MİLLƏTLƏR LİQASINDAN AVRO-2020-yə
İsveçrənin Lozanna şəhərində UEFA-nın yeni təsis etdiyi Millətlər Liqasının ilk mövsümünün püşkü atılıb. Ən zəiflərin qərarlaşdığı D liqasında yer alan Azərbaycan millisinin bəxtinə nisbətən arzulanan rəqiblər qismət olub. Püşk Qurban Qurbanovun komandasını Kosovo, Farer adaları və Maltaya rəqib edib.
Dörd oyunu ölkəmizdə baş tutacaq AÇ-2020-yə vəsiqə qazanmaq üçün bundan gözəl şans ola bilməz. Sadəcə, yığmaya yüksək səviyyədə hazırlıq keçməklə oyuna ciddi hazırlaşmaq lazımdır. Çünki rəqib ölkələrin hər biri yığmamıza ciddi müqavimət göstərməyə çalışacaq.
Əsas rəqib
Kosovo UEFA və FİFA-ya 2016-cı ildə üzv olub. Lakin yenicə formalaşmış bu yığmaya qapazaltı kimi yanaşanların rəqibin heyətlərinə nəzər salmaları məsləhətdir. Kosovonun heyətində seçmə mərhələ oyunlarında iştirak etmiş futbolçuların, demək olar, hamısı legioner həyatı yaşayır. Oyunçuları Xorvatiya “Dinamo”sunu, “Hayduk”unu, İtaliya “Roma”sını, Ukrayna “Vorskla”sını, İsveçrə “Qrasshoppers”ini, “Lutsern”ini, Danimarka “Bröndbü”sünü, Hollandiya “Vitess”ini, “Herenven”ini, “Roda”sı və digər klubları təmsil edir.
Azərbaycanın ölkə xaricində legioner həyatı yaşayan 2-3 normal futbolçusu varsa, Kosovo yığmasının oyunçularını öz ölkələrində tapmaq müşkül məsələdir. Təkcə ötən il milliyə dəvət edilən 33 oyunçunun hər birinin legioner həyatı yaşadığını vurğulamaq kifayətdir. Onlardan yalnız 2-si hazırda klubsuzdur.
2018-ci il Dünya Çempionatının seçmə mərhələsində Kosovonun rəqibləri İslandiya, Xorvatiya, Ukrayna, Türkiyə və Finlandiya idi. Doğrudur, güclü rəqiblərlə oyunlarda heç nə ilə yadda qala bilmədilər. Təsəlliləri yalnız Finlandiya ilə heç-heçə (1:1) oldu. Lakin həm yığma üzvlərinin şərəfini qoruduğu klubların adına, həm də Kosovonun son ilyarımda keçirdiyi oyunlardakı nəticələrə baxanda, Azərbaycan yığmasının əsas rəqibinin bu komanda olacağı sirr deyil.
Layiqli rəqib
Farer adalarının futbolçuları əsasən İslandiya, Norveç və Danimarka birinciliklərində top qovur. Elə də adlı-sanlı olmasalar da, kifayət qədər təhlükəli rəqibdir. Son seçmə mərhələdə rəqibləri Portuqaliya, İsveçrə, Macarıstan, Latviya və Andorra yığmaları olub. Latviya ilə Andorranı udan adalılar həmin Latviya və Andorra, həmçinin Macarıstanla heç-heçə edib. Yekunda 9 xal toplayaraq qrupu 4-cü yerdə başa vurublar. Rəqib qapılarından 4 top keçirdikləri halda, öz qapılarında 16 top görüblər. Müqayisə üçün qeyd edək ki, son seçmə mərhələdə rəqiblər Azərbaycan yığmasını 19 dəfə mərkəzə dəvət etmişdilər. Onu da xatırladaq ki, yığmamız FİFA reytinqində Farer adalarından 21 pillə geridədir.
Qrupun autsayderi
Qərarlaşdığımız qrupun autsayderi kimi birmənalı şəkildə Maltanı göstərmək olar. Həvəskar futbolçulardan qurulan bu ölkənin yığmasının bizimkilərin 5 qol vurduğu San Marino millisindən ciddi mənada fərqi yoxdur. Hərçənd Maltanın da bizdən fərqli olaraq, ölkə xaricində çıxış edən futbolçuları var. Lakin onlar heç də adlı-sanlı klublarda çıxış etmirlər. İtaliyanın C seriyası, İngiltərənin 2-ci liqası, İsveçrənin 2-ci dəstəsi, yaxud Avstraliyanın elitası qorxulu çempionat sayılmır. Maltalıların DÇ-2018-in seçmə mərhələsində yer aldıqları F qrupundakı rəqibləri İngiltərə, Şotlandiya, Slovakiya, Sloveniya və Litva idi. Maltalılar yalnız Litva ilə heç-heçə (1:1) oynayaraq digər 9 oyunun hamısını uduzublar. 10 görüşdə rəqib qapılarına cəmi 3 dəfə yol tapıblar.
Qorxan gözə çöp düşər
Rəqiblərə nəzər yetirdikdə futbolçularının əksəriyyəti xarici klublarda legioner həyatı yaşayır. Lakin bu bizi qorxutmamalıdır. İndiyədək Malta və Farer adaları ilə əvvəllər qarşılaşmışıq. Farer adaları ilə yalnız 1996-cı ildə yoldaşlıq görüşündə üz-üzə gəlmişik və 3:0 hesablı qələbə qazanmışıq. Malta isə 6 dəfə millimizə rəqib olub, fərqli nəticələr qeydə alınıb.
Yeni baş məşqçi Qurban Qurbanovun beynəlxalq təcrübəsi az deyil. Qarşıda, təxminən, 8 ay vaxt olduğunu nəzərə alsaq, baş məşqçinin istədiklərini müəyyən mənada həyata keçirə biləcəyinə ümid etmək olar. Yəni qrupu birinci yerdə bitirmək Azərbaycan yığması üçün çətin olmamalıdır. Milli ilk tapşırığın - qrupdan çıxmaq - öhdəsindən gəlməyi bacarsa, yarımfinalda digər qrupların qaliblərindən biri ilə üz-üzə gələcək.
Gürcüstan, Qazaxıstan, Latviya və Andorranın yer aldığı 1-ci qrupda ilk ikisindən birinin daha çox xal toplayacağı gözləniləndir. Bu mənada təmsilçiləri avrokuboklarda inamlı təsir bağışlayan qazaxların nisbi üstünlüyü nəzərə çarpır. Lakin legionerləri ilə güvənən gürcüləri də unutmamalıyıq.
2-ci qrupda Belarus, San Marino, Moldova və Lüksemburqdur. Belarusla Lüksemburqun şansları daha yüksək qiymətləndirilir. Son seçmə mərhələdə bu iki yığma eyni qrupda yer almışdı ki, bir matç lüksemburqluların qələbəsi ilə başa çatmış, digəri heç-heçə bitmişdi.
Və ən nəhayət, 4-cü qrup: Makedoniya, Ermənistan, Lixtenşteyn, Cəbəllüttariq. Əsas mübarizə ilk iki yığma arasında gedəcək ki, onlardan da hansının qrup qalibi olacağını demək olduqca çətindir.
Şanslara gəldikdə, yarımfinala vəsiqə qazanacağımız halda, rəqiblərimiz Gürcüstan, Qazaxıstan, Belarus, Lüksemburq, Ermənistan və Makedoniyadan biri olacaq. Hər biri ilə oynamaq, qələbə qazanmaq mümkündür. Bu komandalardan heç biri yığmamızdan aşkar şəkildə üstün deyil. Əsas hədəf Millətlər Liqasında qrupu 1-ci yerdə bitirməkdir. Bunu bacarsaq, illərdi arzulamağa belə çəkindiyimiz Avro-2020-yə yaxınlaşmaq mümkündür. Bundan yaxşı imkan yaxın gələcəkdə, bəlkə də, daha olmayacaq.
Püşkatma mərasimində şəxsən iştirak edən millinin baş məşqçisi Qurban Qurbanov rəqiblərə ciddi yanaşdıqlarını qeyd edib: “Qrupdakı rəqibləri daha yaxından tanımalı və oyunlara düzgün hazırlaşmalıyıq. Komandamızı daha yaxşı hala gətirmək, daha yaxşı formalaşdırmaq üçün vaxtımız var. Düşünürəm ki, turnirə qədər daha mehriban və güclü komanda yaradacağıq. Bu gün dünya futbolunda istənilən nəticə qeydə alınır. Ən zəif komanda belə, bəzən güclü rəqibinə qalib gəlir. Millətlər Liqası ilk dəfə keçiriləcək. Buna görə də, hamının gözü bu yarışda olacaq. Bütün komandalar şansdan maksimum istifadə etməyə çalışacaqlar. Bu rəqiblərlə başqa turnirdə qarşılaşsaydıq, onlarla oynamaq bizə, bəlkə də, daha asan olardı. Hər biri bu turnirə ciddi hazırlaşacaq. Bizim kimi, onlar da şanslarından maksimum faydalanmağı düşünürlər”.
Qeyd edək ki, qrup mərhələsinin nəticələri təkcə liqalar arasında yuxarı-aşağı hərəkət etmək üçün önəmli deyil. AVRO-2020-nin seçmə mərhələsinin püşkatması zamanı yığmaların səbətlərə bölünməsi məhz Millətlər Liqasının nəticələrinə görə gerçəkləşəcək. Bundan başqa, hər liqadan dir komanda AVRO-2020-nin final mərhələsinə yüksələcək. Seçmə mərhələdə vəsiqə qazanmayanlar arasında öz qrupunda ən yaxşı olanlar 2020-ci ilin martında pley-offa xoşbəxtlər sırasına düşmək üçün döyüşəcək.

ИЗ ЛИГИ НАЦИЙ В ЕВРО-2020
В швейцарской Лозанне состоялась жеребьевка первого сезона Лиги наций - недавно учрежденного УЕФА международного футбольного турнира среди национальных команд Европы. Cборной Азербайджана предстоит борьба со сборными Мальты, Фарерских островов и Косово в третьей группе дивизиона D.
Это прекрасный шанс завоевать путевку на Евро-2020, четыре матча которого пройдут в нашей стране. Команде Гурбана Гурбанова достаточно лишь серьезно подготовиться, чтобы воспользоваться этой возможностью. При этом нельзя утверждать, что сборную Азербайджана ждет слабая конкуренция.
Главный соперник
Команда Косово стала членом УЕФА и ФИФА в 2016 году. Но тем, кто рассматривает эту молодую сборную в качестве мальчика для битья, рекомендуем поближе ознакомиться с ее составом. На отборочном этапе она была почти полностью укомплектована легионерами. Игроки представляют "Динамо" и "Хайдук" из Хорватии, итальянскую "Рому", "Ворсклу" с Украины, "Грассхоппер" и "Люцерн" из Швейцарии, датский "Брондбю", "Витесс", "Херенвен", "Роду" из Голландии и другие клубы.
Если у Азербайджана всего пара-тройка легионеров, то среди игроков сборной Косово не найти играющих в своей стране. Все 33 футболиста, приглашенные в сборную в прошлом году, - легионеры. Только двое из них пока остались без клубов.
На отборочном этапе ЧМ-2018 она играла против Исландии, Хорватии, Украины, Турции и Финляндии. Правда, в играх с сильными соперниками сборная Косово особо не отличилась. Можно отметить лишь ничью со сборной Финляндии (1:1). Но названия клубов, в которых играют защищающие цвета сборной Косово футболисты, и результаты команды за последние полтора года говорят о том, что именно эта команда будет главным соперником сборной Азербайджана.
Достойный конкурент
Футболисты сборной Фарерских островов играют, в основном, в первенствах Исландии, Норвегии и Дании. Хотя они и не так знамениты, но этого соперника нельзя списывать со счетов. На последнем отборочном этапе они играли в одной группе со сборными Португалии, Швейцарии, Венгрии, Латвии и Андорры. Выиграв у Латвии и Андорры, островитяне сыграли вничью с Венгрией. Набрав в итоге 9 очков, сборная Фарерских островов заняла четвертое место в группе. Фарерцы забили в ворота соперников четыре гола, пропустив в свои 16. Для сравнения отметим, что на последнем отборочном этапе соперники 19 раз приглашали сборную Азербайджана в центр поля. Напомним и то, что в рейтинге ФИФА сборная Фарерских островов расположилась на 21 ступень выше Азербайджана.
Аутсайдер группы
Однозначным аутсайдером нашей группы в Лиге наций можно назвать сборную Мальты. Составленная в основном из футболистов-любителей, она ничем особо не отличается от команды Сан-Марино, в ворота которой наши игроки забили 5 мячей. Правда, в отличие от нас, в составе мальтийцев также есть выступающие за иностранные клубы футболисты. Но играют они за не очень известные клубы. Серия С чемпионата Италии, 2-я лига в Англии, 2-й дивизион чемпионата Швейцарии или Австралии - не столь престижные первенства. На отборочном этапе ЧМ-2018 соперниками мальтийцев в группе F были сборные Англии, Шотландии, Словакии, Словении и Литвы. Только в одном матче - с Литвой - мальтийцы добились ничьей (1:1), проиграв все остальные. В 10 встречах в ворота соперников было забито всего 3 мяча.
Волков бояться - в лес не ходить
Хотя в составах соперников по группе и много игроков, выступающих за иностранные клубы, это не должно нас пугать. Из нынешних соперников мы ранее играли со сборными Фарерских островов и Мальты. С фарерцами встречались только однажды в товарищеском матче в уже далеком 1996 году и одержали победу со счетом 3:0. С мальтийцами же сборная Азербайджана играла 6 раз, и результаты были разными.
У нового главного тренера Гурбана Гурбанова достаточно большой международный опыт. Если учесть, что впереди еще восемь месяцев, думается, главный тренер в состоянии реализовать задуманное. Если команда справится с первой задачей - выйдет из группы, то в полуфинале встретится с победителем одной из других групп.
В группе 1, где будут играть Грузия, Казахстан, Латвия и Андорра, ожидается, что наибольшее количество очков наберет одна из первых двух перечисленных команд. В этом плане заметно преимущество казахов - они смотрятся более уверенно в еврокубках. Однако нельзя сбрасывать со счетов и грузин, которые полагаются на своих легионеров.
В группу 2 вошли сборные Беларуси, Молдовы и Люксембурга. Здесь большие шансы у Беларуси и Люксембурга. На последнем отборочном этапе эти команды входили в одну группу. Одна встреча закончилась победой люксембуржцев, а во второй была зафиксирована ничья.
Наконец, в группе 4 сыграют Македония, Армения, Лихтенштейн и Гибралтар. Основная борьба развернется между первыми двумя сборными.
Если говорить о шансах, то в случае завоевания путевки в полуфинал нашим вероятным соперником станет одна из следующих сборных - Грузии, Казахстана, Беларуси, Люксембурга, Армении и Македонии. Играть и выиграть у каждой из них вполне реально. Ни один из соперников не имеет явных преимуществ перед нашей сборной. Посему главная цель - завершить борьбу в группе на первом месте. Добившись этого, мы приблизимся к Евро-2020, о чем долгие годы даже не мечтали. Лучшего шанса в обозримом будущем не предвидится.
Участвовавший в жеребьевке главный тренер сборной Азербайджана Гурбан Гурбанов отметил, что команда будет крайне серьезно относиться к каждому из соперников. "Мы должны близко познакомиться с соперниками по группе и правильно подготовиться к встречам с ними. У нас есть время, чтобы улучшить состояние команды, лучше сформировать ее. Думаю, до начала турнира мы создадим еще более сплоченную и сильную команду. Сегодня в мировом футболе возможен любой результат. Иногда даже самая слабая команда одерживает верх над сильным соперником. Лига наций будет проводиться в первый раз. Поэтому все будут следить за этим соревнованием. Все команды постараются максимально воспользоваться представившимся шансом. Если бы мы встречались с этими соперниками на другом турнире, играть с ними, возможно, было бы легче. К этому же турниру каждая из команд будет готовиться серьезно, чтобы максимально воспользоваться выпавшим шансом", - сказал главный тренер сборной Азербайджана.
Отметим, что результаты группового этапа важны не только для продвижения вперед. Распределение сборных по корзинам при жеребьевке отборочного этапа Евро-2020 будет проводиться именно исходя из результатов Лиги наций. Кроме того, в финальный этап Евро-2020 пройдут по одной команде из каждой лиги. Лучшие команды лиг, не завоевавшие путевку на отборочном этапе, в марте 2020 года будут бороться в плей-офф, чтобы попасть в число счастливчиков.