BU, ÇİN FƏRMANI DEYİL
Təhsil Nazirliyi və beynəlxalq təhsil şirkəti "Alqoritmika" (uşaqlara proqramlaşdırma öyrədilməsi üçün IT-sistemlərinin və kursların layihələndiricisi) tərəfindən 2017-ci ilin sentyabr ayında başladılan pilot layihəyə Bakıda ən azı 40 orta məktəb qoşulub. Layihənin mahiyyəti məktəblərdə informatika fənninin fərqli formatda tədrisidir ki, bu, uşaqlara praktikada yeni texnologiyalar və rəqəmsal vərdişlər öyrətməyə imkan yaradır. Layihə Bakının iki məktəbində beşinci siniflərində başlanılıb. Noyabr ayında daha beş məktəb də bu yeniliyə qatılıb. Beləliklə, altı ay ərzində pilot layihə 5000-ə yaxın şagirdi əhatə edib.
"Alqoritmika" platforması artıq uğurla Rusiya və Qazaxıstanın 35 şəhərində istifadə edilib. Əgər uzaq xarici ölkələr haqqında danışılarsa, proqramlaşdırma üzrə ilk master-klasslar Polşa, Avstraliya və İsraildə keçirilib. Layihəçilər hər bir ölkə üçün interfeysi dövlət dilinə tərcümə edirlər.
Marsın fəthi
«Alqoritmika» yalnız uşaqlara kodu necə yazmağı öyrətməyi qarşısına məqsəd qoymayıb - əgər uşağın alqoritmik təfəkkürü yoxdursa, bu, çox çətin ola bilər. Təlimin əsas məqsədi aşağıdakılardır: gələcəkdə kompüter elmləri, riyaziyyat, fizika kimi fənləri qavramaqda yardımçı olacaq düşüncə tərzi formalaşdırmaq, layihə təfəkkürünü və marağa meyilliyi inkişaf etdirmək. Əlbəttə ki, prosesin gedişində uşaqlar proqramlaşdırmanın əsaslarını öyrənirlər.
Buna onlayn platforma kömək edəcək ki, onun vasitəsi ilə uşaqlar yeni bilik əldə edirlər. Hər bir məşğələ bloku uşaqda xüsusi bacarıq inkişaf etdirir, lakin bütün bloklar bir süjetdə birləşir: Marsa kosmik gəmi göndərmək. Təlimin asan və əyləncəli keçməsi üçün uşaqlar rəngli blokları istifadə edərək, proqram komandaları verirlər. Beləliklə, uşaqlar addım-addım bu gün ən çox tələb olunan proqramçı peşəsi üzrə ilk addımlarını atırlar.
Təlim proqramında qarışıq tədris (blended learning) yanaşmasından istifadə olunub ki, bu, sinifdə onlayn simulyator ilə fərdi işləri və müəllim məşğələlərini birləşdirir. Müəllim və şagirdlər internetə bağlı istənilən kompüterdən girişi olan vahid IT sistemində işləmək üçün fərdi hesablar əldə edirlər. Platformanın texniki həllərinin hesabına şagird öz qavramasından asılı olaraq, daha yüngül və ya daha mürəkkəb proqram ilə məşğul ola bilər. Platforma təhlil apararaq şagirdin hansı mövzuları xüsusilə yaxşı yerinə yetirdiyini, hansıları isə qüvvətləndirməli olduğunu təyin edir və onun üçün unikal proqram seçir.
Müəllimlər məktəblilərin tədris yolu ilə rahat irəliləməsinə kömək edirlər. "Alqoritmika" müəllimlər ilə mümkün qədər çox işləməyə çalışır. Onların hamısı pedaqogika sahəsində böyük təcrübəyə malik olmaqla yanaşı, uşaqlara məntiqi düşünmə və proqramlaşdırma öyrətməyə can atırlar, amma hər bir uşağa fərdi olaraq yanaşmağa çalışırlar. Layihə rəhbərləri əmindirlər ki, effektiv təhsil üçün şagirdlərlə müəllim arasında dostluq münasibətləri çox vacibdir. Beləliklə, müəllimlər yaşca böyük ustadlar kimi fəaliyyət göstərirlər.
"Mən sanıram ki, indi Azərbaycanda informatikaya maraq daha keyfiyyətli bir səviyyəyə yüksəlib!" - deyə 160 saylı məktəbin informatika müəllimi Növrəstə Əliyeva fikirlərini bölüşür: - "Uşaqların heç də hamısı və heç də həmişə uğuru asanlıqla əldə etmir, buna görə də biz yardım etməyə və bu fənnə marağı dəstəkləməyə, uşaqları səy göstrməyə həvəsləndirməyə çalışırıq. Biz inanırıq ki, bizim beşinci sinif şagirdləri çox bacarıqlıdır!"
Yeni səviyyəyə çıxmağın vaxtıdır
"Bakıda layihənin başlanması anından biz onun inkişafını yaxından müşahidə edirik, bütövlükdə yeniliyin necə inkişaf etməsini təhlil etməklə qalmırıq, həm də onun öz ətrafındakı mühiti necə dəyişməsini izləyirik", - deyə «Alqoritmika. Azərbaycan» layihəsinin baş direktoru Renat Əsədov bildirib: "Bizim müəllimlərlə əks əlaqəmiz var, biz uşaqların öyrədilməsi prosesinin necə getdiyini, onların materialı nə qədər tez və asanlıqla öyrəndiyini izləyirik. Həm də izləyirik ki, yeni düşüncə formasının inkişafı digər fənlərdəki qavramaya necə təsir göstərir və buradakı nəticələr bizi çox sevindirir".
Renat Əsədovun sözlərinə görə, layihə qrupu yalnız müəllimlərlə deyil, həm də şagirdlərin valideynləri ilə sıx əlaqə saxlayır ki, məqsəd həm məktəbdə, həm də evdə uşaqların müsbət irəliləyişlər əldə etdiyini müəyyən etməkdir. Valideynlər qeyd edirlər ki, uşaqlarda alqoritmik, yaradıcı düşüncə inkişaf edir. Pişəvəri adına Humanitar gimnaziyanın IT müəllimi Gülnarə Şahmərdanova deyir ki, onlar özləri üçün tanış olan şeylərə - cizgi filmlərinə, oyunlara və s.-ə fərqli gözlərlə baxırlar: "Biz müəllimlər üçün bu valideynlərdən təşəkkür almaq çox xoşdur. Həm də müşahidə etmək xoşdur ki, fənnin mənimsənilməsi uşaqların düşüncəsinin inkişafı ilə yanaşı, həmyaşıdları ilə münasibətlərinə də müsbət təsir göstərir".
"Belə bir termin var - "rəqəmsal bərabərsizlik". Onun mahiyyəti ondan ibarətdir ki, ölkə əhalisinin yalnız kiçik bir hissəsi müasir rəqəmsal texnologiyaların təqdim etdiyi imkanlardan istifadə edə bilir. Mən şadam ki, Azərbaycan uğurla rəqəmsal bərabərsizliyi aradan qaldırır və "1 şagird - 1 kompüter" təhsil sistemi istiqamətində addımlar atır ", - deyə «STEP IT Academy Baku»nun direktoru Aleksey Sleptsov bildirib.
"Alqoritmika" mükəmməl bir innovasiya məhsuludur və irəliyə böyük bir sıçrayışdır. Bu, uşağın interaktiv mühitə daha çox girişinə imkan yaradır. Ümumilikdə interaktiv təhsil haqqında danışsaq, mən düşünürəm ki, əldə etdiklərimizlə dayanmamalıyıq. Biz çalışmalıyıq ki, yalnız informatika deyil, bütün digər məktəb fənləri, interaktiv rejimdə tədris edilsin ki, hər bir məktəbli məktəblə fərdi kompüterdən və ya planşetdən istifadə edərək, tapşırıqları
yerinə yetirə və təhsil-tədqiqat layihələrində iştirak edə bilsin. Bu, yeni imkanlara və yeni resurslara böyük bir addım olacaq», - deyə həmsöhbətimiz yekunlaşdırıb.
İnformatika fənninin tədris formatının əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirilməsi nəticəsində məktəb məzunlarının kompüter savadı səviyyəsini yetərincə artırmaq, şagirdlərin yüksək texnologiyalı peşələrə diqqətini cəlb etmək, kompüter və rəqəmsal sahələrdə universitetlərə qəbul üçün abituriyent bazasını artırmaq planlaşdırılır. Təqdimatlardan birində layihə rəhbəri Fəxri Qurbanov qeyd edib ki, proqramlaşdırmanın populyarlaşdırılması və ixtisaslı kadrların sayının artırılması Azərbaycana beynəlxalq arenada daha rəqabətqabiliyyətli olmaq üçün imkan yaradır, çünki bütün dünyada rəqəmsal vərdişlərin tədrisi məktəb proqramının ayrılmaz hissəsinə çevrilir.
Şagirdlərin özlərinə gəldikdə isə onlar heyranlıq içindədirlər. 160 saylı məktəbin şagirdlərindən biri bizimlə söhbətində etiraf edib ki, "Alqoritmika" sayəsində çox şey onun üçün o qədər aydın olub ki, bu fənsiz necə keçiniləcəyini təsəvvür belə edə bilmir. Yəni yaxşı bir başlanğıc üçün çox yaxşı bir səbəbdir. Yalnız ümid etmək qalır ki, bu effektiv proqrama yalnız Bakı məktəbləri deyil, həm də region məktəbləri də cəlb ediləcək və Azərbaycanın ucqar ərazilərində yaşayan şagirdlər də proqrama qoşulacaq.

НЕ КИТАЙСКАЯ ГРАМОТА
К запущенному в сентябре 2017 года Министерством образования совместно с международной образовательной компанией "Алгоритмика" (разработчиком IT-систем и курсов по обучению детей программированию) пилотному проекту уже сейчас присоединяются, как минимум, 40 бакинских общеобразовательных школ. Суть его состоит в преподавании школьного предмета "Информатика" в другом формате, который позволит учить детей новым технологиям и цифровым навыкам на практике.
Проект был запущен в пятых классах в двух школах Баку. С ноября к новшеству присоединилось еще пять школ. Таким образом, за полгода пилотный проект охватил около 5000 учеников. Платформа "Алгоритмика" уже успешно используется в 35 городах России и Казахстане. Если говорить о дальнем зарубежье, то прошли первые мастер-классы по программированию в Польше, Австралии и Израиле. Для каждой страны разработчики школы переводят интерфейс на государственный язык.
Покорение Марса
"Алгоритмика" не ставит своей целью научить детей только писать код - это может быть сложным, если ребенок не обладает алгоритмическим мышлением. Основная цель обучения: сформировать образ мышления, который поможет в дальнейшем осваивать такие дисциплины, как компьютерные науки, математика, физика, развитие проектного мышления и любознательности. Конечно, в ходе процесса дети изучают и основы программирования.
В этом поможет онлайн-платформа, через которую дети получают новые знания. Каждый блок занятий вырабатывает у ребенка определенный навык, но все блоки объединены в одном сюжете: запуск космического корабля на Марс. Чтобы обучение проходило просто и увлекательно, дети задают команды программе, используя цветные блоки. И так шаг за шагом ребята делают первые шаги к самой востребованной на сегодня профессии программиста.
В программе обучения использован подход смешанного обучения (blended learning), комбинирующий занятия в классе с учителем и индивидуальную работу с онлайн-тренажером. Учителя и ученики получают индивидуальные аккаунты для работы в единой IT-системе, которая доступна с любого компьютера, имеющего выход в сеть Интернет.
Благодаря техническим решениям платформы ученик может заниматься по более легкой или более сложной программе, в зависимости от его успеваемости. Платформа сама подбирает ему уникальную программу, анализируя, какие темы ученику удались особенно хорошо, а какие требуют закрепления.
Плавно идти по пути обучения школьникам помогают учителя. "Алгоритмика" стремится как можно больше работать и с учителями. Все они имеют не только большой опыт в педагогике и стремятся научить детей логически мыслить и программировать, но и подходят к каждому ребенку индивидуально. Руководители проекта убеждены, что для эффективного обучения очень важны дружеские отношения между учеником и учителем. Таким образом, учителя выступают больше в качестве старших наставников.
"Я считаю, что сейчас в Азербайджане любовь и интерес к информатике вышли на более качественный уровень!" - делится с нами преподаватель информатики школы №160 Новраста Алиева. - Не всё и не всем ребятам дается легко, поэтому мы стараемся помогать и поддерживать интерес к предмету и поощрять старания ребят. Мы считаем, что наши пятиклашки большие молодцы!"
Пора выходить на новый уровень
"С момента запуска проекта в Баку мы пристально наблюдаем за его развитием, анализируем не только как развивается новшество в целом, но и как оно меняет среду вокруг себя, - сообщает генеральный директор проекта "Алгоритмика. Азербайджан" Ренат Асадов. У нас обратная связь с учителями, изучаем, как проходит процесс обучения детей, насколько легко и быстро они усваивают материал. Также следим, как выработка новой формы мышления сказывается на успеваемости по другим предметам, и здесь результаты нас радуют.
По словам Рената Асадова, команда проекта поддерживает плотный контакт не только с преподавателями, но и с родителями учеников с целью выявить положительный прогресс детей как в школе, так и дома.
Родители отмечают, что у детей развивается алгоритмическое, творческое мышление. Они другими глазами смотрят на привычные им вещи - мультики, игры и т.д., говорит Гюльнара Шахмарданова, преподаватель информатики Гуманитарной гимназии им.Пишевари: "Нам, педагогам, очень приятно получать благодарность от родителей. И приятно наблюдать, как у детей через освоение предмета развивается не только мышление, но и способность к позитивному взаимодействию со сверстниками".
"Цифровое равенство"
"Есть такой термин - "цифровое неравенство". Его суть в том, что лишь небольшая часть населения страны может пользоваться возможностями, которые предоставляют современные цифровые технологии. Я рад наблюдать, как Азербайджан успешно преодолевает цифровое неравенство и делает шаги в направлении системы обучения "1 ученик - 1 компьютер", - делится с нами Алексей Слепцов, директор STEP IT Academy Baku.
"Алгоритмика" - отличный инновационный продукт и большой прыжок вперед, который позволит обеспечить погружение ребенка в интерактивную среду. Если говорить об интерактивном обучении в целом, то я считаю, что не стоит останавливаться на достигнутом. Нужно стремиться к тому, чтобы не только информатика, но и все остальные школьные предметы преподавались в интерактивном режиме, чтобы каждый учащийся мог пользоваться в школе персональным планшетом или компьютером, выполнять задания, участвовать в учебных исследовательских проектах. Это будет большой шаг к новым ресурсам и новым возможностям", - резюмировал наш собеседник.
В результате усовершенствования формата преподавания предмета "Информатика" планируется существенно повысить уровень компьютерной грамотности выпускников школ, привлечь внимание учеников к высокотехнологичным профессиям, тем самым увеличив базу абитуриентов для поступления в вузы по компьютерным и цифровым специальностям. На одной из презентаций руководитель проекта Фахри Гурбанов отметил, что популяризация программирования и увеличение числа квалифицированных кадров позволят Азербайджану быть более конкурентоспособным на международной арене, учитывая, что во всем мире обучение цифровым навыкам становится неотъемлемой частью основной школьной программы.
Что касается самих учеников, то они в восторге. Как призналась в беседе с нами одна из учениц школы №160, благодаря "Алгоритмике" многое для нее теперь стало настолько очевидным, что она и не представляет, как без этого предмета можно было обойтись. Что ж, хорошее начинание хорошего дела. Остается надеяться, что в эту эффективную программу будут вовлечены не только бакинские, но и региональные школы, включая школьников, живущих в глубинке Азербайджана.