Erməniliyin Gürcüstana ərazi iddialarında növbəti mərhələ - «əməli mübarizə»yə keçid
Gürcüstan-Ermənistan münasibətlərində növbəti gərginlik yaşanmaqdadır. İki xalq arasında əsrlərdən gələn dostluq haqda bəyanatlara baxmayaraq, İrəvanın Gürcüstanın Samtsxe-Cavaxetiya regionunun qəsb olunmasına, bu ölkənin mədəni irsinin mənimsənilməsinə yönəlmiş siyasəti dövlətlərarası münasibətlərin normal inkişafına mane olur.
Tiflis üçün həyəcan siqnalı
Gürcüstanın Samtsxe-Cavaxetiya bölgəsinin Kumurdo kəndində bu yaxınlarda baş vermiş hadisə ətrafında ajiotaj səngimir. Burada polislə X əsrə aid kilsənin onlara verilməsini tələb edən yerli ermənilər arasında toqquşma baş verib.
Gürcüstan DİN-nin məlumatına görə, əhalisinin əksəriyyəti erməni olan Kumurdo kəndinin sakinlərindən ibarət qrup mədəniyyət abidəsi olan, X əsrə aid bərpa olunmuş kilsənin ərazisinə soxulmağa cəhd göstərib. Halbuki kilsə polis tərəfindən mühafizə olunur. Nəticədə, asayiş keşikçiləri onların qarşısını kəsib və bundan sonra insanlar polisi daşa tutub. İnsident nətiəsində polis əməkdaşları yaralanıb, bir neçə avtomobilə, o cümlədən DİN-in balansında olan maşınlara ziyan dəyib. Hətta hadisə yerinə ölkənin daxili işlər naziri Georgi Mqebrişvili gəlib və kənddə vəziyyət yalnız bundan sonra qaydaya düşüb.
Yerli ermənilərin Gürcüstan polisinə qarşı aqressiv davranışını bu «qədim və mədəni millət»in nümayəndələri, guya, kilsəni bərpa etmiş şəxslərin «onun həyətində dəfn olunmuş ermənilərə hörmətlə yanaşmaması» ilə əsaslandırır. Hökumət isə ermənilərin bu iddiasının «əxlaqsızcasına deyilən yalan» olduğunu bildirir. Onların sözlərinə görə, bərpa işlərini aparanlar, sadəcə, kilsənin üzərindəki divar yazılarını bərpa etməyə çalışıb.
Hər halda, hazırda Kumurdo kəndində nisbi sabitlik bərpa edilib. Bununla yanaşı, kilsənin mühafizəsi gücləndirilib və bərpa işləri ciddi nəzarət altında davam etdirilir. Çünki yerli ermənilərin təxribatı nəticəsində yaranmış gərginlik davam edir. Maraqlıdır ki, ermənilərin özləri baş verənləri polis və xüsusi təyinatlıların kəndlilərə qarşı zorakılığı kimi təqdim edir. Ermənistan KİV-nin «informasiya»sına görə, erməni xaçkarlarının qurulması zamanı yaranmış mübahisədə hüquq mühafizə orqanları insanlara qarşı zorakılıq edib və nəticədə, «çox sayda erməni yaralanıb, onların bir çoxu başından xəsarət alıb». Bununla yanaşı, erməni təbliğatı əsas məqamı inkar edə bilmir - Gürcüstan ermənilərinin liderlərindən olan David Rstakyanın etiraf etdiyi kimi, «əsas problem xaçkarda yox, kilsənin kimə mənsub olmasındadır. Gürcüstan tərəfi kilsəni mənimsəmək istəyir».
Beləliklə, polislə toqquşma və ardından başlamış erməni ah-zarı konkret qəsbkarlıq məqsədi güdür - ilk növbədə, gürcü mədəni irsinə qarşı. Bu yerdə Qarabağ münaqişəsinin fəal mərhələsində ermənilərin qədim Albaniyanın xristian irsinə necə iddia etdiyini yada salmamaq olmaz. İndi Gürcüstana qarşı Qarabağda sınanmış yoldan istifadə edilir: Kumurdo kəndindəki sözügedən məbədi erməni kilsəsi adlandıran İrəvan və Gürcüstan erməniləri arasındakı onun himayə etdiyi millətçi qüvvələr, guya, məbədin, onun yerləşdiyi ərazinin və ümumiyyətlə, bütünükdə Cavaxetiya regionunun ermənilərə məxsus olduğu haqda fikir yayır.
Bu mənada Gürcüstandakı Erməni apostol kilsəsi yeparxiyasının rəsmi Tiflisə bu yaxınlarda ünvanladığı müraciəti də yada salmaq yerinə düşər. Müraciətdə ermənilərin 442 gürcü kilsəsinə aşkar iddiası yer alırdı. Üstəlik, söhbət yalnız məbədlərin özündən yox, həm də onlara aid torpaq sahələrindən gedir. Ümumilikdə erməni kilsəsi 650 gürcü kilsəsinə iddia edir. Onların arasında separatçıların nəzarət etdiyi Gürcüstan əraziləri olan Abxaziya ilə Cənubi Osetiyada yerləşən məbədlər də var.
Ermənilərin gürcü iddiaları Ermənistanla Gürcüstan arasında sərhədlərin demarkasiyasına dair aparılan danışıqlara da öz təsirini göstərir. Gürcüstan KİV-nin məlumatına görə, İrəvan Tiflisi Xuçap monastrının və ona bitişik ərazilərin Ermənistanın nəzarətinə keçməsinə razı sala bilib. Gürcüstan hökuməti məlumatı rəsmən təsdiqləmir. Lakin ictimaiyyət arasında belə güzəştlərdən narazılıq getdikcə artır. Fəallar artıq Gürcüstan hökumətinin binası qarşısında «Erməni işğalına yox!» şüarı ilə nümayişlər də təşkil etməyə başlayıb.
Bütün bunlarla yanaşı, Kumurdoda baş vermiş dramatik hadisələr göstərir ki, ermənilərin Gürcüstanın mədəni irsinə və Cavaxetiya bölgəsinə bir-birilə sıx əlaqəli ərazi iddiaları yeni mərhələyə - «əməli mübarizə» mərhələsinə qədəm qoyub. Gürcüstan polisinə hücumu başqa cür qiymətləndirmək olmaz. Tiflis ekspertlərinin də dediyi kimi, onlar asayiş keşikçilərini daş-qalaq edib.
Bəzi erməni analitikləri Kumurdoda baş verənləri Gürcüstanda yerli özünüidarəetmə orqanlarına oktyabrın 21-də keçiriləcək seçki ərəfəsində daxili siyasi mübarizə kimi təqdim etməyə çalışsa da, iki ölkə arasında münasibətlərin pisləşməsinə görə məsuliyyəti İrəvanın və millətçi erməni dairələrinin üzərindən atmağa cəhd göstərsə də, Kumurdoda baş vermiş qarşıdurma rəsmi Tiflis üçün ilk həyəcan siqnalıdır. Elə bu məqamda «Cavaxk» (ermənilər Gürcüstanın Cavaxetiya vilayətini belə adlandırırlar) erməni separatçılarının lideri Vaaqn Çaxalyanın yenidən peyda olması da təsadüf deyil. O, Kumurdoda yaşanmış insidentin, guya, «Gürcüstan hökumətini ifşa etdiyini» bildirib. Gürcüstan hakimiyyətinin ünvanına açıq hədələr səsləndirən Çaxalyan rəsmi Tiflisi «problemin dərhal logistik və konstruktiv həllinə», «Cavax ermənilərini təxribata sürükləməməyə» «çağırıb».
Ermənilərin, guya, hüquqlarının pozulduğuna dair bütün bu iddiaları, «erməniliyi narazı salmamaq» çağırışları da tanış bəyanatlardır. Güman edirik ki, Gürcüstan hökuməti erməni ekspansionistlərilə oyun oynamaqdansa, Cavaxetiyada ikinci Qarabağın yaranmaması üçün qəti tədbirlər görəcək.
Aqreman olmayacaq?
İrəvanın qonşu xristian ölkəsinə yeni səfir təyin etməsinə Tiflisin göstərdiyi reaksiya, bəlkə də, gürcülərin ermənilərin getdikcə daha əməli xarakter alan iddiaları qarşısında sərt tədbirlər görmək niyyətinin göstəricisidir. Mətbuatda yer alan məlumatlara görə, təsmi Tiflis Ermənistanın Gürcüstana təyin etdiyi səfir Sergey Minasyana aqreman verməkdən, birmənalı olaraq, imtina edib.
Bu proses hələ yayda başlayıb. Lakin görünən odur ki, Ermənistan Gürcüstanı Minasyanın namizədliyini qəbul etməyə razı sala bilmir. Bu, başadüşüləndir. Çünki sözügedən politoloq indiyədək, sadəcə, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasətinin ruporlarından biri kimi tanınmayıb. O, dəfələrlə «iztirablı xalq»ın Cavaxetiyaya iddialarını da dilə gətirib. Bundan başqa, yeri gəlmişkən, Cavaxetiyadan olan Minasyan Rusiyanı bu bölgəyə yaşayan erməniləri müdafiə etmək üçün Gürcüstana soxulmağa da çağırıb. O, bu bölgə əhalisinin Gürcüstanı heç zaman özlərinə vətən saymadıqlarını belə dilə gətirib.
Odur ki, Tiflisin bu qədər iyrənc erməni politoloqunun Gürcüstan ərazisindəki diplomatik missiyaya rəhbərlik etməsinə mənfi yanaşması təəccüblüdürmü? Üstəlik, Gürcüstanı narazı salan yalnız onun «Cavaxk uğrunda mübariz» obrazı deyil. Minasyan fövqəldövlət kimi Rusiyanın dəstəyinə arxalanır və günlərdən birində Moskva üçün Cavaxetiyada erməni separatizminin dəstəklənməsi müəyyən geosiyasi səbəblərdən maraqlı ola bilər. Bu politoloqun özünü rusiyapərəst şəxs kimi təqdim etməsi Tiflisə əsas verib ki, onun Ermənistan səfiri təyin ediləcəyi təqdirdə, yalnız İrəvanın deyil, həm də Moskvanın maraqlarından çıxış edəcəyini düşünsün. Bunu Ermənistan KİV-i, məsələn, «Jamanak» qəzeti də etiraf edir. Qəzet yazır ki, Gürcüstan hökumətinin Minasyana bu qədər şübhə ilə yanaşması onun səfir kimi daha çox öz ölkəsinin deyil, Moskvanın maraqlarını qoruya biləcəyinə dair fikirlərin olmasıdır.
Lakin bütün bu hadisələrdə ən vacib olanı başqa məqamdır: İrəvan Gürcüstandakı səfiri postuna niyə məhz Minasyanın namizədliyini irəli sürüb? Hər halda, İrəvan Tiflisin daim Gürcüstanın ərazi bütövlüyünün əleyhinə bəyanatlar verən şəxsin namizədliyini qəbul etməyəcəyini bilməyə bilməzdi. Odur ki, Minasyanın Gürcüstandakı səfir postuna namizədliyini irəli sürməklə, İrəvanın həm də onun baxışlarına dəstək verdiyini düşünmək olar. Bu baxışlar arasında isə «Cavaxk»ın ermənilərə mənsubluğunun qəbul edilməsi tələbi əsas yerlərdən birini tutur. Başqa sözlə, Ermənistan rəsmi səviyyədə yenidən dolayısı ilə də olsa, «Cavaxk uğrunda mübarizə»yə əsas vəzifələrindən biri kimi baxdığını təsdiqləyib. Sergey Minasyana aqreman verilməsilə bağlı məsələ ilə eyni vaxta təsadüf edən Kumurdo qalmaqalını da nəzərə alsaq, İrəvanın Gürcüstanın erməni əhalisini ölkə hakimiyyətinə qarşı qaldırmağa çalışdığı ortaya çıxır.
Xəyali və real təhlükələr haqda
Ermənistanın «Gürcüstan siyasəti»ndə diqqət çəkən daha bir məqam Tiflisin, guya, «antierməni» əməllərinə görə bütün məsuliyyəti Azərbaycanla Türkiyənin üzərinə atmaq cəhdləridir. Bunu həm Ermənistanın siyasi xadimləri, həm Gürcüstan ermənilərinin liderləri, məsələn, elə həmin Çaxalyan bəyan edir. O, Kumurdodakı son insidentdən danışarkən Gürcüstan hökumətini, guya, «Türkiyə ilə Azərbaycanın iqtisadi və siyasi təzyiqlərinə boyun əyərək, yerli erməni əhalinin milli-mədəni, dini hüquqlarına qeyri-adekvat münasibəti, ayrı-seçkiliyi davam etdirməkdə» günahlandırıb.
Bu mənada İrəvan ekspertlərinin Ermənistan-Gürcüstan sərhədlərinin demarkasiyası işlərinin başa çatdırılmamasına reaksiyası da maraqlıdır. Guya, bu da Bakı və Ankaranın müdaxiləsi ilə baş verir. Şübhəsiz ki, bütün bu ittihamlar əsassız və absurddur. Erməni tərəfi Gürcüstanın hər hansı başqa dövlətin mövqeyindən, siyasətindən asılı olmayaraq, Cavaxetiya bölgəsini və ya məbədlərini erməni kilsəsinə güzəştə getməyəcəyini anlamaya bilməz. Odur ki, Azərbaycanda Türkiyəni güya «erməni-gürcü qardaşlığı»na zərər verməkdən günahlandıran İrəvan, əslində, Gürcüstanın əsas strateji müttəfiqlərinin məhz qonşu türk dövlətləri olmasından qıcıqlandığını nümayiş etdirir.
Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə ərazisində bu yaxınlarda imzalanmış 2017-2019-cu illər üçün üçtərəfli sektorial əməkdaşlığa dair fəaliyyət planının Ermənistan tərəfindən necə hiddətlə qarşılandığı da yaddaşlardadır. «Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycan arasında üçtərəfli əməkdaşlıq nə qədər dərin, sıx olarsa, bu, problemləri onsuz da az olmayan Ermənistanı bir o qədər narahat edəcək», - deyə erməni ekspertləri bildirir. Onları «üçlüyün» hərbi sahədə əməkdaşlığı xüsusilə narahat edir.
Ən maraqlısı, Bakı ilə Ankaranın siyasətinə hər hansı təsir imkanı olmayan Ermənistanın Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə formatından gələn «təhlükə»ni «Gürcüstan istiqamətindən zərərsizləşdirmək» haqda düşünməsidir. Bu, ermənilərin Tiflisə təzyiq edərək antiazərbaycan, antitürkiyə və antigürcüstan hədəflərinə çatmaq üçün bundan sonra da «Cavaxetiya» və digər rıçaqlardan istifadə etməyə hazır olduğunun göstəricisidir.
Lakin Gürcüstanın ərazi bütövlüyünü birmənalı dəstəkləyən Azərbaycanla Türkiyənin Tiflisə Ermənistan tərəfindən gələn təhlükələrin önlənməsi üçün anında hərtərəfli yardım etməyə hazır olduğuna da şübhə yoxdur. Bunu Gürcüstanın Azərbaycan və Türkiyə ilə strateji müttəfiqliyindən qəzəblənən İrəvanın işğalçı siyasətinin nəzəriyyəçiləri və praktikləri də yaxşı bilir.

В территориальных притязаниях армянства на Грузию наступил новый этап - переход к "практической борьбе"
Грузино-армянские отношения переживают очередной виток напряженности. Несмотря на все разглагольствования относительно вековой дружбы двух народов, политика Еревана, в сущности, направленная на аннексию грузинской области Самцхе-Джавахети и присвоение культурного наследия Грузии, мешает нормальному развитию межгосударственных отношений.
Тревожный сигнал для Тбилиси
Не утихает ажиотаж вокруг недавних событий в грузинском селении Кумурдо в Самцхе-Джавахети. Здесь произошли столкновения полиции с местными армянами, требовавшими отдать им церковь Х века.
Согласно заявлению МВД Грузии, группа жителей преимущественно армянонаселенного Кумурдо пыталась проникнуть на территорию памятника культуры - реставрируемой церкви Х века, которая охраняется полицией. Стражи порядка не позволили им проникнуть на территорию храма, после чего местные жители стали забрасывать полицию камнями. В результате происшествия пострадали полицейские и повреждены несколько автомобилей, числящихся на балансе МВД. На место происшествия прибыл министр внутренних дел Георгий Мгебришвили, которому удалось разрядить ситуацию в селе.
Агрессивные действия местных армян против грузинской полиции представители "древнего и культурного народа" объясняют тем, что реставраторы, дескать, "не уважают захоронения армян во дворе церкви". Однако власти заявляют, что утверждения армян - "злонамеренная ложь", реставраторы лишь пытаются восстановить церковь и настенные надписи. Относительная стабильность в селе Кумурдо восстановилась. Охрана церкви усилилась, реставрационные работы продолжаются, однако напряженность, вызванная провокационными действиями местных армян, сохраняется. Примечательно, что сами армяне представляют события как насилие полиции и спецназа в отношении сельчан. Армянские СМИ распространяют "информацию" о том, что во время спора, возникшего вокруг установки армянами хачкара, правоохранительные органы применили к ним насилие, "пострадало очень много армян, у многих травмы головы". Однако армянский агитпроп не в состоянии отрицать главное, заключающееся в том, что проблема, как признает один из лидеров грузинских армян Давид Рстакян, "не в хачкаре, а в принадлежности церкви. Грузинская сторона намеревается присвоить церковь".
Таким образом, столкновения с полицией и последующие стенания армян преследуют конкретно экспансионистскую цель - прежде всего в отношении грузинского культурного наследия. Как тут не вспомнить, что активной фазе карабахского конфликта предшествовали громкие претензии армян на христианское наследие Древней Албании. Сейчас против Грузии разыгрываются действия по проторенному в Карабахе пути: называя церковь в селе Кумурдо армянской, Ереван и покровительствуемые им националистические силы грузинских армян запускают посыл, что, дескать, и сам храм, и территория его расположения, и вообще весь регион Джавахетия принадлежат армянам. Уместно напомнить в этой связи и сравнительно недавнее обращение епархии Армянской апостольской церкви в Грузии к официальному Тбилиси, в котором открыто были выражены претензии армян на 442 грузинские церкви. Причем речь идет не только о самих храмах, но и землях их расположения. В общей же сложности армянская церковь претендует на 650 грузинских церквей, расположенных в том числе и на контролируемых сепаратистами грузинских территориях - в Абхазии и Южной Осетии.
Армянские притязания на грузинские храмы сказываются даже и на ходе переговоров по вопросу демаркации границы между Арменией и Грузией. Как следует из сообщений грузинских СМИ, Еревану удалось получить согласие от официального Тбилиси на передачу монастыря Хучап и прилегающей к нему территории под контроль Армении. Грузинские власти официально не подтверждают данную информацию, однако среди общественности растет недовольство подобными уступками. Активисты инициируют даже акции протеста у здания правительства Грузии под лозунгом "Нет армянской оккупации". Между тем драматические события в Кумурдо явно указывают на то, что в притязаниях армянства на культурное наследие Грузии, тесно сочетающихся с территориальными претензиями на саму область Джавахетию, наступил новый этап - перехода к "практической борьбе". Иначе нельзя расценить нападения на грузинских полицейских, то, что местные армяне, выражаясь словами тбилисских экспертов, пустились в "драки и кидание камнями".
Как бы некоторые армянские аналитики ни пытались представить события в Кумурдо как часть внутригрузинской политической борьбы в преддверии намеченных на 21 октября выборов в органы местного самоуправления и тем самым отвести от Еревана и армянских националистических кругов ответственность за ухудшение отношений между двумя странами, столкновения в Кумурдо - первый тревожный сигнал для официального Тбилиси. Не случайно вновь дал о себе знать лидер армянских сепаратистов "Джавахка" (так армяне на свой лад именуют грузинскую область) Ваагн Чахалян, заявивший, что инцидент в Кумурдо якобы "разоблачает власти Грузии". Открыто угрожая грузинским властям, он "призвал" их "немедленно обеспечить логическое и конструктивное решение данной проблемы и не провоцировать недовольство армянства Джавахка". Все эти армянские ссылки на якобы нарушение их прав, призывы "не провоцировать недовольство армянства" - тоже до боли знакомое явление. И следует полагать, что грузинские власти предпочтут не заигрывание с армянскими экспансионистами, а решительные меры в целях недопущения в Джавахетии второго Карабаха.
Агреману не быть?
Не исключено, что одним из показателей твердого намерения Тбилиси пресечь принимающие все более практический характер притязания армян на грузинские территории и памятники культуры является реакция на назначение Ереваном нового посла в соседней христианской стране. В СМИ активно муссируется информация о том, что официальный Тбилиси окончательно отказал в агремане на пост посла Армении в Грузии Сергею Минасяну.
Этот вопрос получил развитие еще с лета, но Армении, судя по всему, так и не удалось убедить Грузию согласиться с кандидатурой Минасяна. Оно и понятно, ведь доселе этот политолог прославился не просто в качестве одного из рупоров агрессивной политики Армении против Азербайджана, но и территориальных притязаний "многострадального народа" на Джавахетию. Более того, Минасян, являющийся, кстати говоря, выходцем из Джавахетии, открыто призывал Россию вторгнуться в Грузию для защиты армянского населения этой области, которое, по его словам, никогда не считало Грузию своей родиной. Стоит ли удивляться тому, что Тбилиси дал понять о своем крайнем неприятии одиозного армянского политолога в качестве возможного главы дипмиссии соседней страны. Причем Грузию не устраивает не только его облик "борца за Джавахк", но и апелляция Минасяна к России как к державе, которой по определенным геополитическим причинам может быть выгодно поддержать армянский сепаратизм в Джавахетии. Позиционирование этим горе-политологом себя как сторонника России дало основание Тбилиси считать, что это лицо в случае назначения его послом Армении будет работать на стезе реализации интересов не только Еревана, но и Москвы. Данный аспект признают даже армянские СМИ, в частности газета "Жаманак", усмотревшая наличие у властей Грузии серьезных подозрений в том, что Минасян будет представлять скорее интересы России, а не своей страны. Однако во всей этой истории наиболее важным является другой вопрос: почему Ереван выдвинул кандидатуру именно Минасяна? Невозможно себе представить, чтобы армянское руководство не отдавало себе отчета в том, что Тбилиси априори не примет в качестве посла иностранного государства того, кто фактически посягает на территориальную целостность Грузии. Поэтому очевидно, что официальный Ереван, выдвинув Минасяна на должность армянского посла в Грузии, тем самым поддержал и проповедуемые им взгляды, в системе которых требование обеспечить армянскую принадлежность "Джавахка" занимает одну из фундаментальных позиций. Иными словами, Армения на официальном уровне вновь, пусть и косвенным образом, дала понять, что рассматривает "борьбу за Джавахк" в качестве одной из своих важнейших задач. С учетом же громких событий в селении Кумурдо, совпавших по времени с прояснением ситуации вокруг агремана Сергею Минасяну, очевидно, что Ереван неприкрытым образом продолжает подстрекать армянское население Грузии выступать против властей страны.
Об угрозах мнимых и реальных
В "грузинской" политике Еревана обращает на себя внимание еще один аспект - стремление свалить на Азербайджан и Турцию всю ответственность за якобы "антиармянские" действия Тбилиси. Об этом заявляют и политические деятели Армении, и лидеры грузинских армян, к примеру, тот же Чахалян, который в своем последнем заявлении по случаю столкновений в Кумурдо обвинил власти Грузии в том, что они, дескать, "уступая турецко-азербайджанскому экономическому и политическому давлению, продолжают демонстрировать неадекватное, дискриминационное отношение к национально-культурным и религиозным правам местного армянского населения".
Примечательна в этом смысле и реакция ереванских экспертов на незавершенность работ по демаркации армяно-грузинской границы. Дескать, здесь опять не обошлось без вмешательства Баку и Анкары. Разумеется, подобные обвинения несостоятельны и абсурдны. Армянская сторона, конечно, не может не понимать, что Грузия, независимо от мнения и политики других государств, никогда не согласится уступить свою область Джавахетию Армении или же свои храмы - армянской церкви. Следовательно, обвиняя Азербайджан и Турцию в якобы нанесении ущерба "армяно-грузинскому братству", Ереван просто-напросто выражает гнев по поводу того непреложного факта, что ключевыми стратегическими союзниками Грузии являются именно соседние тюркские страны.
Можно вспомнить, с каким негодованием в Армении восприняли недавнее подписание Азербайджаном, Грузией и Турцией плана действий трехстороннего секторального сотрудничества на 2017-2019 годы. "Чем глубже и теснее трехстороннее сотрудничество Турции, Грузии и Азербайджана, тем больше это будет тревожить Армению, у которой и так немало проблем", - признают армянские эксперты. При этом особую обеспокоенность вызывает у них взаимодействие "тройки" в военной сфере.
Самое примечательное заключается в том, что в Армении, не имеющей никаких возможностей воздействовать на политику Баку и Анкары, убеждены в необходимости нейтрализации "угроз" со стороны формата сотрудничества Азербайджан - Грузия - Турция именно "на грузинском направлении". И это явный признак готовности армян и далее использовать "джавахкский" и прочий рычаги давления на Тбилиси не только для достижения антиазербайджанских и антитурецких, но и антигрузинских целей Еревана.
Однако не приходится сомневаться в том, что последовательно защищающие принцип территориальной целостности Грузии Азербайджан и Турция готовы оказать Тбилиси всемерное содействие в пресечении реальных угроз со стороны Армении. Об этом прекрасно осведомлены теоретики и практики экспансионистской политики Еревана, у которых стратегическое союзничество Грузии с Азербайджаном и Турцией вызывает столь нескрываемую злобу.