90 son deyil. Bu, Ömər Eldarovun inamla və sədaqətlə xidmət etdiyi işin davamıdır
«Gözəllik və monumentallıq». Azərbaycanın xalq rəssamı Ömər Eldarovun 90 illiyi münasibətilə Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən fərdi sərgisi belə adlanır.
Gözəllik
Bakıda sadəcə gəzişməyiniz kifayətdir ki, mütləq Ömər Eldarovla görüşəsiniz. Təbii ki, şəxsən onunla deyil, əsərləri ilə qarşılaşacaqsınız. Bu sətirlərin müəllifinin heykəltəraşla ilk görüşü, təxminən, 30 il əvvəl - Bakıya ilk gəlişi zamanı Natəvanın heykəlini görən zaman baş verib. O zaman Xan qızının nə yaradıcılığından, nə də taleyindən xəbərdar idim. Sadəcə, qadının həm faciəli taleyinin, həm gizli gücünün, həm də mənəvi gözəlliyinin əks olunduğu bu monumental heykəli bəyənmişdim. Bu, məndə maraq doğurmuşdu.
Kitabxanaya üz tutdum - kimdir Natəvan? Çox illər sonra heykəltəraş özü də müsahibələrinin birində bu abidənin yaranma hekayəsini danışacaq. Sən demə, fotoda Natəvanın üzünü görən sənətkar həm sarsılıb, həm də heyran qalıb. Onun ruh halını ifadə edən baxışlarının dərinliyi heykəltəraşı elə sarsıdıb ki, sanki onun ruhunu görər kimi mütləq heykəlini yaratmaq qərarına gəlir. Və artıq çox illərdir ki, Natəvanın heykəli Məmməd Əmin Rəsulzadə və İsmayıl Hidayətzadə küçələrinin kəsişməsində dayanır. Ancaq bu, onun tək işi deyil, Bakı onun əsərləri ilə zəngindir.
Böyük heykəllər və relyeflər paytaxtımıza elə üzvi daxil olub ki, artıq memarlıq gözəlliyinin ayrılmaz hissəsi kimi qəbul edilir. Buna görə də Hüseyn Cavid, Nikola Tesla, Səttar Bəhlulzadə, Əzim Əzimzadənin abidələri artıq çoxdan gündəlik şəhər həyatının ayrılmaz tərkib hissəsi kimi qavranır. Bu, artıq bizimlə olmayan, amma özü haqqında bəşəriyyətin həyatında xoş xatirələr qoymuş insanlar haqqında bizim yaddaşımızdır. Buna görə də heykəltəraşın əsərlərinin bir hissəsi öz yerini Fəxri xiyabanda tapıb. Ora hər gün insanlar gəlir: şəhər əhalisi və turistlər.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin və onun həyat yoldaşı Zərifə xanım Əliyevanın, Azərbaycan xalqının görkəmli oğulları Şıxəli Qurbanovun, Niyazinin, Fikrət Əmirovun, Müslüm Maqomayevin, Rəşid Behbudovun, Tofiq Quliyevin məzarüstü abidələri böyük incəsənət əsəri kimi təqdim olunmaqla yanaşı, həm də onların necə bir insan olması, hansı işlərlə ölkələrini şöhrətləndirmələri və adlarını tarixə qızıl hərflərlə yazdırmaları barədə məlumat verir.
Monumentallıq
Heydər Əliyev
Ümummilli liderin şəxsiyyəti heykəltəraşın yaradıcılığında ayrıca bir mövzudur. Bu, ilk növbədə, XX əsrin sonunda bütün dünya ictimaiyyətinin qəbul etdiyi bir dühaya sənətkarın şəxsi təəssüratlarından doğan baxışıdır. Qarşımızda XX əsrin insanı dayanıb. Yalnız bir dövrü deyil, onun mahiyyətini və humanist ideallarını səciyyələndirən bir insan. Xalqını xilas edərək, ona milli özünüdərki və gələcəyə inamı qaytaran insan.
Hüseyn Cavidin heykəli
Hüseyn Cavidin heykəli onun adını daşıyan prospektdə və adına olan parkda quraşdırılıb. Şair başını aşağı salaraq düşüncəyə dalıb. Onun ətrafını bürüyən zaman burulğanı şər qüvvələri üzə çıxarır. Bu şərin təcəssümü isə əlində qılınc başını əyərək şairin ayağına düşən İblisdir. Şairin başının üstündə ilham pəriləri, onun fikir və düşüncələri dolaşır ki, heykəltəraş tərəfindən onlar İntibah dövrünə xas qadın fiqurları ilə təsvir edilib. Zaman və İnsan. Əbədi seçim problemi.
Səttar Bəhlulzadə
Bürüncdən tökülmüş bir büst. Uzun əl sümükləri, mastixini sıxan nazik barmaqları, dodaq xəttinin istehzalı əyrisi, bir yerə dikilmiş gözləri. Bu adam daimi dialoq içindədir: ürəyi, dostları, tamaşaçıları ilə. Onun belə ruh halına ehtiyacı var, axı o, rəssamdır!
Hüseyn Ərəblinski
Aktyor həyatının mahiyyətini, mənası və məqsədini təcəssüm etdirən belə bir səs-küylü işi yalnız sərgidə görmək olar! Hər iki əli ilə pərdəni tutan aktyor getmək üzrədir. Amma kimdən və hara? Səhnədə tərəfdaşlarını tərk edərək yarıişıqlı zalın tavan işaqlarınamı doğru qalxmaq istəyir? Yoxsa əksinə izləyiciləri tərk edərək pərdəarxasının qaranlqlarındamı itmək? Bəlkə, əbədiyyətə qərq olaraq bizi həmişəlik suallarla üz-üzə qoydu: Kim? Nə üçün? Niyə? Onun ölümünün sirri elə sirr olaraq qaldı. Hətta Ərəblinskiyə "Artist" pyesini həsr etmiş Elçin Əfəndiyev də bu sirri aça bilmədi...
Mahatma Qandi
Heykəl ağacdan düzəldilib. Mütəfəkkir, siyasətçi, humanist, Mahatma Qandi alışdığı və onun üçün rahat olan bir vəziyyətdə oturub. Yəni əksər hind yoqları kimi. Onun oturuşunda biliyin müdrik özünəinamı var: dünya mükəmməl ola bilər, amma ona (dünyaya) kömək lazımdır. Bunu necə etmək lazımdır sualına cavabı isə hər kəs özü tapmalıdır. Mahatma bu həqiqətin nə olduğu və harda gizləndiyini tam olaraq bilir! Buna görə də o, gözlərini azca qıyaraq və şən işartı ilə bizə baxır: yaxşı, siz bilirsinizmi?
Zamanın dörd rəngi
Heykəl ağacdandır. Dörd qadın fiqurundan ibarətdir və insan həyatının dörd fəslini təcəssüm etdirir: azğın yeniyetməlik, gənclik, yetkinlik və yaşlılıq, hətta qocalıq da demək olar. Bu, estetik və bədii cazibəyə malik bir alleqoriyadır. Bəs, insana bədəncə və ruhca qocalmamaq üçün nə lazımdır? Özünü bütünlüklə həsr etdiyi işmi? Hər şeyi ağuşuna almış sevgimi? Bəlkə, hər ikisi lazımdır?
Dirijor Niyazi
Kompozisiya ağacdandır. Portretdir. Maestronu tanıyanlar deyirlər bu iş inanılmaz dərəcədə bənzər olmaqla yanaşı, xarakterin məğzi, ürək duyğularının və emossiyaların hərəkəti ilə də oxşardır. Maestronun arxasında musiqinin enerjisi fışqırır və burulur, əllərin barmaqları bu enerji axınlarını idarə edərək titrəyir. Qarşımızda dahi var və biz onun müasirləriyik.
"Heykəltəraş öz əsərlərində ruh halını ifadə etməlidir"- Sokrat
90 yaş son deyil. Bu, Ömər Eldarovun başladığı, inamla və sədaqətlə xidmət göstərdiyi işin davamıdır. Azərbaycanın görkəmli heykəltəraşı, monumentalist, xalq rəssamı, SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, Dövlət mükafatları laureatı, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının rektorudur.
Dekabrın 21-də heykəltəraşlıq musiqisinin maestrosu 90 illik yubileyini qeyd etdi. Onun yaradıcılığı dəfələrlə müxtəlif dövlət mükafatlarına layiq görülüb. Lakin xidmətləri və milli incəsənətin inkişafına verdiyi töhfələrə ən yüksək qiymət ölkəmizin prezidenti tərəfindən ona verilən « Heydər Əliyev» ordeni oldu. Heykəltəraşı 20 dekabrda ordenlə təltif edən respublika Prezidentinin sərəncamında bu, belə səslənir: «Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə Ömər Həsən oğlu Eldarov «Heydər Əliyev» ordeni ilə təltif edilsin».
Jurnalın redaksiyası böyük sənətkarın ünvanına söylənilmiş bütün təbriklərə qoşulur, ona möhkəm cansağlığı, bütün işlərində, yaradıcılığında, pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzulayır.

90 - это не итог. Это - продолжение начатого дела, которому верно и преданно служит Омар Эльдаров
"Красота и монументальность". Так называлась персональная выставка народного художника Азербайджана Омара Эльдарова, которая экспонировалась в одном из выставочных залов Центра Гейдара Алиева и была приурочена к 90-летию со дня рождения Мастера.
Красота
Когда вы просто прогуливаетесь по Баку, то непременно встретитесь с Омаром Эльдаровым. Нет, не лично с ним, конечно, а с его работами. Первая встреча со скульптором у автора этих строк произошла около 30 лет назад, когда, впервые приехав в Баку, перед ним предстал памятник Натаван. Она не знала ни ее стихов, ни ее судьбы. Просто нравилась эта монументальная скульптура, в которой угадывались и трагическая судьба, и потаенная женская сила, и духовная красота. Это вызвало интерес. Библиотека - кто такая Натаван? А много лет спустя в одном из интервью скульптор рассказал историю возникновения этого памятника. Оказалось, увидев на фотографии лицо Натаван, художник был и потрясен, и заворожен. Глубина ее взгляда и та скорбь, которую выражало состояние ее души, настолько поразили художника, что он, как будто угадав ее душу, принял решение непременно создать скульптуру. И вот уже много лет памятник Натаван стоит на пересечении улиц Мамедэмина и Исмаила Идаятзаде. Но это не единственная его работа, которыми богат Баку. Крупные скульптуры и рельефы вписаны в пространство нашего мегаполиса так органично, что воспринимаются как неотъемлемая часть его архитектурной красоты. Поэтому памятники Гусейну Джавиду, Николе Тесле, Саттару Бахлулзаде, Азиму Азимзаде уже давно воспринимаются как составляющая ежедневной городской жизни. Это - наша память о тех, кого с нами давно уже нет и кто оставил в жизни человечества добрые по себе воспоминания своими делами. Поэтому часть работ художника-скульптора нашла свое место прописки в Аллее почетного захоронения. Туда ежедневно приходят люди: и горожане, и туристы. Надгробные памятники общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, его супруге Зарифе Алиевой, выдающимся сыновьям азербайджанского народа Шихали Гурбанову, Ниязи, Фикрету Амирову, Муслиму Магомаеву, Рашиду Бейбутову, Тофигу Гулиеву вызывают интерес не только как произведения большого искусства, но и как повод получения информации, кем были эти люди и какими делами они, прославив страну, золотом вписали свои имена в ее историческое настоящее.
Монументальность
Гейдар Алиев
Личность общенационального лидера - особая тема в творчестве скульптора. И она, прежде всего, связана с личными впечатлениями художника от человека, гений которого признан мировым сообществом в конце XX века. Перед нами человек XX века. Человек, отобразивший не просто эпоху, но ее суть и гуманистические идеалы. Человек, которому удалось спасти свой народ, вернув ему национальное самосознание и уверенность в завтрашнем дне.
Гусейн Джавид
Он установлен на проспекте Гусейна Джавида, в сквере его имени. Поэт изображен в полный рост со склоненной в задумчивости головой. А вокруг него вихрится время, выбрасывающее на поверхность жизни зло, олицетворением которого стал Иблис, падающий с мечом в руках головой вниз, к ногам поэта. Над головой поэта - его музы, его мысли и размышления, выраженные скульптором в женских фигурах идеала эпохи Возрождения. Время и человек. Вечная проблема выбора.
Саттар Бахлулзаде
Бюст, отлитый в бронзе. Длинные кисти рук, утонченные пальцы, сжимающие мастихин, ироничный изгиб линии губ, сосредоточенный взгляд. Этот человек - в постоянном диалоге: со своим сердцем, друзьями, зрителями. Ему необходимо такое состояние души, ибо он - художник!
Гусейн Араблинский
Такую пронзительно-щемящую работу по воплощению сути, смысла и цели жизни артиста можно было увидеть только на выставке! Актер, обеими руками придерживая занавес, собирается уйти. Но от кого и куда? От партнеров по сцене, чтобы шагнуть к рампе полуосвещенного зала? Или наоборот - от зрителя в тайны закулисья? А может быть, в вечность, оставив нас навсегда с зависшими вопросами: Кто? За что? Почему? Тайна его гибели так и осталась тайной. И даже Эльчину Эфендиеву, посвятившему Араблинскому пьесу "Артист", не удалось раскрыть эту тайну…
Махатма Ганди
Скульптура выполнена в дереве. Мыслитель, политик, гуманист, Махатма Ганди сидит в привычной и удобной для него позе. Впрочем, как и для многих индийских йогов. В его позе покой и мудрая уверенность знания: мир может быть совершенным, но ему (миру) надо помочь. А вот как это сделать - каждый должен найти ответ сам. Он-то - Махатма - точно знает, в чем эта истина и где она скрыта! Поэтому смотрит на нас с легким прищуром и веселой искоркой во взгляде: ну а вы, знаете?
Четыре цвета времени
Дерево. Композиция, состоящая из четырех женских фигур и олицетворяющая четыре поры человеческой жизни: безудержную юность, молодость, зрелость и старость, даже можно сказать - дряхление. Это аллегория, которая имеет свою эстетическую и художественную притягательность. Так что же человеку нужно для того, чтобы не одряхлеть душой и телом? Дело, которому он отдает себя без остатка? Всепоглощающая любовь? А может быть, и то, и другое?
Ниязи
Дерево. Композиция. Портрет. Те, кто знал маэстро, утверждают, что в этой работе не только поразительное внешнее сходство, но и суть характера, движение душевных чувств и эмоций. За спиной маэстро вихрится и бурлит энергия музыки, мелькают пальцы рук, управляющие этими потоками энергии. Перед нами - гений, а мы - его современники.
"Скульптор должен в своих произведениях выражать состояние души" - Сократ
90 - это не итог. Это продолжение начатого дела, которому верно и преданно служит Омар Эльдаров. Выдающийся азербайджанский мастер скульптуры, народный художник, скульптор-монументалист, академик АХ СССР, лауреат госпремий, ректор Азербайджанской государственной академии художеств. 21 декабря маэстро музыки скульптуры отметил свое 90-летие. Его творчество неоднократно отмечалось различными государственными наградами. Но самым высоким признанием его заслуг и вклада в развитие национального искусства стало вручение президентом нашей страны ордена "Гейдар Алиев". В соответствии с Распоряжением президента республики, вручившему скульптору орден 20 декабря, это звучит так: "За особые заслуги в развитии азербайджанской культуры наградить Омара Гасан оглу Эльдарова орденом "Гейдар Алиев".
Редакция журнала присоединяется ко всем поздравлениям в адрес мастера и желает ему крепкого здоровья, успехов во всех начинаниях, в творчестве, педагогической деятельности.