MÜƏLLİM, JURNALİST, XEYRİYYƏÇİ
Şəfiqə Əfəndizadə öz həyatını XX əsrin əvvəlində qadın hüquqları və qızların maarifləndirilməsi üzrə çətin mübarizəyə həsr edib
Müəllif: Şəhla ABDULLAYEVA, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru
Şəfiqə Əfəndizadə Cənubi Qafqazda ilk qadın Azərbaycan dili müəllim, həm də ilk azərbaycanlı jurnalist qadın və ilk publisist qadın olub. XX əsrin əvvəlində fəaliyyətə başlayan bu maarifçi qadın bir pedaqoq və bir jurnalist kimi qadınların milli şüurunun gücləndirilməsi uğrunda, onların savadsızlığına, cəhalətə və ədalətsizliyə qarşı tam gücü ilə mübarizə aparıb.
Müəllim
Şəfiqə Əfəndizadə 19 mart 1883-cü ildə Gürcüstanın Axısqa regionunda - Axalsixe qəzasının Azqur kəndində məşhur müəllim Məhəmməd Əmin Hafiz Şeyxzadənin ailəsində anadan olub. O, ibtidai təhsilini bacısı Səidə ilə birlikdə atasından alıb. Sonra Nuxa şəhərində atasının açdığı məktəbdə qızlara dərs keçməyə başlayır. Bu fəaliyyəti onun təhsil sahəsində ilk addımı hesab etmək olar. Şəfiqə Əfəndizadə müəllim kimi rəsmi fəaliyyətə isə Hacı Zeynalabdin Tağıyev tərəfindən qızlar üçün təsis edilmiş rus-müsəlman məktəbində 1901-ci ildə başlayıb.
Məktəbin açılışı şəhər əhalisinin fanatik hissəsi tərəfindən birmənalı qarşılanmadı. Yalnız burada təhsil alan qızlar deyil, həm də müəllimlər də təhlükələr və təhqirlər qarşısında qaldı. Şəfiqə Əfəndizadə öz "Xatirələr"ində aşağıdakı səhnəni təsvir edir: «Fasilə zamanı şagirdlər dəhlizə çıxmışdı, həmin vaxt Kommunist (o zamankı Nikolayevsk) küçəsinin aşağısında böyük bir izdiham peyda oldu. İzdiham yaxınlaşdıqca zəncirvari yayılan səs-küy böyüdü, qulaqları batırmağa başladı. Şagirdləri həmin an saxlamaq mümkün olmadı. Onların hamısı istər-istəməz məktəb zalının pəncərələrinə qaçdı. Küçə insanlarla dolu idi. İzdiham mərkəzlə irəliləyirdi, onları izləyən şəhər sakinləri səki ilə gəlirdi… Qızların onları pəncərədən izləməsi bu fanatiklərin bəzilərinə təsir edirdi… Hansısa bir qızın başı pəncərədən görünən zaman onu daşa tuturdular, söyüşlər yağdırırdılar. Hər şey bir-birinə qarışmışdı - sınan pəncərələrdən düşən şüşə səsləri, qızlara qarşı söyüşlər, «Ya Hüseyn! Ya Hüseyn!» bağırtıları…
Bununla kifayətlənməyən gənc adamlar məktəbin qapılarına tərəf qaçdılar, ayaq zərbələri ilə qapıları qırmağa çalışırdılar. O dövrdə məktəbimizin qapıçısı 40-50 yaşlı bir tatar idi. Küçədəki hay-küyü görən kimi o, tez bir şəkildə qapıları bağladı... Müəllimlərin qorxudan rəngi saralmışdı, titrəyirdilər, şagirdlər ağlayırdılar, var gücləri ilə qışqırırdılar. Həmin məqam baş verənlər haqqında haradansa eşitmiş Hacı bir mələk kimi yardıma gəlib çıxdı, çətin də olsa, şagirdləri sakitləşdirə bildi…
Bu, bir- iki dəfə yox, dəfələrlə təkrarlandı. Buna görə qızlar aylarla astanadan kənara çıxa bilmədilər, dustaq kimi yaşadılar...»
1907-ci ildə peşəcə müəllim olan Ələddin Əfəndizadə ilə ailə qurduqdan sonra Şəfiqə xanım ilk övladı Adilin doğulması ilə müvəqqəti olaraq işdən ayrılıb. İkinci oğlu Fuadın doğulmasından sonra o, 1909-cu ildə Bakı Məktəb Komissiyasının sədrinə müraciət edərək tatar (Azərbaycan) dili müəllimi kimi işə götürülməyi xahiş edib. Komissiyanın iclasında onun xahişi müzakirə olunub və Şəfiqə Əfəndizadənin 1-ci rus-tatar qız məktəbinə Azərbaycan dili müəllimi təyin olunması qərara alınıb. 1911-ci ildə Şəfiqə xanımın xahişi ilə onu 2-ci rus-tatar qız məktəbinə keçiriblər və 1918-ci ilə qədər orada işləyib, həmin vaxt məktəbin müdiri Sara xanım Vəzirova olub.
Jurnalist
1918-ci ildə baş vermiş mart hadisələri Bakının sakinlərini sarsıtdı. Bəziləri ailələrini İrana, Türkiyəyə, Rusiyaya apardılar, xaricə gedərək vəziyyətin yaxşılaşacağını gözlədilər. Şəfiqə xanımın ailəsi avqust qədər Bakıdakı çətin vəziyyətə bir təhər dözdü. Amma avqustun sonunda onlar şəhəri tərk etmək qərarına gəldilər və vətənlərinə - Axısqaya getdilər. Lakin orada vəziyyət daha da çətin çıxdı, oradan da İstanbula yola düşdülər. Yalnız 1919-cu ilin aprelində qayıtmağa qərar verdilər.
Bu səfər zamanı Şəfiqə xanım ailəsinin iki üzvünü itirdi. Bu barədə o, Bakı şəhər idarəsinin Məktəb Komissiyasının sədrinə ünvanladığı 22 aprel 1919-cu il tarixli məktubunda yazırdı: ".. Bir həftə sonra, Axalsıq qəzasında yerləşən doğma kəndimiz Azqura çatdıq. Burada adını artıq yuxarıda qeyd etdiyim ərim, Ticarət məktəbinin müəllimi vəbadan vəfat etdi. İki ay Azqurda yaşadıqdan sonra burada başlamış iğtişaşlara görə biz İstanbula yola düşdük, orda mənim kiçik bacım Səidə xanım vəfat etdi, o da bir müəllim idi".
Bu məktubunda Şəfiqə xanım ona iş verilməsini xahiş edir. Ancaq onun bu xahişinə müsbət və ya mənfi cavab verilməsi ilə bağlı sənəd yoxdur. Ş.Əfəndizadə həm də ilk azərbaycanlı qadın jurnalist sayılır. Onun ilk qələm sınağı 16 aprel 1903-cü ildə "Şərqi-rus" qəzetinin yeddinci sayında dərc olunmuş "Maarifpərvər hörmətli Məhəmməd ağa Şahtaxtinskiyə" başlıqlı məqalə olub. Daha sonra onun məqalələri "Həyat", "İrşad", "Açıq söz", "Azərbaycan ", "Dəbistan", "Dirilik", "Məktəb" kimi qəzet və jurnallarda çap olunub. Bu məqalələrdə Şəfiqə xanım ictimai-siyasi həyatın ən mühüm hadisələrinə - qadınlar arasında savadsızlıq və millətin gələcəyində bununla bağlı yaranan müxtəlif fəlakətlər, qaçqın problemi, uşaqların tərbiyəsi və təhsili və s.-ə toxunub. Bu problemlərin sadəcə təsviri ilə məhdudlaşmayan Şəfiqə xanım onların aradan qaldırılması yollarını axtarıb, dövrün qabaqcıl insanlarını həmrəyliyə və qarşılıqlı yardıma çağırıb.
Ş.Əfəndizadənin qadınların acınacaqlı vəziyyətinə həsr olunmuş məqalələri müəllifin öz həyatını çətinləşdirirdi. Bir dəfə yazdığı məqalələrdən birində hansısa bir ailənin problemləri barədə yazıbmış. Təsadüfən şərti verilmiş xəyali adlar hansısa real ailənin adları ilə üst-üstə düşübmüş. Ailə başçısı məktəbə gedərək dəhşətli səs-küy qaldırıb. Bir müddətdən sonra kimsə Şəfiqə xanımın həyat yoldaşına bir xəbərdarlıq məktubu yazıb: "Belə görünür, sən yoldaşını idarə edə bilmirsən. Amma bizdə bu, yaxşı alınır. Özünüzü ölmüş bilin". Bu hadisə Ş.Əfəndizadəni bir müddət məqalələri dayandırmağa məcbur edib. Bu barədə "Xatirələr"ində yazıb: "Bundan sonra bir neçə il səssiz qaldım, qəzetlərdə heç bir şey yazmadım".
Xeyriyyəçi
Şəfiqə xanım həm də xeyriyyəçilik fəaliyyəti ilə məşğul olub. Məlum olduğu kimi, Birinci Dünya müharibəsi zamanı, daha dəqiqi 1914-cü ilin dekabrında rus və erməni silahlı dəstələri Anadoluda - Qars, Ərzurum və Ərdahanda türk kəndlərinə hücum etməyə başladılar. Onların gerçəkləşdirdiyi soyqırımı nəticəsində yüzlərlə ailə başsız qaldı, minlərlə uşaq yetim oldu və evlərini itirdi. Vəhşiliklərdən və zülmdən qaçanlar Azərbaycana - qan, dil və iman qardaşlarına üz tutdular.
Azərbaycanda qaçqınlara dəstək olmaq üçün güclü bir hərəkət başladı. Ziyalılar və zəngin insanlar ilə yanaşı, qadınlar da bu hərəkatda fəal iştirak edirdilər. Şəfiqə xanım yazır: "1914-cü ildə müharibə başladı. Şəhərimizdə "Nicat" xeyriyyə cəmiyyəti qaçqınlara kömək üçün şöbə açdı. Qadın qayğısı, qadın hərarəti anlayışına əsaslanaraq "Nicat" cəmiyyətinin şöbəsi kimi "Ünas" xeyriyyə cəmiyyəti açılmışdı. Bu cəmiyyətin sədri Liza xanım Muxtarova, onun müavini Rəhilə xanım Hacıbabayeva idi. Katibi mən idim... Cəmiyyətimiz güclü idi... Biz qəzetlərdə ianə sütunları dərc edirdik, xeyriyyə axşamları təşkil edirdik. "Mövlud" cəmiyyəti təşkil etdik, Novruz bayramı şərəfinə şənliklər keçirdik. Bu və digər tədbirlərlə böyük ianələr topladıq. Bununla, müharibədən əziyyət çəkmiş Sarıqamış ətrafına yardım əli uzatdıq".
Şəfiqə xanım özü də müxtəlif yerlərdə və müxtəlif tədbirlərdə cəmiyyətin işini təbliğ edib. Onun köməyi ilə qaçqınlara və müharibə qurbanlarına kömək etmək üçün çox vəsait yığılıb. Belə ki, «İqbal» qəzeti "İanələrin təfərrüatları" rubrikasında "Şəfiqə xanım Əfəndizadənin vasitəsilə Qarsdan olan zərərçəkmişlərə təkrar ianələr..."də bu ianələrin tam siyahısı ilə tanış olmaq mümkündür. Bir sıra məqalələrlə mətbuatda çıxan Ş.Əfəndizadə ictimaiyyətin diqqətini çoxsaylı müharibə qurbanlarının və qaçqınların üzərinə çəkməyə çalışmışdı.
İctimai xadim
Şəfiqə Əfəndizadə müxtəlif qurultaylarda iştirak edib. Bunlar Azərbaycan müəllimlərinin I qurultayı (1906), Bakıda Qafqaz müsəlmanlarının qurultayı (1917), Kazanda Ümumrusiya müsəlman qadınların qurultayı, eləcə də Moskvada müsəlmanların Ümumrusiya qurultayı olub. 1921-ci ildə o, Azərbaycan bitərəf qadınlarının I qurultayının iştirakçısı olub, həmçinin Moskvada Şərq qadınlarının qarşıdan gələn qurultayına nümayəndə seçilib.
Şübhəsiz ki, onların arasında ən maraqlısı Bakıda «İsmailiyyə» binasında keçirilən Qafqaz müsəlmanları qurultayı olub. Qurultayda Azərbaycan qadınlarının təmsilçisi kimi Şəfiqə xanım Əfəndizadə və Sara xanım Vəzirova seçilmişdi.
Üst balkonlardan şəhərin mütərəqqi qadınları da qurultayın işini izləyirdi. O gün qadınların çıxışı böyük bir həyəcan yaratdı. Söz keçmiş Bakı qazısı Mir Məhəmməd Kərim ağaya verilən zaman o, kürsüyə qalxdı və kişilərin qarşısında qadınların çıxış etməsinə öz mənfi münasibətini bildirdi. Onun sözləri maarifçilər arasında etirazlara səbəb oldu, onlar qazının çıxışını kəsdilər, bu isə öz növbəsində qazını dəstəkləyən gəncləri hirsləndirdi. Qadınları çətinliklə oradan çıxardılar.
Bu hadisədən sonra Bakıda qadınlara qarşı böyük bir kampaniya başlandı. Şəfiqə Əfəndizadə öz "Xatirələr"ində qurultay haqqında yazır: "Qadınlara azadlığı dəstəkləyən tələbələr qadın nümayəndələrin köməyinə qaçdılar, onları arxa qapıdan çıxardılar. Biz qadın nümayəndələr yalnız bir dəfə - 1917-ci ildə müsəlmanların həmin Ümumqafqaz qurultayında iştirak etmişik. Bundan sonra bizim iclaslara qatılmağımıza icazə verilmədi. Daha sonra küçələrdə müsəlman qadınların tuflilərini soyundurmağa başladılar. Hadisələr inkişaf etməyə başladı, vəziyyət pisləşdi, şəhərdə qalmaqal başlandı... Vəziyyət gərginləşməkdə davam edirdi... Şəhərin bütün mollaları qurultayın iradəsizliyinə və qazının çıxışının kəsilməsinə əsaslanaraq, Təzəpir məscidində toplandılar. Məscid ehramından çox çıxışlar edildi, çox nitqlər söylənildi. Şəriət, Quran haqqında danışdılar. Söhbət hətta Qafqaz müsəlmanlarının taleyi barədə qərar verməli və bütün problemləri həll etməli olan qurultayın işini iflic edə biləcək addımların atılmasına qədər uzandı. Bu xəbər xalq arasında sürətlə yayıldı. Xeyirxah insanlar bu məsələnin həlli üçün tələsdilər - bəziləri başlayan alovu söndürmək üçün mitinqlərə tələsdilər, bəziləri isə müftiliyi və şeyxülislamı məlumatlandırmağa getdilər, səhv etmirəmsə, yardım üçün Məhəmməd Yusif Cəfərova müraciət etdilər. Onlar məscidə getdilər, insanlara hər şeyi izah etdilər və mitinqi dağıtdılar. Düzdür, qadınlara bu hücumun, onların ayaqqabılarının çıxarılmasının, tufli geyinən qadınların ünvanına söyüşlərin vəziyyəti tədricən əvvəlki təcavüzkarlığını itirməyə başladı, lakin bu, kifayət qədər uzun müddət davam etdi."
Ş.Əfəndizadənin ölkənin təkcə ictimai deyil, həm də siyasi həyatında fəal iştirakı da Azərbaycan qadını üçün bir yenilik idi. Şamaxı Milli Komitəsinin xahişi ilə Şəfiqə xanım hətta 3 oktyabr 1917-ci ildə Şamaxı şəhərindəki bələdiyyə seçkilərində qadınlara rəhbərlik etmək üçün Bakı Milli Komitəsi tərəfindən bu şəhərə göndərilmişdi. Qadınların bu seçkilərdə iştirakını təşkil etməyin problemləri "Açıq söz" qəzetində onun yazdığı "Şamaxıda qadın seçkiləri" məqaləsində şərh olunmuşdu. 1918-ci ildə Ş.Əfəndizadə yeni təşkil olunmuş parlamentdə dəftərxana rəhbərinin köməkçisi vəzifəsinə təyin edilmişdi. Qeyd edək ki, dəftərxananın 70-dən çox işçisi arasında yalnız 6 qadın olub.
ADR-in süqutundan sonra Şəfiqə xanım mətbuatda publisist məqalələri ilə çıxış edib. 1923-cü ilin noyabrında Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Qadınlar şöbəsinin orqanı olan "Şərq qadını" adlı jurnal dərc olunmağa başladı. Jurnalın redaktoru Ayna Sultanova idi. Şəfiqə xanım jurnalın redaksiya heyətinə daxil edilmişdi və bədii şöbənin müdiri təyin olunmuşdu. 1924-cü ilin 1-ci sayında o, bu sözlərlə təqdim edilmişdi: "Şəfiqə xanım yalnız Azərbaycanda deyil, bütün İslam Şərqində tanınan ilk qadın redaktorlardan və müəllimlərdən biridir".
1920-ci illərdə Şəfiqə xanım həm də pedaqoji fəaliyyətini davam etdirib. Qızlar üçün ilk pedaqoji məktəbdə, Əli Bayramlı klubunda çalışıb. Partiya məktəbində də dərs keçib. 1930-cu ildə təqaüdə çıxdıqdan sonra məhsuldar tədris fəaliyyətindən ayrılıb. 1959-cu ildə Şəfiqə xanım Əfəndizadə dünyasını dəyişib. Bakı şəhəri Yasamal rayonundakı 13 saylı məktəb onun adını daşıyır.
Məqalə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Siyasi Sənədlər Arxivinin materialları əsasında hazırlanıb.

ПРЕПОДАВАТЕЛЬ, ЖУРНАЛИСТ, БЛАГОТВОРИТЕЛЬ
Свою жизнь Шафига Эфендизаде посвятила нелегкой борьбе за женские права в начале XX века и просвещению девочек
Шафига Эфендизаде была первой на Южном Кавказе женщиной - преподавательницей азербайджанского языка, а также первой азербайджанской журналисткой и публицистом. Начав свою деятельность в начале ХХ века, эта женщина-просветитель и как педагог, и как журналист всеми силами боролась за усиление национального самосознания женщин, против их безграмотности, невежества и бесправия.
Преподаватель
Родилась Шафига Эфендизаде 19 марта 1883 года в грузинском регионе Ахысга - в селе Азгур Ахалцихского уезда в семье знаменитого педагога Магомед Амина Хафиза Шейхзаде.
Начальное образование она вместе с сестрой Саидой получила дома от отца. Затем стала преподавать девочкам в школе, открытой отцом в городе Нухе. Эту деятельность можно считать ее первым шагом в сфере образования. А официально деятельность Шафиги Эфендизаде в качестве преподавателя началась в 1901 году в учрежденной Гаджи Зейналабдином Тагиевым русско-мусульманской школе для девочек.
Открытие школы было встречено фанатичной частью населения города неоднозначно. Угрозам и оскорблениям подвергались не только учившиеся здесь девочки, но и преподаватели. В своих "Воспоминаниях" Шафига Эфендизаде описывает следующую сцену:
"На перемене учащиеся вышли в коридор, и в этот момент внизу улицы Коммунистическая (в то время Николаевская) появилась большая толпа. По мере ее приближения рос гул голосов, звук, издаваемый цепями, закладывал уши. Удержать в этот момент учащихся было невозможно. Все они невольно бросились к окнам школьного зала. Улица была заполнена людьми. Толпа шла прямо по центру, а следившие за ней горожане шагали по тротуарам… То, что девочки следили за ними из окна, затронуло… часть этих фанатиков… Как только из окон высунулись девичьи головы, в них полетели камни, посыпалась ругань. Все перемешалось - звон падающего из разбитых окон стекла, проклятия и ругань в адрес девочек, крики "Йа Гусейн! Йа Гусейн!" Не успокоившиеся на этом молодые люди бросились к дверям школы, попытавшись сломать их ударами ног. В то время привратником нашей школы был татарин лет 40-50. Увидев столпотворение на улице, он быстро запер двери… Преподаватели пожелтели от страха, дрожали, ученицы плакали, кричали во весь голос. В этот момент, откуда-то прослышав о происходящем, на помощь, словно ангел, подоспел сам Гаджи и с трудом успокоил учащихся… Такое случалось не раз и не два и повторялось вновь и вновь. Поэтому девочки месяцами не могли даже выйти за порог, живя в заключении…"
После создания семьи с педагогом Алааддином Эфендизаде в 1907 году Шафига ханым временно ушла с работы в связи с рождением первенца Адиля. Вскоре после рождения второго сына Фуада в 1909 году она обратилась к председателю Бакинской школьной комиссии с просьбой принять ее учителем татарского (азербайджанского) языка. На заседании комиссии ее просьба была рассмотрена, и было принято решение назначить Ш.Эфендизаде преподавателем азербайджанского языка в I русско-татарскую женскую школу. В 1911 году Шафигу ханым перевели, по ее просьбе, во II русско-татарскую женскую школу, которой заведовала Сара ханым Везирова, где она проработала до 1918 года.
Журналист
Мартовские события 1918 года потрясли жителей Баку. Некоторые увезли свои семьи в Иран, Турцию, Россию, ожидая на чужбине улучшения ситуации. До августа семья Шафиги ханым как-то мирилась с тяжелым положением в Баку. Но в конце августа все же решили покинуть город и уехали на ее родину - в Ахысга. Но так как ситуация там оказалась еще сложнее, оттуда они отправились в Стамбул. Вернуться решились лишь в апреле 1919 года.
Во время этой поездки Шафига ханым потеряла двух членов своей семьи. Об этом она пишет в письме от 22 апреля 1919 года, адресованном председателю школьной комиссии Бакинской городской управы: "…Через неделю добрались до моей родной деревни Азгур уезда Ахалцих. Здесь мой супруг, уже упомянутый выше преподаватель Торговой школы, скончался от холеры. Прожив в Азгуре два месяца, из-за начавшихся и здесь волнений мы отправились в Константинополь, где скончалась моя молодая сестра Саида ханым, которая тоже была учительницей".
В этом письме Шафига ханым просит о предоставлении ей работы. Однако документа, свидетельствующего о положительном или отрицательном ответе на эту просьбу, нет.
Ш.Эфендизаде считается также первой азербайджанской женщиной-журналистом. Ее первой пробой пера стал материал под названием "Просветителю высокочтимому Магомеду Ага Шахтахтинскому", который был напечатан в седьмом номере газеты "Шярги-Рус" от 16 апреля 1903 года. Позднее ее статьи выходили в таких газетах и журналах, как "Хаят", "Иршад", "Ачыг сёз", "Азербайджан", "Дябистан", "Дирилик", "Мяктяб".
В них Шафига ханым затрагивала важнейшие события общественно-политической жизни - безграмотность среди женщин и обусловленные этим всевозможные бедствия в будущем в судьбе нации, проблему беженцев, воспитание и обучение детей и пр. Не ограничиваясь простым описанием этих проблем, Шафига ханым искала пути их устранения, призывая к солидарности и взаимопомощи передовых людей эпохи.
Посвященные бедственному положению женщин статьи Ш.Эфендизаде осложняли жизнь и самому автору. Однажды в одной из статей она рассказала о проблемах в некоей семье. При этом вымышленные имена случайно совпали с именами реальной семьи. И глава этой семьи, заявившись в школу, поднял страшный шум. Через некоторое время кто-то написал письмо супругу Шафиги ханым с предупреждением: "Видать, ты не можешь совладеть со своей женой. У нас это хорошо получается. Считайте себя покойниками". Этот случай заставил Ш.Эфендизаде на некоторое время воздержаться от публикаций. Об этом она пишет в "Воспоминаниях": "После этого я молчала несколько лет, ничего не писала в газетах".
Благотворитель
Занималась Шафига ханым и благотворительной деятельностью. Как известно, во время Первой мировой войны, а точнее в конце декабря 1914 года, вооруженные формирования русских и армян стали нападать на деревни турок в Анадолу - Гарсе, Эрзуруме и Ардахане. В результате осуществленного ими геноцида сотни семей остались без кормильцев, тысячи детей стали сиротами, лишились крова. Спасшиеся от бесчинств и зверств стремились в Азербайджан - к братьям по крови, языку и вере.
В Азербайджане началось мощное движение по оказанию поддержки беженцам. Наряду с интеллигенцией и состоятельными людьми активно участвовали в нем и женщины. Шафига ханым пишет: "В 1914 году началась война. В нашем городе благотворительное общество "Nicat" открыло отделения по помощи беженцам. Исходя из понимания необходимости женской заботы, женского тепла, при обществе "Nicat" было открыто в качестве его отделения благотворительное общество "Цnas". Председателем этого общества стала Лиза ханым Мухтарова, ее заместителем - Рахиля ханым Гаджибабаева. Секретарем была я… Общество наше было сильным… Ввели колонки пожертвований в газетах, проводили благотворительные вечера. Организовали общество "Mюvlud", проводили празднества в честь праздника Новруз. Этими и другими мероприятиями собирали большие пожертвования. Тем самым протянули руку помощи окрестностям Сарыгамыша, пострадавшим от войны".
В разных местах, на различных мероприятиях Шафига ханым и сама пропагандировала работу общества. С ее помощью было собрано много средств для оказания помощи беженцам и жертвам войны. Так, на страницах газеты "Иgbal" под рубрикой "Подробности пожертвований": "Вторичные пожертвования посредством Шафиги ханым Эфендизаде пострадавшим из Гарса…" можно ознакомиться с подробным списком этих пожертвований. Выступив в прессе с рядом статей, Ш.Эфендизаде постаралась привлечь внимание общественности к многочисленным беженцам и жертвам войны.
Общественный деятель
Шафига ханым Эфендизаде принимала участие в различных съездах. Это I съезд азербайджанских учителей (1906), cъезд мусульман Закавказья в Баку (1917), Всероссийский съезд мусульманок в Казани, а также Всероссийский съезд мусульман в Москве. В 1921 году она стала участницей I съезда беспартийных женщин Азербайджана, где была избрана делегатом предстоящего съезда женщин Востока в Москве.
Самым интересным среди них был, несомненно, cъезд мусульман Закавказья, проведенный в Баку в здании "Исмаиллиййа". Представительницами азербайджанских женщин на съезде были избраны Шафига ханым Эфендизаде и Сара ханым Везирова.
С верхних балконов за работой съезда следили и прогрессивные женщины города. В тот день выступление женщин вызвало большой переполох. Когда слово было предоставлено бывшему кази Баку Мир Мухаммаду Кярим ага, тот поднялся на трибуну и выразил свое негативное отношение к выступлению женщин перед мужчинами. Его слова вызвали протест среди просветителей, которые прервали выступление кази, что, в свою очередь, разгневало молодежь, которая его поддерживала. Женщин еле вывели оттуда.
После этого события в Баку началась большая кампания против женщин. Вот что пишет об этом съезде Ш.Эфендизаде в своих "Воспоминаниях": "Поддерживавшие свободу женщин студенты поспешили на помощь этим делегатам-женщинам, вывели их наружу через черный ход. Мы - делегаты-женщины приняли участие в общекавказском съезде мусульман 1917 года только в тот раз. Больше нас на заседания не допустили. Позднее на улицах у женщин-мусульманок стали снимать туфли. События стали развиваться, положение ухудшалось, в городе началась буза… Обстановка продолжала накаляться…
Ссылаясь на безволие съезда, на прерывание выступления кази, собрали в мечети Тезепир всех мулл города. С кафедры мечети прозвучало много речей, состоялось много выступлений. Говорилось о шариате, о Коране. Дело дошло до того, что зашла речь о решениях, способных парализовать работу общемусульманского съезда, которому предстояло решить судьбу мусульман Кавказа и уладить все вопросы. Эта весть молниеносно распространилась среди народа. Добродетели поспешили решить этот вопрос - некоторые поспешили на митинг, чтобы потушить разгорающееся пламя, а некоторые отправились проинформировать муфтия и шейхульислама, если не ошибаюсь, Магомед Юсифа Джафарова, прося о помощи. Те отправились в мечеть, разъяснили все людям и разогнали митинг. Хотя после этого нападения на женщин, снятие их обуви, ругань в адрес надевающих туфли женщин и стали, постепенно, терять былую агрессивность, но все продолжалось довольно длительное время".
Активное участие Ш.Эфендизаде не только в общественной, но и политической жизни страны также было новшеством для азербайджанской женщины. По просьбе Шамахинского национального комитета Шафига ханым даже была отправлена Бакинским национальным комитетом для руководства женщинами на муниципальных выборах в Шамахы 3 октября 1917 года. Проблемы организации участия женщин в этих выборах были прокомментированы ею в газете "Ачыг сёз" в статье "Женские выборы в Шамахы".
В 1918 году Ш.Эфендизаде была назначена на должность помощника заведующего канцелярией в недавно организованном парламенте. Отметим, что среди более 70 сотрудников канцелярии было всего 6 женщин.
В последовавшие за падением АДР годы Шафига ханым выступала в печати с публицистическими статьями. В ноябре 1923 года начал выходить журнал "Женщина Востока" - орган Женского отдела ЦК КП Азербайджана. Редактором журнала была Айна Султанова. Шафигу ханым тоже включили в состав редколлегии журнала, и она была назначена заведующим отделом художественной литературы. В №1 за 1924 год она была представлена следующими словами: "Шафига ханым - одна из признанных не только в Азербайджане, но на всем исламском Востоке первых женщин-редакторов и преподавателей".
В 20-е годы Шафига ханым продолжила и педагогическую деятельность. Работала в первой педагогической школе для девочек, в клубе Али-Байрамлы. Преподавала в партшколе. Рассталась с плодотворной преподавательской деятельностью лишь после выхода на пенсию в 1930 году.
В 1959 году Шафига ханым Эфендизаде скончалась. Школа №13 в Ясамальском районе Баку носит ее имя.
Текст подготовлен на основе материалов Архива политических документов при Управлении делами президента Азербайджанской Республики.