TEATR EMALATXANASINDA
«Gəlin, üzümüzü oynadaq, onunla bir növ rəqs edək!» Sankt-Peterburq Səhnə Mədəniyyəti İnstitutunun plastik sənətlər kafedrasının dosenti İqor Kaçayev master-klass iştirakçılarına belə bir təkliflə müraciət edən zaman zaldan təəccüb dolu uğultu eşidildi: üzlə rəqs necə olur? Sən demə, maraqlı, əyləncəli, gülməli və… vacib imiş! Xüsusilə də, öz həyatını aktyor peşəsinə bağlayanlar üçün.
Üç gün dalbadal üzlə «rəqs etdilər». Ləzzətlə, həvəslə və əyləncə ilə rəqs etdilər: qaşlar «tullandı», burunlar hərəkət etdi, gözlər fırlandı, dodaqlar müxtəlif tərəflərə çəkildi, yanaqlar qulaqlarla birlikdə titrədi. Bütün bunlara baxmaq gülməli və əyləncəli idi! Sonra «döyüşdülər», oynadılar, dartındılar, «öldülər», «canlandılar», təsəvvüredilməz görkəmlər aldılar, mənalı yoqa asanlarında əyildilər və s.
O qədər də çoxdanın söhbəti deyil. Bu ilin yazında Peterburqda XIX beynəlxalq «Rusiya görüşləri» festivalı çərçivəsində yeni ictimai təşkilatın - Xaricdə Rus Teatrı Xadimlərinin Assosiasiyasının təsis qurultayı keçirildi. Bu səhnədə Azərbaycan Rus Dram Teatrını baş rejissor Aleksandr Şarovski təmsil edib. Assosiasiyanın idarə heyətinin birinci iclasında tədris proqramları və təcrübələri barədə qərar qəbul edilib. «Teatr emalatxanaları» proqramı belə yaranıb və plastik fənlər üzrə peterburqlu usta, rejissor, aktyor, teatrın və peşəsinin aşiqi olan peşəkar, həm də sadəcə maraqlı insan İqor Sergeyeviç KAÇAYEV bu proqram çərçivəsində Bakıya gəlib.
Öz orijinal səyyar master-klass proqramları ilə Avropada, Yaponiyada, ABŞ-da və keçmiş sovet respublikalarında çıxış etmiş İqor Sergeyeviç üçün Azərbaycan auditoriyası xüsusi oldu.
- Bizim aktyorlar və tələbələr sizdə hansı təəssüratları oyatdılar?
- Ən müsbət! Mən üç gündür bu alışıb-yanan gözlərə baxıram və görürəm ki, iş prosesində baş verənlərə maraq daha da artır. Mənə elə gəlir ki, gözlərdəki parıltı və baxışlarda əks olunan fikir çox şeylərdən xəbər verir. Onlar biliyə can atırlar, onlar öz peşələrinin sirləri barədə daha çox bilmək və öyrənmək istəyirlər.
- Hərdənbir tərcüməçinin yardımından istifadə etmək sizi narahat etmirdi ki?
- Əsla. Əksinə mən heyran qalmışdım ki, uşaqların çoxu asanlıqla Azərbaycan dilindən rus dilinə, rus dilindən Azərbaycan dilinə keçirlər. Bir də ki… Axı, biz onlarla plastika dilində danışırdıq, onun tərcüməyə ehtiyacı yoxdur.
Üç gün ərzində Kaçayevin master-klasslarında iştirak etmək istəyənlərin sayı xeyli artdı, çünki aktyor-tələbə aləmində Piterdən gələn bu maraqlı pedaqoq barədə çox danışıldı. Məşğələnin birinci günü Rus Dram Teatrının meydanında keçirildi. Amma üçüncü gün dinləyicilər o qədər artdı ki, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru Fərəh xanım Əliyevanın həvəslə təqdim etdiyi auditoriyaya master-klassın işində praktiki iştirak edənlərlə yanaşı, yalnız müşahidə etmək istəyən yaşlı nəsil aktyorları və pedaqoqlar da gəlmişdilər.
- Siz, adətən, auditoriya ilə nəzərdə tutulan vaxtdan artıq işləmirsiniz. Niyə bu dəfə istisna etdiniz?
- Mən davam etməyə istək və hazırlıq gördüm. Bədənim fiziki cəhətdən yorulmasa idi, məşğələlər daha çox davam edərdi.
- İlk baxışdan sadə görünən bu məşğələlərin faydası nədir?
- Bunlar aktyor bədənini fiziki cəhətdən məşq etdirmək və möhkəmlətməklə yanaşı, onları daha ifadəli, dinamik, çevik və estetik baxımdan cəlbedici edir.
- Bu fənnin adı «səhnə hərəkəti və səhnə döyüşü»dür. Zamanla o dəyişibmi, yoxsa məşğələlərdə 20-30 il əvvəl keçilənlər tədris edilir?
- Nə danışırsınız? Əlbəttə, hər şey dəyişir. Bu, donmuş yox, çox hərəkətli formadır.
- Niyə? Məgər, keçən əsrin 70-ci illərinin aktyoru ilə bugünkü aktyorun səhnədə etdikləri arasında fərq var?
- Bu gün aktyor peşəsi onun fiziki təkmilliyinə həddindən böyük tələblər qoyur. Aktyor sintetik olmalıdır və çox şeyi bacarmalıdır: qılınc oynatmalı, döyüşməli, at çapmalı, rəqs etməli, jonqlyorluq etməli və s. Aktyorların qarşısında bu tələblər əvvəllər də qoyulurdu. Amma bu gün dünənkinə baxanda bunlar daha yaxşı və keyfiyyətli yerinə yetirilməlidir.
Və o, hazırda dünyanın çox teatr məktəblərində tədris edilən səhnə və ekran döyüşlərindən bir neçə tapşırıq göstərdi. Həm də özünün yaratdığı tapşırıqları da göstərdi. Bu, auditoriyanı həddindən çox maraqlandırmışdı. Hər kəs ustanın öyrətdiyi ən mürəkkəb elementləri sınaqdan keçirmək istəyirdi.
- Ali məktəbi bitirmiş aktyor neçə müddətdən bir bu tapşırıqları təkrarlamalıdır?
- Aktyor öz bədəni ilə həmişə məşğul olmalıdır. Aktyorun bədəni onun alətidir və onu həmişə ideal vəziyyətdə saxlamalıdır. Xarici və daxili, yəni ruhi və fiziki dünya arasında harmoniyanı həmişə qorumaq lazımdır.
- «Səhnə hərəkəti və döyüşləri» anlayışına hansı istiqamətlər daxildir? Axı, hətta böyük səhnə təcrübəsi olan bəzi aktyorların bu fənnin çağdaş teatr məktəbində rolu barədə təsəvvürləri təxminidir.
- Bütün bunlar sonradan aktyora teatrda və kinoda lazım olur. Psixo-fiziki vərdişlərin formalaşması, bu, həm dinamik stereotipdir, həm inkişaf etdirən treninqdir (koordinasiya, döşəmə ilə hərəkət), həm səhnə hərəkətinə dəstəkdir, həm tullanma hissəsidir, həm də əşyalarla işdir. Əşya kimi stol, stul, əsa, şlyapa, parça, yelpik götürülə bilər. Bunun hansı əşya olması vacib deyil. Əsas məsələ qəhrəmanın xarakterini necə dəyişməsidir. Təmas döyüşü və təmassız döyüş. Üslub. Yəni etiket üslub tədrisi. Bu, XVII-XIX əsrlərdir. Ayrıca əşyaya yönələn böyük bölümdür. Canlının biomexanik modelidir. Səhnə parter akrobatikasıdır. Musiqi - oyun tapşırıqlarıdır.
Sadalananlar auditoriyada heyranlıq yaratdı. Təbii ki, sual yarandı:
- Öz gücünüzü pedaqoq kimi çoxdan sınayırsız?
- 1993-cü ildən dərs keçirəm. Buna görə də, 90-cı illərin sonlarını indiki günlərlə tutuşduraraq əminliklə deyə bilərəm ki, aktyora qarşı tələblər yetərincə artıb. Tamamilə əminəm ki, aktyorun bədəni «uzunmüddətli yaddaş matrisasıdır».
Məşğələlər arasında bir az vaxt əldə edən İqor Kaçayev İçərişəhərə, Fəvvarələr meydanına və Bakı Bulvarına baş çəkib.
- Əvvəllər Bakıda olmuşdunuzmu?
- Altı yaşımdan bəri Bakıya gəlmək istəyirəm. Nəhayət ki, gəlib çıxa bildim!
- Niyə altı yaşından?
- Anamla tətilə çıxmışdıq! Onda təyyarəyə bilet tapmaq elə də sadə iş deyildi. Biz Düşənbəyə getdik, sonra Bakıya gəlməli idik. Amma gələ bilmədik, çünki təyyarəyə bilet yox idi.
- Deməli, arzularınız çin olur?
- Mən xoşbəxt adamam, çünki mənim arzularım gerçəkləşir. İndi mən buradayam. Elə də çox şey görməmişəm, amma bu yetərli oldu ki, uşaqlığıma döndüyümü anlaya bilim.
- Amma siz uşaqlıqda burada olmamısınız!
- Olmamışam. Amma mənim uşaqlığım - ümumi böyük evlə bağlı hisslərimdir. Orada hamı hamı üçündür və hər şey hamıya məxsusdur. Hətta əvvəl olmadığın şəhərin küçələri də.
- Əlbəttə. Razıyam. Ümumi böyük ev hissi daha çox hamını birləşdirən rus dilindən qaynaqlanırdı?!
- Hə, yəqin ki, bu səbəbdən Bakı küçələrində, onun insanlarının arasında olmaq rahatdır. Təhlükəsizlikdə olmaq hiss verir. Tələbə və aktyorlarla da, bəlkə bu səbəbdən, mənim üçün çox asandır. Hətta əvvəllər heç getmədiyim küçələr mənə doğma və tanış gəlir. Elə hiss edirəm ki, şəhər məni bağrına basıb və bizim aramızda ürəkdən bağlılıq var.
Sonra jurnalistlərlə görüşündə, o, çağdaş Rusiya teatr məktəbindən, maraqlı plastika rejissoru peşəsindən, quruluş verdiyi işlərin təcrübəsindən, Rusiya, Avropa və Amerikanın müxtəlif teatr məktəblərinin aktyor treninqlərindən, Rusiya və Azərbaycan məktəblərinin arasında peşəkar teatr əlaqələrinin bərpa edilməsinin vacibliyindən çox danışdı.
- Bu gün Azərbaycan və Rusiya teatr məktəblərinin arasında yaradıcılıq və dostluq münasibətlərinin olması nə dərəcədə vacibdir?
- Biz İttifaqın dağılması ilə müəyyən anda bir-birimizi itirdik. Bu, çox pisdir. İndi biz yenidən proqramlaşdırılmalıyıq! Amma bu asandır. Axı, biz eyni dildə danışırıq: etibar, peşəkarlıq və mədəni maraq dilində. Bu, çox gözəldir ki, assosiasiya yaradılıb və o, yaradıcılıq, mədəniyyət, peşə və dostluq əlaqələrinin bərpası üzrə proqram gerçəkləşdirməyə yardım edir. Düşünürəm ki, səyyar master-klasslar bu yolda böyük və vacib layihənin yalnız başlanğıcıdır.
O, səmimi və həvəslə danışır. Bizim şəhərdə hər şey onun xoşuna gəlir. Hər şey onu heyran qoyur: maraqlı, demək olar ki, bir əsrlik tarixi olan Rus Teatrı da, bu yaxınlarda əsaslı təmirdən çıxmış universitet də.
- Siz universitetin auditoriyasına və dəhlizlərinə elə heyranlıqla baxırsınız. Niyə?
- Xoşuma gəlir! İşıqlı dəhlizləri və təsviri incəsənət əsərləri ilə bəzədilmiş divarları da, çağdaş işıqlı auditoriyası da, rektorun tələbələrlə münasibəti də, Azərbaycan qızlarının və qadınlarının valehedici zərifliyi də, müxtəlif yaşdan olan aktyorların bu master-klassa açıq peşəkar marağı da.
- Yəqin, buna görə siz fənnə böyük marağı görüb istisna etdiniz və praktiki məşğələlərə 30-dan artıq adam buraxdınız, bir qayda olaraq, sizin məşğələlərdə 20-dən artıq adam olmur.
- Əlbəttə! İnsanların öz sənətləri barədə daha çox öyrənmək istəyi məni ruhlandırır. Buna görə sonuncu məşğələ günü biz onlarla, demək olar ki, üç saat işlədik. Mənim üçün qürurverici idi ki, nə qədər məşğul olsalar da, universitetin rektoru Fərəh xanım Əliyeva və Rus Dram Teatrının direktoru tələbələrin bu master-klasslarda iştirakına baxmağa gəlmişdi! Fərəh xanımın öz tələbələrini adbaad tanıması məni heyran qoydu. Müəllimlər də gəlmişdi, onlar məşğələlərdə iştirak etdilər və fənn üzrə çox sayda suallar verdilər…
- Bu üç gündən sonra hansı nəticəyə gəldiniz?
- Bir nəticəyə: biz bir-birimizə çox vacibik. Yaradıcılıqda bir-birindən ayrı yaşamaq olmaz. Mən plastiki tərbiyə sahəsində Azərbaycan teatr məktəbinin işləri barədə heç nə bilmirəm. Amma eşitmişəm ki, siz də pantomima teatrı var. Təəssüf ki, mənim Bakıya qısamüddətli səfərim nə bu teatrda, nə də başqalarında olmağa imkan yaratmadı.
- Bakıda bir daha olmaq planlarınıza daxildirmi?
- Mən universitetlə yaradıcılıq ünsiyyətini davam etdirmək, şəhəri, ölkəni və onun mədəniyyətini daha yaxından və daha yaxşı tanımaq istəyərdim. Buraya öz xanımımı və qızlarımı gətirmək istəyirəm, çünki doğmalara və dostlara göstərmək üçün şəhərin və insanların gözəlliyini özümlə aparmaq mümkün deyil. Bu barədə danışmağa isə söz çatmır.
- Bəs, özünüzlə nə aparırsız?
- Mənim təəssüratlarımı, gözəl xatirələri, bu şəhərə aşiqliyimi və yeni görüş barədə arzularımı!
- Amma sizin arzularınız həmişə gerçəkləşir. Deməli, bu da çin olacaq!
Peterburq teatr məktəbinin müəllimi İqor Sergeyeviç Kaçayev qısa üç gün ərzində özünü tələbələrə və gənc aktyorlara sevdirə bildi, onlar öz müəllimləri ilə vidalaşan zaman ümid edirdilər ki, master-klasslar gələcəkdə də davam etdiriləcək…

IN A THEATRICAL WORKSHOP
"Let our faces dance!" Such a peculiar proposal made by Igor Kachaev, an associate professor of the Department of Plastic Arts of the Russian State Institute of Performing Arts (St. Petersburg), recoiled a bewildering boom among the participants of his master class. It turned out that face dancing was an interesting, funny, yet a necessary practice! Especially for those who have cast in their lot with acting. Coupled with pleasure, passion and enthusiasm, the dances lasted three days. Jumping eyebrows, twitching noses, rotating eyes, sprawling lips, joggling cheeks and ears… It looked ridiculous and fun on stage with actors fighting, juggling, stretching on the floor, dyeing and reincarnating in unimaginable poses, and twisting in intricate yoga asanas... In fact, this story originated not long ago. In spring 2017, the Association of Russian Theatres Abroad held an inaugural congress in St. Petersburg under the 19th International Festival Meetings in Russia. Alexander Sharovsky, Chief Director of the Russian Drama Theatre, represented Azerbaijan at this congress. By the end of the convention, the Association adopted a resolution to launch a series of educational programs and practices. That is how the program Theatrical Workshops developed. And that is how Igor Sergeyevich Kachaev, a master of plastic arts, director, actor, theatrical professional, businessman, and just an interesting person, arrived in Baku as part of this program.
For Igor Sergeevich, who had worked with his original program of visiting master classes in Europe, Japan, the United States, and the former Soviet republics, an experience with the Azerbaijani audience was a unique one.
What are your impressions about our actors and students?
Truly, the most positive! I have been looking into their burning eyes for three days and I can see the growing interest in the process. This shine in their eyes and the thoughts reflected in their views say a lot. They search for knowledge and want to learn as much as possible about the secrets of their profession.
Did not it bother you that sometimes you had to use an interpreter?
Not at all. On the contrary, I was amazed at how easily most of these guys were switching from Azerbaijani into Russian and back. After all, we were speaking the language of plastic arts, which does not require translation.
Within three days, the number of people willing to take part in Kachaev's mobile master classes increased as the rumours about the amazing teacher from St. Petersburg spread among the student actors. The first class was held at the Russian Drama Theatre. By the third day, the auditorium generously provided by the rector of the University of Culture and Arts, Farah-khanim Aliyeva, hosted not only the participants of master classes, but also the elder actors and teachers, who came just to watch and to take some notes.
Usually, you keep your master classes within the limits of assigned time. Why did you make an exception this time?
I saw a desire and readiness to continue. If not for the physical fatigue of my body, these sessions would probably have lasted even longer.
What is the essence of these seemingly simple exercises?
It is not only about training and strengthening the actors physically. We try to shape their bodies as more expressive, dynamic, dexterous, and aesthetically attractive.
The title of your class is "Stage movement and battle". Has your program changed in time over 20-30 years?
Well, of course, it has. Everything changes. This is not a frozen, but very mobile form of acting.
Why? Is there any difference between what and how the actors performed on stage in the 70s and what they do today?
Today, acting is more demanding in terms of the physical perfection of actors. They have to be synthetic and be able to do everything: fencing, fighting, riding a horse, dancing, juggling, etc. True, the actors had faced all these challenges before. But today, they must be able to perform much better than yesterday.
Then Igor Sergeyevich showed us several on-stage exercises and battles, which were being taught in many theatrical schools of the world. Plus some of his own tricks. The audience was intrigued. Everyone wanted to try the most difficult of these elements.
How often does a graduate actor have to do these exercises?
They must keep trim always. Actor’s body is his instrument, which must be kept in perfect condition. It is necessary to maintain harmony between the inner and outer worlds, state of mind and physical body that is.
What exactly is the concept of "stage movement and battle"? After all, some actors, even those with better stage experience, have a vague idea about the role of this concept in modern theatrical school.
This includes everything an actor will need later in theatre and cinema. The shaping of psychophysical skills means a dynamic stereotype, developing training (coordination, movements on the floor), support in stage movement, jumping ability, and skills in working with items such as a table, chair, cane, hat, cloth, veer, and so on. A type of item does not matter at all. It is important, however, how the item changes the character on stage. Contact and non-contact fighting are also important same as the actor’s style. These disciplines have been taught since the 17-19th centuries. This is a huge section of acting training, which has steadily grown into a separate subject including a biomechanical model of an animal, stage acrobatics, and musical-game exercises.
All of the above led the audience into complete ecstasy.
How long have you been teaching?
Since 1993. Comparing the late 90's and the present days, I can say with certainty that the level of acting requirements has increased dramatically. I am sure that an actor's body is a "matrix of a long-term memory".
In his spare time between the classes, Igor Kachaev took a walk along the Old City, Torgovaya, and the Boulevard.
Have you ever been to Baku before?
I have been travelling to Baku in my dreams since I was six. And, finally, I am here!
In your dreams?
My mom planned to take a vacation! You know, it was not an easy job to get plane tickets at that time. So, we arrived in Dushanbe, and then we had to travel to Baku. But we failed, as we could not get the plane tickets.
So, your dreams came true?
I am a happy person, because my dreams come true. Now I am here. I have not seen much yet, but it was enough to understand that I returned to my childhood.
But you were not here in your childhood!
True. But my childhood is my feelings of a big common house, where everything is for everyone and where everything belongs to everyone; even the streets of the city where you have never been before.
I agree. I guess it was the unifying Russian language that has contributed a lot to the sense of a huge common house, was not it?!
Yes, probably. I feel so comfortable in the streets of Baku and feeling its people. I feel secure here. That is why I feel so comfortable with my students and actors as well. Even the streets, on which I have never walked before, seem so familiar to me. It seems that the city let me into its heart and we have established a mutual cordial connection.
When he met with journalists, Igor Sergeyevich told them a lot about the modern theatrical school in Russia, profession of a plastic director, his own experience of stage performance and acting in various theatres in Russia, Europe and America, importance of restoring professional theatrical contacts between the Russian and Azerbaijani schools.
How important are these creative and friendly relations between the theatre schools of Azerbaijan and Russia?
With the collapse of the Union, we lost each other at some point. This is bad. Now we need to reprogram ourselves! But it is easy. After all, we speak the same language, the language of trust, professional and cultural interest. It is wonderful to have an association that helps us implement various programs to restore creative, cultural, professional and friendly ties between our nations. I think that visiting master classes is just the beginning of a big and necessary project along the way.
He spoke sincerely and enthusiastically. He liked everything in our city from the Russian theatre with an interesting, almost century-old history to the University, which has been overhauled recently.
You look at the auditoriums and corridors of the University with such admiration. Why?
I like them! I like these bright corridors, the walls covered with pieces of art, as well as the modern bright auditoriums, relations between the rector and students, unobtrusive femininity of Azerbaijani girls and women, open professional interest of actors of different ages to my master class.
Is it true that after seeing a genuine interest in the subject, you have made an exception allowing more than 30 students to take part in your master class? As far as I know, you seldom have more than 20 students in your classes…
Sure! I am amazed to see people who wish to know more about their craft. Therefore, on the final day of training, I worked with them for almost three hours. I was also delighted to see the rector of the University, Mrs. Farah Aliyeva, as well as the director of the Russian Drama Theatre, Mr. Adalet Hajiyev, at our master class, who spared time despite their workload! I was amazed to see that she knew her students by their names! We also had a group of teachers who asked many questions about the subject of our class...
What is the conclusion of these three days?
Only one: we really need each other. We cannot live in a creative limbo. I do not know anything about the achievements of the Azerbaijani theatre school in plastic arts, although I heard that you have a pantomime theatre. Unfortunately, my short stay in Baku did not allow me to visit this and other theatres.
Do you plan to visit Baku again?
I would very much like to continue creative communication with the University and to know the city, your country and its culture closer and better. I would very much like to bring my wife and daughters here, since I cannot take the beauty of Baku and your people with me to show to my family and friends. The words are not enough to tell my impressions in full.
What will you take with you?
My impressions, beautiful memories, my love for this amazing city and my dream of a new meeting!
But your dreams always come true? So, this one will also come true!
The teacher from St. Petersburg, Igor Sergeyevich Kachaev, has managed to make his students and young actors to fall in love with him. They just hope that these master classes will continue in future...