"Neftçi"nin yeni prezidenti flaqmanı "ağ gün"ə çıxara biləcəkmi?
Azərbaycan futbolunun flaqmanı, 81 yaşlı "Neftçi" son illər yaxşı günlərini yaşamır. Tez-tez rəhbərlik və məşqçi dəyişikliyi edən ağ-qaralar bununla da ölkə çempionatında son pillələrdən qurtula bilmir. Uzun illər ölkə futbolunun rəmzi olmuş "Neftçi"nin xilas yollarını tapmaq çətinə düşüb.
Üstəlik tez-tez baş verən baş məşqçi və prezident dəyişiklikləri də klubun imicinə zərərdən başqa bir şey deyil. Ötən il əksəriyyət yeni prezident Orxan Hüseyzadənin gəlişindən sonra komandada vəziyyətin düzələcəyinə ümid edirdi. Lakin ümidlər doğrulmadı və rəhbərlik yenidən dəyişdi. Bu dəfə "Neftçi" "Sumqayıt" klubunun artıq sabiq prezidenti Kamran Quliyevə tapşırıldı.
Yeni prezident Kamran Quliyevin məşqçilər heyətini dəyişəcəyi artıq dəqiqdir. Lakin bunun üçün ən uyğun zaman gözləniləcək. Futbolçularla bağlı qərarların yaya qalacağı qaçılmaz reallıqdı. “Neftçi” büdcəsinə görə hazırda ölkənin 3-cü komandasıdır. Lakin aylıq xərclər, üstəlik sabiq futbolçuların maaşları da ödənildiyi üçün heyətə güclü futbolçu cəlb etmək real görünmür.
"Neftçi" Azərbaycan Kubokun yarımfinal mərhələsinə adlasa da, premyer liqada 5-ci pillədədir. Bu mövqe komandaya avrokuboklara yollanmağa imkan vermir. Kubokda isə yarımfinal mərhələsində rəqib iddialı "Qəbələ" olacaq. Bu mənada mövsümün sonunda "Neftçi" avrokuboklara vəsiqə qazanmasa məşqçi heyətinin istefaya göndəriləcəyi qaçılmazdır.
"Neftçi"nin yeni prezidenti Kamran Quliyev gələcəyə nikbin baxır. Yeni prezident R+ açıqlamasında komandanı bu vəziyyətdən çıxaracağına inanır: “Neftçi” ölkənin ən tanınmış, ən titullu klubudu. Burda işləmək hər kəs üçün şərəfdi. Məni tanıyanlar bilir ki, həm “Sumqayıt”da, həm də əvvəlki iş yerlərində kollektiv işin, komanda ruhunun tərəfdarı olmuşam. Özümə tərəfdaş seçdiyim adamlar həmişə mənə, işlədiyim təşkilata dayaq olublar. Bu gündən bir yumruq kimi birləşib işləyəcəyik. Hamıyla yaxından tanış olub, onlar haqda özümdə fikir formalaşdırmalıyam. Əlimə balta götürüb qabağıma keçəni baltalamaq fikrim yoxdu. İnsanları tanımaq lazımdı. Hazırkı“Neftçi”də işləmək üçün bir insanda üç xüsusiyyət olmalıdı: dürüstlük, fədakarlıq və sadiqlik. Bu xüsusiyyətlərin heç olmasa, birini özündə əks etdirməyən insanlarla işləmək fikrim yoxdu. Bu, futbolçulardan tutmuş, klubda çalışan hər kəsə şamil olunur. Yalnız “Neftçi”yə layiq adamlar burda işləyəcək".
"Neftçi" rəhbəri uşaqlıqdan bu komandanın azarkeşi olduğunu bildirdi: "Uşaqlıqdan qanımda ağ-qara var. Özüm neftçi ailəsində böyümüşəm. Babam, nəslimizdə başqa şəxslər bu sahənin mütəxəssisləri olublar. Ona görə də uşaqlıqdan “Neftçi” azarkeşi olmuşam. Yəqin ki, mənim yaşıdlarımın böyük hissəsi məhz bu klubun sevgisi ilə futbola həvəs göstərib. Dərin problemləri hələ qabartmaq istəmirəm. Məncə, əsas problem kollektivdə birliyin olmamasıdı. Mən işlədiyim yerlərdə ən önəmli məsələ klubdaxili ab-hava olub. Bu gün əsasən klubun daxilindəki qeyri-sağlam mühitin üzərində işləməliyik.
Baş məşqçinin tələbi ilə mövqe üzrə futbolçular axtarılır. Bu məsələ ilə idman direktoru və onun rəhbərlik etdiyi komanda məşğul olacaq. Baş məşqçinin razılığı ilə futbolçu gətirilə bilər. Dünyada başqa bir model yoxdu. “Neftçi”nin yerli futbolçularla oynamaq üçün böyük potensialı var. Buna böyük önəm verəcəyik. “Neftçi” adına layiq, ən yüksək zirvələrdə olmalıdı. Bunun üçün vaxt lazımdı. Əcnəbilərə gəlincə, bir neçə güclü legioner gətirməliyik ki, rəqabət artsın, yerlilər onlardan nəsə öyrənsinlər. Bu, bizim əsas strategiyamızdı".
Cari mövsüm hədəflərə gəlincə Kamran Quliyev yüksək nəticələrdən danışmaq istəmədi. Komandaya yeni gəldiyini deyən "Neftçi"nin prezidenti mövsümün sonunda avrokuboklarda oynamaq istədiyini vurğuladı: "Bir həftə ərzində idman direktorumuz komandanın durumu ilə bağlı mənə hesabat təqdim edəcək. İlk baxışdan nəsə görmək mümkündü. Amma bizə daha dəqiq məlumat lazımdı. Bundan sonra hədəfimizi müəyyənləşdirə bilərik. Çalışacağıq bu komanda ilə Avroliqaya düşək. Təbii ki, ardıcıl ikinci il avrokuboklardan kənarda qalmaq bizim üçün uğursuzluq olacaq. Ona görə burdayıq ki, işlərimizdə irəliləyiş olsun. Amma hazırda komandanı tanımadığımız üçün hədəflərdən danışa bilmirik. Əlbəttə, “Neftçi” ölkəmizi avrokuboklarda təmsil etməlidi, bu danılmaz faktdır. Komandanı daha yaxından tanıyandan sonra ətraflı fikir söyləyə bilərəm".
Qış transfer dönəmindən sonra "Neftçi" yalnız 1 qələbə qazanıb. Autsayder "Kəpəz"ə 1 qolla qalib gələn ağ-qaralar ardınca "Sumqayıt"a uduzdu (0-2). "Zirə" klubuyla matçda isə Tərlan Əhmədovun komandası azlıqda qalan rəqiblə bacarmadı və matç 1-1 hesabıyla yekunlaşdı. Bu "Neftçi" üçün müsbət nəricə sayıla bilməz.
"Neftçi"nin əsas problemlərindən biri tez-tez məşqçi dəyişikliyidir. Digər səbəb transfer zamanı çoxlu sayda səhvlərə yol verilməsidir. Bu komanda həmişə güclü legioner və yerli futbolçularıyla diqqəti cəlb edib. Hazırda isə ölkə futbolunun ən zəif legionerləri məhz "Neftçi"də cəmləşib.
Fikrimizcə yeni prezident Kamran Quliyev "Neftçi" üçün son şansdır. "Sumqayıt" klubunda böyük işlər görməklə hamının rəğbətini qazanan Quliyevdən indi daha böyük sınaq qarşısındadır. Cari mövsüm ağ-qaraların medal qazanacağı real görünmür. Yeni rəhbərlik əsas işini yeni mövsümdə göstərəcək. Ona görə də yayda ciddi islahatları gözləyin.

Сможет ли новый президент "Нефтчи" вывести флагман из трясины неудач?
Флагман азербайджанского футбола "Неф-тчи" переживает не лучший период своей 81-летней истории. Команда прочно закрепилась в нижней части турнирной таблицы, и даже периодические попытки реформ в клубе не помогают. "Нефтчи", долгие годы являвшийся символом отечественного футбола, никак не может найти пути выхода из сложившейся ситуации.
Более того, частая смена главного тренера и президента стала ударом по имиджу клуба. В прошлом году многие верили, что с приходом нового президента Орхана Гусейнзаде дела пойдут на лад. Однако надежды не оправдались. И… снова произошла смена руководства. На этот раз работать с "Нефтчи" поручили бывшему президенту клуба "Сумгайыт" Камрану Гулиеву.
То, что новый президент сменит тренерский состав, вне всяких сомнений. Однако для этого надо выбрать подходящий момент. Реальность же такова, что связанные с футболистами решения придется отложить до лета. В настоящее время у "Нефтчи" третий по объему бюджет в азербайджанской премьер-лиге. Однако на фоне больших текущих расходов, да еще и выплат бывшим игрокам, привлечение в состав сильных игроков выглядит нереальным.
Хотя "Нефтчи" и пробился в полуфинал Кубка Азербайджана, в премьер-лиге он занимает пятое место. Эта позиция не позволяет команде получить путевку на еврокубки. В полуфинале же Кубка Азербайджана соперником будет амбициозная "Габала". И если в конце сезона "Нефтчи" не завоюет путевку на еврокубки, отставка тренерского состава неизбежна. Однако новый президент смотрит в будущее с оптимизмом. "Нефтчи" самый известный и титулованный клуб страны. Работать с ним честь для каждого. Всем известно, что и в "Сумгайыте", и до этого клуба я всегда был сторонником коллективной работы, командного духа. Будем работать, собравшись в единый кулак. Я должен поближе познакомиться со всеми и сформировать личное мнение о каждом. Не собираюсь рубить с плеча. Но и не намерен работать с теми, у кого отсутствует хотя бы одно из трех качеств - пунктуальность, самоотверженность и верность. Это относится и к футболистам, и ко всем, кто работает в клубе. Здесь будут работать только те, кто достоин "Нефтчи", - заявил Камран Гулиев в интервью R+, добавив, что еще с детства был поклонником черно-белых.
"Родился в семье нефтяников. Мой дед, а также другие родственники были специалистами в этой области. Поэтому был болельщиком "Нефтчи" с самого детства. Да и многие мои сверстники увлекались футболом только из любви к этому клубу. Пока не хочу выпячивать проблемы. Думаю, главная проблема - отсутствие единства в коллективе. Везде, где я работал, самым главным вопросом была внутриклубная атмосфера. Сейчас мы должны заняться оздоровлением атмосферы", - уточнил президент клуба.
В настоящее время по его требованию идет поиск футболистов на отдельные позиции. Этим вопросом будут заниматься спортивный директор и возглавляемая им команда. Но футболисты могут быть приглашены лишь с согласия главного тренера. "Иной модели в мире нет. У "Нефтчи" большой потенциал игры с местными футболистами. Будем придавать этому большое значение. "Нефтчи" должен соответствовать своей славе, находиться на самой вершине. Но на это необходимо время. Что касается легионеров, необходимо пригласить несколько сильных игроков, чтобы усилилась конкуренция, и чтобы местные футболисты учились у них. Это - наша главная стратегия", - пояснил Камран Гулиев.
Что касается нынешнего сезона, говорить о высоких результатах он не захотел. Отметив, что пришел в команду недавно, президент "Нефтчи" в то же время не исключает вероятности игры в конце сезона в еврокубках. "Но мне необходимо собрать точную информацию о состоянии команды. Только после этого можем определиться с целями. Постараемся пробиться с командой в Евролигу. Естественно, оказаться второй раз за бортом еврокубков будет большой неудачей для нас. Мы здесь для того, чтобы добиться прогресса. Конечно, "Нефтчи" должен представлять страну в еврокубках, это непреложный факт. Но более обстоятельно я смогу говорить только после близкого знакомства с командой", - уточнил Гулиев.
Отметим, что после зимних трансферов "Нефтчи" одержал всего одну победу. Выиграв у аутсайдера "Кяпаза" с разницей всего в один мяч, черно-белые затем уступили "Сумгайыту" (0:2). А в игре с "Зиря" команда Тарлана Ахмедова не справилась с оставшимся в меньшинстве соперником, и матч завершился вничью - 1:1, что не может считаться положительным результатом для "Нефтчи".
Одна из главных проблем черно-белых - тренерская чехарда. Другая причина - многочисленные ошибки при трансфере. Эта команда всегда привлекала внимание сильными легионерами и местными игроками. Сейчас же именно в "Нефтчи" сосредоточены самые слабые легионеры в стране. Возможно, новый президент Камран Гулиев - шанс для "Нефтчи" выбраться из трясины неудач. Завоевав всеобщие симпатии проделанной в "Сумгайыте" работой, он теперь перед очередным, еще большим испытанием. Первые результаты работы Камрана Гулиева можно будет увидеть лишь в новом сезоне. Поэтому летом следует ждать серьезных реформ.