"Neftçi"nin yeni prezidenti flaqmanı "ağ gün"ə çıxara biləcəkmi?
Azərbaycan futbolunun flaqmanı, 81 yaşlı "Neftçi" son illər yaxşı günlərini yaşamır. Tez-tez rəhbərlik və məşqçi dəyişikliyi edən ağ-qaralar bununla da ölkə çempionatında son pillələrdən qurtula bilmir. Uzun illər ölkə futbolunun rəmzi olmuş "Neftçi"nin xilas yollarını tapmaq çətinə düşüb.
Üstəlik tez-tez baş verən baş məşqçi və prezident dəyişiklikləri də klubun imicinə zərərdən başqa bir şey deyil. Ötən il əksəriyyət yeni prezident Orxan Hüseyzadənin gəlişindən sonra komandada vəziyyətin düzələcəyinə ümid edirdi. Lakin ümidlər doğrulmadı və rəhbərlik yenidən dəyişdi. Bu dəfə "Neftçi" "Sumqayıt" klubunun artıq sabiq prezidenti Kamran Quliyevə tapşırıldı.
Yeni prezident Kamran Quliyevin məşqçilər heyətini dəyişəcəyi artıq dəqiqdir. Lakin bunun üçün ən uyğun zaman gözləniləcək. Futbolçularla bağlı qərarların yaya qalacağı qaçılmaz reallıqdı. “Neftçi” büdcəsinə görə hazırda ölkənin 3-cü komandasıdır. Lakin aylıq xərclər, üstəlik sabiq futbolçuların maaşları da ödənildiyi üçün heyətə güclü futbolçu cəlb etmək real görünmür.
"Neftçi" Azərbaycan Kubokun yarımfinal mərhələsinə adlasa da, premyer liqada 5-ci pillədədir. Bu mövqe komandaya avrokuboklara yollanmağa imkan vermir. Kubokda isə yarımfinal mərhələsində rəqib iddialı "Qəbələ" olacaq. Bu mənada mövsümün sonunda "Neftçi" avrokuboklara vəsiqə qazanmasa məşqçi heyətinin istefaya göndəriləcəyi qaçılmazdır.
"Neftçi"nin yeni prezidenti Kamran Quliyev gələcəyə nikbin baxır. Yeni prezident R+ açıqlamasında komandanı bu vəziyyətdən çıxaracağına inanır: “Neftçi” ölkənin ən tanınmış, ən titullu klubudu. Burda işləmək hər kəs üçün şərəfdi. Məni tanıyanlar bilir ki, həm “Sumqayıt”da, həm də əvvəlki iş yerlərində kollektiv işin, komanda ruhunun tərəfdarı olmuşam. Özümə tərəfdaş seçdiyim adamlar həmişə mənə, işlədiyim təşkilata dayaq olublar. Bu gündən bir yumruq kimi birləşib işləyəcəyik. Hamıyla yaxından tanış olub, onlar haqda özümdə fikir formalaşdırmalıyam. Əlimə balta götürüb qabağıma keçəni baltalamaq fikrim yoxdu. İnsanları tanımaq lazımdı. Hazırkı“Neftçi”də işləmək üçün bir insanda üç xüsusiyyət olmalıdı: dürüstlük, fədakarlıq və sadiqlik. Bu xüsusiyyətlərin heç olmasa, birini özündə əks etdirməyən insanlarla işləmək fikrim yoxdu. Bu, futbolçulardan tutmuş, klubda çalışan hər kəsə şamil olunur. Yalnız “Neftçi”yə layiq adamlar burda işləyəcək".
"Neftçi" rəhbəri uşaqlıqdan bu komandanın azarkeşi olduğunu bildirdi: "Uşaqlıqdan qanımda ağ-qara var. Özüm neftçi ailəsində böyümüşəm. Babam, nəslimizdə başqa şəxslər bu sahənin mütəxəssisləri olublar. Ona görə də uşaqlıqdan “Neftçi” azarkeşi olmuşam. Yəqin ki, mənim yaşıdlarımın böyük hissəsi məhz bu klubun sevgisi ilə futbola həvəs göstərib. Dərin problemləri hələ qabartmaq istəmirəm. Məncə, əsas problem kollektivdə birliyin olmamasıdı. Mən işlədiyim yerlərdə ən önəmli məsələ klubdaxili ab-hava olub. Bu gün əsasən klubun daxilindəki qeyri-sağlam mühitin üzərində işləməliyik.
Baş məşqçinin tələbi ilə mövqe üzrə futbolçular axtarılır. Bu məsələ ilə idman direktoru və onun rəhbərlik etdiyi komanda məşğul olacaq. Baş məşqçinin razılığı ilə futbolçu gətirilə bilər. Dünyada başqa bir model yoxdu. “Neftçi”nin yerli futbolçularla oynamaq üçün böyük potensialı var. Buna böyük önəm verəcəyik. “Neftçi” adına layiq, ən yüksək zirvələrdə olmalıdı. Bunun üçün vaxt lazımdı. Əcnəbilərə gəlincə, bir neçə güclü legioner gətirməliyik ki, rəqabət artsın, yerlilər onlardan nəsə öyrənsinlər. Bu, bizim əsas strategiyamızdı".
Cari mövsüm hədəflərə gəlincə Kamran Quliyev yüksək nəticələrdən danışmaq istəmədi. Komandaya yeni gəldiyini deyən "Neftçi"nin prezidenti mövsümün sonunda avrokuboklarda oynamaq istədiyini vurğuladı: "Bir həftə ərzində idman direktorumuz komandanın durumu ilə bağlı mənə hesabat təqdim edəcək. İlk baxışdan nəsə görmək mümkündü. Amma bizə daha dəqiq məlumat lazımdı. Bundan sonra hədəfimizi müəyyənləşdirə bilərik. Çalışacağıq bu komanda ilə Avroliqaya düşək. Təbii ki, ardıcıl ikinci il avrokuboklardan kənarda qalmaq bizim üçün uğursuzluq olacaq. Ona görə burdayıq ki, işlərimizdə irəliləyiş olsun. Amma hazırda komandanı tanımadığımız üçün hədəflərdən danışa bilmirik. Əlbəttə, “Neftçi” ölkəmizi avrokuboklarda təmsil etməlidi, bu danılmaz faktdır. Komandanı daha yaxından tanıyandan sonra ətraflı fikir söyləyə bilərəm".
Qış transfer dönəmindən sonra "Neftçi" yalnız 1 qələbə qazanıb. Autsayder "Kəpəz"ə 1 qolla qalib gələn ağ-qaralar ardınca "Sumqayıt"a uduzdu (0-2). "Zirə" klubuyla matçda isə Tərlan Əhmədovun komandası azlıqda qalan rəqiblə bacarmadı və matç 1-1 hesabıyla yekunlaşdı. Bu "Neftçi" üçün müsbət nəricə sayıla bilməz.
"Neftçi"nin əsas problemlərindən biri tez-tez məşqçi dəyişikliyidir. Digər səbəb transfer zamanı çoxlu sayda səhvlərə yol verilməsidir. Bu komanda həmişə güclü legioner və yerli futbolçularıyla diqqəti cəlb edib. Hazırda isə ölkə futbolunun ən zəif legionerləri məhz "Neftçi"də cəmləşib.
Fikrimizcə yeni prezident Kamran Quliyev "Neftçi" üçün son şansdır. "Sumqayıt" klubunda böyük işlər görməklə hamının rəğbətini qazanan Quliyevdən indi daha böyük sınaq qarşısındadır. Cari mövsüm ağ-qaraların medal qazanacağı real görünmür. Yeni rəhbərlik əsas işini yeni mövsümdə göstərəcək. Ona görə də yayda ciddi islahatları gözləyin.

Can Neftchi’s new president save the team from failures?
The leader of Azerbaijani football, FC Neftchi, is going through a difficult period of its eighty-one-year history. The team is firmly entrenched in the bottom of the standings, and even the periodic attempts to reform the club fail. A symbol of domestic football for many years, Neftchi is not able to find a way out of this situation.
In addition, the frequent changes of the head coach and president have significantly spoiled the club’s image. Last year many believed that with the new president Orkhan Huseynzadeh everything would run smoothly. However, the hopes did not materialize. But this appointment was followed by yet another change of leadership. The former president of the FC Sumgayit, Kamran Guliyev, was assigned to work with Neftchi.
Undoubtedly, the new president will change the coaching staff. However, a right moment for the change is crucial. In fact, any decisions related to players will have to be postponed until the summer. Currently, Neftchi has the third largest budget in the Azerbaijani Premier League. However, considering high operating costs and even payments to former players, the invitation of strong players looks unrealistic.
Although Neftchi has made it to the semi-finals of the Azerbaijan Cup, it has the fifth place in the Premier League, which does not make it qualified for the European Cup. In the semi-finals of the Azerbaijan Cup, Neftchi’s rival will be the ambitious team of Gabala. And if by the end of the season Neftchi does not qualify for the European Cup, the resignation of the coaching staff is inevitable.
However, the new president looks quite optimistic about his team. “Neftchi is the most famous club in the country. Being a part of the team is an honour for everyone. Everyone knows that in Sumgayit, and before this club, I have always supported teamwork, team spirit. We will work together like a single fist. I need to get to know each player better to have a personal opinion about everyone. I am not going to rush in this case. At the same time, I will not tolerate those who lack at least one of the three qualities: punctuality, dedication, and loyalty. This applies to both the football players and the staff. Only those who are worthy of Neftchi will work here,” said Kamran Guliyev in his interview with R+, adding that he has been an avid fan of the Blacks and Whites since his childhood.
“I was born into a family of oil workers. My grandfather, as well as other relatives, were specialists in this field. Therefore, I have been a fan of Neftchi since my childhood. Many of my peers were fond of football just because they loved this club. I do not want to highlight the problems for now. I think the main problem is the lack of unity in the team. Wherever I worked, the most important issue was the atmosphere inside the club. We must improve this atmosphere,” said Guliyev.
The newly appointed president has requested the sports director and his team to look for players for separate positions. But players can be invited only with the consent of the head coach. “There is no other model in the world. Neftchi has a great potential for playing with local players. We will be more sensible to this issue. Neftchi must be comply with its glory, be on the very top. But this takes time. As for the legionnaires, it is necessary to invite several strong players to increase competition within the team, and to make local football players to learn from them. This is our main strategy,” explained Kamran Guliyev.
As for the current season, Guliyev did not want to talk about high results. Noting that he joined the team recently, Neftchi's president at the same time does not exclude a possibility of playing at the end of the season in European competition. “But I need to gather accurate information about the state of the team. Only after this, we can determine the goals. We will try to break through with the team in the Euroleague. Obviously, it will be a big failure for us to be overboard European cups for the second time. We are here to make progress. Of course, Neftchi should represent the country in European competition; it is an indisputable fact. But I can share the details only after a close acquaintance with the team”, clarified Kamran Guliyev.
By the way, after the winter transfers, Neftchi has only one victory. After winning an outsider team Kapaz with a difference of a single goal, Neftchi then lost to Sumgayit (0:2). In the game with Zira, Tarlan Ahmedov's team failed to cope with its rival remaining in minority, finishing the match with a draw (1:1), which cannot be considered a positive result for Neftchi.
One of the main problems of Neftchi is the coaching irregularities. Another reason is the numerous errors in the transfer policy. This team has always attracted attention by strong legionnaires and local players. Unfortunately, Neftchi is the only domestic team with the weakest legionaries.
Perhaps the new president Kamran Guliyev is a chance for Neftchi to get out of the swamp of failures. Having won the general sympathies for his work done in Sumgayit, he is now facing yet another, even greater challenge. We will see the first results of Guliyev’s activities only in the new season. Therefore, we can expect serious reforms in the summer.