Çərşənbə axşamı, 10:26
Fevralın 10-da Rus Dram Teatrının (RDT) baş rejissoru, Azərbaycanın xalq artisti Aleksandr Şarovskinin 70 yaşı tamam oldu. Bununla bağlı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Aleksandr Şarovskinin "Şərəf" ordeni ilə təltif edilməsi haqqında sərəncam imzalayıb. Teatrın səhnəsində həmin gecə artistin açıqlama-monoloqları səslənmişdi. O, bu şəhərə və çevrəsində böyüdüyü insanlara, ölkə hökumətinə, onun müəllimi olmuş teatr korifeylərinə, ona aktyor olmağı nəsib etmiş taleyinə sevgisini etiraf edib.
Hər şey sevgidən başladı
O, Çadrovı küçəsindən olan bütün uşaqlar kimi, futbol oynayırmış və futbolçu olmağı arzulayırmış. Həm də sirki və klounları sevirmiş. Onlar qeyri-adi və sirli insanlar kimi görünürdülər, sanki sehrli çevrilmənin, virtuoz dəyişmənin, maqnetik cazibənin sirrini daşıyırdılar. Bu, onu Tələbə Teatrına apardı. Sonra da Onu gördü: qız Gənc Tamaşaçılar Teatrının orkestrində ifa edirdi və elə gözəl idi ki, o, Gənc Tamaşaçılar Teatrına getdi və çəkinmədən baş rejissor Zəfər Nemətovla görüşdü. Artıq geri çəkilmək mümkün deyildi və onun geri çəkilməklə bağlı fikri də yox idi. Beləliklə, artist olmağa qərar verdi. Görünür, baş rejissor Şarovskinin bu cəsarətində nəsə gördü və peşəyə yararlılıqla bağlı "sınaq"dan keçməsinə imkan yaratdı. Qəhrəmanımızın bəxti gətirdi və ona kütləvi səhnələrdə qaçmağa və "Atın quyruğu" rolunu oynamağa imkan yaratdı. Bu, yeni başlayan artisti heç də narahat etmirdi, çünki onun sevgi obyekti həmişə yanında idi və bunun xatirinə nə istəsələr oynaya bilərdi. Lazım gəlsə idi, hətta at quyruğu da olmağa hazır idi. Gənc gözəl pərəstişkarının bu "fədakarlığını" təqdir etdi və tezliklə ona ərə getdi. O isə "Atın quyruğu " rolundan Don Juan, D'Artanyan, Jadova rollarına keçdi. "Üç müşketyor"un rejissoru Yuli Qusmanın əli yüngül oldu - D'Artanyan aktyora görünməmiş populyarlıq və şöhrət gətirdi. "Yuxudan oyandı və məşhur oldu" ifadəsi məhz buna aid idi. Şöhrət və populyarlıq sınağından çıxmaq elə də asan deyildi. Bir müddətdən sonra ailəsi dağıldı. Evlilikdən bir oğul qaldı və Şarovskilər soyunu o davam etdirdi, sonra da qəhrəmanımıza altı nəvə bəxş etdi. Böyük oğluna babalarının şərəfinə Yakov adı qoydular.
Qəbul edilmə
Yubilyar səmimiyyətlə ilk addımlarını və uğurlarını xatırladı. O, bu şəhərdə bir çoxları kimi çoxmillətli həyətdə böyüyüb. Ona Sara adlı bir dayə baxırmış. Bu, yaşlı bir qadın olub, uşaqları çoxdan böyüyübmüş, o, kiçik Şurikə öz nəvəsi kimi baxırmış. Hər dəfə ona elə gələndə ki, kimsə uşağa "bəd nəzərlə" baxır, uşağı "pis göz"lərdən qorumaq üçün çadrasının altında gizlədirmiş. Körpəni "pis göz"lərdən qorumaq Sara xalanın böyük övladları üçün də qoyulmuş qayda idi. Buna görə də, əgər yaşca böyük oğlanlardan hansısa Sara xalanın sevimlisini incitməyə qalxardısa, onun oğulları dərhal oyun meydançasında ədaləti bərpa edir və anlamayanlara başa salırmışlar ki, niyə "Şuriki heç vaxt incitmək olmaz".
Bizim qəhrəmana ilk populyarlıq bax belə gəlib. Beləliklə o, Çadrovı küçəsindəki yaşıdları arasında "avtoritet"ə çevrilib. Artıq böyüyüb məşhur aktyor olandan sonra Sara xalanın oğlanları onun seçiminə hörmət edəcək, onun uğurlarına sevinərək soruşacaqdılar: "Xətrinə dəyən yoxdur ki?"
Onu incidən isə yox idi. Əksinə. Korifey sənətkarlar ona dəstək verdilər və aktyor peşəsinin sirlərinə yiyələnməyə kömək etdilər. Yubilyar bütün bunları minnətdarlıqla xatırlayır.
İlk uğur və Gənc Tamaşaçılar Teatrında sürətlə gələn populyarlıq peşəkar özünü ifadə üçün fərqli format tələb edirdi və o, Rus Dram Teatrına keçmək təklifini qəbul etdi. Burada onun teatral yüksəlişi «böyük ustadların» - Anatoli Falkoviç, Vera Şirye, Lev Qruber, Rahil Ginzburq, Sergey Yakuşev, Gülcahan Gülməmmədova -Martınova kimi sənətkarların adları və peşə fəaliyyəti ilə bağlı oldu.
Bir dəfə təcili olaraq xəstə aktyorun yerinə "Kuraj Ana" premyera tamaşasına çıxmağa məcbur oldu. O, tamaşanın gedişində kişi kimi möhkəm qucaqlamalı olduğu xalq artisti xanımın nüfuzu qarşısında dəhşətli dərəcədə çəkinirdi. Kuraj rolunu oynayan Vera Karlovna dedi: "Deməli, belə… Səhnədə hec cür çəkinmək olmaz. Bu, səhnədir, münasibətlərin həqiqətini tələb edir. Lazım olan kimi qucaqla!" O da lazım olduğu kimi qucaqladı. Tezliklə teatr aktyoru Şarovskinin öz pərəstişkarları, "Şarovskiyə" baxmağa gedən öz tamaşaçıları ortaya çıxdı. Yalnız valideynləri oğlunun peşə seçimini bəyənmədilər, onun öz sənətinin ustası olmasını etiraf etmək istəmədilər və teatra getmədilər. Prinsipial olaraq. O, artıq əməkdar artist idi, assistent kimi çıxış edərək, rejissorluq ilə məşğul olmağa başladı, ancaq valideynləri onun seçiminə çox qeyri-ciddi, hətta layiq olmayan iş kimi baxmağa davam etdilər. Xüsusilə də atası. Aleksandr Şarovski heç vaxt onun qəbul edilməsinə nail ola bilmədi: nə seçdiyi peşəni, nə uğurlarını, nə də şöhrətini. Yakov Şarovski düşünürdü ki, teatr kişi işi deyil. Boş yerə demirlər ki, valideyn xeyir-duası olmadan uğurdan belə ləzzət almaq olmur. Şöhrət və səs-küylü müvəffəqiyyətə baxmayaraq, Şarovski bu harmoniyaya ehtiyac duyurdu, amma sənətkar yenə də seçdiyi peşəsindən imtina etmək istəmirdi. Yalnız 80-ci illərin ortalarında Cənnət Səlimovanın quruluşçusu olduğu "Mendel Krikin son sevgisi" adlı tamaşada Mendel rolunu oynayırdı və tamaşaya anası gəlmişdi. O, parterin birinci sırasında oturmuşdu və Mendel (Şarovski) rampa qarşısında diz çökərkən ona baxa-baxa oxumuşdu: "Oy, anam, skripka". Anası çox həyəcanlanmışdı. Zalı alqış bürümüşdü, anası ayağa qalxdı və qürurla tamaşaçılara məlumat verdi: "Bu, mənim oğlumdur!" Ana qürurunu dəstəkləyən zal bir daha alqışa büründü. Beləliklə, Aleksandr Şarovski uğur, şöhrət və populyarlıq qazanmasından uzun illər keçəndən sonra ailəsindən çoxdan gözlədiyi xeyir-duanı aldı.
Fəza oyunları
Yəqin ki, fəza ilə oyunlar kimi heç bir şey onun peşə marağını özünə çəkə, ona həzz verə bilmir. Biriləri 3D formatda virtual oyunlar və bütöv dünyalar yaradır, o isə şəkil adlandırdığı mizan səhnələr yaradır. Peşəkarların baxış bucağından ad gülməli gəlir. Amma hər kəs dərhal hər şeyi anlayır: həm peşəkarlar, həm də həvəskarlar. Personaj - mizan səhnə - xarakter: quruluş dəyişməsinin biçimi bu qayda ilə qurulur. Bu şəkillərin içərisində qəhrəmanların yaşayış ardıcıllığı qurmaq rejissor üçün maraqlı və sevimli bir işdir. Lakin onun yaşayış fəzası yalnız səhnə qutusunun fəzası ilə məhdudlaşmır. "Həyat" adlı fəza daha böyük düşüncə tüğyanı, duyğu və hətta güc tələb edir.
Bu gün onun şəxsiyyəti yalnız ölkədə tanınan bir insan kimi məhdud olaraq qalmır. Onun çiynində cəmiyyətin yükü, ictimai fəaliyyət öhdəliyi var ki, bu da ondan güc, düşüncə, söz və hərəkət enerjisi tələb edir. Bu gün Aleksandr Yakovleviç Şarovski Avropa yəhudilərinin Azərbaycandakı yəhudi cəmiyyətinin rəhbəridir, Avrasiya Yəhudi Konqresinin İdarə Heyətinin üzvü, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin Himayədarlar Şurasının üzvüdür. Burada onun teatr bacarıqları da yerinə düşüb. Axı, natiqlik ustalığı aktyor peşəsinin bir hissəsidir!
Bu gün Aleksandr Şarovskinin özəl fəzası - uğur qazanmış insanın fəzasıdır. O, "Azərbaycanın xalq artisti" fəxri adı, Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının "Qızıl Dərviş" mükafatı, "Şöhrət" və "Şərəf" ordenləri ilə mükafatlandırılıb, ictimai fəaliyyətlə məşğul olur.
Sevgi = Xoşbəxtlik
"Sevgi" sözünün kökünün nədən qaynaqlandığını kimsə bilmir. Latın, qədim yunan və qədim slavyan dillərində də belədir. Amma yəqin, heç də təsadüfi deyil ki, insanlardan kimsə bu sözü ürəklə eyniləşdirmək qərarına gəlib.
Bu yubiley gecəsi onu yalnız öz aktyorlarının təbrik etməsi ilə bitmədi. Yubilyarın ünvanına səmimi ismarıclar Rusiyanın, Gürcüstanın, Moldovanın müxtəlif şəhərlərindən, eləcə də STD Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyindən, Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqından, tərəfdaşı və həmkarı - Azərbaycanın xalq artisti Murad Yagizarovdan gəldi. İrina İvanovanın sözlərinə bəstəkar V. Gərayzadə tərəfindən yazılmış və Şarovskinin «Büllur sarayda» tamaşasına yazılmış sevgi haqqında mahnını yubilyar və tamaşaçılar üçün xalq artisti Brilyant Dadaşova ifa etdi. Bu, əsl musiqi hədiyyəsi idi və izləyicilər tərəfindən heyranlıqla qəbul edildi! Ancaq ən önəmli məsələ isə "Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına göstərdiyi böyük xidmətlərə görə" Aleksandr Şarovskinin "Şərəf" ordeni ilə mükafatlandırılması haqqında prezident sərəncamı barədə məlumat verilməsi oldu.
Gecənin sonunda pərdələr enməzdən öncə, yubilyar etiraf etdi ki, jurnalistlərin hamısı sanki öncədən bir-biri ilə danışmış kimi, ondan eyni şeyi soruşublar: O, xoşbəxtdirmi? Aleksandr Şarovski bildirdi ki, xoşbəxtdir, çünki onun İlham Əliyev kimi bir prezidenti, Mehriban Əliyeva kimi birinci vitse-prezidenti var, bir də onun həyatını teatr və sevimli həyat yoldaşı - aktrisa Natalya Şarovskaya bəzəyir.

В жизни народного артиста, юбиляра Александра ШАРОВСКОГО все решил случай, сделавший его тем, кем он является сейчас
10 февраля главному режиссеру РДТ, народному артисту Азербайджана Александру Шаровскому исполнилось 70 лет. В связи с этим президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о награждении Александра Шаровского орденом "Шараф". А на сцене театра в тот вечер звучали монологи-откровения артиста. Он признавался в любви к городу и людям, среди которых вырос, правительству страны, корифеям театра, ставшим его учителями, судьбе, подарившей случай стать артистом.
Все началось с любви
Он, как и все мальчишки с улицы Чадровой, играл в футбол и мечтал стать футболистом. А еще - любил цирк и клоунов. Они казались ему людьми необыкновенными и загадочными, в них жила тайна магического преображения, виртуозного перевоплощения, магнетически притягивающего обаяния. Это заставило отправиться в Студенческий театр. А потом встретил Ее: девушку, которая играла в оркестре Театра юного зрителя и была так хороша, что он незамедлительно отправился в ТЮЗ и, набравшись нахальства, пришел прямо к главному режиссеру - Зафару Нейматову. Отступать уже было нельзя, да он и не собирался. А потому стал проситься в артисты. Видимо, "главреж" увидел в этом нахальстве нечто такое, что дало возможность Шаровскому пройти своеобразный "тест" на профпригодность. К радости нашего героя, он был принят и удостоен чести бегать в массовке, играя "Заднюю часть лошади". Это нисколько не смущало начинающего артиста, потому что объект его любви был постоянно рядом и ради этого можно было играть что угодно. Даже хвост лошади, если бы понадобилось. Юная красавица оценила "подвиг" поклонника и вскоре вышла за него замуж. А он от роли "Задней части лошади" перешел к исполнению ролей Дона Гуана, д'Артаньяна, Жадова. Д'Артаньян - с легкой руки режиссера-постановщика "Трех мушкетеров" Юлика Гусмана - принес артисту небывалую популярность и славу. Выражение "наутро он проснулся знаменитым" - как раз про этот случай. Испытание славой и популярностью выдержать было непросто. Брак по истечении времени распался. Остался сын, который, продолжая род Шаровских, подарил нашему герою шестерых внуков. Старшего назвали в честь деда Яковом.
Признание
Юбиляр с теплотой вспоминал свои первые шаги и успехи. Он рос, как и многие в этом городе, в многонациональном дворике. Присматривала за ним нянька по имени Сара. Это была пожилая женщина, дети которой давно выросли, и она смотрела за маленьким Шуриком, как за собственным внуком. Оберегая от "дурного глаза" - каждый раз, когда ей казалось, что кто-то смотрит на ребенка "плохим взглядом", - прятала его под краем чадры. "Оберегать" малыша было установочным правилом и для взрослых сыновей тети Сары. Поэтому, как только кто-то из мальчишек постарше обижал подопечного тети Сары, ее сыновья тут же восстанавливали на игровой площадке порядок и справедливость, популярно объясняя непонятливым, почему "Шурика никогда не надо обижать". Так к нашему герою пришли первое признание и популярность. Он стал "авторитетом" среди сверстников на улице Чадровой. Потом, когда он вырастет и уже станет известным артистом, сыновья тети Сары с уважением отнесутся к его выбору. Гордясь его успехами, они всегда будут спрашивать: "Тебя не обижают, бала?".
Его не обижали. Напротив. Корифеи поддерживали и помогали осваивать профессию актера. О чем с благодарностью и упомянул юбиляр. Первый успех и быстро пришедшая популярность в ТЮЗе требовали другого формата для профессионального самовыражения, и он принял предложение перейти в Русский драматический театр. Здесь университеты его театрального становления были связаны с именами и профессиональной деятельностью "великих стариков" - Анатолия Фальковича, Веры Ширье, Льва Грубера, Рахиль Гинзбург, Сергея Якушева, Гюльджахан Гюльахмедовой-Мартыновой. А когда ему пришлось срочно ввестись в премьерный спектакль "Мамаша Кураж" вместо заболевшего артиста, он страшно робел перед авторитетом народной артистки, которую следовало по ходу действия крепко по-мужски обнять. Заметив это, Вера Карловна, игравшая Кураж, сказала: "Значит, так… На сцене никаких стеснений. Это - сцена, она требует правды отношений. Обнимай, как надо!". И он обнял, как надо. Вскоре и в этом театре у артиста Шаровского появились свои поклонники, свои зрители, которые шли "на Шаровского". И только родители, которые не приветствовали профессиональный выбор сына, не хотели признавать в нем мастера своего дела и не ходили в театр. Принципиально. Он уже был заслуженным артистом, выступая в роли ассистента, начинал заниматься режиссурой, но родители продолжали относиться к его выбору, как к делу очень несерьезному и даже уважения недостойному. Особенно отец. Александр Шаровский так и не получил от него признания: выбранной профессии, успеха, славы. Яков Шаровский считал, что театр - это не мужское занятие. Не зря говорят, что родительское благословение - залог гармоничности ощущений от получаемого успеха. Этой гармонии, несмотря на славу и шумный успех, Шаровскому не хватало, но и отказываться от обретенной профессии артист не хотел. И только когда в середине 80-х он в спектакле Дженнет Селимовой "Последняя любовь Менделя Крика" ("Закат") играл Менделя Крика, на спектакль пришла его мама. Она сидела в первом ряду партера, и когда Мендель (Шаровский), опустившись на колени перед рампой, спел, глядя на нее: "Ой, мамочка, скрипка", она очень растрогалась. Зал взорвался аплодисментами, а она встала и с гордостью сообщила зрителям: "Это мой сын!". Зал, поддерживая материнскую гордость, еще раз взорвался аплодисментами. Так Александр Шаровский по истечении многих лет своего успеха, славы, популярности получил долгожданное признание семьи.
Игры с пространством
Пожалуй, ничего так не удерживает его профессиональный интерес, так не увлекает, как игры с пространством. Кто-то создает виртуальные игры и целые миры в формате 3D, а он - мизансцены, которые называет картинками. С точки зрения профессионалов - смешное название. Зато всем сразу все понятно: и профессионалам, и любителям. Персонаж - мизансцена - характер: в таком порядке формируется объем структурного действия. Сочинять жизни героев внутри этих картинок - занятие для режиссера увлекательное и любимое. Однако его жизненное пространство не ограничивается пространством сцены-коробки. Пространство под названием "жизнь" требует гораздо большего воплощения мыслей, эмоций, да и сил тоже. Сегодня он человек, известный в стране, и не только. На нем общественные нагрузки, общественная деятельность, которые тоже требуют сил, энергии мысли, слова, действия. Сегодня Александр Яковлевич Шаровский - глава Еврейской общины европейских евреев Азербайджана, член правления Евроазиатского еврейского конгресса, член попечительского совета Бакинского международного центра мультикультурализма. Здесь его навыки театральных профессий тоже оказались кстати. Ведь ораторское мастерство - составляющая часть актерской профессии!
Сегодня личное пространство Александра Шаровского - пространство преуспевающего человека. Он отмечен званием "Народный артист Азербайджана", премией Союза театральных деятелей (СТД) Азербайджана "Золотой дервиш", орденами "Шохрет" и "Шараф", занимается общественной деятельностью.
Любовь = Счастье
"Любовь" - слово неизвестного происхождения. Оно есть и в латинском, и древнегреческом, и старославянском языках. Но, наверное, не случайно кто-то из людей придумал отождествлять значение этого слова с сердцем. В этот юбилейный вечер его поздравляли не только свои актеры. Сердечные послания в адрес юбиляра пришли из разных городов России, Грузии, Молдовы, а также от Министерства культуры и туризма Азербайджана, от СТД Азербайджана, от партнера и коллеги - народного артиста Азербайджана Мурада Ягизарова. Песню о любви на слова Ирины Ивановой и музыку Герайзаде, которая звучит в спектакле А.Шаровского "В хрустальном дворце", исполнила для юбиляра и зрителей народная артистка Бриллиант Дадашева. Это был настоящий музыкальный подарок, с восторгом принятый публикой! Но самым важным было все-таки сообщение о распоряжении президента "за большие заслуги в развитии азербайджанской культуры" наградить Александра Шаровского орденом "Шараф". В завершение вечера, под самый его занавес юбиляр признался, что журналисты накануне, будто сговорившись, задавали один и тот же вопрос: счастлив ли он? Александр Шаровский ответил, что счастлив, потому что у него есть такой президент, как Ильхам Алиев, первый вице-президент Мехрибан Алиева, есть театр и любимая жена - актриса Наталья Шаровская.