KÜÇƏNİN GÖZLƏNİLMƏZLİYİ
Ağdəs BAĞIRZADƏ: "Müxtəlif insanlar, əslində, emosional, hisslərlə dolu həyatı eyni cür yaşayırlar. Bizim hamımızı bu həyat eşqi birləşdirir»
15.12.2017
Ağdəs Bağırzadənin şəkilləri lakonik və yaradıcıdır. Onların hər biri sanki fotoqraf tərəfindən izlənmiş və bir anlığa dondurulmuş həyat kimidir. Qar örtülü cığırlar, boş qalmış quş qəfəsi, qədim möhtəşəm qapılar, zəncirlərin ağır halqaları. Ağdəs ətrafımızdakı dünyanın ən maraqlı detallarını seçməyi və əbədiləşdirməyi bacarır. «R +» jurnalının bugünkü qonağı məşhur Bakı fotoqrafı Ağdəs Bağırzadədir.
- Ağdəs, hər şey necə başladı? Necə oldu ki, fotoqraf oldunuz?
- Həyatımı fotoqrafiya ilə bağlayacağımı heç düşünməmişdim. Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbini bitirdikdən sonra Musiqi Akademiyasına daxil olmağa hazırlaşırdım. Ancaq imtahanlara bir neçə həftə qalmış əlimi zədələdim. Və musiqiçi karyerasını unutmaq məcburiyyətində qaldım. Mən Qərb Universitetinin «Biznes, idarəetmə və bankçılıq» fakültəsinə daxil oldum. Bir müddət İsrailin Azərbaycandakı səfirliyində çalışdım, sonra paytaxtın turizm agentliklərindən birində, daha sonra isə bir neçə şirkətdə işlədim. Sonra anladım ki, foto sənəti məni özünə çəkir.
İlk şəkillərimi valideynlərimin tanışlarından birinin müəyyən müddətə istifadə etmək üçün mənə verdiyi köhnə "Zenit"in köməyi ilə çəkdim. Sonra mən özümə «Zenit» aldım və iki il ərzində yalnız əyləndim. İlk ciddi işlərim gözlənilmədən ortaya çıxdı - bir qrup tələbə ilə birlikdə döyüş zonasını ziyarət etdim. Oradan ilk ciddi reportajımı gətirdim. Bu seriyadan olan şəkillər indiyə qədər İncəsənət Akademiyasının foyesində asılıb.
- İlk fərdi fotosərginiz nəyə həsr edilmişdi?
- Azərbaycanın caz musiqiçilərinə. Mən Bakı Caz Klubunda tez-tez olurdum, orada musiqi dinləməyi, məşqlər və konsertlər zamanı baş verən hər şeyi çəkməyi xoşlayırdım. Yəni məndə çox sayda maraqlı portretlər toplanmışdı və qərara gəldim ki, ictimaiyyət onları görməlidir. "Müasir İncəsənət Mərkəzi" qalereyası ilə razılaşdım, bütün qəhrəmanlarımı sərgiyə dəvət etdim, amma sərgini onlara həsr etdiyimi gizlətdim.
Yalnız özləri ilə musiqi alətlərini gətirmələrini istədim. Dostlarım - musiqiçilər maraqlandılar və hər biri təyin olunan gün təyin olunmuş yerə gəldi. Salonda girərkən onların necə heyrətləndiyini özünüz təsəvvür edin, onlar divarlara asılan portretlərini gördülər. Sərgi yavaş-yavaş ekspozisiya qəhrəmanlarının elə birbaşa qalereya salonunda təşkil etdiyi konsertə çevrildi. Özünəməxsus caz-parti alındı.
- Sizin fotoşəkilləriniz müxtəlif ölkələrdə - Böyük Britaniya, ABŞ, Çin, Türkiyə, Rusiya, Polşa, Sloveniya, Avstriya kimi ölkələrdə tez-tez nümayiş olunur. Son xarici sərginiz haqqında danışın.
- Sonuncu fərdi fotosərgilərimdən biri beş il bundan əvvəl Milanın müasir incəsənət mərkəzi "Zamenhof"da baş tutub. Sərgi «The other side of me» ("Mənim digər tərəfim") adlanırdı. İtaliyada sərgini təşkil etməyi mənə Turində təqdimatdan sonra təklif etdilər, onda mən yerli qalereyanın direktoruna işlərimdən birini hədiyyə etmişdim. O, mənim çəkdiyim "Karvan" fotoşəklini çox bəyəndi və onu öz qalereyasının ekspozisiyasına daxil etdi. Bu işi Turin muzeyinin Müasir İncəsənət Mərkəzinin direktoru gördü, bundan sonra o, mənimlə əlaqə saxladı və Milanda fərdi sərgi təşkil etməyi təklif etdi. Mən məmnuniyyətlə razılaşdım.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində çəkdiyim 50-dən çox fotoşəklin toplandığı ekspozisiya bir ay davam etdi. Həm də uğur qazandı, ekspertlərin fikrincə, İtaliyada ay üçün ən yaxşı sərgilər siyahısına daxil oldu. «The other side of me»nin əsas ideyası, adi obyektləri unikallıq, təkrarsızlıq prizmasından göstərməkdir. Bizi elə şeylər əhatə edir ki, çox vaxt adi gündəlik vurnuxmada onları görmürük. Halbuki, hər cansız obyektin öz həyatı, öz enerjisi və öz xarakteri var. Milandan sonra «The other side of me» sərgisi Madriddə də təşkil edildi.
- Ən çox nələri çəkməyi sevirsiniz?
- Memarlıq əsərlərini, şəhərlərin gözdən qaçan detallarını. Yeri gəlmişkən, interyer və arxitektura texniki baxımdan fotoqrafiyanın ən çətin janrlarından biridir. Memarlıq fotoqrafiyası zamanda səyahət etməyə və insanların yaratdığı incilər vasitəsilə insanlıq tarixinin inkişafını izləməyə imkan verir. Bir neçə il bundan öncə Əmircanda Murtuza Muxtarovun tikdirdiyi qədim məscidin şəklini çəkirdim. Bu, ötən əsrin əvvəllərində inşa edilib. Maraqlıdır ki, məscidin tikintisinə 1901-ci ildə Əmircan kəndinin sakinləri tərəfindən başlanılıb, lakin maliyyə çətinlikləri üzündən tikinti dayandırılıb.
Və onda kəndin ağsaqqalları kəndin sakini, milyonçu, neft maqnatı Murtuza Muxtarova müraciət edirlər, o, dərhal lazımi miqdarda vəsait ayırır və Bakının ən yaxşı memarlarından birini Zivər bəy Əhmədbəyovu tikintiyə cəlb edir. 1908-ci ildə məscidin açılış günü Əmircan kəndinin axundu Abu Turab məscidin minbərinə çıxaraq xütbə oxuyub. Binanın memarlığı məni o qədər heyran etdi ki, mən onu fotoya köçürməyi qərara aldım, hər bir divarını öyrəndim və hətta günbəzin özünə dırmaşdım. Məscidin aurasına girərək, hər daşını və hər naxışını hiss etdim. Və sonra düşüncə ilə bu möhtəşəm binadan şəklini çəkmək üçün icazə istədim. Və məndə hər şey necə düşünmüşdümsə, elə də alındı.
- Bu xüsusi iş üsuludur - çəkiliş üçün binadan… icazə istəmək?
- Nə qədər qəribə səslənsə də, amma mən həmişə köhnə bir binanın şəklini çəkməyə başlamazdan əvvəl belə edirəm. Mən işə başlamadan əvvəl bu memarlıq abidəsinin tarixi haqqında oxuyuram. Bilmək istəyirəm, onu kim tikib, kim yaşamış və bu ev nə kimi çətinliklər görüb. Mənim üçün müəyyən bir hala düşmək vacibdir ki, həmin müddət ərzində mən bu binanın enerjisini hiss edə bilim. Təxminən, on beş il əvvəl mən hətta bu barədə düşünmürdüm belə: gəlirdim, şəkilləri çəkirdim, maraqlı rakursları axtarırdım... vəssalam.
Baxmayaraq ki, kompozisiya və texnika baxımından mən hər şeyi doğru edirdim, amma fotoşəkillər nəsə cansız alınırdı. Elə bil ki, onların ruhu yox idi. Yeri gəlmişkən, "Murtuza Muxtarov məscidi" seriyasından sonra ağlıma yeni ideya gəldi - "XIX əsrin sonlarının - XX əsrin əvvəllərinin memarlıq irsi" adı altında memarlığa bitkin bir bir seriya həsr edim. İndi də bunun üzərində işləyirəm.
- Kimin fotoşəkillərini siz əsl inci hesab edirsiniz? Foto incəsənətinin hansı janrları sizə daha çox yaxındır?
- Xüsusi bir janr və ya bir fotoqraf haqqında danışmaq çətindir. Mən ölkələri gəzən zaman məni insanların fotoşəkillərini çəkmək, küçə eskizləri etmək maraqlandırır. Bu küçə fotoqrafiyası janrında mənə Vivyen Mayerin, eləcə də bu janrın iki böyük yaradıcısının - fransız fotoqraflar Rober Duanonun və Anri Kartye-Bressonun işləri daha yaxındır. Onların işləri dünya fotoqrafiyasının qızıl fondu oldu, bu janrın klassikasına çevrildi. Əslində, küçə fotoqrafiyası dünyasını kəşf etmək üçün onlardan başlamanız lazımdır. Robert Duano nə vaxtsa deyib: "Gündəlik həyatın möcüzələri heyrətamizdir. Küçədə sizi gözləyən gözlənilməzliyi təşkil edən bir rejissor yoxdur."
Küçə fotoqrafiyası ona görə yaxşıdır ki, çünki qalaq-qalaq foto avadanlıq tələb etmir. Tam əksinə - sadəliyi ilə daha yaxşıdır. Axı, fotoqraf diqqəti özünə çəkməməli, kütlədən seçilməməlidir. O, kütlənin bir hissəsinə, küçənin bir hissəsinə çevrilməlidir. Yadımdadır, mən Parisdə olarkən, mən Rober Duanonun çəkiliş üsulu təkrarlamaq, şəhəri onun gözü ilə çəkmək istədim. O, çəkiliş üçün müəyyən bir yer seçirdi və bütün gün ərzində onun hüdudlarında baş verən hər şeyi qeyd edirdi.
Məsələn, onun hədiyyə mağazasında, kafedə və ya küçələrin kəsişməsində apardığı məşhur çəkilişlərini götürək. Mən də eynilə hər şeyi təkrar etdim. Mən küçə kəsişməsində kiçik bir kafe seçdim və çəkilişə başladım. Sonra uşaqların oynadığı və böyüklərin istirahət etdiyi yaxınlıqdakı parka keçdim. Mən bu təcrübədən çox məmnun qaldım. Bunlar canlı, emossional və çox səmimi şəkillər idi. Eyni şeyi mən dünyanın digər şəhərlərində də təkrarladım. Təəccüblü olsa da, müxtəlif dillərdə danışan, müxtəlif ölkələrdə yaşayan insanlar emossional, həyat dolu hissləri eyni cür yaşayırlar. Və bizim hamımızı bu həyat sevgisi birləşdirir...

UNEXPECTED STREET EVENTS
Agdes BAGIRZADE: "In fact, different people live equally emotional lives full of feelings. Thirst for life unites all of us."
Author: Narmina VELIYEVA
Photos made by Agdes Bagirzade are laconic and imaginative. Each of them represents a small piece of life, as if the master spied to catch the moment. A mountain path covered with snow, a deserted bird's cage, ancient majestic gate, heavy weaving of chains. Agdes feels and captures the most interesting details in the world surrounding us. Our guest today is the famous photographer from Baku, Agdes Bagirzade.
Agdes, how has it all begun? How did you become a photographer?
I have never thought of becoming a photographer. After graduating from the Bulbul secondary special music school, I was preparing to enter the Music Academy. But a few weeks before the exams, I got a hand injury, which means I had to forget about a career of musician. I entered Business Administration and Banking Department of the Western University. For some time, I have worked at the Israeli embassy to Azerbaijan, then in various travel agencies and companies in Baku. Then I realized that I was drawn to photography. My first photos were taken with an old model Zenith, which I had received from one of our family friends. Then I bought my own Zenith and just played with it for two years. My first serious work was unexpected: together with a group of students, I visited the war zone. I made my first serious report from there. Until now, photos from this series hang in the lobby of the Academy of Arts.
What was your first personal photo exhibition about?
Azerbaijani jazz musicians. I often visited Baku Jazz Club, where I liked to listen to music and shoot everything that happens during rehearsals and concerts. So, I got a whole series of interesting portraits, and I decided that the public should see them. I agreed with the Center for Modern Art and invited all of my heroes to the exhibition. But I did not tell them that it was dedicated to them. I only asked them to bring musical instruments. My musician friends were intrigued, and everyone came on the appointed day to the venue. You can imagine their surprise when, entering the hall, they saw their own portraits hanging on the walls. So, the exhibition slowly flowed into a concert, which the heroes of the exhibition staged right in the gallery hall. It turned out a kind of jazz party.
Your photos are often exhibited in different countries including Great Britain, U.S., China, Turkey, Russia, Poland, Slovenia, Austria. Tell us about your last foreign exhibition.
One of the last personal photo exhibitions took place five years ago in the center of contemporary art Zamenhof in Milan. It was called The other side of me. I was offered to organize the exhibition in Italy after the presentation in Turin, when I handed out the director of the local gallery one of my works. He liked my photo Caravan, and included it in the exposition of his gallery. This work was seen by the director of the Center for Contemporary Art at the Turin Museum, after which he contacted me and suggested organizing a solo exhibition in Milan. I gladly agreed. The exposition, which included more than 50 photographs taken in different countries of the world, lasted a month. It was a success and is considered one of the best exhibitions for that month across Italy. The main idea of The other side of me is to show ordinary objects through the prism of uniqueness. Things that we often do not notice in the usual everyday routine surround us. Meanwhile, each inanimate object has its own life, its own energy and its own character. After Milan, the exhibition was organized in Madrid.
What do you like to photo the most?
Architecture, lost sight of the details of cities. By the way, interiors and architecture are one of the most difficult genres of photography from a technical point of view. Architectural photography allows you to travel in time and follow the development of the history of mankind through the masterpieces created by humanity. Several years ago, I was taking the photos of an ancient mosque of Murtuz Mukhtarov in Amirjan. It was built at the beginning of the last century. It is interesting that the inhabitants of the village started the construction of the mosque in 1901, but because of financial difficulties the construction was suspended. Then, the elders of the village asked for help from a millionaire, oil tycoon, native of the village Murtuz Mukhtarov, who immediately allocated the necessary money and assigned one of the best architects of Baku, Ziver-bey Ahmedbeyov for the construction of the mosque. On the day of the opening in 1908, akhund of the village Abu-Turab climbed the minaret of the mosque and read the sermon. The architecture of the building so impressed me that I decided to capture it, studied each wall and even climbed to the dome myself. I felt the aura of the mosque, every stone and pattern. Then I mentally asked permission of this magnificent building for photo session.
Is this is a special method of work - asking permission from a... building?
No matter how ridiculous it may sound, I always do this before I start shooting some old buildings. Before I start working, I read about the history of the architectural monument. I want to know who built it, lived in it and what difficulties it was necessary to experience. It is important for me to enter a certain state, during which I can feel the energy of this building. Fifteen years ago, I did not even think about it: I came, took pictures, looked for interesting perspectives... and that was it. Although I did everything correct compositionally and technically, the photos turned out to be lifeless. They seemed to have no soul. By the way, after the Murtuz Mukhtarov Mosque, I came up with an idea to devote my works to architecture of the past. This turned out to be a completely new series called Architectural heritage of the late 19th - early 20th century." I am working on this now.
Whose photographs do you consider real masterpieces? What genre of photo art is closest to you?
It is hard to mention specifically one genre or one photographer. When I travel in other countries, I like taking photos of people walking on the streets, making street sketches. In this genre of street photography, I like the works of Vivien Meyer, as well as two great founders of this genre, French photographers Robert Doisneau and Henri Cartier-Bresson. Their work has become a gold fund of world photography, classics of this genre. Actually, to discover the world of street photography, one needs to start with them. Robert Doisneau once said: "The wonders of everyday life are fascinating. There is no director who can organize a surprise that awaits you on the street." Street photography is good because it does not require fancy photo equipment. On the contrary: the simpler, the better. After all, the photographer should not stand out in the crowd, should not attract attention. He must become part of the street, part of the crowd. I remember when I was in Paris, I wanted to repeat the method of shooting used by Doisneau. I wanted to take the city through his eyes. He chose a specific location and recorded everything that happens within its limits for the whole day. For example, his famous shooting in a souvenir shop, a cafe or at a street crossroads. I did the same. I chose a small cafe at the crossroads and started shooting. Then I moved to a nearby park full of children and adults. I got great pleasure from this experience. These were lively, emotional and very spiritual photos. I repeated the same thing in other cities of the world. Surprisingly, it turned out that people living in different countries and speaking different languages, in fact, live equally emotional lives full of feelings. Thirst for life unites all of us...