DÜNYANIN BAKI KUBOKU
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) 2018-ci ildə beynəlxalq yarışlar mövsümünə start verdi. Cari mövsüm paytaxtımızda ilk beynəlxalq yarış Milli Gimnastika Arenasında təşkil olunan idman gimnastikası üzrə Dünya Kuboku oldu.
Açılış mərasimində çıxış edən Prezident Administrasiyasının Gənclər siyasəti və idman məsələləri şöbəsinin müdiri Yusif Məmmədəliyev bildirdi ki, bu gün Azərbaycan idmançılarının dünya standartlarına cavab verən müasir arenalarda məşq etmək imkanı var. Atletlərimiz dünyanın müxtəlif ölkələrində beynəlxalq yarışlarda iştirak edir, paytaxtımızda isə mütəmadi olaraq mötəbər beynəlxalq turnirlər keçirilir. Azərbaycanda bir çox irimiqyaslı yarışlar təşkil olunur. Bütün bunlar həyata keçirilən uğurlu gənclər və idman siyasətinin nəticəsidir. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi və təşkilatçılığı ilə keçirilən mötəbər yarışlar ölkəmizdə idmanın kütləviləşməsinə və gənc nəslin sağlam böyüməsinə xidmət edir. Son illər ölkəmizdə gimnastikanın inkişafı da Mehriban xanım Əliyevanın adı ilə bağlıdır. 2017-ci ilin yekunlarına görə, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Azərbaycan Gimnastika Federasiyasını birinci yerə layiq görməsi, federasiya nümayəndələrinin beynəlxalq gimnastika təşkilatlarında fəal iştirakı aparılan düzgün idman siyasətinin nəticəsidir.
Yusif Məmmədəliyev çıxışında vurğuladı ki, artıq üçüncü ildir Milli Gimnastika Arenası idman gimnastikası üzrə dünya kuboku yarışlarına ev sahibliyi edir.
Sonra adı Azərbaycanın gənc istedadlarının "Qızıl kitabı"na daxil olan 12 yaşlı Fidan Hüseynzadə və azyaşlı gimnastlar dövlət himnimizi səsləndirdilər. Açılış mərasiminin bədii hissəsində diqqətçəkən məqamlardan biri gimnastika növləri üzrə yığma komandaların “Gimnastika - gələcəyin səsi” şüarı altında birləşməsi olub. Gənc nəsil arasında sağlam həyat tərzinin təbliğini özünə başlıca məqsəd seçmiş Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bu şou proqramla bir daha yarış iştirakçılarına çağırış etdi. Müxtəlif klublardan dəvət olunan gimnastikanın altı növü üzrə 5-6 yaşlı gimnastlar ilk dəfə böyük səhnədə çıxış etməklə möhtəşəm açılış mərasiminin bir parçası oldu.
25 ölkədən 102 idmançının iştirak etdiyi yarışa gəlincə yaponiyalı gimnast Kadzuma Kaya 14,233 xalla sərbəst hərəkətlərdə qızıl medala layiq görüldü. İkinci yeri 14,200 xalla Vladimir Qribuk (Ukrayna), üçüncü yeri 14,000 xalla Rok Klarov (Sloveniya) tutdu.
Əksər finallarda təmsil olunan idmançılarımız yüksək səviyyəli çıxışlarla azarkeşlərin alqışını qazandı. Azərbaycan gimnastı Marina Nekrasova isə gümüş medal əldə etdi. Nekrasova yalnız idman gimnastikasının canlı əfsanəsi Oksana Çusovitinadan geri qaldı. Özbəkistan gimnastı 14.300 balla birinci, slovakiyalı Tyasa Kisselef isə 3-cü (13.833) yerdə qərarlaşdı.
Kişi idmançıların halqalarla hərəkətlər üzrə yarışında Yunanıstan gimnastı Elefterios Petrunias 15.333 balla Dünya Kubokunun qalibi oldu. Türkiyə təmsilçisi İbrahim Çolak 2-ci (15.100), çinli Sinyu Lyan isə 3-cü yerlə (14.866) kifayətləndi. Qadınların müxtəlif hündürlüklü qollarda mübarizəsində isə Çin idmançısı Sziaqi Lyu hamıdan yaxşı çıxış etdi - 14.833 bal. Digər çinli Huan Luo gümüş (14.433), ukraynalı Yana Fyodorova isə bürünc medala (13.033) sahib oldu. Azərbaycan təmsilçiləri Mariya Smirnova və Marina Nekrasova isə müvafiq olaraq 7 və 8-ci yerləri tutdular.
Yaponiya gimnastı Kenta Çiba Bakıda keçirilən idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokunda paralel qollarda hərəkətlərdə qızıl medalçı oldu. Yaponiyalı gimnast 14,999 xalla birinci yeri tutdu. İkinci yerdə 14,666 xalla Andrey Lixovitski (Belarus), üçüncü yerdə isə 14,366 xalla Fərhad Arıcan (Türkiyə) qərarlaşdı.
Kişilər arasında dayaqlı tullanmada Belarus idmançısı Pavel Bulauski 14.283 balla bütün rəqiblərini qabaqladı. Filippin təmsilçisi Karlos Edriel Yulo ikinci (14.183 bal), gürcüstanlı Konstantin Kuzovkov isə 14.133 balla üçüncü oldu.
Çin gimnastı Hao Venq Bakıda keçirilən idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokunda dəstəli at üzərində hərəkətlərin yekunu üzrə qalib adını qazandı. Hakimlər onun çıxışını 15.100 xalla qiymətləndirdi. İkinci yeri Taybeydən olan Şih Kay Li (14.766), üçüncü yeri isə yaponiyalı Takaaki Suqino (14.633) tutdu. Sonuncu yarışmada - turnikdə hərəkətlərdə Niderland idmançısı Bart Deurlo bütün rəqiblərini arxada qoydu - 14.700 bal. Belarus gimnastı Andrey Lixovitski 14.200 balla 2-ci, xorvatiyalı Anton Kovaçeviç isə 14.166 balla 3-cü yerə yüksəldi.
Yarışın mükafatçılarından olan Türkiyə gimnastı Fərhad Arıcan “R+”a açıqlamasında Bakıda keçirilən Dünya Kubokunun yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu deyib: “Azərbaycanda etdiyim hər bir çıxışdan zövq alıram. Mən Azərbaycan xalqını çox sevirəm. Azarkeşlərə dəstəyə görə təşəkkürümü bildirirəm. Mən çox şadam ki, bu ölkədəyəm. Çıxışımdan razıyam. Ümumiyyətlə, Bakıda keçirilən yarışlar mənə düşərli olur. Bu dəfə də Vətənə medalla qayıdacam. Bütün ölkələrə yüksək səviyyədə şərait yaratdıqları üçün təşkilatçılara təşəkkür edirəm”.
“Bakıda idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokunun gözəl təşkil olunması mənə qızıl medal qazanmağa kömək etdi” bu sözləri sərbəst hərəkətlərdə qalib olan Yaponiya gimnastı Kadzuma Kaya söyləyib: “Ən məsuliyyətli mərhələdə mən daha yaxşı nəticə göstərdim. Bizim çıxışlarımıza Bakıdakı yüksək təşkilatçılıq da müsbət təsir göstərdi. Bu, mənə qızıl medal qazanmağa imkan verdi. Azarkeşlər bütün idmançıları dəstəkləməklə yüksək mədəniyyət göstərirlər. Buna görə də şəhərinizi gözəl xatirələrlə tərk edirəm”.
İdman gimnastikası üzrə Dünya Kubokunun ardınca paytaxtımız daha bir mötəbər yarışa ev sahibliyi edəcək. Bu il Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ilk dəfə olaraq 12-15 aprel tarixlərində Batut gimnastikası, ikili mini-batut və tamblinq üzrə Avropa Çempionatını da təşkil edəcək. Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq sayca 26-cı olan bu çempionatda həm böyüklər, həm də gənclər proqramında 25 ölkənin iştirakı və hər 3 növ üzrə idmançıların ümumi sayının 400-dən çox olacağı gözlənilir. Gimnastlar üçün doğma məkana çevrilmiş arenada 4 gün davam edəcək turnir özündə 4 növ yarışları - fərdi batut, sinxron batut, tamblinq və ikili mini-batutu birləşdirəcək. Avropa Çempionatında gənc gimnastlar 2018-ci ildə baş tutacaq gənclər arasında Olimpiya Oyunlarına, böyük gimnastlar isə 2019-cu ilin Avropa Oyunlarına lisenziyanı əldə edə biləcəklər.

Azerbaijan Gymnastics Federation opens the season of international competitions in Baku
The Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) opened the season of international competitions of 2018. The first tournament of this season was the World Cup held at the National Gymnastics Arena.
Yusif Mammadaliyev, head of the Department for Youth Policy and Sport under the Presidential Administration of Azerbaijan, welcomed the participants of the competition at the opening ceremony of the tournament and said that Azerbaijani athletes had an opportunity to train in the world-class arenas. Local athletes successfully participate in various international competitions, while Azerbaijan hosts many prestigious tournaments. This is the result of successful state policy focused on sports and the youth. Prestigious competitions held under the leadership of the First Vice-President of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, contribute to the promotion of sport. Thanks to her efforts, gymnastics is developing so well in Azerbaijan. She has previously served as the head of the national Gymnastics Federation (AGF). The first place awarded to AGF by the International Gymnastic Federation in 2017, the representation of the federation in the highest bodies of international gymnastic organizations are the result of the worldwide recognition of these merits.
Mr. Mammadaliyev underlined that he National Gymnastics Arena has been hosting the World Cup in artistic gymnastics for the third time.
Then, 12-year-old Fidan Huseynzade, who is included in the Golden Book of young talents, and other athletes performed the national anthem of Azerbaijan. One of the significant moments of the artistic part of the opening ceremony was the unification of national teams in various kinds of gymnastics under the slogan "Gymnastics is the voice of the future". By promoting healthy life style of the younger generation, the Azerbaijan Gymnastics Federation once again appealed to the participants of the competition with this show program. During the grand opening ceremony, five- and six-year-old athletes from various clubs representing six different kinds of gymnastics made their first appearance on the big arena.
As for the competition, which gathered 102 athletes from 25 countries, a Japanese gymnast Kazuma won the gold medal of the World Cup in floor exercises with 14.233 points. The silver medalist was Ukrainian Vladimir Gribuk (14.200), and bronze went to Rok Klarov from Slovenia (14.000).
Azerbaijani athletes were also represented in most finals, demonstrating high performances. Azerbaijani gymnast Marina Nekrasova won the silver medal of the World Cup in artistic gymnastics. She lost only to the legendary Oksana Chusovitina. The first was the Uzbek gymnast with 14.300 points, while Slovakian athlete Tisa Kisselef took the third place (13.833).
In the men's competition on the rings, the Greek athlete Eleftherios Petrunas became the winner of the World Cup with 15.333 points. The Turkish representative, Ibrahim Colak, finished the tournament second (15.100), and the Chinese Sinyu Lian was the third (14.866).
In the women's competition on uneven bars, the best performer was the Chinese athlete Sziagi Liu (14.833). Another Chinese athlete, Juan Luo, won a silver medal (14,433), the third was the Ukrainian Yana Fedorova (13,033). Maria Smirnova and Marina Nekrasova from Azerbaijan took the 7th and 8th places, respectively.
The gold medalist of the World Cup on parallel bars was a Japanese gymnast Kenta Chiba (14.999). The Belarusian Andrei Likhovitsky (14.666) was the second, Farhad Arican from Turkey became the third (14.366).
In the base jump, Pavel Bulauski (14.283), an athlete from Belarus, outstripped all his rivals. The Philippino athlete Carlos Adriel Julo was the second (14.183), Georgian athlete Konstantin Kuzovkov was the third (14.133).
The Chinese gymnast Hao Weng had no equals on the horse (15.100). The second was the athlete from Taipei, Shih Kai Li (14.766). The third place was taken by the Japanese Taaki Sugino (14.633). On the cross, the Dutch athlete Bart Deurlo (14,700) was the first. Belarusian Andrei Likhovitsky was the second with 14.200 points. Bronze medalist was Anton Kovacevic from Croatia (14.166).
In his interview with R+, one of the winners of the World Cup, Turkish gymnast Farhad Arican, noted the high level of the organization of the competition: "I enjoy every performance in Azerbaijan. I really love the Azerbaijani people. I thank the fans for their support. I am very glad that I am in this country. I am satisfied with my performance. In general, I am lucky at competitions in Baku. And this time, too, I will return to my homeland with a medal. I thank the organizers for excellent conditions for athletes from all countries."
"The wonderful organization of the World Cup in artistic gymnastics in Baku helped me win a gold medal. I showed the best result at the most crucial stage. The high level of the organization had a positive impact on our performances. Fans showed a high cultural level, supporting all athletes. Therefore, I leave your city with wonderful impressions," said Japan's World Cup winner in free exercises, Kazuma Kaya.
After the World Cup in artistic gymnastics, Baku will host another prestigious competition. For the first time in 2018, AGF organizes the European Championship on trampoline, double mini-trampoline and acrobatic track on April 12-15. In the 26th championship of the continent, which will take place in the National Gymnastics Arena, more than 400 athletes from 25 countries are expected to participate. The tournament will last four days and cover competitions in four types including individual jumps on trampoline, synchronous trampoline, tambling and double mini trampoline. At the European Championships in Baku, young gymnasts will be able to qualify for the Olympic Games among young in 2018, and adults - for the European Games-2019.