2018-ci ildə Azərbaycan makroiqtisadi sabitliyi qoryuyacaq və ixrac potensialını gücləndirəcək
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən "Dərin iqtisadi islahatlar ili" adlandırılan 2017-ci ili yola salan ölkə rəhbərliyi hökumət qarşısında iqtisadiyyatı sabitləşdirmək və dövlət gəlirlərini şaxələndirmək məqsədi ilə bağlı yeni vəzifələr qoyur. Neft amilinin dominantlığından tədricən uzaqlaşmaq son nəticədə iqtisadiyyatı xarici qiymət stresslərindən qorumaqla yanaşı, enerji ehtiyatlarının satışından yığılmış vəsaitləri gələcək nəsillərə də saxlamağa imkan yaradacaq. Xatırladaq ki, ötən il iqtisadiyyatın qeyri-neft sektoru, ümumilikdə, 2,5%, sənaye sahəsində isə 3,6% artıb.
Az borc, daha çox sərmayə
Azərbaycan iqtisadi islahatlar yolu ilə iqtisadiyyatda sabitliyin qorunub saxlanmasına nail olur ki, bu, nüfuzlu beynəlxalq maliyyə strukturları tərəfindən də təsdiqlənir və qeyd olunur. Belə ki, Davos Dünya İqtisadi Forumunun hesablamalarına görə 2017-ci ildə rəqabət qabiliyyəti baxımından iki addım ilə yüksələn Azərbaycan iqtisadiyyatı qlobal miqyasda 35-ci yerdədir ki, bu, yüksək nəticədir.
Bununla yanaşı, neft qiymətlərinin dəyişməsinin Azərbaycan iqtisadiyyatına təsiri, dövlət büdcəsinin birbaşa gəlirlərinin aşağı düşməsi hökuməti Dövlət Neft Fondundan (ARDNF) transfer xəttini genişləndirməyə məcbur edir. Bu da öz növbəsində, fondun özündə saxlanılan ehtiyyatların həcminə mənfi təsir göstərir. Düzdür, vəziyyət təhlükəli həddən çox uzaqdır, ancaq Prezident İlham Əliyev tərəfindən Nazirlər Kabinetinin geniş toplantısında 2018-ci il üçün müəyyən etdiyi əsas vəzifələrdən biri Neft Fondunun gəlirlərinin artması olub. Digər bir paralel məqsəd isə xarici dövlət borcunu azaldılmasıdır.
Daha öncə maliyyə naziri Samir Şərifov bildirmişdi ki, 2018-ci ildə Azərbaycan xarici borclara xidmət üzrə büdcə xərclərini 37,8% artıraraq 2,6 mlrd. manata çatdıracaq. Xərclərin artımı Azərbaycan Beynəlxalq Bankının borclarının ödənməsi ilə bağlıdır.
«Biz heç bir maliyyə qurumundan asılı deyilik. Biz kreditlər alırıq. Ancaq onu da qeyd etməliyəm ki, kreditlərin alınması ilə bağlı biz daha da ciddi siyasət aparmalıyıq», - deyə dövlət başçısı vurğulayıb. O, əlavə edib ki, dünya miqyasında Azərbaycanın xarici borcunun səviyyəsi aşağı yerlərdən birindədir, ancaq xarici borc daha da azaldılmalıdır.
Buna o qədər də vacib olmayan layihələrə xarici borc götürməkdən imtina etməklə nail olmaq mümkündür. «Biz ancaq texnoloji cəhətdən önəmli layihələrə xarici borc götürməliyik. Yoxsa hansısa binanın tikintisinə, yaxud da ki daxili imkanlar hesabına edə biləcəyimiz digər layihəyə xaricdən kredit almaq düzgün deyil», - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
Sonucda, bütün bunlar ölkənin valyuta ehtiyatlarına təsir göstərir, onlar da öz növbəsində iqtisadi sabitliyin və etibarın əsasında dayanır. 2017-ci ilin sonuna ehtiyatlar 42 mlrd. $ təşkil edib ki, ölkə əhalisinin sayı nəzərə alındıqda bu, ölkəni dünya miqyasında adambaşına valyuta ehtiyatları üzrə aparıcı yerlərdən birinə çıxarır. «Həm iqtisadi sabitlik, valyuta ehtiyatlarımız, siyasi sabitlik və Azərbaycanda həyata keçirilən önəmli layihələrin kommersiya cəlbediciliyi xarici sərmayənin cəlb edilməsində bizə kömək göstərəcək», - deyə İ.Əliyev bildirib.
Bildirmək gərəkdir ki, keçən il bu sahədə xüsusi problem olmayıb və ölkə iqtisadiyyatına 14,6 mlrd. $-ın cəlbi qeydə alınıb. Deməli, Azərbaycan sərmayəçi kapitalının müdafiəsinə zəmanət təmin edən sabit dövlət imicini qorumaqda davam edir. Proqnozlara görə, bu göstərici cari ildə 15 mlrd. $-a qədər qalxa bilər. Dövlət başçısının sözlərinə görə, 2018-ci ildə Azərbaycanda makroiqtisadi sabitlik təmin ediləcək. "Keçən ilin son aylarında makroiqtisadi vəziyyət sabitləşmişdir, inflyasiyanın səviyyəsi aşağı idi. Əminəm ki, bu müsbət meyillər 2018-ci ildə daha da güclənəcək. Manatın məzənnəsi sabitdir", - deyə dövlət başçısı bildirib.
Dövlət dəstəyi davam edir
Bütünbunlar 2018-ciilinqlobalproqnozlarıdır. Hökumətin konkret məqsədləri ötən il əldə edilmiş nailiyyətləri gücləndirmək məqsədilə əsasən ixracata yönələn istehsal sahələrini əhatə edir. S.Şərifovun səsləndirdiyi ilkin statistikaya görə, 2017-ci ilin 11 ayı ərzində xarici ticarət dövriyyəsi əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 12 faiz artaraq 21,8 milyard $ təşkil edib. İxrac eyni zamanda 19% artaraq 14 mlrd. $-dan çox olub, idxal isə yalnız 1% artıb ki, bu da Azərbaycanın yerli istehsal vasitəsilə daxili tələbatını daha böyük həcmdə təmin etməsi ilə bağlıdır.
Beləliklə, ixrac potensialının genişləndirilməsi çərçivəsində sənaye parklarının və məhəllələrin inkişafına, yeni istehsal xətlərinin açılmasına xüsusi diqqət yetirilir. Bu il təkcə 10-a yaxın xalça fabriki açılacaq ki, bu da onların ümumi sayını iki dəfə artıracaq. Bundan əlavə, kənd təsərrüfatının inkişafı ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan Davos Dünya İqtisadi Forumunun ərzaq təhlükəsizliyi indeksi üzrə mövqeyini kifayət qədər yaxşılaşdıra bilər (2017-ci ildə 57-ci yerdə olub).
«Ərzaq təhlükəsizliyi ilə, xüsusilə taxılçılıqla bağlı əlavə tədbirlər görüləcək ki, biz keçən il olduğu kimi, bu il də idxaldan asılılığı azaldaq və ixracyönümlü məhsulların həcmi artsın»,- deyə İ.Əliyev bildirib və xatırladıb ki, ötən il kənd təsərrüfatında 4,1% olub. Onun sözlərinə görə, keçən il bölgələrdə pambıqçılıq, baramaçılıq, fındıqçılıq, tütünçülük, çayçılıq, çəltikçilik, sitrusçuluq üzrə müşavirələr keçirilib, bu sahələrdə qəbul edilmiş bir neçə dövlət proqramı böyük inkişafa səbəb olub.
Özəl sektora dövlət dəstəyi bu il də davam edəcək. Belə ki, bu il Sahibkarlığa Kömək Milli Fondundan (SKMF) qeyri-neft biznes layihələrinə 170 milyon manat kredit yönəldiləcək. Özü də bu vəsaitlər dövlət büdcəsindən deyil, fondun özü tərəfindən vaxtında verilmiş kreditlər hesabına toplanmış vəsaitlərdən ayrılacaq. "Bu, ilk növbədə, onu göstərir ki, dövlətdən kredit alan sahibkarlar öz məsuliyyətlərini dərk edirlər və bu kreditləri qaytarırlar. Digər tərəfdən onu göstərir ki, vaxtilə Sahibkarlığa Kömək Milli Fonduna dövlət büdcəsindən ayrılmış vəsait işləyir. Baxarıq, əgər layihələrin sayı çoxalarsa, biz bu məbləği prinsipcə artıra bilərik", - deyə dövlət başçısı bildirib.
Beləliklə, Azərbaycanda iqtisadi artım templərinin sürətləndirilməsi üçün bütün şərait mövcuddur və buna sadəcə hökumət tərəfindən deyil, nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutları tərəfindən də əminlik nümayiş edilir. Dünya Bankının internet saytında yayımlanan «Global Economic Prospects» yanvar hesabatına görə, 2018-ci ildə Azərbaycanın ÜDM-nin artımı 0,9%, 2019-cu ildə - 1,5%, 2020-ci ildə - 2,6% təşkil edəcək.
Hökumətin proqnozları isə daha optimistdir: 2018-ci ildə ÜDM-in artımı 1,5%, 2019-cu ildə 4%, 2020-ci ildə isə 3,7% proqnozlaşdırılır. Üstəlik, Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, qarşıya qoyulan öhdəliklər bütün texniki və maliyyə imkanları olan minimum proqramlardır. Yeni islahatların və təşəbbüslərin həyata keçirilməsi bu ilin statistik göstəricilərini daha da yaxşılaşdıra bilər.

В 2018 году Азербайджан сохранит макроэкономическую стабильность и усилит экспортный потенциал
Проводив "год глубоких экономических реформ", как охарактеризовал 2017 год президент Азербайджана Ильхам Алиев, руководство страны ставит перед правительством новые задачи, призванные окончательно стабилизировать ситуацию в экономике и диверсифицировать госдоходы. Постепенный отказ от доминирования нефтяного фактора в конечном счете должен не только защитить экономику от внешних ценовых стрессов, но и сохранить для будущих поколений средства, накопленные от продажи энергоресурсов. Напомним, что в прошлом году ненефтяной сектор экономики вырос в целом на 2,5%, а в промышленной сфере - 3,6%.
Меньше долга, больше инвестиций
Азербайджан справляется с целью сохранения стабильности в экономике путем проведения экономических реформ, что подтверждают и отмечают влиятельные международные финансовые структуры. Так, согласно подсчетам Давосского всемирного экономического форума, экономика Азербайджана, поднявшись в 2017 году на две ступени по конкурентоспособности, утвердилась на 35-м месте в мировом масштабе, что достаточно высокий результат.
Однако влияние колебаний цен на нефть на азербайджанскую экономику, снижение уровня прямых доходов государственного бюджета вынудили правительство расширить трансфертную линию из Госнефтефонда (ГНФАР). Это, в свою очередь, оказывает негативное влияние на объем накоплений в самом фонде. Правда, ситуация очень далека от критической, но одной из главных задач на 2018 год, поставленных президентом Ильхамом Алиевым на расширенном заседании Кабинета министров, стало увеличение доходов Нефтяного фонда. Другой параллельной целью является сокращение внешнего государственного долга.
Ранее министр финансов Самир Шарифов заявлял, что Азербайджан в 2018 году увеличит бюджетные расходы на обслуживание внешнего долга на 37,8% - до 2,6 млрд. манатов. Рост расходов связан с выплатами долгов Международного банка Азербайджана.
"Мы не зависим ни от какой финансовой структуры. Мы получаем кредиты. Однако должен отметить, что в связи с получением кредитов мы должны проводить еще более серьезную политику", - констатировал глава государства. Он добавил, что хотя уровень внешнего долга Азербайджана один из низких в мировом масштабе, его надо все же сокращать.
Добиться этого можно, отказавшись от кредитования не очень важных проектов за счет внешних заимствований. "Мы должны брать внешние заимствования на технологически важные проекты. Брать за рубежом кредит на строительство какого-либо здания или же другой проект, который мы можем реализовать за счет внутренних возможностей, неправильно", - отметил И.Алиев.
В итоге все это сказывается на объеме валютных резервов страны, которые и составляют основу экономической стабильности и гарантий. На конец 2017 года резервы составляют $42 млрд., что с учетом численности населения выводит страну на одну из ведущих мест в мировом масштабе по объему валютных резервов на душу населения.
"Экономическая стабильность, валютные резервы, политическая стабильность и коммерческая привлекательность осуществляемых в Азербайджане важных проектов помогут нам в привлечении иностранных инвестиций", - заявил И.Алиев. Надо сказать, что в прошлом году в этой части особых проблем не было, и зафиксирован приток в экономику страны $14,6 млрд. Значит, Азербайджан продолжает сохранять имидж стабильного государства, гарантирующего защиту капитала инвесторов. Согласно прогнозам, в этом году показатель может округлиться до $15 млрд.
По словам главы государства, в 2018 году в Азербайджане также будет обеспечена макроэкономическая стабильность. "В последние месяцы прошлого года макроэкономическая ситуация стабилизировалась, инфляция стала замедляться, курс маната стабилен. Уверен, что эти тенденции усилятся в 2018 году", - сказал глава государства.
Господдержка продолжится
Все это - глобальные прогнозы на 2018 год. Точечные цели же правительства охватывают в основном экспортоориентированные сферы производства, чтобы усилить достижения прошлого года. Согласно оперативной статистике, которую озвучил    С.Шарифов, за 11 месяцев 2017 года внешнеторговый оборот составил $21,8 млрд., увеличившись по сравнению с соответствующим периодом прошлого года на 12%. Экспорт при этом составил свыше $14 млрд., увеличившись на 19%, а импорт вырос всего на 1%, что связано с тем, что Азербайджан в еще большем объеме обеспечивает внутренний спрос за счет местного производства.
Итак, в рамках расширения экспортного потенциала делается упор на развитие промышленных парков и кварталов, открытие новых производственных линий. Только ковровых фабрик будет открыто в этом году 10, что увеличит их общее количество в два раза. Кроме того, за счет развития сельского хозяйства Азербайджан вполне может улучшить позицию по индексу продовольственной безопасности Давосского всемирного экономического форума (в 2017 году - 57-е место). "Будут приняты дополнительные меры, связанные с продовольственной безопасностью, в частности зерноводством, чтобы мы в этом году, как и в прошлом, сократили зависимость от импорта и увеличили объем продукции экспортной направленности", - отметил И.Алиев, напомнив, что в прошлом году рост в сельском хозяйстве составил 4,1%. По его словам, проведенные в прошлом году в регионах совещания по хлопководству, шелководству, фундуководству, табаководству, чаеводству, рисоводству, цитрусоводству, принятие нескольких государственных программ обеспечили развитие в этих отраслях.
Поддержка государством частного сектора сохранится и в этом году. Так, в этом году из Нацфонда поддержки предпринимательства (НФПП) на проекты ненефтяного бизнеса будет направлено 170 млн. манатов кредитов. Причем эти средства будут выделены уже не из госбюджета, а из средств самого фонда, который собрал предоставленные в свое время кредиты. "Это в первую очередь показывает, что предприниматели, получающие у государства кредит, осознают свою ответственность и возвращают кредиты. С другой стороны, это свидетельствует о том, что средства, выделенные в свое время из госбюджета НФПП, работают. Посмотрим, если проектов станет больше, то мы, в принципе, можем увеличить данную сумму", - сообщил глава государства.
Итак, все условия для ускорения темпов экономического роста Азербайджана существуют, в чем уверено не только правительство, но и влиятельные международные финансовые институты. Согласно январскому отчету Global Economic Prospects, опубликованному на сайте Всемирного банка, в 2018 году рост ВВП Азербайджана составит 0,9%, в 2019-м - 1,5%, в 2020-м - 2,6%. Прогнозы правительства еще более оптимистичны: на 2018 год прогнозируется рост ВВП на уровне 1,5%, на 2019-й - 4%, на  2020-й - 3,7%.
Более того, как указал президент Ильхам Алиев, поставленные задачи являются программой-минимум, для выполнения которых имеются все технические и финансовые возможности. Реализация же новых реформ и инициатив может еще больше улучшить статистическую картину этого года.