Azərbaycan transmilli neft şirkətlərilə əsas sözləşməsini 2050-ci ilədək uzatdı
Heydər Əliyev Mərkəzi - dünyaca məşhur britaniyalı memar Zaha Hadidin möhtəşəm əsəri. Bu bəyaz tikili «Alov qüllələri» ilə birlikdə müasir Bakının rəmzinə çevrilərək, müasir Azərbaycanın uğurlu inkişafını təcəssüm etdirir.
«Bu, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasından bəri öz yolu ilə uğurla irəliləməsinin mükəmməl bir təcəssümüdür», - deyə Böyük Britaniyanın dövlət naziri Alan Dunkan 2017-ci il sentyabrın 14-də Bakıda yenilənmiş «Əsrin müqaviləsi»nin imzalanması mərasimində bildirib.
«Əsrin müqaviləsi»nin davamı olan «Azəri», «Çıraq» və «Günəşli» yataqlarının işlənməsi üzrə yeni müqavilənin məhz Heydər Əliyev Mərkəzində imzalanmasını rəmzi hadisə saymaq olar. Hələ 1994-cü ilin 20 sentyabrında, Azərbaycanın müstəqilliyini yeni bərpa etdiyi dövrdə imzalanmış müqavilə nəinki ölkənin inkişafında lokomotiv rolu oynayıb, müstəqilliyin ilk illərində onun suverenliyi və dövlətçiliyinin qorunub saxlanmasına da müəyyən mənada öz töhfəsini verib. Məsələ ondadır ki, layihənin reallaşdırılmasına ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə, Rusiya və digər ölkə şirkətləri cəlb olunmuş, bununla da, çətin dövrdə çətin bir regionda bu ölkələrin maraqları təmin edilmişdi.
Nəticədə, «Əsrin müqaviləsi» investorların ölkəyə inamının yaranmasında ilk addım olub. Məhz onun uğurla imzalanması sonrakı illərdə Azərbaycana neft-qaz yataqlarının işlənməsi üzrə 30-dan çox müqavilənin bağlanmasına imkan verib. Onların arasında Azərbaycanı dünyanın enerji xəritəsinin əsas oyunçularından birinə çevirmiş «Şahdəniz» qaz yatağı da var.
«AÇG» yatağının işlənməsi üzrə müqavilə 30 il üçün nəzərdə tutulurdu və onun müddəti 2024-cü ildə başa çatmalı idi. Artıq bir neçə il idi ki, layihədə iştirak edən xarici şirkətlər müqavilənin uzadılması təklifi ilə çıxış edirdi. Onlar bunu yatağın tükənməsilə əlaqədar neft hasilatının azalmasını önləmək üçün yeni investisiyaların yatırılmasına zəmin yaradılması üçün istəyirdilər. Lakin SOCAR prinsipial mövqe tutaraq, müqavilənin yeni reallıqlara uyğunlaşdırılmalı olduğunu bildirirdi. Azərbaycan şirkətinin bu mövqeyi başadüşüləndir - 1994-cü ildə Azərbaycan üçün iri neft şirkətlərilə müqavilə imzalamaq vacib idi. Bu, Bakıya investisiya cəlb etmək, dünyaya ölkədə xarici biznes üçün bütün şəraitin yaradıldığını nümayiş etdirmək üçün lazım idi. Nəzərə alsaq ki, o zaman ölkənin müstəqilliyini bərpa etməsindən cəmi 3 il keçirdi, Ermənistanla ölkə ərazisinin 20%-nin işğalı ilə nəticələnmiş müharibənin aktiv fazası cəmi bir neçə ay əvvəl dayandırılmışdı, müqavilənin şərtləri o qədər də yaxşı deyildi. İqtisadi böhran, işsizlik, inflyasiya, maliyyə resurslarının çatışmazlığı vəziyyəti daha da ağırlaşdırırdı.
İndi isə vəziyyət kökündən dəyişib və bu, ilk növbədə, «Əsrin müqaviləsi» sayəsində mümkün olub. Müqavilənin imzalandığı vaxtdan ötən 23 ildə Azərbaycana 125 milyard dollar gəlir gəlib. Son onillikdə bu vəsait hesabına Bakıda yalnız binalar yenilənməyib, ölkədə yeni yol infrastrukturu qurulub, məktəblər, müasir tibb ocaqları inşa edilib. Yeni yollar yalnız Bakına deyil, bütün ölkə ərazisində salınıb. Yenilənmiş məktəblər ucqar dağ kəndlərində də məktəbliləri qəbul edir. İndi regionlardan xəstələrin yüksək tibbi xidmət artınca paytaxta gəlməsinə də ehtiyac yoxdur. Neftin ucuz olduğu indiki dövrdə ölkənin qeyri-neft sektorunun inkişafına imkan verən şərait məhz «Əsrin müqaviləsi»nin gətirdiyi gəlirlər hesabına yaradılıb.
Ölkənin valyuta ehtiyatları 40 milyard dolları ötüb. 1994-cü ildə isə bu, demək olar ki, yox idi. İndi SOCAR Gürcüstan, Türkiyə, Ukrayna, İsveçrə, Malta, Cənub-Şərqi Asiya, Afrika və dünyanın digər regionlarında biznesini fəal inkişaf etdirən kifayət qədər nəhəng beynəlxalq şirkətə çevrilib. Halbuki «Əsrin müqaviləsi» imzalanan vaxt və onun reallaşdırılmasına başlandığı ilk illərdə şirkətin payna düşən 10%-lik xərcləri belə, ödəməyə imkanı yox idi. O zaman bunu SOCAR-ın əvəzinə onun xarici tərəfdaşları edir, əvəzində neftin bir hissəsini də özlərinə götürürdülər.
«Azərbaycan bu gün o ölkələrdəndir ki, öz hesabına yaşayır. Bizim kifayət qədər böyük valyuta ehtiyatlarımız var, iqtisadiyyat dinamik şəkildə inkişaf edir, iqtisadi şaxələndirmə, neft-qaz amilindən asılılığının azaldılması istiqamətində çox önəmli addımlar atılmışdır və ölkəmizin gələcək inkişafı üçün nə siyasi, nə iqtisadi, nə hər hansı bir başqa maneə və ya problem yoxdur. Ölkəmizin böyük potensialı var. Son illər ərzində biz bu potensialı gücləndirmişik və bu potensialın inkişafında “Əsrin kontraktı”nın xüsusi rolu vardır. İndi təsəvvür etmək çətindir ki, əgər 1994-cü ildə “Əsrin kontraktı” imzalanmasaydı, biz hansı vəziyyətlə üzləşə bilərdik. Biz bu gün müstəqil siyasət aparan ölkələrdənik. Bunun təməlində bizim güclü siyasi iradəmiz və iqtisadi müstəqilliyimiz dayanır. Bu imkanları da bizə “Əsrin kontraktı” yaratdı», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev «AÇG» üzrə yenilənmiş müqavilənin imzalanması mərasimində bildirib.
«Əsrin müqaviləsi»nin reallaşdırılmasının daha vacib nəticəsi kimi, neft gəlirlərinin insan kapitalına uğurla çevrilməsini göstərmək olar. Neftin fayda ilə yanaşı, kifayət qədər problemlər də gətirə bildiyi heç kəs üçün sirr deyil. Misal üçün, Norveçlə Nigeriyanı müqayisə etmək kifayətdir.
Azərbaycan məhz Norveç modelini seçib və onu uğurla həyata keçirir. Aydındır ki, indiyədək neft gəlirlərinin böyük bir hissəsi iqtisadiyyatın inkişafına, infrastrukturun yenilənməsinə, yeni məktəblərin, xəstəxanaların və digər obyektlərin tikintisinə xərclənib. Məsələn, bu dövrdə 3 mindən artıq yeni məktəb, 600-dən çox xəstəxana, regionlarda 50-dən artıq olimpiya mərkəzi inşa edilib, 11 min kilometrdən artıq yol salınıb, enerji və su təchizatı infrastrukturu yenilənib.
Bundan başqa, ötən dövr ərzində 250 min məcburi köçkün üçün 100 yeni qəsəbə salınıb və çadır şəhərciklərində yaşayan bu insanlar yeni qəsəbələrə köçürülüb. Bütün bu tədbirlər qeyri-neft sektorunun əhəmiyyətli dərəcədə inkişafına şərait yaradıb. Söhbət turizm, kənd təsərrüfatı, sənaye və s. sahələrdən gedir.
«Rəhmətlik Prezident Heydər Əliyev Birləşmiş Krallığın dünya səviyyəli şirkətlərini zəngin təcrübələrini paylaşmaq, Azərbaycanda neft və qaz infrastrukturunu inkişaf etdirməyə kömək göstərmək məqsədilə dəvət etdiyi üçün öz uzaqgörənliyinə görə təqdir olunmalıdır. Ötən iyirmi üç il ərzində buraya milyardlarla dollar sərmayə yatırılmış və üç milyard bareldən çox neft dünya bazarlarına çıxarılmışdır. Beləliklə, “Azəri-Çıraq-Günəşli” yatağı Azərbaycanın iqtisadi inkişafına böyük töhfə verdi. Bu töhfənin sübutunu bu gün paytaxt Bakıda gəzdikdə şəxsən görməyim məndə möhtəşəm hisslər oyadır. Müqavilənin uzadılmasının ölkələrimizə iqtisadi faydalar verəcəyinə görə məmnunluq hissi keçirirəm. Belə əlaqələrin qurulması ilə biz gələcək üçün uzunmüddətli çiçəklənməni və sabitliyi təmin edəcəyik», - deyə britaniyalı nazir Alan Dunkan mərasimdə bildirib.
«AÇG» yatağının gələcək işlənməsi qeyri-neft sektoruna əlavə vəsaitlərin yönəldilməsinə, eyni zamanda gələcək nəsillər üçün ciddi məbləğin toplanmasına imkan verəcək. Qeyd edək ki, yatağın işləndiyi 23 ildə yataqlar blokunun ümumi ehtiyatının yarıdan azı hasil olunub - hasil olunmuş 436 milyon ton neftin 245 milyon tonu Azərbaycanın neft gəlirlərinin payına düşüb. İndiyədək yatağın işlənməsinə 33 milyard dollardan artıq investisiya yatırılıb. Bu vəsait 6 hasilat və 2 texnoloji platformanın inşasına, təxminən, 200 quyunun qazılmasına, dünyanın ən nəhəng terminallarından olan Səngəçal terminalının tikintisinə və s. xərclənib.
Yenilənmiş müqavilə çərçivəsində 2050-ci ilədək daha 500 milyon ton neftin hasil olunması nəzərdə tutulur. BP şirkətinn baş icraçı direktoru Robert Dadlinin sözlərinə görə, qarşıdakı 32 ildə yatağın işlənməsinə daha 40 milyard dollar xərclənəcək. Bu vəsaitin yeni quyuların qazılmasına, mövcud platformanın təmiri və yenilənməsinə xərclənməsi nəzərdə tutulur. Bütün bu tədbirlər neft hasilatının azalmasının önlənməsinə yönəlib. Çünki məhsuldar layların tükənməsi üzündən 2010-cu ildə sutkada 830 min barel təşkil edən hasilat 2017-ci ilin ilk yarısında sutkada 580 min barelə düşüb.
Son illərdə layihənin operatoru kimi çıxış edən BP-nin əsas işi məhz hasilatın azalmasını önləmək, onu münasib həddə saxlamaq olub. Lakin müqavilənin müddəti bitməyə doğru getdiyindən, yeni investisiyaların yatırılması mənasını itirirdi. Yeni müqavilədən göründüyü kimi, bundan sonra yatağa indiyədək xərcləndiyindən daha çox vəsaitin xərclənməsinə ehtiyac var.
İndiki halda isə xarici şirkətlər rahat şəkildə investisiyalarını layihəyə yönəldə bilər. Onlar müqavilənin şərtlərinin XXI əsrin ortalarınadək dəyişməyəcəyinə əmin ola bilərlər.
SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, yeni müqaviləyə əsasən Azərbaycanın gəlir nefti ümumi hasilatın 75%-i həddində sabit olaraq qalacaq. Nəticədə, ilkin hesablamalara görə, ölkə 200 milyard dollaradək gəlir əldə edəcək. Bununla yanaşı, xarici şirkətlər müəyyən şərtlərin yerinə yetiriləcəyi halda Azərbaycana bonus kimi, 3,6 milyard dollar ödəyəcək. Onun 450 milyon dollarlıq ilk tranşı artıq müqavilənin parlament tərəfindən ratifikasiya olunaraq qüvvəyə minməsindən dərhal sonra ayrılacaq. Müqavilədəki daha bir vacib dəyişiklik SOCAR-ın 11,65%-lik payının 25%-dək artırılmasıdır. Bu, müqavilənin digər iştirakçılarının payının azaldılması hesabına mümkün olub. Şirkətin hazırkı durumu müqavilənin maliyyə yükünü çəkməyə tam imkan verir və bu, gələcəkdə də böyük gəlirlərin əldə olunmasına şərait yaradır.
Ötən illərdə yaradılmış infrastruktur platformanın tikintisi və yenilənməsilə bağlı bütün işlərin Azərbaycanda görülməsinə imkan verir. Məsələn, «Şahdəniz» yatağının işlənməsi üzrə 2-ci mərhələ çərçivəsində 2 nəhəng platforma tam olaraq Azərbaycanda tikilib. Halbuki «AÇG» çərçivəsində ilk platformaları Bakıya nəhəng bloklar şəklində gətirmiş və burada yığmışdılar. Bu dövrdə qazanılmış təcrübədən yeni müqavilənin reallaşdırılması zamanı da istifadə olunacaq.
Beləliklə, «AÇG» yatağının işlənməsi üzrə yenilənmiş müqavilə Azərbaycana daha böyük gəlirlər vəd edir. Bununla yanaşı, o, qarışıq 90-cı illərdə Azərbaycana inanmış xarici şirkətlərə də sabit gəlir gətirəcək.

A CENTENNIAL ACHIEVEMENT
The Heydar Aliyev Center of is a majestic creation by the world-famous British architect Zaha Hadid. This snow-white building remarkable for its round and smooth lines has become a symbol of the new Baku along with the Flame Towers and personifies the successful development of modern Azerbaijan. "This is a perfect symbol of the successful advancement of Azerbaijan after gaining its independence," said British Minister of State, Alan Duncan, on September 14, 2017 at the signing ceremony of the renewed Contract of the Century in Baku.
It is symbolic that the signing ceremony of the renewed contract for the development of the Azeri-Chirag-Guneshli deep water fields, designed to be the continuation of the current Contract of the Century, took place at the Heydar Aliyev Center.
Signed on September 20, 1994 at the dawn of the restoration of Azerbaijan's independence, the Contract became not only the locomotive of the country's development, but also influenced to a certain extent the preservation of sovereignty and statehood in the early years, as it was possible to attract companies from the USA, Great Britain, Turkey, Russia and other countries, ensuring the interest of many states in such a difficult time in a complex region.
As a result, the Contract of the Century was the first sign that ensured investors' confidence in the country as the driving force of economic development. This allowed Azerbaijan in the following years to conclude more than 30 contracts for the development of oil and gas fields, including the Shah Deniz gas field, which turns Azerbaijan into one of the most important players on the energy map of the world.
The contract for ACG development was designed for 30 years, and would expire in 2024. For several years, foreign companies involved in the development of ACG have supported the extension of the contract period to ensure inflow of new investments to prevent the decline in oil production due to depletion of the fields. However, SOCAR played an instrumental role in advocating the re-design of the contract taking into account new realities. The position of the Azerbaijani company is quite clear: in 1994, Azerbaijan needed such a contract with large oil companies to ensure the flow of investments and show the world that conditions for foreign business were created in the country. Considering that only three years have passed since the restoration of independence, and Azerbaijan was suffering from the active phase of the war with Armenia, which occupied 20% of the territories of Azerbaijan, the contract was completed in a few months before September 1994 and the terms of the contract were not the best. The economic crisis, rampant unemployment, inflation, lack of financial resources have further aggravated the situation.
But the situation has changed radically, primarily thanks to the same Contract of the Century. Over 23 years, Azerbaijan has received $125 billion in revenue. Using these funds over the last decade, Baku has been updated not only with buildings, but also with new road infrastructure, schools, modern medical centers. And not only Baku, new roads run accross the whole territory of Azerbaijan, children are being trained in upgraded schools in remote mountain villages, and patients in the regions of the country do not need to go to the capital to receive qualified medical care. The revenues from the Contract of the Century underlie the existing conditions, at low oil prices, allow developing the non-oil sector of the economy.
Foreign exchange reserves of the country exceed $40 billion, whereas in 1994 there were practically none. SOCAR has become a fairly large international company, actively developing business in Georgia, Turkey, Ukraine, Switzerland, Malta, Southeast Asia, Africa and other countries and regions. But when the Contract of the Century was signed and during the first years of its implementation, SOCAR did not have the means to even pay its 10 percent share of the costs. The foreign partners did this taking part of the oil.
"Today Azerbaijan belongs to those countries that live at their own expense. We have quite large foreign exchange reserves. The economy is developing dynamically, very important steps have been taken to diversify the economy, reduce dependence on the oil and gas factor, and there are no political, economic or any other obstacles or problems for the future development of our country. Azerbaijan has great potential. In recent years, we have been building up on this potential, and the Contract of the Century plays an instrumental role in the development of this potential. It is difficult to imagine what would be the conseuquences if the Contract of the Century was not signed back in 1994. Today, we treat countries that pursue an independent policy. And our opportunities for carrying out an independent policy, first of all, are based on our economic opportunities. The Contract of the Century has created these opportunities for us, "  said at the signing ceremony of the renewed contract President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Successful transformation of oil revenues into human capital can be considered an even more important result of the implementation of the Contract of the Century. It is no secret that oil can bring both benefits and problems, it is enough to compare, for example, Norway and Nigeria.
Azerbaijan has chosen and is successfully implementing the Norwegian model. It is clear that until now most of the income was spent on developing the economy, updating the infrastructure, building new schools, hospitals and other facilities. In particular, over 3 thousand schools, over 600 hospitals, over 50 Olympic centers in the regions were built, about 11 thousand kilometers of roads were laid, energy and water supply infrastructure was updated.
New houses were built for 250,000 internally displaced people in 100 new settlements that used to live in tent camps. All these measures have made it possible to develop the non-oil sector to a significant extent-tourism, agriculture, industry, etc.
"The foresight of the late President Heydar Aliyev deserves approval, as he invited British world-class companies to share their rich experience, to help develop the oil and gas infrastructure in Azerbaijan. Over the past 23 years, billions of dollars have been invested, more than 3 billion barrels of oil have been delivered to world markets. Thus, the ACG fiels made a great contribution to the economic development of Azerbaijan. Making a walk through the capital of Baku today, I personally became convinced of this contribution, which aroused deep feelings in me.
I am glad that the extension of the contract will bring our countries economic benefits. By establishing such ties, we will ensure long-term prosperity and stability for the future," said British Minister Alan Duncan.
Further development of ACG deposits will provide additional injections into the non-oil sector, and will help to accumulate significant funds for future generations. After all, in 23 years of field operation, less than half of all the reserves of the field were produced - 436 million tons, of which 245 million tons is Azerbaijan's share of profitable oil. More than $33 billion have been invested in the development of the fields. These funds went to construction of 6 production and 2 technological platforms, drilling of almost 200 wells, construction of the Sangachal Terminal, one of the largest in the world, etc.
Within the framework of the renewed contract until 2050, it is planned to produce 500 million tons of oil. According to BP CEO Robert Dudley, another $40 billion will be invested in the fields over the next 32 years. It is expected that the funds will be spent on drilling new wells, repairing and updating existing platforms and possibly building another production facility. All these measures are aimed at preventing the decline in oil production, because due to the depletion of productive layers, production fell from a peak of 830 thousand barrels per day in 2010 to 580 thousand barrels in the first half of 2017.
And in recent years, the main task of BP, acting as the operator of the project, was precisely the prevention of falling production and stabilization at an acceptable level. However, the terms of the termination of the contract made it senseless to invest new investments. As can be seen from the terms of the updated document, this requires even more than what has been invested so far.
Under the current circumstances, foreign companies can safely continue investing funds, being firmly convinced of the invariability of the terms of the contract until the middle of the 21st century.
SOCAR President Rovnag Abdullayev said that within the new contract the share of Azerbaijan's profitable oil would remain at a stable level of 75% of the total production. As a result, according to preliminary calculations, the country can receive up to $200 billion. At the same time, foreign companies will pay bonuses of $3.6 billion to Azerbaijan as certain conditions are fulfilled, the first installment of $450 million will be received after the ratification of the agreement in the Parliament. Another important change is the increase of SOCAR’s share from 11.65 to 25% due to a decrease in the share of other contractors. The current position of the company allows us to absorb the financial burden of the contract, which promises big profits in the future.
The infrastructure created in previous years will contribute to the production of almost all the construction and renovation of platforms in Azerbaijan. For example, two large platforms were entirely constructed in Azerbaijan under the Shah Deniz Stage II development. The first ACG platforms were delivered to Baku in large blocks and only assembly was carried out there. The accumulated experience will be involved in the implementation of the new contract.
Thus, the renewed contract for the development of ACG fields looks quite promising for Azerbaijan in terms of the added revenues and provides stable profits to foreign companies that believed in Azerbaijan back in the 1990s.