SÜRPRİZLƏR BUNDESTAQI
Angela Merkel ardıcıl dördüncü dəfə Almaniya parlamentinə seçkilərdən qalib çıxsa da, koalisiya üçün yeni tərəfdaşlar axtarmaq məcburiyyətindədir
«Mənim vaxtım, demək olar ki, başa çatır». Bu sözləri Angela Merkel Bundestaqın sentyabrın 24-də, parlament seçkisi öncəsi keçirilən son toplantısındakı çıxışını başa vurarkən deyib. Kansler, əslində, ona çıxış üçün ayrılmış vaxtı nəzərdə tuturdu. Lakin fikir kifayət qədər simvolik səslənib və zalda gülüşə səbəb olub.
Xanım kansler, əlbəttə ki, siyasi karyerasını başa vurmağa hazırlaşmırdı və növbəti, dördüncü qələbəsini qazanacağına tam əmin idi. Belə də oldu. Onun rəhbərlik etdiyi və 2 partiyadan ibarət XDİ/XSİ bloku səslərin əksəriyyətini toplaya bildi - 33%. Bu, koalisiyanın qurulması üçün kifayətdir. Lakin, güman ki, bu dəfə koalisiyada əvvəlki tərəfdaşlardan sosial-demokratlar (ASDP) yer almayacaq. Hazırda koalisiyanın yaradılması üçün Azad Demokrat Partiyası (ADP - 10,7%) və «İttifaq-90/Yaşıllar» (8,9%) ilə intensiv danışıqlar aparılır.
Bu partiyaların heç biri böyük siyasətdə yeni deyil və müxtəlif illərdə hakim koalisiyaların tərkibində hökumətdə təmsil olunublar. Azad demokratlar 1949-2013-cü illər arasında, ümumilikdə, 41 il hökumətdə yer alıb. Buna onlar ya ASDP, ya elə Merkelin də dövründə XDİ ilə əməkdaşlıq etməklə həyata keçiriblər. «Yaşıllar» isə 1998-2005-ci illərdə Herard Şröderin dövründə hökumətdə olub.
«Yamayka» yığması
Yeni koalisiya partiyaların rənglərinin Karib adasındakı ada dövlətinin bayrağının rənginə bənzədiyindən «Yamayka» adını qazanıb - XDS/XSİ-də qara, ADP-də sarı və «yaşıllar»da, təbii ki, yaşıl.
Bu partiyalar indiyədək heç zaman federal səviyyədə əməkdaşlıq etməyib. Regional əməkdaşlıq təcrübəsi isə var. Doğrudur, bu əməkdaşlıq da heç də hər zaman uğurlu alınmayıb. Məsələn, 2009-cu ildə Saar federal torpağında bu ittifaq çox dözməyib. Şlezviq-Qolşteyndə isə o, bu yaxınlarda - mayda qurulub.
Merkel yeni koalisiyanı Milad bayramına, yəni dekabrın 25-dək formalaşdıracağını bildirir. Lakin əksəriyyət buna şübhə ilə yanaşır. Onlar hesab edir ki, bu müddətdə Merkel potensial koalisiya üzvü olan 4 partiya arasındakı ziddiyyətləri həll edə bilməyəcək.
Hazırda, hətta blokda illərdir tərəfdaş olan partiyalar arasında belə fikir ayrılıqları var. Məsələn, qaçqınlarla bağlı problemin həlli yolları ilə bağlı. XSİ illik 200 min insanın qəbulunu nəzərdə tutan kvotanın tətbiqini istəyir, Merkel isə bunun Almaniya Konstitusiyasına zidd olduğunu deyir. O, Konstitusiyanın ölkədə sığınacaq hüququna qarant olduğunu bildirir.
XSİ «yaşıllar»la azad demokratların peşəsinə ölkədə tələbat olan emiqrantlara Almaniyada yaşamaq və işləmək hüququnun verilməsi təklifinə də etiraz edir. Prinsipcə, bu, «yaşıllar»la ADP-nin mövqeyinin üst-üstə düşdüyü azsaylı məqamlardandır. Əsasən onların ölkə iqtisadiyyatına, ekologiyasına və xarici siyasətinə baxışları fərqlidir.
Bütün bunlarla yanaşı, tərəflər daxili siyasi məsələlərdə kompromisə getməyə hazırdır. Xarici siyasət, xüsusilə Rusiya əleyhinə sanksiyalarla bağlı isə ciddi ziddiyyətlər var. «Yaşıllar» onların liberallaşdırılmasına, hətta tam ləğvinə tərəfdardır. Əsasən iri və orta biznes dairələrinin maraqlarını təmsil edən ADP də işgüzar əlaqələrə zərər vuran sanksiyaların ləğvi yollarının tapılmasını təklif edir.
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Almaniyanın türkəsilli vətəndaşlarını «Türkiyənin düşməni» olan XDİ, ASDP və «İttifaq-90/Yaşıllar»a səs verməməyə çağırmasını Almaniyada çoxları ölkənin daxili işlərinə kobud müdaxilə kimi qiymətləndirib. Məsələn, «yaşıllar» Ərdoğanın bu əməlinə sərt cavab verilməsini tələb edir. Lakin Merkel hesab edir ki, Aİ ilə Türkiyə arasında miqrasiya böhranın tənzimlənməsinə dair razılaşma pozulmaq təhlükəsilə qarşı-qarşıya qalmamalıdır.
Qanun yeni hökumətin formalaşdırılması üçün vaxt məhdudiyyəti nəzərdə tutmur. Odur ki, tərəflər Miladadək razılığa gələ bilməsə, müzakirələr gələn il də davam etdirilə bilər.
«Teflon ledisi»nin prinsipləri
Ola bilsin ki, bu qədər fərqli mövqedə olan siyasi qüvvələri bir araya gətirməyi çoxları bacarmasın. Amma bu, tərəfdarları tərəfindən soyuqqanlı hesablamaları, hər şeyi nəzarətdə saxlamaq istəyi üzündən «teflon ledisi» adlandırılan Merkelə aid deyil.
«O, şahmat taxtasında fiqurları elə düzür ki, heç kəs ona təhlükə yaratmasın», - deyə Merkelin bioqrafı, jurnalist Jaklin Boyzen bildirir.
Müxalifətə keçən ASDP lideri Martin Şults isə seçkidə üzləşdiyi məğlubiyyətdən (20,5%m səs) dərhal sonra kansler postu uğrundakı rəqibini sistematik olaraq başqalarının ideyalarını mənimsəməkdə günahlandırıb.
Onu anlamaq olar. XDS ilə əməkdaşlıq illəri nəticəsində vəziyyət elə gətirib ki, bu partiyaların proqramları bir-birinə çox bənzəyir. Onların orta statistik seçicisi isə eynidir - alitəhsilli, aylıq gəliri, təxminən, 3 min avro təşkil edən şəxslər.
Şults bu ilin martında ASDP-nin sədri seçilən zaman ictimai rəy sorğuları əhalinin bu partiyaya marağının kəskin şəkildə artmağa başladığını göstərirdi. İnsanlar yeni liderdən yeni ideyalar və daha fəal olmasını gözləyirdi. Seçkiyə az qalmış isə ASDP-nin reytinqi düşməyə başladı və sonda o, tarixinin ən pis nəticəsini qazandı. Görünür, Şults seçicilərə əsas rəqibindən fərqli heç bir yeni ideya təqdim edə bilməyib.
Lakin yenə də elə həmin Boyzen Merkelin davranışını fərqli izah edir: «O, qərarları rəqəmlər, məlumatlar və faktlar əsasında qəbul edir, arqumentlər hər hansı addımın haqlı olduğunu göstərirsə, partiyasının ideoloji quruluşunu asanlıqla unudur».
İxtisasca fizik olan Merkel 2009-cu ildə hər kəsi atom elektrik stansiyalarının gələcəyin enerjisi olduğuna əmin edir, onlardan imtinanın yanlış olduğunu deyirdi. 2011-ci ildə «Fukusima» AES-dəki qəzadan sonra isə Almaniya kansleri ölkəsinin nüvə enerjisindən imtina etdiyini bildirib. Nəticədə, daim buna çağırış edən «Yaşıllar» bir anda tərəfdarlarının bir hissəsini itirib.
Elə həmin 2011-ci ildə «teflon ledisi» ümumi hərbi öhdəliklər məsələsində öz partiyasının mühafizəkar hissəsinin əleyhinə gedərək, peşəkar ordunun yaradılmasını istəyən gəncləri öz tərəfinə çəkə bilib. 2015-ci ildə solçu müxalifətin istəyini tam yerinə yetirərək 100 minlərlə qaçqını Almaniyaya buraxdıqda da Merkeli, yəqin ki, XDİ-nin böyük hissəsi dəstəkləmirdi. Cəmi 1 il sonra ölkənin bu qədər miqrantı «həzm etmək» gücündə olmadığı üzə çıxıb və ictimaiyyətdə artan terror aktları və kriminaldan narazılıq yüksəlməyə başlayıb. Bu zaman Merkel tədbirlər görməyə başlayıb və ölkəyə miqrant axını azalıb (ötən ilin ilk yarısı ilə müqayisədə, bu ilin eyni dövründə 72% azalma), qaçqın statusu almaq isə çətinləşib.
Bu ilin yazında aparılmış sorğu göstərib ki, Almaniya əhalisinin əksəriyyəti eyni cinsdən olan insanlar arasında nikah hüququnun klassik kişi-qadın nikahı ilə eyni səviyyəyə gətirilməsinə tərəfdardır. Artıq iyunda Bundestaq bu dəyişikliyə səs verib. Çünki qarşıdan seçki gəlir, koalisiyanın formalaşmasında potensial tərəfdaş olan qüvvələr isə «nikah hər kəs üçün» prinsipinin qanuniləşdirilməsini tələb edirdi.
Beləliklə, seçki baş tutdu. İndi Merkel cəmi bir neçə ay əvvəl arzularını nəzərə almağa başladığı partiyalarla koalisiya qurmağa çalışır. Amma qarşıda yeni çağırışlar var. XDİ/XSİ bloku 2013-cü illə müqayisədə qazandığı səslərin 8%-ni itirib və bu, həm də onun elektoratının bir hissəsinin gənc «Almaniya üçün alternativ» (AüA) partiyasının tərəfinə keçməsilə bağlıdır. Yeri gəlmişkən, AüA kifayət qədər yaxşı sayıla biləcək 12,6% səs toplayaraq, ilk dəfə Bundestaqa düşə bilib.
Seçkinin keçirildiyi günün axşamı «teflon ledisi» partiyadaşları ilə görüşdə qarşıya yeni vəzifə qoyub - AüA-nın tərəfinə keçmiş seçicilərin «geri qaytarılması»!
Nasistlər Bundestaqda?
«Alternativ» də borclu qalmayıb və «xanım Merkelə qarşı ova başlayacaqlarını» bəyan edib. Məsələn, onlar Almaniya kanslerinin 2015-ci ilin yayındakı fəaliyyətilə bağlı araşdırmanın aparılması üçün parlament komissiyasının yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış etmək niyyətindədirlər. AüA-da hesab edirlər ki, həmin vaxt kansler parlamentarilərlə razılaşmadan sərhədləri açıb və bu, ölkəyə idarəolunmaz qaçqın axınının gəlməsinə səbəb olub.
Qeyd edək ki, AüA məhz antimiqrant ritorikası ilə böyük siyasətə «soxula» bilib. Üstəlik, o, toplanmış səslərin sayına görə Bundestaqda üçüncü yeri tutub. Amma bu nailiyyət partiyanın hökumətdə yer alması üçün kifayət deyil. Çünki digər siyasi təşkilatlar artıq AüA ilə əməkdaşlıqdan imtina edib.
Bu partiya 4 ilə yaxındır ki, yaradılıb. Bu dövrdə o, özünə mənfi imic qazanıb. Almaniyanın xarici işlər naziri Ziqmar Qabriel deyir ki, İkinci dünya müharibəsindən sonra ilk dəfə Bundestaqda «əsl nasistlər» də əyləşəcək.
Hər şey 2013-cü ildə avroskeptik-ziyalıların ya avrodan imtina, ya da Avropa Valyuta İttifaqının dəyişdirilməsi tələbilə hərəkətə keçməsilə başlayıb. Partiya Yunanıstan iqtisadiyyatına milyardlarla yardım edilməsinə də etirazını bildirirdi. Lakin bu mövzular seçiciləri o qədər də maraqlandırmadığından, həmin il AüA Bundestaqa düşmək üçün lazım olan 50%-lik baryeri aşa bilməmişdi.
2015-ci ildə Merkelin sərhədləri qaçqınların üzünə açması ilə AüA hökumətin bu əməlindən narazı insanları öz tərəfinə çəkə bilib. Frauke Petri kimi radikallar partiyada nüfuzlarını xeyli artırıb və nəticədə, onun yaradıcıları, o cümlədən iqtisadiyyat üzrə professor Bernd Lukke belə, ikinci plana keçib. Sonda o, ümumiyyətlə, partiyanı tərk edərək, yeni siyasi təşkilat qurmağa başlayıb.
AüA-nın yeni rəhbərliyi, xüsusilə «yubkalı fürer» adlandırılan (o, Almaniyaya soxulmağa çalışan qaçqınların sərhəddəcə güllələnməsini təklif edib) Frauke Petri millətçi və antiislam ritorikasına üstünlük verməyə başlayıb. Bu, öz nəticəsini verib. 2015-ci ilin yayında partiyanın reytinqi 3-4%-dən çox deyildisə, 2016-cı ilin yazında bəzi regional seçkilərdə o, 11-30%, hətta daha çox səs qazana bilib.
Lakin zaman keçdikcə, emiqrant mövzusu da aktuallığını itirməyə başlayıb və bu zaman AüA liderləri kifayət qədər sərt bəyanatlar səsləndirməyə başlayıblar - nasist keçmişi ilə bağlı fikrin dəyişməsinin vacibliyi, Berlindəki Holokost abidəsinin «paytaxtın göbəyində utanc abidəsi» olduğu və s…
Ən maraqlısı isə vaxtilə partiyaya aşkar nasistlərin və sağçı millətçilərin cəlbi üçün çox iş görmüş Petrinin onlarla münaqişə yaşamağa başlamasıdır. Bundestaqa birbaşa mandat qazandığı parlament seçkisindən sonra o, AüA-nın radikallaşması ilə razı olmadığını, «sağlam mühafizəkarlıq ruhunda əsl siyasətlə məşğul olmaq üçün» partiya sıralarını tərk etdiyini bildirib. Bəzi ehtimallara görə, hətta o, Bundestaqa düşə bilmiş AüA üzvlərinin bir hissəsilə ayrıca fraksiya yaratmaq haqda da düşünür. Parlamentin qaydalarına görə, bunun üçün o, 35 nəfərin, yəni deputatların 5%-nin razılığını almalıdır.
Odur ki, 6 fraksiya ilə (parlamentə düşmüş partiyaların sayına uyğun) rekord vurmuş indiki parlament elə hazırkı tərkibdə bu rekordu da təzələyə bilər.

Ангела Меркель хоть и выиграла в четвертый раз подряд выборы в парламент Германии, но вынуждена искать новых партнеров по коалиции
"Мое время почти вышло", - сказала Ангела Меркель, завершая свое выступление на последнем заседании Бундестага перед парламентскими выборами, которые состоялись 24 сентября. Канцлер говорила о времени, отведенном на речь, а получилось весьма символически, и зал весело рассмеялся.
Госпожа канцлер, конечно, не собиралась завершать политическую карьеру и была абсолютно уверена в своей очередной, уже четвертой, победе.
Так и произошло. Возглавляемый ею блок двух партий ХДС/ХСС набрал больше всех голосов - 33%, что позволяет сформировать коалицию большинства. Но в ней уже, скорее всего, не будет прежних партнеров - социал-демократов (СДПГ). В настоящее время ведутся интенсивные переговоры со Свободной демократической партией (СвДП - 10,7%) и партией "Союз-90/Зеленые" (8,9%). Обе партии не новички в большой политике, были в разные годы у власти в составе правящих коалиций. Свободные демократы с 1949 по 2013 год в общей сложности 41 год входили в правительство, сотрудничая то с СДПГ, то с ХДС, в том числе при Меркель. У "зеленых" опыт правления был при Герхарде Шредере с 1998 по 2005 год.
Сборная "Ямайка"
Новая коалиция прозвана "Ямайкой" за сходство сочетания их партийных цветов с флагом островного государства в Карибском море - черный у ХДС/ХСС, желтый у СвДП и зеленый, естественно, у "зеленых".
Вместе все эти партии на федеральном уровне еще не сотрудничали, а вот на региональном опыт есть. Правда, не всегда он был успешным. В 2009 году в федеральной земле Саар этот союз долго не продержался, а в Шлезвиг-Гольштейне он образовался меньше полгода назад, в мае.
Меркель грозится до Рождества, то есть до 25 декабря, сформировать новое правительство, однако многие сомневаются, что ей удастся к этому времени уладить все противоречия, существующие между четырьмя партиями потенциальной коалиции.
Даже у многолетних партнеров по блоку есть разногласия. Например, в том, как решать проблему с беженцами. ХСС настаивает на введении годовой квоты приема в 200 тыс. человек, но Меркель видит в этом противоречие с Конституцией ФРГ, гарантирующей право на убежище в стране.
ХСС выступает также и против желания "зеленых" и свободных демократов упростить выдачу эмигрантам, чьи профессии востребованы в стране, вида на жительство и права на работу в Германии. В принципе, это одна из немногих позиций, где мнения "зеленых" и СвДП совпадают. В основном у них разные взгляды на развитие экономики страны, экологию и внешнюю политику. И все же во внутренней политике стороны готовы идти на компромиссы, а вот во внешней, особенно в том, что касается антироссийских санкций, противоречия серьезные. Ярыми противниками их либерализации, а уж тем более отмены, являются "зеленые". СвДП же, представляющая в основном интересы крупного и среднего бизнеса, настаивает на поиске возможностей для снятия санкций, препятствующих деловым связям.
Призыв президента Турции Реджепа Тайиба Эрдогана к гражданам Германии турецкого происхождения не голосовать за "врагов Турции" - ХДС, СДПГ и "Союз-90/Зеленые", многие в ФРГ расценили как грубое вмешательство во внутренние дела страны. В частности, "зеленые" настаивают на резких ответных действиях. Однако Меркель придерживается мнения, что соглашение между ЕС и Турцией о мерах по урегулированию миграционного кризиса не должно подвергаться опасности расторжения. Закон не ограничивает время формирования нового правительства, так что если до Рождества стороны не договорятся, они могут продолжить обсуждения и в следующем году.
Принципы "тефлоновой леди"
Может, кому-нибудь и не по силам объединить столь разные политические силы, но только не "тефлоновой леди", как прозвали Меркель соратники за ее холодный расчет и желание держать все под контролем.
"Она переставляет фигурки на шахматной доске так, чтобы никто не был для нее опасным", - объясняет биограф Меркель, журналистка Жаклин Бойзен. Ушедший в оппозицию лидер СДПГ Мартин Шульц сразу после проигранных выборов (набрали 20,5%) обвинил своего конкурента за пост канцлера в том, что она систематически присваивает чужие идеи.
Его можно понять. Годы сотрудничества с ХДС привели к тому, что программы этих партий стали очень похожи, а ведь среднестатистический избиратель у них, в принципе, один и тот же - человек с высшим образованием и ежемесячным доходом примерно в 3 тысячи евро.
Когда Шульц в марте этого года был избран председателем СДПГ, опросы общественного мнения показали резкий рост интереса к социал-демократам со стороны жителей страны, которые ожидали от новичка новых идей и активных действий. Ближе к выборам рейтинги СДПГ стали падать и в итоге партия набрала худший результат за всю ее историю. Видимо, Шульцу не удалось предложить избирателю нечто новое, отличающееся от идей его главного конкурента.
Однако та же Бойзен описывает поведение Меркель по-другому: "Она принимает решения на основании цифр, данных и фактов, легко забывая об идеологических установках своей партии, если аргументы говорят в пользу какого-либо шага".
В 2009 году Меркель, физик по образованию, со знанием дела убеждала всех, что атомные электростанции - это будущее энергетики и отказываться от них не нужно. В 2011 году происходит авария на АЭС Фукусима, и канцлер объявляет, что Германия отказывается от ядерной энергетики. "Зеленые", которые тщетно призывали к этому десятилетиями, в один миг потеряли часть сторонников. В том же 2011 году "тефлоновая леди" пошла против консервативной части своей собственной партии в вопросе о всеобщей воинской обязанности, чтобы привлечь к себе молодежь, выступающую за создание профессиональной армии. Вряд ли большая часть ХДС поддержала Меркель и в 2015 году, когда она, при полном одобрении левой оппозиции, впустила в Германию сотни тысяч беженцев. Спустя год стало ясно, что страна не в силах "переварить" такое количество мигрантов, и в обществе нарастает беспокойство из-за участившихся криминальных преступлений и террористических актов. Меркель приняла меры, и приток мигрантов резко сократился (на 72% за первые шесть месяцев этого года по отношению к прошлому), а статус беженца получить уже непросто.
Весной этого года опросы общественного мнения показали, что большинство жителей Германии желают уравнивания в правах однополых браков с классическим между мужчиной и женщиной. Бундестаг уже в июне проголосовал за эти изменения. Все потому, что впереди были выборы, а потенциальные партнеры по будущей коалиции требовали законодательного закрепления "брака для всех". Выборы состоялись. И Меркель формирует коалицию с партиями, чьи пожелания она учла всего пару месяцев назад. Но впереди новые вызовы. Блок ХДС/ХСС потерял 8% голосов по сравнению с 2013 годом в немалой степени потому, что часть его сторонников переметнулась к молодой партии "Альтернатива для Германии" (АдГ), впервые попавшей в Бундестаг, и с очень неплохим результатом - 12,6%. В тот же вечер, когда состоялись выборы, "тефлоновая леди" на встрече с однопартийцами ставит перед собой новую задачу - "отвоевать избирателей "Альтернативы для Германии"!
Нацисты в Бундестаге?
"Альтернатива" в долгу не осталась и пообещала устроить "охоту на госпожу Меркель". В частности, будет инициировано создание парламентской комиссии по расследованию действий канцлера ФРГ летом 2015 года, когда она, говорится в заявлении АдГ, без согласования с законодателями открыла границы, что привело к неуправляемому притоку беженцев.
Именно на волне антииммигрантских настроений АдГ буквально "ворвалась" в большую политику, заняв в Бундестаге третье место по количеству набранных голосов. Однако этот успех все равно не позволит ей попасть в правительство, так как остальные партии заранее отказались с ней сотрудничать. За неполные четыре года существования эта партия успела завоевать плохую репутацию. Как отозвался о ней глава МИД ФРГ Зигмар Габриэль, впервые после Второй мировой войны в Бундестаге снова будут сидеть "настоящие нацисты".
А ведь начиналось все в 2013 году как протестное движение интеллектуалов-евроскептиков, требовавших или отказаться от евро, или изменить Европейский валютный союз. Партия также выступала против многомиллиардных вливаний в греческую экономику. Однако данная тема особо не заинтересовала избирателя, и в том году АдГ не смогла преодолеть 50-процентный барьер для попадания в Бундестаг. В 2015 году Меркель открыла границы для беженцев, и в АдГ потянулись граждане, недовольные действиями властей. Радикалы вроде Фрауке Петри стали пользоваться в партии все большим влиянием, оттесняя на вторые роли ее основателей, в том числе профессора экономики Бернда Лукке. Он в итоге вообще покинул АдГ и занялся формированием новой политической организации. Новые руководители АдГ, и в немалой степени Фрауке Петри, которую прозвали фюрером в юбке (предлагала стрелять на границе в беженцев, пытающихся проникнуть в Германию), сделали ставку на националистическую и антиисламскую риторику. Это принесло свои плоды. Если летом 2015 года рейтинг партии не поднимался выше 3-4%, то весной 2016 года на некоторых региональных выборах она уже набирала от 11 до 30% и выше. Однако со временем и эмигрантская тема перестает быть актуальной. Чтобы напоминать о себе, лидеры АдГ стали делать довольно резкие заявления - о необходимости переосмысления нацистского прошлого, о том, что мемориал Холокоста в Берлине - это "памятник стыда в сердце столицы"...
Но, что любопытно, та самая Петри, которая в свое время немало сделала для привлечения в партию откровенных расистов и правых националистов, с некоторых пор стала с ними конфликтовать. А после выборов в парламент, куда она получила прямой мандат, заявила, что не согласна с радикализацией АдГ и выходит из партии для того, чтобы заниматься "настоящей политикой в духе здорового консерватизма". Есть даже предположение, что Петри постарается в Бундестаге убедить часть своих сторонников из числа депутатов от АдГ сформировать отдельную фракцию. Для этого, согласно парламентским правилам, ей надо уговорить 35 человек, т.е. пять процентов от общего числа депутатов.
Так что вполне может оказаться, что рекорд, поставленный нынешним парламентом в шесть фракций (по числу партий, прошедших в него), вполне может быть побит и при нынешнем составе.