FORMULA 1-dən DÜNYA ÇEMPİONATINA QƏDƏR
Ötən il olduğu kimi, bu il də Azərbaycanın idman təqviminin zəngin olacağı gözlənilir. Qarşıdakı 12 ayda ölkəmiz bir sıra beynəlxalq yarışa ev sahibliyi edəcək. «Region plus» jurnalı 2018-ci ildə ölkəmizdə baş tutacaq ən mühüm idman turnirlərini təqdim edir.
Novruz bayramı ərəfəsində, 15-18 mart 2018-ci il tarixlərində Bakıda idman gimnastikası üzrə Dünya Kuboku keçiriləcək. Yarışda 20-yə yaxın ölkənin iştirakı gözlənilir. Bu il paytaxtımız həmçinin batut gimnastikası, tamblinq və ikili mini batut üzrə Avropa Çempionatına da ev sahibliyi edəcək. Aprelin 12-dən 15-dək keçiriləcək qitə birinciliyində 40-dan çox ölkənin gimnastı mübarizə aparacaq.
Elə həmin ayın 27-dən 29-dək Bakıda bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku, 22-23 iyun tarixlərində isə idman gimnastikası üzrə yeniyetmələr arasında Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakterli yarışları təşkil ediləcək.
Formula-1
Aprelin sonunda, daha dəqiqi, 27-29-da ölkəmiz dünyanın diqqətini Formula 1 Azərbaycan «Qran-pri»si ilə cəlb edəcək. Bakı şəhər halqasında artıq hazırlıq işlərinə start verilib. Yarış üçün biletlər də satışa çıxarılıb.
Apreldə mərhum şahmatçımız Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan ənənəvi «ShamkirChess-2018» beynəlxalq turniri keçiriləcək. Bu il yarışda səkkiz ölkənin qrossmeysterlərinin iştirakı planlaşdırılır. Eyni zamanda şahmat üzrə "Baku Open" və "Nakhchivan Open" ənənəvi yarışları da müvafiq olaraq may və oktyabrda baş tutacaq.
Velosiped idmanı
Planetin ən güclü şose velosiped komandaları yenidən Azərbaycanda mübarizə aparacaqlar. Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) 2.1 kateqoriyalı “Tour d’Azerbaijan-2018” veloturu mayın 9-13-də təşkil olunacaq. Beş günlük yarış artıq Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının 2018-ci il üçün müəyyənləşdirdiyi təqvim planına daxil edilib. “Tour d’Azerbaijan-2018” şose velosipedi üzrə mayda qəbul edəcəyimiz yeganə yarış olmayacaq - sözügedən veloturda iştirak etmək üçün Azərbaycana gələcək komandalar mayın 8-də bir günlük “Bakı-Xızı-Eko” turunda da yarışacaqlar. Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının kifayət qədər yüksək səviyyəli yarışı hesab edilən 1.1 kateqoriyalı velotur da artıq qurumun təqvim planında yer alır.
Bundan əlavə, iyunun 5-9-da Bakıda velosiped idmanının BMX növü üzrə (olimpiya idman növü) dünya çempionatı da təşkil olunacaq. Bu günə qədər artıq 30 ölkə dünya çempionatında iştirakla bağlı müraciət edib və onların sayı getdikcə artmaqdadır. Mötəbər yarışın keçiriləcəyi BMX Trekində aparılmış yenidənqurma işlərindən sonra təşkil olunan Dünya Sınaq Yarışı Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının rəsmi nümayəndələri tərəfindən yüksək qiymətləndirilib və arenanın dünya çempionatının qəbul etməyə hazır olduğu rəsmi məktubla təsdiqlənib.
İlin əsas idman yarışlarından daha biri 20-27 sentyabrda Milli Gimnastika Arenasında olacaq. Söhbət böyüklər arasında cüdo üzrə dünya çempionatından gedir. Turnirdə həm fərdi, həm də komanda yarışlarında medallar uğrunda mübarizə aparılacaq. Ümumilikdə, çempionatda 150-dən çox ölkənin iştirakı gözlənilir. Səkkiz gün ərzində dünya cüdosunun ürəyi Bakıda döyünəcək. Mötəbər yarış 50-dən çox ölkədə canlı yayımlanacaq. Azərbaycan Dünya Çempionatında həm kişilər, həm qadınların yarışında bütün çəkilərdə təmsil olunacaq. İndiyə qədər yalnız Elxan Məmmədov Dünya Çempionatında qızıl medala layiq görülüb. Ona görə Bakıdakı yarışda azarkeşlər millimizdən yeni çempionlar gözləyir.
«Region plus»a açıqlamasında gənclər və idman naziri Azad Rəhimov 2018-ci ildə Azərbaycanda keçiriləcək yarışlar haqqında bunları deyib: "Biz bütün yarışlarda idmançılarımıza inanırıq, amma doğma Vətəndə keçirilən turnirlərdə daha böyük nəticələr gözləyirik. Ümumilikdə, 2018-ci il Azərbaycan idmanı üçün vacib yarışlarla əlamətdardır. Əsas hədəf isə 2020-ci ildə Tokioda keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlıqla bağlıdır. Müxtəlif yığma komandalar təsdiq olunmuş təqvimə əsasən lazımi yarışlarda iştirak edəcəklər. Bəzi idmançılarımız lisenziya xalları əldə edəcək, digərləri olimpiadaya vəsiqə uğrunda yarışacaq. Hesab edirəm ki, 2018-ci ildə də Azərbaycan idmançıları çoxlu sayda qələbələrlə xalqımızı sevindirəcək".

ОТ "ФОРМУЛЫ-1" ДО ЧЕМПИОНАТА МИРА
Спортивный календарь Азербайджана на 2018 год обещает быть не менее насыщенным, чем в минувшем году. В предстоящие 12 месяцев страна примет много международных соревнований, самые значимые из которых представляем вашему вниманию.
Накануне новрузовских каникул 15-18 марта 2018 года Баку примет у себя Кубок мира по спортивной гимнастике. В соревнованиях ожидается участие примерно 20 стран. Чемпионат Европы по прыжкам на батуте, тамблингу и двойным прыжкам на мини-батуте также пройдет в этом году в Азербайджане 12-15 апреля. Титул чемпиона на континентальном первенстве намерены оспаривать спортсмены из более чем 40 стран.
С 27 по 29 апреля на Национальной гимнастической арене пройдет Кубок мира по художественной гимнастике, а 22-23 июня - квалификационный турнир по спортивной гимнастике, где будут разыгрываться лицензии на юношескую олимпиаду.
"Формула-1"
Под конец апреля, а точнее 27-29-го, Баку вновь окажется в центре внимания мира благодаря очередному Гран-при Азербайджана "Формулы-1". На бакинской городской трассе уже начаты первые приготовления к гонкам. Стартовала и продажа билетов.
Шахматы
В апреле в Шамкире состоится традиционный международный турнир, посвященный памяти гроссмейстера Вюгара Гашимова - Shamkir Chess-2018. В этом году планируется участие гроссмейстеров из восьми стран. В мае и октябре, соответственно, пройдут традиционные турниры по шахматам Baku Open и Naxчыvan Open.
Велосипедный спорт
Вновь померятся силами в Азербайджане сильнейшие команды мира по шоссейным велогонкам. Велотур категории 2.1 Международного союза велосипедистов (UCI) Tour d'Azerbaidjan-2018 будет организован 9-13 мая. Пятидневное соревнование уже включено в календарь, составленный Международным союзом велосипедистов на 2018 год. Но Tour d'Azerbaidjan-2018 не единственное соревнование велосипедистов-шоссейников, которое пройдет в мае в нашей стране. Команды, которые прибудут для участия в этих гонках, 8 мая померятся силами и на однодневной гонке Bakы-Xыzы Eko. Этот тур категории 1.1, который считается соревнованием достаточно высокого уровня, Международная федерация тоже уже включила в календарь соревнований текущего года. Кроме того, 5-9 мая в Баку будет пройдет чемпионат мира по еще одному олимпийскому виду велоспорта - BMX. На сегодняшний день о желании участвовать в чемпионате мира изъявили 30 стран, и их количество продолжает расти. Состоявшееся на треке BMX после реконструкции тестовое соревнование Baku Worlds Test Event было высоко оценено официальными представителями Международного союза велосипедистов, и готовность арены к чемпионату мира была подтверждена официальным письмом.
Одно из главных соревнований года пройдет на Национальной гимнастической арене 20-27 сентября. Речь о чемпионате мира по дзюдо. Ожидается, что спортсмены будут представлять до 150 стран. Соревнования будут вещаться прямой трансляцией на более чем 50 стран. Азербайджан будет представлен во всех весовых категориях на соревнованиях и мужчин, и женщин. До сих пор золотой медали чемпионата мира в этом виде спорта был удостоен только один наш спортсмен - Эльхан Мамедов. Поэтому болельщики надеются засвидетельствовать рождение новых чемпионов мира по дзюдо из Азербайджана.
В интервью нашему журналу министр молодежи и спорта Азад Рагимов выразил надежду на высокие результаты азербайджанских спортсменов в новом году. "Мы верим в наших спортсменов. Однако на соревнованиях, которые проходят в родных стенах, ожидаем более высоких результатов. В целом 2018 год знаменателен для азербайджанского спорта важными соревнованиями. Главная же наша цель - подготовка к Олимпийским играм 2020 года в Токио. Различные сборные будут участвовать в необходимых соревнованиях в соответствии с утвержденным расписанием. Одни спортсмены будут набирать лицензионные очки, другие - бороться за путевки на Олимпиаду. Считаю, что и в 2018 году азербайджанские спортсмены порадуют нас многочисленными победами", - заключил министр.