Əksər şərhçilər artıq indidən 2024-cü il haqda düşünməyə başlayıb
Rusiyanın hazırkı dövlət başçısı Vladimir Putin ölkədə keçirilən prezident seçkisində gözlənildiyi kimi, rəqiblərinə böyük üstünlüklə qalib gəlib. 76,6% səs toplamış Putin budəfəki rəqiblərini xeyli üstələməklə yanaşı, ötən 2 seçkidə göstərdiyi nəticələri də geridə qoyub.
Səsvermənin nəticələrinə əsasən ilk üçlüyə daxil olan RFKP-nin namizədi Pavel Qrudinin 11,77%, RLDP lideri Vladimir Jirinovski isə 5,65% səs yığıb. «Vətəndaş təşəbbüsü» partiyasının namizədi Kseniya Sobçak 1,68% səslə (1,24 milyon nəfər) 4-cü yeri tutub.
Dişsiz müxalifət
Seçkidə müxalifətin vahid namizədi yox idi. Korrupsiya ilə mübarizə fondunun təsisçisi və Rusiya müxalifətçilərinin rəhbəri Aleksey Navalnının prezidentliyə namizədliyi müttəhimliyi olduğu üçün qeydə alınmamışdı. Sobçak, yaxud «Yabloko»nun rəhbəri Qriqori Yavlinskinin isə bu rolun öhdəsindən gələ bilmədikləri ortada idi. Bundan başqa, Navalnı Sobçakı Kremlə işləməkdə günahlandırırdı. Onun fikrincə, Kseniya Sobçakın marafona qoşulmasında məqsəd etirazçı elektoratın parçalanması olub. Bundan başqa, Navalnı prosesdə nə cürsə iştirak etmək üçün seçkilərin boykot olunması ilə bağlı kampaniyaya başlamışdı. Amma onun istəyinə nail olduğunu söyləmək mümkün deyil. Seçkidə seçici fəallığı 67,54% olub. Bu, 2012-ci ilin göstəricisindən 2% artıqdır. Başqa sözlə, son seçkiyə 73,63 milyon insan qatılıb.
Putin seçkinin səhəri gün rəqiblərilə 2 saat davam edən görüş keçirib və indi onların bundan sonra hansı siyasi rolu oynayacaqları maraqlıdır. Ehtimal olunur ki, hökumətdə Qrudininə hansısa vəzifə verilə bilər. Halbuki o, 1992-ci ildən bu yana kommunistlərin ən pis nəticəsinə imza atıb.
Sobçak, yəqin ki, siyasi karyerasını inkişaf etdirməklə məşğul olacaq. Sözün bütün mənalarında rüsvayçı Jirinovskiyə gəlincə, o, seçkidən dərhal sonra kifayət qədər ciddi ittihamlarla qarşı-qarşıya qalıb. «Nastoəhee vremə» nəşrinin jurnalisti Renat Davletqildeyev RLDP liderini ona «seksual xarakterli sataşmaqda» günahlandırıb. Jurnalist bunu Dövlət Dumasının deputatı Leonid Slutski ətrafında baş qaldırmış qalmaqal fonunda açıqlamaq qərarına gəlib. Qeyd edək ki, bir neçə xanım jurnalist Slutskiyə qarşı da eyni ittihamla çıxış edib. Yeri gəlmişkən, sosial şəbəkələrdə hakimiyyətdə təmsil olunan və ya iri bizneslə məşğul olan bir sıra digər şəxslərlə bağlı da bənzər müzakirələr gedir. Amma, əlbəttə ki, bunun istefa və ya siyasi karyeranın sonu ilə nəticələnib-nəticələnməyəcəyini demək çətindir.
Qələbəyə görə Londona təşəkkür düşür?
İstənilən halda, bütün bunlar Putindən yan keçir. Rusiya KİV-i, həmçinin ölkənin sosial şəbəkə istifadəçilərinin əksəriyyəti Putinin alternativsizliyinə və uğurlu siyasətçi olduğuna şübhə etmir. Ölkə Vladimir Putinin 2 prezidentlik müddətində tələb olunan sabitliyə nail olub - istər siyasi, istərsə də iqtisadi. Lakin son illərdə ölkə iqtisadiyyatı yenidən problemlərlə üzləşib və bu, özünü daha çox artım tempinin son dərəcə azalmasında göstərir. Rusiyada yoxsulluğu aradan qaldırmaq da mümkün olmayıb - 2016-cı ilə olan vəziyyətə görə, təxminən, 20 milyon Rusiya vətəndaşı yoxsulluq həddində yaşayır.
Amma Putin özünə inanır. «Biz uğur qazanmağa məhkumuq. Rusiya naminə birlikdə miqyaslı işlərə girişməliyik», - deyə o, martın 18-də Moskvaya Manej meydanından ünvanladığı müraciətində bildirib. Sonradan yeni-köhnə prezident «vətəndaşların ciddi fəallığının, məsuliyyətinin və birliyinin son dərəcə vacib olduğunu», buna «xüsusilə ciddi daxili və xarici siyasi çağırışların olduğu indiki şəraitdə» ehtiyac duyulduğunu söyləyib.
Kreml rəhbəri praktiki olaraq, seçkiqabağı kampaniya aparmayıb. Lakin ayrı-ayrı çıxışlarında diqqəti əhalinin real gəlirlərinin artmasına, yoxsulluq səviyyəsinin iki dəfə azaldılmasına, insanların ömrünün uzanmasına, şəhərlərdə yaşayış şəraiti və infrastrukturun yaxşılaşdırılmasına, biznes mühitinin inkişafına, səhiyyə və təhsilə maliyyənin artırılmasına yönəldəcəyi vədlərini verib. Bunun üçün «əl inkişaf» və səbir lazımdır. Çünki «inkişaf bir saatda gələ bilməz. Bu, uzunmüddətli və ciddi işin nəticəsi olacaq».
Bununla yanaşı, Rusiyada seçki bütün daxili çəkişmə və problemləri kölgədə qoymuş ciddi geosiyasi hadisələr fonunda baş tutub. Qərb Rusiyanı yeni sanksiyalarla hədələyir, Rusiya komandası Olimpiadaya buraxılmır, futbol üzrə Dünya Çempionatının boykot edilə biləcəyilə bağlı hədələr səsləndirilir, Britaniyanın Solsberi şəhərində Rusiya Baş Kəşfiyyat İdarəsinin (BKİ) sabiq polkovniki Sergey Skripalın zəhərlənməsilə bağlı qalmaqal isə getdikcə qızışır. Skripal məsələsi Rusiya-Britaniya münasibətlərini o qədər gərginləşdirib ki, bunu Moskva ilə Qərbin müasir qarşıdurmasının ən ciddi düyünü adlandırmaq olar.
Bununla yanaşı, qəribədir ki, əksər Rusiya və Qərb müşahidəçiləri bütün bunların Vladimir Putinin xeyrinə işlədiyini düşünür. Putinin seçki qərargahının mətbuat katibi Andrey Kondroşov deyib: «Böyük Britaniyaya təşəkkür düşür. Çünki o, bu dəfə də Rusiya mentalitetini nəzərə almadı. Bu dəfə də onlar bizim üçün səfərbərliyin vacib olduğu anda təzyiqlərə başladılar». Başqa sözlə, Qərbin Rusiyaya siyasi, iqtisadi və idman sahəsində sanksiyaları Putinin Rusiyanın yeni silahlarını nümayiş etdirməsi üçün əla fon yaradıb. Bu, faktiki olaraq, onun güclü rəhbər imicini daha da möhkəmləndirib. Rus xalqı dövlət və xalq kimi yaşamaq üçün məhz buna ehtiyacın olduğunu düşünür.
Bu versiyaya görə, ruslar faktiki olaraq, seçkiyə Putinə etimad referendumu kimi yanaşırdılar. Bu üzdən, hətta əvvəldən səsverməyə getməyi düşünməyənlər belə, prosesə qatılıb və səs verib. Bu mənada, əlbəttə ki, ortaya bir sual çıxır: baş verənləri Qərbin Rusiyada keçirilmiş seçkiyə müdaxiləsi kimi qiymətləndirmək olarmı? İndi Kseniya Sobçak da Hillari Klinton kimi ittihamlar səsləndirə bilərmi? Məlum olduğu kimi, xanım Klinton Amerikada keçirilmiş prezident seçkisində rəqibinin qələbəsinə Moskvanın kömək etdiyini düşünür.
Cavab, əlbəttə ki, yoxdur. Bir şey aydındır ki, «soyuq müharibə» havası getdikcə daha çox hiss olunmaqdadır. Qərb liderləri Vladimir Putini qələbə münasibətilə təbrik etməyə belə, tələsmirlər. Onu ilk təbrik edənlər arasında ÇXR sədri Si Cinpin və İran prezidenti Həsən Ruhaninin adlarını çəkmək olar. Sonda Putinə ABŞ prezidenti Donald Tramp da zəng edib. Kremlin məlumatına görə, dövlət başçıları silahlanma yarışının məhdudlaşdırılmasının vacibliyindən danışıb, beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə, iqtisadi, o cümlədən enerji sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri, həmçinin mümkün görüşləri haqda fikir mübadiləsi aparıblar. Lakin Trampın bu addımı Atlantikanın hər iki tərəfində kəskin tənqidə məruz qalıb. «The Washington Post» yazır ki, hətta Konqres Trampa yazılı müraciətində ona Rusiya prezidentini təbrik etməməsini məsləhət görübmüş. Ağ Ev rəhbərini tənqid edənlər bildirir ki, ABŞ prezidenti, ümumiyyətlə, rusiyalı həmkarının əməllərinə lazımi reaksiyanı göstərmir. Bəzilərinin fikrincə, bunun səbəbi Trampın seçki qərargahı ilə Rusiya hökuməti arasında vaxtilə əldə edilmiş razılaşmadır.
Odur ki, yaxın vaxtlarda iki ölkə lideri arasında görüş, çətin ki, baş tutsun. Çünki Trampın Vaşinqtondakı rəyi və Qərbin aparıcı KİV-nin əhvali-ruhiyyəsini nəzərə almaması çətin olacaq. Onlar isə Putin haqqında, həqiqətən də, son dərəcə pis danışır, xüsusilə Rusiya iqtisadiyyatındakı problemləri qabardaraq, bunu Kremlin «axill dabanı» adlandırır. Məsələn, «Time» jurnalında əmindirlər ki, «yaxın gələcəkdə nə Putini, nə də Rusiyanı yaxşı bir şey gözləmir». «Rusiyanın yeni reallıqlara uyğunlaşacağını, nəhayət, iqtisadiyyatını şaxələndirə biləcəyini göstərən heç bir əlamət yoxdur. Hətta bu gün Rusiya ixracının 80%-i bilavasitə neft-qaz sahəsini əhatə edir», - deyə Moskva Karnegi Mərkəzinin məlumatında bildirilir. Ekspertlərin fikrincə, zaman keçdikcə ölkədə hazırkı yaşayış səviyyəsini qoruyub saxlamaq daha da çətinləşəcək, dövlətin «top-tüfəngə və yağ-pendirə» pulu daha az olacaq. Ekspertlərin əksəriyyəti hesab edir ki, sanksiyalar və sərt büdcə siyasəti şəraitində Putin Rusiya iqtisadiyyatının inkişafına dair vədlərinə əməl edə bilməyəcək. Nəticədə, ölkə iqtisadiyyatında artım rekord sayılan minimum həddə qalacaq: cəmi 1,5%.
«Who is Mr. Putin?» sualı yenə aktual qalır
Ən maraqlısı isə əksər şərhçilərin artıq 2024-cü ildə keçiriləcək seçki haqda düşünməyə başlamasıdır. «Putinin yorulduğunu, istirahətə ehtiyac duyduğunu, dinc milyarder həyatı yaşamaq istədiyini düşünənlər yanılır. Putin yorğun görünmür. Hər şey onun üçün bu gün də son dərəcə maraqlıdır və o, hər şeyi detallarınadək öyrənir. Bu, onun həyat tərzidir. Əsl Putin budur. O, həyatını hakimiyyətsiz təsəvvür edə bilmir», - deyə «Time» yazır.
İsveçrənin «Tages-Anzeiger» nəşrisə yazır ki, Vladimir Putinin 2024-cü ildə prezidentlik müddətinin başa çatması ilə sakit şəkildə səhnədən çəkiləcəyi ehtimalı çox azdır. Həqiqətən də, bu, Konstitusiyanın Putinə icazə verdiyi son kadensiyadır. Bu üzdən hesab edirlər ki, sonda Putinin 2 yolu qalacaq - ya getmək, ya da Çin lideri Si Cinpinin bu yaxınlarda etdiyi kimi, Konstitusiya dəyişiklikləri. Digər mümkün variant kimi, hakimiyyətin prezident kürsüsündə əyləşmədən əldə saxlamaqdır. Bunun üçün, məsələn, dövlətüstü orqanın yaradılması və ona dəyişməz rəhbərin seçilməsi mümkündür. Yaxud Putin Boris Yeltsinin 1999-cu il dekabrın 31-də atdığı addımı təkrarlaya bilər - gizli şəkildə varis hazırlayaraq, siyasətdən getmək.
Bütün bunlar, əlbəttə ki, Rusiya prezidentinin obrazına müəyyən mistiklik qazandırır. Maraqlıdır ki, onun özü də bu imicin qalması üçün əlindən gələni edir - yarımçılpaq şəkildə at çapır, buzlu göldə üzür, Qara dənizin dibində amfora tapır, Sibirdə durna qatarı ilə uçur və s. Vətəndaşlar və jurnalistlərlə tez-tez söhbətləşən Putin, bununla yanaşı, özü haqda çox az məlumat verir. Nə qədər paradoksal olsa da, illər keçməsinə rəğmən, hakimiyyətdə heç kəs bir suala dəqiq cavab verə bilmir: Who is Mr. Putin? Google axtarış sistemində də Putinlə bağlı ən populyar sualların son dərəcə qəribə mövzularda olması səbəbsiz deyil: «Vladimir Putin… evlidirmi?», «Putinin son dərəcə zəngin olduğu haqda deyilənlər doğrudurmu?» və hətta «Putinin… öldüyü haqda xəbər doğrudurmu?»

ШЕСТЬ НОВЫХ ЛЕТ С ПУТИНЫМ
Как и ожидалось, с огромным отрывом от других кандидатов действующий глава государства Владимир Путин победил на президентских выборах в России. Набрав 76,6% голосов, он превзошел результат, полученный им в прошлые два раза, и оставил далеко позади всех своих конкурентов. Вошедшие в первую тройку лидеров кандидат от КПРФ Павел Грудинин получил 11,77% голосов, а лидер ЛДПР Владимир Жириновский - 5,65%. Кандидат от партии "Гражданская инициатива" Ксения Собчак стала четвертой с 1,68% голосов (1,24 млн. человек).
Беззубая оппозиция
Единого кандидата от оппозиции на выборах не было. Основатель Фонда борьбы с коррупцией и главный российский оппозиционер Алексей Навальный не был зарегистрирован кандидатом из-за непогашенной судимости, а Собчак или глава "Яблока" Григорий Явлинский с такой ролью заведомо не справлялись. Более того, Навальный обвинил Собчак в том, что она работает на Кремль, дабы отвлечь на себя голоса протестного электората. Чтобы сделать хоть что-то, Навальный объявил кампанию по бойкоту выборов, но эта акция явно не удалась. Явка избирателей составила 67,54%, что на 2% выше, чем во время выборов 2012 года, то есть на участки для голосования пришли 73,63 млн. человек. Путин на следующий день после выборов провел двухчасовую встречу со своими соперниками, и теперь интересно, какую политическую роль они будут играть дальше. Предполагается, какой-то пост в правительстве может получить Грудинин, хотя он показал наихудший результат Коммунистической партии с 1992 года. Вполне вероятно, что политическая карьера Собчак будет развиваться и дальше, а вот в адрес эпатажного во всех смыслах Жириновского сразу после выборов прозвучали довольно серьезные обвинения. Журналист издания "Настоящее время" Ренат Давлетгильдеев заявил, что лидер ЛДПР его домогался. Эту историю журналист якобы решил рассказать на фоне скандала вокруг депутата Госдумы Леонида Слуцкого, которого несколько журналисток также обвинили в домогательствах. В соцсетях, кстати, началось обсуждение "поведения" и других людей во власти и крупном бизнесе. Может ли это привести к отставкам и закату политической карьеры, сказать пока сложно.
Спасибо Лондону за победу?
В любом случае, все эти разбирательства идут мимо Путина, в безальтернативности и успешности которого в российских СМИ, и большей частью даже в российских соцсетях, никто не сомневается. Россия в течение обоих путинских президентских сроков смогла обрести необходимую стабильность - как политическую, так и экономическую. Однако в последние годы экономика страны снова столкнулась с проблемами, проявившимися в крайне низких темпах роста. Не удалось искоренить бедность - по состоянию на 2016 год около 20 млн. граждан России жили за чертой бедности.
Но Путин верит в себя. "Мы обречены на успех. Да? Вместе возьмемся за большую масштабную работу во имя России", - обратился он вечером 18 марта к собравшимся на Манежной площади в Москве. Позже новый старый президент заявил, что "мощная гражданская активность, ответственность, консолидация чрезвычайно важны", "особенно в нынешних условиях, в ситуации непростых внутренних и внешних вызовов". Глава Кремля практически не вел предвыборную кампанию, но в разных своих выступлениях обещал сосредоточиться на тех же росте реальных доходов населения, снижении вдвое уровня бедности, повышении продолжительности жизни и роста рождаемости, улучшении жилищных условий и инфраструктуры городов, улучшении бизнес-климата, повышении финансирования здравоохранения и образования. Для этого требуются "настоящий прорыв" и терпение, так как "улучшения не придут в одночасье, а станут результатом долгой и тщательной работы".
Между тем выборы в России прошли на серьезном геополитическом фоне, затмившем собой все внутренние дрязги и проблемы. Таким "бэкграундом" стали обещание новых санкций со стороны Запада, ситуация с Олимпиадой, куда российская команда вообще не была допущена, угроза бойкота грядущего чемпионата мира по футболу и, особенно, отравление в британском Солсбери экс-полковника ГРУ Сергея Скрипаля. Дело Скрипаля не только отбросило назад российско-британские отношения, но и постепенно разрастается, пожалуй, в самый серьезный виток современного противостояния Москвы и Запада.
При этом удивительно, что многие российские и западные наблюдатели уверены в пользе, которую из всех этих событий извлек Владимир Путин. Пресс-секретарь штаба Владимира Путина Андрей Кондрашов так и сказал: "Надо сказать спасибо Великобритании, потому что в очередной раз не просчитали российский менталитет. В очередной раз на нас стали оказывать давление ровно в тот момент, когда нам нужно было мобилизоваться". То есть западные санкции в политике, экономике и спорте стали просто блестящим контекстуальным фоном для презентации Путиным новых оружейных разработок РФ и фактически послужили еще большему укреплению его имиджа сильного правителя, в котором, исходя из такой логики, российский народ нуждается, чтобы выжить как нация и государство. По этой версии россияне фактически восприняли выборы как референдум доверия Путину, и даже те, кто не собирался на выборы, все-таки пришли и проголосовали. В связи с этим, конечно, возникает вопрос, можно ли это считать вмешательством в российские выборы со стороны Запада и может ли Ксения Собчак сейчас выдвигать такие же обвинения, как Хиллари Клинтон, которая считает, что Москва помогла ее оппоненту на выборах американского президента?
Ответа, конечно, нет. Ясно одно - дыхание холодной войны все явственнее. Западные лидеры с поздравлениями в адрес Владимира Путина не спешили. Одними из первых его поздравили председатель КНР Си Цзиньпин и президент Ирана Хасан Рухани. Все-таки позвонил Путину и президент США Дональд Трамп. По данным Кремля, президенты обсудили важность ограничения гонки вооружений, борьбу с международным терроризмом, перспективы экономического сотрудничества, в том числе в сфере энергетики, а также свою возможную встречу. Однако Трамп поздравлениями в адрес российского коллеги навлек на себя нешуточную критику по обе стороны Атлантики, тем более, что, как сообщила The Washington Post, в письменных рекомендациях Конгресса Трампу настоятельно рекомендовалось не поздравлять российского лидера. По мнению критиков главы Белого дома, американский лидер вообще не выдает подобающей реакции на действия своего российского коллеги. Некоторые считают, что так происходит именно из-за сговора между предвыборным штабом Трампа и российским правительством. Так что в ближайшее время встреча вряд ли состоится, потому что нынешнему президенту США будет трудно пойти против мейнстримовского мнения в Вашингтоне и того настроения, которое задают ведущие западные СМИ.
Они действительно очень нелестно высказываются о Путине и особенно подчеркивают проблемы в российской экономике, называя их ахиллесовой пятой кремлевской власти. Например, журнал Time уверен, что "в ближайшем будущем ни Путину, ни России не светит ничего хорошего". "Сейчас нет никаких признаков того, что Россия сможет адаптироваться к этой новой реальности, наконец диверсифицировав свою экономику. Даже сегодня 80% российского экспорта непосредственным образом связаны с нефтью и газом, как сообщает Московский центр Карнеги. Со временем поддерживать нынешний уровень жизни станет еще сложнее, а у государства будет оставаться все меньше средств на "пушки и масло", считает издание. Многие эксперты уверены, что в условиях санкций и жесткой бюджетной политики у Путина получится реализовать далеко не все его обещания и экономический рост РФ так и останется рекордно низким: всего 1,5%.
Так все же Who is Mr. Putin?
Но самое поразительное, что большинство комментаторов уже думают о том, что будет на выборах в 2024 году. "Люди заблуждаются, думая, что Путин устал, ему нужен отдых и что он хочет вести спокойную жизнь миллиардера. Путин совершенно далек от усталости. Ему до сих пор всё интересно, он досконально всё изучает. Это его стиль жизни, это - настоящий Путин. Он не может представить жизнь без власти", - уверены журналисты Time. "То, что Владимир Путин после окончания своего президентского срока в 2024 году уйдет просто так, маловероятно", - считает швейцарское издание Tages-Anzeiger. И далее в этом же духе. Действительно, нынешняя каденция - последняя, разрешенная Путину Конституцией. Поэтому считается, что дальше у него два пути - мирно уйти или переписать Конституцию, как это недавно сделал китайский лидер Си Цзиньпин. Другой наиболее приемлемый вариант - разработать вариант сохранения власти, не оставаясь при этом президентом. Для этого, например, возможны создание надгосударственного органа и избрание его бессменным председателем. Или же Путин может поступить, как Ельцин   31 декабря 1999 года, - объявить, что уходит, тайно подготовив преемника.
Все это, конечно, придает образу российского президента некоторую мистичность. Примечательно, что он и сам вроде бы невзначай поддерживает этот властный и неуязвимый имидж - скачет на лошади с обнаженным торсом, устраивает заплыв в ледяном озере, поднимает амфору со дна Черного моря, летает со стаей журавлей в Сибири. Часто общается с журналистами и гражданами, но мало дает информации о самом себе. Парадоксально, но спустя столько лет у власти никто не даст точный ответ на вопрос: Who is Mr. Putin? Недаром самые популярные запросы о Путине в поисковике Google выглядят крайне странно: "Правда ли, что Владимир Путин... женат?", "Правда ли, что Путин сказочно богат?" и даже "Правда ли, что Путин… умер?"