Təsadüfən hakimiyyətə gəlmiş milyarder, yoxsa lazımi anda peyda olmuş lider?
1 il əvvəl, 2016-cı il noyabrın 9-da milyarder Donald Tramp ABŞ-da keçirilən prezident seçkisində təcrübəli, öz gücünə əmin Hillari Klintonu məğlub etməklə, bütün dünyanı təəccübləndirdi. Ağ Evin hazırkı sahibinə milyonlarla insan səs versə də, onun ünvanına hələ də son dərəcə ciddi ittihamlar səsləndirilməkdədir - seksist, millətçi, antiqlobalçı, miqrantfob (bu, xüsusilə Meksikadan olan miqrantlara aiddir) və s. 365 gün sonra ittihamların sayı bir qədər də artıb. Nəticədə, Tramp Ağ Evə rəhbərlik etdiyi ilk ili ölkə tarixinin ən qeyri-populyar prezidenti kimi başa vurub. CNN-in məlumatına görə, SSRS tərəfindən keçirilmiş sorğu hazırda Trampın fəaliyyətindən razı respondentlərin 36% təşkil etdiyini göstərib. Təxminən, 60% ondan narazıdır.
Üstəlik, ABŞ-ın bir çox nüfuzlu KİV-i prezidentə qarşı açıq savaşa başlayıb və hətta artıq onun hakimiyyətdən getməsi üçün günləri sayır.
Fərqli prezidentlər, eyni gündəm
1 il ərzində Trampa qarşı mənfi reaksiyanın güclənməsi onun seçkiqabağı kampaniya dövründə verdiyi bəzi vədlərə əməl etməsidir. Məsələn, o, Birləşmiş Ştatları Trans-Sakit Okean Tərəfdaşlığından (TSOT) və Paris İqlim Sazişindən çıxarıb, hindilərlə ekoloji təşkilatların etirazları üzündən tikintisi dayandırılmış neft borularının inşasını bərpa edib, neft və qaz hasilatına məhdudiyyəti aradan qaldırıb, üstəlik, kömür mədənlərinin də işlənməsinə qərar verib.
Trampdan narazılıq mənzərəsini yalnız ABŞ iqtisadiyyatının son dərəcə yaxşı vəziyyəti «korlayır». Halbuki milyarderin Ağ Evə gəlişindən sonra bazarların çökəcəyi, biznes sahəsində ciddi həyəcan yaranacağı proqnozlaşdırılırdı. Amma bunların heç biri baş verməyib. Əksinə, fond bazarında 5,4 trilyon dollarlıq artım olub və bu, son onilliyin rekordudur. Bundan başqa, «Dow Jones Industrial Average» qiymətini 28,5% artırıb - son dəfə belə hal 1944-cü ildə Ruzveltin ikinci dəfə prezident seçilməsindən sonra baş vermişdi.
Bu da son deyil. Hazırda ABŞ-da işsizlik səviyyəsi rekord həddə azalaraq 4,1% təşkil edir. Bu dövrdə ölkədə, təxminən, 1,5 milyon yeni iş yeri açılıb, ÜDM dayanıqlı şəkildə 3% civarında artır. Bəzi analitiklər bütün bunların əsasının hələ Obama dövründə qoyulduğunu düşünsə də, fakt faktlığında qalır.
Adi insanlar üçün isə heç nə dəyişmir. Onlar üçün tibbi sığorta, abort hüququ, miqrasiya, silah gəzdirmək icazəsi və s. kimi ənənvi məsələlər hələ də aktual qalır. Bəlkə də, Amerikada bu məsələlər ona görə heç zaman kökündən, birdəfəlik həll olunmur və siyasi ritorika üçün hər zaman ən ciddi məsələlər kimi qalır ki, hər seçki kampaniyasında gündəmə gələn bu məqamlar diqqətləri üzərinə çəkərək ABŞ-da azad cəmiyyətin mövcudluğunu göstərir.
Beləliklə, Tramp, hələ ki, seçki proqramının ən vacib məqamlarından olan «Obamacare» tibbi sığortanın ləğvi vədini yerinə yetirə bilməyib. Bu yerdə xatırladaq ki, bu talesiz sığorta məsələsi Obamaya da Buşdan miras qalmışdı. Prezidentlər və onların məsələlərə yanaşması dəyişir. Gündəm isə eynidir. Yeni heç nə yoxdur. Lap hər qanlı insidentdən sonra amerikalıların silah gəzdirmək hüququndan məhrum edilməli olub-olmadığına dair qızışan müzakirələr kimi.
Yeri gəlmişkən, ABŞ-da son bir neçə həftə ərzində 2 kütləvi qətliam törədilib. Adi insanlara qarşı həyata keçirilmiş və xüsusi səbəbi olmayan bu qətliamlar son dərəcə amansızlığı ilə yadda qalıb. Oktyabrın 2-də Las-Veqasda keçirilən katri musiqisi festivalında 64 yaşlı pensiyada olan mühasib Stiven Paddok yaxınlıqdakı hotelin 32-ci mərtəbəsindən festivala toplaşmış insanları güllələyərək, 59 nəfəri qətlə yetirib, 527 insanı yaralayıb. Noyabrın 5-də isə növbəti bənzər hadisə Texasın Sazerlend-Sprinqs şəhərciyində baş verib - buradakı baptist kilsəsində 26 nəfər qətlə yetirilib. Qatilin vaxtilə öz ailəsinə hücum etdiyi üçün ABŞ HHQ-dən kənarlaşdırılmış 26 yaşlı Devin Kelli olduğu üzə çıxıb.
İnsan bir fikri özünə yaxın buraxmaq istəməsə də, fakt odur ki, hər iki cinayətdə qətlə yetirilənlər ağdərili amerikalılardır. Kantri musiqisinin həvəskarları, fermerlər, baptistlər olan bu insanlar, güman ki, respublikaçılar idi. Yəni söhbət Trampın ideal elektorat portretindən gedir. Onlar prezidentin Amerikanı yenidən nəhəng fövqəldövlətə çevirmək çağırışlarını çox bəyənirlər. Bəs, baş verənlərdə, həqiqətən, hansısa qərəz varmı, yoxsa bu, sadəcə təsadüfdürmü? Cavab vermək çətindir. Dəqiq olan odur ki, ortada son dərəcə ciddi problem var. Lakin ona yenə də ənənəvi çərçivədə yanaşılır.
Ssenari üzrə
Bəlkə, Tramp xarici siyasətdə ənənəvi kursa qarşı gedir? İlk baxışdan bu sahə sanki hörümçək torudur. Ən azı Çinə nəzər salmaq olar. Ağ Evin hazırkı rəhbəri seçki kampaniyası dövründə Pekinin ünvanına ən müxtəlif ittihamlar səsləndirmiş, hətta onu valyuta manipulyasiyalarında günahlandırmışdı. Lakin hakimiyyətə gəldikdən sonra Tramp az qala ilk görüşünü ÇXR sədri Si Cinpinlə keçirib. Üstəlik, 1 il sonra ABŞ prezidenti belə qənaətə gəlib ki, Vaşinqtonla Pekin üçün əməkdaşlıq yeganə doğru seçimdir. Tramp vahid Çin ideyasını dəstəkləyir, Cənubi Çin dənizində sülh və sabitliyin qorunub saxlanmasını vacib sayır. Halbuki, Pekin orada hərbi nüfuzunu durmadan artırmağa çalışır. Trampın Pekinə bu yaxınlarda etdiyi səfəri zamanı isə iki ölkə arasında qlobal miqyasda rekord sayıla biləcək dəyərdə müqavilə və razılaşmalar imzalanıb. Söhbət 250 milyard dollardan artıq məbləğdən gedir.
Tramp ilə Cinpin maliyyə və valyuta siyasəti, hərbi və kibertəhlükəsizlik sahələrində fəaliyyətlərini koordinasiya etməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Onlar humanitar sahədə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin vacibliyini də vurğulayıblar. Yəni bir müddət əvvələdək ticarət müharibəsi aparan bu iki dövlət üçün hər şey kifayət qədər yaxşıdır.
Tramp qloballaşma ideyasından imtinasından sonra məhz Çinin qlobal iqtisadiyyatda 1 nömrə olmağa iddiasından narahatdır. Pekin BVF, DB və ÜTT-də mövqelərini planlı şəkildə gücləndirir, yeni ixrac bazarlarına yollar axtarır, informasiya texnologiyaları və süni intellekt sahələrində durmadan sərmayə yatırır. Çinin «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsü Avropa ilə Asiya arasında yeni əlaqələrin qurulmasına və köhnə əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə hesablanıb. Si Cinpinin özü də Çin Kommunist Partiyasının oktyabr qurultayından sonra hakimiyyətini xeyli gücləndirib və «Economist» hətta onu dünyanın ən nüfuzlu şəxsiyyəti elan edib. Hazırda dünyada həyata keçirilən ümumi ixracda Çinin payı 14%-dirsə, ABŞ bu göstəricidə 10%-i aşmır. Qısa desək, ABŞ-ın mövqeləri və liderliyi ciddi təhlükə qarşısındadır. Halbuki Çin sanki beynəlxalq düzənə hakimlik iddiasında deyil və onun ABŞ-ın əsaslandığı ideoloji dəyərləri də (demokratiya, söz azadlığı) yoxdur. Amma indi vəziyyət tam fərqlidir: bu iki dövlət ciddi münaqişəyə girə bilməz. Çünki onlar Amerikanın qiymətli kağızlarına o qədər bağlıdırlar ki, birinin «özünü pis hiss etməsi» dərhal digərinə də təsir göstərəcək.
Trampın lazımsız, vaxtı keçmiş qurum adlandırdığı NATO-ya münasibətində vəziyyət təxminən eynidir. Onun bu sözləri heç nə həll etmir. Çünki Vaşinqtonla NATO bir-birinə ayrılmaz şəkildə bağlıdır - NATO, əslində, Vaşinqtonun övladıdır və Rusiyanın qarşısının alınmasında əsas funksiyanı bu gün də bu alyans yerinə yetirir. Məhz bu məqsədlə Avropa ölkələrində mütəmadi hərbi təlimlər keçirilir, onların ərazisinə əlavə Amerika hərbçiləri göndərilir.
Yeri gəlmişkən, Tramp üçün ən kəskin xarici siyasi mövzu, yəqin ki, elə Rusiyadır. Ümumiyyətlə, bu, yəqin ki, tarixdə ABŞ-ın mövcud prezidentinin daim Moskva ilə əlaqələrdə ittiham olunduğu ilk haldır. Sorğular göstərir ki, bu ittihamlara inanan amerikalıların sayı gündən-günə artır. İndi rəyi soruşulanların 44%-i bu xəbərlərdən «çox narahat» olduğunu deyir. Belə bir şəraitdə Ağ Evin Kremllə əlaqələr qurması çox çətindir. Odur ki, 1 il əvvəl Rusiya-ABŞ münasibətlərində müsbət dəyişikliklərin olacağını gözləyənlərin gözləntiləri doğrulmur. Əksinə, ötən il ərzində Moskva ilə Vaşinqton arasında münasibətlər daha da korlanıb. Trampın Ağ Evə rəhbərliyə başlamasından sonra tərəflər arasında artıq bir neçə diplomatik qalmaqal yaşanıb - diplomatlar ölkədən çıxarılıb, diplomatik nümayəndəliklərin mülkiyyəti müsadirə olunub, vizaların verilməsi dayandırılıb. Birləşmiş Ştatlar Rusiyaya yeni sanksiyalar tətbiq edib, rus təbliğatının qarşısının alınması üçün ciddi addımlar atılıb - ABŞ-da Rusiyanın ingilisdilli RT telekanalı rəsmən KİV statusundan məhrum edilib və ona «xarici agent» statusu verilib. İki ölkə prezidentləri Donald Tramp ilə Vladimir Putin hətta Asiya-Sakit Okean İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının bu yaxınlarda Vyetnamda keçirilmiş toplantısında belə, geniş görüş keçirə bilməyiblər. Beləliklə, Vaşinqton-Moskva münasibətləri onsuz da çoxdan pisdir və Trampın fəaliyyəti burada da yeni heç nə verməyib.
Bəlkə, Trampın başqa dövlətlərin işlərinə qarışmayacaqlarına dair vədini yada salaq? Tramp ciddi şəkildə Şimali Koreya problemi ilə məşğuldur və 1 il ərzində bu işdə ən təhlükəli həddədək gedib çıxıb. Pxenyan ABŞ-ın Quam adasını raketlə vura biləcəyini bəyan etdikdə Ağ Evin sahibi qarşı tərəfi «indiyədək dünyanın görmədiyi şiddət»lə hədələyib. Hər şey o qədər ciddi səslənirdi ki, KİV-də mümkün nüvə müharibəsinə dair belə müzakirələr gedirdi.
Bundan başqa, Tramp İran problemini yenidən aktuallaşdırıb, ölkəsinin Əfqanıstanda mövcudluğunu artırır, apreldə isə Suriyanın bombardman edilməsinə göstəriş verib. Digər yandan bütün bunlar yalnız sözdür və Tramp heç bir yeni müharibəyə başlamayıb. Onun Pxenyanla bağlı strategiyası aydın deyil. Eyni sözü Vaşinqtonun İran, Suriya, ümumilikdə Yaxın Şərq və Rusiya strategiyası haqda da demək olar.
Üç variant
Kapitolidəki sistem qüsuru üzündən təsadüfən hakimiyyətə gəlmiş populist milyarder? Bəlkə, lazımi anda, lazımi yerdə peyda olmuş prezident? Bəlkə, Amerika isteblişmenti dünya liderinin üzərinə düşən yükü daşıya bilmədiyini anlayıb, Yaxın Şərqdə həlli görünməyən ziddiyyətlər içərisində ilişib qaldığını dərk edərək, Avropa və digər ölkələr qarşısında müəyyən iqtisadi və digər öhdəliklərdən qurtulmaq fikrinə düşüb? Bir məqamı yada salaq: Tramp iqlim sazişinə qarşı çıxır və ekologiyanın qayğısına qalmağın ölkəsinə iş yerləri və milyardlarla dollar bahasına başa gəldiyini deyir.
Bəlkə, əslində, söhbət bir sıra müsəlman ölkələri vətəndaşlarının ABŞ ərazisinə girişinin çətinləşdirilməsindən və ya ümumiyyətlə, qadağan olunmasından gedir? Obama və ya Buşdan belə fikir eşidə bilərdikmi? Xeyr! Elə o anda qeyri-populyar, təxminedilməz addımları ilə tanınan prezident peyda olur və hər şey onun üzərinə atılır. Nəticədə, Amerika hakimiyyəti bir az nəfəs alır, Trampın adı istənilən halda tarixə yazılır, Vaşinqton güc toplamağa başlayır. Yeri gəlmişkən, iqtisadiyyatda vəziyyətin əla olması bunun təsdiqidir. Trampın «tvitomaniyası» da sübut sayıla bilər. Hər halda, gündə bir neçə dəfə paylaşılan emosional tvitlər bir tərəfdən ucuz təxribat kimi qiymətləndirilsə də, digər yandan gözəl strategiya da ola bilər. Çünki prezident qısa fikirlərilə müzakirə mövzusu və tonunu nəzarətdə saxlayır, ictimaiyyətin əhvalını yoxlayır.
Yoxsa Tramp, həqiqətən də, müstəqil, hiyləgərdir və öz oyununu oynayır? Hər halda, belə bir fikir var ki, Trampın çoxsimalılığı məcburiyyətdən doğur. Guya o, bununla istər daxili, istərsə də xarici təşəbbüslərinə əngəl olmağa çalışan rəqiblərindən qorunur.
2018-ci ilin noyabrında Konqresə seçki keçiriləcək. Bu seçkidə Tramp Konqresdə çoxluğa yiyələnməyə çalışacaq. Bəlkə də, ondan sonra dünya fərqli Tramp görəcək. Cəmi 1 il qalır…
TRAMPIN 1 İLLİK PREZİDENTLİYİ DÖVRÜNDƏ ABŞ-DA İQTİSADİİNKİŞAF
*          ABŞ-ın Fond bazarı 5,4 trilyon dollar artaraq, son onilliyin rekordunu vurub;
*          «Dow Jones Industrial Average» qiymətini 28,5% artırıb - son dəfə belə hal 1944-cü ildə Ruzveltin ikinci müddətə prezident seçildiyi dövrdə baş vermişdi;

A ONE-YEAR-OLD PRESIDENT
Exactly a year ago, on November 9, 2016, billionaire Donald Trump surprised the world by defeating Hillary Clinton, an experienced and extremely self-confident politician and presidential candidate. Despite millions of votes cast for the incumbent head of the White House, he still faces serious allegations of sexism, nationalism, anti-globalism, migrantophobia (especially regarding the migrants from Mexico) and so on. During 365 days of his tenure, the list of claims against Mr. Trump expanded making him the most unpopular president in American history. According to a CNN survey conducted by SSRS, only 36% of respondents are satisfied with president Trump, and almost 60% of citizens do not approve of his activities.
In fact, many prestigious American media are waging an undisguised war against their president, counting the days before Trump's departure from the Oval Office.
Different presidents, same agenda
During the past year, negative reactions to Trump’s presidency increased directly proportional to the number of his fulfilled campaign promises. The U.S., for instance, withdrew from the Trans-Pacific Partnership (TPP) and Paris Climate Accord, continued construction of oil pipelines previously frozen due to protests from Indians and environmental organizations, lifted restrictions on oil and gas production, and bans on the development of coal deposits.
On the other hand, the extremely favorable indicators of American economy sort of ‘spoil’ the general picture of discontent with Trump. Despite pessimistic forecasts on the collapse of financial markets and overall nervousness in business circles when Trump stepped into the White House, the stock market grew by $5.4 trillion, breaking the records of recent decades, while the Dow Jones Industrial Average increased by 28.5% for the first time since Roosevelt's re-election in 1944. Unemployment reached a record low 4.1% with some 1.5 million new jobs created, and GDP is growing steadily at around 3%. Although some analysts claim that the current state of affairs was laid down under Obama, these are the facts.
However, nothing changes for the ordinary people, who still support such wonderful and seemingly controversial things like health insurance, rights to abortion, migration, bearing arms, etc. Perhaps that is the reason these issues are never solved radically in the U.S. and remain the most relevant topics for political rhetoric of successive election campaigns occupying the minds of the electorate as irrefutable proofs of freedom in American society.
Thus, Trump has not yet managed to abolish the Obamacare, an action promised to be an important point of his election program. Incidentally, the Obama administration has inherited the infamous issue of health insurance from the preceding Bush administration, and so on. Presidents and their approaches change but the agenda remains one and the same. Just like the disputes that arise after each next incident as to whether the Americans should be deprived the right to bear arms.
Over the past few weeks, there have been two mass shootings in the U.S. committed without any particular cause and with demonstrative cruelty. On October 2, retired pensioner Stephen Paddock (64) shot from the 32nd floor of his hotel room killing 59 and injuring 527 people at the country music festival in Las Vegas. On November 5, Devin Kelly (26), a former airman fired from the USAF after assaulting his own family, killed 26 parishioners of a Baptist church in Sutherland Springs, TX. It is evident that the victims of both crimes were mostly white Americans, country music lovers, farmers, Baptists, most likely Republicans. In other words, just an ideal portrait of the Trump electorate, who really liked his call to make America great again. No one will tell us whether both incidents were crafted intentionally or were a product of an evil coincidence. But there is a serious and obvious problem, yet everything fits to the customary framework.
Following the script
Is it possible that Trump follows an unusual course in foreign policy, which seemingly remains in a state of utter confusion? During his election campaign, president Trump was heavily criticizing China accusing it of currency manipulation. After becoming a president, however, Chairman Xi Jinping was one of the first leaders meeting with Trump. A year later, he concluded that cooperation is the only right choice for the U.S. and China. Trump agrees to follow the One-China policy to maintain peace and stability around the South China Sea, despite Beijing’s active military presence in the region. During his recent visit to Beijing, the American leader signed a number of contracts and agreements with China worth a record $250 billion. Both Trump and Xi announced that they were ready to coordinate financial and monetary policies, including the cooperation in military, cyber security, and humanitarian spheres. Surprisingly, everything seems quite well for the countries that have recently been expected to fight with each other.
Trump is warned that as soon as he renounced the ideas of globalization, China has become the number one contender for dominance in the global economy and that Beijing has systematically strengthened its positions in the IMF, World Bank and WTO, actively seeking access to new export markets and investing in IT and artificial intelligence. The objective of the Chinese One Belt, One Way policy is to establish new and strengthening old ties between Europe and Asia. In fact, Xi Jinping has significantly strengthened his power after the Congress of the Chinese Communist Party held in October. The Economist even called him the most influential person in the world. Currently, the share of Beijing in the total volume of world exports reaches 14%, while the U.S. remains the second runner with 10%. In short, the position and leadership of the U.S. seem to be under serious threat, although China is not eagerly anxious to take the lead as an arbitrator of international affairs without a set of ideological values such as democracy and freedom of speech predominantly exploited by the U.S. However, the main thing remains completely different. After all, the U.S. and China simply cannot have major arguments, as American securities tie them so strongly that ‘poor health’ of any one of them will have serious effects on another.
Trump’s attitude to NATO, which he calls an unnecessary and outdated organization, is about the same. In fact, these words do not mean anything. Not only because the U.S. and NATO are inseparable, but because NATO is the offspring of Washington and continues to fulfill its primary function, which is to restrain Russia. That is why European countries conduct military exercises and deploy additional American troops on their territories.
Incidentally, Russia is perhaps the most relevant item in Trump’s foreign policy agenda. For the first time in American history, the incumbent president is constantly accused of having close ties to Moscow. According to the polls, the number of Americans that believe in accusations is growing with 44% of respondents being ‘very concerned’ with these reports. In such a situation, the White House is unable to establish contacts with the Kremlin contrary to the expectations of positive changes in Russian-American relations a year ago. Over the past year, Russia and the U.S. have treated each other more unfriendly. During Trump's short tenure in the White House, Moscow and Washington have already exchanged several diplomatic scandals including the expulsion of diplomats, confiscation of diplomatic properties, and suspension of visa operations. The U.S. imposed new sanctions against the Russian Federation and resolutely intended to oppose Russian propaganda - the Russian RT channel broadcasting in English on the territory of the U.S. has officially lost its media status and become a ‘foreign agent’. Trump and Russian President Vladimir Putin could not even hold a full meeting at the recent APEC summit in Vietnam. But after all, relations between Moscow and Washington are still far away from being well and Trump's actions do not add anything new to encourage them.
What about the promise of the American president to refrain from interfering in the affairs of other states? On the contrary, Trump is closely involved in the North Korean issue almost reaching the dangerous line throughout the year. When Pyongyang promised to bomb American Guam, the U.S. president threatened North Koreans with a "fury like the world has never seen." Everything sounded so serious that the media warned about a nuclear war. In addition, Trump refreshed the Iranian problem, increased the U.S. presence in Afghanistan, and ordered to bomb Syria in April. In fact, these are just words – Trump has not started any war yet. His strategy for Pyongyang is completely unclear, as with regard to Iran, Syria, the whole Middle East, and Russia.
Three options
Who is Mr. Trump – a populist billionaire swept to power accidentally because of a system failure on the Capitol Hill? Or maybe he is the president who took the power in good time when the American establishment realized that it was unable to cope with all the burden of international affairs outside Washington, insoluble contradictions in the Middle East and was reluctant to carry some economic and trade obligations to Europe and other countries. Trump, for example, consistently opposes the climate agreement claiming that environmental protection draws jobs and billions of dollars from the U.S. He also supports measures to tighten or even restrict the entry into the United States for citizens of several Muslim countries. Could you imagine this done by preceding administrations of Obama or Bush? No. But now we have a president, who has an image so unpopular and unpredictable that all failures can be blamed on. In return, the U.S. authorities get a necessary pause, Trump writes his name to the history, at least guaranteeing personal benefits from the ongoing processes, and Washington is accumulating strength. The excellent state of American economy, by the way, is an eloquent confirmation of this thesis. Even Trump’s tweetomania can serve as a proof. On the one hand, emotional daily tweets can be regarded as a cheap provocation; on the other hand, it looks like an excellent strategy, as with his short messages, the president perfectly controls the agenda and the tone of discussions probing the popular mood.
Or maybe Trump is independent, cunning and building his own game? After all, there are opinions that Trump's diversity of personalities is a forced one helping him to prevent assaults of his opponents, who hamper many of his initiatives, both internally and externally.
In November 2018, there will be additional elections to Congress, where Trump can try to achieve the majority. Then, perhaps, the world will get to know another Trump. We still have a year ahead...