Münhen Konfransındakı atmosfer beynəlxalq münasibətlərin vəziyyətini aydın şəkildə ortaya qoyub
Builki Münhen Təhlükəsizlik Konfransı hər kəsi məyus edib. Ənənəvi olaraq hər il «Bayresicher Hof» hotelində təşkil olunan və fevralın 16-18-də keçirilən sayca 54-cü konfransa siyasətçilər, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, ekspertlər, biznesmenlər daxil olmaqla, 500-dək insan qatılsa da, Qərb dövlətlərinin əksər baş nazirləri və prezidentləri tədbirdə iştirak etməyib. Onların arasında heç «ev sahibi» Angela Merkel də olmayıb. ABŞ-ı isə toplantıda milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsləhətçi Herbert Reymond Makmaster təmsil edib.
Müşahidəçilər tədbirdəki atmosferi yorğun və hətta darıxdırıcı adlandırıblar. Nəzərə alsaq ki, konfransın şüarı «Uçurumun kənarına və geri?» idi, mənzərə kifayət qədər darıxdırıcı təsir bağışlayır - ya dünyanın güc mərkəzlərinin deyəcək sözü yoxdur, ya da onlar heç nə demək istəmir…
Üstəlik, tədbirə qatılanlar da hərtərəfli dialoq qura bilməyiblər. Çıxışlar daha çox monoloq xarakterli olub və bu zaman, təbii ki, hər kəs özünün həqiqət hesab etdiyini eşidir. Əsas narahatlıqlar isə dəyişməyib - Avropanın geosiyasi zəifliyi, Trampın rəhbərlik etdiyi ABŞ-ın təxminedilməzliyi, avratlantik əlaqələrin gələcəyi, «Brexit»in fəsadları, Koreya yarımadası və Yaxın Şərqdəki vəziyyət, nüvə münaqişəsi təhlükəsi. Toplantıda az qala apokaliptik fikirlər də səsləndirilib: natiqlər bu gün beynəlxalq münasibətlərin son dərəcə qeyri-sabit olduğunu və hər an hər şeyin gözlənildiyini deyiblər. Məsələn, Almaniyanın xarici işlər naziri Ziqmar Qabriyel dünyanın uçurumun ərəfəsində olduğunu düşünür. Münhen konfransının rəhbəri Volfqanq İşinger isə yeni müharibələr təhlükəsinin hər zamankından daha yüksək olduğu qənaətindədir. «Sovet İttifaqının dağılmasından sonra fövqəldövlətlər arasında qarşıdurma riski heç zaman bu qədər yüksək olmayıb», - deyə sabiq diplomat bildirib. BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerreş də bənzər fikirlər səsləndirib.
Həqiqətən də, bu gün beynəlxalq münasibətlərdə yumşaq desək, dərin inamsızlıq hökm sürür. Bu mənada ən təhlükəli nöqtə Suriyadır. Orada regional və beynəlxalq oyunçular faktiki olaraq, bir-birilə döyüşür. Yəni Rusiya və ABŞ ilə yanaşı, orada Avropa, İsrail, Türkiyə, İran və ərəb monarxiyalarının da maraqları toqquşub. Bəzi hallarda oyunçuların hədəfləri üst-üstə düşsə də, bəzən onlar bir-birilə tam ziddiyyət təşkil edir. Ümumilikdə isə yaranmış vəziyyətdən iştirakçıların hər hansının itkisiz çıxması çətindir. Üstəlik, hələlik onlardan heç biri döyüş meydanını tərk etməyi düşünmür. Əksinə, Suriya getdikcə daha çox qarışır.
Yaşananların xarakterik mənzərəsi, eyni zamanda təhlükəli xəbərdarlıq kimi, Suriya səmasında baş vermiş son insidentləri göstərmək olar. Xatırladaq ki, hazırda orada həm Rusiya, həm ABŞ, həm də İran, Türkiyə və İsrailin hava qrupları var. Son bir neçə həftədə bu ölkənin səmasında Rusiyanın «Su-25» təyyarəsi (İdlib üzərində), İsrail HHQ-yə məxsus təyyarə (1982-ci ildən sonra ilk dəfə), Türkiyəyə məxsus vertolyot (Afrin üzərində) və İranın pilotsuz uçuşa paratı vurulub.
İran dronunun qalıqlarını İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu özü ilə Münhenə də gətirmişdi. İranla nüvə razılaşmasının ləğvinə dair çağırış edən baş nazir konfransdakı çıxışında bildirib ki, İsrail Tehranın Suriyada hərbi gücünü artırmasını əngəlləmək üçün əlindən gələni edəcək. Makmaster də öz növbəsində bildirib ki, İran İraqda, Yəməndə, Livanda, Qəzzada və Suriyada fəal şəkildə özünün proksi-qoşununu yaratmaqdadır. Buna cavab olaraq, İranın xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif hədə dolu bəyanat səsləndirib: nüvə razılaşmasında İranın maraqları təmin olunmazsa, Tehran buna «ciddi cavab» verəcək. Beləliklə, İsrail Suriyada müharibənin başlamasından keçən 6 ildə, ən azı, formal olaraq uzaq durduğu münaqişənin düz mərkəzinə düşüb. İranla İsrail arasında miqyaslı qarşıdurmanın başlama perspektivi isə getdikcə daha real görünməyə başlayır.
Hələlik Suriyada müharibə «proksi» rejimində davam edir. Amerikalıların İraqda fəal şəkildə həyata keçirdikləri özəl hərbi kampaniyalar təcrübəsindən bu gün bütün tərəflər uğurla istifadə edir. Fevralın 7-də Deyr-ez-Zor yaxınlığında ABŞ-ın başçılıq etdiyi beynəlxalq koalisiya tərəfindən rusların «Vaqner» qrupundan olan muzdluların öldürüldüyünə dair xəbərlər Rusiyanın sosial şəbəkə istifadəçiləri arasında sanki partlayış effekti versə də, rəsmi KİV-lər bu haqda danışmadan susublar. «Blumberq» və «Röyters» agentlikləri öz mənbələrinə istinadən insident nəticəsində yüzlərlə rusun həlak olduğunu xəbər verir. Ehtimallara görə, onlar «ÖHŞ (Özəl Hərbi Şirkət) Vaqner» adlı şirkətdə çalışırdılar. Rusiyanın rəsmi qurumları isə məlumata münasibət bildirmir. Rusiyanın XİN başçısı Sergey Lavrovun BBC-nin ölənlərin sayı ilə bağlı sualına cavabı isə hər şeyi bir daha aydın edir: «Orada Fransa, Böyük Britaniya vətəndaşları nə gəzir? Orada bütün dünyadan muzdlular döyüşür. Xüsusi təyinatlılar var ki, onları Suriyaya heç kəs dəvət etməyib. Oraya özbaşına gəliblər».
Amma xüsusi təyinatlılar, əlbəttə ki, Suriyaya özbaşına gəlməyib. Suriyada bütün tərəflərin maraqlarını təmsil edən muzdluların döyüşdüyü də çoxdan sirr deyil. Yeri gəlmişkən, KİV-in məlumatına görə, «Vaqner» qrupundan olan rusların ölümünə görə qisas aktı da özünü çox gözlətməyib. Məlumata görə, Rusiyanın yeni «SU-57» qırıcıları buna cavab olaraq Şərqi Quta silsilə raket zərbələri endirib. Mətbuat yazır ki, bu reydlər nəticəsində yalnız suriyalı yaraqlılar deyil, Amerikanın özəl hərbi şirkətlərinin muzdluları da həlak olub. «Şərqi Qutda 2000-dək Amerika əsgəri var idi. Onlar ÖHŞ tərkibində döyüşürdülər. Buraya NATO hərbçilərini də əlavə etmək lazımdır. Onların orada nə axtardıqları məlum deyil», - deyə «Rex» informasiya agentliyinin məlumatında bildirilir.
Yeri gəlmişkən, İQ təhlükəsinin Yaxın Şərqin isti havasında buxarlanmasından sonra (bunadək «Əl-Qaidə» təhlükəsinin buxarlandığı kimi) Suriyadakı münaqişə tərəflərinin əməllərini hansısa beynəlxalq normaya «uyğunlaşdırmaq» çətinləşib. Hazırda Suriyada dəqiq tanınma nişanı ilə əməliyyat aparanlar arasında Türkiyə Ordusu da var. Onun yanvarın 20-də PYD də daxil olmaqla, kürd terror qruplaşmalarının zərərsizləşdirilməsi məqsədilə başladığı «Zeytun budağı» əməliyyatı davam edir. Ölkənin XİN başçısı Mövlud Çavuşoğlu Münhen konfransı zamanı jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən bildirib ki, Ankara kürdlərə dəstək verən Vaşinqtona inamını itirib. Maraqlıdır ki, Afrində həyata keçirilən «Zeytun budağı» əməliyyatı Suriya ordusu və müttəfiqlərinin İdlibdə irəliləməyə başladığı vaxtla üst-üstə düşüb. Müxalifətin əsas qüvvələri məhz bu şəhərdə məskunlaşıb. Bu, onu göstərir ki, Ankara fəaliyyətini Moskva və Tehranla razılaşdırıb.
Çavuşoğlunun sözlərinə görə, ABŞ-ın dövlət katibi Reks Tillersonun Ankaraya onların Münhen görüşündən bir müddət əvvəl etdiyi səfəri zamanı tərəflər razılığa gəlibmiş. Razılaşmaya əsasən, NATO-da müttəfiq olan bu iki ölkə arasında Suriya ilə bağlı fikir ayrılıqlarını aradan qaldıracaq mexanizm hazırlanmalı imiş. Deyilənə görə, amerikalılar Afrində bufer zonanın yaradılmasını, Fərat çayından qərbdə, əlverişli strateji mövqedə yerləşən Manbicdə türk-amerikan birgə patrulunun təşkilini təklif edir. Ankara isə ABŞ-dan kürdlərin tərk-silah olunmasını, ümumiyyətlə, kürd yaraqlıları ilə əlaqələri kəsməsini istəyir. İndiyədək yaşananlar göstərir ki, Suriyada kürdlərə arxalanan Vaşinqton Türkiyənin İran və Rusiyaya tərəf meyillənməsinə göz yuma bilməz. Amma o, birmənalı seçim də edə bilmir. Nəticədə, hazırda Suriyada əsas hərbi əməliyyatlar ölkənin şimalında - Afrin və İdlibdə, həmçinin cənubda - Deyr-ez-Zor və Qutda gedir.
Lakin münasibətlərin aydınlaşdırılması boz zonaya çevrilmiş, hüquqi qrupların, humanitar missiyaların çalışa bilmədiyi yad torpaqda, beynəlxalq qanunların, mexanizmlərin və razılaşmaların işləmədiyi yerdə gedirsə, Bavariyada yerləşən rahat, təhlükəsiz hoteldə nəyisə razılaşdırmaq çətindir. Odur ki, buna kiminsə təəccüblənməsi özü təəccüblüdür.
BMT-nin Suriya üzrə xüsusi elçisi Staffan de Mistura bildirib ki, Suriyanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü qorunub saxlanmazsa, Yaxın Şərqdə «xroniki balkanlaşma», yəni dövlətin parçalanması başlaya bilər. Əslində isə Suriya artıq parçalanıb - lap İraq kimi. Suriyada döyüşən dövlətlər istənilən an açıq qarşıdurmaya keçə bilər.
Folfqanq İşinger Münhen Konfransındakı yekun nitqində hüznlü səslə deyib: «Ümid edirdim ki, konfransımızın adındakı sual işarəsini kənara ata biləcəyik. Təəssüf ki, biz «uçurumun kənarı»ndan çəkilə bilmədik».

Атмосфера Мюнхенской конференции точно отразила состояние международных отношений
В этом году Мюнхенская конференция по безопасности всех разочаровала. Несмотря на то, что на 54-ю по счету встречу, которая по традиции состоялась в отеле Bayresicher Hof 16-18 февраля, приехали около 500 человек: политики, главы международных организаций, эксперты, бизнесмены, в форуме не приняли участия большинство премьеров и президентов стран Запада. Не было даже "хозяйки" мероприятия Ангелы Меркель, а США представлял советник по национальной безопасности Герберт Рэймонд Макмастер. Наблюдатели охарактеризовали атмосферу мероприятия как пропитанную усталостью и даже тоскливую, "откатывающую назад" и "прячущую голову в песок".  Если же учитывать, что девизом конференции был вопрос "К краю пропасти и обратно?", то картина и вовсе складывается удручающая - то ли сильным мира сего действительно нечего сказать, то ли они не хотят говорить…
В любом случае и тем, кто присутствовал, полноценного диалога построить не удалось. Выступления больше походили на монологи, где каждый слышит только собственную правду. Основные опасения все те же - геополитическая слабость Европы, непредсказуемость США под управлением Трампа, будущее евроатлантических связей, последствия Brexit, ситуации на Корейском полуострове и Ближнем Востоке, опасность ядерного конфликта. Раздавались даже почти апокалиптические мнения, в основном о том, что ситуация в международных отношениях сейчас крайне нестабильная и ожидать можно всего. Например, глава МИД Германии Зигмар Габриэль высказал опасение, что мир стоит на краю бездны. Председатель Мюнхенской конференции Вольфганг Ишингер указал на то, что угроза новых войн высока как никогда прежде.  "Никогда с момента распада Советского Союза еще не было такого высокого риска противостояния сверхдержав", - подчеркнул бывший дипломат. О том же самом говорил и генсек ООН Антониу Гутерреш.
Действительно, в международных отношениях сейчас царит глубочайшее недоверие, если не сказать больше, и самая опасная в этом смысле точка на карте мира находится в Сирии, где фактически воюют друг с другом региональные и мировые игроки, то есть помимо России и США там еще сошлись интересы Европы, Израиля, Турции, Ирана и арабских монархий. Цели игроков иногда совпадают, иногда входят в жесткий клинч. В целом же ситуация складывается таким образом, что каждому из участников будет очень сложно выйти без потерь. Хотя никто пока поле боя покидать не собирается - наоборот, сирийская воронка затягивает все больше.
Характерной иллюстрацией происходящего и одновременно опасным предупреждением стали воздушные инциденты в небе над Сирией, где сейчас действуют российская, американская, иранская, турецкая и израильская воздушные группировки. За последние несколько недель были сбиты российский Су-25 (над Идлибом), самолет израильских ВВС (первый с 1982 года, сбитый в ходе выполнения задания), турецкий вертолет (над Африном) и иранский беспилотник.
Обломки иранского дрона премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху привез с собой в Мюнхен, попутно призвав расторгнуть ядерное соглашение с Ираном и заявив, что Израиль будет делать все возможное, чтобы не допустить усиления военной мощи Тегерана в Сирии. Как в свою очередь подчеркнул Макмастер, Иран активно создает сеть своих прокси-войск в Ираке, Йемене, Ливане, Газе и Сирии. В ответ глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф пригрозил, что если интересы Ирана в ядерной сделке не будут обеспечены, Тегеран даст "серьезный ответ". Таким образом, Израиль оказывается в самой гуще сирийской войны, от которой, по крайней мере формально, держался в стороне все шесть лет с момента ее начала, а перспектива масштабного ирано-израильского противостояния становится очень даже реальной.
Пока же война в Сирии проходит в режиме "прокси".  Опыт частных военных компаний (ЧВК), который американцы активно применяли в Ираке, теперь успешно используется всеми сторонами. Предполагаемая гибель 7 февраля от атаки международной коалиции под руководством США российских наемников из группы "Вагнер" под Дейр-эз-Зором всколыхнула все российские соцсети и осела многозначительным молчанием на плечах официальных СМИ. Агентства Блумберг и Рейтер со ссылкой на свои источники сообщали о гибели нескольких сотен россиян, которые предположительно работали в так называемой частной военной компании "ЧВК Вагнера". Российские ведомства это никак не прокомментировали. Впрочем, ответ главы МИД РФ Сергея Лаврова на вопрос Би-би-си о численности погибших более чем откровенен: "Откуда там граждане Франции, Великобритании? Там наемники воюют со всего мира. Там спецназ, который никуда не был никем приглашен, просто сам по себе". Спецназ, конечно, не сам по себе, и то, что в Сирии воюют наемники, представляющие интересы всех сторон, уже давно не секрет. Кстати, местью Москвы за смерть россиян из группы "Вагнера" ряд СМИ окрестили серию ракетно-бомбовых ударов по Восточной Гуте.
Словом, после того как международная угроза со стороны ИГ растворилась в жарком ближневосточном воздухе (так же, как и до этого угроза со стороны "Аль-Каиды"), действия сторон конфликта в Сирии все труднее подвести под какие-либо международные нормы.
С четкими опознавательными знаками сейчас в Сирии действуют турецкие войска, которые 20 января начали в северо-западной Сирии операцию "Оливковая ветвь", направленную на ликвидацию курдских террористических групп, включая PYD/РПК. Отвечая на вопросы журналистов во время Мюнхенской конференции, глава МИД Турции Мевлут Чавушоглу сказал, что Анкара потеряла доверие к Вашингтону из-за поддержки, которую он оказывает курдам. Примечательно, что "Оливковая ветвь" в районе Африна совпала с продвижением сирийской армии и ее союзников к Идлибу, где сосредоточены основные силы оппозиции. Это говорит о том, что действия Анкары согласованы с Москвой и Тегераном.  В то же время в Мюнхене Чавушоглу отметил, что во время визита американского госсекретаря Рекса Тиллерсона в Анкару незадолго до мюнхенской встречи стороны договорились о создании механизмов, которые помогут разрешить разногласия в Сирии между двумя союзниками по НАТО. Вроде бы американцы предлагают создать буферную зону в Африне и организовать совместные турецко-американские патрули в Манбидже, расположенном на стратегически выгодной позиции к западу от реки Евфрат. Анкара также требует от США разоружить курдов и расторгнуть связи США с курдским ополчением. Как показывают предыдущие события, США, которые опираются в Сирии на курдов, не могут допустить разворот Турции в сторону Ирана и России, но и сделать однозначный выбор тоже не могут.
В результате сейчас основные боевые действия в Сирии ведутся на севере - в Африне и Идлибе и на юге - в Дейр-эз-Зоре и Восточной Гуте. В связи с критической ситуацией в Восточной Гуте президент РФ Владимир Путин провел оперативное совещание с постоянными членами Совета безопасности страны.
Когда выяснение отношений ведется на чужой территории, превращенной в серую зону, где нет возможности для работы правовых групп и гуманитарных миссий, где не действуют международные законы, механизмы и договоренности, о чем-то договориться в уютном и безопасном баварском отеле, конечно, не получится. И поэтому удивительно, что этому еще кто-то удивляется.
Спецпосланник ООН по Сирии Стаффан де Мистура заявил, что если единство и суверенитет Сирии не будут сохранены, на Ближнем Востоке может начаться "хроническая балканизация" - распад государств. Но ведь Сирия уже, по сути, распалась, то же самое можно сказать об Ираке. В любой момент страны, опосредованно воюющие в Сирии, могут перейти к открытому противостоянию. В своем заключительном слове в Мюнхене Вольфганг Ишингер минорно отметил: "Я надеялся, что мы сможем выбросить вопросительный знак из названия нашей конференции, но, к сожалению, нам не удалось отойти от "края пропасти".