Səudiyyə Ərəbistanı vəliəhdi özünə yol açır
«Mən kral Salmandan və Səudiyyə Ərəbistanı vəliəhdindən çox əminəm. Onlar nə etdiklərini yaxşı bilirlər. Onların sərt davrandıqları insanların bir çoxu illərlə ölkəni «sağmaqla» məşğul olub!» - deyə ABŞ prezidenti Donald Tramp bu yaxınlarda həyata keçirdiyi Asiya turnesi zamanı «Twitter» səhifəsində yazmışdı.
ABŞ prezidentinin sözlərində müəyyən mənada öyüd-nəsihət tonu da hiss olunur. Lakin o, yalnız dünya üçün yox, zərərçəkmişlər üçün də son dərəcə gözlənilməz olan hadisə - kral ailəsinin üzvlərinə qarşı miqyaslı repressiyalar haqda kifayət qədər sakit danışıb. Bu, Trampın yaşananlardan əvvəlcədən məlumatlı olduğunu göstərir. Hadisələrin özünə gəlincə, baş verənlər Səudiyyə Ərəbistanında birinci kral, hakim sülalənin başçısı Əbdüləziz əl Səud tərəfindən qurulmuş siyasi düzəni kökündən dəyişə bilər.
Kral ailəsinin ənənələri
1954-cü ildə birinci kralın vəfatından sonra taxt-taca yalnız onun oğulları iddia edə bilərdi. Onların sayı isə 45 nəfər idi (qanuni). Hazırda onlardan 9-u sağdır. Ölkəyə isə dekabrda 82 yaşı tamam olacaq Salman əl-Səud başçılıq edir. Qardaşların ən kiçiyi olan Mukrinun 72 yaşı var. Lakin problem yalnız yaşda deyil. Problem ondadır ki, onların atasının həyat yoldaşlarının sayı çox olub və bu, sonradan ana xətti ilə ailədaxili klanların yaranmasına aparıb çıxarıb. Məhz onların arasında daim hakimiyyət uğrunda mübarizə gedir. Ümumilikdə, kral ailəsinin, təxminən, 25 üzvü, həmçinin 7 minədək şahzadəsi var.
Kral Salman artıq özünü yaxşı hiss etmir və onun çox yaşamayacağını hər kəs bilir. Bəs, ondan sonra hakimiyyətə kim yiyələnəcək? Səudlar ailəsində onun 2015-ci il yanvarın 23-də hakimiyyətdə atadan bir, anadan ayrı qardaşı Abdullahı (2005-2015) əvəz etməsilə başlamış əsas intriqa da budur.
Məsələ ondadır ki, Salmandan əlavə, onun qardaşı Mukrinin də (anasının adı Baraki idi) vəliəhd şahzadə olmaq hüququ var idi. Bu isə artıq başqa klandır. Ögey qardaş vəliəhd kimi çox qalmadı - cəmi 3 ay. O, könüllü olmasa da, yerini doğma qardaşı oğlu Məhəmməd ibn Naifə, demək, öz klanının nümayəndəsinə verdi. Bu üzdən də, vəziyyətə o qədər də etiraz etmədi. Lakin bununla vəliəhdlik prinsipi dəyişdi və minlərlə üzvü olan ailədə yeni qayda ortaya çıxdı. Bundan sonra kral Salman üçün öz klanını irəli çəkmək, artıq, sadəcə texniki məsələ idi.
Məhəmməd ibn Naifdən sonrakı varis kralın oğlu (13 övladından biri), 29 yaşlı Məhəmməd ibn Salman təyin olundu. Yaşının az olmasına baxmayaraq, o, ilk gündən atasının bütün səlahiyyətlərini həyata keçirir. Baş nazirin müavini, müdafiə naziri, kral məhkəməsinin başçısı, ölkənin İqtisadi Məsələlər və İnkişaf Şurasının sədri kimi, faktiki olaraq daxili və xarici siyasəti o idarə edir.
Qeyd etmək lazımdır ki, gənc şahzadə Səudiyyə Ərəbistanında, həqiqətən də, inqilabi sayılacaq yeniliklərə imza atıb. O, vahhabilik prinsipindən uzaqlaşıb, iqtisadiyyatı qeyri-neft sektorunun inkişafını nəzərdə tutan bazar iqtisadiyyatı prinsiplərinə keçirib.
Şahzadə ölkəsinə «bütün dinlərə, ənənələrə və insanlara açıq olan mötədil islamı» qaytaracağına söz verib. Onun ən parlaq addımları sırasında şəriət qaydalarını pozmaqda təqsirli bilinən insanları həbs etmək səlahiyyətinə malik əxlaq polisinin ləğvini, qadınların fəal şəkildə siyasətə və iqtisadiyyata cəlbini, onlara avtomobil idarə etmək, kişilərlə birlikdə kinoteatrlara, restoranlara, idman tədbirlərinə və s. getmək hüququnun verilməsini göstərmək olar.
Lakin bütün bu planların, onların yerinə yetirilməsi imkanlarının bir ciddi əmması var - onlar qocalmış hökmdarın əhvalından asılıdır. Son maneələrin də aradan qaldırılması üçün bu ilin iyununda ölkədə prinsipcə, əsl çevriliş baş verib - Məhəmməd ibn Naifə nəzakətlə taxt-tac haqqını qardaşı Məhəmməd ibn Salmana verməsi «təklif olunub». Onun da bununla razılaşmaqdan başqa yolu qalmayıb.
Beləliklə, Səudiyyə Ərəbistanında hakimiyyətin atadan oğula ötürüldüyü klassik monarxiyanın əsası qoyulub. Yəqin ki, ölkənin banisi tərəfindən qoyulmuş ənənənin bu cür şəklə salınması hakimiyyətin ilk hökmdarın nəvəsindən nəvəsinə ötürülməsilə müqayisədə dövlətin maraqlarına daha uyğundur. Hər halda, taxt-taca yüzlərlə iddialının olduğu şəraitdə ölkənin kiçik knyazlıqlara bölünə biləcəyini istisna etmək olmazdı.
Bütün bunlar doğrudur. Lakin 25 minlik kral ailəsi üzvlərinin bir anda taxt-tac perspektivindən məhrum olması da ciddi hadisədir və bu, əlbəttə ki, çoxlarının xoşuna gəlməyib. Üstəlik, ailənin tarixində hökmdarın güc yolu ilə devrilməsi hallarına da rast gəlinib. Məsələn, ikinci kral Səud (1953-1964) hakimiyyətdən məhz çevriliş yolu ilə uzaqlaşdırılıb və onun yerini tutmuş Feysəl (1964-1975) öz qardaşı uşaqları tərəfindən güllələnib.
Ötən ilin payızında sosial şəbəkələrlə guya hansısa şahzadə tərəfindən yazıldığı bildirilən məktub peyda olmuşdu. Orada ölkənin yeni kursundan narazılıq ifadə olunur, kralın devrilməsinə çağırışlar yer alırdı. Bu ilin avqustunda isə Məhəmməd ibn Salmana qarşı sui-qəsd həyata keçirilib. O, xəsarət almasa da, sui-qəsdin təşkilində təqsirləndirilən şahzadə həbs olunub.
Vəliəhdin bir çox islahatlar həyata keçirmək, məsələn, bürokratik aparatda ixtisarlar aparmaq cəhdləri də çoxsaylı qohumlar tərəfindən müqavimətlə, sabotajla üzləşir.
İslahatçı
2016-cı ilin yazında hökumət «Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının xəyalı: 2030» adlı sosial-iqtisadi islahatlar proqramını qəbul edib. Proqram neftdən asılılığa son qoyulmasını, «şaxələndirilmiş», iqtisadiyyatın yaradılmasını nəzərdə tutur. Onu Amerikanın «McKinsey» konsaltinq şirkəti hazırlayıb. Yeri gəlmişkən, Fars körfəzinin bütün ölkələri üçün bu işi həmin şirkət görür. Azərbaycan üçün 2025-ci ilədək və ondan sonrakı dövr üçün iqtisadi inkişafın «yol xəritəsi»ni də «McKinsey» hazırlayıb.
İslahatlarda əsas məqsəd sənayenin fərqli sahələrinin inkişafı ilə ölkə iqtisadiyyatının neftdən asılılığına son qoyulmasıdır. Söhbət avtomobil, polad, alümin, əczaçılıq sənayesinin, turizmin və s. inkişafından gedir. «McKinsey» bildirir ki, hadisələrin uğurla inkişaf edəcəyi təqdirdə, ölkənin ÜDM hazırkı 800 milyard dollardan 1,6 trilyon dollaradək arta bilər. Bu, Səudiyyə Ərəbistanını dünyanın rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatları sırasında 25-ci pillədən ilk onluğa qaldıracaq.
Bu məqsədlə İnvestisiya Fondunun 2 trilyon dollaradək artırılması planlaşdırılır - 2014-cü ildə 730 milyard dollar vəsaiti olan fond 2017-ci ildə 487 milyard dollarla kifayətlənməli olub. Artımın əsasən «Aramco» neft nəhənginin 5%-nin satışı, həmçinin dövlət aktivlərinin özəlləşdirilməsi hesabına əldə olunması nəzərdə tutulub. Bu halda o, dünyanın ən nəhəng fonduna çevriləcək və 885 milyard dollarlıq Norveç, 800 milyard dollarlıq Əbu-Dabi fondlarını geridə qoyacaq.
Qırğı
Lakin Məhəmməd ibn Salman daxili siyasətdə islahatçı sayılırsa, xarici siyasətdə aqressiv, kompromisə getməyi sevməyən qırğı kimi tanınır.
Düzdür, bu sahədə o, hələ ki, hər hansı ciddi uğur qazanmayıb. Qonşu Yəməndə məhz onun təşəbbüsü ilə 2015-ci ilin martında başlanmış üzücü hərbi əməliyyatlar hələ də nəticə vermir. Suriyada Əsədə qarşı döyüşən qüvvələrə verilən dəstək də səmərə verməyib. Üstəlik, Qətərə onun tərəfindən iyundan tətbiq olunan iqtisadi blokadanın da nəticəsi yoxdur.
Bütün bu gedişlər vəliəhdin İranla qarşıdurmanı davam etdirməkdə israrlı olmasının nəticəsidir. Yayda o, Tehranın Səudiyyə Ərəbistanına hücum planının olduğunu bildirib. Bu günlərdə isə Livana nəzarət edən «Hizbullah»ın (oxu: İranın) Ər-Riyada müharibə elan etdiyi bəyan olunub.
Təmizlik
Görünür, kralın tezliklə istefa verəcəyinə dair xəbərlər əsassız deyil. Bu üzdən, Məhəmməd ibn Salmanın vəliəhd elan olunmasından dərhal sonra hakimiyyətin dinc yolla ötürülməsi proseduruna start verilib. Müxalifətçilərin ilk kütləvi həbsi sentyabrda baş verib. Həmin vaxt ölkənin məşhur din xadimləri, ilahiyyatçıları saxlanılıb. Kütləvi həbslər noyabrda da davam edib. Rəsmi açıqlamada bildirilir ki, korrupsiya və vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə halları ilə mübarizə çərçivəsində yüzlərlə insan həbs olunub. Onların arasında kral ailəsinin üzvləri, nazirlər və digər yüksək rütbəli məmurlar, nəhəng sahibkarlar və hərbçilər var. Saxlanılmış şəxslərin bank hesabları dondurulub.
Hadisələr tələfatsız da ötüşməyib. Şahzadələrdən biri Yəmənlə sərhəddə vertolyot qəzasına düşərək dünyasını dəyişib, digəri həbsi zamanı cangüdənlərinin müqavimət göstərməsi üzündən güllələnib.
İlk həbslərdən bir neçə saat əvvəl ölkədə Korrupsiya ilə Mübarizə üzrə Ali Komitənin yaradıldığı elan edilib. Ona rəhbərlik gözlənildiyi kimi, vəliəhdə həvalə olunub. Komitə istintaq aparmaq, həbs qərarları çıxarmaq, səfərləri qadağan etmək, korrupsiya hallarına yol vermiş şəxslərin bank hesablarını və aktivlərini dondurmaq səlahiyyətlərinə malikdir.
«The Wall Street Journal» xəbər verir ki, hökumət bu həbslərin gedişində 800 milyard dollaradək vəsaiti müsadirə etməyi planlayır. Bu, eyni vaxtda bir neçə məsələni həll etməlidir - opponentlərin maliyyə imkanlarını azaltmaq, iqtisadi və sosial islahatları maliyyələşdirməli olan İnvestisiya Fondunu artırmaq.
Kral Abdulla özünün və özündən sonrakı hökmdarların volyuntarist qərarlar qəbul etmək imkanını məhdudlaşdırmaq üçün hələ 2006-cı ildə Sadiqlik Şurası yaratmışdı. Oraya sülalənin banisinin oğulları və varisləri daxil idi. O, bu və ya digər qərarın qəbulundan əvvəl faktiki olaraq bütün ailə üzvlərini özündə birləşdirən şura üzvlərini bu qərarın vacibliyinə inandırmağı özünə borc bilirdi. Bu üzdən, kral birliyi qoruyub saxlamaq üçün tez-tez kompromisə getmək məcburiyyətində qalırdı.
Kral Salman və daha çox onun oğlu isə bu ənənəni pozdular. Məhəmməd ibn Salman hakimiyyətə təkbaşına nəzarət etməyə çalışır. Bu üzdən də, o, nəinki özünün taxt-taca aparan yolunu təmizləyir, həm də fərqli düşünənlərə, etiraz edənlərə səbirlə yanaşmaq fikrində olmadığını nümayiş etdirir.
Vəliəhd özünü xarici siyasətdə də belə aparır. O, Səudiyyə Ərəbistanının regional fövqəldövlət kimi qəbul olunması üçün əlindən gələni edir. Odur ki, qarşıda Yaxın Şərqi yeni sınaqlar gözləyir.

Кронпринц Саудовской Аравии расчищает себе путь
"У меня большая уверенность в короле Салмане и наследном принце Саудовской Аравии, они прекрасно знают, что делают. Некоторые из тех, с кем они жестко обошлись, "доили" страну годами!" - написал президент США Дональд Трамп в Twitter во время своего недавнего азиатского турне.
Чувствуются менторские нотки в словах американского президента, но и заметно спокойствие, с которым он говорит о масштабных репрессиях в отношении членов королевской семьи, ставших неожиданными не только для всего мира, но и для самих пострадавших. Это говорит о том, что Трамп, скорее всего, в общих чертах был заранее предупрежден о грядущих событиях, могущих в корне изменить политическое устройство страны, заложенное ее создателем, первым королем и основателем правящей династии Абдул-Азизом Аль Саудом.
Традиции королевской семьи
После смерти в 1954 году первого короля на трон могли претендовать и наследовать лишь его сыновья, которых у него было 45 (законных). Из них в настоящее время живы 9, а правит Салман Аль Сауд, которому в декабре будет 82 года. Самому младшему из братьев, Мукрину, сейчас 72 года. Однако проблема не только в их возрасте, но и в том, что у их отца было множество жен, что в дальнейшем послужило причиной создания внутрисемейных кланов по матерям. Вот между ними и происходит постоянная борьба за власть. Всего же королевская семья насчитывает где-то 25 тысяч человек, в том числе около семи тысяч принцев.
Король Салман чувствует себя неважно, все понимают, что протянет он недолго, и вот кто будет после него - основная интрига дома саудовцев, зародившаяся буквально сразу после того, как 23 января 2015 года он сменил на троне своего единокровного брата Абдаллу (2005-2015).
Дело в том, что правами наследного принца вслед за Салманом, вступившим на трон, стал обладать его брат Мукрин, чью маму звали Бараки. А это уже другой клан. Сводный брат побыл наследником недолго - всего три месяца. Уступил свое место он явно недобровольно единокровному племяннику Мухаммеду ибн Наифу, а значит, представителю своего клана. Потому не особо возражал. Однако сам принцип престолонаследия был уже изменен, многотысячная семья приняла новые порядки, и дальнейшее продвижение своего клана для короля Салмана было делом техники.
Следующим наследником за Мухаммедом ибн Наифом был назначен сын короля (один из тринадцати его детей) 29-летний Мухаммед ибн Салман. Несмотря на свою молодость, он пользуется полным расположением своего отца и с первых же дней фактически управляет внутренней и внешней политикой Саудовской Аравии в ранге заместителя премьер-министра, министра обороны, главы королевского суда и председателя Совета по экономическим вопросам и развитию страны.
Надо сказать, что молодой принц провозгласил поистине революционные преобразования в стране, начиная от отхода от принципов ваххабизма и до перевода экономики на рыночные рельсы с приоритетным развитием ненефтяного сектора.
Он пообещал возврат "к стране умеренного ислама, которая открыта для всех религий, традиций и людей со всего мира". Наиболее яркие его шаги - упразднение полиции нравов, с бесконтрольным правом задержания и ареста людей, нарушавших, по ее мнению, нормы шариата, а также активное вовлечение женщин в политику и экономику и предоставление им таких прав, как разрешение на вождение автомобиля, посещение вместе с мужчинами кинотеатров, ресторанов, спортивных состязаний и др.
Однако все эти планы, равно как и нынешние безграничные возможности их исполнения, имеют один существенный изъян - они зависят от самочувствия престарелого монарха. Для устранения последнего препятствия в июне этого года был совершен, в принципе, настоящий переворот - Мухаммеду ибн Наифу вежливо "предложили" передать права на престол своему брату - Мухаммеду ибн Салману. Тому, видно, ничего не оставалось, как согласиться.
Таким образом, в Саудовской Аравии было положено начало принципам классической монархии с передачей власти от отца к сыну. Вероятно, такое завершение традиции, заложенной основателем страны, больше отвечает интересам государства, нежели предполагавшийся переход трона от внука к внуку первого правителя. Ведь при сотнях претендентов на власть нельзя было бы исключить вероятность раздробления страны на мелкие княжества. Все это верно, но огромное 25-тысячное королевское семейство в одночасье лишилось доступа к трону, и такая перспектива многим, конечно же, не понравилась. А ведь в истории семьи были и случаи, когда правителя свергали насильственно. Уже второй король Сауд (1953-1964) был смещен в результате переворота, а пришедший ему на смену Фейсал (1964-1975) застрелен своим племянником.
Осенью прошлого года в соцсетях получили распространение публикации, приписываемые кому-то из принцев, в которых выражалось недовольство новым курсом страны и содержались призывы к свержению короля. В августе этого года на Мухаммеда ибн Салмана было совершено покушение. Он не пострадал, а принц, организатор покушения, арестован.
С серьезным сопротивлением и саботажем со стороны многочисленных родственников сталкивается кронпринц и при проведении многих реформ, в частности пытаясь сократить бюрократический аппарат.
Реформатор
Весной 2016 года правительство приняло программу социально-экономических реформ "Видение Королевства Саудовская Аравия: 2030", призванную покончить с зависимостью от нефти и построить "диверсифицированную" и "наукоемкую экономику". Разработала ее американская консалтинговая компания McKinsey, выполнившая, кстати, такую же работу для всех стран Персидского залива. Она же подготовила и для Азербайджана "дорожную карту" развития экономики до 2025 года и на последующие годы.
Основная задача реформ - устранение зависимости страны от нефтяных доходов за счет развития других отраслей промышленности - автомобильной, сталелитейной, алюминиевой, фармацевтической, туристической и т.п. McKinsey обещает, что при удачном развитии событий объем ВВП страны может увеличиться вдвое - с нынешних $800 млрд. до $1,6 трлн., что позволит Саудовской Аравии переместиться с 25-го места в первую десятку наиболее конкурентоспособных экономик мира. Для этих целей Инвестиционный фонд (сократившийся с 2014-го по август 2017 года с $730 до $487 млрд.) планируется увеличить до $2 трлн., в основном за счет продажи 5% нефтяного гиганта Aramco, а также приватизации государственных активов. В таком случае он станет крупнейшим фондом в мире, превзойдя самые крупные - норвежский с активом стоимостью $885 млрд. и Абу-Даби - $800 млрд.
Ястреб
Если во внутренней политике Мухаммед ибн Салман считается реформатором, то во внешней за свою агрессивность и бескомпромиссность слывет ястребом.
Причем особых успехов на этом поприще он пока не добился. До сих пор безрезультатно тянется изнурительная военная кампания в соседнем Йемене, инициатором которой он выступил в марте 2015 года. Сворачивается поддержка антиасадовских сил в Сирии. Экономическая блокада Катара, начатая им в июне, ни к каким результатам не привела.
Все эти действия продиктованы настойчивым желанием кронпринца продолжать конфронтацию с Ираном. Летом он заявил о том, что в планах Тегерана вторгнуться на территорию Саудовской Аравии, а буквально на днях было объявлено, что "Хезболла" (читай Иран), контролирующая Ливан, объявила войну Эр-Риаду.
Чистка
Слухи о скорой отставке короля, видимо, обоснованы, так как вскоре после назначения Мухаммеда ибн Салмана прямым наследником началась подготовка к бесконфликтной процедуре передачи власти.
Первые крупномасштабные аресты оппозиции были проведены в сентябре, когда взяли под стражу известных священнослужителей и богословов.
Массовые аресты продолжились и в ноябре. В рамках, как было объявлено, борьбы с коррупцией и злоупотреблением служебным положением были арестованы сотни человек, среди которых члены королевской семьи, министры и другие высокопоставленные чиновники, крупные предприниматели, военные. Их банковские счета заморожены.
Не обошлось и без смертей. Один принц разбился на вертолете у границы с Йеменом, другой был застрелен, когда его охрана пыталась оказать сопротивление при задержании.
Буквально за несколько часов до первых арестов был обнародован королевский указ о создании Высшего комитета по борьбе с коррупцией, который ожидаемо возглавил наследный принц. Комитет вправе расследовать, арестовывать, запрещать поездки, замораживать счета, отслеживать средства и активы лиц, участвующих в коррупционных схемах.
По данным The Wall Street Journal, в ходе этих арестов власти планируют конфисковать до $800 млрд. Эти действия, по-видимому, должны решить сразу две задачи - уменьшить финансовые возможности оппонентов, а также пополнить Инвестиционный фонд, призванный финансировать экономические и социальные реформы.
Чтобы ограничить себя и будущих правителей в возможностях принимать волюнтаристские решения, король Абдалла создал в 2006 году так называемый Совет верности, куда входят сыновья основателя династии или их наследники. При принятии того или иного решения он считал своим долгом сперва словом убедить членов совета, куда фактически входят все кланы семьи. Часто вынужден был идти на компромиссы ради сохранения единства.
Король Салман, но в большей степени его сын нарушили эту традицию. Мухаммед ибн Салман стремится к единоличной власти. А потому он не только продолжит расчищать себе путь к престолу, но и, взойдя на него, не потерпит инакомыслия и возражений.
Точно так же он ведет себя и во внешней политике, пытаясь всеми силами утвердить Саудовскую Аравию в качестве региональной державы. А потому впереди у Ближнего Востока новые испытания.