Çərşənbə axşamı, 10:28
Yunanıstanın Krit adasında təşkil olunan şahmat üzrə komandalar arasında Avropa çempionatı Azərbaycan millisinin tarixi qələbəsiylə başa çatdı. Bununla qrossmeysterlərimiz son 5 qitə birinciliyinin üçündə qızıl medal qazanıb.
İlk dəfə 2009, ardınca 2013-cü illərdə qitənin ən güclüsü olan kişi qrossmeysterlərimiz 4 il sonra üçüncü dəfə Avropa çempionu oldu, 2011-ci ildə isə Almaniya millisindən sonra ikinci olub.
1957-ci ildən bəri keçirilən Avropa çempionatlarının statistikasına görə, Azərbaycan yığması aktivində 3 qızıl, 1 gümüş və 1 bürünc medal olmaqla, sıralanmaya görə ikinci yer tutur və bu, yalnız SSRİ/Rusiya millisinin nəticələrindən geri qalır.
Hərçənd Azərbaycan şahmatçıları Avropa çempionatına o qədər uğurlu başlamamışdı. İlk turlarda İtaliyaya məğlubiyyət və İspaniya komandasıyla heç-heçə şahmatçılarımızı çətin vəziyyətə salıb. Bu iki oyun arasında Avstriya millisi üzərində qələbə heç də nikbinlik yaratmırdı.
Bununla belə, Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbov, Arkadi Naydiç, Qədir Hüseynov və Rauf Məmmədovdan ibarət milli özünü toparlamağı bacardı və ardıcıl 5 oyunda qalib gəldi. Prinsipial görüşdə Ermənistan yığmasına 2.5-1.5 hesabıyla qalib gələn Azərbaycan yığması uğurlu seriyaya başladı. Ardıcıl qələbələrdən sonra 10-cu turda komandamız turnirin reytinq favoriti Rusiya ilə üz-üzə gəldi. Turnir cədvəlinin ilk pillələrində qərarlaşan Rusiya-Azərbaycan duelinin qalibi çempionluğa doğru ciddi addım atacaqdı. Və əsas görüşdə Azərbaycan şahmatçıları parlaq qələbə qazandı. Şəhriyar Məmmədyarov Aleksandr Qrişuk, Teymur Rəcəbov Yan Nepomnyaşini, Rauf Məmmədov Danilo Dubovu məğlub etməklə qələbədə pay sahibi oldu.
Çempionluğun taleyi sonuncu turda həll olundu. Azərbaycan-Ukrayna görüşündə qələbəyə daha yaxın təmsilçimiz Arkadi Naydiç idi. Ruslan Ponomaryovla görüşdə böyük üstünlük qazanan Naydiç rəqibi səhv etməyə məcbur edə bilmədi və partiya heç-heçəylə yekunlaşdı. Digər görüşlərdə Teymur Rəcəbov Yuri Krivorçuk, Şəhriyar Məmmədyarov Pavel Elyanov, Rauf Məmmədov isə Yuri Kuzubovla xalı yarı böldü. Nəticədə, Azərbaycan Ukrayna komandasıyla 2-2 oynadı. Bütün diqqət turun digər görüşü Rusiya-Almaniya mübarizəsinə yönəldi. Ruslar heç-heçə edəcəyi təqdirdə, Azərbaycan komandası qızıl medallara qovuşurdu. Almaniya məğlub olacağı təqdirdə, komandaların əlavə əmsalları hesablanmalıydı.
Avro-2017-yə dünya çempionu Vladimir Kramnik, Sergey Karyakinsiz gələn Rusiya bununla belə Almaniyadan güclü olduğunu sübut etdi. Nikita Vityuqov və Yan Nepomnyaşinin qələbəsi sayəsində Rusiya 3-1 hesablı üstünlük qazandı. Bununla da, 9 turdan sonra Rusiya Azərbaycanla xallarını bərabərləşdirdi. Hər iki komandanın 14 xalı olsa da, daha yaxşı əlavə göstəricilərə malik Azərbaycan millisi tarixində üçüncü dəfə Avropa çempionatının qalibi oldu.
Yunanıstandakı qələbə Azərbaycan millisinin və şahmatçılarımızın dünyanın güclüləri sırasında olduğunu növbəti dəfə sübut etdi. Komandanın lideri Şəhriyar Məmmədyarov bu dəfə 1-ci lövhədə etibarlı oyunu və vacib qələbələrlə yadda qaldı. Sumqayıt şahmat məktəbinin yetirməsi öz lövhəsində gümüş medala layiq görüldü. Şəhriyar reytinq xalına görə dünyada ikinci yerdə qərarlaşıb, dünya çempionu Maqnus Karlsen isə birincidir. Cari ildə möhtəşəm oyunuyla diqqəti cəlb edən Teymur Rəcəbov 8 oyunda 5.5 xal toplamaqla ümidləri doğrultdu və fərdi nəticələrə görə gümüş medalla mükafatlandırıldı. Qədir Hüseynov və Arkadi Naydiç 3-4-cü lövhələrdə rəqiblərə kifayət qədər problem yaratdı. Rauf Məmmədov isə 9 oyundan 8 xal toplayaraq əmsalını 2709-a çatdırmaqla Azərbaycan şahmat tarixində elit səviyyəyə yüksələn dördüncü qrossmeyster oldu. Ümumiyyətlə, Avropa çempionatı Məmmədov üçün yeni mərhələ açdı. FİDE reytinqində böyük sıçrayış edən Rauf 40-cı pilləyə yüksəldi və çempionatda fərdi nəticələrinə görə qızıl medal əldə etdi.
Avropa çempionu olan Azərbaycan millisinin kapitanı, yığmanın şahmatçısı Eltac Səfərli haqqında da yalnız xoş sözlər demək mümkündür. 2013-cü ildə Azərbaycan millisinin heyətində Avropa çempionu olan Eltac 4 il sonra kapitan-məşqçi kimi qitə çempionatında qızıl medal qazandı. Səfərli həm də şahmatçı dostlarının komanda kimi mübarizə aparmasına şərait yaratdı və lazımi debüt seçimində kömək oldu. Rauf Məmmədovla Qədir Hüseynovun sözlərinə görə kapitan Eltac Səfərli lazımi məsləhətlərini əsirgəməməklə qələbədə böyük pay sahibi oldu. Amma bu Eltacın şahmatçı karyerasıyla vidalaşması demək deyil. 25 yaşlı qrossmeyster növbəti yarışlarda mübarizəyə qoşulacaq.
Şahmat üzrə millimizin bütün nailiyyətləri bu şahmatcılarla bağlıdır. Avropa çempionatlarında bütün medallarını - Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbov, Arkadi Naydiç, Qədir Hüseynov, Rauf Məmmədov, Eltac Səfərli və rəhmətə getmiş Vüqar Həşimov qazanıb.
Vətənə qayıdan Avropa çempionatının qalibi kişi şahmatçılardan ibarət Azərbaycan millisini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev qəbul edib. Dövlət başçısı bu qələbənin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib: “Azərbaycan növbəti böyük uğura imza atıb. Bu dəfə idmanın şahmat növündə, intellektual idman növündə qazanılmış qələbə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu qələbə Azərbaycan xalqının istedadına, intellektinə əsaslanan qələbədir. Gərgin mübarizədə bizim şahmatçılarımız Azərbaycan xalqının intellektual potensialını bütün Avropaya və eyni zamanda dünyaya bir daha nümayiş etdirdilər.
Şahmatın Azərbaycanda inkişafı çox sürətlə gedir. Bilirsiniz ki, bölgələrdə müasir şahmat məktəbləri, şahmat evləri yaradılır. Biz vaxtilə ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş ənənəni bərpa etmişik. O vaxt - 1970-1980-ci illərdə, demək olar ki, bütün bölgələrimizdə müasir şahmat məktəbləri açılmışdır. Əfsuslar olsun ki, 1990-cı illərin əvvəllərində onların bir çoxu bağlanmış, yaxud da ki təyinatı dəyişilmişdir, özəlləşdirməyə açılmışdır. İndi onların bir çoxunda digər obyektlər yerləşir. Biz isə bütün bölgələrdə yeni şahmat evlərinin, məktəblərinin tikintisi ilə bağlı çox ardıcıl iş aparırıq. Bölgələrdə yerləşən şahmat evlərinin bir çoxunun açılışında mən şəxsən iştirak etmişəm. Əlbəttə ki, Bakıda böyük şahmat mərkəzinin yaradılması gündəlikdə duran vacib məsələlərdən biridir. Əminəm ki, biz yaxın gələcəkdə bunu da edəcəyik.
Eyni zamanda Azərbaycanda beynəlxalq yarışlar mütəmadi qaydada keçirilir. Vüqar Həşimovun adını daşıyan beynəlxalq turnir artıq dünya miqyasında çox mötəbər bir yarış kimi qiymətləndirilir. Əlbəttə ki, dünyanın aparıcı şahmatçılarının bu turnirdə iştirakı bunun səviyyəsini göstərir. Biz hamımızın iştirak etdiyi Ümumdünya Şahmat Olimpiadasını da xatırlayırıq. Bu da çox möhtəşəm idman yarışı idi. Demək olar, Yay Olimpiya Oyunlarından sonra ölkələrin sayına görə, bəlkə də, ikinci bir tədbir idi ki, yüksək səviyyədə keçirilmişdir. Azərbaycanda belə bir tədbirin keçirilməsi, əlbəttə ki, bizim şahmat sahəsində əldə etdiyimiz uğurların təzahürüdür.
Bu dəfə isə Azərbaycan komandası bir daha bizi sevindirdi. Komandamızın iştirakçıları, onların hamısı gənclərdir, gənc nəsildir, müstəqillik dövründə yetişmiş şahmatçılardır. Bu qələbə, doğrudan da, həm müstəqilliyimizin uğurlu inkişafını, həm də ölkəmizin intellektual səviyyəsini göstərir”.
Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədov “R+”a açıqlamasında Yunanıstanda qazanılan uğurdan və ölkə başçısı İlham Əliyevlə görüşlərindən danışıb: “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə görüş həmişə olduğu kimi komandaya böyük stimul verdi. Prezident yığmanın hər bir üzvü haqqında böyük məlumata sahibdir. Dövlət başçısı komandanı təbrik etdi, gələcəkdə yeni qələbələr arzuladı. Azərbaycan Prezidentinin şahmata olan yüksək diqqət və qayğısı millinin üzərinə böyük məsuliyyət əlavə edir. Şahmatçılarımız bütün yarışlarda qələbə uğrunda yarışmalıdır.
Yunanıstandakı qələbə hamını sevindirdi. Komandamızı həmişə belə görmək istərdim. Avropa çempionatında çıxış edən millimizin hər bir üzvü yüksək peşəkarlıq və ustalıq nümayiş etdirdi. Ümid edirəm ki, uğurların davamı gələcək. Çünki bunun üçün ölkəmizdə hər cür şərait var. Olimpiadada qələbə qazanaraq xalqımızı sevindirməyə çalışacağıq. Növbəti hədəfimiz olimpiya çempionluğudur”.
Qeyd edək ki, Avropa çempionatında qələbə qazanan Azərbaycan millisinin şahmatçısı Teymur Rəcəbov İspaniyanın Palma de Malyorka şəhərində keçirilən Qran-Pri turnirində mübarizəyə başlayır. Bu turnirdə ilk üçlüyə daxil olacağı halda Rəcəbov dünya çempionluğuna iddiaçılar turnirinə vəsiqə qazana bilər. Eyni zamanda bu turnirin yekun nəticəsindən asılı olaraq Şəhriyar Məmmədyarovun da iddiaçılarda iştirak edib-etməyəcəyi dəqiqləşəcək.

Сборная Азербайджана по шахматам в третий раз стала чемпионом Европы за последние пять континентальных первенств
Прошедший на греческом острове Крит командный чемпионат Европы по шахматам завершился исторической победой мужской сборной Азербайджана. Отечественные гроссмейстеры завоевали третье "золото" континентального первенства за последние 5 чемпионатов. Став чемпионами Европы впервые в 2009 году, азербайджанские шахматисты повторили свое достижение в 2013 и 2017 годах, а в 2011-м стали вторыми, уступив "золото" сборной Германии.
По статистике всех чемпионатов Европы, проводимых с 1957 года, сборная Азербайджана уверенно занимает второе место, имея в активе 3 "золота" и по одному "серебру" и "бронзе" и уступая лишь результатам сборной СССР/России.
Причем старт нынешнего чемпионата Европы отнюдь не обещал столь впечатляющего результата - азербайджанские гроссмейстеры, занимавшие по рейтингу второе место, уступили итальянцам и сыграли вничью с испанцами, обыграв в промежутке австрийцев. Но, несмотря на трудное положение после неудач в первых турах, команда в составе Шахрияра Мамедъярова, Теймура Раджабова, Аркадия Найдича, Гадира Гусейнова и Рауфа Мамедова сумела собраться и дать бой соперникам, выиграв следующие пять встреч. Первой в последовавшей затем успешной серии стала победа в принципиальной встрече со сборной Армении со счетом 2,5:1,5. В десятом туре сборная Азербайджана встретилась с рейтинг-фаворитом турнира - сборной России. Победитель дуэли двух лидеров фактически становился потенциальным чемпионом. И в этой решающей встрече азербайджанские шахматисты одержали блестящую победу. Выиграв, соответственно, у Яна Непомнящего и Данило Дубова, Шахрияр Мамедъяров и Рауф Мамедов обеспечили победу сборной Азербайджана.
Судьба чемпионства решилась в последнем 11-м туре. Ближе всех к победе в матче со сборной Украины был Аркадий Найдич. Получив большое преимущество в партии с Русланом Пономаревым, Найдич все же не смог заставить соперника ошибиться, и игра завершилась вничью. Также вничью закончились партии Теймур Раджабов - Юрий Криворчук, Шахрияр Мамедъяров - Павел Эльянов, Рауф Мамедов - Юрий Кузубов. Итоговый результат матча Азербайджан - Украина - 2:2. Теперь все внимание было сосредоточено на встрече Россия - Германия. В случае ничьей золотые медали доставались сборной Азербайджана. При поражении же сборной Германии в силу вступали дополнительные коэффициенты команд.
Хотя сборная России и приехала на чемпионат Европы без Владимира Крамника и Сергея Карякина, она доказала, что сильнее немецкой команды. Победы Никиты Витюгова и Яна Непомнящего принесли ей победу - 3:1. Тем самым две команды - сборные Азербайджана и России набрали по 14 очков. Однако имея лучшие дополнительные показатели, сборная Азербайджана в третий раз за свою историю стала чемпионом Европы.
Победа в Греции является очередным свидетельством того, что сборная Азербайджана входит в число сильнейших в мире. Лидер команды Шахрияр Мамедъяров запомнился на этот раз уверенной игрой на первой доске и важными победами. Воспитанник сумгайытской шахматной школы, кстати, ставший вторым в мире по рейтингу (первый - чемпион мира Магнус Карлсен), был удостоен серебряной медали на своей доске. Такой же медали на своей доске был удостоен и демонстрирующий в этом году великолепную игру и набравший в 8 партиях чемпионата 5,5 очка Теймур Раджабов. Достаточно проблем соперникам создали на третьей и четвертой досках Гадир Гусейнов и Аркадий Найдич. А набравший 8 очков в 9 встречах и поднявший свой рейтинг до 2709 очков Рауф Мамедов стал четвертым азербайджанским шахматистом, вошедшим в элиту мировых шахмат. В целом чемпионат Европы стал новым этапом для Мамедова. Совершив скачок в рейтинге ФИДЕ, Рауф поднялся на 40 ступеней и получил золотую медаль за индивидуальный результат.
Можно сказать только хорошее и про капитана чемпиона континента - сборной Азербайджана, игрока Эльтаджа Сафарли. Став в 2013 году чемпионом Европы в составе сборной Азербайджана, Эльтадж на этот раз получил золотую медаль чемпионата в качестве капитана-тренера. Он создал все условия для ведения своими друзьями-шахматистами борьбы как единой команды, оказал необходимую помощь в выборе дебюта. По словам Рауфа Мамедова и Гадира Гусейнова, своими полезными советами капитан внес большой вклад в победу команды. Однако это вовсе не означает прощание Эльтаджа с карьерой шахматиста. На очередных соревнованиях 25-летний гроссмейстер будет бороться наравне со всеми.
Стоит отметить, что достижения сборной по шахматам связаны именно с этой группой шахматистов - все медали на чемпионатах Европы завоевали команды с участием Шахрияра Мамедъярова, Теймура Раджабова, Гадира Гусейнова, Эльтаджа Сафарли, Рауфа Мамедова, Аркадия Найдича и безвременно ушедшего Вугара Гашимова.
После возвращения на родину нашу сборную, ставшую чемпионом Европы, принял президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев. Глава государства отметил особую значимость этой победы: "Азербайджан добился очередного большого успеха. На этот раз в шахматах, победа, завоеванная в интеллектуальном виде спорта, имеет особое значение. Это победа, опирающаяся на талант, интеллект азербайджанского народа. В напряженной борьбе наши шахматисты еще раз продемонстрировали всей Европе и одновременно всему миру интеллектуальный потенциал азербайджанского народа".
"Развитие шахмат в Азербайджане идет очень стремительно. Мы восстановили традицию, заложенную в свое время великим лидером Гейдаром Алиевым. В то время - в 1970-1980-х годах, можно сказать, во всех наших регионах были открыты современные шахматные школы. К сожалению, в начале 1990-х годов многие из них закрылись, либо изменилось их направление, они были открыты для приватизации. А мы проводим очень последовательную работу по строительству новых шахматных домов, шахматных школ во всех регионах. Я лично принимал участие в открытии большинства шахматных домов в регионах. Конечно, создание крупного шахматного центра в Баку - один из важных вопросов, стоящих на повестке дня. Уверен, что в ближайшем будущем мы сделаем и это. Вместе с тем в Азербайджане регулярно проводятся международные соревнования. Международный турнир, носящий имя Вугара Гашимова, уже оценивается в мире как одно из самых престижных соревнований мирового масштаба. Конечно, участие в этом турнире ведущих шахматистов мира свидетельствует о его уровне. Вспоминаем и Всемирную шахматную олимпиаду, в которой все мы участвовали. Это тоже было грандиозным спортивным мероприятием. Можно сказать, что после летних Олимпийских игр по количеству стран-участниц это, может быть, даже было вторым мероприятием, и оно было проведено на высоком уровне. Проведение в Азербайджане такого мероприятия, безусловно, является отражением успехов, достигнутых нами в области шахмат. На этот раз азербайджанская команда вновь порадовала нас. Участники нашей команды, все они - молодежь, молодое поколение, шахматисты, выросшие в период независимости. Эта победа действительно показывает и успешное развитие нашей независимости, и интеллектуальный уровень нашей страны", - сказал И.Алиев.
В интервью R+ вице-президент Федерации шахмат Азербайджана Махир Мамедов рассказал об успехе в Греции и о встрече с главой государства Ильхамом Алиевым: "Встреча с президентом Ильхамом Алиевым, как всегда, стала огромным стимулом для команды. Президент имеет всестороннюю информацию о каждом члене сборной. Глава государства поздравил команду, пожелал новых побед в будущем. Пристальное внимание и всесторонняя забота президента Азербайджана о шахматах возлагают большую ответственность на сборную. Наши шахматисты обязаны бороться за победу на всех соревнованиях. Победа в Греции всех обрадовала. Хотел бы всегда видеть нашу команду такой. Все члены сборной продемонстрировали высокий профессионализм и мастерство. Надеюсь, за этим последуют и новые успехи. Ведь для этого в нашей стране есть все условия. Постараемся порадовать наш народ победой на Олимпиаде. Следующая наша цель - олимпийское чемпионство".
Отметим, что член победившей на чемпионате Европы сборной Азербайджана Теймур Раджабов начинает борьбу на турнире Гран-при в испанском городе Пальма-де-Мальорка. Попав в первую тройку на этом турнире, Раджабов может завоевать путевку на турнир претендентов на звание чемпиона мира. Одновременно от итогов этого турнира зависит участие в турнире претендентов и Шахрияра Мамедъярова.