«ZEYTUN BUDAĞI»nın SİRLƏRİ
Türkiyə ordusu Suriyanın şimalında məskunlaşmış kürd terrorçularına qarşı yanvarın 20-də start verdiyi «Zeytun budağı» əməliyyatını davam etdirir. Ankaranın «qısa zamanda» başa çatdırmaq niyyətində olduğu bu əməliyyat illərdir müharibənin əldən saldığı Suriyada geosiyasi qüvvələr nisbətinə ciddi təsir göstərmək iqtidarındadır.
«Zeytun budağı»nın xüsusiyyətləri
Əməliyyatların ilk həftəsinin bitimində Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahı bir neçə sərhədyanı yaşayış məntəqəsinin ələ keçirildiyini, Suriyanın şimal-qərbində 340 obyektə zərbələr endirildiyini, Afrin regionunda, ümumilikdə, təxminən, 400 terrorçunun məhv edildiyini açıqlayıb. Söhbət yalnız Rusiya, Türkiyə və İranın birgə səyləri nəticəsində tamamilə darmadağın olunmaq üzrə olan «İslam Dövləti» ilə əlaqəli terrorçulardan getmir. Türkiyə ordusu kürdlərin «Demokratik İttifaq» (PYD) təşkilatı, onun hərbi strukturu olan «Xalq özünümüdafiə dəstələri» (YPG) və ən başlıcası, Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) yaraqlılarına qarşı da döyüşür. Türkiyənin təhlükəsizliyinə məhz Suriyanın şimalında kürd dövləti yaratmağa çalışan bu qruplaşmalar təhdid edir. Odur ki, Suriya ilə həmsərhəd bölgələrdə, o cümlədən Afrində Türkiyə ordusunun əsas hədəfi onlardır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Türkiyənin Hatay əyalətindəki Reyhanlı, Kilis əyalətinin eyniadlı mərkəzi kimi şəhərlər son zamanlar Afrindən dəfələrlə raket atəşinə tutulub. Kilis şəhərindəki məscidə raket düşməsi nəticəsində 2 nəfər ölüb, 12 insan yaralanıb. Raketin PKK-nın Afrindəki mövqelərindən atıldığı məlum olub.
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan «Zeytun budağı» əməliyyatının «son terrorçunun məhvinədək» davam edəcəyini bildirib. Bununla yanaşı, o, Afrində «bir nəfər də olsun uşağın, qadının qanının tökülmədiyini, bunun heç zaman baş verməyəcəyini» söyləyib: «Türk ordusunun qaydası budur».
Güman ki, Ankara Suriya ərazisində 30 kilometrlik təhlükəsizlik zonası yaratmaq niyyətindədir. Bununla yanaşı, Türkiyənin məqsədi bu ərəb ölkəsinin ərazi bütövlüyünü pozmaq yox, sərhədi yaxınlığında Suriya kürdləri muxtariyyəti adı ilə terrorçu ocağının yaranmasına imkan verməməkdir. Ərdoğanın bu bəyanatı da təsadüf deyil: «Biz Afrini işğal etmirik. Əksinə, onu real sahiblərinin yaşamı üçün əlverişli şəraitə gətirməyə, eyni zamanda oradan terrorçuları çıxarmağa çalışırıq».
Afrini nəzarəti ələ almaq istəyi şəhərin Türkiyə üçün təhlükəsizlik və iqtisadi səbəblərdən strateji əhəmiyyət daşımasından irəli gəlir. Söhbət Qərbin Şimali İraqın neft və qazını Aralıq dənizinə Türkiyədən yan keçməklə daşımaq layihəsindən gedir. Yeri gəlmişkən, Şimali İraqın özündə də kürd muxtariyyəti var. Bu layihənin reallaşdırılmasında əsas bənd məhz kürd qruplaşmalarının məskən saldığı Afrindir. Qərb, ilk növbədə, ABŞ İraqın şimalı-Suriyanın şimalı-Aralıq dənizi marşrutu üzrə enerji dəhlizinin yaradılmasında məhz onlara arxalanır. Odur ki, Afrinə nəzarət edən PKK və müttəfiqləri Türkiyənin yalnız təhlükəsizliyinə yox, iqtisadi maraqlarına da təhdiddir.
Bu arada Birləşmiş Ştatların maraqları da bir motivlə məhdudlaşmır. Aralıq dənizinə Suriyanın şimalından dəhlizin açılması Vaşinqtona həm də Suriya ilə İraqın kürdlər yaşayan rayonlarına hərbi bazalarını yerləşdirmək imkanı yaradacaq. Bununla da, o, bu günədək hava yolu ilə tədarük olunan strateji materialın quru ilə daşınması kimi daha əlverişli imkan əldə edəcək.
«Zeytun budağı» əməliyyatının xarici siyasi fonu, əsasən, ABŞ-ın Suriya münaqişəsindəki mövqeyilə bağlıdır. Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Suriyanın kürd qruplaşmalarının məskunlaşdığı rayonlarına hücumu ABŞ və ümumilikdə, Qərb tərəfindən ciddi narazılıqla qarşılanıb. Halbuki Ankaranı sərt addımlar atmağa məhz amerikalıların kürd qüvvələrinə aşkar hərbi dəstəyi vadar edib. Bir məqamı vurğulamaq kifayətdir ki, «Zeytun budağı» əməliyyatı ABŞ-ın başçılıq etdiyi beynəlxalq koalisiyanın Suriya sərhədlərində «sərhədlərin təhlükəsizliyi qüvvələri»nin yaradılmasına başlandığını elan etməsindən dərhal sonra start götürüb. Bu qüvvələrin yaradılmasında əsas təşkilatçının məhz Vaşinqton olduğu Ankara üçün sirr deyil. Bu üzdən də prezident Ərdoğan dərhal ABŞ-ın PYD və YPG ilə əməkdaşlığının yanlış olduğunu bəyan edib.
Türkiyə rəhbərliyi aşkar şəkildə göstərib ki, Ankara ilə Vaşinqton arasında əməkdaşlığın tam bərpası yalnız ABŞ-ın kürd terrorçularına dəstəyi dayandırması və onlara verdiyi silahları geri almasından sonra mümkündür. Yeri gəlmişkən, söhbət adi silah-sursatdan getmir. Vaşinqton iddia edir ki, silahları kürdlərə «İslam Dövləti»lə mübarizəni gücləndirmələri üçün verir. Lakin əgər «İslam Dövləti»nin aviasiyası yoxdursa, amerikalılara məxsus zenit-raket kompleksləri kürdlərin nəyinə gərəkdir?
Bu sualların cavabını bilən, güman ki, yalnız amerikalıların kürdləri dəstəkləməsini antitürkiyə əməli kimi qiymətləndirən Ankara deyil.
Moskva göz yaşlarına inanmır
Şübhəsiz ki, Rusiya Türkiyənin «Zeytun budağı» əməliyyatına başlamasına susmaqla razılıq verib. Ənənəvi olaraq kürd hərəkatına loyal münasibətilə tanınan Moskva bu dəfə onları dəstəkləməyi lazım bilməyib. Səbəb aydındır - Suriya kürdləri ABŞ maraqlarını təmin edən hərbi vasitə rolunda çıxış etməyə razılıq verib. Söhbət xüsusilə Suriya hökumət qoşunlarına müqavimətdən, prezident Bəşər Əsədin bütün ölkə ərazisində rəsmi Dəməşqin nəzarətini bərpa etmək cəhdlərinə imkan verilməməsindən gedir.
Türkiyənin ötən ilin aprelində YPG qüvvələrinin İraqın Sincar dağ rayonlarında və Suriyanın şimal-şərqində yerləşən Karaçok dağındakı mövqelərinə zərbələr endirməsindən sonra Rusiyanın Afrin şəhərilə Türkiyə sərhədi arasındakı bəzi rayonlara öz qüvvələrini yerləşdirdiyi məlumdur. Burada Moskvanın məqsədi Ankaranın kürdlərə qarşı həmləsinin qarşısını almaq, üstəlik, «İslam Dövləti» ilə mübarizədə onları dəstəkləmək idi. Türkiyə isə öz növbəsində, buna xüsusi müqavimət göstərməmişdi. Hər halda, o, Rusiya və İranla birlikdə Astana danışıqları ilə başlamış proses çərçivəsində suriyadaxili proseslərin qarantı kimi çıxış edirdi.
Lakin ABŞ-ın Suriyanın kürd təşkilatları ilə əməkdaşlığı genişləndirməsi Rusiyanı qərarını dəyişməyə vadar edib və bu, faktiki olaraq, onun türklərin Afrində əməliyyata başlamasına «hə» deməsilə nəticələnib. Rusiyalı ekspertlər Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin sözügedən əməliyyata başlamasından az əvvəl Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının, həmçinin Rusiya kəşfiyyatının rəhbərliyinin Ankaraya səfər etdiyini də xatırladır. Bundan, demək olar ki, dərhal sonra Rusiyanın hərbi hissələri Afrinə yaxın rayonlardan çıxarılıb. YPG komandirlərinin rusların guya kürdləri satdığı haqda danışmağa başlaması da təsadüf deyildi.
Lakin Moskva Türkiyə ordusunun Suriya kürdlərinə qarşı əməliyyatlara başlamasında əsas günahkarın ABŞ olduğuna da hər imkanda eyham vurur. Moskvada hesab edirlər ki, yalnız Türkiyənin deyil, həm də Rusiyanın maraqlarına zidd olaraq, amerikalılar Afrindəki həmin qüvvələri silahlandırmağa başlayıb.
Bütün bu yaşananlarla bağlı daha bir maraqlı məqam Rusiya HKQ ilə Suriya hökumət qüvvələrinin İdlib əyalətinin «İslam Dövləti» və «Cebhat ən-Nusra»dan tam azad olunması uğrunda apardığı döyüşlərlə bağlıdır. Yeri gəlmişkən, İdlib Suriyanın neft-qazla ən zəngin rayonlarındandır və Türkiyənin bundan əvvəl həyata keçirdiyi «Fərat qalxanı» əməliyyatı zamanı əsas döyüş mərkəzlərindən idi. Bu üzdən ekspertlər Moskva ilə Ankara arasında razılaşmanın olduğunu da istisna etmir: ruslar Afrindən çəkilib, əvəzində Türkiyə onların İdlibdə sərbəst hərəkət etməsinə imkan verib.
Faktiki olaraq, Suriya-kürd problemində Rusiya ilə Türkiyənin mövqelərinin üst-üstə düşməsi iki ölkə başçısı Vladimir Putinlə Rəcəb Tayyib Ərdoğanın telefon danışığı zamanı da təsdiqlənib. Rusiya prezidentinin saytında yer almış xəbərə görə, «hər iki tərəf böhranın həlli üçün birgə fəaliyyətin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb, problemin Suriyanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin qorunub saxlanması ilə çözülməsinin önəmini qeyd edib».
Türkiyənin apardığı əməliyyatın rəsmi Dəməşq və İran tərəfindən pislənməsinə gəlincə, real siyasətə əsaslansaq, bu, belə hallarda zəruri sayılan rəsmi ritorikadan başqa bir şey deyil. Səbəb kifayət qədər ciddidir - istər Dəməşq, istərsə də Tehran, təbii ki, Suriyanın ərazi bütövlüyünün qorunub saxlanmasında maraqlıdır. Demək, Türkiyənin Suriyanın şimalında kürd separatçılığına son qoymaq cəhdləri obyektiv olaraq, onların da maraqlarına cavab verir. Üstəlik, ərazisində yaşayan etnik azlıqlardan birinin də kürdlər olduğu elə həmin İranın təhlükəsizliyi üçün kürd separatizmi ciddi şəkildə hiss olunmasa da, Türkiyə üçün olduğu qədər real təhlükədir.
Açıq siqnal
Suriyanın ərazi bütövlüyünün qorunması və yerli kürd təşkilatlarının ona münasibəti kontekstində Soçidə yanvarın 29-30-da keçirilməsi nəzərdə tutulan Suriya Milli Dialoq Konqresinə hazırlıq kifayət qədər nümunəvi addımdır. Rusiya XİN-i toplantıya Suriya ictimaiyyətinin 1600-dək nümayəndəsini dəvət edib. Ankara isə lap əvvəldən konqresdə PYD və YPG təmsilçilərinin iştirakına imkan verməyəcəyini açıqlayıb. Türkiyə XİN-nin bununla bağlı açıqlamasında deyilir ki, «Türkiyənin razılığı olmadan heç bir qrup Soçi konqresinə qatıla bilməz. İştirakçıların siyahısı 3 ölkə - Rusiya, Türkiyə və İran - tərəfindən birlikdə təsdiqlənir».
Daha maraqlı olanı isə kürdlərin özlərinin də Soçiyə yollanmağa xüsusi maraq göstərməməsidir. Bunu yenə də kürd separatizmi kontekstində izah etmək olar. Çünki PYD və YPG təmsilçilərinin postmüharibə Suriyasının siyasi modelinin müəyyənləşdirilməsinə həsr olunacaq foruma qatılması onların bu ölkənin ərazi bütövlüyünü qəbul etməsi anlamına gələrdi. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov isə bəyan edib ki, kürd təmsilçilərinin siyasi proseslərdəki rolu ümumi platformada təmin edilməli, Suriyanın bütün etnik, dini-siyasi qüvvələrinin ölkənin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət etməsinə əsaslanmalıdır.
Suriya münaqişəsinin siyasi həlli prosesindəki bütün tərəflər bu və ya digər səviyyədə anlayır ki, ölkədə sayı 2 milyondan artıq olan kürdlər Suriyanın gələcəyinin müəyyənləşməsində iştirak etməlidir. Bəs, kürd icmasının özü PYD və YPG təşkilatlarının nəzarətindən çıxmağa, vahid Suriya ictimaiyyəti və dövlətinin bir hissəsinə çevrilməyə razıdırmı? Bu sual hələ də açıq qalır. Bu mənada yenə də diqqətlər Afrinə yönəlir. PYD ilə YPG bu şəhərin rəsmi Dəməşqin nəzarətinə verilməsinə sonadək qarşı çıxıb və indi də qarşıdır. Amerikalıların kürdlərə öz dövlətlərini yarada biləcəklərinə dair verdiyi ümidin nəticələrindən biri də budur.
Beləliklə, Qərbin əsas niyyəti Suriya və İraqın müəyyən rayonlarında onun maraqlarını təmin edəcək marionet dövlətlərin yaradılmasıdır. Hələ də dövlətçiliyini, ərazi bütövlüyünü qorumaq uğrunda savaşan bu dövlətlərdə Qərbin bu planını gerçəkləşdirməsinə isə Türkiyə mane olmağa başlayıb. Ankara bu planları öz milli maraqlarına zidd hesab edir. «Zeytun budağı» əməliyyatı da bu üzdən başlayıb və Türkiyə prezidenti Ərdoğanın dediyi kimi, o, Ankaranın terrorçuluqla mübarizə əzmilə barışmaq istəməyən hər kəsə «açıq siqnal»dır.

SECRETS OF THE OLIVE BRANCH
Turkish army continues the military operation Olive Branch launched on January 20 against the Kurdish terrorist groups in the northern Syria. Ankara intends to complete this operation “as soon as possible”, as it can seriously impact the geopolitical balance of forces in the war-torn Syria.
Aspects of the Olive Branch
After the first week of the operation, the General Staff of Turkish Armed Forces announced the occupation of several border settlements, hitting 340 sites in the north-west of Syria, and the elimination of nearly 400 terrorists near the city of Afrin. These terrorists are associated not only with the so-called Islamic State, which is almost defeated thanks to coordinated military actions of Russia, Turkey and Iran, but also with Kurdish organization Democratic Union (PYD), its military unit People's Protection Units (YPG) and, most importantly, the Kurdistan Workers Party (PKK). These terrorist groups are trying to create a Kurdish state in the north of Syria and posing a threat to the security of Turkey. Therefore, they are the main target of Turkish army on the Syrian borderline, including Afrin.
Turkish cities of Reyhanli in the province of Hatay and the center of the Kilis province have been repeatedly rocketed from Afrin. Recently, a missile launched from the PKK locations in Afrin hit the mosque in Kilis killing two people and injuring twelve more.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan warned that the military operation Olive Branch will continue “until the last eliminated terrorist”. He added that “neither a single child nor a woman was touched in Afrin. This will never happen. These are the rules of the Turkish army.”
Apparently, Ankara intends to create a 30-kilometer security zone in Syria. At the same time, Turkey's objective is not to violate the territorial integrity of Syria, but to prevent the emergence of a terrorist base near its borders disguised as an autonomy of Syrian Kurds. “We do not occupy Afrin. On the contrary, we are trying to make it suitable for the life of real owners, while at the same time eliminating terrorists from there,” assured President Erdogan.
As for the need to occupy Afrin, it reasonably stems from the strategic importance of this city for Turkey, both in terms of security and economy, as it is planned to prevent the Western project aimed at the delivery of oil and gas from Northern Iraq to the Mediterranean, bypassing Turkey. Incidentally, that is the autonomous territory of local Kurds. The key link in the implementation of this project is Afrin settled with Kurdish groups, which the West, primarily the United States, is trying to use for the establishment of an energy corridor along Northern Iraq, Northern Syria, and the Mediterranean. So, PKK controlling Afrin and its allies threaten not only security, but also the economic interests of Turkey.
Meanwhile, the U.S. interests are not limited to a single motive. In addition to energy supplies, opening a corridor to the Mediterranean Sea through Northern Syria allows Washington to deploy its military bases directly in predominantly Kurdish-populated areas of Syria and Iraq. In other words, this will guarantee a more profitable, land-based option for the delivery of strategic material, which to this day has been carried out by air route.
The foreign policy background, which resulted in the launch of Operation Olive Branch, is associated with the U.S. position on the Syrian conflict. The offensive of Turkish armed forces on areas controlled by Kurdish groups raises serious discontent of the U.S. and the West as a whole, although it was the open military support of Kurdish forces by Americans that has forced Ankara to take a decisive action. In fact, Operation Olive Branch began immediately after the US-led international coalition announced the establishment of “border security forces” in Syria. Turkey knows well whom Washington considers as a direct organizer of the announced forces. That is why President Erdogan did not hesitate to call the U.S. cooperation with PYD and YPG organizations a mistake.
Turkish leadership made it clear that the restoration of full-fledged cooperation between Ankara and Washington was possible only after the U.S. ceased to support the Kurdish terrorists and returned all the weapons handed to them earlier. By the way, the armament in question is amazing. Washington claims that weapons are transferred to the Kurds in order to strengthen the fight against the Islamic State. However, why should the Kurds have American anti-aircraft missile systems, if the Islamic State does not have aircraft?
Apparently, it is not only Ankara who considers the American support of the Kurds as an anti-Turkish action and knows answers to the questions listed above.
Moscow does not believe in tears
Obviously, Russia gave a tacit consent to the conduct of the Turkish military operation Olive Branch. Traditionally, Moscow has demonstrated a loyal attitude towards the Kurdish movement. Nevertheless, it did not find it necessary to express support to the movement now. And it is clear why. The Syrian Kurds agreed to act as a tool of American interests in the region and, in particular, to oppose the offensive of the Syrian government forces and the efforts of President Bashar Assad aimed at establishing the authority of Damascus throughout the country.
It is known that after the Turkish attacks against YPG facilities in the Sinjar mountainous area of Iraq and Karachok Mountains in the northeast of Syria in April 2017, Russian military forces were deployed somewhere between the city of Afrin and the Turkish border. The purpose of this maneuver was Moscow's desire to restrain Ankara's offensive against the Kurds and, on the contrary, to support it in the common struggle against the Islamic State. Turkey did not particularly resist this, since it was one of the guarantors of the intra-Syrian peace process launched in Astana along with Russia and Iran.
However, the growing cooperation between the U.S. and the organizations of Syrian Kurds forced Russia to change its decision by approving the Turkish operation in Afrin. According to Russian experts, shortly before the start of the operation, the heads of the General Staff of Turkish Armed Forces and representatives of the Turkish military intelligence visited Moscow. Immediately after that visit, Russian military units withdrew from areas close to Afrin. Therefore, YPG commanders began to blame Russians in the alleged treachery.
However, Moscow makes it clear that the main culprit of the Turkish military operation against Syrian Kurds is the U.S., since they decided to arm the forces settled in Afrin against the interests of both Turkey and Russia.
Yet another interesting moment is the joint military operations of Russian military security services and the Syrian government army for the final liberation of the province of Idlib from the Islamic State and Jabhat al-Nusra. Idlib, which is considered the largest oil and gas region of Syria, was one of the centers of Turkish military activities during the previous operation Euphrates Shield. Therefore, experts are inclined to believe in the agreement between Moscow and Ankara, according to which Russians leave Afrin in return to Turkey's approval to freedom of action in Idlib.
Recent telephone conversations between Vladimir Putin and Recep T. Erdogan also confirmed the actual coincidence of Russian and Turkish positions on the Syrian-Kurdish problems. According to the website of the Russian president, “both sides underlined the significance of continuing active joint efforts to resolve the crisis, which should be based on the principles of preserving territorial integrity and respect for the sovereignty of Syria.”
As for the condemnation of Turkish operation by Damascus and Iran, this can be explained as a tribute to official rhetoric used in Realpolitik. But this rhetoric has a significant reason: both Damascus and Tehran are interested in the territorial unity of Syria. Therefore, Turkey's desire to stop Kurdish separatism in Northern Syria is objectively in line with their interests. Also, Kurdish separatism, albeit not so tangible, is just as real a threat for the security of Iran as it is for Turkey.
Clear signal
In the context of preserving the territorial integrity of Syria and the attitude of local Kurdish organizations to it, preparation for the congress of the Syrian National Dialog held in Sochi on January 29-30 was very demonstrative. The Russian Foreign Ministry invited about 1600 representatives of the Syrian society to the event. Ankara initially made it clear that it would not allow representatives of PYD and YPG to participate in the congress. As the Turkish Foreign Ministry explained, “no group will be able to participate in the Sochi congress if Turkey is against it. The list of participants is accepted jointly by three countries - Russia, Turkey and Iran.”
Interestingly, the Kurds have not been particularly interested in the Sochi congress. This also can be explained with Kurdish separatism, since the participation of PYD and YPG in the forum devoted to the development of political model of post-war Syria would mean, in fact, their agreement with the inviolability of the principle of Syrian territorial integrity. Also, the Kurds were requested to recognize this fact. According to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, the role of Kurdish representatives in the political process should be ensured on a common platform in which all Syrian ethnic and religious political forces are called upon to respect the sovereignty and territorial integrity of Syria.
All parties involved in the political settlement of the Syrian situation understand that two million Kurdish population living in this country should participate in determining its future. But does the Kurdish community agree to stop the support of PYD and YPG, to become part of a single Syrian society and state? This issue is still in question. The fate of Afrin is indicative in this case. PYD and YPG continue to refuse the transfer of Afrin to the control of official Damascus. This is one of the consequences of American promises to the Kurds about the creation of a Kurdish state.
However, Turkey stood up against the implementation of such plans, which are nothing else than a western idea to create a puppet state that would realize its interests in certain areas of Syria and Iraq, which are still trying hard to preserve their statehood and territorial integrity. Understanding that these plans are a threat to its national interests, Ankara launched the Operation Olive Branch, which, according to Turkish president, is “a clear signal” to those who do not want to reconcile with Turkey's determination in the fight against terrorism.