NİFAQ, YOXSA HƏMRƏYLİK ŞƏHƏRİ?
Yaxın Şərqdə yeni müharibə əlamətləri görünür. Onu ABŞ prezidenti Donald Trampın Qüdsü İsrail dövlətinin paytaxtı kimi tanımaq qərarı yaradıb.
«Doğru qərar», yoxsa «məqsədəuyğun olmayan addım»?
Qüdsün statusu Fələstin-İsrail qarşıdurmasının əsas problemlərindən biridir. Həm İsrail, həm də Fələstin Muxtariyyəti Qüdsü rəsmi olaraq öz paytaxtı sayır. BMT Təhlükəsizlik Şurasının və Baş Assambleyasının müvafiq qətnamələrində bildirilir ki, 3 səmavi dinin şəhəri olan Qüdsün statusu ilə bağlı məsələ münaqişə tərəfləri, yəni israillilərlə fələstinlilər arasında birbaşa danışıqlar yolu ilə həll olunmalıdır.
1967-ci il müharibəsi zamanı İsrail Şərqi Qüdsü öz nəzarətinə götürüb. 13 il sonra - 1980-ci ildə Knesset tərəfindən qəbul olunmuş qanun layihəsilə Qüds birtərəfli qaydada ölkənin vahid və ayrılmaz paytaxtı elan olunub. Lakin BMT TŞ bu qərarı tanımayıb: qurumun qəbul etdiyi 478 saylı qətnamədə İsrailin Şərqi Qüdsü işğal etməsi beynəlxalq hüquq norma və prinsiplərinin pozulması kimi qiymətləndirilir.
Beləliklə, dünya birliyi hesab edir ki, Şərqi Qüds fələstinlilərə, Qərbi Qüds isə israillilərə məxsus olmalıdır. Yaxud, ən azı bu qədim şəhərdəki status-kvonun mövcud beynəlxalq hüquq normaları əsasında dəyişməsi yalnız münaqişə tərəflərinin qarşılıqlı razılığı əsasında baş verə bilər. Məhz bu üzdən dünyanın heç bir dövləti bu günədək İsrailin Qüdslə bağlı birtərəfli qərarını tanımamışdı və bu ölkə ilə diplomatik münasibətləri olan dövlətlərin səfirlikləri Təl-Əvivdə yerləşir.
Nəhayət, bu qlobal unisonu Birləşmiş Ştatlar pozub. Hələ 1995-ci ildə ABŞ Konqresi İsraildəki səfirliyinin Təl-Əvivdən Qüdsə köçürülməsilə bağlı qanun qəbul etmişdi. Lakin indiyədək Ağ Evin heç bir sahibi şəhərin İsrailin paytaxtı kimi tanınmasına cəsarət etməmişdi. Vaşinqtonun İsraili dəstəklədiyinə şübhə heç vaxt olmasa da, bu addım yalnız Donald Trampın hakimiyyətə gəlişilə atılıb. Tramp Qüdsün İsrailə məxsus olduğunu tanımaqla, faktiki, «partlayış» yaradıb. O, bunun ardınca ölkəsinin diplomatik nümayəndəliyinin Qüdsə köçürülməsi haqda da qərar qəbul edib. ABŞ prezidenti hesab edir ki, onun Qüdsün İsrailin paytaxtı kimi tanınması qərarı doğru qərardır, çünki ABŞ dövlət katibinin birinci müavini Rac Şaxın dediyi kimi, «Yaxın Şərqdə dürüst vasitəçi olmaq istəyirsənsə, səmimi olmaq, reallığı qəbul etmək lazımdır».
Amma Vaşinqtonun «dürüst vasitəçi» mövqeyi dünya birliyinin böyük hissəsi, ilk növbədə, «İsrailin işğalı nəticəsində yaranmış reallığı qəbul etmək istəməyən» ərəb dünyası tərəfindən sərt tənqid olunub. Fələstinlilər isə Trampın qərarını onların rəhbərliyinə və xalqa müharibə elan olunması kimi qiymətləndirib. Fələstin Muxtariyyəti Administrasiyası bəyan edib ki, bundan sonra Vaşinqtonla heç bir danışıqlar aparılmayacaq və danışıqların bərpası yalnız Trampın qərarının ləğvindən sonra mümkündür. Bunun təsdiqi kimi, Fələstin lideri Mahmud Abbas Birləşmiş Ştatların vitse-prezidenti Mayk Pens ilə onun regiona səfəri çərçivəsində baş tutmalı olan görüşdən imtina edib. Bundan başqa, Abbas bildirib ki, ABŞ bundan sonra Fələstin-İsrail münaqişəsinin həllində vasitəçilik edə bilməz.
Ərəb dünyası, ümumilikdə, Amerikanın birtərəfli qərarını qəbul etmir. Hətta Misirin Kopt kilsəsi belə, Maykl Pensi qəbul etməkdən boyun qaçırıb. Kilsə bəyan edib ki, ABŞ ərəb xalqını təmsil edən milyonlarla insanın fikrini nəzərə almır.
Amerikanın ərəb dünyasındakı ən yaxın müttəfiqi - Səudiyyə Ərəbistanı da Trampın qərarını pisləyib, bunu «məsuliyyətsiz və əsassız addım» kimi qiymətləndirib. Səudiyyə Ərəbistanında hesab edirlər ki, Ağ Ev sahibinin bu qərarı «narazılıq, hiddət və nifrət dalğası»na səbəb olacaq.
Livanın baş naziri Cebran Basil isə daha konkret çıxış edib. O, Ərəb Dövlətləri Liqasını (ƏDL) «nifrət»dən Amerikanın qərarına praktiki müqavimətə keçməyə çağırıb. Baş nazirin fikrincə, Vaşinqton qərarını dəyişməzsə, ona qarşı sanksiyalar tətbiq edilməlidir. Bunun ardınca ƏDL Qahirədə xarici işlər nazirləri səviyyəsində təcili toplantı keçirib. Qurumun baş katibi Əhməd Əbu al-Qeyt bütün ərəb ölkələrinin Donald Trampın qərarını pislədiklərini bəyan edib. Onun sözlərinə görə, bu qərar «heç bir məntiqə sığmır və ona heç nə ilə haqq qazandırmaq mümkün deyil».
ƏDL beynəlxalq birliyi 1967-ci il iyunun 4-dək mövcud olmuş sərhədlər çərçivəsində paytaxtı Şərqi Qüds olan Fələstin dövlətini tanımağa çağırıb.
Amerikanın bu qərarını kəskin pisləyənlər arasında Türkiyə də var. Ölkə başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib ki, ABŞ «BMT-nin Qüdslə bağlı 1980-ci ildə qəbul etdiyi və indiyədək heç kəs tərəfindən pozulmamış qərarını ayaqlar altına atıb». «Trampın bu qərarla nə demək istədiyini anlamaq mümkün deyil. Hazırda o, bütünlükdə regionu qarışdıran mikser rolu oynayır. Qüds istər müsəlmanlar, istər xristianlar, istərsə də yəhudilər üçün müqəddəs yerdir. Xüsusilə bu regionla bağlı belə qərar barıt çəlləyinə od vurmaq deməkdir. Liderlər münaqişələri qızışdırmamalı, əksinə, sülh yaratmalıdır», - deyə o, bildirib.
Elə Türkiyə İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının Qüdslə bağlı 4-cü sammitinə ev sahibliyi edib. Ərdoğanın dəvətilə toplantıya Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də qatılıb. Bundan əvvəl isə iki dövlət başçısı arasında telefon danışığı olub və onlar ABŞ-ın sözügedən qərarının «son dərəcə yanlış qərar» olduğuna dair yekdil fikrə gəliblər. Prezidentlər bildiriblər ki, bu qərar beynəlxalq hüquqa ziddir və Yaxın Şərqdə təhlükəli fəsadlara yol aça bilər.
Ən maraqlısı isə Vaşinqtonun mövqeyini ən yaxın müttəfiqləri olan Böyük Britaniyanın, Fransanın, Almaniya və İtaliyanın da tənqid etməsidir. Avropa İttifaqı da ABŞ-ı səfirliyi Təl-Əvivdən Qüdsə köçürməkdənsə, «ağıllı sülh prosesi» aparmağa çağırıb.
Nəhayət, Trampın qərarı BMT TŞ tərəfindən də qəbul edilməyib. Quruma üzv 14 dövlətin keçirdiyi təcili toplantıda ABŞ-ın Qüdslə bağlı qərarının bu təşkilatın qətnamələrinə uyğun olmadığı bəyan edilib. Birləşmiş Ştatların qurumdakı daimi nümayəndəsi Nikki Xeylinin ölkəsinin Fələstin-İsrail münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesinə sadiqliyi haqda bəyanatı heç bir effekt verməyib. Məsələn, Rusiyanın BMT-dəki daimi nümayəndəsi Vasili Nebenzya bildirib ki, Vaşinqtonun birtərəfli addımı Fələstin-İsrail münasibətlərinə və ümumilikdə, regiona əlavə problemlər yaradacaq. Onun fikrincə, bu qərar iki dövlət (yəhudi və fələstinli) yaradılması məqsədilə aparılan danışıqları «pozacaq və ya onun üzərindən birdəfəlik xətt çəkəcək».
Bütün bu hadisələrdə ən maraqlısı ABŞ prezidenti Donald Trampın bu addımı hansı səbəbdən atmasıdır. Görəsən, onu bu qədər birmənalı olmayan, riskli qərar qəbul etməyə hansı motivlər vadar edib? Bununla bağlı, bir neçə versiya irəli sürülür. Onların arasında ilk yerdə Trampın daxili narazılıqlardan qurtulmaq istəyi gəlir. Guya yürütdüyü siyasətlə ölkə daxilində xüsusilə müxtəlif nüfuzlu dairələr tərəfindən qəbul olunmayan Tramp belə aşkar yəhudipərəst addım atmaqla, onların könlünü almağa, bununla da, üzərindəki təzyiqləri bir qədər azaltmağa çalışıb. Axı, məlumdur ki, Trampa qarşı qızğın kampaniyanı ABŞ-ın əsasən yəhudi lobbisinin təsiri altında olan KİV-i aparır. Bundan başqa, Respublikaçılar Partiyasının bir sıra nüfuzlu nümayəndəsi də Trampın əleyhinə çıxış edir. Amerika administrasiyasının başçısı da bu dairələri mümkün qədər rəhmə gətirmək üçün Qüdsü İsrailin paytaxtı kimi tanımaq qərarına gəlib. Bundan sonra ABŞ-ın yəhudipərəst mətbuatının antitramp kampaniyasını tam dayandırmasa da, xeyli zəiflədəcəyini gözləmək olar. Respublikaçılara gəlincə, Trampın senator Lindsi Qrem və Nümayəndələr Palatasının spikeri Pol Rayan kimi əleyhdarları artıq prezidentin Qüdslə bağlı qərarına tam dəstək veriblər.
Trampın bu qərarı qəbul etməsində rol oynaya biləcək daha bir amil birbaşa onun ailəsilə bağlıdır. Onu bu qərarın qəbuluna kürəkəni Cared Kuşner də meyilləndirə bilər. Kuşner ortodoksal yəhudi dininə mənsubdur və prezidentin qızı İvanka da ailə qurduqdan sonra bu dinə sitayiş edir.
Motivlər öz yerində, bəs, Trampın qərarı hansı nəticələri verə bilər? Prezidentin özü qərarı haqda danışarkən bildirib ki, onun bu addımı Yaxın Şərqdə sülhə töhfə olacaq. «Yaxın Şərq zəngin tarixə, möhtəşəm, cəsarətli insanlara malik regiondur», - deyə Tramp bildirib: «Onların övladları miras kimi müharibə yox, sülh əldə etməlidirlər». Lakin vəziyyəti ayıq başla qiymətləndirdikdə Amerika administrasiyasının bu qədər kəskin addımının vəziyyəti daha da gərginləşdirəcəyini düşünməmək mümkün deyil.
Hər halda, Trampın qərarı açıqlanar-açıqlanmaz, Qüdsün bir sıra rayonlarında, Qəzza sektorunda və İordan çayının qərb sahilində insan qanı axıdılmağa başlayıb. Fələstinlilərlə israilli asayiş keşikçiləri arasında baş verən toqquşmalarda 1000-dən artıq insan yaralanıb. Fələstinlilər İsrailin cənubuna raket zərbələri endirib, yəhudi ordusu isə Fələstini bombalayıb. Bu torpaqlarda belə gərginlik son bir neçə ay ərzində müşahidə olunmamışdı.
Amma bu, son deyil. Vəziyyətin daha da gərginləşəcəyini gözləmək olar. Çünki Fələstinin mötədil təşkilatları belə, bu məsələdə radikallarla həmrəylik nümayiş etdirir və artıq tam aşkar hal almış ABŞ-İsrail alyansına qarşı birləşir. FƏTH ilə HƏMAS artıq yeni «intifada»dan danışmağa başlayıb, üstəlik, sonuncular Trampı «cəhənnəmin qapısı»nı açmaqda günahlandırıb.
Bəs, bu vəziyyət bütünlükdə regionu bürüyə bilərmi? Təəssüf ki, bəli. Ekspertlər artıq «terror cəbhəsi»ndə növbəti fəallığın başlaya biləcəyinə dair xəbərdarlıq edirlər. Düşünmək olardı ki, son aylarda Suriya və İranda məğlubiyyətə uğramış terrorçu strukturlar qara işlərini bərpa etmək üçün tezliklə yeni mənbələr tapa bilməyəcək. Lakin Vaşinqtonun mövcud beynəlxalq hüquq normalarına zidd olaraq, Qüdsü İsrailin paytaxtı kimi tanımaq qərarı terrorçulara hədiyyə hesab oluna bilər. Hər halda, ərəb əhalinin əsasən ümidsiz, sosial-iqtisadi baxımdan layiqli həyat perspektivi olmayan böyük bir hissəsi üçün yaxşı gələcəyə az da olsa ümid yaradan qüvvələr məhz radikallar, ekstremistlər, hətta terrorçulardır.
Ortaya sual çıxır: bəlkə, Trampın bu qərarı qəbul etməsində ən ciddi məqsəd elə bu radikallığı «oyatmaq»dır? Hər halda, «İslam Dövləti»nin darmadağın edilməsindən sonra Yaxın Şərqdə «əbədi müharibə»nin davam etməsi üçün ən asan yol köhnə Fələstin-İsrail münaqişəsi ola bilərdi. Qlobal güclərin dünyanın ən strateji əhəmiyyətli regionlardan birinə nəzarəti təmin etməsi üçün ən yaxşı yol məhz «idarəolunan xaos»un davam etməsidir.

THE CITY OF DISCORD OR SOLIDARITY?
The decision of the U.S. President Donald Trump on the recognition of Jerusalem as the capital of the State of Israel may result in unexpected global events
A spectre is haunting the Middle East, the spectre of a new war. The decision of the U.S. President Donald Trump on the recognition of Jerusalem as the capital of the State of Israel has generated this spectre.
"Right decision" or "unjustified measure"?
The status of Jerusalem is one of the key problems in the Palestinian-Israeli confrontation. Both Israel and the Palestinian Authority officially recognize Jerusalem as their capital. According to the resolutions of the UN Security Council and General Assembly, the status of the city of the three world religions shall be resolved through direct negotiations between the parties to the conflict - Israelis and Palestinians.
During the Six-day War in 1967, Israel took control of East Jerusalem. After thirteen years, in 1980, the Knesset passed a bill unilaterally declaring Jerusalem the one and undivided capital of Israel. However, the UN Security Council did not recognize this decision: Resolution No. 478 condemned the annexation of East Jerusalem by Israel as an action violating the principles and norms of international law.
The world community believes that East Jerusalem should belong to Palestinians and West Jerusalem to Israelis. At least, any change in the status quo of the ancient city should be based on existing international legal norms and the mutual consent of the parties to the conflict. Accordingly, none of the states has recognized Israel’s unilateral decision on Jerusalem. The embassies of countries maintaining diplomatic relations with Israel are located in Tel Aviv.
However, the United States has violated global agreement on this issue. Back in 1995, the U.S. Congress adopted a law on the relocation of its Israeli embassy from Tel Aviv to Jerusalem. All the presidents have hesitated to recognize the city as the Israeli capital except Donald Trump, although Washington's support for Tel Aviv has never generated doubts. Trump has literally put the region on the verge of explosion by recognizing the Israeli ownership of Jerusalem and ordering the relocation of the American diplomatic mission. The incumbent U.S. president believes that his decision to recognize Jerusalem as the capital of Israel is correct. According to the First Deputy Press Secretary of the U.S. President, Raj Shah, "if you are going to be an honest broker in the Middle East, you need to be honest, and recognising reality is the first part of that."
Meanwhile, the position of the "honest broker" has been strongly condemned by the greater part of the world community, primarily the Arab countries, who do not want to "recognize the reality" that has developed since the Israeli occupation. For Palestinians, Trump's decision is a declaration of war against their people and leadership. The administration of the Palestinian Autonomy declared that they would not negotiate with Washington until the American decision was cancelled. Palestinian leader Mahmoud Abbas refused to meet with the U.S. Vice President Mike Pence during his visit to the region. Abbas also said that the U.S. could no longer be intermediary in the Palestinian-Israeli conflict.
The Arab world explicitly rejects a unilateral American decision. Even the Egyptian Coptic Church refused to accept the U.S. Vice President Mike Pence saying that the U.S. did not regard the feelings of millions of Arab people.
The closest ally of the Americans in the Middle East, Saudi Arabia, has also condemned Trump's decision treating it as "an irresponsible and unjustified measure" that caused "a storm of discontent, indignation and contempt."
Lebanese Foreign Minister, Gebran Bassil, encouraged the Arab League to take pre-emptive measures against the American decision. Particularly, he called for imposing sanctions against the U.S., if they do not change their position. The Arab League held an emergency meeting of foreign ministers in Cairo, Egypt. The regional bloc’s secretary-general Ahmed Aboul-Gheit said that all Arab countries condemned Trump’s decision, which "cannot be justified and defies any logic." The League called upon the international community to recognize the Palestinian state within the borders of June 4, 1967 with its capital in East Jerusalem.
Turkey has also sharply criticized American actions against Palestine. President Recep T. Erdogan said that the U.S. "have trampled down the UN resolution on Jerusalem from 1980, which no one had yet violated." "Trump’s decision is beyond comprehension. What is he trying to do? His statements are now virtually serving as a mixer stirring up the whole region. Jerusalem is a holy place for Muslims, Christians, and Jews. This move, especially for this region, is like a burning match. Political leaders exist for reconciliation, not to stir things up," added Erdogan.
Turkey convened an extraordinary summit of the Organization of Islamic Cooperation on the issue of Jerusalem. President of Azerbaijan Ilham Aliyev also attended the meeting. The leaders of the two Turkic states held a telephone conversation, agreed that the U.S. decision “is extremely erroneous”, contradicts international law, and can lead to dangerous consequences in the Middle East.
Interestingly, the closest European allies of the U.S. (UK, France, Germany, and Italy) have also criticized Washington's position. EU called on the U.S. to lead a "meaningful peace process" and to cancel the transfer of American embassy from Tel Aviv to Jerusalem.
Finally, the UN Security Council expressed its rejection of the American decision. Fourteen member states of the Security Council held an emergency meeting, which confirmed that the U.S. actions on Jerusalem did not comply with the resolutions of the global organization. According to the U.S. permanent representative to the United Nations, Nikki Haley, her country remains committed to the process of peaceful settlement of the Israeli-Palestinian conflict. But her statement has had no effect. In particular, Russia's permanent representative to the UN, Vasily Nebenzya, stressed that Washington's unilateral move risks further complicating the situation in the Palestinian-Israeli relations and in the region as a whole "undermining and even putting an end to" in the negotiations to create two states - the Jewish and the Palestinian.
Either way, the ultimate question of the whole story with Jerusalem’s recognition is why the U.S. president has made such an ambiguous and risky decision. What were his motives? One of the most trending versions is that Trump, faced with a sharp rejection of his policies inside the country, decided to play nice for certain influential circles in such an explicitly pro-Jewish way to reduce the pressure on himself.
It is known that a big portion of the American media controlled by the Jewish lobby is leading a blatant campaign against Trump. In addition, a number of influential representatives of the Republican Party are openly opposing Trump. So, the president’s move was an attempt to please these circles. It can be expected that the pro-Jewish American media will now significantly reduce the intensity of anti-Trump propaganda, or even stop it at all. As for the Republicans, Senator Lindsay Graham and the Speaker of the House of Representatives Paul Ryan, both known for their antipathy towards Trump, have ardently supported the presidential decision on Jerusalem.
Another factor that could influence Trump’s decision is directly related to his own family. Jarred Kushner, an orthodox Jew, and his wife, Ivanka, who converted to Judaism after the wedding, could well push the U.S. president to recognize Jerusalem as the capital of Israel.
But what about the consequences of Trump’s decision? In his statement on the recognition of Jerusalem as the Israeli capital, president expressed confidence that his decision would serve the cause of peace in the Middle East. "The Middle East is a region rich with culture, spirit, and history. Its people are brilliant, proud, and diverse, vibrant and strong. Our children should inherit our love, not our conflicts." However, a sober assessment of the Palestinian-Israeli conflict and the regional situation rather suggests sharp aggravation due to such a resonant move of the American administration.
In fact, a few bloody events occurred in various parts of Jerusalem, the Gaza Strip and the West Bank right after Trump's decision was made public. The clashes between Palestinians and the Israeli military resulted in injuries of more than a thousand people. Palestinians rocketed the south of Israel, and the Jewish army struck Palestine. Such a situation in the Holy Land has not been observed over the past few months. We should expect further destabilisation, as moderate Palestinian organisations have agreed with radical groups to reject unanimously the explicit American-Israeli alliance. Fatah and Hamas promise a new intifada, the latter accusing Trump of opening the "gate of hell."
But can this imaginative assessment of the situation spread all over the entire Middle East? Unfortunately, the answer is yes. Experts are warning about the likelihood of increasing terrorist activity in the region. It may seem that the terrorists will hardly ever be inspired to continue their odious activity after serious defeats in Syria and Iraq in the recent months. However, the last U.S. decision violating the existing international legal norms, especially the UN resolutions, can be considered a gift for terrorists. Indeed, for a large part of the Arab population deprived of any prospects for a decent socio-economic life, the radical, extremist and even terrorist groups are getting increasingly popular as those who can promise at least some hope for the best future.
But is it possible that Trump's decision has been originally aimed at escalating the radicalization? After the defeat of the so-called Islamic State, only a long-standing Palestinian-Israeli conflict could provide the most convenient chance to extend the eternal war in the Middle East. This seems to be the best option to ensure total control by the global powers trying to pave the way for managed chaos in one of the most strategically important regions of the world.