İQTİSADİYYATIN GÜZGÜSÜ
Azərbaycan Dünya İqtisadi Forumunun rəqabət qabiliyyəti indeksinə görə MDB ölkələri arasında ən yaxşısıdır
Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) qlobal rəqabət qabiliyyəti indeksi üzrə reytinqi ölkələrin sosial-iqtisadi vəziyyətinin güzgüsü hesab edilə bilər. DİF-in «The Global Competitiveness Report» hesabatı 2004-cü ildən başlayır və dünyanın müxtəlif iqtisadiyyatları arasında rəqabət qabiliyyəti üzrə ən kompleksli göstərici hesab olunur, həm də ölkələrin sabit iqtisadi inkişafını təmin etmək üzrə qabiliyyətini müəyyən edir.
Hesabat çərçivəsində aparılan araşdırmaların miqyası dünya ölkələrinin rəqabət qabiliyyətini xarakterizə edən 113 dəyişənlə müəyyən edilə bilər. Bu dəyişənlər 12 nəzarət göstəricisi üzrə birləşdirilib və bu göstəricilər sırasına makroiqtisadi göstəricilər, maliyyə və əmtəə bazarları, məşğulluq, təhsil, səhiyyə, biznes rəqabət, innovasiya, infrastrukturun inkişafı və s. daxildir.
Azərbaycan MDB ölkələri arasında ən yaxşısıdır
DİF-də təqdim edilmiş «The Global Competitiveness Report 2017-2018» hesabatında indeksi 4,7-yə bərabər olan Azərbaycan 137 ölkə arasında 35-ci yeri tutaraq göstəricisini 2 bənd yaxşılaşdırıb. Beləliklə, Azərbaycan bütün MDB ölkələrindən irəlidədir: Rusiya reytinqdə 38-ci, Qazaxıstan - 57-ci, Gürcüstan - 67-ci, Ermənistan - 73-cü, Tacikistan - 79-cu, Moldova - 89-cu, Ukrayna - 81-ci, Qırğızıstan - 102-ci yerdədir. Dünyanın ilk on ən rəqabət qabiliyyətli iqtisadiyyatları sırasına İsveçrə, ABŞ, Sinqapur, Hollandiya, Almaniya, Honq Konq, İsveç, Böyük Britaniya, Yaponiya və Finlandiya daxildir.
Azərbaycanda aparılan islahatlar DİF ekspertləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilib ki, bu da ölkənin MDB-də lider mövqeyi ilə təsdiq edilib. Nəzərə almaq lazımdır ki, bu yüksək nəticə düşən neft qiymətləri fonunda yerli iqtisadiyyat üçün elə də yaxşı olmayan şəraitdə əldə edilib.
"Davos Dünya İqtisadi Forumunun hesablamaları, iqtisadi sahədə əldə etdiyimiz uğurları əks etdirir. Bu il iki pillə irəliləmiş Azərbaycan 37-ci yerdən 35-ci yerə yüksəlib və öz reytinqini daha da yaxşılaşdırıb. Bu, bizim böyük uğurumuzdur, tarixi nailiyyətdir. Qeyd etmək lazımdır ki, MDB məkanında liderliyi qoruyub saxlayırıq. Əslində, bu, bizim iqtisadi siyasətin uğurlarının dünyanın ən nüfuzlu iqtisadi forumu - Davos forumu tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsi deməkdir ", - deyə Prezident İlham Əliyev DİF-in reytinqini şərh edərkən bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, DİF-in reytinqində 4,7 indeksi və 35-ci yer son beş il üzrə ən yaxşı nəticədir.
2012-2013-cü illər üçün «The Global Competitiveness Report» hesabatında Azərbaycan 144 ölkə arasında 4,4 indekslə 46-cı yeri tutub; 2013-2014-cü illərdə göstəricilər müvafiq olaraq 4,5 və 39-cu (148 ölkə arasında); 2014-2015-ci illərdə - 4,5 və 38-ci (144 ölkə); 2015-2016-cı illərdə - 4,5 və 40-cı (140 ölkə); 2016-2017-ci illərdə - 4,6 və 37-ci (138 ölkə) olub. 2017-2018-ci illərdə isə indeks 4,7-ə bərabər olub, 137 ölkə arasında Azərbaycan 35-ci yeri tutub.
Eyni zamanda DİF-in reytinqi komponentlər üzrə yüksək nəticələr əldə edilən istiqamətlərin hansı olmasını, həmçinin hansı istiqamətlər üzrə işlərin gücləndirilməsinə və islahatların sürətləndirilməsinə şərait yaradılmasının vacibliyini müəyyənləşdirilməyə imkan verir.
Əlverişsiz xarici fon
Ötən illərdə də beynəlxalq təşkilatların reytinqlərində Azərbaycanın makroiqtisadi göstəriciləri həmişə ən yüksək nəticələrə nail olub, bu da ümumi reytinqin yüksəldilməsinə kömək edib. Lakin kənar amillərin kəskin pisləşməsi makroiqtisadi göstəricilərə mənfi təsir göstərib və ÜDM-in azalmasına səbəb olub.
Buna görə də DİF-in mütəxəssisləri makroiqtisadi göstəricilər üzrə Azərbaycanı 68-ci yerə çıxarıblar. Xatırladaq ki, ötən il ÜDM 3,8% azalıb və iqtisadi azalma nəzərə alınmaqla Azərbaycan ÜDM-in artımı göstəricisi üzrə 64-cü yeri tutub. Azərbaycanda bu mənfi təsiri yumşaltmaq üçün köklü islahatlar aparılıb və bu, sonradan iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun sabit inkişafında özünü göstərib.
Neft qiymətlərinin düşməsi bir çox MDB ölkələrində milli valyutaların devalvasiya dalğasına səbəb oldu, sonra isə milli iqtisadiyyatlarda inflyasiyaya gətirib çıxardı. Azərbaycanda 2016-cı ilin yekunları üzrə inflyasiya 12,4% təşkil edib. Uyğun olaraq, bu göstəriciyə görə, DİF ekspertləri Azərbaycanı 127-ci yerə yerləşdiriblər. Bununla belə, Azərbaycan Mərkəzi Bankının rəhbərliyinin açıqlamalarına görə, 2017-ci ilin yekunları üzrə inflyasiya birrəqəmli göstəriciyə yaxın ola bilər.
Azərbaycan iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunun məhsullarının ixracının artması, həmçinin neftin qiymətinin bir barel üçün 50-60 dollar səviyyəsində sabitləşməsi buna imkan yaradacaq.
Beləliklə, Azərbaycanın makroiqtisadi göstəriciləri 2018-ci ilə tam yaxşılaşacaq və milli iqtisadiyyat sabit bir artım əldə edəcək, inflyasiya isə ənənəvi "axına" qayıdaraq, il üzrə 3-4% səviyyəsində olacaq.
Maliyyəyə məhdud çıxış
Azərbaycanda biznesin inkişafına mane olan maliyyə resurslarına çıxış problemini DİF ekspertləri birinci yerə çıxarıblar.
Ümumiyyətlə, biznes icmasının və əhalinin maliyyə resurslarına çıxışı məsələsi neftin qiymətinin düşməsindən əvvəl də milli iqtisadiyyatın zəif cəhətlərindən biri olub. Bir qayda olaraq, işgüzar dairələr banklardan qısamüddətli ticarət əməliyyatları üçün kreditlər alırdılar, çünki faiz dərəcələri yetərincə yüksək idi və bu, kreditlərdən real sektorda geniş istifadə olunmasına mane olurdu. Bankirlər kreditlərin bahalı olmasını sahibkarlar tərəfindən, xüsusilə də ölkənin regionlarında qoyulan sərmayələrin geri qaytarılmaması riskinin yüksək səviyyəsi ilə izah edirlər.
2014-2015-ci illərdə baş vermiş bank böhranı qeyri-ödəniş probleminin daha da dərinləşməsinə səbəb oldu, çünki milli valyutanın ikiqat devalvasiyası vaxtı keçmiş kreditlərin payını kəskin surətdə artırdı. Əhalinin əmanətlərini banklardan çıxarması ölkənin 12 bankının bağlanmasına gətirib çıxardı.
Aydındır ki, işgüzar dairələrin və əhalinin kapital bazarına çıxış imkanları məhdudlaşdı və təsadüfi deyil ki, maliyyə bazarı üzrə Azərbaycan 79-cu yerdədir. Azərbaycan banklarının etibarlılıq reytinqi daha pis vəziyyətdədir - 85-ci yer.
Bank sektorunun sağlamlaşdırılması və işgüzar dairələr üçün kreditlərin əlçatarlılığı aparılan islahatların diqqət mərkəzindədir. Bunun ən aydın sübutu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən «Kredit Zəmanət Fondu» ASC-nin yaradılmasına dair qəbul edilmiş qərar ola bilər ki, bu, bank sektorunda vəziyyəti köklü dəyişməlidir.
Söhbət ondadır ki, Fond biznes layihələri üzrə banklar tərəfindən sahibkarlara verilmiş kreditlər üzrə faiz riskinin bir hissəsini öz üzərinə götürəcək. Beləliklə, gələn il Azərbaycanda işgüzar dairələrin maliyyə resurslarına çıxış göstəricisi əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşacaq.
Təhsil və səhiyyə sahələrində köklü islahatlar
Ölkədəki təhsil və səhiyyə sisteminin beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qiymətləndirilməsi həmişə Azərbaycan hökuməti üçün ən mübahisəli məsələ olaraq qalır. Səhiyyə və ibtidai təhsil göstəricisi üzrə Azərbaycan 74-cü yerdədir. Səhiyyə sisteminin mənfi qiymətləndirilməsi 1000 yeni doğulmuş körpəyə görə ölüm sayının 27-yə bərabər olması ilə bağlıdır (100-cü yer), ölkədə nisbətən aşağı olan uzunömürlülük də burada rol oynayır - 70,8 ildir ki, bu da ölkəni 94-cü yerə endirib. Məsələn, iqtisadiyyatı bu gün ən rəqabət qabiliyyətli hesab edilən İsveçrədə 1000 yeni doğulmuş körpəyə görə ölüm sayı 3,4, uzunömürlülük isə 83,2 ildir.
Azərbaycanda səhiyyə sisteminin təkmilləşdirilməsinə dair ümidlər icbari tibbi sığortanın (İTS) tətbiqi ilə bağlıdır. Hal-hazırda Mingəçevir şəhərində və Yevlax rayonunda İTS üçün pilot layihə gerçəkləşdirilir, 2018-ci ildə isə bütün Azərbaycan üzrə dövlət İTS proqramı başlamaq planlaşdırılır.
DİF ekspertlərinin fikrincə, ali təhsillə və tədris ilə vəziyyət səhiyyəyə nisbətən bir qədər yaxşıdır, lakin 68-ci yer bu sahədə ciddi problemlərin mövcudluğunu göstərir. Ən pis nəticə Azərbaycanda əlavə təhsilin alınması ilə bağlı olub - 90-cı yer, həmçinin məktəb idarəçiliyinin keyfiyyəti (72-ci yer), dəqiq elmlərin keyfiyyəti və elmi təhsil (66-cı yer) də bu qəbildəndir.
Qeyd edək ki, məktəb idarəçiliyi məsələsində 2020-ci ilə qədər təhsil müəssisələrinin özünü maliyyələşdirmə sisteminə keçməsi ilə əlaqədar dəyişikliklər gözlənilir.
Heç kimə sirr deyil ki, bir çox valideynlər birinci sinifdən başlayaraq, müxtəlif mövzular üzrə repetitorlar tuturlar. Yəni bəlkə də, məktəblərdə müxtəlif ödənişli dərnəklərin və digər əlavə xidmətlərin yaradılmasından söhbət gedir. Ancaq zaman göstərir ki, milli iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətini artırmaq üçün Azərbaycanda təhsil islahatları aparılmalıdır.
Uğura gedən yol islahatların davam etməsindədir
Əlbəttə ki, «The Global Competitiveness Report 2017-2018» hesabatının 113 dəyişəninin hamısının təhlilini davam etdirmək və islahatların sürətləndirilməsi lazım olan sahələri göstərmək mümkündür. Amma ədalət naminə demək olar ki, islahatların köməyi ilə Azərbaycan hökuməti ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması sahəsində əhəmiyyətli irəliləyişə nail olub. Bunun üçün iki göstəricini qeyd etmək kifayətdir - biznesə başlamaq üçün tələb olunan prosedurların sayına və vaxta görə DİF ekspertləri Azərbaycanı müvafiq olaraq ikinci və altıncı yerlərə çıxarıblar.
DİF ekspertləri Azərbaycan hökumətinin apardığı aqrar siyasəti yüksək qiymətləndiriblər - 12-ci yer. Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, qabaqcıl texnoloji məhsulların əldə olunması üzrə 14-cü yer verilib. Bu da gələcək illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün əlverişli perspektivlər deməkdir.
Azərbaycan hökumətinin ölkədə aparılan islahatları davam etdirməsi üzrə gördüyü işlər Azərbaycan göstəricilərinin bundan sonra da yaxşılaşmasına imkan verəcək. Bu da sonucda rəqabət qabiliyyətli iqtisadiyyat üzrə dünyanın ən yaxşı 10 ölkəsinin sırasına daxil olmağa imkan yarada bilər.

Азербайджан стал лучшим в индексе конкурентоспособности ВЭФ среди государств СНГ
Рейтинги Всемирного экономического форума по индексу глобальной конкурентоспособности можно считать зеркалом социально-экономического состояния стран.
Свою историю отчетов ВЭФ The Global Competitiveness Report ведет с 2004 года и считается наиболее комплексным показателем конкурентоспособности среди различных экономик мира, который определяет способность стран обеспечивать стабильные темпы экономического развития.
Масштабность проводимых исследований в рамках отчета можно определить по 113 переменным, которые характеризуют конкурентоспособность стран мира и объединены по 12 контрольным показателям, включающим макроэкономические показатели, финансовый и товарный рынки, занятость, образование, здравоохранение, конкурентоспособность компаний, инновации, развитость инфраструктуры и т.д.
Азербайджан - лучший среди стран СНГ
В представленном ВЭФ отчете The Global Competitiveness Report 2017-2018 Азербайджан с индексом 4,7 на две позиции улучшил свои показатели, заняв 35-е место среди 137 государств. Тем самым Азербайджан опередил все страны СНГ: Россия в рейтинге заняла 38-е место, Казахстан - 57-е, Грузия - 67-е, Армения - 73-е, Таджикистан - 79-е, Молдова - 89-е, Украина - 81-е, Кыргызстан - 102-е.
В десятку наиболее конкурентоспособных экономик мира вошли Швейцария, США, Сингапур, Нидерланды, Германия, Гонконг, Швеция, Великобритания, Япония и Финляндия.
Проводимые в Азербайджане реформы получили высокую оценку со стороны экспертов ВЭФ, что нашло подтверждение в позиции страны как лидера на пространстве СНГ. При этом стоит учесть, что столь высокий результат был достигнут в не лучших условиях отечественной экономики в связи с падением цен на нефть.
"Расчеты Давосского всемирного экономического форума отражают наши успехи в экономической сфере. Азербайджан, продвинувшись в этом году на две ступени, поднялся с 37-го на 35-е место и еще больше улучшает свой рейтинг. Это наш большой успех, историческое достижение. Должен также отметить, что мы удерживаем, сохраняем лидерство на пространстве СНГ. В действительности это означает оценку успехов нашей экономической политики самым представительным экономическим форумом мира - Давосским форумом", - сказал президент Ильхам Алиев, комментируя рейтинг ВЭФ.
Следует отметить, что индекс 4,7 и 35-е место в рейтинге ВЭФ стали наилучшими за последние пять лет.
В отчете The Global Competitive-ness Report за 2012-2013 гг. Азербайджан получил индекс 4,4 и занял 46-е место среди 144 стран; в 2013-2014 гг. - соответственно 4,5 и 39-е (148 стран); в 2014-2015 гг. - 4,5 и 38-е (144 страны); в 2015-2016 гг. - 4,5 и 40-е (140 стран) ; в 2016-2017 гг. - 4,6 и  37-е (138 стран) и в 2017-2018 гг. - индекс 4,7, 35-е среди 137 стран.
При этом рейтинг ВЭФ позволяет по компонентам определить, в каких направлениях достигнуты достаточно высокие результаты, а где стоит усилить работу и ускорить реформы.
Неблагоприятный внешний фон
В предыдущие годы в рейтингах международных организаций макроэкономические показатели Азербайджана всегда получали наиболее высокие результаты, что способствовало поднятию общего рейтинга. Но резкое ухудшение внешних факторов негативно сказалось на макроэкономических показателях и привело к падению ВВП.
Соответственно эксперты ВЭФ Азербайджан по макроэкономическим показателям разместили на 68-м месте. Напомним, что в прошлом году ВВП сократился на 3,8% и с учетом проседания экономики по показателю роста ВВП занял 64-е место. Для смягчения такого негативного влияния в Азербайджане были проведены коренные реформы, выразившиеся затем в стабильном росте отраслей ненефтяного сектора экономики.
Падение цен на нефть во многих странах СНГ вызвало волну девальваций национальных валют, а затем и инфляционные процессы в национальных экономиках. В Азербайджане по итогам 2016 года инфляция составила 12,4%. Соответственно по данному индексу эксперты ВЭФ поместили Азербайджан на 127-е место. Между тем по итогам 2017 года инфляция, по заявлениям руководства Центрального банка Азербайджана, может быть близка к однозначному показателю.
Этому будет способствовать как увеличение экспорта азербайджанской продукции товаров ненефтяного сектора экономики, так и стабилизация цен на нефть в коридоре $50-60 за баррель.
Тем самым окончательно макроэкономические показатели в Азербайджане улучшатся к 2018 году, когда национальная экономика выйдет на стабильный рост, а инфляция, возможно, вернется в привычное "русло" на уровне 3-4% в год.
Ограниченный доступ к финансам
Проблему доступа к финансовым ресурсам, препятствующим развитию бизнеса в Азербайджане, эксперты ВЭФ поставили на первое место.
В целом доступ деловых кругов и населения к финансовым ресурсам еще до падения цен на нефть являлся одной из слабых черт национальной экономики. Деловые круги, как правило, брали кредиты в банках для проведения краткосрочных торговых операций, так как процентные ставки были весьма высоки, что и препятствовало их широкому использованию в реальном секторе. Дороговизну кредитов банкиры обосновывали высоким уровнем рисков невозврата со стороны предпринимателей, особенно в регионах страны.
Банковский кризис 2014-2015 гг. еще более усугубил проблему неплатежей, так как двойная девальвация национальной валюты резко увеличила долю просроченных кредитов. Вкупе с оттоком вкладов населения из банков это привело к закрытию 12 банков страны.
Понятно, что доступ к рынку капитала для деловых кругов и населения сузился, и неудивительно, что по оценке финансового рынка Азербайджан оказался на 79-м месте. Рейтинг надежности банков Азербайджана и того хуже - 85-е место.
Оздоровление банковского сектора и доступность кредитов для деловых кругов остаются в центре проводимых реформ. Наиболее ярким тому подтверждением может стать принятое президентом АР решение о создании ОАО "Кредитно-гарантийный фонд", который должен коренным образом изменить ситуацию в банковском секторе. Речь идет о том, что фонд возьмет на себя часть процентных рисков по выданным банками кредитов по бизнес-проектам предпринимателей. Тем самым можно рассчитывать, что уже в следующем году заметно улучшится индекс по доступности к финансовым ресурсам деловых кругов Азербайджана.
Коренные реформы в сфере образования и здравоохранения
Наиболее спорными для азербайджанского правительства всегда являются оценки со стороны международных организаций системы образования и здравоохранения в стране.
По показателю здравоохранения и начального образования Азербайджан оказался на 74-м месте. Негативная оценка системы здравоохранения складывается из-за количества смертей - 27 на 1000 новорожденных (100-е место), а также относительно низкой продолжительности жизни в стране - 70,8 года, что поставило страну на 94-е место. Для примера, в Швейцарии, экономика которой считается на сегодня наиболее конкурентоспособной, количество смертей составляет лишь 3,4 на 1000 новорожденных, а продолжительность жизни - 83,2 года.
Надежды на улучшение системы здравоохранения в Азербайджане связывают с внедрением обязательного медицинского страхования (ОМС). В настоящее время на территории города Мингячевира и Евлахского района реализуется пилотный проект по ОМС, а с 2018 года планируется запустить в целом по Азербайджану государственную программу по ОМС.
По мнению экспертов ВЭФ, ситуация с высшим образованием и обучением несколько лучше, чем в здравоохранении, но 68-е место указывает на существование серьезных проблем и в данной сфере. Наихудший результат в Азербайджане в получении дополнительного образования - 90-е место, а также в качестве менеджмента школ (72-е) и по качеству точных наук и научного образования (66-е).
Отметим, что в вопросе менеджмента школ ожидаются перемены в связи с переходом учебных заведений на систему самофинансирования до 2020 года.
Ни для кого не секрет, что многие родители с первого класса нанимают по различным предметам репетиторов. То есть, возможно, речь идет о создании в школах различных платных кружков и других дополнительных услуг. Но, как показывает время, реформы в сфере образования должны идти в Азербайджане для повышения конкурентоспособности национальной экономики.
Путь к успеху в продолжении реформ
Конечно, можно продолжить дальнейший анализ по всем 113 переменным в отчете The Global Competitiveness Report 2017-2018 и указать сферы, где необходимо ускорить реформы. Но справедливости ради надо отметить, что азербайджанское правительство с помощью реформ добилось значительных успехов в улучшении бизнес-среды в стране. Достаточно отметить, что по двум показателям - количеству процедур и времени, необходимых для начала бизнеса, эксперты ВЭФ поставили Азербайджан на второе и шестое места соответственно.
Эксперты ВЭФ высоко оценили проводимую аграрную политику азербайджанского правительства - 12-е место. И особенно хочется отметить 14-е место в приобретении передовых технологических продуктов, что означает неплохие перспективы для азербайджанской экономики в будущие годы.
Работа азербайджанского правительства по продолжению реформ в стране позволит в дальнейшем улучшить показатели в Азербайджане, что даст возможность в конечном счете оказаться в десятке стран мира с наиболее конкурентоспособной экономикой.