Azərbaycan transmilli neft şirkətlərilə əsas sözləşməsini 2050-ci ilədək uzatdı
Heydər Əliyev Mərkəzi - dünyaca məşhur britaniyalı memar Zaha Hadidin möhtəşəm əsəri. Bu bəyaz tikili «Alov qüllələri» ilə birlikdə müasir Bakının rəmzinə çevrilərək, müasir Azərbaycanın uğurlu inkişafını təcəssüm etdirir.
«Bu, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasından bəri öz yolu ilə uğurla irəliləməsinin mükəmməl bir təcəssümüdür», - deyə Böyük Britaniyanın dövlət naziri Alan Dunkan 2017-ci il sentyabrın 14-də Bakıda yenilənmiş «Əsrin müqaviləsi»nin imzalanması mərasimində bildirib.
«Əsrin müqaviləsi»nin davamı olan «Azəri», «Çıraq» və «Günəşli» yataqlarının işlənməsi üzrə yeni müqavilənin məhz Heydər Əliyev Mərkəzində imzalanmasını rəmzi hadisə saymaq olar. Hələ 1994-cü ilin 20 sentyabrında, Azərbaycanın müstəqilliyini yeni bərpa etdiyi dövrdə imzalanmış müqavilə nəinki ölkənin inkişafında lokomotiv rolu oynayıb, müstəqilliyin ilk illərində onun suverenliyi və dövlətçiliyinin qorunub saxlanmasına da müəyyən mənada öz töhfəsini verib. Məsələ ondadır ki, layihənin reallaşdırılmasına ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə, Rusiya və digər ölkə şirkətləri cəlb olunmuş, bununla da, çətin dövrdə çətin bir regionda bu ölkələrin maraqları təmin edilmişdi.
Nəticədə, «Əsrin müqaviləsi» investorların ölkəyə inamının yaranmasında ilk addım olub. Məhz onun uğurla imzalanması sonrakı illərdə Azərbaycana neft-qaz yataqlarının işlənməsi üzrə 30-dan çox müqavilənin bağlanmasına imkan verib. Onların arasında Azərbaycanı dünyanın enerji xəritəsinin əsas oyunçularından birinə çevirmiş «Şahdəniz» qaz yatağı da var.
«AÇG» yatağının işlənməsi üzrə müqavilə 30 il üçün nəzərdə tutulurdu və onun müddəti 2024-cü ildə başa çatmalı idi. Artıq bir neçə il idi ki, layihədə iştirak edən xarici şirkətlər müqavilənin uzadılması təklifi ilə çıxış edirdi. Onlar bunu yatağın tükənməsilə əlaqədar neft hasilatının azalmasını önləmək üçün yeni investisiyaların yatırılmasına zəmin yaradılması üçün istəyirdilər. Lakin SOCAR prinsipial mövqe tutaraq, müqavilənin yeni reallıqlara uyğunlaşdırılmalı olduğunu bildirirdi. Azərbaycan şirkətinin bu mövqeyi başadüşüləndir - 1994-cü ildə Azərbaycan üçün iri neft şirkətlərilə müqavilə imzalamaq vacib idi. Bu, Bakıya investisiya cəlb etmək, dünyaya ölkədə xarici biznes üçün bütün şəraitin yaradıldığını nümayiş etdirmək üçün lazım idi. Nəzərə alsaq ki, o zaman ölkənin müstəqilliyini bərpa etməsindən cəmi 3 il keçirdi, Ermənistanla ölkə ərazisinin 20%-nin işğalı ilə nəticələnmiş müharibənin aktiv fazası cəmi bir neçə ay əvvəl dayandırılmışdı, müqavilənin şərtləri o qədər də yaxşı deyildi. İqtisadi böhran, işsizlik, inflyasiya, maliyyə resurslarının çatışmazlığı vəziyyəti daha da ağırlaşdırırdı.
İndi isə vəziyyət kökündən dəyişib və bu, ilk növbədə, «Əsrin müqaviləsi» sayəsində mümkün olub. Müqavilənin imzalandığı vaxtdan ötən 23 ildə Azərbaycana 125 milyard dollar gəlir gəlib. Son onillikdə bu vəsait hesabına Bakıda yalnız binalar yenilənməyib, ölkədə yeni yol infrastrukturu qurulub, məktəblər, müasir tibb ocaqları inşa edilib. Yeni yollar yalnız Bakına deyil, bütün ölkə ərazisində salınıb. Yenilənmiş məktəblər ucqar dağ kəndlərində də məktəbliləri qəbul edir. İndi regionlardan xəstələrin yüksək tibbi xidmət artınca paytaxta gəlməsinə də ehtiyac yoxdur. Neftin ucuz olduğu indiki dövrdə ölkənin qeyri-neft sektorunun inkişafına imkan verən şərait məhz «Əsrin müqaviləsi»nin gətirdiyi gəlirlər hesabına yaradılıb.
Ölkənin valyuta ehtiyatları 40 milyard dolları ötüb. 1994-cü ildə isə bu, demək olar ki, yox idi. İndi SOCAR Gürcüstan, Türkiyə, Ukrayna, İsveçrə, Malta, Cənub-Şərqi Asiya, Afrika və dünyanın digər regionlarında biznesini fəal inkişaf etdirən kifayət qədər nəhəng beynəlxalq şirkətə çevrilib. Halbuki «Əsrin müqaviləsi» imzalanan vaxt və onun reallaşdırılmasına başlandığı ilk illərdə şirkətin payna düşən 10%-lik xərcləri belə, ödəməyə imkanı yox idi. O zaman bunu SOCAR-ın əvəzinə onun xarici tərəfdaşları edir, əvəzində neftin bir hissəsini də özlərinə götürürdülər.
«Azərbaycan bu gün o ölkələrdəndir ki, öz hesabına yaşayır. Bizim kifayət qədər böyük valyuta ehtiyatlarımız var, iqtisadiyyat dinamik şəkildə inkişaf edir, iqtisadi şaxələndirmə, neft-qaz amilindən asılılığının azaldılması istiqamətində çox önəmli addımlar atılmışdır və ölkəmizin gələcək inkişafı üçün nə siyasi, nə iqtisadi, nə hər hansı bir başqa maneə və ya problem yoxdur. Ölkəmizin böyük potensialı var. Son illər ərzində biz bu potensialı gücləndirmişik və bu potensialın inkişafında “Əsrin kontraktı”nın xüsusi rolu vardır. İndi təsəvvür etmək çətindir ki, əgər 1994-cü ildə “Əsrin kontraktı” imzalanmasaydı, biz hansı vəziyyətlə üzləşə bilərdik. Biz bu gün müstəqil siyasət aparan ölkələrdənik. Bunun təməlində bizim güclü siyasi iradəmiz və iqtisadi müstəqilliyimiz dayanır. Bu imkanları da bizə “Əsrin kontraktı” yaratdı», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev «AÇG» üzrə yenilənmiş müqavilənin imzalanması mərasimində bildirib.
«Əsrin müqaviləsi»nin reallaşdırılmasının daha vacib nəticəsi kimi, neft gəlirlərinin insan kapitalına uğurla çevrilməsini göstərmək olar. Neftin fayda ilə yanaşı, kifayət qədər problemlər də gətirə bildiyi heç kəs üçün sirr deyil. Misal üçün, Norveçlə Nigeriyanı müqayisə etmək kifayətdir.
Azərbaycan məhz Norveç modelini seçib və onu uğurla həyata keçirir. Aydındır ki, indiyədək neft gəlirlərinin böyük bir hissəsi iqtisadiyyatın inkişafına, infrastrukturun yenilənməsinə, yeni məktəblərin, xəstəxanaların və digər obyektlərin tikintisinə xərclənib. Məsələn, bu dövrdə 3 mindən artıq yeni məktəb, 600-dən çox xəstəxana, regionlarda 50-dən artıq olimpiya mərkəzi inşa edilib, 11 min kilometrdən artıq yol salınıb, enerji və su təchizatı infrastrukturu yenilənib.
Bundan başqa, ötən dövr ərzində 250 min məcburi köçkün üçün 100 yeni qəsəbə salınıb və çadır şəhərciklərində yaşayan bu insanlar yeni qəsəbələrə köçürülüb. Bütün bu tədbirlər qeyri-neft sektorunun əhəmiyyətli dərəcədə inkişafına şərait yaradıb. Söhbət turizm, kənd təsərrüfatı, sənaye və s. sahələrdən gedir.
«Rəhmətlik Prezident Heydər Əliyev Birləşmiş Krallığın dünya səviyyəli şirkətlərini zəngin təcrübələrini paylaşmaq, Azərbaycanda neft və qaz infrastrukturunu inkişaf etdirməyə kömək göstərmək məqsədilə dəvət etdiyi üçün öz uzaqgörənliyinə görə təqdir olunmalıdır. Ötən iyirmi üç il ərzində buraya milyardlarla dollar sərmayə yatırılmış və üç milyard bareldən çox neft dünya bazarlarına çıxarılmışdır. Beləliklə, “Azəri-Çıraq-Günəşli” yatağı Azərbaycanın iqtisadi inkişafına böyük töhfə verdi. Bu töhfənin sübutunu bu gün paytaxt Bakıda gəzdikdə şəxsən görməyim məndə möhtəşəm hisslər oyadır. Müqavilənin uzadılmasının ölkələrimizə iqtisadi faydalar verəcəyinə görə məmnunluq hissi keçirirəm. Belə əlaqələrin qurulması ilə biz gələcək üçün uzunmüddətli çiçəklənməni və sabitliyi təmin edəcəyik», - deyə britaniyalı nazir Alan Dunkan mərasimdə bildirib.
«AÇG» yatağının gələcək işlənməsi qeyri-neft sektoruna əlavə vəsaitlərin yönəldilməsinə, eyni zamanda gələcək nəsillər üçün ciddi məbləğin toplanmasına imkan verəcək. Qeyd edək ki, yatağın işləndiyi 23 ildə yataqlar blokunun ümumi ehtiyatının yarıdan azı hasil olunub - hasil olunmuş 436 milyon ton neftin 245 milyon tonu Azərbaycanın neft gəlirlərinin payına düşüb. İndiyədək yatağın işlənməsinə 33 milyard dollardan artıq investisiya yatırılıb. Bu vəsait 6 hasilat və 2 texnoloji platformanın inşasına, təxminən, 200 quyunun qazılmasına, dünyanın ən nəhəng terminallarından olan Səngəçal terminalının tikintisinə və s. xərclənib.
Yenilənmiş müqavilə çərçivəsində 2050-ci ilədək daha 500 milyon ton neftin hasil olunması nəzərdə tutulur. BP şirkətinn baş icraçı direktoru Robert Dadlinin sözlərinə görə, qarşıdakı 32 ildə yatağın işlənməsinə daha 40 milyard dollar xərclənəcək. Bu vəsaitin yeni quyuların qazılmasına, mövcud platformanın təmiri və yenilənməsinə xərclənməsi nəzərdə tutulur. Bütün bu tədbirlər neft hasilatının azalmasının önlənməsinə yönəlib. Çünki məhsuldar layların tükənməsi üzündən 2010-cu ildə sutkada 830 min barel təşkil edən hasilat 2017-ci ilin ilk yarısında sutkada 580 min barelə düşüb.
Son illərdə layihənin operatoru kimi çıxış edən BP-nin əsas işi məhz hasilatın azalmasını önləmək, onu münasib həddə saxlamaq olub. Lakin müqavilənin müddəti bitməyə doğru getdiyindən, yeni investisiyaların yatırılması mənasını itirirdi. Yeni müqavilədən göründüyü kimi, bundan sonra yatağa indiyədək xərcləndiyindən daha çox vəsaitin xərclənməsinə ehtiyac var.
İndiki halda isə xarici şirkətlər rahat şəkildə investisiyalarını layihəyə yönəldə bilər. Onlar müqavilənin şərtlərinin XXI əsrin ortalarınadək dəyişməyəcəyinə əmin ola bilərlər.
SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, yeni müqaviləyə əsasən Azərbaycanın gəlir nefti ümumi hasilatın 75%-i həddində sabit olaraq qalacaq. Nəticədə, ilkin hesablamalara görə, ölkə 200 milyard dollaradək gəlir əldə edəcək. Bununla yanaşı, xarici şirkətlər müəyyən şərtlərin yerinə yetiriləcəyi halda Azərbaycana bonus kimi, 3,6 milyard dollar ödəyəcək. Onun 450 milyon dollarlıq ilk tranşı artıq müqavilənin parlament tərəfindən ratifikasiya olunaraq qüvvəyə minməsindən dərhal sonra ayrılacaq. Müqavilədəki daha bir vacib dəyişiklik SOCAR-ın 11,65%-lik payının 25%-dək artırılmasıdır. Bu, müqavilənin digər iştirakçılarının payının azaldılması hesabına mümkün olub. Şirkətin hazırkı durumu müqavilənin maliyyə yükünü çəkməyə tam imkan verir və bu, gələcəkdə də böyük gəlirlərin əldə olunmasına şərait yaradır.
Ötən illərdə yaradılmış infrastruktur platformanın tikintisi və yenilənməsilə bağlı bütün işlərin Azərbaycanda görülməsinə imkan verir. Məsələn, «Şahdəniz» yatağının işlənməsi üzrə 2-ci mərhələ çərçivəsində 2 nəhəng platforma tam olaraq Azərbaycanda tikilib. Halbuki «AÇG» çərçivəsində ilk platformaları Bakıya nəhəng bloklar şəklində gətirmiş və burada yığmışdılar. Bu dövrdə qazanılmış təcrübədən yeni müqavilənin reallaşdırılması zamanı da istifadə olunacaq.
Beləliklə, «AÇG» yatağının işlənməsi üzrə yenilənmiş müqavilə Azərbaycana daha böyük gəlirlər vəd edir. Bununla yanaşı, o, qarışıq 90-cı illərdə Azərbaycana inanmış xarici şirkətlərə də sabit gəlir gətirəcək.

ПОЛВЕКА, РАВНЫХ ВЕКУ
Центр Гейдара Алиева - величественное творение всемирно известного британского архитектора Захи Хадид. Это белоснежное здание в округлых, плавных линях превратилось в символ нового Баку наряду с Башнями пламени, олицетворяя собой успешное развитие современного Азербайджана. "Это - совершенное олицетворение успешного продвижения Азербайджана после восстановления независимости", - заявил государственный министр Великобритании Алан Дункан 14 сентября 2017 года на церемонии подписания обновленного "Контракта века" в Баку.
Символично, что именно в Центре Гейдара Алиева и был подписан обновленный контракт по разработке месторождений "Азери - Чираг - глубоководная часть Гюнешли", призванный стать продолжением действующего "Контракта века".
Подписанный 20 сентября 1994 года на заре восстановления независимости Азербайджана, контракт стал не только локомотивом развития страны, но и в определенной степени повлиял на сохранение суверенитета и государственности в первые годы, так как к его реализации удалось привлечь компании США, Великобритании, Турции, России и других стран, обеспечив интерес многих государств в такое трудное время в сложном регионе.
В итоге "Контракт века" стал первой ласточкой, обеспечившей доверие инвесторов к стране движущей силой развития экономики. Именно его успешное подписание позволило Азербайджану в последующие годы заключить еще более 30 контрактов на разработку нефтегазовых месторождений, в числе которых и газовое месторождение "Шахдениз", превращающее Азербайджан в одного из важнейших игроков на энергетической карте мира.
Контракт на разработку АЧГ был рассчитан на 30 лет, и его срок истекал в 2024 году. Уже несколько лет иностранные компании, участвующие в разработке АЧГ, выступали за продление сроков контракта, чтобы обеспечить вложение новых инвестиций для предотвращения падения добычи нефти из-за истощения месторождений. Однако здесь принципиальную позицию заняла SOCAR, выступающая за переоформление контракта с учетом новых реалий. Позиция азербайджанской компании вполне ясна - в 1994 году Азербайджану был необходим подобный контракт с крупными нефтяными компаниями, чтобы обеспечить приток инвестиций и показать миру, что в стране созданы условия для иностранного бизнеса. Учитывая, что тогда с момента восстановления независимости прошло всего три года, а активная фаза войны с Арменией, оккупировавшей 20% территорий Азербайджана, завершилась вообще за несколько месяцев до сентября 1994 года, условия контракта были не самыми лучшими. Положение усугублялась еще и экономическим кризисом, разгулом безработицы, инфляцией, отсутствием финансовых ресурсов.
Но сейчас ситуация кардинально изменилась, и в первую очередь благодаря тому же "Контракту века". За 23 года реализации контракта Азербайджан получил $125 млрд. дохода. На эти средства за последнее десятилетие Баку обновился не только зданиями, но и новой дорожной инфраструктурой, школами, современными медицинскими центрами. Да и не только Баку, новые дороги пронизывают всю территорию Азербайджана, в обновленных школах обучаются дети и в отдаленных горных селах, а больным в регионах страны нет необходимости ехать в столицу для получения квалифицированной медицинской помощи. Именно доходы от "Контракта века" лежат в основе тех условий, которые сегодня, при низких ценах на нефть, позволяют развивать ненефтяной сектор экономики.
Валютные резервы страны превышают $40 млрд., тогда как в 1994 году их практически не было. SOCAR превратилась в достаточно крупную международную компанию, активно развивающую бизнес в Грузии, Турции, Украине, Швейцарии, Мальте, Юго-Восточной Азии, Африке и других странах и регионах. А ведь на момент заключения "Контракта века" и в первые годы его реализации у SOCAR не было средств даже оплатить свою 10-процентную долю расходов, за нее это делали иностранные партнеры, забирая часть нефти.
"Азербайджан сегодня относится к тем странам, которые живут за свой счет. У нас есть достаточно крупные валютные резервы. Экономика динамично развивается, предприняты очень важные шаги по диверсификации экономики, снижению зависимости от нефтегазового фактора, и нет ни политических, ни экономических, ни каких-либо других препятствий или проблем для будущего развития нашей страны. Наша страна имеет большой потенциал. В течение последних лет мы наращивали этот потенциал, и "Контракт века" играет особую роль в развитии этого потенциала. Сейчас трудно себе представить, с какой ситуацией мы столкнулись бы, если бы в 1994 году "Контракт века" не был бы подписан. Мы сегодня относимся к странам, которые проводят независимую политику. И наши возможности для проведения независимой политики, в первую очередь, базируются на наших экономических возможностях. А эти возможности создал для нас "Контракт века", - заявил на церемонии подписания обновленного контракта по разработке АЧГ президент Азербайджана   Ильхам Алиев.
Еще более важным результатом реализации "Контракта века" можно считать успешную трансформацию нефтяных доходов в человеческий капитал. Не секрет, что нефть может принести как пользу, так и проблемы, достаточно сравнить, например, Норвегию и Нигерию.
Азербайджан выбрал и успешно реализует именно норвежскую модель. Понятно, что до сих пор большая часть доходов тратилась на развитие экономики, обновление инфраструктуры, строительство новых школ, больниц и прочих объектов. В частности, были построены свыше  3 тысяч школ, более 600 больниц, более 50 олимпийских центров в регионах, проложено около 11 тысяч километров дорог, обновлена энергетическая и водопроводная инфраструктура.
Были построены новые дома в 100 новых поселках для 250 тысяч вынужденных переселенцев, которые ранее жили в палаточных городках. Все эти меры позволили в значительной степени развить ненефтяной сектор - туризм, сельское хозяйство, промышленность и т.д.
"Дальновидность покойного президента Гейдара Алиева заслуживает одобрения, так как он пригласил британские компании мирового уровня поделиться богатым опытом, оказать содействие развитию нефтяной и газовой инфраструктуры в Азербайджане. В течение минувших 23 лет сюда были вложены инвестиции на миллиарды долларов, на мировые рынки поставлено более     3 млрд. баррелей нефти. Таким образом, месторождение АЧГ внесло большой вклад в экономическое развитие Азербайджана. Совершая сегодня прогулку по столице Баку, я лично убедился в этом вкладе, что пробудило во мне глубокие чувства.
Я рад тому, что продление контракта принесет нашим странам экономическую выгоду. Установлением таких связей мы обеспечим долгосрочное процветание и стабильность для будущего", - заявил на церемонии британский министр Алан Дункан.
Дальнейшая разработка месторождений АЧГ обеспечит дополнительные вливания в ненефтяной сектор, а также позволит накопить значительные средства для будущих поколений. Ведь за 23 года эксплуатации месторождений было добыто менее половины всех запасов блока месторождений - 436 млн. тонн, причем из них 245 млн. тонн пришлись на долю прибыльной нефти Азербайджана. В разработку месторождений до сих пор было вложено более $33 млрд. Эти средства пошли на строительство 6 добывающих и     2 технологических платформ, бурение почти 200 скважин, строительство Сангачальского терминала, одного из крупнейших в мире, и т.д.
В рамках обновленного контракта, рассчитанного на период до 2050 года, предполагается добыча еще 500 млн. тонн нефти. По словам генерального исполнительного директора компании BP Роберта Дадли, за последующие 32 года в эксплуатацию месторождений будет вложено еще $40 млрд. Предполагается, что средства будут направлены на бурение новых скважин, ремонт и обновление действующих платформ и, возможно, строительство еще одной добывающей. Все эти меры направлены на предотвращение падения добычи нефти, так как из-за истощения продуктивных пластов добыча снизилась с пиковых 830 тыс. баррелей в сутки в 2010 году до 580 тыс. баррелей по итогам первого полугодия 2017 года.
И в последние годы основными задачами BP, выступающей в качестве оператора проекта, были именно предотвращение падения добычи и стабилизация на приемлемом уровне. Однако приближение сроков окончания контракта делало бессмысленным вложение новых инвестиций. А их, как видно из условий обновленного документа, требуется даже больше, чем вложено до сих пор.
В нынешних условиях иностранные компании могут спокойно продолжать инвестирование средств, будучи твердо уверенными в неизменности условий контракта до середины XXI века.
Как сообщил президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев, в рамках нового контракта доля прибыльной нефти Азербайджана останется на стабильном уровне в 75% от общей добычи. В итоге, по предварительным расчетам, страна может получить до $200 млрд. При этом иностранные компании выплатят Азербайджану бонусы в размере $3,6 млрд. по мере выполнения определенных условий, первый транш в размере $450 млн. поступит уже после ратификации соглашения в парламенте и вступления его в силу. Еще одним важным изменением является увеличение доли SOCAR с 11,65 до 25% за счет уменьшения доли других участников контракта. Нынешнее положение компании позволяет осилить финансовую нагрузку контракта, что сулит в будущем и большие доходы.
Созданная за предыдущие годы инфраструктура позволяет практически все работы по строительству и обновлению платформ производить в Азербайджане. К примеру, две крупные платформы в рамках разработки Стадии-2 месторождения "Шахдениз" были полностью построены в Азербайджане, тогда как первые платформы в рамках АЧГ доставлялись в Баку крупными блоками и здесь осуществлялась лишь их сборка. И накопленный опыт будет задействован при реализации нового контракта.
Таким образом, обновленный контракт по разработке АЧГ сулит Азербайджану еще больше доходов и при этом обеспечивает стабильную прибыль иностранным компаниям, которые поверили в Азербайджан в смутные 90-е годы.