BU, ÇİN FƏRMANI DEYİL
Təhsil Nazirliyi və beynəlxalq təhsil şirkəti "Alqoritmika" (uşaqlara proqramlaşdırma öyrədilməsi üçün IT-sistemlərinin və kursların layihələndiricisi) tərəfindən 2017-ci ilin sentyabr ayında başladılan pilot layihəyə Bakıda ən azı 40 orta məktəb qoşulub. Layihənin mahiyyəti məktəblərdə informatika fənninin fərqli formatda tədrisidir ki, bu, uşaqlara praktikada yeni texnologiyalar və rəqəmsal vərdişlər öyrətməyə imkan yaradır. Layihə Bakının iki məktəbində beşinci siniflərində başlanılıb. Noyabr ayında daha beş məktəb də bu yeniliyə qatılıb. Beləliklə, altı ay ərzində pilot layihə 5000-ə yaxın şagirdi əhatə edib.
"Alqoritmika" platforması artıq uğurla Rusiya və Qazaxıstanın 35 şəhərində istifadə edilib. Əgər uzaq xarici ölkələr haqqında danışılarsa, proqramlaşdırma üzrə ilk master-klasslar Polşa, Avstraliya və İsraildə keçirilib. Layihəçilər hər bir ölkə üçün interfeysi dövlət dilinə tərcümə edirlər.
Marsın fəthi
«Alqoritmika» yalnız uşaqlara kodu necə yazmağı öyrətməyi qarşısına məqsəd qoymayıb - əgər uşağın alqoritmik təfəkkürü yoxdursa, bu, çox çətin ola bilər. Təlimin əsas məqsədi aşağıdakılardır: gələcəkdə kompüter elmləri, riyaziyyat, fizika kimi fənləri qavramaqda yardımçı olacaq düşüncə tərzi formalaşdırmaq, layihə təfəkkürünü və marağa meyilliyi inkişaf etdirmək. Əlbəttə ki, prosesin gedişində uşaqlar proqramlaşdırmanın əsaslarını öyrənirlər.
Buna onlayn platforma kömək edəcək ki, onun vasitəsi ilə uşaqlar yeni bilik əldə edirlər. Hər bir məşğələ bloku uşaqda xüsusi bacarıq inkişaf etdirir, lakin bütün bloklar bir süjetdə birləşir: Marsa kosmik gəmi göndərmək. Təlimin asan və əyləncəli keçməsi üçün uşaqlar rəngli blokları istifadə edərək, proqram komandaları verirlər. Beləliklə, uşaqlar addım-addım bu gün ən çox tələb olunan proqramçı peşəsi üzrə ilk addımlarını atırlar.
Təlim proqramında qarışıq tədris (blended learning) yanaşmasından istifadə olunub ki, bu, sinifdə onlayn simulyator ilə fərdi işləri və müəllim məşğələlərini birləşdirir. Müəllim və şagirdlər internetə bağlı istənilən kompüterdən girişi olan vahid IT sistemində işləmək üçün fərdi hesablar əldə edirlər. Platformanın texniki həllərinin hesabına şagird öz qavramasından asılı olaraq, daha yüngül və ya daha mürəkkəb proqram ilə məşğul ola bilər. Platforma təhlil apararaq şagirdin hansı mövzuları xüsusilə yaxşı yerinə yetirdiyini, hansıları isə qüvvətləndirməli olduğunu təyin edir və onun üçün unikal proqram seçir.
Müəllimlər məktəblilərin tədris yolu ilə rahat irəliləməsinə kömək edirlər. "Alqoritmika" müəllimlər ilə mümkün qədər çox işləməyə çalışır. Onların hamısı pedaqogika sahəsində böyük təcrübəyə malik olmaqla yanaşı, uşaqlara məntiqi düşünmə və proqramlaşdırma öyrətməyə can atırlar, amma hər bir uşağa fərdi olaraq yanaşmağa çalışırlar. Layihə rəhbərləri əmindirlər ki, effektiv təhsil üçün şagirdlərlə müəllim arasında dostluq münasibətləri çox vacibdir. Beləliklə, müəllimlər yaşca böyük ustadlar kimi fəaliyyət göstərirlər.
"Mən sanıram ki, indi Azərbaycanda informatikaya maraq daha keyfiyyətli bir səviyyəyə yüksəlib!" - deyə 160 saylı məktəbin informatika müəllimi Növrəstə Əliyeva fikirlərini bölüşür: - "Uşaqların heç də hamısı və heç də həmişə uğuru asanlıqla əldə etmir, buna görə də biz yardım etməyə və bu fənnə marağı dəstəkləməyə, uşaqları səy göstrməyə həvəsləndirməyə çalışırıq. Biz inanırıq ki, bizim beşinci sinif şagirdləri çox bacarıqlıdır!"
Yeni səviyyəyə çıxmağın vaxtıdır
"Bakıda layihənin başlanması anından biz onun inkişafını yaxından müşahidə edirik, bütövlükdə yeniliyin necə inkişaf etməsini təhlil etməklə qalmırıq, həm də onun öz ətrafındakı mühiti necə dəyişməsini izləyirik", - deyə «Alqoritmika. Azərbaycan» layihəsinin baş direktoru Renat Əsədov bildirib: "Bizim müəllimlərlə əks əlaqəmiz var, biz uşaqların öyrədilməsi prosesinin necə getdiyini, onların materialı nə qədər tez və asanlıqla öyrəndiyini izləyirik. Həm də izləyirik ki, yeni düşüncə formasının inkişafı digər fənlərdəki qavramaya necə təsir göstərir və buradakı nəticələr bizi çox sevindirir".
Renat Əsədovun sözlərinə görə, layihə qrupu yalnız müəllimlərlə deyil, həm də şagirdlərin valideynləri ilə sıx əlaqə saxlayır ki, məqsəd həm məktəbdə, həm də evdə uşaqların müsbət irəliləyişlər əldə etdiyini müəyyən etməkdir. Valideynlər qeyd edirlər ki, uşaqlarda alqoritmik, yaradıcı düşüncə inkişaf edir. Pişəvəri adına Humanitar gimnaziyanın IT müəllimi Gülnarə Şahmərdanova deyir ki, onlar özləri üçün tanış olan şeylərə - cizgi filmlərinə, oyunlara və s.-ə fərqli gözlərlə baxırlar: "Biz müəllimlər üçün bu valideynlərdən təşəkkür almaq çox xoşdur. Həm də müşahidə etmək xoşdur ki, fənnin mənimsənilməsi uşaqların düşüncəsinin inkişafı ilə yanaşı, həmyaşıdları ilə münasibətlərinə də müsbət təsir göstərir".
"Belə bir termin var - "rəqəmsal bərabərsizlik". Onun mahiyyəti ondan ibarətdir ki, ölkə əhalisinin yalnız kiçik bir hissəsi müasir rəqəmsal texnologiyaların təqdim etdiyi imkanlardan istifadə edə bilir. Mən şadam ki, Azərbaycan uğurla rəqəmsal bərabərsizliyi aradan qaldırır və "1 şagird - 1 kompüter" təhsil sistemi istiqamətində addımlar atır ", - deyə «STEP IT Academy Baku»nun direktoru Aleksey Sleptsov bildirib.
"Alqoritmika" mükəmməl bir innovasiya məhsuludur və irəliyə böyük bir sıçrayışdır. Bu, uşağın interaktiv mühitə daha çox girişinə imkan yaradır. Ümumilikdə interaktiv təhsil haqqında danışsaq, mən düşünürəm ki, əldə etdiklərimizlə dayanmamalıyıq. Biz çalışmalıyıq ki, yalnız informatika deyil, bütün digər məktəb fənləri, interaktiv rejimdə tədris edilsin ki, hər bir məktəbli məktəblə fərdi kompüterdən və ya planşetdən istifadə edərək, tapşırıqları
yerinə yetirə və təhsil-tədqiqat layihələrində iştirak edə bilsin. Bu, yeni imkanlara və yeni resurslara böyük bir addım olacaq», - deyə həmsöhbətimiz yekunlaşdırıb.
İnformatika fənninin tədris formatının əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirilməsi nəticəsində məktəb məzunlarının kompüter savadı səviyyəsini yetərincə artırmaq, şagirdlərin yüksək texnologiyalı peşələrə diqqətini cəlb etmək, kompüter və rəqəmsal sahələrdə universitetlərə qəbul üçün abituriyent bazasını artırmaq planlaşdırılır. Təqdimatlardan birində layihə rəhbəri Fəxri Qurbanov qeyd edib ki, proqramlaşdırmanın populyarlaşdırılması və ixtisaslı kadrların sayının artırılması Azərbaycana beynəlxalq arenada daha rəqabətqabiliyyətli olmaq üçün imkan yaradır, çünki bütün dünyada rəqəmsal vərdişlərin tədrisi məktəb proqramının ayrılmaz hissəsinə çevrilir.
Şagirdlərin özlərinə gəldikdə isə onlar heyranlıq içindədirlər. 160 saylı məktəbin şagirdlərindən biri bizimlə söhbətində etiraf edib ki, "Alqoritmika" sayəsində çox şey onun üçün o qədər aydın olub ki, bu fənsiz necə keçiniləcəyini təsəvvür belə edə bilmir. Yəni yaxşı bir başlanğıc üçün çox yaxşı bir səbəbdir. Yalnız ümid etmək qalır ki, bu effektiv proqrama yalnız Bakı məktəbləri deyil, həm də region məktəbləri də cəlb ediləcək və Azərbaycanın ucqar ərazilərində yaşayan şagirdlər də proqrama qoşulacaq.

The pilot project Algorithmics introduced in Azerbaijan yields the first results
At least 40 high schools in Baku have joined a pilot project launched in September 2017 by the Ministry of Education and international educational company Algorithmics (the developer of IT systems and programming courses for children). The objective is to teach the school subject known as Informatics in a different format, hence teaching children new technologies and digital skills in practice.
Initially, the project was launched in the fifth grade of two schools in Baku. Since November, five more schools have joined the innovation. Thus, the pilot project has covered about 5000 pupils in just half a year.
The Algorithmics platform is already successfully used in 35 cities of Russia and Kazakhstan. The first programming master classes were also held in Poland, Australia, and Israel. For each country, the developers translate user interfaces into the state language.
Conquest of Mars
The goal of Algorithmics is not to improve children’s code writing skills without improving their algorithmic thinking first. The main goal of the training is to form a way of thinking that will help to advance in such disciplines as computer science, mathematics, physics, development of project thinking and curiosity. Of course, the children also learn the basics of programming within the course.
The online platform will help children to get new knowledge. Each bloc of lessons develops a certain skill but all the blocs are combined under one plot: a launch of a spacecraft to Mars. To ensure that the training was simple and fun, the children are asked to program using coloured blocs. Thus, the pupils gradually make their first steps to the most demanded profession of a programmer.
The training program uses a blended learning approach that combines classroom activities with the teacher and individual work with an online simulator. Teachers and students receive individual accounts to work in a single IT system, which is accessible from any computer that has access to the Internet.
Thanks to the technical solutions of the platform, the students can be engaged in programs of various levels of complexity depending on their academic performance. The platform selects a unique program for them analysing which topics the student has worked out particularly well, and which ones require consolidation.
Teachers help the process run smoothly along the course. Algorithmics strives to work with teachers as much as possible. All of them have great experience in teaching and are trying to teach children to think and program logically based on individual approach to each student. The project leaders believe that for effective education the friendly relations between the students and teachers are very important. Thus, teachers act more as senior mentors.
“I believe that love and interest in computer science have reached a better level in Azerbaijan! It is not easy to convey everything to all children easily, so we try to help and maintain interest in the subject and encourage the efforts of our students. We believe that our five-year-olds are great fellows!” says the teacher of informatics at school no. 160 Novrasta Aliyeva.
Time to advance to a new level
“Since the launch of the project in Baku, we have been closely monitoring its development, analyzing not only how the innovation is developing in general, but also how it changes the surrounding environment. We have feedback from teachers, we study how the process of teaching, how quickly and easily they learn the material. Also we watch the development of a new form of thinking and its effect on the performance in other subjects. We have quite satisfactory results,” says the General Director of Algorithmics in Azerbaijan Renat Asadov.
According to Asadov, the project team maintains close contact both with the teachers and with the parents in order to reveal the positive progress of students.
Parents note that their children develop algorithmic, creative thinking. They look at the things they are used to doing, like cartoons, games, etc., says Gulnara Shahmardanova, a teacher of informatics at the Pishevari Humanities High School: “As teachers, we are very grateful to our parents. It is nice to see how children, through mastering the subject, develop not only thinking, but also the ability to interact positively with peers.”
“There is a term, digital inequality. Basically, it means that only a small part of population can take advantage of the opportunities offered by modern digital technologies. I am pleased to see how Azerbaijan successfully overcomes digital inequality and is taking steps towards the “1 student - 1 computer” training system.”
“Algorithmics is an excellent innovative product and a big leap forward, which will allow immersing the child in an interactive environment. In general, I think that we should not stop on interactive learning. We should try our best to make sure that not only informatics, but also all other school subjects are taught in interactive mode in that each student can use a personal tablet or computer at school, perform assignments, participate in educational research projects. This will be a big step towards new resources and new opportunities,” says Alexey Sleptsov, Director of STEP IT Academy Baku.
Thanks to the improved format of teaching Informatics, it is planned to significantly increase the level of computer literacy of school graduates, to attract the attention of students to high-tech occupations, thereby increasing the base of entrants for admission to higher education institutions in computer and digital specialties. At one of the presentations, the project manager Fahri Gurbanov noted that the popularization of programming and the increase in the number of qualified personnel would allow Azerbaijan to be more competitive in international arena, given that worldwide digital skills training becomes an integral part of the basic school curriculum.
As for the students, they seem to enjoy the process. As one of the pupils at school no. 160 admitted in a conversation with us, thanks to Algorithmics, much of what she has learned during the training has become so obvious to her that she cannot imagine how she would to do without this subject. Well, a good start for a good cause! We hope that not only Baku, but also regional schools will be involved in this effective program including the schoolchildren living in the countryside.