İQTİSADİYYATIN GÜZGÜSÜ
Azərbaycan Dünya İqtisadi Forumunun rəqabət qabiliyyəti indeksinə görə MDB ölkələri arasında ən yaxşısıdır
Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) qlobal rəqabət qabiliyyəti indeksi üzrə reytinqi ölkələrin sosial-iqtisadi vəziyyətinin güzgüsü hesab edilə bilər. DİF-in «The Global Competitiveness Report» hesabatı 2004-cü ildən başlayır və dünyanın müxtəlif iqtisadiyyatları arasında rəqabət qabiliyyəti üzrə ən kompleksli göstərici hesab olunur, həm də ölkələrin sabit iqtisadi inkişafını təmin etmək üzrə qabiliyyətini müəyyən edir.
Hesabat çərçivəsində aparılan araşdırmaların miqyası dünya ölkələrinin rəqabət qabiliyyətini xarakterizə edən 113 dəyişənlə müəyyən edilə bilər. Bu dəyişənlər 12 nəzarət göstəricisi üzrə birləşdirilib və bu göstəricilər sırasına makroiqtisadi göstəricilər, maliyyə və əmtəə bazarları, məşğulluq, təhsil, səhiyyə, biznes rəqabət, innovasiya, infrastrukturun inkişafı və s. daxildir.
Azərbaycan MDB ölkələri arasında ən yaxşısıdır
DİF-də təqdim edilmiş «The Global Competitiveness Report 2017-2018» hesabatında indeksi 4,7-yə bərabər olan Azərbaycan 137 ölkə arasında 35-ci yeri tutaraq göstəricisini 2 bənd yaxşılaşdırıb. Beləliklə, Azərbaycan bütün MDB ölkələrindən irəlidədir: Rusiya reytinqdə 38-ci, Qazaxıstan - 57-ci, Gürcüstan - 67-ci, Ermənistan - 73-cü, Tacikistan - 79-cu, Moldova - 89-cu, Ukrayna - 81-ci, Qırğızıstan - 102-ci yerdədir. Dünyanın ilk on ən rəqabət qabiliyyətli iqtisadiyyatları sırasına İsveçrə, ABŞ, Sinqapur, Hollandiya, Almaniya, Honq Konq, İsveç, Böyük Britaniya, Yaponiya və Finlandiya daxildir.
Azərbaycanda aparılan islahatlar DİF ekspertləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilib ki, bu da ölkənin MDB-də lider mövqeyi ilə təsdiq edilib. Nəzərə almaq lazımdır ki, bu yüksək nəticə düşən neft qiymətləri fonunda yerli iqtisadiyyat üçün elə də yaxşı olmayan şəraitdə əldə edilib.
"Davos Dünya İqtisadi Forumunun hesablamaları, iqtisadi sahədə əldə etdiyimiz uğurları əks etdirir. Bu il iki pillə irəliləmiş Azərbaycan 37-ci yerdən 35-ci yerə yüksəlib və öz reytinqini daha da yaxşılaşdırıb. Bu, bizim böyük uğurumuzdur, tarixi nailiyyətdir. Qeyd etmək lazımdır ki, MDB məkanında liderliyi qoruyub saxlayırıq. Əslində, bu, bizim iqtisadi siyasətin uğurlarının dünyanın ən nüfuzlu iqtisadi forumu - Davos forumu tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsi deməkdir ", - deyə Prezident İlham Əliyev DİF-in reytinqini şərh edərkən bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, DİF-in reytinqində 4,7 indeksi və 35-ci yer son beş il üzrə ən yaxşı nəticədir.
2012-2013-cü illər üçün «The Global Competitiveness Report» hesabatında Azərbaycan 144 ölkə arasında 4,4 indekslə 46-cı yeri tutub; 2013-2014-cü illərdə göstəricilər müvafiq olaraq 4,5 və 39-cu (148 ölkə arasında); 2014-2015-ci illərdə - 4,5 və 38-ci (144 ölkə); 2015-2016-cı illərdə - 4,5 və 40-cı (140 ölkə); 2016-2017-ci illərdə - 4,6 və 37-ci (138 ölkə) olub. 2017-2018-ci illərdə isə indeks 4,7-ə bərabər olub, 137 ölkə arasında Azərbaycan 35-ci yeri tutub.
Eyni zamanda DİF-in reytinqi komponentlər üzrə yüksək nəticələr əldə edilən istiqamətlərin hansı olmasını, həmçinin hansı istiqamətlər üzrə işlərin gücləndirilməsinə və islahatların sürətləndirilməsinə şərait yaradılmasının vacibliyini müəyyənləşdirilməyə imkan verir.
Əlverişsiz xarici fon
Ötən illərdə də beynəlxalq təşkilatların reytinqlərində Azərbaycanın makroiqtisadi göstəriciləri həmişə ən yüksək nəticələrə nail olub, bu da ümumi reytinqin yüksəldilməsinə kömək edib. Lakin kənar amillərin kəskin pisləşməsi makroiqtisadi göstəricilərə mənfi təsir göstərib və ÜDM-in azalmasına səbəb olub.
Buna görə də DİF-in mütəxəssisləri makroiqtisadi göstəricilər üzrə Azərbaycanı 68-ci yerə çıxarıblar. Xatırladaq ki, ötən il ÜDM 3,8% azalıb və iqtisadi azalma nəzərə alınmaqla Azərbaycan ÜDM-in artımı göstəricisi üzrə 64-cü yeri tutub. Azərbaycanda bu mənfi təsiri yumşaltmaq üçün köklü islahatlar aparılıb və bu, sonradan iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun sabit inkişafında özünü göstərib.
Neft qiymətlərinin düşməsi bir çox MDB ölkələrində milli valyutaların devalvasiya dalğasına səbəb oldu, sonra isə milli iqtisadiyyatlarda inflyasiyaya gətirib çıxardı. Azərbaycanda 2016-cı ilin yekunları üzrə inflyasiya 12,4% təşkil edib. Uyğun olaraq, bu göstəriciyə görə, DİF ekspertləri Azərbaycanı 127-ci yerə yerləşdiriblər. Bununla belə, Azərbaycan Mərkəzi Bankının rəhbərliyinin açıqlamalarına görə, 2017-ci ilin yekunları üzrə inflyasiya birrəqəmli göstəriciyə yaxın ola bilər.
Azərbaycan iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunun məhsullarının ixracının artması, həmçinin neftin qiymətinin bir barel üçün 50-60 dollar səviyyəsində sabitləşməsi buna imkan yaradacaq.
Beləliklə, Azərbaycanın makroiqtisadi göstəriciləri 2018-ci ilə tam yaxşılaşacaq və milli iqtisadiyyat sabit bir artım əldə edəcək, inflyasiya isə ənənəvi "axına" qayıdaraq, il üzrə 3-4% səviyyəsində olacaq.
Maliyyəyə məhdud çıxış
Azərbaycanda biznesin inkişafına mane olan maliyyə resurslarına çıxış problemini DİF ekspertləri birinci yerə çıxarıblar.
Ümumiyyətlə, biznes icmasının və əhalinin maliyyə resurslarına çıxışı məsələsi neftin qiymətinin düşməsindən əvvəl də milli iqtisadiyyatın zəif cəhətlərindən biri olub. Bir qayda olaraq, işgüzar dairələr banklardan qısamüddətli ticarət əməliyyatları üçün kreditlər alırdılar, çünki faiz dərəcələri yetərincə yüksək idi və bu, kreditlərdən real sektorda geniş istifadə olunmasına mane olurdu. Bankirlər kreditlərin bahalı olmasını sahibkarlar tərəfindən, xüsusilə də ölkənin regionlarında qoyulan sərmayələrin geri qaytarılmaması riskinin yüksək səviyyəsi ilə izah edirlər.
2014-2015-ci illərdə baş vermiş bank böhranı qeyri-ödəniş probleminin daha da dərinləşməsinə səbəb oldu, çünki milli valyutanın ikiqat devalvasiyası vaxtı keçmiş kreditlərin payını kəskin surətdə artırdı. Əhalinin əmanətlərini banklardan çıxarması ölkənin 12 bankının bağlanmasına gətirib çıxardı.
Aydındır ki, işgüzar dairələrin və əhalinin kapital bazarına çıxış imkanları məhdudlaşdı və təsadüfi deyil ki, maliyyə bazarı üzrə Azərbaycan 79-cu yerdədir. Azərbaycan banklarının etibarlılıq reytinqi daha pis vəziyyətdədir - 85-ci yer.
Bank sektorunun sağlamlaşdırılması və işgüzar dairələr üçün kreditlərin əlçatarlılığı aparılan islahatların diqqət mərkəzindədir. Bunun ən aydın sübutu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən «Kredit Zəmanət Fondu» ASC-nin yaradılmasına dair qəbul edilmiş qərar ola bilər ki, bu, bank sektorunda vəziyyəti köklü dəyişməlidir.
Söhbət ondadır ki, Fond biznes layihələri üzrə banklar tərəfindən sahibkarlara verilmiş kreditlər üzrə faiz riskinin bir hissəsini öz üzərinə götürəcək. Beləliklə, gələn il Azərbaycanda işgüzar dairələrin maliyyə resurslarına çıxış göstəricisi əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşacaq.
Təhsil və səhiyyə sahələrində köklü islahatlar
Ölkədəki təhsil və səhiyyə sisteminin beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qiymətləndirilməsi həmişə Azərbaycan hökuməti üçün ən mübahisəli məsələ olaraq qalır. Səhiyyə və ibtidai təhsil göstəricisi üzrə Azərbaycan 74-cü yerdədir. Səhiyyə sisteminin mənfi qiymətləndirilməsi 1000 yeni doğulmuş körpəyə görə ölüm sayının 27-yə bərabər olması ilə bağlıdır (100-cü yer), ölkədə nisbətən aşağı olan uzunömürlülük də burada rol oynayır - 70,8 ildir ki, bu da ölkəni 94-cü yerə endirib. Məsələn, iqtisadiyyatı bu gün ən rəqabət qabiliyyətli hesab edilən İsveçrədə 1000 yeni doğulmuş körpəyə görə ölüm sayı 3,4, uzunömürlülük isə 83,2 ildir.
Azərbaycanda səhiyyə sisteminin təkmilləşdirilməsinə dair ümidlər icbari tibbi sığortanın (İTS) tətbiqi ilə bağlıdır. Hal-hazırda Mingəçevir şəhərində və Yevlax rayonunda İTS üçün pilot layihə gerçəkləşdirilir, 2018-ci ildə isə bütün Azərbaycan üzrə dövlət İTS proqramı başlamaq planlaşdırılır.
DİF ekspertlərinin fikrincə, ali təhsillə və tədris ilə vəziyyət səhiyyəyə nisbətən bir qədər yaxşıdır, lakin 68-ci yer bu sahədə ciddi problemlərin mövcudluğunu göstərir. Ən pis nəticə Azərbaycanda əlavə təhsilin alınması ilə bağlı olub - 90-cı yer, həmçinin məktəb idarəçiliyinin keyfiyyəti (72-ci yer), dəqiq elmlərin keyfiyyəti və elmi təhsil (66-cı yer) də bu qəbildəndir.
Qeyd edək ki, məktəb idarəçiliyi məsələsində 2020-ci ilə qədər təhsil müəssisələrinin özünü maliyyələşdirmə sisteminə keçməsi ilə əlaqədar dəyişikliklər gözlənilir.
Heç kimə sirr deyil ki, bir çox valideynlər birinci sinifdən başlayaraq, müxtəlif mövzular üzrə repetitorlar tuturlar. Yəni bəlkə də, məktəblərdə müxtəlif ödənişli dərnəklərin və digər əlavə xidmətlərin yaradılmasından söhbət gedir. Ancaq zaman göstərir ki, milli iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətini artırmaq üçün Azərbaycanda təhsil islahatları aparılmalıdır.
Uğura gedən yol islahatların davam etməsindədir
Əlbəttə ki, «The Global Competitiveness Report 2017-2018» hesabatının 113 dəyişəninin hamısının təhlilini davam etdirmək və islahatların sürətləndirilməsi lazım olan sahələri göstərmək mümkündür. Amma ədalət naminə demək olar ki, islahatların köməyi ilə Azərbaycan hökuməti ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması sahəsində əhəmiyyətli irəliləyişə nail olub. Bunun üçün iki göstəricini qeyd etmək kifayətdir - biznesə başlamaq üçün tələb olunan prosedurların sayına və vaxta görə DİF ekspertləri Azərbaycanı müvafiq olaraq ikinci və altıncı yerlərə çıxarıblar.
DİF ekspertləri Azərbaycan hökumətinin apardığı aqrar siyasəti yüksək qiymətləndiriblər - 12-ci yer. Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, qabaqcıl texnoloji məhsulların əldə olunması üzrə 14-cü yer verilib. Bu da gələcək illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün əlverişli perspektivlər deməkdir.
Azərbaycan hökumətinin ölkədə aparılan islahatları davam etdirməsi üzrə gördüyü işlər Azərbaycan göstəricilərinin bundan sonra da yaxşılaşmasına imkan verəcək. Bu da sonucda rəqabət qabiliyyətli iqtisadiyyat üzrə dünyanın ən yaxşı 10 ölkəsinin sırasına daxil olmağa imkan yarada bilər.

Azerbaijan is ranked the best by the WEF index of competitiveness among the CIS countries
The ratings of the World Economic Forum (WEF) on the index of global competitiveness reflect socio-economic state of countries.
The history of the WEF reports (The Global Competitiveness Report) dates back to 2004. The report is considered the most complex indicator of competitiveness among various economies of the world, which determines the ability of countries to ensure stable rates of economic development.
The scope of researches covered in the report can be defined by 113 variables that characterize the competitiveness of countries and are combined into 12 benchmarks, including macroeconomic indicators, financial and commodity markets, employment, education, healthcare, corporate competitiveness, innovations, infrastructure development, etc.
Azerbaijan is the best among CIS countries
According to The Global Competitiveness Report for 2017-2018, Azerbaijan improved its performance by two positions, ranking 35th among 137 countries (index 47). Thus, Azerbaijan topped the list of all CIS countries including Russia (38), Kazakhstan (57), Georgia (67), Armenia (73), Tajikistan (79), Moldova (89), Ukraine (81), and Kyrgyzstan (102).
Top ten most competitive economies in the world are Switzerland, the United States, Singapore, the Netherlands, Germany, Hong Kong, Sweden, Great Britain, Japan, and Finland.
The reforms carried out in Azerbaijan were highly appreciated by WEF experts, which was confirmed by the country's position as a leader in the CIS space. It should be noted that Azerbaijan achieved this under difficult conditions for the domestic economy due to the fall in oil prices.
"The estimates of the Davos World Economic Forum reflect our economic success. Azerbaijan rose from the 37th to 35th position this year and further improved its rating. This is our great success, a historic achievement. I must also note that we are leaders among the CIS countries. In fact, this means recognition of the success of our economic policy by the most prestigious global economic forum, the Davos Forum," said President Ilham Aliyev.
It should be noted that the index of 4.7 and 35th place in the WEF rating is the best result of the last five years. According to The Global Competitiveness Report for 2012-2013, Azerbaijan received index of 4.4 and ranked the 46th among 144 countries. In 2013-2014 - 4.5 and 39th (148 countries); in 2014-2015 – 4.5 and 38th (144 countries); in 2015-2016 - 4.5 and 40th (140 countries); in 2016-2017 - 4.6 and 37th (138 countries); and in 2017-2018 - 4.7 and 35th (137 countries).
At the same time, the WEF rating allows determining directions the high results were achieved, and where it is necessary to strengthen work and speed up the reforms.
Unfavorable external background
In previous years, Azerbaijan's macroeconomic indicators have always received the highest results in the ratings of international organizations, which contributed to raising the overall rating. But a sharp deterioration in external factors had a negative impact on macroeconomic indicators and led to a drop in GDP.
Accordingly, experts of the WEF ranked Azerbaijan the 68th based on macroeconomic indicators. Last year, national GDP fell by 3.8% and given the economic decline in terms of GDP, Azerbaijan was ranked the 64th. To mitigate this negative influence, radical reforms were implemented in Azerbaijan, which were subsequently expressed in the stable growth of non-oil sector of the economy.
The fall in oil prices in many CIS countries caused a wave of devaluations of national currencies, and then inflation in national economies. Following the results of 2016, inflation in Azerbaijan was 12.4%. Accordingly, WEF experts ranked Azerbaijan the 127th. Meanwhile, following the results of 2017, inflation may be close to a single-number indicator.
This will be facilitated both by an increase in the export of Azerbaijani products of the non-oil sector, and by the stabilization of oil prices within $50-60 per barrel.
Finally, macroeconomic indicators in Azerbaijan will improve by 2018, when the national economy reaches a stable growth, and inflation, perhaps, returns to the usual indicator of 3-4% per year.
Limited access to finance
Experts of WEF rank as a serious problem the access to financial resources impeding the development of business in Azerbaijan.
In general, the access of the business community and the public to financial resources before the fall of oil prices was one of the weakest features of the national economy. Businesses, as a rule, took loans from banks for short-term trading operations, as interest rates were very high, which prevented their wide use in the real sector. The bankers explained the high cost of loans with a high level of risks of non-return on the part of entrepreneurs, especially in the regions of the country.
The banking crisis of 2014-2015 further aggravated the problem of non-payments, as double devaluation of the national currency sharply increased the share of overdue loans. Together with the outflow of household deposits from banks, 12 banks of the country were closed.
Apparently, the access to the capital market for businesses and the population has narrowed. It is not surprising that, according to the financial market, Azerbaijan was on the 79th place. The rating of the reliability of the banks of Azerbaijan is even worse - 85th.
The improvement of the banking sector and the availability of loans for the business community remain at the center of ongoing reforms. The most vivid confirmation of this can be the decision taken by the President of the Republic of Azerbaijan on the establishment of the Credit Guarantee Fund, which must radically change the situation in the banking sector. It is about the fact that the fund will take part of the interest risks on loans issued by banks on business projects of entrepreneurs. Thus, one can expect that next year the index on access to financial resources of business circles in Azerbaijan will significantly improve.
Root reforms in education and health
The most controversial for the Azerbaijani government is always assessments from international organizations of the education and health system in the country.
In terms of healthcare and primary education, Azerbaijan was ranked the 74th. A negative assessment of the health system is due to the number of deaths - 27 per 1000 newborns (100th), and a relatively low life expectancy in the country - 70.8 years, which placed the country in 94th place. For example, in Switzerland, whose economy is considered to be the most competitive today, the number of deaths is only 3.4 per 1000 newborns, and the life expectancy is 83.2 years.
Hopes for improving the health system in Azerbaijan are associated with the introduction of mandatory health insurance (CHI). Currently, a pilot project on MHI is being implemented in the cities of Mingachevir and Yevlakh, and since 2018, it is planned to launch a state program on MHI in Azerbaijan as a whole.
According to WEF experts, the situation with higher education and training is somewhat better than in health care, but the 68th place indicates serious problems in this area. The worst result in Azerbaijan in obtaining additional education is the 90th place, as well as the management of schools (72nd) and the quality of exact sciences and scientific education (66th).
Note that in the issue of school management, changes are expected in connection with the transition of educational institutions to a self-financing system until 2020.
It is no secret that many parents hire tutors for their children. That is, perhaps, a question of creation of various paid circles and other additional services in schools. But, as time shows, educational reforms should be implemented in Azerbaijan to increase the competitiveness of the national economy.
Reforms is the path to success
Of course, it is possible to continue further analysis of all 113 variables in The Global Competitiveness Report 2017-2018 and indicate areas where it is necessary to speed up the reforms. But for the sake of justice, it should be noted that the Azerbaijani government, through reforms, has made significant progress in improving the business environment in the country. According to two indicators, the number of procedures and time required to start a business, Azerbaijan shares the second and sixth places, respectively.
The WEF experts highly estimated the ongoing agrarian policy of the Azerbaijani government (12th place). Please note the 14th place for the acquisition of advanced technological products, which means good prospects for the Azerbaijani economy in future.
The efforts of the government to continue reforms in the country will further improve performance indicators of Azerbaijan, which will ultimately prove to be among the top ten countries of the world with the most competitive economy.