətta o, Bundestaqa düşə bilmiş AüA üzvlərinin bir hissəsilə ayrıca fraksiya yaratmaq haqda da düşünür. Parlamentin qaydalarına görə, bunun üçün o, 35 nəfərin, yəni deputatların 5%-nin razılığını almalıdır.
Odur ki, 6 fraksiya ilə (parlamentə düşmüş partiyaların sayına uyğun) rekord vurmuş indiki parlament elə hazırkı tərkibdə bu rekordu da təzələyə bilər.

A BUNDESTAG SURPRISE
Despite her fourth consecutive win in parliamentary elections, Angela Merkel has to look for new coalition partners
"My time is almost over," said Angela Merkel during her final speech at the Bundestag just before the parliamentary elections on September 24, meaning the time allotted for her speech. But it turned out to be a symbolical statement, which made the audience laugh.
Obviously, Mrs. Chancellor was not going to finish her political career and was absolutely sure of her next, already fourth, victory.
And it happened. Her bloc represented by two parties, CDU and CSU, won the majority of votes (33%), which allows forming a majority coalition. But most likely, it will not include the former partners, the Social Democrats (SPD). Currently, CDU/CSU is holding intensive negotiations with the Free Democratic Party (FDP, 10.7%) and the Alliance 90/The Greens (8.9%).
Both parties are not new to big politics. In different years, they were in power as part of ruling coalitions. During 1949-2013, Free Democrats were part of the government, working with the SPD, then with the CDU, including Merkel. The Greens had an experience under the Schroeder government during 1998-2005.
Team Jamaica
The new coalition is nicknamed "Jamaica" for the similarity of their party colors with the flag of the island state in the Caribbean - black of CDU / CSU, yellow of FDP, and green of the Greens.
Together, none of these parties cooperated at the federal level. But there share a common regional experience, which was not always successful. In 2009, this union did not last long in the federal state of Saar, and in Schleswig-Holstein, it was formed less than six months ago, in May.
Merkel promises to form a new government until Christmas (December 25), but many doubt that she will be able to settle all the contradictions existing between the four parties of the potential coalition by that time.
Even multi-year partners in the bloc have disagreements. For example, on the issue of refugees. CSU insists on the introduction of an annual quota of admission of 200 thousand people, but Merkel sees this as a contradiction with the Constitution of Germany, which guarantees the right to asylum in the country.
CSU is also against the Greens and Free Democrats as far as the simplification of residence and employment permits to emigrants are concerned. In principle, this is one of the few positions where the Greens and FDP agree. Basically, they have different views on the development of the national economy, environment and foreign policy.
While the parties are ready to make compromises in domestic policy, they have serious disagreements on foreign policy issues, such as anti-Russian sanctions. The Greens are strong opponents of their liberalization, and even abolition. FDP, which mainly represents the interests of large and medium-sized businesses, insists on seeking opportunities to lift sanctions that impede business ties.
For many in Germany, the call of Turkish President Recep Tayyip Erdogan to German citizens of Turkish origin not to vote for "enemies of Turkey" (CDU, SPD and the Alliance 90/ Greens) was a rude interference in internal affairs of the country. In particular, the Greens insist on harsh retaliatory actions. However, Merkel believes that the agreement between the EU and Turkey on measures to resolve the migration crisis should not be subject to the danger of dissolution.
The law does not limit the time for the formation of a new government, so if the parties do not agree before Christmas, they can continue discussions in the next year.
Principles of the Teflon Lady
Even if someone fails to unite so different political powers, but not the Teflon Lady, as her companions nicknamed Merkel for her cold mind and a desire to keep everything under control.
"She rearranges the pieces on a chessboard so that no one is dangerous for her," explains Merkel's biographer, journalist Jacqueline Boysen.
The SPD leader Martin Schulz blamed his rival in systematic appropriation of other people's ideas immediately after he lost the elections (20.5%).
We can understand him. Years of cooperation with CDU shows that the programs of both parties became very similar. In fact, their average voter is the same person with a higher education and a monthly income of about 3 thousand euros.
When Schultz was elected chairman of SPD in March 2017, public polls showed a sharp increase in public interest in the social democrats, who expected new ideas and active actions from the newcomer. Closer to the elections, the ratings of SPD began to fall and as a result, the party scored the worst result in its history. Apparently, Schultz failed to offer the voter something new, different from the ideas of his main competitor.
However, Boysen describes Merkel's behavior differently: "She makes decisions based on indicators, data and facts, easily forgetting the ideological attitudes of her party if the arguments speak in favor of any step."
In 2009, Merkel, a physicist by education, was convincing everyone that nuclear power plants were the future of the power industry and there was no need to abandon them. In 2011, after the infamous accident in Fukushima, the chancellor announced that Germany was abandoning nuclear power. The Greens, who vainly called for this for decades, lost part of their supporters in an instant.
In 2011, the Teflon Lady opposed the conservative part of her own party on the issue of universal military duty in order to attract young people who advocate the creation of a professional army.
In 2015, the majority of CDU members did not support Merkel when she, with the full approval of the leftist opposition, let hundreds of thousands of refugees into Germany. A year later, it became clear that the country could not "digest" such a large number of migrants, and there was growing concern in society because of the increasing number of crimes and terrorist acts. Merkel took measures, and the influx of migrants fell sharply (by 72% in the first six months of 20170), and it is not easy to obtain a refugee status in Germany now.
In the spring of this year, opinion polls showed that the majority of Germans want equal rights for the same-sex marriages. It did not take long (June) for the Bundestag to vote for these changes. The reason for such a hasty move were the forthcoming elections, and the potential partners in future coalition demanded a regulatory act for the same-sex marriages.
After the elections, Merkel forms a coalition with the parties, whose wishes she took into account just a couple of months before. But now she had a new challenges ahead. The CDU / CSU bloc lost 8% of the votes compared to 2013 mainly because part of the supporters moved to the young party Alternative for Germany (AfD), which is the newcomer in Bundestag with a very good result (12.6%).
On the night of elections, the Teflon Lady at a meeting with party members sets a new task - to win the voters of Alternative for Germany!
The Nazis in the Bundestag?
AfD decided to repay and promised to arrange a "hunt for Mrs. Merkel". In particular, they propose the creation of a parliamentary commission to investigate the actions of the Chancellor in summer 2015, when she, according to AfD, opened the borders and let the uncontrolled influx of refugees without consulting the legislators.
AfD literally burst into a big politics on the wave of anti-immigrant sentiments and took the third place in the Bundestag in terms of the number of votes. However, this success is not enough to get into the government, since the other parties refused to cooperate with AfD in advance.
During four years of existence, AfD has managed to win a bad reputation. As German Foreign Minister Sigmar Gabriel said, for the first time after the Second World War, "real Nazis" will again be sitting in the Bundestag.
It all began in 2013 as a protest movement of Eurosceptic intellectuals who demanded to abandon the Euro or to change the European Monetary Union. The party also opposed multibillion-dollar injections into the Greek economy. However, the voters were not particularly interested in this topic, and that year AfD was unable to overcome the 50 percent entry barrier into the Bundestag.
In 2015, Merkel opened the borders for refugees, and citizens moved to AfD dissatisfied with the actions of the authorities. Radicals like Frauke Petry began to enjoy increasing influence in the party, pushing the founders of the party, including Professor Bernd Lucke, into the second roles. He eventually left AfD and formed a new political organization.
The new leaders of AfD, and largely Frauke Petry, who was nicknamed the Fuhrer in a Skirt, suggested shooting refugees trying to infiltrate Germany at the border in, relied on nationalistic and anti-Islamic rhetoric.
This has borne fruits. If the rating of the party did not rise above 3-4% in summer 2015, in spring 2016 it already gained 11-30% or more in some regional elections.
However, over time, the emigrant theme ceases to be relevant. To remind of themselves, AdG leaders began to make rather harsh statements - about the need to rethink the Nazi past, that the Holocaust memorial in Berlin is a "monument of shame in the heart of the capital".
Interestingly, Petry, who had done a lot to attract frank racists and right-wing nationalists to the party, has begun conflicting with them occasionally. After the parliamentary elections, she stated that she did not agree with the radicalization of AdG and left the party in order to engage in "real politics in the spirit of healthy conservatism."
Perhaps Petry will try to persuade some of her supporters in the Bundestag to form a separate faction. According to parliamentary rules, she needs to persuade 35 people, that is, five percent of the total number of deputies to achieve this goal.
So, it may well be that the record set by the current parliament in six factions (by the number of elected parties) is reached even with the current composition.