SOCAR-ın kimya sənayesinə fəal sərmayələri şirkət üçün neftdən sonrakı dövrdə də gəlirləri təmin edəcək
Yeni texnologiyalar enerjidaşıyıcıları ilə bağlı ənənəvi fikirləri dəyişdirir. Bütün dünya alternativ yanacaqdan istifadə haqqında, elektromobil erasının başlamasından danışır, Londonda avtobusları qəhvə tullantıları işlətməyə hazırlaşırlar. Bütün bu meyillər neft və qaz bazarının gələcəyi haqqında müzakirələri aktuallaşdırır. Əbu-Dabidə dünyanın aparıcı neft şirkətlərinin rəhbərlərinin forumunda da bundan danışıblar. Forumda Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (ARDNŞ) də iştirak edib.
SOCAR-ın dünyanın aparıcı neft şirkətlərini bir araya gətirən tədbirdə iştirakı, şəksiz ki, neft-qaz sahəsində Azərbaycan rəhbərliyinin apardığı siyasətin təqdir edilməsi, eləcə də ARDNŞ-nin dünyanın nüfuzlu neft-qaz şirkətləri arasında yer alması deməkdir. Tədbirdə iştirak edən ARDNŞ prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib ki, yeni texnologiyalar bərpa olunan mənbələrdən enerji istehsalına təkan verməklə yanaşı, elektromobillərin inkişafı ilə əlaqədar neft məhsullarının istehlakını azaltmağa imkan yaradıb.
Abdullayevin sözlərinə görə, gələcəkdə neft və təbii qazın bir enerji daşıyıcısı kimi rolu azalacaq, amma bunun əvəzinə kimya məhsulları üçün xammal kimi əhəmiyyəti artacaq. Bu baxımdan, 2010-cu ildən "Azərikimya" İstehsalat Birliyinin ARDNŞ-yə verilməsi təsadüfi deyil, bu, işlərin xammal hasilatından hazır məhsul istehsalına kimi bir zəncir də birləşməsinə imkan yaradır.
Ucuz olmayan inkişaf yolu
Neft-kimya sektoru məhsullarının istehsalının artırılması üzrə ARDNŞ-nin fəaliyyətinin yeni istiqaməti ölkə üçün yeni iş yerlərinin açılması ilə yanaşı, həm də xeyli valyuta gəlirlərinin artması baxımından mənfəətlidir.
Mühüm amillərdən biri ölkədə neft və təbii qazın emalının təşkilidir ki, son məhsulun hesabına yeni əlavə dəyər yaradılacaq, təbii ki, yeni yaradılmış məhsulların vergi gəlirləri birbaşa dövlət büdcəsinə gedəcək.
Bununla yanaşı, ARDNŞ-nin böyük emal müəssisələrinin işə başlanması sənaye toplularının yaradılmasına təkan verəcək. Yəni neft-kimya müəssisələrinin ətrafında daha fərqli mallar istehsal edə biləcək kiçik və orta müəssisələr yaradılacaq.
Azərbaycanda neft-kimya sahəsində sənaye məhsullarının istehsalı üzrə əsas müəssisələr «SOCAR Polymer», «SOCAR Methanol» və «SOCAR Carbamide»dir.
Azərbaycanda karbohidrogen ehtiyatlarının enerjidaşıyıcılardan neft-kimya məhsullarına transformasiyası ARDNŞ üçün elə də ucuz başa gəlmir - bu üç müəssisəyə ümumi sərmayə yatırımı 2 milyard $-ı keçir, lakin bu sərmayələr yaxın illərdə özünü ödəyəcəyinə vəd verir.
İxracyönümlü istehsalın artırılması
ARDNŞ-nin üç emal müəssisəsində məhsul istehsalı əsasən ixracata yönəlib. Xüsusilə, 2017-ci ildə «SOCAR Methanol» fəaliyyətdə olan müəssisəsində 250 min ton metanol istehsal edilib ki, bunun da 95%-i xarici bazarlarda satılıb. 2018-ci ildə eyni miqdarda metanol istehsal ediləcək və ortamüddətli perspektivdə istehsalın ümumi tutumunun iki qat artırılması və 700 min tona çatdırılması planlaşdırılır.
İxracata istiqamətlilik gələn ilin əvvəlində istismara veriləcək «SOCAR Carbamide» zavodu üçün də xarakterik olacaq, o, gündəlik 1,2 min ton ammonyak və 2 min ton karbamid istehsal edəcək. Qeyd edək ki, zavodun istehsalının yalnız 25%-i milli iqtisadiyyatın ehtiyacları üçün istifadə olunacaq. Buna görə, karbamid bitki istehsalının 75%-i Türkiyə, Gürcüstan, Qara dəniz və Aralıq dənizi bölgəsi ölkələrinə satılacaq. Eyni zamanda karbamid zavodunun məhsullarının ixracından əldə edilən gəlir ildə, təxminən, 150 milyon dollar olacaq.
Lakin 2018-ci ilin birinci yarısında istismara verilməsi nəzərdə tutulan «SOCAR Polymer» zavodunun tikintisinin başa çatması və işə başlanması maksimum mənfəət vəd edir. Birinci mərhələdə ildə 120 min ton polietilen və 180 min ton polipropilen istehsalı planlaşdırılır. Eyni zamanda «SOCAR Polymer»in 2021-ci ilədək istehsal gücü 570 min tona çatmalıdır.
Zavodda istehsal edilən polipropilen qab-qacaq, toxuculuq məhsulları, ofis materialları istehsalı üçün istifadə olunur. İqtisadiyyat Nazirliyi bəyan edib ki, Sumqayıtda ilk sənaye klasteri yaradılacaq, buradan xammal əldə edən sahibkarlar son məhsul istehsalına başlayacaqlar.
ARDNŞ-nin rəhbəri Rövnəq Abdullayev bildirib ki, «SOCAR Polymer»in istismarından bütün dövr üçün ümumi ixrac gəlirləri 8 milyard dollar olacaq.
İstehsal edilən məhsulların yalnız 30%-i Azərbaycanda istifadə ediləcək, 70%-i isə Türkiyəyə, Avropaya və digər bazarlara ixrac ediləcək.
Türkiyə cəlbedici bazardır
Neft-kimya kompleksinin inkişafı barədə danışarkən ARDNŞ-nin birbaşa Türkiyədə reallaşan aktivləri və layihələrindən yan keçmək çətindir.
ARDNŞ-nin artıq böyük aktivə - "Petkim" neft-kimya kompleksinə malikdir, o, 2008-ci ildə keçirilmiş özəlləşdirmə çərçivəsində 2 milyard dollara əldə edilib. Eyni zamanda keçən 10 ilə yaxın müddətdə "Petkim", demək olar ki, tam gücü ilə işləyərək Türkiyənin neft-kimya məhsullarına tələbatın yalnız 18%-ni təmin edə bilib.
Türk bazarının bu seqmentində ARDNŞ-nin payının artırılması və kimya məhsullarının çeşidinin genişləndirilməsi üçün şirkət İzmir yaxınlığında yerləşən Əliağa yarımadasında daha bir neft-kimya kompleksin inşa etmək niyyətindədir, «Petkim» zavodu da orada yerləşir. İşlərin 2019-cu ildə başlaması və 2023-cü ildə bitməsi gözlənilir. Eyni zamanda bu kompleksləri xammalla tikintisi final mərhələsinə qədəm qoymuş yeni «STAR» neftayırma zavodu təmin edəcək.
İldə 10 milyon ton neft emalı gücünə malik neftayırma zavodu kimya sənayesi üçün xammal, eləcə də aviayanacaq və dizel yanacağı istehsal edəcək. ARDNŞ rəhbəri R. Abdullayevin sözlərinə görə, ilk beş il ərzində «STAR»ın fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın gəlirləri ildə 600 milyon $-dan artıq olacaq. Növbəti 10 il ərzində isə illik gəlir 800 milyon $-a qalxacaq. Gerçəkləşdirilən layihələr «SOCAR Turkey Enerji»ni Türkiyənin ən iri sənaye şirkətləri sırasına çıxara bilər.
Azərbaycanın Türkiyə ilə bağlı uzunmüddətli planlarını bu da göstərir ki, bu gün bu ölkədə Azərbaycanın sərmayələrinin həcmi 11 milyard $ təşkil edir və 2020-ci ilə kimi bu, 18 milyard $-a qədər artacaq.
Yeni logistika nəzərə alınaraq planlara düzəliş edilir
Ancaq ARDNŞ-nin yeni istehsal güclərinin yerləşdirilməsi üzrə planlarının dəyişdirilməsi imkanına ölkədə Azərbaycan dəmir yollarını Türkiyə və İranla birləşdirən layihələrin həyata keçirilməsi təsir göstərə bilər.
Xüsusilə də, Bakı - Tbilisi - Qars dəmir yolu Türkiyəyə neft-kimya məhsullarının daşınma qiymətini xeyli azalda bilər. Yeri gəlmişkən, ARDNŞ-nin Gürcüstanda dəyəri 700 milyon $ olan karbamid zavodunun tikintisinin dayandırılmasında bu, həlledici amil ola bilər.
Azərbaycan, əlbəttə ki, yalnız qərb istiqamətdə neft-kimya məhsulları nəqli planları ilə kifayətlənmir, cənub istiqaməti də gündəmdədir və Şimal - Cənub dəmir yolu marşrutunun işə salınması buna imkan yaradacaq. Azərbaycanda müasir zavodların yerləşdirilməsi logistika baxımından daha faydalı olacaq və neft-kimya məhsullarına tələb və təklifdən asılı olaraq Azərbaycan məhsullarının təchiz marşrutlarını çevik şəkildə həm qərb - Qara dəniz və Aralıq dənizi hövzəsi ölkələri istiqamətində, həm də cənub - Fars körfəzi ölkələri istiqamətində tənzimləməyə imkan verəcək.
Göründüyü kimi, Azərbaycan rəhbərliyi fəal şəkildə karbohidrogen ehtiyatlarının enerjidaşıyıcılardan birbaşa qeyri-neft sektoru məhsulları istehsalına - plastmasa, gübrəyə və digər məhsullara çevrilməsi məsələsində son meyilləri fəal şəkildə izləyir. Bu, ARDNŞ-nin müasir neft-kimya komplekslərinin yaradılmasına milyardlarla dollar sərmayə yatırmasına yaşıl işıq yandırır.

Активные инвестиции SOCAR в химическую промышленность обеспечат доход компании в постнефтяной эре
Новые технологии меняют традиционные взгляды на энергоносители. Весь мир говорит о применении альтернативных видов топлива, наступлении эры электромобилей, в Лондоне готовятся заправлять автобусы отходами от кофе. Все эти тенденции актуализируют обсуждения по поводу будущего нефтегазового рынка, о чем и говорили руководители ведущих мировых нефтяных компаний на форуме в Абу-Даби, в котором приняла участие и Государственная нефтяная компания Азербайджана (SOCAR).
Участие SOCAR в мероприятии, объединившем ведущие нефтяные компании мира, является безусловным признанием проводимой руководством Азербайджана политики в нефтегазовом секторе, а также SOCAR в качестве авторитетной нефтегазовой компании мирового масштаба. Принявший участие в мероприятии президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев отметил, что новые технологии дали толчок не только получению энергии за счет возобновляемых источников, но и сокращению потребления нефтепродуктов в связи с развитием электромобилей.
По словам Абдуллаева, в будущем роль нефти и природного газа в качестве энергоносителей будет падать, но вместо этого вырастет их значимость в качестве сырья для химической продукции.
В этом контексте не случайна передача с 2010 года в ведение SOCAR производственного объединения "Азеркимья", что дало возможность наладить работу единой цепочки - от добычи сырья до выпуска готовой продукции.
Недешевый путь развития
Новое направление деятельности SOCAR по увеличению продукции нефтехимического сектора сулит стране не только дополнительные рабочие места, но и значительные валютные поступления.
Важным фактором является организация переработки нефти и природного газа в стране, где будет создаваться добавочная стоимость конечного продукта, и, соответственно, налоговые отчисления от вновь созданного продукта будут идти непосредственно в бюджет страны.
Кроме того, начало работы крупных предприятий SOCAR по переработке даст толчок к созданию промышленных кластеров. То есть вокруг предприятия нефтехимического производства будут создаваться малые и средние предприятия, которые смогут производить больше разных товаров. Основными предприятиями в Азербайджане по выпуску промышленной продукции в нефтехимическом комплексе являются SOCAR Polymer, SOCAR Methanol и SOCAR Carbamide.
Трансформация углеводородных ресурсов от энергоносителей к выпуску нефтехимической продукции в Азербайджане является недешевым удовольствием для SOCAR - общий объем инвестиций в три предприятия превышает $2 млрд., но эти вложения обещают окупиться в ближайшие годы.
Повышение экспортного производства
Выпуск производимой продукции на трех предприятиях переработки SOCAR направлен в основном на экспорт. В частности, на действующем предприятии SOCAR Methanol было произведено в 2017 году 250 тыс. тонн метанола, 95% которого было поставлено на внешние рынки. Такой же объем метанола предусмотрено произвести в 2018 году, а в среднесрочной перспективе производство планируется увеличить в два раза при общей мощности предприятия 700 тыс. тонн.
Экспортоориентированность будет характерна для вводимого в эксплуатацию в начале будущего года завода SOCAR Carbamide, который будет производить 1,2 тыс. тонн аммиака и 2 тыс. тонн карбамида в сутки. Примечательно, что лишь 25% продукции завода будет использовано для потребностей национальной экономики. Соответственно 75% продукции карбамидного завода будет поставляться на рынки Турции, Грузии и стран Черноморского и Средиземноморского регионов. При этом от экспорта продукции карбамидного завода прибыль составит около $150 млн. в год.
Но максимум прибыли сулят завершение работ по строительству и начало эксплуатации завода SOCAR Polymer, который предполагается запустить в строй в первом полугодии 2018 года.
На первом этапе предусматривается выпускать 120 тыс. тонн полиэтилена и 180 тыс. тонн полипропилена в год. При этом производственная мощность SOCAR Polymer к 2021 году должна достигнуть 570 тыс. тонн продукции.
Выпускаемый на заводе полипропилен используется в производстве посуды, текстиля, канцелярских товаров. Министерство экономики анонсировало, что первый промышленный кластер будет создаваться именно в Сумгайыте, где предприниматели, получив сырье, начнут выпускать конечную продукцию.
Глава SOCAR Ровнаг Абдуллаев анонсировал, что суммарный экспортный доход за весь период эксплуатации SOCAR Polymer составит $8 млрд.
Ожидается, что лишь 30% произведенной продукции будет использовано в Азербайджане, а 70% - экспортировано в Турцию, Европу и на другие рынки.
Турция - привлекательный рынок
Говоря о развитии нефтехимического комплекса, трудно пройти мимо активов и проектов SOCAR, реализуемых непосредственно в Турции.
У SOCAR уже имеется крупный актив - нефтехимический комплекс Petkim, приобретенный в рамках приватизации за $2 млрд. в 2008 году. При этом за почти 10 лет деятельности Petkim, работая практически на полную мощность, обеспечил лишь 18% потребностей Турции в нефтехимической продукции.
Для увеличения доли SOCAR в этом сегменте турецкого рынка и расширения перечня химической продукции компания намерена построить еще один нефтехимической комплекс на полуострове Алиага вблизи Измира, где и расположен завод Petkim. Работы предположительно начнутся в 2019 году и завершатся в 2023-м.
При этом обеспечивать сырьем эти комплексы будет новый нефтеперерабатывающий завод STAR, строительство которого вступило в финальную стадию.
При мощности переработки    10 млн. тонн нефти в год НПЗ будет выпускать сырье для химической отрасли, а также авиакеросин и дизтопливо. По словам главы SOCAR Р.Абдуллаева, доходы Азербайджана от деятельности STAR в первые пять лет превысят $600 млн. в год, а в последующие 10 лет возрастут до  $800 млн. в год.
Реализуемые проекты могут ввести SOCAR Turkey Enerji в состав крупнейшей промышленной компании Турции.
В том, что у Азербайджана далеко идущие планы относительно Турции, говорит тот факт, что на сегодня объем азербайджанских инвестиций в эту страну составляет $11 млрд. и до 2020 года увеличится до $18 млрд.
Корректировка планов с учетом новой логистики
На возможность изменения планов по размещению новых производственных мощностей со стороны SOCAR могут повлиять реализуемые в стране проекты по соединению железных дорог Азербайджана с Турцией и Ираном.
В частности, железная дорога Баку - Тбилиси - Карс позволит заметно снизить цену перевозки нефтехимической продукции в Турцию. Кстати, это могло стать решающим фактором в приостановлении строительства SOCAR карбамидного завода в Грузии стоимостью $700 млн. При этом Азербайджан наверняка рассматривает планы поставок нефтехимической продукции не только в западном направлении, но и в южном, чему будет способствовать запуск железнодорожного маршрута Север - Юг. Размещение современных заводов в Азербайджане будет более выгодным с точки зрения логистики и позволит в зависимости от спроса и предложения на нефтехимическую продукцию гибко регулировать маршруты поставок азербайджанских товаров как в западном направлении - в страны Черноморского и Средиземноморского бассейнов, так и в южном - в страны Персидского залива.
Как видим, руководство Азербайджана активно следит за последними тенденциями в вопросе трансформации углеводородных ресурсов с энергоносителей непосредственно на производство продукции ненефтяного сектора - пластмассы, удобрения и другие товары, дав зеленый свет SOCAR на вложение миллиардов долларов в создание современных нефтехимических комплексов.