Gənc Tamaşaçılar Teatrı çox uğurla Qoqol və Şnitkeni eyni adda birləşdirib
"Dəlinin gündəliyi, yaxud Violonçel və fortepiano üçün Sonata". Gənc Tamaşaçılar Teatrında rejissor Cənnət Səlimova tərəfindən Qoqolun "Dəlinin gündəliyi" romanı əsasında, Azərbaycanın əməkdar artisti Şövqi Hüseynov ifasında səhnəyə qoyulan tamaşa belə adlanır.
Uzun illər əvvəl quruluş verilmiş tamaşa izləyiciləri sevindirərək premyera kimi oynandı. Niyə? Çünki festival üçün hazırlanıb və ifa edilir. Şövqi onu Ukrayna, Rusiya və Türkiyədə keçirilən beynəlxalq teatr festivallarında Azərbaycan dilində oynayıb, münsiflər heyəti və tamaşaçılar tərəfindən ruh yüksəkliyi ilə qəbul edilib. Çünki hətta çətin dil maneəsi istedadlı aktyor oyunun izləyicilər tərəfindən qavranması üçün maneə deyil.
Yerli izləyicilərin indiyə kimi xaricilər kimi şanslı olmamışdılar, çünki teatrlarda kiçik forma tamaşalardan müəyyən qədər uzaq durmağa çalışırlar. Sanırlar ki, onlara izləyici toplaya bilməzlər, yəni bu cür yaradıcılıq sınaqlarını öncədən zərərli sayırlar. Təəssüf ki, belədir! Bu günün gerçəkliyi budur! Böyük incəsənət daşıyıcısı olmaq üçün nəzərdə tutulmuş teatr, tədricən, bu mövqeləri itirir, ticari maraq obyektinə çevrilir. Lakin Gənc Tamaşaçılar Teatrı hər halda kiçik adamın hekayəsini kiçik səhnəyə qaytarmaq qərarına gəldi və səhv etmədi.
Dünyanın ikili vəhdəti
Nikolay Qoqol və Alfred Şnitke dühalarını bir adda birləşdirən quruluşçu rejissor Cənnət Səlimova Qoqolun kiçik insanı Aksentiy Poprişinin səhnə hekayəsini ətraf hadisələr qarışıq kəsişmələri ilə yükləyir. O, qəhrəmanını dünyanın ikili birliyi hissinə itələyərək onu Faust qeyri-müəyyənliyi səviyyəsinə qaldırır. Bu kontekstdə ədəbi əsasın müəllifi ilə musiqi müəllifi heç zaman olmadığı səviyyədə uyğun gəlir. Amma izləyici üçün aktyorun öz oyunu əsl sevincə çevrilir, bu, həmin axşam iki dahinin dünyagörüşünün təcəssümü üçün mükəmməl "alət" və quruluşçunun konseptual baxışının daşıyıcısı oldu.
Aksentiy Poprişin - Şövqi Hüseynov
Qoqolun süjeti: Aksentiy İvanoviç Poprişin - 42 yaşlı bir məmurdur, Peterburqun idarələrindən birində xidmət edir, gündəlik yazır və orada, demək olar ki, dörd ay boyunca özündən və həyatından danışır. Personaj direktorun qızına aşiqdir və onunla evlənmək arzusundadır. Sosial vəziyyətlərinin qeyri-bərabərliyi onu heç də narahat etmir. O, özünün ağıllı və gözəl olduğuna şübhə etmir. Ancaq iki itin söhbətini eşitdikdən, onlardan oğurladığı yazışmalardan sonra anlayır ki, direktorun gözəl qızı onu - Poprişini deyil, başqasını sevir. Bu, sonda bədbəxt Poprişinin ağlını birdəfəlik əlindən alır. Aksentiy iddia edir ki, o, İspaniya kralı VIII Ferdinanddır. Onu dəlixanaya aparırlar, orada başına soyuq su töküb, çubuqla döyürlər. O, bunu köhnə bir ispan ənənəsi olaraq görür: qəddar, lakin zəruri ənənə kimi. Bu dözülməz anlarda Poprişin anasını çağırır.
Rejissorun və aktyorun səhnə versiyası. Biz Qoqolun "kiçik" adamını necə təsəvvür edirik? Aciz, ürkək, təlaşlı-gülməli? Onları özümüz necə təsvir edə bilərik? Bu insanları "aşağı sosial vəziyyət və mənşəyə malik, qeyri-adi bacarığı olmayan, güclü xarakteri olmayan, lakin xeyirxah və zərərsiz, şərdən uzaq" kimi təsvir edən XIX əsrin ədəbi tənqidçilərə əsaslanmadan.
Cənnət Səlimova və Şövqi Hüseynovun kiçik adamı Aksentiy Poprişin heç də zəif xarakterli kimi görünmür. O, təlaşlı deyil, acınacaqlı kimi görünmür, kifayət qədər adekvat insan təəssüratı yaradır.
3 oktyabr - gündəlikdə ilk qeydin yazıldığı gündur - hələ qəhrəmanın özü və ətraf dünya ilə təzadının başladığını göstərmir. Şövqi qəhrəmanının bu gününü elə yaşayır ki, sanki adi insanın alışılmış həyat məntiqinə uyğun gəlməyən qeyri-adi heç bir şey olmayıb. Təbii ki, burada Meci və Fidelkanın - onun departamentə gedərkən Sankt-Peterburq mağazalarından birində rast gəldiyi iki otaq köpəyinin eşidilən söhbəti istisnadır. Əlbəttə, onlar mağazaya xanımları ilə gəlirlər. Həmin andan Aksentiy öz istintaqına başlayır! Aktyor niyə gözəl Sofiyanın onu - ağıllı, zərif, mükəmməl Aksentiyi deyil, başqasını sevməsi ilə bağlı öz "araşdırmasına" başlayır. Hansısa zavallı, amma gözəl kamer-yunkeri seçir? Niyə?
Aksentiyi -Şövqi bu sualı araşdırarkən, özünün böyük və önəmli olduğunu düşünən kiçik insanın yazıqlığı və acizliyi müşahidə olunmur. Aktyor öz işində, həqiqətən, peşəkar olan bir personajın həyatını yaşayır! Bu "kiçik" şəxs dəli kimi olmasa da, sadə bir inamla öz imkan və bacarıqlarından əmindir. Aktyor özünə həddindən yüksək qiymət verən və ya ölçüsüz, əsassız iddiaları olan qəhrəmanda yaranmış "xəstəliyi" oynamır. O, qəhrəmanının düşüncələrini, hisslərini və duyğularını hadisələrin axınına uyğunlaşdırır ki, bu axının qəhrəmanın mənəvi və fiziki imkanlarından daha güclü olduğu ortaya çıxır. Bununla da, əvvəlki nəsil tədqiqatçılar üçün iddialı kiçik uğursuzların ümumiləşdirilmiş obrazına çevrilən Poprişin yüksələrək yararlanmayan peşəkar şəxsiyyəti səviyyəsinə qədər qalxır.
Onun şəxsi keyfiyyətləri, bilikləri, praktiki təcrübəsi, sadəcə insan olmaq istedadı heç kəsə lazım deyil! Bu keyfiyyətlər birdən-birə tələb olmayan, artıq bir şeyə çevrildi: nə onun rəhbərlərinə, nə də gözəl Sofiyaya. O, lazımsız peşəkar və lazımsız adamdır? Həyatı boş yaşamış biridir? Bax, onda beyin sözə baxmır. "Partlatmamaq" üçün gerçəklikdən qaçır, şəxsiyyətə "doğru" münasibətin doğuşdan diqtə edildiyi uydurma krallar dünyasına sığınır.
Bundan sonra Hüseynovun Poprişini tacı vasitəsi ilə ədalətsizlikdən qorunur. Əfsus! Qəddar gerçəklik zəif insanın müdafiəsindən çox güclüdür: o, bu yazığı yaxalayaraq çubuqlarla döydürür, qaranlıqda başına soyuq su tökdürür. Aydın olur ki, hətta dəlilikdə belə gerçəklikdən qaçmaq, müvəqqəti olaraq orada gizlənmək mümkün deyil!
Sonda tamamilə tükənmiş Aksentiyi-Şövqü özünü və yalnız özünə məxsus həqiqətini qorumaqdan yorulur, ağlayaraq anasını çağırır, gücsüz halda mələfənin altında bükülərək sakitləşir.
O, çox sayda cırılmış kağızlar arasında adaya bənzəyir. Onun döşəmədə uzanmış bədəninin arxa tərəfində isə gündəlik səhifələrindən qoparılmış xaç rəsmi görünür. Həyatı kimi, kağıza həkk edilmiş şəxsi Qolqofası kimi bir xaç: onun dəftərxana keçmişi, epistolyar gerçəkliyi kimi. Hətta sevimli Sofi və onun köpəyi də ağ kağızdandır! Sofi steril ağ kağızdandır, təkcə həcmdən deyil, ruhdan da məhrumdur. Təmizdir, gözəllik arzusu kimi. Ancaq soyuq və ruhsuzdur. Kağız Sofi! Və kağız həyat! Bu, gerçək həyat deyil! Sadəcə, bir illüziyadır. Baş verə biləcək, amma heç cür alınmamış bir illüziya. Həyatsa artıq keçdi...
Ölməz rus klassikasının çağdaş qiraəti salon tərəfindən yüksək qiymətləndirildi və qəbul edildi. Sürəkli alqışlar altında aktyor bir neçə dəfə izləyicilərin görüşünə çıxdı, ancaq tamamilə aydın idi ki, tamaşaçı bu dialoqun davamını eşitmək istəyir. Mövzu aktual çıxdı.
Bu səbəbdən, düşüncələrimizi belə nəticə ilə bitirmək istərdik. XIX əsrin birinci yarısında rus ədəbiyyatında meydana çıxan kiçik adam mövzusu yox oldu. O, sadəcə görüntüsünü dəyişdi və dil maneəsini keçərək Kafkanın, Kamyunun, Bekketin əsərlərinin qlobal ölçüsünə qədər böyüdü.

Театр юного зрителя успешно объединил в одном названии Гоголя и Шнитке
"Записки сумасшедшего, или Соната для виолончели и фортепиано". Под таким названием на малой сцене Театра юного зрителя Джаннет Селимовой был поставлен спектакль по повести Гоголя "Записки сумасшедшего" в исполнении заслуженного артиста Азербайджана Шовги Гусейнова.
Спектакль, созданный много лет назад, к радости зрителей, был сыгран как премьерный. Почему? Потому что создан и играется как фестивальный. Шовги играл его на азербайджанском языке на международных театральных фестивалях в Украине, России, Турции и был принят жюри и публикой с восторгом. Потому что даже жесткий языковой барьер не помеха для понимания и восприятия зрителем талантливой игры актера.
Отечественному зрителю не так везло, как зарубежному, потому что есть у театров некое предубеждение против спектаклей малых форм. Считается, что на них собрать публику невозможно, а значит, такого рода творческие эксперименты заведомо убыточны. Увы! Таковы реалии сегодняшнего дня! Театр, призванный быть видом большого Искусства, постепенно теряет эти позиции, становясь предметом коммерческого интереса. Но вот ТЮЗ решился все-таки вернуть историю маленького человека на малую сцену, и не ошибся.
Двуединство мира
Объединив в одном названии гений Николая Гоголя и Альфреда Шнитке, режиссер-постановщик спектакля Джаннет Селимова погружает сценическую историю маленького гоголевского человека Аксентия Поприщина в сложные перипетии окружающих событий. Она сталкивает героя с ощущением двуединства мира, поднимает его на уровень фаустовской неоднозначности. В этом контексте автор литературной основы как нельзя лучше совпадает с автором музыки. Но радостью для зрителя стала игра самого актера, который был в этот вечер идеальным "инструментом" для воплощения мироощущения двух гениев и проводником концептуального взгляда постановщика.
Аксентий Поприщин - Шовги Гусейнов
Гоголевский сюжет: Аксентий Иванович Поприщин - чиновник 42 лет, служит в одном из департаментов Петербурга, ведет дневник, в котором в течение почти четырех месяцев повествует о себе и своей жизни. Персонаж влюблен в директорскую дочь и мечтает жениться на ней. Неравенство социальных положений его нисколько не смущает. Он не сомневается, что умен и хорош собой. Однако из подслушанного им разговора двух собачек, а потом и выкраденной у них переписки герой узнает, что прекрасная дочь директора любит вовсе не его, Поприщина, а другого. Это окончательно сводит бедного Поприщина с ума. Аксентий утверждает, что он - испанский король Фердинанд Восьмой. Его увозят в сумасшедший дом, где льют на голову холодную воду и бьют палками. Он воспринимает это как старинную испанскую традицию: жестокую, но необходимую. И в самые непереносимые моменты Поприщин зовет маму.
Сценическая версия режиссера-постановщика и актера. Как мы представляем себе "маленького" гоголевского человека? Забитым, робким, суетливо-смешным? Как мы представляем его сами? Не опираясь на исследования литературных критиков XIX века, утверждавших, что это человек "невысокого социального положения и происхождения, не одаренный выдающимися способностями, не отличающийся силой характера, но при этом добрый, никому не делающий зла, бе-зобидный".
У Джаннет Селимовой и Шовги Гусейнова маленький человек Аксентий Поприщин вовсе не выглядит слабохарактерным. Он не суетлив и не жалок, производит впечатление абсолютно адекватного человека.
3 октября - день первой дневниковой записи - еще не свидетельствует о том, что у героя начался разлад с самим собой и окружающим миром. Шовги проживает этот день своего героя так, как будто ничего необычного, не укладывающегося в логику привычной жизни обычного человека, не происходит. Если, конечно, не считать подслушанного разговора двух комнатных собачек - Меджи и Фидельки, которых он встретил по дороге в департамент у одного из петербургских магазинов. Туда они приходят вместе со своими хозяйками, конечно. И с этого момента Аксентий начинает свое расследование! Актер ведет свое "дознание": почему красавица Софи предпочитает его, Аксентия, такого умного, тонкого, превосходного человека, - другому? Какому-то жалкому красавчику камер-юнкеру? Почему?
В том, как исследует этот вопрос Аксентий-Шовги, нет униженности и забитости маленького человека, который всего лишь возомнил себя большим и значимым. Актер проживает жизнь персонажа, который действительно является профессионалом своего дела! Этот "маленький" человек не болезненно уверен, а просто уверен в своих способностях и своих возможностях. Актер не играет "болезнь", возникшую у героя по причине завышенной самооценки или непомерных, необоснованных амбиций. Он вводит мысль, ощущения, переживания и эмоции своего героя в обстоятельства, которые оказываются сильнее его моральных и физических возможностей. И его Поприщин, ставший для предыдущих поколений театральных исследователей персонажем нарицательным, олицетворяющим маленьких претенциозных неудачников, вырастает до уровня личности невостребованного профессионала. Его личные качества, его знания, его практический опыт, его талант быть просто человеком - никому не нужны! Эти качества оказались вдруг лишними, не востребованными: ни его начальством, ни красавицей Софи. Он - не нужный профессионал и не нужный человек?! Жизнь прошла мимо? И тогда мозг не выдерживает. А чтобы не "взорваться", убегает от реальности в вымышленный мир королей, где "правильное" отношение к персоне продиктовано самим фактом рождения. Отныне Поприщин Гусейнова защищен от несправедливости короной. Увы! Жестокая реальность сильнее слабой защиты человека: она настигает его битьем палками и поливанием холодной водой на темечко… Оказалось, что даже в сумасшествие нельзя убежать от реальности, чтобы спрятаться там от нее хотя бы на время!
Вконец измученный Аксентий-Шовги, уставший от попыток сохранить себя и свою, только ему известную правду, плача, зовет маму и, обессиленный, свернувшись калачиком под простыней, затихает.
Он лежит среди большого количества разорванных бумаг, как на острове. А там, на заднике, за его лежащим на полу телом выложен из страничек дневниковых записей крест. Крест, как жизнь, как его личная Голгофа, воплотившаяся в бумаге: канцелярское прошлое, эпистолярное настоящее. И даже возлюбленная Софи и ее собачка - из белой бумаги! Софи из стерильно белой бумаги, лишенная не только объема, но и души. Чистенькая, как мечта о прекрасном. Но холодная и бездушная. Бумажная Софи! И бумажная жизнь! Не настоящая жизнь! Всего лишь иллюзия. Иллюзия о том, что могло бы быть, но так и не случилось. Прошла жизнь…
Современное прочтение нетленной русской классики было по достоинству оценено и принято залом. Под долго не стихающие аплодисменты зала актер несколько раз выходил на поклон, но было абсолютно очевидно: зрителю хотелось продолжения диалога. Тема оказалась актуальной.
Именно по этой причине хотелось бы завершить размышления вот каким выводом. Тема маленького человека, возникавшая в русской литературе первой половины XIX века, не исчезла. Она просто видоизменилась, разросшись до глобальных размеров в произведениях Кафки, Камю, Беккета, Аррабаля.