«Sberbank Investment Research: «Əksəriyyət hazırkı Prezident İlham Əliyevi dəstəkləyir»
Azərbaycanda prezident seçkisi aprelin 11-nə təyin olunub. Bu haqda sərəncamı ölkə başçısı İlham Əliyev fevralın əvvəlində imzalayıb. Bu dəfə Azərbaycan Prezidenti əvvəlkitək 5 il yox, 7 il müddətinə seçiləcək. Bunu ölkə Konstitusiyasına 2016-cı ildə olunmuş dəyişiklik tələb edir. Bəs, ölkə seçkiyə hansı qüvvələr nisbətilə, hansı siyasi və iqtisadi vəziyyətlə və hansı ümidlərlə gedir?
Hələ seçki gününün elan olunmasından bir neçə gün əvvəl Rusiyanın «Sberbank Investment Research» təşkilatının açıqladığı xülasədə İlham Əliyevin 2018-ci ildə keçiriləcək prezident seçkisində qalib gələcəyi proqnozlaşdırılırdı. «Biz hər hansı siyasi risk müşahidə etmirik. Çünki əhalinin əksəriyyəti hazırkı Prezident İlham Əliyevi dəstəkləyir və ona real müxalifət yoxdur», - deyə təşkilatın «Azərbaycan: Bakıya qayıdış» adlı xülasəsində bildirilir.
Bundan bir az əvvəl isə hakim Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) sədrinin müavini və icraçı katibi Əli Əhmədov partiyanın prezidentliyə namizədinin hazırkı dövlət başçısı İlham Əliyev olacağını açıqlamışdı. Deyilən kimi də oldu. İlham Əliyevin sənədləri artıq Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edilib.
Artıq onun ilk rəqibləri də bəllidir. Müxalifətçi Klassik Xalq Cəbhəsi Partiyası təşkilatın sədri Mirmahmud Mirəlioğlunu prezidentliyə namizəd göstərib. Vahid Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası da öz sədrinin - Qüdrət Həsənquliyevin namizədliyini irəli sürüb. Daha sonra deputat Zahid Oruc, sosial-demokratların rəhbəri Araz Əlizadə də dövlət başçısı postu uğrunda mübarizə aparacaqlarını açıqlayıblar. Digər namizəd gənc müxalifətçi Tural Abbaslıdır. Namizədlərin sayı, yəqin ki, artacaq. Lakin namizədin qeydiyyata alınması üçün tələb olunan imzaları toplayaraq MSK-da qeydiyyatdan kimlərin keçə biləcəyini zaman göstərəcək. «Namizədlər gəlirləri, mülkləri və bir çox digər məsələlərə dair hesabat da verməlidirlər. İstənilən pozuntu namizədin qeydiyyata alınmasından imtina olunması üçün səbəb sayıla bilər», - deyə MSK üzvü Fuad Cavadov «Mir» telekanalına açıqlamasında bildirib.
Təsdiqlənmiş namizədlərin sənədlərinin qəbulu fevralın 20-də başlayacaq, seçkiqabağı təbliğata isə martın 19-da start veriləcək. Azərbaycan prezidenti postuna ölkə ərazisində ən azı 10 il daimi yaşamış şəxs seçilə bilər. Eyni zamanda namizədin seçki hüququ olmalı, ağır cinayətlərlə bağlı müttəhimliyi olmamalıdır.
Bu kontekstdə seçki günü elan olunar-olunmaz, xaricdə yaşayan, Azərbaycanda konkret qanunsuz əməllərdə ittiham olunan keçmiş məmurların təşvişə düşməsi təəccüblü deyil. Əvvəllər prezidentliyə iddialarını ortaya qoymuş Azərbaycan parlamentinin sabiq spikeri Rəsul Quliyev, keçmiş deputat Hüseyn Abdullayev və sabiq səfir Arif Məmmədov hakimiyyətin ünvanına müxtəlif tənqidlər səsləndirir, gah hər kəsi seçkini boykot etməyə çağırır, gah da səsvermənin nəticələrini tanımayacaqlarını deyirlər. Maraqlıdır ki, bu «iddialı siyasətçilər» heç bir-birlərini də qəbul etmirlər. R.Quliyev ilə H.Abdullayev arasında bu yaxınlarda baş vermiş «söz atışması» da bunu bir daha təsdiqləyib.
Ənənəvi müxalifətə gəlincə, faktiki olaraq yalnız Əli Kərimlinin yaxın ətrafından ibarət olan Milli Şura dərhal seçkini boykot etdiyini açıqlayıb. İlk olaraq lideri İsa Qəmbərin namizədliyini irəli sürmüş Müsavat Partiyası isə sonradan seçkidə iştirakdan imtina edib. Bu qərarı tamamilə təbii saymaq olar. Parçalanmış halda olan, son illər onsuz da zəif olan elektoratının bir hissəsini də itirmiş ənənəvi müxalifət İlham Əliyev ilə rəqabət aparmaq iqtidarında deyil. Görünür, müxalifət ölkədəki siyasi və iqtisadi sabitlik şəraitində yalnız siyasi populizmlə seçici səsi qazanmağın mümkün olmadığını, bunun növbəti iflasla nəticələnəcəyini anlayır.
Bu gün Azərbaycan seçicisini inqilabi romantizmlə aldatmaq mümkün deyil. İnformasiya texnologiyaları erasında ölkələrin seçimi praqmatik qiymətləndirmələrə əsaslanır. Bəs, bu qiymətləndirmə necədir? Ümumdünya İqtisadi Forumu yalnız ötən ilin yekunlarına görə, Azərbaycanı dünyada rəqabət qabiliyyətli ölkələr sırasında 35-ci yerə yüksəldib. Beynəlxalq reytinq agentlikləri isə ölkənin suveren kredit reytinqini yenidən «mənfi»dən «müsbət»ə dəyişib. Ekspertlər ölkənin dünyada neftin qiymətinin kəskin ucuzlaşması ilə laxlamış investisiya reytinqinin artıq gələn il bərpa olunacağını proqnozlaşdırır. Halbuki dünyada böhran başlayan zaman, neftin rekord həddə ucuzlaşdığı dövrlərdə skeptiklər az qala Azərbaycan iqtisadiyyatının sonunun gəldiyini deyirdi. «Keçən ilin iqtisadi göstəriciləri göstərdi və sübut etdi ki, biz düzgün yoldayıq. İqtisadiyyatın qeyri-neft sektoru 2,7 faiz, sənayedə qeyri-neft sektoru 3,7 faiz, kənd təsərrüfatı 4,1 faiz, valyuta ehtiyatlarımız 4,5 milyard dollar artıb», - deyə İlham Əliyev hakim partiyanın qurultayındakı çıxışında bildirib. Yeri gəlmişkən, elə həmin qurultayın yekununda partiya İlham Əliyevi prezidentliyə namizəd göstərib.
Prezident çıxışında bütün iqtisadi göstəriciləri sadalamağa lüzum görməyib. Çünki o, mütəmadi olaraq xalq qarşısında hesabat verir. Bu göstəricilər gündəlik həyatda da özünü göstərir. Elə siyasi sabitlik və siyasi kursun ardıcıllığı kimi. Azərbaycan seçiciləri bunu çox yüksək qiymətləndirir.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan seçicisinin fikrinə ordunun vəziyyəti də ciddi təsir göstərir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 2016-cı ilin aprelində ermənilərin cəbhə xəttindəki təxribatına cavabını prezidentliyə namizəd İlham Əliyevin aktivinə yazmaq olar. Bu, ölkənin hərbi gücünün nümayişi idi. Bu, sülh danışıqlarının iflasa uğrayacağı təqdirdə, ordunun ölkənin ərazi bütövlüyünü bərpa edə biləcəyinə ümid yaradır.
Rusiya Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun elmi işçisi Aleksandr Karavayev hesab edir ki, Azərbaycan prezidentinin uğurlu daxili və xarici siyasəti, şübhəsiz ki, seçkiqabağı aparılan icitimai rəy sorğularının əsasını təşkil edir. Sorğular hazırkı prezidentin seçicilərin əksəriyyətinin səsinə iddia edə biləcəyini göstərir.
«Bu günün Azərbaycanı ilə 1990-2000-ci illərin Azərbaycanı iki fərqli ölkədir. Ölkə faktiki olaraq, açıq səma altında muzeyə çevrilib. Ölkə iqtisadiyyatı sabit inkişaf mərhələsindədir. Üstəlik, əvvəllər bu işdə əsas qüvvə neft idisə, bu gün Azərbaycan özünün turizm, nəqliyyat-logistika potensialını artırır, həmçinin digər sahələrin inkişafı ilə iqtisadiyyatını tədricən şaxələndirir. Bu işdə mövcud hökumətin xidmətini qeyd etməmək olmaz», - deyə Karavayev «Trend» agentliyinə açıqlamasında bildirib.
Onun fikrincə, Azərbaycan hökumətinin önəmli nailiyyətlərindən biri istər ölkə daxilində, istərsə də region kontekstindəki siyasi sabitlik və təhlükəsizlikdir. Karavayev bildirib ki, İlham Əliyevin müsbət imicinin formalaşmasında xalq arasında böyük populyarlığa malik ailəsinin rolu da böyükdür.
«Azərbaycan xalqı ölkənin birinci xanımı Mehriban Əliyevanı sevir. O, ölkədə ictimai fəaliyyətilə məşhurdur. Eyni simpatiya Leyla Əliyevaya və prezident ailəsinin digər üzvlərinə də bəslənir. Bu mənada, Azərbaycan xalqının ümummilli lider Heydər Əliyevə sevgi və hörmətini də unutmaq olmaz. İlham Əliyev bu gün məhz onun siyasətini uğurla davam etdirir», - deyə Karavayev qeyd edib.
Onun bu fikirlərilə əksər yerli və xarici analitiklər də razıdır. Amma təbii ki, tənqid və qərəzli yanaşmalar da var - Azərbaycanda seçkiqabağı ehtiras hələ yeni coşur.
Bu arada Bakı artıq ATƏT-in Demokratik İnstitutlar və İnsan Hüquqları Bürosunu (DİİHB) prezident seçkisini müşahidə etməyə çağırıb. Bunu APA-ya ATƏT DİİHB-nin mətbuat xidmətindən bildiriblər. Məlumata görə, hazırda missiyanın formalaşdırılması üzərində iş gedir.
İstənilən halda, artıq yarışın aşkar favoritinin hazırkı Prezident İlham Əliyev olduğu aydın şəkildə görünür. Amma istənilən halda, bu məsələdə son sözü aprelin 11-də Azərbaycan seçicisi deyəcək.

Author: Namig MAILOV
The next presidential election in Azerbaijan will be held on April 11, as announced by President Ilham Aliyev in early February. From that day on, a president of Azerbaijan will be elected not for five years, as before, but for seven, as required by the changes made to the Constitution in autumn 2016. What is the balance of forces, political and economic situation, as well as the expectations of the country before and after the elections?
A few days before the announcement of the election date, the Russian Sberbank Investment Research made a survey, which predicted the victory of Ilham Aliyev in the upcoming presidential race.
“We do not see political risks, since the incumbent President Ilham Aliyev enjoys considerable public support and has no real opposition,” noted the analysts of Sberbank Investment Research in their survey Azerbaijan: Return to Baku.
Earlier, Ali Ahmedov, Deputy Chairman and Executive Secretary of the ruling New Azerbaijan Party (YAP), said that Ilham Aliyev will be the presidential candidate nominated by YAP. So said so done. The documents of Ilham Aliyev have been submitted to the Central Election Commission (CEC).
Then we saw the first rivals of the presidential race. The opposition party, Classical Popular Front of Azerbaijan (CPFA) intends to nominate its chairman Mirmahmud Miralioglu, while the other opposition party, the United People's Front of Azerbaijan, announced the nomination of its chairman, MP Gudrat Hasanguliyev. This was followed by the nominations of MP Zahid Oruj and the Social Democrat Araz Alizadeh. Earlier, young opposition politician Tural Abbasli also spoke about his intention to run for presidency. The list of potential candidates is likely to increase. But the real question is who will pass through the CEC screening by collecting the required number of signatures for the registration. “Obviously, the potential candidates will also need to report on their incomes, property and much more. Any violation can lead to refusal of registration,” said a member of the CEC Fuad Javadov, according to the Mir TV channel.
CEC will start accepting the documents from the approved candidates on February 20, and the pre-election campaign will start on March 19. Any citizen of the Republic of Azerbaijan who has been permanently residing in the country for at least 10 years can become a president. Also, the applicant must be eligible to vote and not have a serious criminal record.
Therefore, it is not surprising that immediately after the announcement of the election date, former officials currently living abroad and accused of illegal acts in Azerbaijan have become worried. Rasul Guliyev, former speaker of the parliament, former MP Huseyn Abdullayev and former ambassador Arif Mammadov, who earlier announced their intentions to run for the presidency, have made various critical statements against the authorities and called for boycotting the election, declaring that they would not recognize the results. Interestingly, these “ambitious politicians” do not even respect and recognize each other, as the recent dispute between R. Guliyev and H. Abdullaev shows.
As for the traditional opposition, the National Council, made up mostly of the close associates of Ali Kerimli, immediately announced the boycott of the elections. The Musavat Party, which initially wanted to nominate its leader Isa Gambar, subsequently abandoned its intentions – quite a natural decision. This traditional, albeit fragmented opposition has lost even the weak electoral base over the years and cannot compete with Ilham Aliyev, like in the previous elections. To secure at least some consolidation in the pre-election period is also unrealistic. Apparently, the opposition realizes that under the existing conditions of political and economic stability in Azerbaijan, any attempts to attract the votes through political populism means failure.
Today, it is impossible to persuade Azerbaijani voters to political adventures based on the revolutionary romanticism of the previous years. In the age of information technologies, people's elective preferences are based on pragmatic estimates. What are these estimates? In 2017, the World Economic Forum report ranked Azerbaijan the 35th best competitive economy of the world. International rating agencies once again raised the outlook for the country's sovereign issuer rating from “negative” to “positive.” In 2019, the experts predict a recovery of Azerbaijan's investment rating, which was shaken amid a sharp decline in world oil prices. Incidentally, the sceptics predicted almost an end to the Azerbaijani economy when the oil prices fell to record low marks.
“Last year's indicators demonstrated and proved that we were on the right track. The non-oil sector of national economy grew by 2.7%, non-oil sector in industry - by 3.7%, agriculture - by 4.1%, foreign exchange reserves - by 4.5 billion U.S. dollars,” said President Ilham Aliyev at the congress of the ruling party, where his candidacy was nominated for the next presidential race.
The president saw no reason to list all economic indicators, as he has regularly done before. We can feel the outcome of these indicators in everyday life as well, along with the political stability and continuity of the course so cherished by Azerbaijani voters.
By the way, the state of the national army has also great influence on the electoral preferences of Azerbaijani voters. The military response of the Azerbaijani Armed Forces to Armenian provocation in Karabakh in 2016 is also a positive record on Ilham Aliyev’s asset as a presidential candidate. This gives hopes for the restoration of territorial integrity in case the peaceful settlement of the Karabakh conflict fails.
According to Alexander Karavayev, a researcher of the Institute of Economics of the Russian Academy of Sciences, the successful domestic and foreign policy pursued by Azerbaijani President Ilham Aliyev undoubtedly influences the results of pre-election public opinion polls, according to which the incumbent president claims the majority of votes.
“Modern Azerbaijan and Azerbaijan of the 1990s-2000s are two different countries. The country has literally turned into an open-air museum. The national economy is growing stably. If oil was the main factor of this development before, today Azerbaijan is developing its tourism, transport and logistics potential, as well as a number of other spheres with a gradual transition to a diversified economy thanks to the efforts of the current government,” said Karavayev in his interview with Trend news agency. He added that one of the important achievements of the Azerbaijani government is nationwide and regional political stability and security.
Karavayev also noted that president’s family, which enjoys great popularity among the people, also plays an important role in the positive image of President Ilham Aliyev.
“The Azerbaijani people love the first lady, Mehriban Aliyeva, who is known for her social activities in the country. The same sympathy is felt for Leyla Aliyeva and other members of the president's family. Also, the people feels the same love and respect for the national leader Heydar Aliyev, whose policy is currently being successfully implemented by Ilham Aliyev,” said Karavayev.
Most other local and foreign analysts share Karavayev’s opinion. Of course, it is likely to expect criticism and biased assessments of the ruling regime in the course of the ongoing pre-election campaign in Azerbaijan.
Meanwhile, Baku has already invited the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) to monitor the presidential election. The press service of the OSCE / ODIHR told about this invitation to APA news agency. It is reported that the institution is currently working on a mission that will estimate the required needs.
Either way, it is obvious that the incumbent president Ilham Aliyev will certainly be the clear favourite of the race. But it will be the Azerbaijani voter who says the final word on April 11.