MÜƏLLİM, JURNALİST, XEYRİYYƏÇİ
Şəfiqə Əfəndizadə öz həyatını XX əsrin əvvəlində qadın hüquqları və qızların maarifləndirilməsi üzrə çətin mübarizəyə həsr edib
Müəllif: Şəhla ABDULLAYEVA, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru
Şəfiqə Əfəndizadə Cənubi Qafqazda ilk qadın Azərbaycan dili müəllim, həm də ilk azərbaycanlı jurnalist qadın və ilk publisist qadın olub. XX əsrin əvvəlində fəaliyyətə başlayan bu maarifçi qadın bir pedaqoq və bir jurnalist kimi qadınların milli şüurunun gücləndirilməsi uğrunda, onların savadsızlığına, cəhalətə və ədalətsizliyə qarşı tam gücü ilə mübarizə aparıb.
Müəllim
Şəfiqə Əfəndizadə 19 mart 1883-cü ildə Gürcüstanın Axısqa regionunda - Axalsixe qəzasının Azqur kəndində məşhur müəllim Məhəmməd Əmin Hafiz Şeyxzadənin ailəsində anadan olub. O, ibtidai təhsilini bacısı Səidə ilə birlikdə atasından alıb. Sonra Nuxa şəhərində atasının açdığı məktəbdə qızlara dərs keçməyə başlayır. Bu fəaliyyəti onun təhsil sahəsində ilk addımı hesab etmək olar. Şəfiqə Əfəndizadə müəllim kimi rəsmi fəaliyyətə isə Hacı Zeynalabdin Tağıyev tərəfindən qızlar üçün təsis edilmiş rus-müsəlman məktəbində 1901-ci ildə başlayıb.
Məktəbin açılışı şəhər əhalisinin fanatik hissəsi tərəfindən birmənalı qarşılanmadı. Yalnız burada təhsil alan qızlar deyil, həm də müəllimlər də təhlükələr və təhqirlər qarşısında qaldı. Şəfiqə Əfəndizadə öz "Xatirələr"ində aşağıdakı səhnəni təsvir edir: «Fasilə zamanı şagirdlər dəhlizə çıxmışdı, həmin vaxt Kommunist (o zamankı Nikolayevsk) küçəsinin aşağısında böyük bir izdiham peyda oldu. İzdiham yaxınlaşdıqca zəncirvari yayılan səs-küy böyüdü, qulaqları batırmağa başladı. Şagirdləri həmin an saxlamaq mümkün olmadı. Onların hamısı istər-istəməz məktəb zalının pəncərələrinə qaçdı. Küçə insanlarla dolu idi. İzdiham mərkəzlə irəliləyirdi, onları izləyən şəhər sakinləri səki ilə gəlirdi… Qızların onları pəncərədən izləməsi bu fanatiklərin bəzilərinə təsir edirdi… Hansısa bir qızın başı pəncərədən görünən zaman onu daşa tuturdular, söyüşlər yağdırırdılar. Hər şey bir-birinə qarışmışdı - sınan pəncərələrdən düşən şüşə səsləri, qızlara qarşı söyüşlər, «Ya Hüseyn! Ya Hüseyn!» bağırtıları…
Bununla kifayətlənməyən gənc adamlar məktəbin qapılarına tərəf qaçdılar, ayaq zərbələri ilə qapıları qırmağa çalışırdılar. O dövrdə məktəbimizin qapıçısı 40-50 yaşlı bir tatar idi. Küçədəki hay-küyü görən kimi o, tez bir şəkildə qapıları bağladı... Müəllimlərin qorxudan rəngi saralmışdı, titrəyirdilər, şagirdlər ağlayırdılar, var gücləri ilə qışqırırdılar. Həmin məqam baş verənlər haqqında haradansa eşitmiş Hacı bir mələk kimi yardıma gəlib çıxdı, çətin də olsa, şagirdləri sakitləşdirə bildi…
Bu, bir- iki dəfə yox, dəfələrlə təkrarlandı. Buna görə qızlar aylarla astanadan kənara çıxa bilmədilər, dustaq kimi yaşadılar...»
1907-ci ildə peşəcə müəllim olan Ələddin Əfəndizadə ilə ailə qurduqdan sonra Şəfiqə xanım ilk övladı Adilin doğulması ilə müvəqqəti olaraq işdən ayrılıb. İkinci oğlu Fuadın doğulmasından sonra o, 1909-cu ildə Bakı Məktəb Komissiyasının sədrinə müraciət edərək tatar (Azərbaycan) dili müəllimi kimi işə götürülməyi xahiş edib. Komissiyanın iclasında onun xahişi müzakirə olunub və Şəfiqə Əfəndizadənin 1-ci rus-tatar qız məktəbinə Azərbaycan dili müəllimi təyin olunması qərara alınıb. 1911-ci ildə Şəfiqə xanımın xahişi ilə onu 2-ci rus-tatar qız məktəbinə keçiriblər və 1918-ci ilə qədər orada işləyib, həmin vaxt məktəbin müdiri Sara xanım Vəzirova olub.
Jurnalist
1918-ci ildə baş vermiş mart hadisələri Bakının sakinlərini sarsıtdı. Bəziləri ailələrini İrana, Türkiyəyə, Rusiyaya apardılar, xaricə gedərək vəziyyətin yaxşılaşacağını gözlədilər. Şəfiqə xanımın ailəsi avqust qədər Bakıdakı çətin vəziyyətə bir təhər dözdü. Amma avqustun sonunda onlar şəhəri tərk etmək qərarına gəldilər və vətənlərinə - Axısqaya getdilər. Lakin orada vəziyyət daha da çətin çıxdı, oradan da İstanbula yola düşdülər. Yalnız 1919-cu ilin aprelində qayıtmağa qərar verdilər.
Bu səfər zamanı Şəfiqə xanım ailəsinin iki üzvünü itirdi. Bu barədə o, Bakı şəhər idarəsinin Məktəb Komissiyasının sədrinə ünvanladığı 22 aprel 1919-cu il tarixli məktubunda yazırdı: ".. Bir həftə sonra, Axalsıq qəzasında yerləşən doğma kəndimiz Azqura çatdıq. Burada adını artıq yuxarıda qeyd etdiyim ərim, Ticarət məktəbinin müəllimi vəbadan vəfat etdi. İki ay Azqurda yaşadıqdan sonra burada başlamış iğtişaşlara görə biz İstanbula yola düşdük, orda mənim kiçik bacım Səidə xanım vəfat etdi, o da bir müəllim idi".
Bu məktubunda Şəfiqə xanım ona iş verilməsini xahiş edir. Ancaq onun bu xahişinə müsbət və ya mənfi cavab verilməsi ilə bağlı sənəd yoxdur. Ş.Əfəndizadə həm də ilk azərbaycanlı qadın jurnalist sayılır. Onun ilk qələm sınağı 16 aprel 1903-cü ildə "Şərqi-rus" qəzetinin yeddinci sayında dərc olunmuş "Maarifpərvər hörmətli Məhəmməd ağa Şahtaxtinskiyə" başlıqlı məqalə olub. Daha sonra onun məqalələri "Həyat", "İrşad", "Açıq söz", "Azərbaycan ", "Dəbistan", "Dirilik", "Məktəb" kimi qəzet və jurnallarda çap olunub. Bu məqalələrdə Şəfiqə xanım ictimai-siyasi həyatın ən mühüm hadisələrinə - qadınlar arasında savadsızlıq və millətin gələcəyində bununla bağlı yaranan müxtəlif fəlakətlər, qaçqın problemi, uşaqların tərbiyəsi və təhsili və s.-ə toxunub. Bu problemlərin sadəcə təsviri ilə məhdudlaşmayan Şəfiqə xanım onların aradan qaldırılması yollarını axtarıb, dövrün qabaqcıl insanlarını həmrəyliyə və qarşılıqlı yardıma çağırıb.
Ş.Əfəndizadənin qadınların acınacaqlı vəziyyətinə həsr olunmuş məqalələri müəllifin öz həyatını çətinləşdirirdi. Bir dəfə yazdığı məqalələrdən birində hansısa bir ailənin problemləri barədə yazıbmış. Təsadüfən şərti verilmiş xəyali adlar hansısa real ailənin adları ilə üst-üstə düşübmüş. Ailə başçısı məktəbə gedərək dəhşətli səs-küy qaldırıb. Bir müddətdən sonra kimsə Şəfiqə xanımın həyat yoldaşına bir xəbərdarlıq məktubu yazıb: "Belə görünür, sən yoldaşını idarə edə bilmirsən. Amma bizdə bu, yaxşı alınır. Özünüzü ölmüş bilin". Bu hadisə Ş.Əfəndizadəni bir müddət məqalələri dayandırmağa məcbur edib. Bu barədə "Xatirələr"ində yazıb: "Bundan sonra bir neçə il səssiz qaldım, qəzetlərdə heç bir şey yazmadım".
Xeyriyyəçi
Şəfiqə xanım həm də xeyriyyəçilik fəaliyyəti ilə məşğul olub. Məlum olduğu kimi, Birinci Dünya müharibəsi zamanı, daha dəqiqi 1914-cü ilin dekabrında rus və erməni silahlı dəstələri Anadoluda - Qars, Ərzurum və Ərdahanda türk kəndlərinə hücum etməyə başladılar. Onların gerçəkləşdirdiyi soyqırımı nəticəsində yüzlərlə ailə başsız qaldı, minlərlə uşaq yetim oldu və evlərini itirdi. Vəhşiliklərdən və zülmdən qaçanlar Azərbaycana - qan, dil və iman qardaşlarına üz tutdular.
Azərbaycanda qaçqınlara dəstək olmaq üçün güclü bir hərəkət başladı. Ziyalılar və zəngin insanlar ilə yanaşı, qadınlar da bu hərəkatda fəal iştirak edirdilər. Şəfiqə xanım yazır: "1914-cü ildə müharibə başladı. Şəhərimizdə "Nicat" xeyriyyə cəmiyyəti qaçqınlara kömək üçün şöbə açdı. Qadın qayğısı, qadın hərarəti anlayışına əsaslanaraq "Nicat" cəmiyyətinin şöbəsi kimi "Ünas" xeyriyyə cəmiyyəti açılmışdı. Bu cəmiyyətin sədri Liza xanım Muxtarova, onun müavini Rəhilə xanım Hacıbabayeva idi. Katibi mən idim... Cəmiyyətimiz güclü idi... Biz qəzetlərdə ianə sütunları dərc edirdik, xeyriyyə axşamları təşkil edirdik. "Mövlud" cəmiyyəti təşkil etdik, Novruz bayramı şərəfinə şənliklər keçirdik. Bu və digər tədbirlərlə böyük ianələr topladıq. Bununla, müharibədən əziyyət çəkmiş Sarıqamış ətrafına yardım əli uzatdıq".
Şəfiqə xanım özü də müxtəlif yerlərdə və müxtəlif tədbirlərdə cəmiyyətin işini təbliğ edib. Onun köməyi ilə qaçqınlara və müharibə qurbanlarına kömək etmək üçün çox vəsait yığılıb. Belə ki, «İqbal» qəzeti "İanələrin təfərrüatları" rubrikasında "Şəfiqə xanım Əfəndizadənin vasitəsilə Qarsdan olan zərərçəkmişlərə təkrar ianələr..."də bu ianələrin tam siyahısı ilə tanış olmaq mümkündür. Bir sıra məqalələrlə mətbuatda çıxan Ş.Əfəndizadə ictimaiyyətin diqqətini çoxsaylı müharibə qurbanlarının və qaçqınların üzərinə çəkməyə çalışmışdı.
İctimai xadim
Şəfiqə Əfəndizadə müxtəlif qurultaylarda iştirak edib. Bunlar Azərbaycan müəllimlərinin I qurultayı (1906), Bakıda Qafqaz müsəlmanlarının qurultayı (1917), Kazanda Ümumrusiya müsəlman qadınların qurultayı, eləcə də Moskvada müsəlmanların Ümumrusiya qurultayı olub. 1921-ci ildə o, Azərbaycan bitərəf qadınlarının I qurultayının iştirakçısı olub, həmçinin Moskvada Şərq qadınlarının qarşıdan gələn qurultayına nümayəndə seçilib.
Şübhəsiz ki, onların arasında ən maraqlısı Bakıda «İsmailiyyə» binasında keçirilən Qafqaz müsəlmanları qurultayı olub. Qurultayda Azərbaycan qadınlarının təmsilçisi kimi Şəfiqə xanım Əfəndizadə və Sara xanım Vəzirova seçilmişdi.
Üst balkonlardan şəhərin mütərəqqi qadınları da qurultayın işini izləyirdi. O gün qadınların çıxışı böyük bir həyəcan yaratdı. Söz keçmiş Bakı qazısı Mir Məhəmməd Kərim ağaya verilən zaman o, kürsüyə qalxdı və kişilərin qarşısında qadınların çıxış etməsinə öz mənfi münasibətini bildirdi. Onun sözləri maarifçilər arasında etirazlara səbəb oldu, onlar qazının çıxışını kəsdilər, bu isə öz növbəsində qazını dəstəkləyən gəncləri hirsləndirdi. Qadınları çətinliklə oradan çıxardılar.
Bu hadisədən sonra Bakıda qadınlara qarşı böyük bir kampaniya başlandı. Şəfiqə Əfəndizadə öz "Xatirələr"ində qurultay haqqında yazır: "Qadınlara azadlığı dəstəkləyən tələbələr qadın nümayəndələrin köməyinə qaçdılar, onları arxa qapıdan çıxardılar. Biz qadın nümayəndələr yalnız bir dəfə - 1917-ci ildə müsəlmanların həmin Ümumqafqaz qurultayında iştirak etmişik. Bundan sonra bizim iclaslara qatılmağımıza icazə verilmədi. Daha sonra küçələrdə müsəlman qadınların tuflilərini soyundurmağa başladılar. Hadisələr inkişaf etməyə başladı, vəziyyət pisləşdi, şəhərdə qalmaqal başlandı... Vəziyyət gərginləşməkdə davam edirdi... Şəhərin bütün mollaları qurultayın iradəsizliyinə və qazının çıxışının kəsilməsinə əsaslanaraq, Təzəpir məscidində toplandılar. Məscid ehramından çox çıxışlar edildi, çox nitqlər söylənildi. Şəriət, Quran haqqında danışdılar. Söhbət hətta Qafqaz müsəlmanlarının taleyi barədə qərar verməli və bütün problemləri həll etməli olan qurultayın işini iflic edə biləcək addımların atılmasına qədər uzandı. Bu xəbər xalq arasında sürətlə yayıldı. Xeyirxah insanlar bu məsələnin həlli üçün tələsdilər - bəziləri başlayan alovu söndürmək üçün mitinqlərə tələsdilər, bəziləri isə müftiliyi və şeyxülislamı məlumatlandırmağa getdilər, səhv etmirəmsə, yardım üçün Məhəmməd Yusif Cəfərova müraciət etdilər. Onlar məscidə getdilər, insanlara hər şeyi izah etdilər və mitinqi dağıtdılar. Düzdür, qadınlara bu hücumun, onların ayaqqabılarının çıxarılmasının, tufli geyinən qadınların ünvanına söyüşlərin vəziyyəti tədricən əvvəlki təcavüzkarlığını itirməyə başladı, lakin bu, kifayət qədər uzun müddət davam etdi."
Ş.Əfəndizadənin ölkənin təkcə ictimai deyil, həm də siyasi həyatında fəal iştirakı da Azərbaycan qadını üçün bir yenilik idi. Şamaxı Milli Komitəsinin xahişi ilə Şəfiqə xanım hətta 3 oktyabr 1917-ci ildə Şamaxı şəhərindəki bələdiyyə seçkilərində qadınlara rəhbərlik etmək üçün Bakı Milli Komitəsi tərəfindən bu şəhərə göndərilmişdi. Qadınların bu seçkilərdə iştirakını təşkil etməyin problemləri "Açıq söz" qəzetində onun yazdığı "Şamaxıda qadın seçkiləri" məqaləsində şərh olunmuşdu. 1918-ci ildə Ş.Əfəndizadə yeni təşkil olunmuş parlamentdə dəftərxana rəhbərinin köməkçisi vəzifəsinə təyin edilmişdi. Qeyd edək ki, dəftərxananın 70-dən çox işçisi arasında yalnız 6 qadın olub.
ADR-in süqutundan sonra Şəfiqə xanım mətbuatda publisist məqalələri ilə çıxış edib. 1923-cü ilin noyabrında Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Qadınlar şöbəsinin orqanı olan "Şərq qadını" adlı jurnal dərc olunmağa başladı. Jurnalın redaktoru Ayna Sultanova idi. Şəfiqə xanım jurnalın redaksiya heyətinə daxil edilmişdi və bədii şöbənin müdiri təyin olunmuşdu. 1924-cü ilin 1-ci sayında o, bu sözlərlə təqdim edilmişdi: "Şəfiqə xanım yalnız Azərbaycanda deyil, bütün İslam Şərqində tanınan ilk qadın redaktorlardan və müəllimlərdən biridir".
1920-ci illərdə Şəfiqə xanım həm də pedaqoji fəaliyyətini davam etdirib. Qızlar üçün ilk pedaqoji məktəbdə, Əli Bayramlı klubunda çalışıb. Partiya məktəbində də dərs keçib. 1930-cu ildə təqaüdə çıxdıqdan sonra məhsuldar tədris fəaliyyətindən ayrılıb. 1959-cu ildə Şəfiqə xanım Əfəndizadə dünyasını dəyişib. Bakı şəhəri Yasamal rayonundakı 13 saylı məktəb onun adını daşıyır.
Məqalə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Siyasi Sənədlər Arxivinin materialları əsasında hazırlanıb.

Shafiga Efendizadeh has devoted her life to the struggle for women's rights in the early 20th century and the education of girls
Author: PhD. Shahla ABDULLAYEVA
Shafiga Efendizadeh was the first female teacher of the Azerbaijani language in the South Caucasus and the first Azerbaijani journalist and publicist. As a teacher and a journalist, she has struggled since the beginning of the 20th century to strengthen the national consciousness of women, against their illiteracy, ignorance and the lack of rights.
Teacher
Shafiga Efendizadeh was born on March 19, 1883 in the Georgian region of Akhyska, in the village of Azgur of the Akhaltsikhe Uyezd in the family of the famous teacher Muhammed Amin Hafiz Sheikhzadeh.
Together with her sister, she received her primary education at home from her father. Then she began teaching girls at the school opened by her father in the city of Nukha. This was her first step as an educator. Shafiga Efendizadeh officially started teaching in 1901 in the Russian-Muslim school for girls established by Haji Zeynalabdin Taghiyev.
In fact, religious fanatics among the population did not welcome the opening of the school. Both the students and teachers received threats and were frequently insulted. Shafiga Efendizadeh described the following scene in her memoirs:
“During a break between classes, the students went out to the school corridor and saw a large crowd at the other of Kommunisticheskaya Street (the former Nikolayevskaya Street). As the crowd approached, we could hear the deafening roar of voices and chain sounds. It was impossible to keep students calm at that moment. All of them rushed to the windows of the school hall. The street was filled with people. The crowd was moving right in the middle of the street, while the people was watching them from the sidewalks... When some of these fanatics saw our girls watching them from the windows, they started throwing stones at them and swearing. It was a real mess - the clatter of glass falling from broken windows, curses and abuse of girls, the cries of ‘Ya Huseyn! Ya Huseyn!’ As if it was not enough, the young people rushed to the doors of the school trying to break them with their feet. Our gatekeeper was a Tatar man in his forties. When he saw the crowd in the street, he quickly locked the door... The teachers were frightened trembling, the students were screaming. Haji [Z. Taghiyev] himself came to the school as soon as he heard about the event and hardly managed to calm down the students... We have suffered the same experience repeatedly over time. The girls could not even leave the school for months, in fact living in custody...”
After marrying Alaaddin Efendizadeh, also a teacher, in 1907, and the birth of their first child, Adil, Shafiga-khanim temporarily left her job. Shortly after the birth of her second son, Fuad, in 1909, she appealed to the chairman of the Baku School Committee with a request to accept her as a teacher of the Tatar (Azerbaijani) language. The commission reviewed the request and decided to appoint Efendizadeh as a teacher of the Azerbaijani language at the first Russian-Tatar women's school. In 1911, Shafiga-khanim was transferred at her own request to the second Russian-Tatar women's school headed by Sara-khanim Vezirova, where she has worked until 1918.
Journalist
The events of March 1918 shocked the residents of Baku. Some moved with their families to Iran, Turkey, and Russia in hopes to return to Baku as soon as the situation improves. Until August, Shafiga-khanim's family has somehow coped with the difficult situation in Baku. But at the end of August they decided to leave for her homeland, Akhyska. Since the situation there was even more complicated, the family headed to Istanbul and decided to return only in April 1919.
Shafiga-khanim lost two members of her family during this trip. She writes about her loss in her letter from April 22, 1919 addressed to the chairman of the Baku School Commission: “... A week later, we reached my native village of Azgur in Akhaltsikhe, where my husband, the teacher of the Trade School, died of cholera. Because of the disturbances that started in Azgur two months later, we had to leave for Constantinople (Istanbul, R+), where my young sister Saida-khanim, who was also a teacher, died.”
Shafiga-khanim also asked for a job in this letter. However, there is no documentary evidence indicating a positive or negative response to her request.
Sh. Efendizadeh was also the first Azerbaijani woman journalist. Her first breakthrough article was To the Most Revered Muhammed-Agha Shakhtakhtinsky, the Illuminator, which was printed in the seventh issue of the newspaper Şərqi-Rus dated April 16, 1903. Her articles were later published in such newspapers and magazines as Həyat, İrshad, Açıq Söz, Azərbaycan, Dəbistan, Dirilik, Məktəb.
In her articles Shafiga-khanim touched on the most significant issues in the social and political life of her time: illiteracy among women, the refugee problem, the upbringing and education of children, etc. But instead of limiting herself to a simple description of these problems, Shafiga-khanim has always sought ways to eliminate them calling for solidarity and mutual assistance.
The articles of Sh. Efendizadeh complicated her own life. Once in one of the articles she told about the problems in a certain family. Incidentally, the fictitious names of the characters described in the article coincided with the names of a real family. The head of this family went to the school and made a terrible noise. After a while, someone wrote a threatening letter to Shafiga-khanim’s husband: “I think you cannot take down your wife. But we are good at it. You are dead.” This incident has forced Efendizadeh refrain from publishing for some time. This is what she wrote about it in her memoirs: “After that, I kept silence for several years not writing anything in the newspapers.”
Philantropist
Shafiga-khanim was also engaged in charity. During the First World War, or rather in late December 1914, the armed groups of Russians and Armenians began attacking the villages of Turks in Kars, Erzurum and Ardahan. As a result, hundreds of families were left without breadwinners; thousands of children became orphans, and lost their homes. Those who have escaped from the atrocities were trying to move to Azerbaijan - to their brothers by blood, language, and faith.
A powerful movement emerged in Azerbaijan to support the refugees. Women also took an active part in it along with the intelligentsia and wealthy people. Shafiga-khanim writes: “The war began in 1914. The Nicat charitable society opened its branches in our city to support the refugees. Understanding the need for women's care and warmth, Ünas charitable society was opened as one of the branches of Nicat. The chairwoman of this society was Liza-khanim Mukhtarova and her deputy was Rahila-khanim Hajibabayeva. I was a secretary... Our society was strong... We used to publish columns in newspapers asking for donations and held charity evenings. We organized the Mövludsociety and would regularly held the Novruz festivities. Thanks to these and other events, we have collected large donations. Thus, we have extended our helping hand to the outskirts of Sarigamish (in Anatolia, R+), who suffered from the war.”
Shafig-khanim has promoted the work of the society holding various events at different places. She has managed to raise considerable funds to assist refugees and the victims of war. One can find a detailed list of these donations on the pages of the Igbal newspaper: “[This is the] second batch of donations collected through Shafiga-khanim Efendizadeh to the victims of Kars...”. Through a number of her articles in various newspapers, Efendizadeh has tried to draw public attention to the numerous refugees and the victims of the war.
Public figure
Shafiga Efendizadeh took part in various congresses including the First Congress of Azerbaijani Teachers (1906), the Congress of Muslims of Transcaucasia in Baku (1917), the All-Russian Congress of Muslim Women in Kazan, and the All-Russian Congress of Muslims in Moscow. In 1921, she became a participant of the First Congress of non-partisan women of Azerbaijan, where she was elected a delegate of the forthcoming congress of Oriental women in Moscow.
Undoubtedly, the most interesting among them was the Congress of Muslims of Transcaucasia held at the Ismailliya building in Baku. Shafiga-khanim Efendizadeh and Sara-khanim Vezirova were elected the representatives of Azerbaijani women at the congress.
The progressive women of the city followed the work of the congress from the balconies. On that day, the women's speeches caused a great stir. When the floor was given to the former qadi (a justice under the Islamic law, R+) of Baku, Mir Muhammad Kerim-agha, he expressed his negative attitude towards the women who took the floor before the men. His words provoked a protest among the intelligentsia, who interrupted the speech of the qadi, which, in turn, angered the young people supporting him. Women hardly managed to get out of the building.
A big campaign against women began in Baku after this event. According to Efendizadeh’s memoirs: “Students supporting women's freedom rushed to help the women delegates of the congress and took them outside through a backdoor. That was the only time we, the women delegates, took part in the general congress of Caucasian Muslims held in 1917. We were barred from attending the meetings afterwards. Later in the streets, Muslim women were forced to take off their shoes. The situation was worsening in the city...”
Referring to the passivity of the congress and the fact that qadi’s speech was interrupted, they gathered all mullahs of the city in the Tezepir mosque. There were many speeches about the Sharia, about the Quran. Matters have reached the point when the mullahs could adopt decisions that could paralyze the work of the All-Islamic congress, which had to decide the fate of the Muslims of the Caucasus and settle all the issues. This news spread rapidly among the people. Some strong-minded people hastened to settle the issue on location, while the rest went to inform the mufti and Sheikh-ul-Islam, if I am not mistaken, Muhammed Yusif Jafarov, asking for help. They went to the mosque, explained everything to the people and dispersed the rally. Although after this attack on women and the removal of their shoes the cases of women abuse have become less aggressive over time, everything went on for quite a long time.”
Efendizadeh's active participation in the political life of Azerbaijan was something new for ordinary Azerbaijani women. At the request of the Shamakhi National Committee, the Baku National Committee sent Shafiga-khanim to Shamakhi to guide women during the municipal elections held on October 3, 1917. She has later commented on the problems of organizing women's participation in these elections in the Açıq Söznewspaper.
In 1918, Efendizadeh was appointed as an assistant to the head of the office in a newly organized parliament. Incidentally, she was one of the six women employees of the administration staff consisting of 70 people.
In the years following the fall of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), Shafiga-khanim re-appeared in the press with her articles. The first issue of the Şərq qadını magazine, a publication of the Women's Department of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan, was published in November 1923 under the leadership of Ayna Sultanova, its first editor-in-chief. Shafiga-khanim was also included in the editorial board of the magazine, and was appointed the head of the department responsible for fiction literature. The first issue of the magazine described Shafiga-khanim as follows: “Shafiga-khanim is one of the first female editors and teachers recognized not only in Azerbaijan, but throughout the Islamic Orient.”
Shafiga-khanim continued teaching in the 1920s as well. She has worked in the first teachers’ school for girls, in the Ali-Bayramli Club. She has taught at a party school and left teaching only after retiring in 1930.
Shafiga-khanim Efendizadeh died in 1959. School number 13 in Yasamal district of Baku bears her name.
This text is based on contributions from the Archive of Political Documents under the Office of the President of the Republic of Azerbaijan