KÜÇƏNİN GÖZLƏNİLMƏZLİYİ
Ağdəs BAĞIRZADƏ: "Müxtəlif insanlar, əslində, emosional, hisslərlə dolu həyatı eyni cür yaşayırlar. Bizim hamımızı bu həyat eşqi birləşdirir»
15.12.2017
Ağdəs Bağırzadənin şəkilləri lakonik və yaradıcıdır. Onların hər biri sanki fotoqraf tərəfindən izlənmiş və bir anlığa dondurulmuş həyat kimidir. Qar örtülü cığırlar, boş qalmış quş qəfəsi, qədim möhtəşəm qapılar, zəncirlərin ağır halqaları. Ağdəs ətrafımızdakı dünyanın ən maraqlı detallarını seçməyi və əbədiləşdirməyi bacarır. «R +» jurnalının bugünkü qonağı məşhur Bakı fotoqrafı Ağdəs Bağırzadədir.
- Ağdəs, hər şey necə başladı? Necə oldu ki, fotoqraf oldunuz?
- Həyatımı fotoqrafiya ilə bağlayacağımı heç düşünməmişdim. Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbini bitirdikdən sonra Musiqi Akademiyasına daxil olmağa hazırlaşırdım. Ancaq imtahanlara bir neçə həftə qalmış əlimi zədələdim. Və musiqiçi karyerasını unutmaq məcburiyyətində qaldım. Mən Qərb Universitetinin «Biznes, idarəetmə və bankçılıq» fakültəsinə daxil oldum. Bir müddət İsrailin Azərbaycandakı səfirliyində çalışdım, sonra paytaxtın turizm agentliklərindən birində, daha sonra isə bir neçə şirkətdə işlədim. Sonra anladım ki, foto sənəti məni özünə çəkir.
İlk şəkillərimi valideynlərimin tanışlarından birinin müəyyən müddətə istifadə etmək üçün mənə verdiyi köhnə "Zenit"in köməyi ilə çəkdim. Sonra mən özümə «Zenit» aldım və iki il ərzində yalnız əyləndim. İlk ciddi işlərim gözlənilmədən ortaya çıxdı - bir qrup tələbə ilə birlikdə döyüş zonasını ziyarət etdim. Oradan ilk ciddi reportajımı gətirdim. Bu seriyadan olan şəkillər indiyə qədər İncəsənət Akademiyasının foyesində asılıb.
- İlk fərdi fotosərginiz nəyə həsr edilmişdi?
- Azərbaycanın caz musiqiçilərinə. Mən Bakı Caz Klubunda tez-tez olurdum, orada musiqi dinləməyi, məşqlər və konsertlər zamanı baş verən hər şeyi çəkməyi xoşlayırdım. Yəni məndə çox sayda maraqlı portretlər toplanmışdı və qərara gəldim ki, ictimaiyyət onları görməlidir. "Müasir İncəsənət Mərkəzi" qalereyası ilə razılaşdım, bütün qəhrəmanlarımı sərgiyə dəvət etdim, amma sərgini onlara həsr etdiyimi gizlətdim.
Yalnız özləri ilə musiqi alətlərini gətirmələrini istədim. Dostlarım - musiqiçilər maraqlandılar və hər biri təyin olunan gün təyin olunmuş yerə gəldi. Salonda girərkən onların necə heyrətləndiyini özünüz təsəvvür edin, onlar divarlara asılan portretlərini gördülər. Sərgi yavaş-yavaş ekspozisiya qəhrəmanlarının elə birbaşa qalereya salonunda təşkil etdiyi konsertə çevrildi. Özünəməxsus caz-parti alındı.
- Sizin fotoşəkilləriniz müxtəlif ölkələrdə - Böyük Britaniya, ABŞ, Çin, Türkiyə, Rusiya, Polşa, Sloveniya, Avstriya kimi ölkələrdə tez-tez nümayiş olunur. Son xarici sərginiz haqqında danışın.
- Sonuncu fərdi fotosərgilərimdən biri beş il bundan əvvəl Milanın müasir incəsənət mərkəzi "Zamenhof"da baş tutub. Sərgi «The other side of me» ("Mənim digər tərəfim") adlanırdı. İtaliyada sərgini təşkil etməyi mənə Turində təqdimatdan sonra təklif etdilər, onda mən yerli qalereyanın direktoruna işlərimdən birini hədiyyə etmişdim. O, mənim çəkdiyim "Karvan" fotoşəklini çox bəyəndi və onu öz qalereyasının ekspozisiyasına daxil etdi. Bu işi Turin muzeyinin Müasir İncəsənət Mərkəzinin direktoru gördü, bundan sonra o, mənimlə əlaqə saxladı və Milanda fərdi sərgi təşkil etməyi təklif etdi. Mən məmnuniyyətlə razılaşdım.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində çəkdiyim 50-dən çox fotoşəklin toplandığı ekspozisiya bir ay davam etdi. Həm də uğur qazandı, ekspertlərin fikrincə, İtaliyada ay üçün ən yaxşı sərgilər siyahısına daxil oldu. «The other side of me»nin əsas ideyası, adi obyektləri unikallıq, təkrarsızlıq prizmasından göstərməkdir. Bizi elə şeylər əhatə edir ki, çox vaxt adi gündəlik vurnuxmada onları görmürük. Halbuki, hər cansız obyektin öz həyatı, öz enerjisi və öz xarakteri var. Milandan sonra «The other side of me» sərgisi Madriddə də təşkil edildi.
- Ən çox nələri çəkməyi sevirsiniz?
- Memarlıq əsərlərini, şəhərlərin gözdən qaçan detallarını. Yeri gəlmişkən, interyer və arxitektura texniki baxımdan fotoqrafiyanın ən çətin janrlarından biridir. Memarlıq fotoqrafiyası zamanda səyahət etməyə və insanların yaratdığı incilər vasitəsilə insanlıq tarixinin inkişafını izləməyə imkan verir. Bir neçə il bundan öncə Əmircanda Murtuza Muxtarovun tikdirdiyi qədim məscidin şəklini çəkirdim. Bu, ötən əsrin əvvəllərində inşa edilib. Maraqlıdır ki, məscidin tikintisinə 1901-ci ildə Əmircan kəndinin sakinləri tərəfindən başlanılıb, lakin maliyyə çətinlikləri üzündən tikinti dayandırılıb.
Və onda kəndin ağsaqqalları kəndin sakini, milyonçu, neft maqnatı Murtuza Muxtarova müraciət edirlər, o, dərhal lazımi miqdarda vəsait ayırır və Bakının ən yaxşı memarlarından birini Zivər bəy Əhmədbəyovu tikintiyə cəlb edir. 1908-ci ildə məscidin açılış günü Əmircan kəndinin axundu Abu Turab məscidin minbərinə çıxaraq xütbə oxuyub. Binanın memarlığı məni o qədər heyran etdi ki, mən onu fotoya köçürməyi qərara aldım, hər bir divarını öyrəndim və hətta günbəzin özünə dırmaşdım. Məscidin aurasına girərək, hər daşını və hər naxışını hiss etdim. Və sonra düşüncə ilə bu möhtəşəm binadan şəklini çəkmək üçün icazə istədim. Və məndə hər şey necə düşünmüşdümsə, elə də alındı.
- Bu xüsusi iş üsuludur - çəkiliş üçün binadan… icazə istəmək?
- Nə qədər qəribə səslənsə də, amma mən həmişə köhnə bir binanın şəklini çəkməyə başlamazdan əvvəl belə edirəm. Mən işə başlamadan əvvəl bu memarlıq abidəsinin tarixi haqqında oxuyuram. Bilmək istəyirəm, onu kim tikib, kim yaşamış və bu ev nə kimi çətinliklər görüb. Mənim üçün müəyyən bir hala düşmək vacibdir ki, həmin müddət ərzində mən bu binanın enerjisini hiss edə bilim. Təxminən, on beş il əvvəl mən hətta bu barədə düşünmürdüm belə: gəlirdim, şəkilləri çəkirdim, maraqlı rakursları axtarırdım... vəssalam.
Baxmayaraq ki, kompozisiya və texnika baxımından mən hər şeyi doğru edirdim, amma fotoşəkillər nəsə cansız alınırdı. Elə bil ki, onların ruhu yox idi. Yeri gəlmişkən, "Murtuza Muxtarov məscidi" seriyasından sonra ağlıma yeni ideya gəldi - "XIX əsrin sonlarının - XX əsrin əvvəllərinin memarlıq irsi" adı altında memarlığa bitkin bir bir seriya həsr edim. İndi də bunun üzərində işləyirəm.
- Kimin fotoşəkillərini siz əsl inci hesab edirsiniz? Foto incəsənətinin hansı janrları sizə daha çox yaxındır?
- Xüsusi bir janr və ya bir fotoqraf haqqında danışmaq çətindir. Mən ölkələri gəzən zaman məni insanların fotoşəkillərini çəkmək, küçə eskizləri etmək maraqlandırır. Bu küçə fotoqrafiyası janrında mənə Vivyen Mayerin, eləcə də bu janrın iki böyük yaradıcısının - fransız fotoqraflar Rober Duanonun və Anri Kartye-Bressonun işləri daha yaxındır. Onların işləri dünya fotoqrafiyasının qızıl fondu oldu, bu janrın klassikasına çevrildi. Əslində, küçə fotoqrafiyası dünyasını kəşf etmək üçün onlardan başlamanız lazımdır. Robert Duano nə vaxtsa deyib: "Gündəlik həyatın möcüzələri heyrətamizdir. Küçədə sizi gözləyən gözlənilməzliyi təşkil edən bir rejissor yoxdur."
Küçə fotoqrafiyası ona görə yaxşıdır ki, çünki qalaq-qalaq foto avadanlıq tələb etmir. Tam əksinə - sadəliyi ilə daha yaxşıdır. Axı, fotoqraf diqqəti özünə çəkməməli, kütlədən seçilməməlidir. O, kütlənin bir hissəsinə, küçənin bir hissəsinə çevrilməlidir. Yadımdadır, mən Parisdə olarkən, mən Rober Duanonun çəkiliş üsulu təkrarlamaq, şəhəri onun gözü ilə çəkmək istədim. O, çəkiliş üçün müəyyən bir yer seçirdi və bütün gün ərzində onun hüdudlarında baş verən hər şeyi qeyd edirdi.
Məsələn, onun hədiyyə mağazasında, kafedə və ya küçələrin kəsişməsində apardığı məşhur çəkilişlərini götürək. Mən də eynilə hər şeyi təkrar etdim. Mən küçə kəsişməsində kiçik bir kafe seçdim və çəkilişə başladım. Sonra uşaqların oynadığı və böyüklərin istirahət etdiyi yaxınlıqdakı parka keçdim. Mən bu təcrübədən çox məmnun qaldım. Bunlar canlı, emossional və çox səmimi şəkillər idi. Eyni şeyi mən dünyanın digər şəhərlərində də təkrarladım. Təəccüblü olsa da, müxtəlif dillərdə danışan, müxtəlif ölkələrdə yaşayan insanlar emossional, həyat dolu hissləri eyni cür yaşayırlar. Və bizim hamımızı bu həyat sevgisi birləşdirir...

Агдес БАГИРЗАДЕ: "Разные люди, по сути, одинаково проживают эмоциональные, полные чувств жизни. И нас всех объединяет эта самая жажда жизни"
Автор: Нармина ВЕЛИЕВА
Снимки Агдес Багирзаде лаконичны и образны. Каждый из них - словно подсмотренная фотомастером жизнь, остановившееся мгновение. Заснеженная горная тропа, опустевшая птичья клетка, старинные величественные ворота, тяжелое плетение цепей. Агдес удается подмечать и запечатлевать самые интересные детали в окружающем нас мире. Сегодняшний гость журнала R+ известный бакинский фотохудожник Агдес БАГИРЗАДЕ.
- Агдес, с чего все начиналось? Как вы стали фотографом?
- Я никогда и не думала, что cвяжу свою жизнь с фотографией. Закончив среднюю специальную музыкальную школу имени Бюльбюля, я готовилась к поступлению в Музыкальную академию. Но за несколько недель до экзаменов получила травму руки. И о карьере музыканта пришлось забыть. Я поступила в Западный университет на факультет "Бизнес, администрирование и банкинг". Некоторое время работала в посольстве Израиля в Азербайджане, затем в одном из столичных турагентств, еще в нескольких компаниях. Потом поняла, что меня тянет к фотоискусству. Первые свои фотоснимки я сделала с помощью старенького "Зенита", которым мне на время дал попользоваться знакомый родителей. А потом купила свой собственный "Зенит" и целых два года просто баловалась. Первая серьезная работа вышла неожиданно - вместе с группой студентов я побывала в зоне боевых действий. Оттуда привезла свой первый серьезный репортаж. До сих пор снимки из этой серии висят в фойе Академии художеств.
- Чему была посвящена ваша первая персональная фотовыставка?
- Азербайджанским джазовым музыкантам. Я часто бывала в Бакинском джаз-клубе, где любила слушать музыку и снимать на камеру все, что происходит во время репетиций и концертов. Так у меня набралась целая серия интересных портретов, и я решила, что их обязательно должна увидеть общественность. Договорилась с галереей "Центр современного искусства" и пригласила всех своих героев на выставку, скрыв, что посвящена она им самим. Попросила только принести с собой музыкальные инструменты. Друзья-музыканты были заинтригованы, и все пришли в назначенный день в назначенное место. Каково же было их удивление, когда, войдя в зал, они увидели развешанные на стенах собственные портреты. Так выставка медленно перетекла в концерт, который герои экспозиции устроили прямо в зале галереи. Получился своеобразный джаз-пати.
- Ваши фотографии часто выставляются в разных странах - Великобритании, США, Китае, Турции, России, Польше, Словении, Австрии. Расскажите о своей последней зарубежной выставке.
- Одна из последних персональных фотовыставок состоялась пять лет назад в центре современного искусства "Заменхоф" в Милане. Она называлась The other side of me ("По ту сторону меня"). Организовать экспозицию в Италии мне предложили после презентации в Турине, когда я подарила директору местной галереи одну из своих работ. Ему понравилась моя фотография "Караван", и он включил ее в экспозицию своей галереи. Эту работу увидел директор Центра современного искусства в Туринском музее, после чего он связался со мной и предложил организовать персональную выставку в Милане. Я с радостью согласилась. Экспозиция, в которую вошло более 50 фотографий, снятых в разных странах мира, длилась месяц. И имела успех, войдя, по мнению экспертов, в список лучших выставок за тот месяц по всей Италии. Основная идея The other side of me - показать обычные предметы через призму уникальности, неповторимости. Нас окружают вещи, которые мы зачастую не замечаем в обычной повседневной суете. Между тем у каждого неодушевленного предмета своя жизнь, своя энергетика и свой характер. После Милана выставка The other side of me была организована и в Мадриде.
- Что вы любите снимать больше всего?
- Архитектуру, упущенные из виду детали городов. Кстати, интерьеры и архитектура - один из самых сложных с технической точки зрения жанров фотографии. Архитектурная фотография позволяет путешествовать во времени и следить за развитием истории человечества через создаваемые им шедевры. Несколько лет назад я снимала старинную мечеть Муртузы Мухтарова в Амирджане. Ее построили в начале прошлого века. Интересно, что возведение мечети было начато в 1901 году жителями села Амирджаны, но из-за материальных трудностей строительство было приостановлено. И тогда сельские аксакалы обратились за помощью к миллионеру, нефтяному магнату, уроженцу села Муртузе Мухтарову, который сразу же выделил необходимую сумму и привлек к строительству одного из лучших бакинских архитекторов Зивер бека Ахмедбекова. В день открытия мечети в 1908 году ахунд села Амирджаны Абу Тураб, взобравшись на минбар мечети, прочитал проповедь. Архитектура здания настолько поразила меня, что я решила запечатлеть ее, изучила каждую стену и даже забралась к самому куполу. Прониклась аурой мечети, прочувствовала каждый камень и каждый узор. И потом мысленно попросила разрешения на съемку у этого величественного здания. И у меня все получилось именно так, как я и задумывала.
- Это особый метод работы - просить разрешения на съемку у... здания?
- Как бы нелепо это ни звучало, но я всегда так делаю, прежде чем начинаю снимать какое-нибудь старинное здание. Перед тем как начать работу, я читаю об истории архитектурного памятника. Мне хочется знать, кто построил его, жил в нем и какие трудности пришлось испытать этому дому. Мне важно войти в определенное состояние, во время которого я могу почувствовать энергетику этого здания. Лет пятнадцать назад я даже не задумывалась об этом: приходила, делала съемку, искала интересные ракурсы… и все. И, несмотря на то, что композиционно и технически я делала все правильно, фотографии получались какими-то безжизненными. В них будто не было души. Кстати, после серии работ "Мечеть Муртузы Мухтарова" мне пришла в голову идея - посвятить архитектуре прошлого целую серию - "Архитектурное наследие конца XIX - начала XX века". Над этим я сейчас и работаю.
- Чьи фотографии вы считаете настоящими шедеврами? Какой жанр фотоискусства вам ближе всего?
- Трудно сказать конкретно об одном жанре или об одном фотографе. Мне, когда я путешествую по странам, интересно фотографировать людей, делать уличные зарисовки, и в этом жанре стрит-фотографии мне близки работы Вивьен Майер, а также двух великих основоположников этого жанра - французских фотографов Робера Дуано и Анри Картье-Брессона. Их работы стали золотым фондом мировой фотографии, классикой этого жанра. Собственно, открывать для себя мир стрит-фотографии нужно начинать именно с них. Робер Дуано как-то сказал: "Чудеса повседневной жизни захватывающи. Нет режиссера, который может организовать неожиданность, ожидающую вас на улице". Уличная фотография хороша тем, что для нее не требуется навороченной фототехники. Как раз наоборот - чем проще, тем лучше. Ведь фотограф не должен выделяться в толпе, не должен привлекать к себе внимание. Он должен стать частью улицы, частью толпы. Помню, когда была в Париже, мне захотелось повторить метод съемки Робера Дуано, захотелось снять город его глазами. Он выбирал определенное место съемки и фиксировал все, что происходит в ее пределах за весь день. Например, его известная съемка в сувенирном магазине, кафе или на уличном перекрестке. Так же поступила и я. Выбрала небольшое кафе на перекрестке и начала снимать. Потом переместилась в расположенный неподалеку парк, где играли дети и отдыхали взрослые. Я получила огромное удовольствие от этого опыта. Это были живые, эмоциональные и очень душевные фотографии. То же самое я повторила и в других городах мира. Удивительно, но оказалось, что люди, живущие в разных странах, говорящие на разных языках, по сути, одинаково проживают эмоциональные, полные чувств жизни. И нас всех объединяет эта самая жажда жизни...