SOCAR-ın kimya sənayesinə fəal sərmayələri şirkət üçün neftdən sonrakı dövrdə də gəlirləri təmin edəcək
Yeni texnologiyalar enerjidaşıyıcıları ilə bağlı ənənəvi fikirləri dəyişdirir. Bütün dünya alternativ yanacaqdan istifadə haqqında, elektromobil erasının başlamasından danışır, Londonda avtobusları qəhvə tullantıları işlətməyə hazırlaşırlar. Bütün bu meyillər neft və qaz bazarının gələcəyi haqqında müzakirələri aktuallaşdırır. Əbu-Dabidə dünyanın aparıcı neft şirkətlərinin rəhbərlərinin forumunda da bundan danışıblar. Forumda Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (ARDNŞ) də iştirak edib.
SOCAR-ın dünyanın aparıcı neft şirkətlərini bir araya gətirən tədbirdə iştirakı, şəksiz ki, neft-qaz sahəsində Azərbaycan rəhbərliyinin apardığı siyasətin təqdir edilməsi, eləcə də ARDNŞ-nin dünyanın nüfuzlu neft-qaz şirkətləri arasında yer alması deməkdir. Tədbirdə iştirak edən ARDNŞ prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib ki, yeni texnologiyalar bərpa olunan mənbələrdən enerji istehsalına təkan verməklə yanaşı, elektromobillərin inkişafı ilə əlaqədar neft məhsullarının istehlakını azaltmağa imkan yaradıb.
Abdullayevin sözlərinə görə, gələcəkdə neft və təbii qazın bir enerji daşıyıcısı kimi rolu azalacaq, amma bunun əvəzinə kimya məhsulları üçün xammal kimi əhəmiyyəti artacaq. Bu baxımdan, 2010-cu ildən "Azərikimya" İstehsalat Birliyinin ARDNŞ-yə verilməsi təsadüfi deyil, bu, işlərin xammal hasilatından hazır məhsul istehsalına kimi bir zəncir də birləşməsinə imkan yaradır.
Ucuz olmayan inkişaf yolu
Neft-kimya sektoru məhsullarının istehsalının artırılması üzrə ARDNŞ-nin fəaliyyətinin yeni istiqaməti ölkə üçün yeni iş yerlərinin açılması ilə yanaşı, həm də xeyli valyuta gəlirlərinin artması baxımından mənfəətlidir.
Mühüm amillərdən biri ölkədə neft və təbii qazın emalının təşkilidir ki, son məhsulun hesabına yeni əlavə dəyər yaradılacaq, təbii ki, yeni yaradılmış məhsulların vergi gəlirləri birbaşa dövlət büdcəsinə gedəcək.
Bununla yanaşı, ARDNŞ-nin böyük emal müəssisələrinin işə başlanması sənaye toplularının yaradılmasına təkan verəcək. Yəni neft-kimya müəssisələrinin ətrafında daha fərqli mallar istehsal edə biləcək kiçik və orta müəssisələr yaradılacaq.
Azərbaycanda neft-kimya sahəsində sənaye məhsullarının istehsalı üzrə əsas müəssisələr «SOCAR Polymer», «SOCAR Methanol» və «SOCAR Carbamide»dir.
Azərbaycanda karbohidrogen ehtiyatlarının enerjidaşıyıcılardan neft-kimya məhsullarına transformasiyası ARDNŞ üçün elə də ucuz başa gəlmir - bu üç müəssisəyə ümumi sərmayə yatırımı 2 milyard $-ı keçir, lakin bu sərmayələr yaxın illərdə özünü ödəyəcəyinə vəd verir.
İxracyönümlü istehsalın artırılması
ARDNŞ-nin üç emal müəssisəsində məhsul istehsalı əsasən ixracata yönəlib. Xüsusilə, 2017-ci ildə «SOCAR Methanol» fəaliyyətdə olan müəssisəsində 250 min ton metanol istehsal edilib ki, bunun da 95%-i xarici bazarlarda satılıb. 2018-ci ildə eyni miqdarda metanol istehsal ediləcək və ortamüddətli perspektivdə istehsalın ümumi tutumunun iki qat artırılması və 700 min tona çatdırılması planlaşdırılır.
İxracata istiqamətlilik gələn ilin əvvəlində istismara veriləcək «SOCAR Carbamide» zavodu üçün də xarakterik olacaq, o, gündəlik 1,2 min ton ammonyak və 2 min ton karbamid istehsal edəcək. Qeyd edək ki, zavodun istehsalının yalnız 25%-i milli iqtisadiyyatın ehtiyacları üçün istifadə olunacaq. Buna görə, karbamid bitki istehsalının 75%-i Türkiyə, Gürcüstan, Qara dəniz və Aralıq dənizi bölgəsi ölkələrinə satılacaq. Eyni zamanda karbamid zavodunun məhsullarının ixracından əldə edilən gəlir ildə, təxminən, 150 milyon dollar olacaq.
Lakin 2018-ci ilin birinci yarısında istismara verilməsi nəzərdə tutulan «SOCAR Polymer» zavodunun tikintisinin başa çatması və işə başlanması maksimum mənfəət vəd edir. Birinci mərhələdə ildə 120 min ton polietilen və 180 min ton polipropilen istehsalı planlaşdırılır. Eyni zamanda «SOCAR Polymer»in 2021-ci ilədək istehsal gücü 570 min tona çatmalıdır.
Zavodda istehsal edilən polipropilen qab-qacaq, toxuculuq məhsulları, ofis materialları istehsalı üçün istifadə olunur. İqtisadiyyat Nazirliyi bəyan edib ki, Sumqayıtda ilk sənaye klasteri yaradılacaq, buradan xammal əldə edən sahibkarlar son məhsul istehsalına başlayacaqlar.
ARDNŞ-nin rəhbəri Rövnəq Abdullayev bildirib ki, «SOCAR Polymer»in istismarından bütün dövr üçün ümumi ixrac gəlirləri 8 milyard dollar olacaq.
İstehsal edilən məhsulların yalnız 30%-i Azərbaycanda istifadə ediləcək, 70%-i isə Türkiyəyə, Avropaya və digər bazarlara ixrac ediləcək.
Türkiyə cəlbedici bazardır
Neft-kimya kompleksinin inkişafı barədə danışarkən ARDNŞ-nin birbaşa Türkiyədə reallaşan aktivləri və layihələrindən yan keçmək çətindir.
ARDNŞ-nin artıq böyük aktivə - "Petkim" neft-kimya kompleksinə malikdir, o, 2008-ci ildə keçirilmiş özəlləşdirmə çərçivəsində 2 milyard dollara əldə edilib. Eyni zamanda keçən 10 ilə yaxın müddətdə "Petkim", demək olar ki, tam gücü ilə işləyərək Türkiyənin neft-kimya məhsullarına tələbatın yalnız 18%-ni təmin edə bilib.
Türk bazarının bu seqmentində ARDNŞ-nin payının artırılması və kimya məhsullarının çeşidinin genişləndirilməsi üçün şirkət İzmir yaxınlığında yerləşən Əliağa yarımadasında daha bir neft-kimya kompleksin inşa etmək niyyətindədir, «Petkim» zavodu da orada yerləşir. İşlərin 2019-cu ildə başlaması və 2023-cü ildə bitməsi gözlənilir. Eyni zamanda bu kompleksləri xammalla tikintisi final mərhələsinə qədəm qoymuş yeni «STAR» neftayırma zavodu təmin edəcək.
İldə 10 milyon ton neft emalı gücünə malik neftayırma zavodu kimya sənayesi üçün xammal, eləcə də aviayanacaq və dizel yanacağı istehsal edəcək. ARDNŞ rəhbəri R. Abdullayevin sözlərinə görə, ilk beş il ərzində «STAR»ın fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın gəlirləri ildə 600 milyon $-dan artıq olacaq. Növbəti 10 il ərzində isə illik gəlir 800 milyon $-a qalxacaq. Gerçəkləşdirilən layihələr «SOCAR Turkey Enerji»ni Türkiyənin ən iri sənaye şirkətləri sırasına çıxara bilər.
Azərbaycanın Türkiyə ilə bağlı uzunmüddətli planlarını bu da göstərir ki, bu gün bu ölkədə Azərbaycanın sərmayələrinin həcmi 11 milyard $ təşkil edir və 2020-ci ilə kimi bu, 18 milyard $-a qədər artacaq.
Yeni logistika nəzərə alınaraq planlara düzəliş edilir
Ancaq ARDNŞ-nin yeni istehsal güclərinin yerləşdirilməsi üzrə planlarının dəyişdirilməsi imkanına ölkədə Azərbaycan dəmir yollarını Türkiyə və İranla birləşdirən layihələrin həyata keçirilməsi təsir göstərə bilər.
Xüsusilə də, Bakı - Tbilisi - Qars dəmir yolu Türkiyəyə neft-kimya məhsullarının daşınma qiymətini xeyli azalda bilər. Yeri gəlmişkən, ARDNŞ-nin Gürcüstanda dəyəri 700 milyon $ olan karbamid zavodunun tikintisinin dayandırılmasında bu, həlledici amil ola bilər.
Azərbaycan, əlbəttə ki, yalnız qərb istiqamətdə neft-kimya məhsulları nəqli planları ilə kifayətlənmir, cənub istiqaməti də gündəmdədir və Şimal - Cənub dəmir yolu marşrutunun işə salınması buna imkan yaradacaq. Azərbaycanda müasir zavodların yerləşdirilməsi logistika baxımından daha faydalı olacaq və neft-kimya məhsullarına tələb və təklifdən asılı olaraq Azərbaycan məhsullarının təchiz marşrutlarını çevik şəkildə həm qərb - Qara dəniz və Aralıq dənizi hövzəsi ölkələri istiqamətində, həm də cənub - Fars körfəzi ölkələri istiqamətində tənzimləməyə imkan verəcək.
Göründüyü kimi, Azərbaycan rəhbərliyi fəal şəkildə karbohidrogen ehtiyatlarının enerjidaşıyıcılardan birbaşa qeyri-neft sektoru məhsulları istehsalına - plastmasa, gübrəyə və digər məhsullara çevrilməsi məsələsində son meyilləri fəal şəkildə izləyir. Bu, ARDNŞ-nin müasir neft-kimya komplekslərinin yaradılmasına milyardlarla dollar sərmayə yatırmasına yaşıl işıq yandırır.

FROM OIL TO CHEMISTRY
New technologies change traditional perspectives on energy. Alternative fuel types are getting increasingly popular (even coffee residuals can now be used to refuel public buses in London). We are slowly but steadily stepping into the era of electric-driven cars. These new trends make discussions about the future of oil and gas markets quite relevant such as the recently held forum of leading oil companies in Abu Dhabi, where the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) was also present.
SOCAR's participation in the event is an unconditional recognition of the policy pursued by the leadership of Azerbaijan in the oil and gas sector and SOCAR as a prestigious international oil and gas company. SOCAR President, Rovnag Abdullayev, noted that new technologies promote the renewable energy sources and, with the development of electromobiles, reduce the consumption of oil products.
According to Abdullayev, the role of oil and natural gas as energy carriers will be inversely proportional to their significance as raw material used in chemical industry. Hence the transfer of Azerkimya Production Association (the leading manufacturer of chemical products in Azerbaijan) to SOCAR in 2010 allowing the company to consolidate the operations under a single production chain: from the extraction of raw materials to the finished products.
Expensive development routine
New trend in SOCAR's scope of operations to increase the output of petrochemical sector is promising in terms of the creation of additional jobs and significant income in foreign currencies.
The organization of oil and natural gas processing is instrumental, as the added value of final products will provide for tax contributions that will be transferred directly to the national budget.
In addition, the launch of large processing enterprises by SOCAR will promote the establishment of industrial clusters: small and medium-sized enterprises around the petrochemical plant ensuring the manufacture of a variety of goods. Currently the main manufacturers of industrial products in Azerbaijani petrochemical complex are SOCAR Polymer, SOCAR Methanol, and SOCAR Carbamide.
The transfer of hydrocarbon resources from energy sources to petrochemical industry in Azerbaijan is expensive: total investment in three enterprises exceeds $2 billion, although they promise to pay off in the coming years.
Increasing the exports
All three processing enterprises are mainly interested in exporting their production. In particular, SOCAR Methanol produced 250 thousand tons of methanol in 2017. 95% of this volume was delivered to foreign markets. It is planned to produce the same volume of methanol in 2018, while in the medium term, the company plans to double the production (700 thousand tons annually).
SOCAR Carbamide will be launched next year. It is also interested in exporting the daily production of 1,200 tons of ammonia and 2,000 tons of carbamide. By the way, the plant will sell only 25% of its output in domestic market. The rest of this volume will be supplied to the markets of Turkey, Georgia and the countries around the Black and Mediterranean seas. The company expects to earn about $150 million of profit annually from the export of carbamide only.
But the maximum profit is promised after the launch of SOCAR Polymer, which is expected to be operational starting from 1H2018.
At the first stage, it is planned to produce 120 thousand tons of polyethylene and 180 thousand tons of polypropylene annually. By 2021, the production capacity of SOCAR Polymer should reach 570 thousand tons.
The polypropylene produced at the plant is used in the production of various utensils, textiles, and office supplies. The Ministry of Economy announced that the first industrial cluster will be created in Sumgayit, where entrepreneurs will start the production of final products.
Rovnag Abdullayev of SOCAR announced that the total export income for the entire period of operation of SOCAR Polymer would be $8 billion.
It is expected that only 30% of final products will be used in Azerbaijan; 70% will be exported to Turkey, Europe, and other markets.
Turkey is an attractive market
As to the petrochemical complex, it is worth mentioning SOCAR’s assets and projects implemented in Turkey such as the petrochemical complex Petkim purchased for $2 billion in 2008. At the same time, during almost ten years of operation, Petkim has provided only 18% of Turkey's petrochemical demand operating at almost full capacity.
To increase SOCAR’s share in this segment of the Turkish market and to expand the list of final chemical products, the company intends to build another petrochemical complex on Aliaaga Peninsula near Izmir, where the Petkim plant is located. The construction works are expected to begin in 2019 and finish in 2023.
Meanwhile, the new oil refinery STAR (construction is nearing completion) will be supplying these complexes with raw materials.
With a processing capacity of ten million tons of oil per year, the refinery will produce raw materials for the chemical industry, as well as aviation kerosene and diesel fuel. According to R. Abdullaev, during the first five years, STAR refinery promises at least $600 million in income annually reaching $800 million in the following ten years.
The implemented projects can turn SOCAR Turkey Enerji to one the largest industrial companies in Turkey.
Azerbaijan has far-reaching goals in Turkey. Today, for instance, the volume of Azerbaijani investments in this country reach $11 billion. Until 2020, this amount will increase to $18 billion.
Adjustment of plans given the new logistics
The ongoing projects implemented in Turkey to connect the Azerbaijani railways with Turkey and Iran can make some changes to SOCAR’s plans regarding the deployment of new production facilities.
In particular, the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway will significantly reduce transportation costs for petrochemical products. By the way, this could be the main factor that made SOCAR to stop the construction of a $700-million-worth carbamide plant in Georgia. At the same time, Azerbaijan is certainly considering plans to supply petrochemical products not only to the west, but also to the south, which will be facilitated by the launch of the North-South railway route. Logistically, the location of modern plants in Azerbaijan will be more profitable. Depending on the demand and supply of petrochemical products, this will allow SOCAR to flexibly adjust the delivery routes for Azerbaijani goods to the countries around the Black and Mediterranean seas, and the Persian Gulf.
In fact, the leadership of Azerbaijan actively monitors the latest trends in the transformation of hydrocarbon resources from energy carriers directly to the production of non-oil products such as plastics, fertilizers and other goods. And SOCAR continues investing billions of dollars in the creation of modern petrochemical complexes.