Diplomatik müşavir Sami Al-Maşad: «Ermənistanın tarixi təhrif edən, həqiqətə zidd iddiaları çoxdur»
Misirli diplomatik müşavir Sami Al-Maşad Azərbaycan tarixi və mədəniyyətinə, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixinə, dünyanın güc mərkəzlərinin bu və digər bənzər münaqişələrlə bağlı mövqeyinə dair çoxsaylı məqalə və kitabın müəllifidir. «Bu mövzular yalnız məni deyil, ümumilikdə beynəlxalq ictimaiyyəti maraqlandırmalıdır. Dağlıq Qarabağdakı problem Avropa üçün ən əhəmiyyətli münaqişədir. O, faktiki olaraq lokal səviyyədən beynəlxalq səviyyəyə yüksəlib və biz onu həll etməliyik. Lakin bu münaqişənin real həlli yalnız beynəlxalq hüquq çərçivəsində mümkündür. Elə etmək lazımdır ki, problem dondurulmuş vəziyyətdə qalmasın. Çünki onun fəsadları regionda növbəti müharibəyə aparıb çıxara bilər», - deyə «Region Plus» jurnalının qonağı olan Sami Al-Maşad bildirib.
Al-Maşad deyir ki, o, regionla bağlı araşdırmalar aparan zaman yalançı erməni alimləri tərəfindən tarixin kobud şəkildə təhrif olunduğunu görüb və bu səbəbdən də, saxtakarlıqların ifşasına töhfə vermək qərarına gəlib. Nəticədə, o, bu saxtakarlıqlardan ibarət bütöv bir ensiklopediya hazırlayıb.
- Sami, ensiklopediyanız nədən bəhs edir?
- O, tarixin təhrifinin qarşısını almağa hesablanıb. Biz burada ermənilərin yol verdiyi saysız-hesabsız tarixi saxtakarlıqlara rast gəldik. Bu saxtakarlıqları sənədlər əsasında araşdırır, ermənilərin dediklərini, yazdıqlarını sübuta yetirəcək heç bir sənəd tapa bilmirik. Biz diqqətimizi, ilk növbədə, Azərbaycanın, həmçinin etnik təmizləmə və demoqrafik vəziyyətin dəyişməsi məqsədilə erməniləri azərbaycanlıların kütləvi qətliamına yönəltmiş dövlətlərlə bağlı əsl tarixin öyrənilməsinə, eyni zamanda ermənilərin ilk dəfə Qafqazda nə vaxt peyda olduqlarını müəyyənləşdirməyə, İrəvanda aparılmış etnik təmizləmələrin tarixini üzə çıxarmağa yönəltmişik. Tarix bizə bu cinayətlərlə bağlı həqiqətləri göstərir. Ensiklopediyamız İrəvanın necə Ermənistanın paytaxtına çevrildiyindən, İrəvan xanlarından, ermənilərin Çuxur-Saada (İrəvan) köçürülməsinin səbəblərindən, İrəvan xanlığının sakinlərindən və onların mənşəyindən, həmçinin Qaraqoyunlu dövlətinin ərazisində erməni kilsəsi tərəfindən mənimsənilmiş Azərbaycan torpaqlarından bəhs edir.
Ensiklopediyanın ikinci hissəsində beynəlxalq birliyin, BMT-nin Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi (BƏM) kimi qurumların milli zəmindəki münaqişələrin, sərhəd mübahisələrinin həllindəki rolu, onların həlli üçün mövcud olan modellər və vasitələr müzakirə olunur. Ensiklopediyada forma və məzmununa görə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə bənzəyən bir çox problemlərdən danışılır. Lakin BMT Təhlükəsizlik Şurasının, BƏM-in onların həllinə yanaşması fərqlənir. Necə deyərlər, ikili standartlar göz qarşısındadır.
Ensiklopediyamızın sonunda Beynəlxalq Cinayətlər Məhkəməsinin (BCM) Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllindəki rolu müzakirə olunur, cinayət tribunalının keçmiş Yuqoslaviya ilə bağlı qərarı təhlil edilir.
- Erməni saxtakarlıqlarının izlərinə hansı tarixi əsər və ya sənədlərdə rast gəlmisiniz?
- Bu gün belə hallar istər internetdə, istər müxtəlif kitablarda kifayət qədərdir. Ermənilərin ali məktəblər üçün buraxdığı əksər kitablarda yer almış məlumatlardan belə məlum olur ki, onlar yaşadıqları ərazilərə dair tarixi faktları bilməyən, yalanlara inanan cahil bir nəsil formalaşdırmağa çalışır.
- Cənubi Qafqaz ərazisində erməni dövlətinin yaradılması haqda nə deyə bilərsiniz?
- Buralarda Ermənistan adında heç nə olmayıb. Bu, onların hər yanda durmadan yaydıqları ağ yalandır. Ermənistanın bir dövlət kimi foralaşmasının tarixi I Nikolayın 1828-ci il 21 mart tarixli fərmanına bağlıdır. Həmin fərmana əsasən, Azərbaycanın Naxçıvan və İrəvan (Erivan) xanlıqları «Erməni vilayəti» adlı yeni inzibati ərazinin xeyrinə ləğv edilib. Ona isə rus rəsmiləri nəzarət edib. Sonradan - 1849-cu ildə Erməni vilayətinin adı dəyişdirilərək Erivan quberniyası qoyulub.
Əsas hədəflərinə nail olmağa çalışan ermənilər rus hakimiyyətini Azərbaycandakı alban xristian patriarxiyasının ləğvinə, onun mülkiyyətinin isə erməni kilsəsinə verilməsinə razı sala bilib. Keçmiş Albaniyanın qərb bölgələrinin (Qarabağ regionu) yerli alban əhalisi dövlət suverenliyini itirdikdən sonra, ermənilərin köçünün də davam etməsilə tədricən qriqoryanlıqla assimilyasiya olublar. Yəni bölgədə albanların erməniləşdirilməsi prosesinə başlanılıb.
- Tarixi detallara varmadan yalnız onu deyək ki, ermənilər buranın köklü əhalisi olduqlarını iddia edirlər. Halbuki nüfuzlu alimlər ortaya onların buralara sonradan köçürüldüklərini sübut edən dəlillər qoyur.
- Müqəddəratı təyinetmə və ərazi bütövlüyü prinsipləri arasında qarşılıqlı əlaqənin olduğunu nəzərə alsaq, görürük ki, Ermənistanın iddialarının heç bir əsası yoxdur. Çünki ermənilər buranın köklü əhalisi deyil, onların yaşadıqları bu torpaqlar tarixən heç zaman onlara məxsus olmayıb. Ümumiyyətlə, ermənilərin tarixi təhrif edən, həqiqətə zidd iddiaları çoxdur. Beynəlxalq hüqunun prinsiplərinə, məsələn, dövlətlərarası münasibətləri tənzimləyən, hər bir dövlətin ərazinin toxunulmaz olduğunu təsdiqləyən BMT Nizamnaməsinə əsasən, xalqlar suverenlik hüquqlarını dövlət və ya insanlar qrupu tərəfindən hər hansı repressiyaya, hədəyə yol vermədən əldə etməlidir. Bununla yanaşı, hər bir dövlət işğala məruz qaldığı təqdirdə, öz torpaqlarını suverenliyini tam bərpa edənədək qorumaq hüququna malikdir.
Ermənilərin arqumentləri isə xülya və yalan üzərində qurulub - guya bu ərazilər Ermənistana məxsusdur. Tarixdə belə fakt yoxdur; bu fikirlərə yalnız ermənilərin özlərinin buraxdığı yalan dolu kitablarda rast gəlinir. Bundan başqa, ermənilərin yaşadıqları hər yerdə daim muxtariyyət, müstəqillik tələb etdikləri də hər kəsə məlumdur.
- Müasir Ermənistanın qonşuları ilə münasibətlərini necə qiymətləndirirsiniz?
- Ermənistan dünyada qonşuları ilə ən pis münasibətlərə malik dövlətlərdəndir. Gəlin, onun hər bir qonşusu ilə münasibətinə ayrılıqda nəzər salaq.
Türkiyə ilə münasibətlər. Təəssüf ki, burada böyük rol hər iki xalqın bir-birinə qarşı tolerantlıq səviyyəsindədir. Ermənilər Türkiyəni 1915-ci ildə «erməni soyqırımı» törətməkdə günahlandırır, Ankara isə deyilənləri rədd edir. Türklər 100 il əvvəl baş vermiş həmin hadisələrin müasir Türkiyə yox, Osmanlı imperiyası tərəfindən törədildiyini bildirir. Yeri gəlmişkən, bununla yanaşı, türk istorioqrafiyası «soyqırımı»nı erməni saxtakarlığı sayır.
Tarix elə gətirib ki, Türkiyə ilə Ermənistan bir-birinə yaxşı münasibət bəsləmir. Ermənistan hələ də Türkiyəni Şərqi Anadolunu ermənilərin əlindən almaqda günahlandırır. Türkiyə isə analoji qaydada Ermənistanı Qarabağ müharibəsinə görə tənqid edir. Ankara bu məsələdə türk müttəfiqi olan Azərbaycana açıq dəstək verir. Ermənistan-Türkiyə sərhədi 1994-cü ildən bağlıdır. Nə qədər ki, hər iki tərəf millətçi mövqedən çıxış edir, münasibətlərin düzələcəyinə ümid yaranmayacaq.
Gürcüstanla münasibətlər. Ermənistanla Gürcüstanın təhlükəsizlik məsələlərinə yanaşması fərqlidir. Əslində, onlar bu məsələdə iki fövqəldövlətin mövqeyindən çıxış edirlər. Bu, 2008-ci ildə Gürcüstanla Rusiya arasında baş vermiş müharibədən sonra özünü daha aydın göstərməyə başlayıb. Moskva istər ikitərəfli, istərsə də Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı çərçivəsində Ermənistanın əsas hərbi-siyasi tərəfdaşıdır.
Ümumiyyətlə, postsovet dövründə Gürcüstanın Ermənistana və ermənilərə münasibəti pis olub. Bu, Tbilisinin Moskva-İrəvan alyansına mənfi münasibətindən irəli gəlir.
İrəvan isə öz növbəsində, Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycan arasındakı əməkdaşlığı müşahidə etməklə məşğuldur. Bu əməkdaşlıq Ermənistanın kommunikasiya blokadasını daha da gücləndirir.
Bu iki dövlətin regional etnik münaqişələrin həllilə bağlı mövqeyinə gəlincə, Gürcüstan dövlətlərin ərazi bütövlüyü (Abxaziya və Cənubi Osetiya ilə bağlı), Ermənistan isə müqəddəratı təyinetmə prinsipini (Dağlıq Qarabağ) dəstəkləyir.
Bu iki dövlət arasındakı münasibətlərdə Gürcüstanın əhalisinin əksəriyyəti erməni olan Cavaxetiya regionu da vacib rol oynayır. Ermənistanla həmsərhəd olan bu inzibati ərazidə 100 min erməni qarşılıqlı fobiya və narahatlığa səbəb olub. Lakin iki tərəf arasında ortaq baxışlar da var. Məsələn, Ermənistan Abxaziya ilə Cənubi Osetiyanın müstəqilliyini tanımır, Gürcüstan isə öz növbəsində Qarabağ münaqişəsilə bağlı neytrallıq nümayiş etdirməyə çalışır.
Qlobal səviyyəyə gəlincə, Aİ-nin «Şərq tərəfdaşlığı» proqramı çərçivəsində onların mövqeləri çox bənzərdir. Bundan başqa, Ermənistanla Gürcüstan bir-birinə ABŞ-la münasibətlər vasitəsilə də bağlıdır. Yəni Birləşmiş Ştatlarda güclü erməni icması var, Gürcüstan isə Vaşinqtonun ciddi siyasi dəstəyini alır. Bütün sadalananların nəticəsi olaraq, Tbilisi ilə İrəvan arasında kifayət qədər sabit «modus vivendi» hökm sürür.
İranla münasibətlər. İranın strateji cəhətdən Ermənistana meyilli olması Tehranın Azərbaycandan hələ də ehtiyat etməsilə əlaqəlidir. Söhbət Azərbaycanın mümkün irredentizm və Xəzər dənizinin resursları uğrunda mübarizədən gedir. Nəhayət, İran Qafqazda mövqelərini gücləndirməklə, ABŞ-ın burada mövcudluğuna qarşı çıxa, ənənəvi rəqibləri olan Türkiyə ilə İsrailin strateji iddialarına cavab verə bilər.
Belə ümumi düşüncələrlə yanaşı, Ermənistan-İran alyansının dərin köklərini, onun sülhə, regional sabitliyə təsirlərini də vurğulamaq lazımdır. Bu baxımdan, dini fərqliliyə rəğmən, iki ölkəni bağlayan coğrafi və tarixi amillər qeyd olunmalıdır. Eyni zamanda Tehranla İrəvanın alyans yaratdığı dövrü - ötən əsrin 90-cı illərindəki vəziyyəti, bunun hər iki tərəf üçün maddi-iqtisadi səmərəsini unutmaq olmaz.
Nəhayət, iki ölkə liderinin nümayişkaranə şəkildə qurduğu dostluq münasibətlərinin əsl strateji məqsədlərini müəyyənləşdirmək üçün «səthi» siyasətin çərçivələrindən çıxmaq lazımdır. Bu tərəfdaş ölkələrin hər biri qarşılıqlı səmərəli diplomatik prosesdə vacib rol oynayır. Söhbət onların hər birinin Böyük Qafqaz regionundakı müvafiq rolunu təmin edən prosesdən gedir. Onların gizli gündəmi ATƏT-in Minsk Qrupunun Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə göstərdiyi səylərə, həqiqətən də, zərbə vura bilər.
Rusiya ilə münasibətlər. Moskva da özünün regional siyasətində, həmçinin Türkiyə və Azərbaycanla münasibətlərində İrəvanın mövqeyini nəzərə almaya bilməz. Bu, Rusiyanın Dağlıq Qarabağda hərbi əməliyyatların bərpasının qarşısını almaq cəhdlərinə də aiddir. Bəzən bu, «iti idarə edən quyruq»» prinsipini xatırladır. Son illərdə Ermənistan Rusiya üçün daha vacib ölkəyə çevrilir. Moskva anlayır ki, Ermənistanı «itirmək» onun Cənubi Qafqazda hərbi-siyasi mövcudluğunun sonu demək olacaq.
Məhz bu səbəbdən Kreml Ermənistanın 2013-cü ilin noyabrında Aİ-nin Vilnüsdə keçirilən «Şərq tərəfdaşlığı» sammitində Brüssellə assosiativ saziş imzalamaq cəhdinə qısqanc münasibətini gizlətməmişdi. Moskvanın İrəvana təsir imkanlarının sərhədlərisə 2008-ci ilin avqust müharibəsindən sonrakı dövrdə Ermənistan-Gürcüstan münasibətlərinin fonunda daha aydın görünməyə başlayıb.
Bu müharibə Ermənistan üçün bir sınaq idi. Rusiya (Ermənistanın hərbi-siyasi müttəfiqi) ilə Gürcüstan (tarixən Ermənistanın yaxın qonşusu və əsas nəqliyyat yolu) arasındakı müharibə zamanı İrəvan neytrallığını qoruyub saxladı. Halbuki Moskva ona Abxaziya və Cənubi Osetiyanın müstəqilliyini tanıması üçün təzyiq göstərirdi.
Münasibətlərin coğrafi, siyasi və regional kontekstini nəzərə alsaq, Rusiya ilə Ermənistan arasında hələ ki, başqa əməkdaşlıq formatı mümkün görünmür. Nə qədər ki, İrəvan investisiya və silah tələb edəcək, Moskva isə onun Qafqazda mövcudluğuna şərait yaradan strateji tərəfdaşa ehtiyac duyacaq, bu əməkdaşlıq formatı davam edəcək.
- Biz rəsmi İrəvandan Azərbaycanla yanaşı, mütəmadi olaraq Türkiyə və Gürcüstana qarşı da ərazi ididaları eşidirik. Ermənistan Türkiyənin «erməni soyqırımı»nı tanımasını tələb edirsə, məsələnin araşdırılması üçün birgə elmi komissiyanın yaradılmasına, arxivlərin açılmasına niyə razılıq vermir?
- Tarix boyu Qərb ermənilərə öz hədəflərinə nail olması üçün əlverişli şərait yaradıb. Qərb hər zaman, xüsusilə 2001-ci ilin 11 sentyabrından sonra islam dünyasına qarşı bir çox iddia irəli sürüb. Ermənistanın «soyqırımı» məsələsindən əl çəkməməsi də dünya birliyinin, xüsusilə Qərbin onlara acımasına nail olmaq, bununla da, öz müqəddəratını təyinetmə prinsipindən yararlanmaq məqsədi güdür. Üstəlik, xristian Qərbinin əsas hədəflərindən iri hərəkətdə olan islam dalğasının, islam həmrəyliyinin qarşısının alınmasıdır.
Osmanlı İmperiyasının ermənilərə qarşı «soyqırımı» törətdiyi təsdiqlənərsə, bu, islamın imicinə mənfi təsir göstərəcək, Qərbin fəal şəkildə təbliğ etdiyi islam terroru ideyasının təsdiqi olacaq. Ermənistan isə bu ziddiyyətlərdən istifadə edərək fövqəldövlətlərin işinə yarımaq cəhdlərini davam etdirəcək.

THE INDUSTRY OF LIES
Diplomatic counselor, Sameh AL-MASHAD: "Armenia has many claims – historically disruptive and contradicting the truth".
Sameh Al-Mashad is a diplomatic counselor from Egypt, who has authored numerous publications and books on the history and culture of Azerbaijan, history of the Nagorno-Karabakh conflict and the position of world powers on this and similar conflicts. “Not only should me but the international community as a whole be interested in these topics. The conflict in Nagorno-Karabakh is the most significant for Europe, which in fact has grown to international level. We must solve this conflict finally. Real solution is possible under the tenets of international law but without freezing it even more. Otherwise, this will lead to an outbreak of yet another regional war," said Sameh Al-Mashad after visiting Region Plus. According to him, his researches on the region have revealed the worse violations of historical facts by Armenian pseudo-scientists. Thus, Al-Mashad decided to contribute to the exposure of falsifications, which resulted in the publication of an entire encyclopedia.
Sameh, what is your encyclopedia about?
My encyclopedia is about correcting the history for Azerbaijan because we have found many historical falsifications made by Armenians. So, we follow all these falsifications and respond to them one by one in our documented research. Alas, we do not get any documented evidence about what the Armenians say and write everywhere. We focus on the right history of Azerbaijan and the states, which rule Armenian massacres against the Azerbaijanis for the purposes of ethnic cleansing and demographic change. It is about the first appearance of Armenians in the Caucasus and ethnic cleansing practiced by Armenians. Her Holiness History bears witness to these facts. It is about how Yerevan became the capital of Armenia, leaders who ruled Irawan (Yerevan), factors that facilitated the resettlement of Armenians in the land of Jakharsad (Irawan), residents of the Emirate of Irrawan and their origins, Azerbaijani lands acquired by the Armenian Church after the transfer of Armenian Catholicism to Ochilska in 1441 in the territory of Azerbaijani Karakoyonlu.
In the second part of this Encyclopedia, we discuss the role of international community and the role of international organizations such as the International Court of Justice and International Recognition.  What are the international border disputes, available models and addressing them? Different judicial control mechanisms, solving border disputes under the international law.
In our Encyclopedia, we present many conflicts that are similar to Nagorno Karabakh conflict in terms of form and substance. However, the interaction of the UN Security Council and the Court of Justice differed with it. It had to be mentioned as an objective, diplomatic and comparative study in which we find a conformity with the policy of double standards.
At the end of our Encyclopedia, we focus on the role of International Criminal Court in resolving the Azerbaijani-Armenian conflict based on the corresponding model and analysis of the Statute of the Criminal Tribunal regarding the former Yugoslavia.
In which historical works or documents did you find the traces of Armenian falsifications?
It is everywhere on the web. Using many Armenian books at their universities, Armenians want to create generations and people who believe in lies and know nothing about the historical facts of the territory where they reside.
What can you tell us about the establishment of Armenian state on the territory of South Caucasus?
There was nothing called Armenia. This is a hoax they promote everywhere to guarantee the right of self-determination. Armenia was established upon a decree issued by Tsar Nicholas I on 21 March 1828, when the Azerbaijani khanates of Nakhichevan and Erivan were dissolved and replaced by a new administrative entity known as the “Armenian oblast” administered by Russian officials; in 1849, the Armenian oblast was renamed to the province (governorate) of Erivan.
In pursuit of their ultimate goals, Armenians persuaded the Russian authorities to abolish the Albanian Christian patriarchate, which had been in operation in Azerbaijan for years, and to transfer its property to the Armenian Church. Following the loss of their state sovereignty and distinct confessional identity, local Albanian population in the western regions of former Albania (Karabakh region), into which Armenian settlers continued to pour, gradually started to undergo a process of Gregorianization, or Armenianization.
We would like to note here, without getting into historical details, that Armenians claim their autochthony. Yet many distinguished scholars prove the foreign nature of Armenian people.
Since there is a correlation between the right to self-determination guaranteed to the people and the principle of territorial integrity, we find that these rights fall entirely from Armenia's claim that the Armenians are people and possess the lands they inhabit.  We cannot find historical evidences that they had a state in any part of the world. They have many claims that falsify history and delude the truth. In accordance with the principles of international law, which regulate affairs between different states, territorial integrity of states is inviolable. To exercise its sovereignty without any repression or threat that may be exercised by any state or group in accordance with the Charter of the United Nations, for the sake of international peace and security after the two world wars that the world suffered from their scourge, which shows that the right to self-determination is the right of countries that are already in existence and their lands are occupied. They have right to defend their land and deprive them until their full sovereignty is restored.
Armenians base their arguments on illusions and lies that these territories specifically belong to Armenia and that Azerbaijanis are aggressors. There is no historical evidence for these claims except in the books of falsehoods, which they create on their own. In addition, Armenians used to claim autonomy and independence in any land they inhabit.
How would you evaluate the relations of modern Armenia with neighboring states?
Armenia's relations with the neighboring countries are one of the most complicated relationships in the world.
Armenia's relations with Turkey
Unfortunately, their level of tolerance on each other is unsatisfactory. Armenians blame Turkey for the so-called Armenian Genocide (1915), which Turkey does not recognize because Turks consider it was the legacy of the Ottoman Empire, not modern Turkey. If you are reading Turkish history, for instances, the genocide is often viewed as “Armenian fabrication”.
Historically, Turkey and Armenia do not favor each other. Armenia still blames Turkey for taking Eastern Anatolia from the Armenians. Turkey, meanwhile, attacks Armenia for the war in Karabakh and Turkey often shows supports for Azerbaijan, its fellow Turkic ally. Armenia and Turkey have their borders shut since 1994. There is no hope of reviving the relations as long as both two countries remain nationalistic.
Armenia's relations with Georgia
It is mainly based on security issues. Armenia and Georgia have different approaches to opposing major-power backers. This has been especially obvious since the August 2008 war between Georgia and Russia, as the latter is Armenia’s main military-political partner, both bilaterally and through the Collective Security Treaty Organization.
The Georgian attitude toward Armenia and Armenians in the post-Soviet period has been shaped by negative perceptions of the ongoing alliance between Moscow and Yerevan.
Armenia monitors close cooperation between Turkey and Azerbaijan, which is deepening the existing transport and communications blockade of Armenia. As to the position of the two states on the settlement of regional ethnic conflicts, Georgia supports the principle of territorial integrity (in the case of Abkhazia and South Ossetia), while Armenia advocates for the principle of self-determination (Nagorno-Karabakh). The issue of Georgia’s Javakheti region predominantly populated by Armenians plays an instrumental role in their bilateral relations. Hundred thousand ethnic Armenians living in this administrative-territorial region bordering with Armenia have created mutual concerns and phobias. However, both countries have points of collegiality. For example, Armenia does not recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia, while Georgia strives to maintain neutrality in the Karabakh conflict.
On the global level, within the tenets of the European Union’s Eastern Partnership, the positions of the two countries are quite similar. Moreover, Armenia and Georgia are connected via relations with the United States, given the influential Armenian-American communities there and U.S. political support for Georgia. The overall result of all the above is a relatively stable modus vivendi between Tbilisi and Yerevan.
Armenia's relations with Iran
Iran’s strategic positioning in favor of Armenia is also due to ongoing tensions with Azerbaijan over a supposed Azerbaijani irredentism and the struggle for the resources of the Caspian Sea. Lastly, taking a strong position in the Caucasus allows Iran to oppose America’s involvement in the region and to respond the strategic ambitions of its traditional foes: Turkey and Israel. Beyond such general considerations, this report aims at underlining the deep roots of the Armenian-Iranian alliance and its consequences for peace and regional stability.
From this standpoint, it will highlight the close geographical and historical links that brought the two nations closer together despite their religious differences. We will also review and analyze the conditions under which Tehran and Yerevan formed their alliance in the 1990s, and which tangible economic benefits they received from it.
Finally, we will attempt to overcome placard politics in order to identify strategic objectives behind the demonstrations of friendship made by both countries’ leaders. Each of the two partners plays an important role in diplomatic process put in place by the other to ensure its role in the Greater Caucasus region. Their hidden agenda could indeed undermine the efforts undertaken under the authority of the OSCE Minsk Group on the peaceful settlement of Nagorno-Karabakh conflict. Similarly, Armenia could offer Iran a way out to evade international sanctions, hence delaying the solving of Iran's nuclear issue.
Armenia's relations with Russia
Moscow has to consider the opinion of Yerevan in its regional policies as well, whether in its relations with Turkey and Azerbaijan or its efforts to prevent a resumption of hostilities in the Karabakh conflict.
Sometimes this can be likened to the principle of “a tail wagging the dog.” Armenia has become increasingly important to Russia in recent years.  Moscow understands that if it also “loses” Armenia, this would mean the end of Russia’s military and political presence in the South Caucasus.
That is why the Kremlin does not even try to conceal its jealousy as it watches Armenia’s efforts to strengthen ties with the EU and sign an Association Agreement and Deep and Comprehensive Free Trade Agreement at the November 2013 Eastern Partnership summit in Vilnius. The limits of Moscow’s influence over Yerevan were evident in the development of Armenian-Georgian relations after the 2008 war between Russia and Georgia.
That war was a test for Armenia, which allowed it to once again demonstrate the effectiveness of complementarism as a conceptual basis for Armenian foreign policy. Indeed, during the war between Russia (its military-political ally) and Georgia (Armenia’s closest neighbor historically and main transportation hub), Armenia was able to maintain an active neutrality, despite pressure from Moscow to recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia.
In the end, however, Armenian-Russian relations are likely to persevere over areas of difference. Due to geographical, political, and regional contexts, another kind of cooperation is likely impossible for now. The current format of cooperation will persist as long as Yerevan requires arms and investments and Moscow wants a strategic partner that can assure its military-political presence in the Caucasus
In particular, apart from Azerbaijan, we can often here territorial claims of official Yerevan to Turkey and Georgia. Why does Armenia insist on the recognition of the so-called Armenian genocide by Turkey, yet opposing the establishment of a joint scientific commission and the disclosure of archives for researches?
The West has always had many reservations towards Islamic societies. This is especially true after the events of September 11.
Armenia's attempt to preach the so-called genocide is an attempt to enjoy a sympathy of the world, especially of the West, which would guarantee the right of self-determination to Armenia. One of the most important objectives of the Christian West was preventing the tide of Islam, and the idea of Islamic solidarity.
If it proves that the genocide was against the Armenians by the Ottoman Empire, this will negatively affect the image of Islam and confirm the idea of Islamic terrorism promoted by the West in all the fora. Armenia aims to fill in the gaps in the goals and directions of the superpowers, as they are good coexistence in cracks and interfaces.