Çərşənbə axşamı, 10:26
Fevralın 10-da Rus Dram Teatrının (RDT) baş rejissoru, Azərbaycanın xalq artisti Aleksandr Şarovskinin 70 yaşı tamam oldu. Bununla bağlı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Aleksandr Şarovskinin "Şərəf" ordeni ilə təltif edilməsi haqqında sərəncam imzalayıb. Teatrın səhnəsində həmin gecə artistin açıqlama-monoloqları səslənmişdi. O, bu şəhərə və çevrəsində böyüdüyü insanlara, ölkə hökumətinə, onun müəllimi olmuş teatr korifeylərinə, ona aktyor olmağı nəsib etmiş taleyinə sevgisini etiraf edib.
Hər şey sevgidən başladı
O, Çadrovı küçəsindən olan bütün uşaqlar kimi, futbol oynayırmış və futbolçu olmağı arzulayırmış. Həm də sirki və klounları sevirmiş. Onlar qeyri-adi və sirli insanlar kimi görünürdülər, sanki sehrli çevrilmənin, virtuoz dəyişmənin, maqnetik cazibənin sirrini daşıyırdılar. Bu, onu Tələbə Teatrına apardı. Sonra da Onu gördü: qız Gənc Tamaşaçılar Teatrının orkestrində ifa edirdi və elə gözəl idi ki, o, Gənc Tamaşaçılar Teatrına getdi və çəkinmədən baş rejissor Zəfər Nemətovla görüşdü. Artıq geri çəkilmək mümkün deyildi və onun geri çəkilməklə bağlı fikri də yox idi. Beləliklə, artist olmağa qərar verdi. Görünür, baş rejissor Şarovskinin bu cəsarətində nəsə gördü və peşəyə yararlılıqla bağlı "sınaq"dan keçməsinə imkan yaratdı. Qəhrəmanımızın bəxti gətirdi və ona kütləvi səhnələrdə qaçmağa və "Atın quyruğu" rolunu oynamağa imkan yaratdı. Bu, yeni başlayan artisti heç də narahat etmirdi, çünki onun sevgi obyekti həmişə yanında idi və bunun xatirinə nə istəsələr oynaya bilərdi. Lazım gəlsə idi, hətta at quyruğu da olmağa hazır idi. Gənc gözəl pərəstişkarının bu "fədakarlığını" təqdir etdi və tezliklə ona ərə getdi. O isə "Atın quyruğu " rolundan Don Juan, D'Artanyan, Jadova rollarına keçdi. "Üç müşketyor"un rejissoru Yuli Qusmanın əli yüngül oldu - D'Artanyan aktyora görünməmiş populyarlıq və şöhrət gətirdi. "Yuxudan oyandı və məşhur oldu" ifadəsi məhz buna aid idi. Şöhrət və populyarlıq sınağından çıxmaq elə də asan deyildi. Bir müddətdən sonra ailəsi dağıldı. Evlilikdən bir oğul qaldı və Şarovskilər soyunu o davam etdirdi, sonra da qəhrəmanımıza altı nəvə bəxş etdi. Böyük oğluna babalarının şərəfinə Yakov adı qoydular.
Qəbul edilmə
Yubilyar səmimiyyətlə ilk addımlarını və uğurlarını xatırladı. O, bu şəhərdə bir çoxları kimi çoxmillətli həyətdə böyüyüb. Ona Sara adlı bir dayə baxırmış. Bu, yaşlı bir qadın olub, uşaqları çoxdan böyüyübmüş, o, kiçik Şurikə öz nəvəsi kimi baxırmış. Hər dəfə ona elə gələndə ki, kimsə uşağa "bəd nəzərlə" baxır, uşağı "pis göz"lərdən qorumaq üçün çadrasının altında gizlədirmiş. Körpəni "pis göz"lərdən qorumaq Sara xalanın böyük övladları üçün də qoyulmuş qayda idi. Buna görə də, əgər yaşca böyük oğlanlardan hansısa Sara xalanın sevimlisini incitməyə qalxardısa, onun oğulları dərhal oyun meydançasında ədaləti bərpa edir və anlamayanlara başa salırmışlar ki, niyə "Şuriki heç vaxt incitmək olmaz".
Bizim qəhrəmana ilk populyarlıq bax belə gəlib. Beləliklə o, Çadrovı küçəsindəki yaşıdları arasında "avtoritet"ə çevrilib. Artıq böyüyüb məşhur aktyor olandan sonra Sara xalanın oğlanları onun seçiminə hörmət edəcək, onun uğurlarına sevinərək soruşacaqdılar: "Xətrinə dəyən yoxdur ki?"
Onu incidən isə yox idi. Əksinə. Korifey sənətkarlar ona dəstək verdilər və aktyor peşəsinin sirlərinə yiyələnməyə kömək etdilər. Yubilyar bütün bunları minnətdarlıqla xatırlayır.
İlk uğur və Gənc Tamaşaçılar Teatrında sürətlə gələn populyarlıq peşəkar özünü ifadə üçün fərqli format tələb edirdi və o, Rus Dram Teatrına keçmək təklifini qəbul etdi. Burada onun teatral yüksəlişi «böyük ustadların» - Anatoli Falkoviç, Vera Şirye, Lev Qruber, Rahil Ginzburq, Sergey Yakuşev, Gülcahan Gülməmmədova -Martınova kimi sənətkarların adları və peşə fəaliyyəti ilə bağlı oldu.
Bir dəfə təcili olaraq xəstə aktyorun yerinə "Kuraj Ana" premyera tamaşasına çıxmağa məcbur oldu. O, tamaşanın gedişində kişi kimi möhkəm qucaqlamalı olduğu xalq artisti xanımın nüfuzu qarşısında dəhşətli dərəcədə çəkinirdi. Kuraj rolunu oynayan Vera Karlovna dedi: "Deməli, belə… Səhnədə hec cür çəkinmək olmaz. Bu, səhnədir, münasibətlərin həqiqətini tələb edir. Lazım olan kimi qucaqla!" O da lazım olduğu kimi qucaqladı. Tezliklə teatr aktyoru Şarovskinin öz pərəstişkarları, "Şarovskiyə" baxmağa gedən öz tamaşaçıları ortaya çıxdı. Yalnız valideynləri oğlunun peşə seçimini bəyənmədilər, onun öz sənətinin ustası olmasını etiraf etmək istəmədilər və teatra getmədilər. Prinsipial olaraq. O, artıq əməkdar artist idi, assistent kimi çıxış edərək, rejissorluq ilə məşğul olmağa başladı, ancaq valideynləri onun seçiminə çox qeyri-ciddi, hətta layiq olmayan iş kimi baxmağa davam etdilər. Xüsusilə də atası. Aleksandr Şarovski heç vaxt onun qəbul edilməsinə nail ola bilmədi: nə seçdiyi peşəni, nə uğurlarını, nə də şöhrətini. Yakov Şarovski düşünürdü ki, teatr kişi işi deyil. Boş yerə demirlər ki, valideyn xeyir-duası olmadan uğurdan belə ləzzət almaq olmur. Şöhrət və səs-küylü müvəffəqiyyətə baxmayaraq, Şarovski bu harmoniyaya ehtiyac duyurdu, amma sənətkar yenə də seçdiyi peşəsindən imtina etmək istəmirdi. Yalnız 80-ci illərin ortalarında Cənnət Səlimovanın quruluşçusu olduğu "Mendel Krikin son sevgisi" adlı tamaşada Mendel rolunu oynayırdı və tamaşaya anası gəlmişdi. O, parterin birinci sırasında oturmuşdu və Mendel (Şarovski) rampa qarşısında diz çökərkən ona baxa-baxa oxumuşdu: "Oy, anam, skripka". Anası çox həyəcanlanmışdı. Zalı alqış bürümüşdü, anası ayağa qalxdı və qürurla tamaşaçılara məlumat verdi: "Bu, mənim oğlumdur!" Ana qürurunu dəstəkləyən zal bir daha alqışa büründü. Beləliklə, Aleksandr Şarovski uğur, şöhrət və populyarlıq qazanmasından uzun illər keçəndən sonra ailəsindən çoxdan gözlədiyi xeyir-duanı aldı.
Fəza oyunları
Yəqin ki, fəza ilə oyunlar kimi heç bir şey onun peşə marağını özünə çəkə, ona həzz verə bilmir. Biriləri 3D formatda virtual oyunlar və bütöv dünyalar yaradır, o isə şəkil adlandırdığı mizan səhnələr yaradır. Peşəkarların baxış bucağından ad gülməli gəlir. Amma hər kəs dərhal hər şeyi anlayır: həm peşəkarlar, həm də həvəskarlar. Personaj - mizan səhnə - xarakter: quruluş dəyişməsinin biçimi bu qayda ilə qurulur. Bu şəkillərin içərisində qəhrəmanların yaşayış ardıcıllığı qurmaq rejissor üçün maraqlı və sevimli bir işdir. Lakin onun yaşayış fəzası yalnız səhnə qutusunun fəzası ilə məhdudlaşmır. "Həyat" adlı fəza daha böyük düşüncə tüğyanı, duyğu və hətta güc tələb edir.
Bu gün onun şəxsiyyəti yalnız ölkədə tanınan bir insan kimi məhdud olaraq qalmır. Onun çiynində cəmiyyətin yükü, ictimai fəaliyyət öhdəliyi var ki, bu da ondan güc, düşüncə, söz və hərəkət enerjisi tələb edir. Bu gün Aleksandr Yakovleviç Şarovski Avropa yəhudilərinin Azərbaycandakı yəhudi cəmiyyətinin rəhbəridir, Avrasiya Yəhudi Konqresinin İdarə Heyətinin üzvü, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin Himayədarlar Şurasının üzvüdür. Burada onun teatr bacarıqları da yerinə düşüb. Axı, natiqlik ustalığı aktyor peşəsinin bir hissəsidir!
Bu gün Aleksandr Şarovskinin özəl fəzası - uğur qazanmış insanın fəzasıdır. O, "Azərbaycanın xalq artisti" fəxri adı, Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının "Qızıl Dərviş" mükafatı, "Şöhrət" və "Şərəf" ordenləri ilə mükafatlandırılıb, ictimai fəaliyyətlə məşğul olur.
Sevgi = Xoşbəxtlik
"Sevgi" sözünün kökünün nədən qaynaqlandığını kimsə bilmir. Latın, qədim yunan və qədim slavyan dillərində də belədir. Amma yəqin, heç də təsadüfi deyil ki, insanlardan kimsə bu sözü ürəklə eyniləşdirmək qərarına gəlib.
Bu yubiley gecəsi onu yalnız öz aktyorlarının təbrik etməsi ilə bitmədi. Yubilyarın ünvanına səmimi ismarıclar Rusiyanın, Gürcüstanın, Moldovanın müxtəlif şəhərlərindən, eləcə də STD Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyindən, Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqından, tərəfdaşı və həmkarı - Azərbaycanın xalq artisti Murad Yagizarovdan gəldi. İrina İvanovanın sözlərinə bəstəkar V. Gərayzadə tərəfindən yazılmış və Şarovskinin «Büllur sarayda» tamaşasına yazılmış sevgi haqqında mahnını yubilyar və tamaşaçılar üçün xalq artisti Brilyant Dadaşova ifa etdi. Bu, əsl musiqi hədiyyəsi idi və izləyicilər tərəfindən heyranlıqla qəbul edildi! Ancaq ən önəmli məsələ isə "Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına göstərdiyi böyük xidmətlərə görə" Aleksandr Şarovskinin "Şərəf" ordeni ilə mükafatlandırılması haqqında prezident sərəncamı barədə məlumat verilməsi oldu.
Gecənin sonunda pərdələr enməzdən öncə, yubilyar etiraf etdi ki, jurnalistlərin hamısı sanki öncədən bir-biri ilə danışmış kimi, ondan eyni şeyi soruşublar: O, xoşbəxtdirmi? Aleksandr Şarovski bildirdi ki, xoşbəxtdir, çünki onun İlham Əliyev kimi bir prezidenti, Mehriban Əliyeva kimi birinci vitse-prezidenti var, bir də onun həyatını teatr və sevimli həyat yoldaşı - aktrisa Natalya Şarovskaya bəzəyir.

A mere chance has completely changed the life of the People's Artist Alexander SHAROVSKY and made him what he is now.
On February 10, the Director of the Russian Drama Theatre, People's Artist of Azerbaijan Alexander Sharovsky turned 70 years old. On this occasion, President of Azerbaijan Ilham Aliyv, awarded him with the Sharaf Order (Order of Glory). That evening, the artist made some revelation monologues on the stage of his theatre. He confessed his love for the people and city, where he grew up, to the government of the country, as well as to the leading figures of the theatre, who were his teachers and tutors that gave him an opportunity to become an artist.
It all started with love
Like all the boys from the Chadrovaya Street of Baku, he used to play football and dreamed of becoming a football player. He also loved circus and clowns. They seemed extraordinary and mysterious people to him. They had a mysterious life full of magical transformation and magnetic attraction. This has made the young boy to apply to the Student Theatre. And then he met Her: the girl who played in the orchestra of the Youth Theatre and was so nice that he immediately went to the Youth Theatre and impudently managed to have an audience with its director, Zafar Neymatov. It was impossible to retreat, and he was not going to. He asked Neymatov to take him into the band. Apparently, the director saw in this impudence something that helped Sharovsky to pass a sort of “qualification test”. To the joy of our hero, he was admitted and honored to be a member of the cast playing… the croup of a horse. But the novice actor did not care about his role because the object of his love was always near. He was ready to play any ‘character’, even a tail of a horse, if needed. The young beauty appreciated the efforts of her admirer and married him soon afterwards. His next roles included Don Juan, D'Artagnan, Zhadov. Incidentally, the character of D'Artagnan, staged by the director of The Three Musketeers Yuli Gusman, has brought Sharovsky an unprecedented popularity and fame. In fact, the next morning he woke up famous, literally. A test of stardom and popularity was not easy to endure. After some time, he divorced. But he had a son, who presented his father six grandchildren. The elder of them was named after Sharovsky’s grandfather, Jacob.
Confession
Sharovsky recalled his first steps and successes with warmth. Like many in our city, he grew up in a multicultural courtyard. He had a nurse named Sarah who was looking after him. She was an elderly woman, whose children had grown up long ago, and she cared for the little Shurik as for her own grandson. Protecting him from an ‘evil eye’ every time when she felt that someone was looking at the child, she used to hide him under her veil. The adult sons of Aunt Sarah were also instructed to protect ‘her beloved protégé’. So, if older boys somehow offended him, her sons would immediately restore the order and fair-play on the playground and would explaining the offenders why Shurik should never be offended. So came the first recognition and popularity to our hero. He became a “big boy” among his peers on the Chadrovaya Street. After many years, when he has grown up and become a famous artist, Aunt Sarah's sons respected his choice. Proud of his success, they often asked him: “You sure nobody’s offending you, boy?”
He was not offended. On the contrary, the grand masters of the theatre have always supported him in mastering the profession of an actor. His first success and fast-paced popularity at the Youth Theatre required a different format for professional expression, and he accepted the offer to move to the Russian Drama Theatre. Here was shaped his professional career associated with the names and professional activities of the “great old men” Anatoly Falkovich, Vera Shirye, Leo Gruber, Rahil Ginzburg, Sergei Yakushev, Guljahan Gulahmadova-Martynova. And when he had to urgently replace one of the actors in the premiere performance of Mom Courage, the prestige of his counterpart, the People's Artist Vera Shirye has made him feel terribly humble during the performance, when he had to give a strong hug. Vera Karlovna, who played Courage, said: “There are no restrictions on the stage. This particular scene requires the truth of the relationship. Hug me as you should!”. Soon, the actor Sharovsky had his own fans, his audience, who used to visit the theatre particularly to watch his performances. Only his own parents, who did not welcome the professional choice of their son, would not recognize him as a master of the craft and would not go to the theatre. Principally. He was already the Honoured Artist, acting as an assistant director, but the parents continued to treat his choice as very frivolous. Especially Sharovsky’s father. Alexander Sharovsky never received recognition from him for the chosen profession, success, glory.
Jacob Sharovsky believed that the theatre was not a male job. Indeed, parental blessing is a guarantee of harmony of sensations from the obtained success. Sharovsky has never had enough of this harmony, despite his glory and noisy success. Nor did he want to give up his new profession. But in the mid-80s, when he was playing the character of Mendel Krik in the play The Last Love of Mendel Krik (“Sunset”) staged by Jennet Selimova, his mom came to the play. She sat in the first row, and when Mendel (Sharovsky), kneeling in front of the ramp, sang Oh, mommy, violin, looking at her, she was very impressed. The audience burst into applause, and she stood up and proudly said that this was her son. In support of the maternal pride, the audience once again burst into applause. So, after many years of personal success, Alexander Sharovsky received the long-awaited recognition of the family.
Games with space
Perhaps, nothing is more interesting to Sharovsky professionally as the games with space. Someone creates virtual games and whole worlds in 3D, but he creates mise-en-scenes, which he simply calls ‘images’. Sounds funny for professionals, does not it? But both the professionals and amateurs immediately understand everything. Character - mise en scene - character: this is the order to shape the volume of structural action. To imagine the lives of characters inside these images is a fascinating activity for a director. But his living space is not limited to the space of the scene-box. A space called “life” requires a much greater incarnation of thoughts, emotions, and even forces. Today he is a man known in the country, and beyond it. He is actively engaged in social activities, which also require strength, energy of thought, words, and actions. Today, Alexander Yakovlevich Sharovsky is the head of the Jewish Community of European Jews of Azerbaijan, a member of the board of the Eurasian Jewish Congress, a member of the Board of Trustees of the Baku International Centre for Multiculturalism. Here, his skills in the theatrical professions were also useful. After all, speaking skills are part of the acting profession!
Today, the personal space of Alexander Sharovsky is the space of a prosperous man. He was awarded the title of People's Artist of Azerbaijan, the Golden Dervish Award of the Union of Theatrical Figures of Azerbaijan, the Shohret and Sharaf orders, engaged in public activities.
Love = Happiness
Love is a word of unknown origin. It is also found in Latin, ancient Greek, and in Old Slavonic languages. Perhaps there was a good reason when someone has thought up to identify value of this word with heart. On this anniversary event, not only the actors of his theatre congratulated him. Cordial messages arrived from different cities of Russia, Georgia, Moldova, as well as from the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan, from partner and colleague People's Artist of Azerbaijan Murad Yagizarov. People’s Artist Brilliant Dadasheva performed a song about love composed by Irina Ivanova and Vagif Gerayzade, which is also a soundtrack of In the Crystal Palace by A. Sharovsky. It was a real musical present, enthusiastically accepted by the audience! But the most important present was news about the presidential decree to award Alexander Sharovsky with the Sharaf Order “for his great services in the development of Azerbaijani culture”. At the end of the event, Sharovsky confessed that the journalists had asked the same question the day before: if he was happy? He replied that he was happy because he has such a President as Ilham Aliyev, First Vice President Mehriban Aliyeva, his theatre and beloved wife, actress Natalia Sharovskaya.