90 son deyil. Bu, Ömər Eldarovun inamla və sədaqətlə xidmət etdiyi işin davamıdır
«Gözəllik və monumentallıq». Azərbaycanın xalq rəssamı Ömər Eldarovun 90 illiyi münasibətilə Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən fərdi sərgisi belə adlanır.
Gözəllik
Bakıda sadəcə gəzişməyiniz kifayətdir ki, mütləq Ömər Eldarovla görüşəsiniz. Təbii ki, şəxsən onunla deyil, əsərləri ilə qarşılaşacaqsınız. Bu sətirlərin müəllifinin heykəltəraşla ilk görüşü, təxminən, 30 il əvvəl - Bakıya ilk gəlişi zamanı Natəvanın heykəlini görən zaman baş verib. O zaman Xan qızının nə yaradıcılığından, nə də taleyindən xəbərdar idim. Sadəcə, qadının həm faciəli taleyinin, həm gizli gücünün, həm də mənəvi gözəlliyinin əks olunduğu bu monumental heykəli bəyənmişdim. Bu, məndə maraq doğurmuşdu.
Kitabxanaya üz tutdum - kimdir Natəvan? Çox illər sonra heykəltəraş özü də müsahibələrinin birində bu abidənin yaranma hekayəsini danışacaq. Sən demə, fotoda Natəvanın üzünü görən sənətkar həm sarsılıb, həm də heyran qalıb. Onun ruh halını ifadə edən baxışlarının dərinliyi heykəltəraşı elə sarsıdıb ki, sanki onun ruhunu görər kimi mütləq heykəlini yaratmaq qərarına gəlir. Və artıq çox illərdir ki, Natəvanın heykəli Məmməd Əmin Rəsulzadə və İsmayıl Hidayətzadə küçələrinin kəsişməsində dayanır. Ancaq bu, onun tək işi deyil, Bakı onun əsərləri ilə zəngindir.
Böyük heykəllər və relyeflər paytaxtımıza elə üzvi daxil olub ki, artıq memarlıq gözəlliyinin ayrılmaz hissəsi kimi qəbul edilir. Buna görə də Hüseyn Cavid, Nikola Tesla, Səttar Bəhlulzadə, Əzim Əzimzadənin abidələri artıq çoxdan gündəlik şəhər həyatının ayrılmaz tərkib hissəsi kimi qavranır. Bu, artıq bizimlə olmayan, amma özü haqqında bəşəriyyətin həyatında xoş xatirələr qoymuş insanlar haqqında bizim yaddaşımızdır. Buna görə də heykəltəraşın əsərlərinin bir hissəsi öz yerini Fəxri xiyabanda tapıb. Ora hər gün insanlar gəlir: şəhər əhalisi və turistlər.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin və onun həyat yoldaşı Zərifə xanım Əliyevanın, Azərbaycan xalqının görkəmli oğulları Şıxəli Qurbanovun, Niyazinin, Fikrət Əmirovun, Müslüm Maqomayevin, Rəşid Behbudovun, Tofiq Quliyevin məzarüstü abidələri böyük incəsənət əsəri kimi təqdim olunmaqla yanaşı, həm də onların necə bir insan olması, hansı işlərlə ölkələrini şöhrətləndirmələri və adlarını tarixə qızıl hərflərlə yazdırmaları barədə məlumat verir.
Monumentallıq
Heydər Əliyev
Ümummilli liderin şəxsiyyəti heykəltəraşın yaradıcılığında ayrıca bir mövzudur. Bu, ilk növbədə, XX əsrin sonunda bütün dünya ictimaiyyətinin qəbul etdiyi bir dühaya sənətkarın şəxsi təəssüratlarından doğan baxışıdır. Qarşımızda XX əsrin insanı dayanıb. Yalnız bir dövrü deyil, onun mahiyyətini və humanist ideallarını səciyyələndirən bir insan. Xalqını xilas edərək, ona milli özünüdərki və gələcəyə inamı qaytaran insan.
Hüseyn Cavidin heykəli
Hüseyn Cavidin heykəli onun adını daşıyan prospektdə və adına olan parkda quraşdırılıb. Şair başını aşağı salaraq düşüncəyə dalıb. Onun ətrafını bürüyən zaman burulğanı şər qüvvələri üzə çıxarır. Bu şərin təcəssümü isə əlində qılınc başını əyərək şairin ayağına düşən İblisdir. Şairin başının üstündə ilham pəriləri, onun fikir və düşüncələri dolaşır ki, heykəltəraş tərəfindən onlar İntibah dövrünə xas qadın fiqurları ilə təsvir edilib. Zaman və İnsan. Əbədi seçim problemi.
Səttar Bəhlulzadə
Bürüncdən tökülmüş bir büst. Uzun əl sümükləri, mastixini sıxan nazik barmaqları, dodaq xəttinin istehzalı əyrisi, bir yerə dikilmiş gözləri. Bu adam daimi dialoq içindədir: ürəyi, dostları, tamaşaçıları ilə. Onun belə ruh halına ehtiyacı var, axı o, rəssamdır!
Hüseyn Ərəblinski
Aktyor həyatının mahiyyətini, mənası və məqsədini təcəssüm etdirən belə bir səs-küylü işi yalnız sərgidə görmək olar! Hər iki əli ilə pərdəni tutan aktyor getmək üzrədir. Amma kimdən və hara? Səhnədə tərəfdaşlarını tərk edərək yarıişıqlı zalın tavan işaqlarınamı doğru qalxmaq istəyir? Yoxsa əksinə izləyiciləri tərk edərək pərdəarxasının qaranlqlarındamı itmək? Bəlkə, əbədiyyətə qərq olaraq bizi həmişəlik suallarla üz-üzə qoydu: Kim? Nə üçün? Niyə? Onun ölümünün sirri elə sirr olaraq qaldı. Hətta Ərəblinskiyə "Artist" pyesini həsr etmiş Elçin Əfəndiyev də bu sirri aça bilmədi...
Mahatma Qandi
Heykəl ağacdan düzəldilib. Mütəfəkkir, siyasətçi, humanist, Mahatma Qandi alışdığı və onun üçün rahat olan bir vəziyyətdə oturub. Yəni əksər hind yoqları kimi. Onun oturuşunda biliyin müdrik özünəinamı var: dünya mükəmməl ola bilər, amma ona (dünyaya) kömək lazımdır. Bunu necə etmək lazımdır sualına cavabı isə hər kəs özü tapmalıdır. Mahatma bu həqiqətin nə olduğu və harda gizləndiyini tam olaraq bilir! Buna görə də o, gözlərini azca qıyaraq və şən işartı ilə bizə baxır: yaxşı, siz bilirsinizmi?
Zamanın dörd rəngi
Heykəl ağacdandır. Dörd qadın fiqurundan ibarətdir və insan həyatının dörd fəslini təcəssüm etdirir: azğın yeniyetməlik, gənclik, yetkinlik və yaşlılıq, hətta qocalıq da demək olar. Bu, estetik və bədii cazibəyə malik bir alleqoriyadır. Bəs, insana bədəncə və ruhca qocalmamaq üçün nə lazımdır? Özünü bütünlüklə həsr etdiyi işmi? Hər şeyi ağuşuna almış sevgimi? Bəlkə, hər ikisi lazımdır?
Dirijor Niyazi
Kompozisiya ağacdandır. Portretdir. Maestronu tanıyanlar deyirlər bu iş inanılmaz dərəcədə bənzər olmaqla yanaşı, xarakterin məğzi, ürək duyğularının və emossiyaların hərəkəti ilə də oxşardır. Maestronun arxasında musiqinin enerjisi fışqırır və burulur, əllərin barmaqları bu enerji axınlarını idarə edərək titrəyir. Qarşımızda dahi var və biz onun müasirləriyik.
"Heykəltəraş öz əsərlərində ruh halını ifadə etməlidir"- Sokrat
90 yaş son deyil. Bu, Ömər Eldarovun başladığı, inamla və sədaqətlə xidmət göstərdiyi işin davamıdır. Azərbaycanın görkəmli heykəltəraşı, monumentalist, xalq rəssamı, SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, Dövlət mükafatları laureatı, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının rektorudur.
Dekabrın 21-də heykəltəraşlıq musiqisinin maestrosu 90 illik yubileyini qeyd etdi. Onun yaradıcılığı dəfələrlə müxtəlif dövlət mükafatlarına layiq görülüb. Lakin xidmətləri və milli incəsənətin inkişafına verdiyi töhfələrə ən yüksək qiymət ölkəmizin prezidenti tərəfindən ona verilən « Heydər Əliyev» ordeni oldu. Heykəltəraşı 20 dekabrda ordenlə təltif edən respublika Prezidentinin sərəncamında bu, belə səslənir: «Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə Ömər Həsən oğlu Eldarov «Heydər Əliyev» ordeni ilə təltif edilsin».
Jurnalın redaksiyası böyük sənətkarın ünvanına söylənilmiş bütün təbriklərə qoşulur, ona möhkəm cansağlığı, bütün işlərində, yaradıcılığında, pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzulayır.

90 years is not an end. Rather, it is the continuation of the work that Omar Eldarov has been serving faithfully.
Beauty and Monumentality is the title of yet another personal exhibition of the People's Artist of Azerbaijan Omar Eldarov, which took place at the Heydar Aliyev Center and coincided with the 90th anniversary of the Master.
Beauty
Go out for a walk around Baku and you will certainly meet with Omar Eldarov. Not personally, of course, but with his works. My first meeting with the renowned sculptor took place about thirty years ago, when I saw the monument to Natavan during my first visit to Baku. At that time I had known neither the poetry nor the fate of the poetess. I just liked the monument, which was a true manifest of tragic fate, hidden female power, and spiritual beauty. This inspired my interest in Natavan. Many years later, in one of his interviews, the sculptor told the story of the monument. It turned out that the artist has been both shocked and fascinated when he saw a photo of Natavan. The depth of her gaze and the sorrow in her soul had been so expressing and amazing that he has decided to create her sculpture. The Natavan monument has been standing still for many years at the intersection of Mammad Amin and Ismail Hidayatzadeh streets. But this is not his only job in Baku. Large sculptures and reliefs ornate our city so organically that they are perceived as an integral part of Baku’s architectural beauty. Therefore, the monuments to Huseyn Javid, Nikola Tesla, Sattar Bahlulzadeh, Azim Azimzadeh have long been perceived as an integral part of daily city life. This is our memory of those who are no longer with us and who left good memories of their own affairs in the life of humanity. Therefore, some of the sculptor's works can be found at the Alley of Honor, which is visited everyday by both our nationals and tourists. Tombstones to the national leader Heydar Aliyev, his wife Zarifa Aliyeva, outstanding sons of the Azerbaijani people Shikhali Gurbanov, Niyazi, Fikret Amirov, Muslim Magomayev, Rashid Behbudov, Tofig Guliyev are of interest not only as works of great art but also as a source of information describing these people and their deeds, which has glorified our country.
Monumentality
Heydar Aliyev
The personality of the national leader is a special theme among Eldarov’s works. Firstly, it is about his personal artistic impressions on a person whose genius has been recognized by the world community at the end of the 20th century. Before us is a man of the past century. A man who has manifested not just an era, but its essence and humanistic ideals. A man who has managed to save his people, return its national identity and secure its confidence in the future.
Monument to Huseyn Javid
You can find it at the Huseyn Javid Avenue, right in the square bearing his name. This is a full-body sculpture of the poet with his head inclined in thought. Time is winding around him throwing up the deeds of evil personified in one of his characters, Iblis, onto the surface of life. Iblis is on his knees before the poet, with a sword in his hands and his head down. Above the poet's head is his muses, his thoughts and reflections, expressed by the sculptor in female figurines of the Renaissance period. Time and a man. The eternal problem of choice.
Sattar Bahlulzadeh
The artist’s portrait sculpture is cast in bronze. Long hands, delicate fingers squeezing the palette, ironic curve of the lip line, focused eyes. This person is in constant dialogue with his heart, friends, and spectators. He needs such a state of mind, for he is an artist!
Actor Huseyn Arablinsky
Such an amazing and thrilling work, which embodies the essence and purpose of the artist's life, could be seen only at the exhibition! Holding the curtain with both hands, the actor is about to leave. But from whom and where? From the partners on the stage to the ramp of the semi-illuminated hall? Or vice versa, from the audience behind the scenes full of secrets? Or maybe, to eternity leaving us forever with questions such as who? for what? why? The secret of his death was a mystery. And even Elchin Efendiyev, who has dedicated his play Artist to Arablinsky, could not disclose this mystery...
Mahatma Gandhi
This is a wooden sculpture, which depicts the prominent thinker, politician, and humanist Mahatma Gandhi in his famous sitting position resembling Indian yogis. His pose disseminates peace and wisdom, confidence in knowledge that the world can be perfect but it (the world) needs some efforts from us. But how to do it? Everyone should find the answer himself.  Mahatma knows exactly what this truth is and where it is hidden! Therefore, he is looking at us with a slight squint and a cheerful sparkle in his eyes, as if asking “What about you? Do you know what I know?”
Four colors of time
Yet another wood composition consisting of four female figurines manifesting four periods of human life: unrestrained adolescence, youth, maturity, and oldness, or anility. This is an allegory, which has its aesthetic and artistic appeal. So what does a man need in order not to grow old in body and soul? Is it something that he sacrifices himself for without a trace? All-consuming love? Or maybe both?
Conductor Niyazi
A wooden portrait of Maestro. Those who knew him personally argue that not only this sculpture bears an amazing similarity with Niyazi but it also has the essence of the character, the movement of emotional feelings and emotions. Behind the Maestro is the energy of musical whirls and bubbles, his fingers flashing through these energy streams. Before us is a genius, and we are his contemporaries.
Socrates: The sculptor must express the state of mind in his works
90 years is not an end. Rather, it is the continuation of the work that Omar Eldarov has been serving faithfully. The outstanding Azerbaijani sculptor, national artist, monumentalist, academician of the Academy of Arts of the USSR, laureate of various state prizes, rector of the Azerbaijan State Academy of Arts. On December 21, the Master of Sculpture celebrated his 90th anniversary. He has been awarded repeatedly various state prizes for his works. But the highest recognition of his merits and contribution to the development of national art was the Heydar Aliyev Order presented to him in accordance with the presidential decree signed by President Ilham Aliyev: “For special merits in the development of Azerbaijani culture, Omar Hasan oghlu Eldarov is awarded the Heydar Aliyev Order”.
Our editorial board also congratulates the Master and wishes him all the best in all his creative and pedagogical endeavors.