ÜMUMİ GƏLƏCƏK, YOXSA PARÇALANMIŞ DÜNYA?
47 il əvvəl menecment üzrə konfrans kimi düşünülmüş Davos Dünya İqtisadi Forumu (DİF) bu gün beynəlxalq siyasət, maliyyə və biznes elitası üçün ən nəhəng, nüfuzlu diskussiya meydançalarından biridir. Bu il foruma Donald Tramp, Emmanuel Makron, Angela Merkel, Tereza Mey, Castin Trüdo, Binyamin Netanyahu, Maurisio Makri, Emmerson Mnanqaqva, Narendra Modi kimi siyasətçilər, həmçinin nəhəng şirkətlərin, QHT-lərin təmsilçiləri qatılıblar. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də Davos Forumunun daimi iştirakçısıdır.
Forumun qərarlarını özünəməxsus qlobal miqyaslı barometr saymaq olar. Bu il də o, son dərəcə maraqlı olub. Davos-2018 dinamik, bir çox məsələlərdə ziddiyyətli və aşkar intriqa şəraitində keçib. «Parçalanmış dünyada birgə gələcəyin yaradılması» (Creating a shared future in a fractured world) kimi çoxmənalı rəsmi adı olan forumda danışılan tendensiyalar haqda son vaxtlaradək asta səslə danışılırdı. Məsələn, nəhəng texnologiya şirkətləri və sosial şəbəkələrin ünvanına kifayət qədər sərt ittihamlar səsləndirilib. Məlum olub ki, texnologiyaların nə qədər əhəmiyyətli olduğu haqda yenidən düşünüləcək, artıq texnoloji inkişaf dünyanı birləşdirən güc sayılmır. Lap müsbət tərəfləri ilə yanaşı, kifayət qədər mənfi cəhətləri də olan qloballaşma kimi. Onlardan biri gəlirlərdə getdikcə artan bərabərsizlikdir. Bu, istər zənginlər, istər yoxsullar üçün müəyyən risklər yaradır. Söhbət, ilk növbədə, sosial gərginliyin artması təhlükəsindən gedir. Dünyanın ən güclüləri bu gün bir çox ölkədə populist əhvalın artmasını çaşqınlıqla izləyir və hesab edirlər ki, vəziyyətin bu həddə çatmasında yuxarıda sadalanan amillərin rolu böyükdür.
Nikbinlik üçün əsas varmı?
Ümumilikdə, Davosda kifayət qədər nikbin əhvali-ruhiyyə müşahidə olunurdu. Tez-tez qlobal iqtisadiyyatın inkişaf etdiyinə dair bəyanatlar eşidilirdi. Əsas əminlik BVF-dən gəlir. Qurumun analitikləri hesab edir ki, iqtisadi cəhətdən inkişaf etmiş bütün dövlətlər (Böyük Britaniya istisna olmaqla) 2019-cu ildə gözlənildiyindən daha böyük iqtisadi artım yaşayacaq. 2016-cı ilin ortalarından dünya iqtisadiyyatının inkişafı sürətlənib, 2017-ci ildə isə elə BVF-nin qiymətləndirməsinə görə, dünyada ÜDM 3,7% artıb. Bənzər fikirlər PwC (beynəlxalq konsaltinq şirkəti) tərəfindən də açıqlanıb. O, bu qənaətə transmilli korporasiyaların rəhbərlərinin fikirləri əsasında gəlib. Bazarlarda sabitlikdir, investorlar əldə edəcəkləri gəlirlərin ləzzətini artıq duymağa başlayıb.
Lakin sabit iqtisadiyyat heç də hər kəs üçün müsbət amil sayılmır. Bu, onun təkmil olmadığını və yenidən zəifləyə biləcəyini göstərir. Narahatlıq yaradan ən ciddi səbəb isə istər ölkələr, istərsə də ölkədaxili müxtəlif nəsillər arasında gəlir fərqinin getdikcə artmasıdır. «Oxfam» tərəfindən Davos forumu ərəfəsində açıqlanmış məruzədə bildirilir ki, dünya varidatının 82%-i planetin cəmi 1%-ni təşkil edən varlı insanlara aiddir. Rəqəmlər, həqiqətən, heyrətləndiricidir: bu gün planetin ən zəngin 8 insanının varidatı ən yoxsul 4 milyard insanın varidatına bərabərdir. ABŞ-ın 3 ən zəngin şəxsinin varidatı, təxminən, əhalinin bütün yoxsul təbəqəsinin ümumi varidatı ilə eynidir. 2010-cu ildən dünyanın zəngin şəxslərinin varidatı 13% artıb. Bu, fəhlə və qulluqçuların əməkhaqqındakı artım tempini 6 dəfə üstələyir. 2017-ci il də milyarderlər üçün rekord ili olub. Ötən il ən böyük gəliri məhz onlar əldə edib (762 milyard ABŞ dolları). Bu məbləğ dünyada yoxsulluğun tamamilə aradan qaldırılmasına kifayət edərdi.
Doğrudur, tənqidçilər «Oxfam»ı yoxsullarla məşğul olmaqdansa, diqqəti zənginlərin ifşasına yönəltməkdə günahlandırır. Onlar son illərdə azad bazarlar hesabına milyonlarla insanın son dərəcə yoxsul durumdan çıxa bildiyinə diqqət çəkir. Tənqidçilər zənginlərin daha ağır vergi yükü daşıdığını, istənilən halda, onların müflisləşməsinin gəlirlərin ədalətli bölünməsilə nəticələnməyəcəyini də deyir. Yaxud hesab edirlər ki, minimum əməkhaqqının artırılması tələbləri mütləq iş yerlərinin azalması ilə nəticələnəcək. Lakin bir şey aydındır ki, mövcud vəziyyəti olduğu kimi saxlamaq da mümkün deyil. Bunu biznes sahəsinin ən nəhəng oyunçuları da anlayır. Məhz bu üzdən dünyanın aktivlərin idarə olunması üzrə ən nəhəng şirkəti olan «BlackRock»un sədri Larri Fink həm dövlət, həm də özəl şirkətləri sosial məqsədlərə xidmət etməyə çağırıb. «Oxfam» isə vergi sisteminin və xərclərin gəlirlərin yenidən bölüşdürülməsinə istiqamətləndirilməsinin vacibliyini bildirir. Bu kontekstdə aktuallıq qazanmaqda olan daha bir problem fəhlə ixtisaslı şəxslərlə süni intellekt arasındakı «qarşıdurma»dır. Bu proses nəticəsində onsuz da az, dayanıqsız olan əməkhaqları rəqəmsal dünyamızda, ümumiyyətlə, yox ola bilər. Çünki həmin iş yerlərinin ləğv olunacağı istisna deyil.
Bununla yanaşı, nəhəng IT şirkətlərinin istisnasız hökmranlığı dövrünün sona çatacağını da istisna etmək olmaz. Hər halda, Davosda onların ünvanına gözlənilmədən son dərəcə sərt tənqidlər səsləndirilib. Silikon vadisinə son dərəcə çox sayda işçi göndərən Hindistanın baş naziri Narendra Modi bildirib ki, texnologiyalar insan həyatına gətirdiyi bütün faydalarla yanaşı, onu məhv edə, dağıda da bilər.
Böyük Britaniyanın baş naziri Tereza Mey isə sosial şəbəkələrə qarşı çıxıb, onların sayəsində inamın itirilməsi prosesinin yaşandığını söyləyib.
Amerikanın nəhəng texnokonsernlərinin əleyhinə ən sərt danışan isə Corc Soros olub.
«Google», «Apple», «Facebook», «Amazon» və digərləri Rusiyanın məhz sosial şəbəkələr vasitəsilə Qərbdəki seçki kampaniyalarına müdaxilə etməsi ehtimalı üzündən də tənqid olunublar. Daha ciddi narazılıq isə saxta xəbərlərin yayılması ilə bağlıdır. Bunun fonunda Amerikanın «Edelman» şirkətinin hər il keçirdiyi «inam barometri» sosioloji sorğusunun nəticələri kifayət qədər maraqlıdır. Son sorğu göstərib ki, əksər Qərb ölkələrində insanların sosial şəbəkələrə inamı azalır, ənənəvi KİV-in imici isə getdikcə artır. Texkonsernlər kompüterdən asılılıq yaratmaqda, manipulyasiyalarda, ədalətsiz vergi artımında və monopoliyada da ittiham olunur.
Kim güclü lider sayılmalıdır?
Belə bir dünyada hakimiyyətə populizm sayəsində gəlmiş siyasətçilərə yox, güclü liderlərə ehtiyac həddindən artıq çoxdur. Bu kontekstdə Fransanın «Le Monde» qəzetinin ölkə prezidenti Emmanuel Makronun ünvanına yağdırdığı təriflər maraqlıdır: «İştirakçılar onlara çoxdan gözlədiklərini - insan simasında qloballaşmanı hədiyyə etmiş ehtiraslı və nikbin lideri gurultulu alqışlarla mükafatlandırıb». Lakin bütün müşahidəçilər etiraf edir ki, Makron Almaniyanın dəstəyi olmadan öz planlarını, xüsusilə Aİ-də islahatlar istəyini həyata keçirə bilməyəcək. Başı hələ də ölkəsində koalision hökumət qurmağa qarışmış Almaniya kansleri Angela Merkel isə mövqelərini itirməkdədir. Bununla yanaşı, xanım kansler Makronu dəstəkləyir və hesab edir ki, onun prezident seçilməsi «Avropaya yeni impuls olub». Merkel daxili siyasətdəki çətinliklərdən, «sağçı populizm zəhəri»ndən də danışıb, «özünü təcridin heç bir problemi həll etməyəcəyini», «proteksionizmin çağırışlara cavab olmadığını» vurğulayıb.
Asiyaya gəlincə, Davos-2017-də diqqət mərkəzində əksəriyyətin fikrincə, Trampın prezident seçilməsilə «boşalmış» qlobal liderliyi ələ almağa çalışan Çin lideri Si Cinpin idisə, bu dəfə hər kəs Hindistanın baş naziri Narendre Modini dinləyirdi. Bu gün Hindistan əhalisi ən çox olan demokratik dövlətdir. İqtisadiyyatına görə dünyada 7-ci olan Hindistan 2050-ci ilə Çindən sonra ikinci pilləyə yüksələ bilər. Bununla yanaşı, əksər qərbli müşahidəçinin fikrincə, Modi çinli həmkarları kimi davranmır və qlobal liderlik iddialarına eyham belə vurmur.
Bəs, mövcud qlobal lider? ABŞ prezidentləri, adətən, Davos forumuna qatılmasa da, Donald Tramp toplantıda iştirak edib. Xatırladaq ki, Birləşmiş Ştatlar bu tədbirdə prezident səviyyəsində son dəfə 2000-ci ildə Bill Klintonla təmsil olunmuşdu.
Seçkiyə «Hər şeydən öncə Amerika!» şüarı ilə qatılmış Ağ Ev sahibinin qeyri-rəsmi olaraq «qlobalistlərin məclisi» adlandırılan foruma gəlişi böyük marağa səbəb olmuşdu. Hər kəs Trampın nə danışacağını səbirsizliklə gözləyirdi. O, gözləntiləri doğruldub - deyib ki, «dünya güclü, çiçəklənən Amerikanın dirçəlişinə şahidlik edir». Tramp hesab edir ki, indi ABŞ-a investisiya yatırılması üçün ən yaxşı dövrdür: «Amerika biznesə açıqdır və rəqabət qabiliyyətini bərpa edib». Ağ Ev sahibi enerji sektorunda dominatlığa qarşı çıxıb, beynəlxalq ticarətdə ədalətli sistemin vacibliyini deyib, bunun bir ölkənin digərinin hesabına yaşamaması üçün lazım olduğunu söyləyib.
Lakin Tramp Davos formatına tam uyğunlaşmayıb və avropalı liderlər özlərini açıq-aşkarAmerika prezidenti ilə «rəqib» qismində təqdim etməyə çalışıblar. Təsadüfi deyil ki, forumun əsas gündəliyi ən varlılar üçün vergilərin azaldılmasını dayandırmaq tələbi təşkil edirdi - hərçənd, Trampın başladığı miqyaslı vergi islahatı məhz həmin varlıların maraqlarına uyğundur. Bu, özünü forumun əsas mövzularından birinin miqrasiya və onun siyasi fəsadlarına həsr olunmasında da göstərib. Maraqlıdır ki, Merkel öz çıxışında yenə Avropa Müdafiə Fondunun yaradılmasının vacibliyini bildirib, Avropada «ABŞ-a arxalanmağın» vərdişə çevrildiyini söyləyib. «Nə qədər ki, ABŞ-ın başı özünə qarışıb, taleyimizi öz əlimizə almalıyıq», - deyə o, bildirib. Üstəlik, Merkel bu bəyanatı Trampın müttəfiqlərini yenidən müdafiə xərclərini artırmağa, ümumi müdafiə naminə NATO qarşısındakı maliyyə öhdəliklərinə əməl etməyə çağırdığı bir vaxtda səsləndirib.
Liderlər üçlüyündə
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Davosdakı plenar toplantılara da qatılıb, «Strateji baxış: Avrasiya» mövzusunda interaktiv iclasda çıxış edib, həmçinin çoxsaylı görüşlər keçirib. O, forum çərçivəsində DİF prezidenti Berqe Brend, «Chevron» şirkətinin vitse-prezidenti Cey Prayer, «LUKOYL»un prezidenti Vahid Ələkbərov, «Black Rock» şirkətinin təsisçisi, müşahidə şurasının sədri və icraçı direktoru Lourens Fink, OPEK-in baş katibi Məhəmməd Barkindo, “IBM” şirkətinin baş icraçı direktoru xanım Cinni Rometti, Avropa Komissiyasının enerji birliyi üzrə vitse-prezidenti Maroş Şevçoviç, BP şirkətinin baş icraçı direktoru Robert Dadli, “VTB Bank”ın prezidenti, İdarə Heyətinin sədri Andrey Kostinlə görüşlər keçirib. Görüşlərin əksəriyyəti artıq mövcud olan əlaqələrin və əməkdaşlığın genişləndirilməsinə həsr olunub. İlham Əliyev Azərbaycanda yaradılmış əlverişli investisiya mühitindən danışıb, Bakının iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi sahəsində yaxşı nəticələr əldə etdiyini söyləyib.
Azərbaycanın iqtisadi uğurları beynəlxalq məruzələrdə də öz əksini tapır. Məsələn, o, DİF-in illik «İnklüziv inkişaf indeksi-2018»də inkişaf etməkdə olan ölkələrin liderlərindən ibarət üçlüyə düşüb. Siyahıda yalnız Litva və Macarıstandan geri qalan Azərbaycan Rusiya, Gürcüstan, Ermənistan və İran da daxil olmaqla, 70 ölkəni geridə qoyub. Bu, ÜDM göstəricisinə alternativ sayılır və iqtisadi inkişaf mənzərəsini daha tam əks etdirir. Burada yalnız məhsul istehsalı və xidmətlər sahəsində irəliləyişlərdən danışılmır, eyni zamanda əhalinin yaşayış səviyyəsində artımın olub-olmadığı göstərilir. Bu, dayanıqlı inkişafın vacib qarantıdır və Azərbaycanın belə reytinqi dövlətin son illərdəki iqtisadi siyasətinin birmənalı şəkildə uğurlu olduğunu təsdiqləyir.
Bundan başqa, Azərbaycan 2017-2018-ci illər üzrə qlobal rəqabət qabiliyyəti indeksində 137 ölkə arasında 35-ci yeri tutub. MDB üzvləri arasında liderdir.
«Standard & Poor's» (S&P) beynəlxalq reytinq agentliyi isə Azərbaycanın 2018-ci il üçün dövlət büdcəsinin profisitlə reallaşacağını proqnozlaşdırır.
Uğurlu iqtisadi siyasət, əlbəttə ki, ölkəyə investorların cəlb olunmasına yol açır və İlham Əliyevin Davosda keçirdiyi çoxsaylı görüşlər həm də buna hesablanmışdı. Məsələn, dünyanın ən nəhəng investisiya qurumu olan «Black Rock»un direktoru Lourens Fink yaxın vaxtlarda şirkətinin Azərbaycan üçün yalnız investor qismində deyil, həm də investisiya hədəfi qismində də çıxış edəcəyinə ümidini bildirib. Fink yaxın zamanda Azərbaycana səfər etməyi, ölkənin investisiya imkanları ilə bir daha tanış olmağı planlaşdırır.
Dövlət başçısının Davos forumunda uğurlu iştirakı Azərbaycanın beynəlxalq əməkdaşlığa töhfəsini bir daha təsdiqləyib, onun qlobal enerji və nəqliyyat layihələrində iştirakının əhəmiyyətini nümayiş etdirib. Söhbət Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, TANAP və TAP, Cənub Qaz Dəhlizi kimi layihələrdən gedir. Görüşlərdə zəngin neft ehtiyatlarına malik Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun da inkişaf etdiyi, ölkəyə turist axınının ildən-ilə artığı vurğulanıb.
Yeri gəlmişkən, yanvarın 23-də forum çərçivəsində Bakının «Expo-2025» ümumdünya sərgisinə ev sahibliyi etməyə namizədliyinin təqdimatı olub. Son illərdə çoxsaylı dünyamiqyaslı tədbirlərin keçirildiyi məkan olan Azərbaycanın «Expo-2025»i təşkil etmək üçün də lazımi şəraiti və infrastrukturu var.
Daha bir vacib məqam İlham Əliyevin «Strateji baxış: Avrasiya» mövzusunda panel çərçivəsində Azərbaycanda daxili risk və təhdidlərin olmadığına dair fikirləridir. O, bu səbəbdən də, sərhədlərdə təhlükəsizliyə zəmanət verilməsinin vacibliyini söyləyib. Dövlət başçısı deyib ki, bunun üçün ən yaxşı vasitə qonşularla həm özünün, həm də onların milli maraqlarına uyğun praqmatik, səmimi münasibətlərin qurulmasıdır. «Hesab edirəm ki, Azərbaycanda biz belə bir tərəfdaşlığı qura bilmişik. Ərazilərimizin 20 faizini işğal etmiş Ermənistan istisna olmaqla, Azərbaycan bütün qonşuları ilə çox yaxşı münasibətlərə malikdir», - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
O, həmkarlarına Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqların hazırkı vəziyyəti haqda məlumat da verib. Qarabağ problemi ilə bağlı həqiqətlərin Davos forumu kimi yüksək tribunadan bir daha bəyan olunması vacib məqamdır.
Azərbaycanın həqiqəti demək imkanları nə qədər çox olursa, İlham Əliyev bu imkanların hər birindən lazımi səviyyədə yararlanır.
Dialoq vacibdir
Son zamanlar DİF-in effektivliyilə bağlı çoxsaylı şübhələr də səsləndirilir. Belə düşünənlər həmin toplantıda dünya üçün faydalı heç nəyin baş vermədiyini söyləyir. Lakin dialoq hər zaman yaxşı haldır. Azərbaycan da bu qlobal tədbirə bu yanaşmadan çıxış edərək böyük önəm verir. Əgər hər hansı sosial, iqtisadi və ya siyasi problem həllə bir addım da olsa yaxınlaşırsa, yeni iş yerləri açılırsa, demək, Davos forumu öz missiyasının öhdəsindən gəlir. Aydındır ki, forum çərçivəsində aparılan danışıqların, qəbul olunan qərarların əksəriyyəti geniş publikadan gizli qalır. Lakin ən azı bu il oradan düşünmək üçün kifayət qədər informasiya gəldi.

SHARED FUTURE OR FRACTURED WORLD?
The World Economic Forum (WEF) launched forty-seven years ago in Davos mainly as a management forum is now one of the largest and most influential negotiation platforms for the global political, financial, and business elite. This year, the attendees included Donald Trump, Emmanuel Macron, Angela Merkel, Theresa May, Justin Trudeau, Benjamin Netanyahu, Mauricio Macri, Emmerson Mnangagwa, Narendra Modi, and many other politicians and representatives of the largest companies and NGOs. Azerbaijani president Ilham Aliyev is also a regular participant of the Davos meetings.
Being a manifest of global perturbations, the decisions adopted at the forum this year look very interesting indeed. Davos-2018 turned out to be a dynamic, mainly contradictory and explicitly intriguing event. Officially titled Creating a Shared Future in a Fractured World, it became remarkable for shaping trends that used to be a set of issues talked about in hushed voices until quite recently. For instance, there were harsh accusations against large technology companies and social networks. It was obvious that the participants were going to reconsider the significance of technology, as technological progress is no longer regarded a force ultimately connecting the world. Like globalization, modern tech solutions have both many positive and negative implications. One of them is the growing inequality in incomes, which carries a variety of risks not only to the poor and the rich but also to the social tension. Apparently, the powerful are puzzled by the growth of populist sentiments in many countries and believe that the factors mentioned above significantly contribute to the existing state of affairs.
Any evidence for optimism?
The general tone of the Davos forum was quite optimistic, considering the promising statements about the ongoing development of global economy. IMF analysts predict that all economically developed countries (except Britain) will achieve greater growth indicators by 2019. The world economy has been accelerating since mid-2016, and in 2017, global GDP grew by 3.7%. International consulting company PwC published a similar opinion after polling the heads of transnational corporations. Markets are stable, while the investors anticipate profits.
However, not everyone is happy with existing symptoms of a stable economy, which indicates its imperfection – a situation fraught with danger of weakening unexpectedly. The most serious concern is the growing inequality in income both between countries, and between different generations of these countries. Oxfam’s report published just before the meeting in Davos indicates that 1% of the richest people on the planet owns 82% of the world's wealth. Statistically, the eight of the richest people own as much wealth as the four billion poorest people. Or, the three richest Americans have almost the same amount of wealth as the poorest half of the U.S. population. Since 2010, the wealth of the world's richest people has increased by 13%, which is six times higher than the rate of increase in wages of employees. 2017 was a record year for billionaires – they earned the largest revenue ($762b) ever, which would be enough to put an end to global poverty once and for all.
Critics say that Oxfam is too much focused on exposing the rich instead of dealing with the poor. They remind that millions of people have managed to overcome extreme poverty in recent years thanks to free markets, the rich pay high taxes and their forced bankruptcy will not result in a fair redistribution of income. Also, the requirement to raise minimum wages will inevitably lead to reduction in jobs. On the other hand, it is clear that the existing situation cannot remain as is and large businesses understand this. That is why the chairman of the world's largest asset management company BlackRock Larry Fink appealed to both public and private companies to serve a social purpose, while Oxfam stressed the need to channel the tax system and expenses to the redistribution of income. Yet another increasingly challenging issue is the confrontation of blue-collar jobs and artificial intelligence. As a result, even low and volatile wages can disappear completely in our digital age simply because the relevant jobs will disappear.
However, it is possible that we will soon witness the end of unchallenged supremacy of large IT companies, which have suddenly become targets of harsh criticism at least in Davos. Indian Prime Minister Narendra Modi, whose country is one of the leading suppliers of workforce to the Silicon Valley, said that along with all the useful things that the technology brings into human life, it can also divide and destroy societies. British Prime Minister Theresa May spoke out against social networks, noting a great loss of trust in them. The hardest hit on big American tech corporations came from the billionaire George Soros.
Google, Apple, Facebook, Amazon and others have been criticised largely due to the alleged interference of Russia in election campaigns in the West through the social networks. Even greater concern is associated with the spread of fake news. It is noteworthy that the annual sociological survey Trust Barometer conducted by the American Edelman company has revealed a record-breaking drop in trust in social networks versus an improved image of traditional media in many Western countries. Tech companies are also accused of spreading computer dependence, manipulation, unfair taxation, monopoly, and the planned obsolescence of their products.
Who is a strong leader?
Our world needs strong leaders rather than populist politicians. It is noteworthy that the French Le Monde praised President Emmanuel Macron, noting that the participants of the summit awarded “this young “passionate” and “optimistic” leader, who gave them a vision they were waiting for so long – a globalization with a human face, with a standing ovation.” However, all observers acknowledge that Macron will not be able to implement his plans without the support of Germany, especially reforms in the EU. But German Chancellor Angela Merkel, who is still trying to form a coalition government, is now taking a weakened stance. At the same time, Merkel supported Macron, as she believes that his election “gave a new momentum to Europe.” Merkel also noted the difficulties in domestic politics and the “poison of right populism”, warning the delegates that “self-isolation and protectionism is not the answer to the world’s problems.”
As for Asia, if the Chinese leader Xi Jinping was in the centre of attention in Davos-2017 trying to guarantee the niche of global leadership for his country after the election of Trump, this time everyone were listening to Indian Prime Minister Narendra Modi. India is the largest democracy by population and the world's seventh economy. By 2050, it can take the second place after China. However, many Western observers agreed that Modi did not follow the steps of his Chinese colleague and did not even hint at global leadership.
Well, what about the current global leader? The U.S. President decided to appear in Davos, although usually the American presidents do not like participating at the forum. Bill Clinton was the last president who visited Davos back in 2000. Trump’s participation in the forum, nicknamed the “club of globalists”, aroused great interest. Everyone was eagerly awaiting Trump’s speech and he lived up to expectations saying that “the world is watching the recovery of a strong and prosperous America”; now is the best time for investments in the U.S., which “is experiencing strong economic growth”; America is open to business and again competitive. Trump also spoke out against dominance in the energy sector, for a fair system of world trade, so that some countries do not cash out at the expense of others.
However, Trump did not blend in the Davos community, as European leaders clearly tried to oppose themselves to the American president. It was also obvious from the agenda calling to stop the reduction of taxes for the richest contrary to the large-scale tax reform initiated by Trump, which just benefits them. Also, one of the main topics of discussions was migration and its political consequences. Interestingly, Merkel once again emphasized the importance of establishing the European Defence Fund, noting that Europe has become accustomed to “rely on the United States. As long as the U.S. is absorbed by itself, we need to take destiny into our own hands,” she added. This statement was voiced when Trump again urged the allies to increase their contribution to their defence and fulfil their financial obligations to NATO for common defence.
Top three leaders
The Azerbaijani President also participated in panel meetings of Davos speaking at the interactive meeting titled Strategic Vision: Eurasia, and held numerous meetings, including with WEF President Børge Brende, Chevron Vice President Jay R. Pryor, LUKoil President Vahid Alakbarov, Founder, Chairman and Chief Executive Officer of BlackRock, Inc. Larry Fink, OPEC Secretary General Muhammad Barkindo, IBM CEO Ginni Rometty, Vice-President of the European Commission in charge of Energy Union Maroš Šefčovič, BP CEO Robert Dudley, and VTB CEO Andrey Kostin. Most of these meetings concerned the expansion of existing ties and cooperation. Ilham Aliyev said that Azerbaijan has created a favourable investment environment, Baku has achieved good results in economic diversification.
Economic achievements of Azerbaijan are recorded in international reports. Azerbaijan was among the top three developing countries in the WEF’s annual Index of inclusive development-2018 coming after Lithuania and Hungary only and leaving behind 70 countries, including Russia, Georgia, Armenia and Iran. This indicator is considered an alternative to GDP and reflects a more holistic picture of economic development. It shows whether there is a steady increase in the standard of living of the population, and not simply an increase in the production of goods and services. This is an important guarantor of sustainable development, and Azerbaijan’s rating indicates that the economic policy of the state in recent years has certainly been successful. Also in the global competitiveness index for 2017-2018, Azerbaijan was ranked 35th among 137 countries becoming the first in the CIS. International rating agency Standard&Poor's (S&P) forecasts that by the end of this year, the state budget of Azerbaijan will close with a surplus.
Successful economic policy inevitably attracts investors, and numerous meetings of Ilham Aliyev were aimed at promoting this factor. For example, CEO of BlackRock Inc., the largest investment company in the world, expressed his hope that in the near future his company will act for Azerbaijan not only as an investor, but also as a reliable partner able to reach investment goals. Fink plans to visit Azerbaijan in the near future and get acquainted with the country's investment opportunities again.
The successful participation of the president in the Davos summit highlighted Azerbaijan's contribution to international cooperation, the importance of its participation in global energy and transport projects, such as the Baku-Tbilisi-Kars railway, TANAP and TAP, the South Caucasus. It was noted that Azerbaijan, which has rich oil reserves, develops the non-oil sector and every year the inflow of tourists increases.
By the way, on January 23, the presentation on the nomination of Baku for the WorldExpo-2025 was held at the forum. Azerbaijan, which has become the venue for numerous international events in recent years, has all the necessary conditions and infrastructure for WorldExpo-2025.
Meanwhile, speaking at yet another important panel discussion, Strategic Vision: Eurasia, the president indicated the absence of any internal risks and threats in Azerbaijan. Therefore, it is necessary to guarantee security at the borders, and the best way to achieve this is to establish pragmatic and sincere relations with the neighbours by respecting their national interests. “I think that Azerbaijan has managed to establish such a partnership with all its neighbours, with the exception of Armenia, which continues to occupy 20 percent of our territory,” said Ilham Aliyev. He also briefed his colleagues on the current state of talks on the Nagorno Karabakh conflict. It is important that the truth about the Karabakh conflict was once again voiced at such a high summit, which is the Davos forum. The more are the opportunities of Azerbaijan to speak the truth, the better, and Ilham Aliyev enjoys each of them.
Dialogue is important
Many concerns have been voiced lately about the efficiency of WEF. It is believed that nothing useful is happening there for the prosperity of our world. However, dialogue is always good. With this in mind, Azerbaijan attaches great importance to this global event. If we can make at least a step towards the solution of some social, economic or political problems, if new jobs are created, then the Davos forum fulfils its mission. It is clear that most of the conversations and decisions conducted and adopted at the forum will never become known publicly. But at least this year, we have enough information to ponder on.