Nigar İBRAHİMOVA: «Tamaşanın uğuru təkcə aparıcı balerinanın əhvalından deyil, həm də zaldakı ümumi harmoniyadan da asılıdır»
Müəllif: Elmira QULİYEVA
Onun yüksək sıçrayışından, rəqsinin havalı olmasından, zərifliyindən danışırlar. Bütün bunlar onun haqqındadır - Opera və Balet Teatrının prima-balerinası, Azərbaycanın əməkdar artisti Nigar İbrahimova haqqında. O, «R +» jurnalına təhsili, həyatı və işi barədə danışıb.
- Nigar xanım, niyə balet sizi özünə çəkdi, sizin ki valideynlər peşəkar həkimdirlər?
- Atam cərrahdır, anam isə pediatrdır, uzun illər poliklinikada işləyib. Mən ailənin yeganə uşağıyam. Anamın bacısı balerinadır, Permdə çox sayda ulduz rəqqasə yetirmiş Saxarovanın yanında yüksək səviyyədə balet öyrənib, Sankt-Peterburqda rəqs edib, indi də orada yaşayır və dərs keçir. Uşaqlıqda mən "Şelkunçik"ə və "Jizel"ə baxırdım və bu məni heyran edirdi. Balet məktəbinə mən 6 yaşımda daxil oldum, bu, eksperimental il idi, ona görə erkən götürdülər, 12 il təhsil aldım, sonra teatrda staj keçdim. Öz əsl rollarımı mən 20 yaşımda ifa etmişəm. Bunlar «Don Kixot», "Şelkunçik", "Jizel", «Min bir gecə» olub. Gözəl müəllim, Azərbaycanın xalq artisti Tamilla Şirəliyevanın yanında oxumuşam.
- Və hər gün 3 saat iş başındasınız?
- Başqa cür ola bilməz! Bu, bizim həyatımızdır - gündəlik fiziki əmək.
- Sıçrayışdan qabaq qorxursunuzmu? Bu, bir növ uçurumdan aşağı tullanmaq kimidir.
- Sıçrayış - mənim vücudumun təbiətidir, sıçramağı sevirəm, onların hər birindən zövq alıram. Baletdə insanın çox sayda təbii özəllikləri üzə çıxır. Əlbəttə, təhsilin də böyük əhəmiyyəti var, lakin insana çox şeyi təbiət verib, sadəcə, götürüb istifadə etmək lazımdır.
- Yaradıcılığınızda elə məqamlar olubmu ki, dəzgah (baletdə məşq aləti - R+) arxasında çox saatlıq məşğələləri, repetitorla və rejissorla işi, əsas məşqləri dayandırmaq və işinizi daha yüngül peşə ilə dəyişdirmək istəyiniz olubmu?
- Uğursuzluqlar olub, amma peşəmi dəyişməyi düşünmürəm. Mən Dövlət Dillər İnstitutunun fransız dili bölməsini bitirsəm də, baleti seçmişəm. Yeri gəlmişkən, balet terminologiyası əsasən fransızcadır, halbuki musiqi terminologiyası əsasən italyancadır, həm də qastrol üçün ən azı bir xarici dil vacibdir.
- Dostlarınız, sizə yaxın dostluq telləri ilə bağlanan həmkarlarınız varmı?
- Mən birgə oxuduğum qızlarla ünsiyyət qurmaqda davam edirəm və bu, heç də bizim peşələrimizin yaxınlığı ilə bağlı deyil. Əsas məsələ səni anlamalarıdır. Sevgi və dostluqda münasibətlər çətin formalaşır, onlar çox kövrək olur.
- Haralarda çıxış etmisiniz və nələr yadınızda qalıb?
- Kreml səhnəsindəki çıxışım. Ora çox böyükdür və hazırlıq üçün vaxt az olanda, uyğunlaşmaq çətindir. Mən öz truppamızla çıxış etmirdim, amma tərəf-müqabilimin mənim üçün yeni olmasına baxmayaraq, çox peşəkar və emosional idi. İstənilən halda, ona alışmaq lazım idi ki, bu da asan deyil. Kremldə IV Beynəlxalq festivalda mən "1001 gecə"də çıxış etdim. Minskdə Belarus Böyük Teatrında "Jizel"in partiyasını ifa etmişəm. Orada səhnə mailidir. Ən rahat və əlverişli səhnə Bakıdadır, deyirlər, italyan teatrlarına bənzər qurulub. Permdə xoreoqrafçıların beynəlxalq müsabiqəsində 3 dəqiqəlik nömrə ifa etmək lazım idi, mən də Qara Qarayevin musiqisinə rəqs ifa etdim və onu "Təqdimat" adlandırdım. Bəyəndilər.
- Tamaşanın müvəffəqiyyətini nə müəyyən edir?
- Bu, yalnız aparıcı rəqqasənin əhvalından asılı deyil, həm də salonda ümumi harmoniya lazımdır, dirijorla orkestrin ruhlanması, truppanın əhvali-ruhiyyəsi, tərəfdaşın və izləyicilərin aktyora ötürülən həssaslığı və enerjisi - gözə görünməyən çox şeylər də vacibdir. Olur ki, bəri başdan nəsə alınmır və ya tərəfdaş xəstə olur, amma peşəkar vəziyyətdən çıxmağı bacarmalıdır ki, tamaşaçı heç bir şey hiss etməsin.
- İndi hansı yeni bir ifa istəyirsiniz?
- Bir dəfə internetdə Duma-oğulun süjeti üzrə Fridrix Şopenin musiqisi əsasında Almaniyada qoyulmuş "Kameliyalı qadın" kompozisiyasına baxmışam. Adı «Qara pa-de-de» idi. Gözəl alınmışdı! Mən də bunu ifa etmək istərdim. Azərbaycanın xalq artisti Gülağası Mirzəyevlə birlikdə bu nömrəni hazırlamışıq. Yeri gəlmişkən, məni bir hərəkətdən hiss edən əla tərəfdaşlarım var. Səhnədə onlarla etibarlı və rahatdır.
Gülağası ilə MDB ölkələrində qala konsertlərdə olmuşuq və klassik pa-de-de ilə yanaşı, milli baletlərimizdən də parçalar ifa etmişik. Məsələn, tamaşaçılara Qara Qarayevin "Yeddi gözəl" baletindən "Vida adajiosu" çox xoş gəlirdi. Təkcə rəqsin özü deyil, dahi bəstəkarın möhtəşəm musiqisi də heyranlığa səbəb olurdu.
- Balet fraqmentlərindən tərtib edimiş adi bir konsertdən fərqli, bəlkə də, səhnədə ilk dəfə ifa edilən və musiqiyə oturdulmuş ayrı-ayrı parçalardan ibarət konsertə qatılmağa razı olardınızmı?
- Əlbəttə, bəli, çox maraqlı və əyləncəli olardı!
- Sevdiyiniz rol.
- Seçə bilmərəm, onların hər birini sevirəm, çünki onlara çox zəhmət sərf edirəm. Bunlar Odetta və Odiliya, Kitri, Jizel, Pahita, Şəhrəzadə, Maşa, Dulsineya, Ölüm rolu - teatrımıza qoyulan hər şeyi sevirəm.
- Özünüz üçün kimləri örnək sayırsınız?
- Onlar bir neçə nəfərdir - Yekaterina Maksimova, Maya Plisetskaya, Svetlana Zaxarova, Karla Fraçi, Alessandra Ferri, Silvie Gillem.
- Yorğun olduğunuz zaman daha yaxşı qavramaq üçün tamaşanın parçalarını başınızda canlandıra bilirsinizmi?
- Bu da olur. Özünüzü sınamaq üçün, xüsusilə məşqdən sonra nəqliyyatda, gəzintidə bunu edə bilərsiniz.
- «İntermesso» televiziya proqramında göstərilən müasir həyat mövzusunda bir baletlə çıxış edə bilərsinizmi?
- Cəhd etmək istərdim, amma mən həm klassik, həm də milli baletlər oynayıram. Bizim teatrda da neoklassika da tamaşaya qoyurlar, bəzən modern də olur. Məsələn, Sergey Prokofyevin musiqisinə qoyulmuş "Həvəs" baleti, onda mənim də rolum olub. Çox maraqlı tamaşa idi. Modern üslubda həm də Fərəc Qarayevin musiqisinə "Qobustanın kölgələri" baleti qoyulub, bizim truppa bu baletlə Fransaya getmişdi. Tamaşanın premyerası isə Qobustan təbiətində baş tutdu, çox sayda qonaq vardı.
- Necə geyinməyi sevirsiniz?
- Kejual üslubda geyim gündəlik həyat üçün əlverişlidir - bədən istirahət edir, axşamlar isə bayram lazımdır, qara rəngli, minimalizm üslubunda midi və maksi geyimlərə üstünlük verirəm. Hər şeydə estetikanı, harmoniya və gözəlliyi sevirəm.
- Siz hələ gəncsiniz, hər şey hələ öndədir, son zamanlar çox şey əldə etmisiniz - «Azərbaycanın əməkdar artisti» fəxri adına və Prezident təqaüdünə layiq görülmüsünüz, bunlar necə mümkün olub?
Əlbəttə ki, müdrik rəhbər, musiqi sənətinin incə bilicisi, truppanın yaradıcılıq prosesində fəal iştirak edən teatrın direktoru Akif Məlikovun dəstəyi ilə. O, gənc istedadlı sənətkarlara geniş yol açır, işdə həvəsləndirir, onları ön plana çıxarır. O, bəlkə də, yeganə şəxsdir ki, məni gördü və bununla yanaşı, hər şeydə mənə kömək etdi, ən əsası, mənə qabiliyyətimi nümayiş etdirməyə və irəliləməyə şans verdi ki, bunun üçün ona çox minnətdaram. Həm də bizim peşədə əli cibində gəzməklə nəsə əldə etmək olmaz. Buna görə peşəkarlığa və harmoniyaya can atmaq lazımdır ki, öz partiyalarını mükəmməlliyə çatdırasan. Bundan əlavə, bütün teatr tamaşalarına baxıram, hətta özüm iştirak etmədiklərimi də izləyirəm. İndi isə Akif müəllimin inamını və gözləntilərini doğrultmaq üçün yalnız irəli getmək lazımdır.
- Baletdən başqa nə kimi maraqlarınız var?
- Mən oxumağı çox sevirəm, bəlkə də, bütün klassikləri oxumuşam, psixoloji yönümlü müasir ədəbiyyatı da, romantik romanları da oxuyuram. Məni həm də rəsmlər cəlb edir, özüm çəkmirəm, amma xüsusilə də səfərlərdə muzeylərə, sərgilərə baş çəkməyi sevirəm. Mən Karavacionu, Salvador Dalini, Van Qoqu, Modilyani Mironu, Səttar Bəhlulzadəni, Tahir Salahovu, Sakit Məmmədovu sevirəm. Mən səyahət etməyi sevirəm, qastroldan əlavə, özüm İtaliya, İspaniya, Türkiyə, Çexiya və digər ölkələrdə olmuşam.
- Qida rejiminiz necədir?
- Çox vaxt yeməyi, ümumiyyətlə, unuduram. Xüsusi hallarda, yəni yüksək gərginlik altında olan zaman yüksək keyfiyyətli, yüksək kalorili yeməklər yemək məsləhətdir, çox su içmək hər zaman lazımdır, çünki biz çox maye itiririk. Mənim yaxşı çəkim var - 45 kq. Və bu, normaldır. Mən yemək hazırlamıram, amma sobada un məmulatları bişirməyi sevirəm, internetdə maraqlı şirniyyat reseptləri axtarıram.
- Nigar xanım, sizdə hər şey baletlə bağlıdır. Əgər sizin iş otağınıza sizə uyğun olan gənc, gözəl bir kişi girib "Mən zaldan sizə ilk baxışdan aşiq oldum ..." deyərsə, cavabınız nə olar?

PERFECTION IN PERFORMANCE
Nigar IBRAHIMOVA: "Not only the mood of the leading ballerina, but also the overall harmony in the hall contribute to the success of any performance"
Author: Elmira GULIYEVA
Everyone is talking about her high leaps, sprite and refined dances on stage. She is the prima ballerina of the Opera and Ballet Theatre, the Honoured Artist of Azerbaijan, Nigar Ibrahimova. In her interview, she is talking about her studies, life and work.
Why did you decide to be a ballerina? Your parents are professional doctors, are not they?
My mother is a paediatrician, who has worked in a polyclinic for many years. My father is a surgeon. I am the only child in the family. My aunt is a ballerina, who studied in Perm, Russia under Mrs. Sakharova, the teacher of many star dancers. She has danced in St. Petersburg, and currently lives and teaches there. As a child, I used to watch The Nutcracker and Giselle delightedly. I entered the school at the age of six, as it was an experimental year. I studied for 12 years, and then I had an internship in the theatre. I performed my first real roles when I was 20 years old. These were Don Quixote, The Nutcracker, Giselle, 1001 Nights. My teacher was a wonderful person, People's Artist of Azerbaijan Tamilla Shiraliyeva.
So, you work every day for three hours…
Yes, indeed! Our life is a daily physical training.
Do you feel afraid of jumping? It looks like a free drop from a cliff to the abyss.
Jumping is the nature of my body. I love jumping. In ballet, many abilities are inherited from the Mother Nature. The training is also important but much has been given to us by nature, take it and use it.
Have you ever had a moment when you wanted to forget about many hours of everyday training with your tutors and the director, rehearsals and change your profession to an easier one?
There were failures, but I have never wanted to change my profession. Although I graduated from the Institute of Foreign Languages, I chose the ballet. By the way, ballet terminology is based on French, the language that I studied, and not Italian as in music. One needs to know at least one foreign language on tours.
Do you have close friends and colleagues?
I still keep contacts with the girls with I studied at the Institute. And it is not just the proximity of our professions. It is important when you are understood. Relationships in love and friendship are complicated and very fragile.
Where have you performed? Any memorable events from your past performances?
I remember the performance on the Kremlin stage. It is very large, and if there is little time for preparation, it is difficult to adapt. I did not perform with my team, so my partner was also new, although very professional and emotional. But I still need to get used to it, as it's not easy. I played a part in The 1001 Nights at the 4th International Festival in the Kremlin. I also played Giselle in the Bolshoi Theatre in Minski, Belarus. It has a sloping stage. The most comfortable stage is in Baku, which is based on Italian model. In Perm, at the international competition of choreographers, I had to perform a three-minute scene based on the music by Gara Garayev. I called it Presentiment. They liked it.
What other interests do you have besides ballet?
I enjoy reading a lot. I think I have read all the classics. I read modern literature with a psychological bias, romantic novels. Ad I also like painting – I do not do painting myself but I like visiting museums, exhibitions, especially on trips. I like the works of Caravaggio, Salvador Dali, Van Gogh, Modigliani Miro, Sattar Bahlulzade, Tahir Salahov, Sakit Mammadov. I really like traveling. In addition to tours, I have been to Italy, Spain, Turkey, the Czech Republic and other countries.
What is your diet?
I generally forget about food often. In special cases, when I have lots to do, it is recommended to eat high quality calorie food, drink plenty of water, because we lose a lot of liquid. I have a good weight, up to 45 kg. And this is normal. I am not cooking food, but I love baking trying to find interesting pastry recipes on the web.
What determines the success of the performance?
Not only the mood of the leading ballerina, but also the overall harmony in the hall, the inspiration of the conductor, the general mood of the company, sensitivity, the energy of your partner and the audience determine the success of any performance. This eventually is transmitted to the artists. Occasionally, something does not go well from the very beginning, or your partner gets sick, but a professional is able to get out of the situation in that the audience does not feel anything.
What novelty would you like now?
Once on the Internet, I have seen a German performance based on Dumas-son’s Lady with Camellias by Friedrich Chopin. It is called the Black Pas de Deux. That was beautiful indeed! I wanted to do it. So, I and the People's Artist of Azerbaijan Gulagasi Mirzayev staged it. By the way, I have excellent partners who feel me from a single movement. I feel comfortable with them on stage.
With Gulagasi, we toured with gala concerts around the CIS countries, and along with classical pas de deux, we also performed fragments from national ballets. The audience, for instance, liked the Farewell Adagio from The Seven Beauties by Gara Garayev. Not only the dance but also the magnificent music of our genius composer delighted the audience.
Would you agree to take part in a concert composed not from ballet fragments, as usual, but from individual pieces of music that could be performed on stage for the first time?
Of course, I would. It going to be very interesting and exciting!
What is your favourite role?
I love them all because I put a lot of work into them. This includes Odette and Odile, Kitri, Giselle, Paquita, Scheherazade, Masha, Dulcinea, the Death – all of them are staged in our theatre.
Who is your idol?
There are several of them: Yekaterina Maximova, Maya Plisetskaya, Svetlana Zakharova, Carla Fracci, Alessandra Ferri, Sylvie Guillem.
When you are tired, can you go through the fragments of performance in your head for better mastering?
This is also practiced. I can do it while driving or walking, especially after rehearsals, to test myself.
Can you dance on a modern theme, similar to performances aired on Intermezzo channel?
I would like to try, but I mostly dance classics, national ballets. Occasionally, neoclassic and modern performances are staged in our theatre. For example, a ballet on Sergei Prokofiev’s Temptation, where I had a role. Very interesting performance. The Shadows of Gobustan by Faraj Garayev is another piece in art nouveau, which we took to France. The open-air premiere took place in Gobustan, where we had many guests.
How do you like to dress?
For everyday life, the casual style is a way to go – my body takes some rest. For evening dresses, I prefer something in black, and the length is midi, maxi in the style of minimalism. I love aesthetics, harmony and beauty in everything.
You are so young… You have everything ahead of you, yet you have achieved a lot recently. You have been awarded the title of Honoured Artist of Azerbaijan and you are entitled for a presidential scholarship. How did it become possible?
It was possible thanks to the support of our wise leader, a connoisseur of musical art, the director of our theatre Akif Melikov, who actively participates in the creative process of our team. He promotes young talented artists, encourages their work. He is perhaps the only person who not only noticed me and helped me in everything, but most importantly, he gave me a chance to show my abilities and move forward, for which I am very grateful. And then, in our profession, one must be willing to do the job. Therefore, I try to be professional and to keep everything in harmony, to achieve perfection in all my roles. In addition, I watch all theatre performances, even those in which I do not participate. I look forward to justify the confidence and expectations of Akif Turanovich.
Nigar, you are deeply focused on ballet. But what would you say if a young handsome man, suitable for you, entered your room and said: "I fell in love with you at first sight when I was watching you on the stage..."?