Təsadüfən hakimiyyətə gəlmiş milyarder, yoxsa lazımi anda peyda olmuş lider?
1 il əvvəl, 2016-cı il noyabrın 9-da milyarder Donald Tramp ABŞ-da keçirilən prezident seçkisində təcrübəli, öz gücünə əmin Hillari Klintonu məğlub etməklə, bütün dünyanı təəccübləndirdi. Ağ Evin hazırkı sahibinə milyonlarla insan səs versə də, onun ünvanına hələ də son dərəcə ciddi ittihamlar səsləndirilməkdədir - seksist, millətçi, antiqlobalçı, miqrantfob (bu, xüsusilə Meksikadan olan miqrantlara aiddir) və s. 365 gün sonra ittihamların sayı bir qədər də artıb. Nəticədə, Tramp Ağ Evə rəhbərlik etdiyi ilk ili ölkə tarixinin ən qeyri-populyar prezidenti kimi başa vurub. CNN-in məlumatına görə, SSRS tərəfindən keçirilmiş sorğu hazırda Trampın fəaliyyətindən razı respondentlərin 36% təşkil etdiyini göstərib. Təxminən, 60% ondan narazıdır.
Üstəlik, ABŞ-ın bir çox nüfuzlu KİV-i prezidentə qarşı açıq savaşa başlayıb və hətta artıq onun hakimiyyətdən getməsi üçün günləri sayır.
Fərqli prezidentlər, eyni gündəm
1 il ərzində Trampa qarşı mənfi reaksiyanın güclənməsi onun seçkiqabağı kampaniya dövründə verdiyi bəzi vədlərə əməl etməsidir. Məsələn, o, Birləşmiş Ştatları Trans-Sakit Okean Tərəfdaşlığından (TSOT) və Paris İqlim Sazişindən çıxarıb, hindilərlə ekoloji təşkilatların etirazları üzündən tikintisi dayandırılmış neft borularının inşasını bərpa edib, neft və qaz hasilatına məhdudiyyəti aradan qaldırıb, üstəlik, kömür mədənlərinin də işlənməsinə qərar verib.
Trampdan narazılıq mənzərəsini yalnız ABŞ iqtisadiyyatının son dərəcə yaxşı vəziyyəti «korlayır». Halbuki milyarderin Ağ Evə gəlişindən sonra bazarların çökəcəyi, biznes sahəsində ciddi həyəcan yaranacağı proqnozlaşdırılırdı. Amma bunların heç biri baş verməyib. Əksinə, fond bazarında 5,4 trilyon dollarlıq artım olub və bu, son onilliyin rekordudur. Bundan başqa, «Dow Jones Industrial Average» qiymətini 28,5% artırıb - son dəfə belə hal 1944-cü ildə Ruzveltin ikinci dəfə prezident seçilməsindən sonra baş vermişdi.
Bu da son deyil. Hazırda ABŞ-da işsizlik səviyyəsi rekord həddə azalaraq 4,1% təşkil edir. Bu dövrdə ölkədə, təxminən, 1,5 milyon yeni iş yeri açılıb, ÜDM dayanıqlı şəkildə 3% civarında artır. Bəzi analitiklər bütün bunların əsasının hələ Obama dövründə qoyulduğunu düşünsə də, fakt faktlığında qalır.
Adi insanlar üçün isə heç nə dəyişmir. Onlar üçün tibbi sığorta, abort hüququ, miqrasiya, silah gəzdirmək icazəsi və s. kimi ənənvi məsələlər hələ də aktual qalır. Bəlkə də, Amerikada bu məsələlər ona görə heç zaman kökündən, birdəfəlik həll olunmur və siyasi ritorika üçün hər zaman ən ciddi məsələlər kimi qalır ki, hər seçki kampaniyasında gündəmə gələn bu məqamlar diqqətləri üzərinə çəkərək ABŞ-da azad cəmiyyətin mövcudluğunu göstərir.
Beləliklə, Tramp, hələ ki, seçki proqramının ən vacib məqamlarından olan «Obamacare» tibbi sığortanın ləğvi vədini yerinə yetirə bilməyib. Bu yerdə xatırladaq ki, bu talesiz sığorta məsələsi Obamaya da Buşdan miras qalmışdı. Prezidentlər və onların məsələlərə yanaşması dəyişir. Gündəm isə eynidir. Yeni heç nə yoxdur. Lap hər qanlı insidentdən sonra amerikalıların silah gəzdirmək hüququndan məhrum edilməli olub-olmadığına dair qızışan müzakirələr kimi.
Yeri gəlmişkən, ABŞ-da son bir neçə həftə ərzində 2 kütləvi qətliam törədilib. Adi insanlara qarşı həyata keçirilmiş və xüsusi səbəbi olmayan bu qətliamlar son dərəcə amansızlığı ilə yadda qalıb. Oktyabrın 2-də Las-Veqasda keçirilən katri musiqisi festivalında 64 yaşlı pensiyada olan mühasib Stiven Paddok yaxınlıqdakı hotelin 32-ci mərtəbəsindən festivala toplaşmış insanları güllələyərək, 59 nəfəri qətlə yetirib, 527 insanı yaralayıb. Noyabrın 5-də isə növbəti bənzər hadisə Texasın Sazerlend-Sprinqs şəhərciyində baş verib - buradakı baptist kilsəsində 26 nəfər qətlə yetirilib. Qatilin vaxtilə öz ailəsinə hücum etdiyi üçün ABŞ HHQ-dən kənarlaşdırılmış 26 yaşlı Devin Kelli olduğu üzə çıxıb.
İnsan bir fikri özünə yaxın buraxmaq istəməsə də, fakt odur ki, hər iki cinayətdə qətlə yetirilənlər ağdərili amerikalılardır. Kantri musiqisinin həvəskarları, fermerlər, baptistlər olan bu insanlar, güman ki, respublikaçılar idi. Yəni söhbət Trampın ideal elektorat portretindən gedir. Onlar prezidentin Amerikanı yenidən nəhəng fövqəldövlətə çevirmək çağırışlarını çox bəyənirlər. Bəs, baş verənlərdə, həqiqətən, hansısa qərəz varmı, yoxsa bu, sadəcə təsadüfdürmü? Cavab vermək çətindir. Dəqiq olan odur ki, ortada son dərəcə ciddi problem var. Lakin ona yenə də ənənəvi çərçivədə yanaşılır.
Ssenari üzrə
Bəlkə, Tramp xarici siyasətdə ənənəvi kursa qarşı gedir? İlk baxışdan bu sahə sanki hörümçək torudur. Ən azı Çinə nəzər salmaq olar. Ağ Evin hazırkı rəhbəri seçki kampaniyası dövründə Pekinin ünvanına ən müxtəlif ittihamlar səsləndirmiş, hətta onu valyuta manipulyasiyalarında günahlandırmışdı. Lakin hakimiyyətə gəldikdən sonra Tramp az qala ilk görüşünü ÇXR sədri Si Cinpinlə keçirib. Üstəlik, 1 il sonra ABŞ prezidenti belə qənaətə gəlib ki, Vaşinqtonla Pekin üçün əməkdaşlıq yeganə doğru seçimdir. Tramp vahid Çin ideyasını dəstəkləyir, Cənubi Çin dənizində sülh və sabitliyin qorunub saxlanmasını vacib sayır. Halbuki, Pekin orada hərbi nüfuzunu durmadan artırmağa çalışır. Trampın Pekinə bu yaxınlarda etdiyi səfəri zamanı isə iki ölkə arasında qlobal miqyasda rekord sayıla biləcək dəyərdə müqavilə və razılaşmalar imzalanıb. Söhbət 250 milyard dollardan artıq məbləğdən gedir.
Tramp ilə Cinpin maliyyə və valyuta siyasəti, hərbi və kibertəhlükəsizlik sahələrində fəaliyyətlərini koordinasiya etməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Onlar humanitar sahədə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin vacibliyini də vurğulayıblar. Yəni bir müddət əvvələdək ticarət müharibəsi aparan bu iki dövlət üçün hər şey kifayət qədər yaxşıdır.
Tramp qloballaşma ideyasından imtinasından sonra məhz Çinin qlobal iqtisadiyyatda 1 nömrə olmağa iddiasından narahatdır. Pekin BVF, DB və ÜTT-də mövqelərini planlı şəkildə gücləndirir, yeni ixrac bazarlarına yollar axtarır, informasiya texnologiyaları və süni intellekt sahələrində durmadan sərmayə yatırır. Çinin «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsü Avropa ilə Asiya arasında yeni əlaqələrin qurulmasına və köhnə əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə hesablanıb. Si Cinpinin özü də Çin Kommunist Partiyasının oktyabr qurultayından sonra hakimiyyətini xeyli gücləndirib və «Economist» hətta onu dünyanın ən nüfuzlu şəxsiyyəti elan edib. Hazırda dünyada həyata keçirilən ümumi ixracda Çinin payı 14%-dirsə, ABŞ bu göstəricidə 10%-i aşmır. Qısa desək, ABŞ-ın mövqeləri və liderliyi ciddi təhlükə qarşısındadır. Halbuki Çin sanki beynəlxalq düzənə hakimlik iddiasında deyil və onun ABŞ-ın əsaslandığı ideoloji dəyərləri də (demokratiya, söz azadlığı) yoxdur. Amma indi vəziyyət tam fərqlidir: bu iki dövlət ciddi münaqişəyə girə bilməz. Çünki onlar Amerikanın qiymətli kağızlarına o qədər bağlıdırlar ki, birinin «özünü pis hiss etməsi» dərhal digərinə də təsir göstərəcək.
Trampın lazımsız, vaxtı keçmiş qurum adlandırdığı NATO-ya münasibətində vəziyyət təxminən eynidir. Onun bu sözləri heç nə həll etmir. Çünki Vaşinqtonla NATO bir-birinə ayrılmaz şəkildə bağlıdır - NATO, əslində, Vaşinqtonun övladıdır və Rusiyanın qarşısının alınmasında əsas funksiyanı bu gün də bu alyans yerinə yetirir. Məhz bu məqsədlə Avropa ölkələrində mütəmadi hərbi təlimlər keçirilir, onların ərazisinə əlavə Amerika hərbçiləri göndərilir.
Yeri gəlmişkən, Tramp üçün ən kəskin xarici siyasi mövzu, yəqin ki, elə Rusiyadır. Ümumiyyətlə, bu, yəqin ki, tarixdə ABŞ-ın mövcud prezidentinin daim Moskva ilə əlaqələrdə ittiham olunduğu ilk haldır. Sorğular göstərir ki, bu ittihamlara inanan amerikalıların sayı gündən-günə artır. İndi rəyi soruşulanların 44%-i bu xəbərlərdən «çox narahat» olduğunu deyir. Belə bir şəraitdə Ağ Evin Kremllə əlaqələr qurması çox çətindir. Odur ki, 1 il əvvəl Rusiya-ABŞ münasibətlərində müsbət dəyişikliklərin olacağını gözləyənlərin gözləntiləri doğrulmur. Əksinə, ötən il ərzində Moskva ilə Vaşinqton arasında münasibətlər daha da korlanıb. Trampın Ağ Evə rəhbərliyə başlamasından sonra tərəflər arasında artıq bir neçə diplomatik qalmaqal yaşanıb - diplomatlar ölkədən çıxarılıb, diplomatik nümayəndəliklərin mülkiyyəti müsadirə olunub, vizaların verilməsi dayandırılıb. Birləşmiş Ştatlar Rusiyaya yeni sanksiyalar tətbiq edib, rus təbliğatının qarşısının alınması üçün ciddi addımlar atılıb - ABŞ-da Rusiyanın ingilisdilli RT telekanalı rəsmən KİV statusundan məhrum edilib və ona «xarici agent» statusu verilib. İki ölkə prezidentləri Donald Tramp ilə Vladimir Putin hətta Asiya-Sakit Okean İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının bu yaxınlarda Vyetnamda keçirilmiş toplantısında belə, geniş görüş keçirə bilməyiblər. Beləliklə, Vaşinqton-Moskva münasibətləri onsuz da çoxdan pisdir və Trampın fəaliyyəti burada da yeni heç nə verməyib.
Bəlkə, Trampın başqa dövlətlərin işlərinə qarışmayacaqlarına dair vədini yada salaq? Tramp ciddi şəkildə Şimali Koreya problemi ilə məşğuldur və 1 il ərzində bu işdə ən təhlükəli həddədək gedib çıxıb. Pxenyan ABŞ-ın Quam adasını raketlə vura biləcəyini bəyan etdikdə Ağ Evin sahibi qarşı tərəfi «indiyədək dünyanın görmədiyi şiddət»lə hədələyib. Hər şey o qədər ciddi səslənirdi ki, KİV-də mümkün nüvə müharibəsinə dair belə müzakirələr gedirdi.
Bundan başqa, Tramp İran problemini yenidən aktuallaşdırıb, ölkəsinin Əfqanıstanda mövcudluğunu artırır, apreldə isə Suriyanın bombardman edilməsinə göstəriş verib. Digər yandan bütün bunlar yalnız sözdür və Tramp heç bir yeni müharibəyə başlamayıb. Onun Pxenyanla bağlı strategiyası aydın deyil. Eyni sözü Vaşinqtonun İran, Suriya, ümumilikdə Yaxın Şərq və Rusiya strategiyası haqda da demək olar.
Üç variant
Kapitolidəki sistem qüsuru üzündən təsadüfən hakimiyyətə gəlmiş populist milyarder? Bəlkə, lazımi anda, lazımi yerdə peyda olmuş prezident? Bəlkə, Amerika isteblişmenti dünya liderinin üzərinə düşən yükü daşıya bilmədiyini anlayıb, Yaxın Şərqdə həlli görünməyən ziddiyyətlər içərisində ilişib qaldığını dərk edərək, Avropa və digər ölkələr qarşısında müəyyən iqtisadi və digər öhdəliklərdən qurtulmaq fikrinə düşüb? Bir məqamı yada salaq: Tramp iqlim sazişinə qarşı çıxır və ekologiyanın qayğısına qalmağın ölkəsinə iş yerləri və milyardlarla dollar bahasına başa gəldiyini deyir.
Bəlkə, əslində, söhbət bir sıra müsəlman ölkələri vətəndaşlarının ABŞ ərazisinə girişinin çətinləşdirilməsindən və ya ümumiyyətlə, qadağan olunmasından gedir? Obama və ya Buşdan belə fikir eşidə bilərdikmi? Xeyr! Elə o anda qeyri-populyar, təxminedilməz addımları ilə tanınan prezident peyda olur və hər şey onun üzərinə atılır. Nəticədə, Amerika hakimiyyəti bir az nəfəs alır, Trampın adı istənilən halda tarixə yazılır, Vaşinqton güc toplamağa başlayır. Yeri gəlmişkən, iqtisadiyyatda vəziyyətin əla olması bunun təsdiqidir. Trampın «tvitomaniyası» da sübut sayıla bilər. Hər halda, gündə bir neçə dəfə paylaşılan emosional tvitlər bir tərəfdən ucuz təxribat kimi qiymətləndirilsə də, digər yandan gözəl strategiya da ola bilər. Çünki prezident qısa fikirlərilə müzakirə mövzusu və tonunu nəzarətdə saxlayır, ictimaiyyətin əhvalını yoxlayır.
Yoxsa Tramp, həqiqətən də, müstəqil, hiyləgərdir və öz oyununu oynayır? Hər halda, belə bir fikir var ki, Trampın çoxsimalılığı məcburiyyətdən doğur. Guya o, bununla istər daxili, istərsə də xarici təşəbbüslərinə əngəl olmağa çalışan rəqiblərindən qorunur.
2018-ci ilin noyabrında Konqresə seçki keçiriləcək. Bu seçkidə Tramp Konqresdə çoxluğa yiyələnməyə çalışacaq. Bəlkə də, ondan sonra dünya fərqli Tramp görəcək. Cəmi 1 il qalır…
TRAMPIN 1 İLLİK PREZİDENTLİYİ DÖVRÜNDƏ ABŞ-DA İQTİSADİİNKİŞAF
*          ABŞ-ın Fond bazarı 5,4 trilyon dollar artaraq, son onilliyin rekordunu vurub;
*          «Dow Jones Industrial Average» qiymətini 28,5% artırıb - son dəfə belə hal 1944-cü ildə Ruzveltin ikinci müddətə prezident seçildiyi dövrdə baş vermişdi;

"ГОДОВАЛЫЙ" ПРЕЗИДЕНТ
Год назад, 9 ноября 2016 года, миллиардер Дональд Трамп удивил весь мир, обыграв на президентских выборах США опытную и чрезвычайно уверенную в собственных силах Хиллари Клинтон. Хотя за нынешнего главу Белого дома проголосовали миллионы людей, до сих в его адрес звучат серьезные обвинения - сексист, националист, антиглобалист, мигрантофоб (особенно это относится к мигрантам из Мексики) и многое другое. Спустя 365 дней список претензий пополнился. В итоге к первой годовщине своего пребывания на посту президента США Трамп подошел самым непопулярным главой Белого дома в истории страны. Согласно результатам опроса CNN, проведенного SSRS, только 36% респондентов ответили, что они довольны тем, как Трамп выполняет обязанности президента, и почти 60% граждан не одобряют его деятельность.
Причем многие авторитетные американские СМИ, по сути, ведут против своего президента неприкрытую войну и даже начали подсчет дней до ухода Трампа из Овального кабинета.
Президенты разные, повестка - одна
В течение года негативная реакция только усиливалась по мере того, как Трамп выполнял некоторые из своих предвыборных обещаний. Например, вывел США из Транстихоокеанского партнерства (ТТП) и Парижского соглашения по климату, продолжил строительство нефтепроводов, ранее замороженных из-за протестов индейцев и экологических организаций, снял ограничения на добычу нефти и газа, разрешил разрабатывать угольные месторождения.
Общую картину недовольства Трампом "портит" только крайне благоприятное положение американской экономики. Хоть и предрекалось, что как только миллиардер въедет в Белый дом, рынки рухнут и бизнес сильно разнервничается, ничего подобного не произошло. Наоборот, фондовый рынок вырос на $5,4 триллиона, побив рекорды последних десятилетий, значение Dow Jones industrial Average увеличилось на 28,5% - последний раз такое было только после переизбрания Рузвельта в 1944 году. Безработица достигла рекордно низких показателей, снизившись до 4,1%, создано около полутора миллиона новых рабочих мест, ВВП устойчиво растет в пределах 3%. Хотя, по мнению ряда аналитиков, нынешнее положение дел было заложено еще при Обаме, факт остается фактом.
Для обывателей же ничего не меняется. Для них есть такие замечательные, как говорится, действительно controversial, вещи, как медицинская страховка, право на аборты, миграция, право на ношение оружие и т.д. Возможно, именно поэтому эти вопросы в Америке никогда не решаются кардинальным образом, раз и навсегда, и остаются самыми острыми темами для политической риторики - от одной предвыборной кампании к другой, одновременно занимая внимание и доказывая, что в США свободное общество.
Так, у Трампа пока не получилось реализовать такой важный пункт своей предвыборной программы, как отмена медицинской страховки Obamacare. Можно вспомнить при этом, что сам Обама также унаследовал злосчастный вопрос страховки от Буша, и так далее. Президенты и их подходы меняются, но повестка остается одной. Ничего нового. Так же, как и возникающие после каждого очередного инцидента споры, следует ли отнять у американцев право на оружие или нет.
За прошедшие несколько недель в США произошло два массовых расстрела людей, совершенных без особой причины и с показательной жестокостью. 2 октября на фестивале кантри-музыки в Лас-Вегасе с 32-го этажа отеля 64-летний бухгалтер-пенсионер Стивен Паддок убил 59 человек и 527 ранил. 5 ноября произошел очередной расстрел людей - в баптистской церкви городка Сазерленд-Спрингс в Техасе, в результате которого погибли 26 человек. Убийцей оказался 26-летний Девин Келли, ранее уволенный из ВВС США после нападения на собственную семью. Совершенно не хочется об этом думать, но все же бросается в глаза, что жертвами обоих преступлений в основном были белые американцы, любители кантри-музыки, фермеры, баптисты, скорее всего республиканцы. То есть такой идеальный портрет электората Трампа, которым очень понравился его призыв снова сделать Америку великой. Есть ли в произошедшем какой-либо умысел или это просто злое совпадение, никто не скажет. Но есть нешуточная проблема, и это очевидно, хотя опять-таки все укладывается в привычные рамки.
По сценарию
Так, может, Трамп как-то идет поперек привычного курса во внешней политике? На первый взгляд, там полнейшая путаница. Взять хотя бы Китай, который нынешним главой Белого дома во время его предвыборной кампании критиковался на разные лады, вплоть до обвинений в валютной манипуляции. Но, придя к власти, именно с председателем КНР Си Цзиньпином Трамп встретился чуть ли не в первую очередь, а спустя год и вовсе пришел к выводу, что сотрудничество - это единственно правильный выбор для США и Китая. Трамп согласен придерживаться политики одного Китая и сохранять мир и стабильность в районе Южно-Китайского моря, несмотря на то, что Пекин там активно поддерживает свое военное влияние. В ходе недавнего визита в Китай американского лидера Пекин и Вашингтон подписали контракты и соглашения на рекордную в глобальном масштабе сумму более $250 млрд. Трамп и Си Цзиньпинь провозгласили готовность к координации в финансовой и валютной политике, в военной сфере и в кибербезопасности, а также усилить взаимодействие гуманитарной сфере. То есть все очень даже неплохо для стран, которым еще недавно прочили торговую войну.
Трампа предостерегают, что после того, как он сам отрекся от идей глобализации, именно Китай теперь претендент номер один на доминирование в глобальной экономике, что Пекин планомерно укрепляет свои позиции в МВФ, ВБ и ВТО, активно ищет доступ к новым экспортным рынкам, вкладывается в области информационных технологий и искусственного интеллекта. Китайский "Один пояс, один путь" нацелен на налаживание новых и укрепление старых связей между Европой и Азией. Сам Си Цзиньпин после октябрьского съезда Компартии КНР значительно укрепил свою власть, и Economist даже назвал его самым влиятельным человеком в мире. Сейчас доля Пекина в общем объеме мирового экспорта составляет 14%, в то время как у США не превышает 10%. Если говорить короче, позиции и лидерство США, казалось бы, под серьезной угрозой. И это даже несмотря на то, что Китай вроде бы не стремится на роль арбитра международного порядка, да у него и нет того набора идеологических ценностей, которыми оперируют США, - демократия, свобода слова. Однако и тут главное кроется совсем в другом. Ведь поверх всех разговоров США и Китай просто не могут всерьез поругаться, потому что повязаны американскими ценными бумагами настолько, что "плохое самочувствие" одного из них не пройдет бесследно для другого.
Примерно такая же ситуация сложилась с отношением Трампа к НАТО, которое он называл ненужной, устаревшей организацией. Но эти слова ничего не значат, и не только потому, что США и НАТО неразделимы, а потому, что НАТО - это детище Вашингтона и оно продолжает выполнять свою главную функцию по сдерживанию России. Именно поэтому в европейских странах проводятся учения и размещаются дополнительные подразделения американских военных.
Кстати, Россия - это, пожалуй, самая острая внешнеполитическая тема для Трампа. Такое вообще происходит впервые, чтобы действующего президента США постоянно обвиняли в связях с Москвой. Как показывают опросы, обвинениям верит все больше американцев, чем когда-либо прежде, 44% респондентов говорят, что они "очень обеспокоены" этими сообщениями. В таком положении налаживать контакты с Кремлем у Белого дома никак не получится, и поэтому просчитались те, кто год назад ожидал положительных изменений в российско-американских отношениях. Напротив, за минувший год РФ и США стали относиться друг к другу еще недружелюбнее. За время пребывания Трампа в Белом доме Москва и Вашингтон устроили уже несколько дипломатических скандалов с высылкой дипломатов, конфискацией дипсобственности, приостановкой выдачи виз. США ввели против РФ новые санкции и решительно вознамерились противостоять русской пропаганде - в США российский англоязычный телеканал RT официально утрачивает свой статус СМИ и переходит в статус "иностранный агент". У Трампа и российского президента Владимира Путина даже не получилось провести полноценной встречи на недавнем саммите АТЭС во Вьетнаме. Но ведь отношения Москвы и Вашингтона уже давно оставляют желать лучшего и действия Трампа тут опять же не добавляют ничего нового.
Тогда, может, вспомнить обещание главы Белого дома не вмешиваться в дела других государств? Но ведь Трамп вплотную занимается проблемой Северной Кореи, причем весь год в крайней близости от опасной черты. Когда Пхеньян пообещал достать ракетами американский Гуам, президент США в ответ пригрозил "яростью, которую мир еще не видывал". Все звучало настолько серьезно, что в СМИ заговорили даже о ядерной войне. Кроме того, Трамп вновь актуализировал иранскую проблему, увеличивает присутствие США в Афганистане, отдавал приказ бомбить Сирию в апреле. С другой стороны, ведь все это только слова - никакой новой войны Трамп пока не заварил. Его стратегия в отношении Пхеньяна совершенно не ясна, как, впрочем, и в отношении Ирана, Сирии, в целом всего Ближнего Востока, да и той же России.
Три варианта
Популист-миллиардер, случайно дорвавшийся до власти из-за системного сбоя на Капитолийском холме? Или, может быть, он президент, который появился в нужное время и в нужный час? Когда американский истеблишмент понял, что не справляется со всем тем грузом, который полагается мировому лидеру, когда Вашингтон осознал, что уперся в неразрешимые противоречия на Ближнем Востоке, что не хочет больше нести некоторые экономические и торговые обязательства перед Европой и другими странами? Взять хотя бы то, как Трамп последовательно выступает против соглашения по климату, мотивируя это тем, что забота об экологии отнимает рабочие места и миллиарды долларов. Или план по ужесточению или и вовсе ограничению въезда на территорию США для граждан ряда мусульманских стран. Можете себе такое представить из уст Обамы или Буша? Нет. Но вот появляется президент, имеющий имидж человека непопулярного и непредсказуемого, и на него можно все списать. Так американские власти получают необходимую передышку, имя Трампа по-любому вписывается в историю (его личная выгода от происходящего, как минимум), Вашингтон копит силы. Прекрасное состояние экономики, кстати, тому более чем красноречивое подтверждение. Доказательством может даже служить трамповская твитомания. Ведь, с одной стороны, эмоциональные твиты по нескольку раз в день можно расценивать как дешевую провокацию, а с другой - это выглядит прекрасной стратегией, потому что своими короткими сообщениями президент прекрасно контролирует повестку и тон обсуждений, прощупывает настроения.
Или же все-таки Трамп независим, хитер и выстраивает свою игру?  Ведь звучат же мнения, что многоликость Трампа - вынужденная и так он просто защищается от своих противников, которые тормозят многие его инициативы - как внутренние, так и внешние.
В ноябре 2018 года будут довыборы в Конгресс, где Трамп может попытаться добиться большинства. Тогда, возможно, мир узнает другого Трампа. Осталось подождать лишь еще год.
ЭКОНОМИЧЕСКИЙ РОСТ В США ЗА ГОД ПРЕЗИДЕНТСТВА ТРАМПА
* Фондовый рынок США вырос на $5,4 трлн., побив рекорды последних десятилетий;
* значение Dow Jones industrial Average увеличилось на 28,5% - последний раз такое было только после переизбрания Рузвельта в 1944 году;