Gənc Tamaşaçılar Teatrı çox uğurla Qoqol və Şnitkeni eyni adda birləşdirib
"Dəlinin gündəliyi, yaxud Violonçel və fortepiano üçün Sonata". Gənc Tamaşaçılar Teatrında rejissor Cənnət Səlimova tərəfindən Qoqolun "Dəlinin gündəliyi" romanı əsasında, Azərbaycanın əməkdar artisti Şövqi Hüseynov ifasında səhnəyə qoyulan tamaşa belə adlanır.
Uzun illər əvvəl quruluş verilmiş tamaşa izləyiciləri sevindirərək premyera kimi oynandı. Niyə? Çünki festival üçün hazırlanıb və ifa edilir. Şövqi onu Ukrayna, Rusiya və Türkiyədə keçirilən beynəlxalq teatr festivallarında Azərbaycan dilində oynayıb, münsiflər heyəti və tamaşaçılar tərəfindən ruh yüksəkliyi ilə qəbul edilib. Çünki hətta çətin dil maneəsi istedadlı aktyor oyunun izləyicilər tərəfindən qavranması üçün maneə deyil.
Yerli izləyicilərin indiyə kimi xaricilər kimi şanslı olmamışdılar, çünki teatrlarda kiçik forma tamaşalardan müəyyən qədər uzaq durmağa çalışırlar. Sanırlar ki, onlara izləyici toplaya bilməzlər, yəni bu cür yaradıcılıq sınaqlarını öncədən zərərli sayırlar. Təəssüf ki, belədir! Bu günün gerçəkliyi budur! Böyük incəsənət daşıyıcısı olmaq üçün nəzərdə tutulmuş teatr, tədricən, bu mövqeləri itirir, ticari maraq obyektinə çevrilir. Lakin Gənc Tamaşaçılar Teatrı hər halda kiçik adamın hekayəsini kiçik səhnəyə qaytarmaq qərarına gəldi və səhv etmədi.
Dünyanın ikili vəhdəti
Nikolay Qoqol və Alfred Şnitke dühalarını bir adda birləşdirən quruluşçu rejissor Cənnət Səlimova Qoqolun kiçik insanı Aksentiy Poprişinin səhnə hekayəsini ətraf hadisələr qarışıq kəsişmələri ilə yükləyir. O, qəhrəmanını dünyanın ikili birliyi hissinə itələyərək onu Faust qeyri-müəyyənliyi səviyyəsinə qaldırır. Bu kontekstdə ədəbi əsasın müəllifi ilə musiqi müəllifi heç zaman olmadığı səviyyədə uyğun gəlir. Amma izləyici üçün aktyorun öz oyunu əsl sevincə çevrilir, bu, həmin axşam iki dahinin dünyagörüşünün təcəssümü üçün mükəmməl "alət" və quruluşçunun konseptual baxışının daşıyıcısı oldu.
Aksentiy Poprişin - Şövqi Hüseynov
Qoqolun süjeti: Aksentiy İvanoviç Poprişin - 42 yaşlı bir məmurdur, Peterburqun idarələrindən birində xidmət edir, gündəlik yazır və orada, demək olar ki, dörd ay boyunca özündən və həyatından danışır. Personaj direktorun qızına aşiqdir və onunla evlənmək arzusundadır. Sosial vəziyyətlərinin qeyri-bərabərliyi onu heç də narahat etmir. O, özünün ağıllı və gözəl olduğuna şübhə etmir. Ancaq iki itin söhbətini eşitdikdən, onlardan oğurladığı yazışmalardan sonra anlayır ki, direktorun gözəl qızı onu - Poprişini deyil, başqasını sevir. Bu, sonda bədbəxt Poprişinin ağlını birdəfəlik əlindən alır. Aksentiy iddia edir ki, o, İspaniya kralı VIII Ferdinanddır. Onu dəlixanaya aparırlar, orada başına soyuq su töküb, çubuqla döyürlər. O, bunu köhnə bir ispan ənənəsi olaraq görür: qəddar, lakin zəruri ənənə kimi. Bu dözülməz anlarda Poprişin anasını çağırır.
Rejissorun və aktyorun səhnə versiyası. Biz Qoqolun "kiçik" adamını necə təsəvvür edirik? Aciz, ürkək, təlaşlı-gülməli? Onları özümüz necə təsvir edə bilərik? Bu insanları "aşağı sosial vəziyyət və mənşəyə malik, qeyri-adi bacarığı olmayan, güclü xarakteri olmayan, lakin xeyirxah və zərərsiz, şərdən uzaq" kimi təsvir edən XIX əsrin ədəbi tənqidçilərə əsaslanmadan.
Cənnət Səlimova və Şövqi Hüseynovun kiçik adamı Aksentiy Poprişin heç də zəif xarakterli kimi görünmür. O, təlaşlı deyil, acınacaqlı kimi görünmür, kifayət qədər adekvat insan təəssüratı yaradır.
3 oktyabr - gündəlikdə ilk qeydin yazıldığı gündur - hələ qəhrəmanın özü və ətraf dünya ilə təzadının başladığını göstərmir. Şövqi qəhrəmanının bu gününü elə yaşayır ki, sanki adi insanın alışılmış həyat məntiqinə uyğun gəlməyən qeyri-adi heç bir şey olmayıb. Təbii ki, burada Meci və Fidelkanın - onun departamentə gedərkən Sankt-Peterburq mağazalarından birində rast gəldiyi iki otaq köpəyinin eşidilən söhbəti istisnadır. Əlbəttə, onlar mağazaya xanımları ilə gəlirlər. Həmin andan Aksentiy öz istintaqına başlayır! Aktyor niyə gözəl Sofiyanın onu - ağıllı, zərif, mükəmməl Aksentiyi deyil, başqasını sevməsi ilə bağlı öz "araşdırmasına" başlayır. Hansısa zavallı, amma gözəl kamer-yunkeri seçir? Niyə?
Aksentiyi -Şövqi bu sualı araşdırarkən, özünün böyük və önəmli olduğunu düşünən kiçik insanın yazıqlığı və acizliyi müşahidə olunmur. Aktyor öz işində, həqiqətən, peşəkar olan bir personajın həyatını yaşayır! Bu "kiçik" şəxs dəli kimi olmasa da, sadə bir inamla öz imkan və bacarıqlarından əmindir. Aktyor özünə həddindən yüksək qiymət verən və ya ölçüsüz, əsassız iddiaları olan qəhrəmanda yaranmış "xəstəliyi" oynamır. O, qəhrəmanının düşüncələrini, hisslərini və duyğularını hadisələrin axınına uyğunlaşdırır ki, bu axının qəhrəmanın mənəvi və fiziki imkanlarından daha güclü olduğu ortaya çıxır. Bununla da, əvvəlki nəsil tədqiqatçılar üçün iddialı kiçik uğursuzların ümumiləşdirilmiş obrazına çevrilən Poprişin yüksələrək yararlanmayan peşəkar şəxsiyyəti səviyyəsinə qədər qalxır.
Onun şəxsi keyfiyyətləri, bilikləri, praktiki təcrübəsi, sadəcə insan olmaq istedadı heç kəsə lazım deyil! Bu keyfiyyətlər birdən-birə tələb olmayan, artıq bir şeyə çevrildi: nə onun rəhbərlərinə, nə də gözəl Sofiyaya. O, lazımsız peşəkar və lazımsız adamdır? Həyatı boş yaşamış biridir? Bax, onda beyin sözə baxmır. "Partlatmamaq" üçün gerçəklikdən qaçır, şəxsiyyətə "doğru" münasibətin doğuşdan diqtə edildiyi uydurma krallar dünyasına sığınır.
Bundan sonra Hüseynovun Poprişini tacı vasitəsi ilə ədalətsizlikdən qorunur. Əfsus! Qəddar gerçəklik zəif insanın müdafiəsindən çox güclüdür: o, bu yazığı yaxalayaraq çubuqlarla döydürür, qaranlıqda başına soyuq su tökdürür. Aydın olur ki, hətta dəlilikdə belə gerçəklikdən qaçmaq, müvəqqəti olaraq orada gizlənmək mümkün deyil!
Sonda tamamilə tükənmiş Aksentiyi-Şövqü özünü və yalnız özünə məxsus həqiqətini qorumaqdan yorulur, ağlayaraq anasını çağırır, gücsüz halda mələfənin altında bükülərək sakitləşir.
O, çox sayda cırılmış kağızlar arasında adaya bənzəyir. Onun döşəmədə uzanmış bədəninin arxa tərəfində isə gündəlik səhifələrindən qoparılmış xaç rəsmi görünür. Həyatı kimi, kağıza həkk edilmiş şəxsi Qolqofası kimi bir xaç: onun dəftərxana keçmişi, epistolyar gerçəkliyi kimi. Hətta sevimli Sofi və onun köpəyi də ağ kağızdandır! Sofi steril ağ kağızdandır, təkcə həcmdən deyil, ruhdan da məhrumdur. Təmizdir, gözəllik arzusu kimi. Ancaq soyuq və ruhsuzdur. Kağız Sofi! Və kağız həyat! Bu, gerçək həyat deyil! Sadəcə, bir illüziyadır. Baş verə biləcək, amma heç cür alınmamış bir illüziya. Həyatsa artıq keçdi...
Ölməz rus klassikasının çağdaş qiraəti salon tərəfindən yüksək qiymətləndirildi və qəbul edildi. Sürəkli alqışlar altında aktyor bir neçə dəfə izləyicilərin görüşünə çıxdı, ancaq tamamilə aydın idi ki, tamaşaçı bu dialoqun davamını eşitmək istəyir. Mövzu aktual çıxdı.
Bu səbəbdən, düşüncələrimizi belə nəticə ilə bitirmək istərdik. XIX əsrin birinci yarısında rus ədəbiyyatında meydana çıxan kiçik adam mövzusu yox oldu. O, sadəcə görüntüsünü dəyişdi və dil maneəsini keçərək Kafkanın, Kamyunun, Bekketin əsərlərinin qlobal ölçüsünə qədər böyüdü.

The State Youth Theatre successfully combines the ideas of Gogol and Schnittke
Diary of a Madman, or Sonata for Cello and Piano. This is the title of a new play based on Gogol's Diary of a Madman and staged at the State Youth Theatre by Jannat Salimova, where Honoured Artist of Azerbaijan Shovgi Huseynov plays the main character.
To the delight of the audience, the play, created many years ago, was announced as a premiere. Why? Because it was created and played for a festival. Shovgi has played his character in Azerbaijani at international theatrical festivals in Ukraine, Russia, Turkey and has been highly praised by the jury and the audiences. Even a rigid language barrier is not an obstacle for understanding and perception of talented artistic performance.
Local audience is not as lucky as the foreign one, because some theatres have a certain prejudice towards plays of small forms. It is believed that they cannot attract wide audiences, hence such creative experiments are knowingly unprofitable. Alas! This is the reality of our days! Perceived to be a kind of great art, theatres are gradually losing positions turning to be subjects of commercial interest. Yet the State Youth Theatre has unmistakably decided to take the story of the little man back to the small stage.
Duality of the world
Combining the genius of Nikolai Gogol and Alfred Schnittke under a single title, the production director of the play Jannat Salimova presents the scenic story of Gogol’s character Aksenty Poprishchin through a prism of complicated vicissitudes of surrounding events. Salimova’s reincarnation of Poprishchin is confronting the duality of the world, sometimes being as ambiguous as Faust. In this context, the author of the play perfectly matches the author of music. But a real joy for the audience was actor’s performance, who was an ideal “tool” for combining the perceptions of two geniuses and a conductor of director’s conceptual view.
Aksenty Poprishchin - Shovgi Huseynov
According to Gogol's plot, Aksenty Ivanovich Poprishchin is a low-ranking civil servant of 42 years, who serves at one of the state departments of St. Petersburg and maintains a diary, where he keeps his notes about himself and his life for almost four months. He loves the daughter of his manager and dreams of marrying her. The disparity of social statuses does not bother him at all. He believes that he is smart and handsome. However, from the conversation of two dogs, and the correspondence that he has stolen from them, Poprishchin learns that the beautiful daughter of his manager loves another person. This drives poor Poprishchin crazy. He claims that he is the Spanish King Ferdinand the Eighth. He is taken to an asylum, where cold water is poured on his head and he is beaten with sticks. He conceives this as an old Spanish tradition: cruel, but necessary. And in the most unbearable moments, Poprishchin calls his mother.
Now comes the stage version of the director and actor. How do we imagine Gogol’s “little man”? Timid, bustling, funny? How do we imagine him without the writings of literary critics of the nineteenth century for whom he was a man of “low social status and background, not endowed with outstanding abilities, not distinguished by his strength of character, but at the same time kind and harmless.”
For Jannat Salimova and Shovgi Huseynov, Aksenty Poprishchin does not look weak-spirited at all. He is neither fussy nor pathetic; he makes an impression of an absolutely adequate person.
October 3. The day of the first diary entry. Nothing indicates discord in the mind of our character and with the world around him. Shovgi lives this day of his character as if nothing unusual and illogic happened. If we do not consider the overheard conversation of two dogs, Meji and Fidelka, which he met on his way to one of the shops in St. Petersburg. Their mistress took them there, of course. Aksenty begins his investigation from this moment on! The actor conducts his “inquiry”: why does the beautiful Sofia prefer him, Aksenty, such an intelligent, subtle, excellent person, to another? To some wretched handsome camera-cadet? Why?
The inquiry of Shovgi’s Aksenty has no sign of humiliation and sluggishness of a small man who imagines himself as big and significant, according to Gogol. The actor lives the life of a character who is really a professional in his field! This “small” person is not going through pains, but he is simply confident in his abilities and skills. The actor does not play an “illness” that arose in his hero due to excessive self-esteem or unreasonable ambitions. He introduces the thought, feelings, and emotions of his hero into circumstances that are stronger than his moral and physical capabilities. Poprishchin, who became a household character for previous generations of theatrical researchers, personifies small pretentious losers, grows to the level of an unclaimed professional. Nobody needs his personal qualities, knowledge, practical experience, and talent to be just a man! These qualities suddenly become superfluous, unnecessary for both his superiors and the beautiful Sophie. He is neither a right professional nor a right person! Has life passed by? And then his brain cannot stand it. To prevent “explosion of mind”, he escapes from reality into a fictional world of kings, where the “right” attitude towards a person is dictated by the very fact of birth. From now on, Poprishchin of Huseynov is protected from injustice by the crown. Alas! A cruel reality is stronger than a weak defense of a person: it overtakes him by beating with sticks and pouring cold water on a thread... It turned out that even in insanity one cannot escape from reality even for a while!
Completely exhausted, Shovgi’s Aksenty, tired of trying to save himself and his truth, is crying and calling his mother under a sheet. He finally calms down.
He lies among a large number of torn papers, like on an island. And there, behind his lying body, we can see the pages of his diary forming a cross. A cross representing his life, his personal Golgotha embodied in paper; his clerical past and his epistolary present. And even the beloved Sophie and her dog is made of white paper! Sophie is made of sterile white paper, devoid of both volume and soul. Pure, like a dream of beauty. But cold and soulless. Paper Sophie! And the paper life! Not a real life! Just an illusion. An illusion of what could have been, but never come true. Life has passed by...
The audience highly appreciated and accepted The modern interpretation of imperishable Russian classics. Under the long-standing applause of the audience, the actor bowed several times, but it was absolutely obvious that the audience wished to continue the dialogue. The topic was relevant.
That is why I would like to conclude my thoughts with the following... The topic of a little man so popular in the Russian literature of the first half of the nineteenth century is still relevant. It has not disappeared. Rather, it has changed, taken to global scale in the works of Kafka, Camus, and Beckett.