FORMULA 1-dən DÜNYA ÇEMPİONATINA QƏDƏR
Ötən il olduğu kimi, bu il də Azərbaycanın idman təqviminin zəngin olacağı gözlənilir. Qarşıdakı 12 ayda ölkəmiz bir sıra beynəlxalq yarışa ev sahibliyi edəcək. «Region plus» jurnalı 2018-ci ildə ölkəmizdə baş tutacaq ən mühüm idman turnirlərini təqdim edir.
Novruz bayramı ərəfəsində, 15-18 mart 2018-ci il tarixlərində Bakıda idman gimnastikası üzrə Dünya Kuboku keçiriləcək. Yarışda 20-yə yaxın ölkənin iştirakı gözlənilir. Bu il paytaxtımız həmçinin batut gimnastikası, tamblinq və ikili mini batut üzrə Avropa Çempionatına da ev sahibliyi edəcək. Aprelin 12-dən 15-dək keçiriləcək qitə birinciliyində 40-dan çox ölkənin gimnastı mübarizə aparacaq.
Elə həmin ayın 27-dən 29-dək Bakıda bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku, 22-23 iyun tarixlərində isə idman gimnastikası üzrə yeniyetmələr arasında Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakterli yarışları təşkil ediləcək.
Formula-1
Aprelin sonunda, daha dəqiqi, 27-29-da ölkəmiz dünyanın diqqətini Formula 1 Azərbaycan «Qran-pri»si ilə cəlb edəcək. Bakı şəhər halqasında artıq hazırlıq işlərinə start verilib. Yarış üçün biletlər də satışa çıxarılıb.
Apreldə mərhum şahmatçımız Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan ənənəvi «ShamkirChess-2018» beynəlxalq turniri keçiriləcək. Bu il yarışda səkkiz ölkənin qrossmeysterlərinin iştirakı planlaşdırılır. Eyni zamanda şahmat üzrə "Baku Open" və "Nakhchivan Open" ənənəvi yarışları da müvafiq olaraq may və oktyabrda baş tutacaq.
Velosiped idmanı
Planetin ən güclü şose velosiped komandaları yenidən Azərbaycanda mübarizə aparacaqlar. Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) 2.1 kateqoriyalı “Tour d’Azerbaijan-2018” veloturu mayın 9-13-də təşkil olunacaq. Beş günlük yarış artıq Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının 2018-ci il üçün müəyyənləşdirdiyi təqvim planına daxil edilib. “Tour d’Azerbaijan-2018” şose velosipedi üzrə mayda qəbul edəcəyimiz yeganə yarış olmayacaq - sözügedən veloturda iştirak etmək üçün Azərbaycana gələcək komandalar mayın 8-də bir günlük “Bakı-Xızı-Eko” turunda da yarışacaqlar. Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının kifayət qədər yüksək səviyyəli yarışı hesab edilən 1.1 kateqoriyalı velotur da artıq qurumun təqvim planında yer alır.
Bundan əlavə, iyunun 5-9-da Bakıda velosiped idmanının BMX növü üzrə (olimpiya idman növü) dünya çempionatı da təşkil olunacaq. Bu günə qədər artıq 30 ölkə dünya çempionatında iştirakla bağlı müraciət edib və onların sayı getdikcə artmaqdadır. Mötəbər yarışın keçiriləcəyi BMX Trekində aparılmış yenidənqurma işlərindən sonra təşkil olunan Dünya Sınaq Yarışı Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının rəsmi nümayəndələri tərəfindən yüksək qiymətləndirilib və arenanın dünya çempionatının qəbul etməyə hazır olduğu rəsmi məktubla təsdiqlənib.
İlin əsas idman yarışlarından daha biri 20-27 sentyabrda Milli Gimnastika Arenasında olacaq. Söhbət böyüklər arasında cüdo üzrə dünya çempionatından gedir. Turnirdə həm fərdi, həm də komanda yarışlarında medallar uğrunda mübarizə aparılacaq. Ümumilikdə, çempionatda 150-dən çox ölkənin iştirakı gözlənilir. Səkkiz gün ərzində dünya cüdosunun ürəyi Bakıda döyünəcək. Mötəbər yarış 50-dən çox ölkədə canlı yayımlanacaq. Azərbaycan Dünya Çempionatında həm kişilər, həm qadınların yarışında bütün çəkilərdə təmsil olunacaq. İndiyə qədər yalnız Elxan Məmmədov Dünya Çempionatında qızıl medala layiq görülüb. Ona görə Bakıdakı yarışda azarkeşlər millimizdən yeni çempionlar gözləyir.
«Region plus»a açıqlamasında gənclər və idman naziri Azad Rəhimov 2018-ci ildə Azərbaycanda keçiriləcək yarışlar haqqında bunları deyib: "Biz bütün yarışlarda idmançılarımıza inanırıq, amma doğma Vətəndə keçirilən turnirlərdə daha böyük nəticələr gözləyirik. Ümumilikdə, 2018-ci il Azərbaycan idmanı üçün vacib yarışlarla əlamətdardır. Əsas hədəf isə 2020-ci ildə Tokioda keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlıqla bağlıdır. Müxtəlif yığma komandalar təsdiq olunmuş təqvimə əsasən lazımi yarışlarda iştirak edəcəklər. Bəzi idmançılarımız lisenziya xalları əldə edəcək, digərləri olimpiadaya vəsiqə uğrunda yarışacaq. Hesab edirəm ki, 2018-ci ildə də Azərbaycan idmançıları çoxlu sayda qələbələrlə xalqımızı sevindirəcək".

FROM FORMULA-1 TO THE WORLD CHAMPIONSHIP
Apparently, the sports calendar of Azerbaijan for 2018 is going to be as eventful as it was last year. In the next twelve months, Azerbaijan will host many international competitions including the most significant ones presented below.
Just before the Novruz festivities, on March 15-18, 2018, Baku will host the Artistic Gymnastics World Cup expecting the participation of some twenty countries. The European Championships in Trampoline, Tumbling and Double Mini-Trampoline will also be held in Azerbaijan (April 12-15). Athletes from more than 40 countries will challenge each other for the title of the European champion.
On April 27-29, the National Gymnastics Arena will host the Rhythmic Gymnastics World Cup. Qualification tournament in gymnastics to determine the participants of the Youth Olympics will be held on June 22-23.
Formula 1
On 27-29 April, Baku will again be in the spotlight of the international sports community thanks to the next Grand Prix of Azerbaijan Formula 1. The first preparations for the race have already started on the Baku Circuit. The interested can also buy tickets for the tournament now.
In April, Shamkir will host the traditional international tournament dedicated to the memory of grandmaster Vugar Gashimov, The Shamkir Chess-2018. This year, it is expected to see the participation of grandmasters from eight countries. The traditional chess tournaments Baku Open and Naxçıvan Open will be held in May and October, respectively.
Cycling
The strongest road cycling teams of the world will compete in Azerbaijan again. The cycling category 2.1 of the International Cycling Union (UCI) Tour d'Azerbaidjan-2018 will be organized on May 9-13. UCI has already included the five-day competition in its calendar for 2018. But the Tour d'Azerbaidjan-2018 is not the only competition for cyclists held in our country. On May 8, the participants of Tour d'Azerbaidjan-2018 will take part in the one-day race Bakı-Xızı Eko. This Category 1.1 competition, which is considered a sufficiently high level tournament, is also included in the calendar of the International Federation.
In addition, on May 5-9, Baku will host the BMX World Championship, yet another Olympic event for cyclists. Thirty countries have already expressed their desire to participate in the World Cup, and this number is growing. The test event of the Baku Worlds Test Event, which took place on the BMX track after the reconstruction, was highly appreciated by the official representatives of the International Cycling Union, which they confirmed by an official letter.
One of the main competitions of the year, the World Judo Championship, will be held at the National Gymnastics Arena on September 20-27. It is expected to bring together athletes from up to 150 countries. Competitions will be broadcast live in more than 50 countries. Azerbaijan will be represented in all weight categories in competitions of men and women. Until now, only one of our judokas, Elkhan Mammadov, has been awarded the gold medal of the World Championship. Therefore, the fans hope to witness the birth of new world champions in judo from Azerbaijan.
In his interview with Region Plus, the Minister of Youth and Sports Azad Rahimov has expressed his hope for high results of Azerbaijani athletes in 2018. "We believe in our athletes. We expect even better results when such prestigious competitions take place in our homeland. In general, 2018 is significant for Azerbaijani sports in terms of holding important tournaments. Our main goal is to prepare for the Tokyo Olympics in 2020. Various teams will participate in relevant competitions in accordance with the approved timetable. Some athletes will get license points, others will struggle for the qualification for the Olympics. I think that in 2018 Azerbaijani sportsmen will please us with numerous victories," said the minister.