Əksər şərhçilər artıq indidən 2024-cü il haqda düşünməyə başlayıb
Rusiyanın hazırkı dövlət başçısı Vladimir Putin ölkədə keçirilən prezident seçkisində gözlənildiyi kimi, rəqiblərinə böyük üstünlüklə qalib gəlib. 76,6% səs toplamış Putin budəfəki rəqiblərini xeyli üstələməklə yanaşı, ötən 2 seçkidə göstərdiyi nəticələri də geridə qoyub.
Səsvermənin nəticələrinə əsasən ilk üçlüyə daxil olan RFKP-nin namizədi Pavel Qrudinin 11,77%, RLDP lideri Vladimir Jirinovski isə 5,65% səs yığıb. «Vətəndaş təşəbbüsü» partiyasının namizədi Kseniya Sobçak 1,68% səslə (1,24 milyon nəfər) 4-cü yeri tutub.
Dişsiz müxalifət
Seçkidə müxalifətin vahid namizədi yox idi. Korrupsiya ilə mübarizə fondunun təsisçisi və Rusiya müxalifətçilərinin rəhbəri Aleksey Navalnının prezidentliyə namizədliyi müttəhimliyi olduğu üçün qeydə alınmamışdı. Sobçak, yaxud «Yabloko»nun rəhbəri Qriqori Yavlinskinin isə bu rolun öhdəsindən gələ bilmədikləri ortada idi. Bundan başqa, Navalnı Sobçakı Kremlə işləməkdə günahlandırırdı. Onun fikrincə, Kseniya Sobçakın marafona qoşulmasında məqsəd etirazçı elektoratın parçalanması olub. Bundan başqa, Navalnı prosesdə nə cürsə iştirak etmək üçün seçkilərin boykot olunması ilə bağlı kampaniyaya başlamışdı. Amma onun istəyinə nail olduğunu söyləmək mümkün deyil. Seçkidə seçici fəallığı 67,54% olub. Bu, 2012-ci ilin göstəricisindən 2% artıqdır. Başqa sözlə, son seçkiyə 73,63 milyon insan qatılıb.
Putin seçkinin səhəri gün rəqiblərilə 2 saat davam edən görüş keçirib və indi onların bundan sonra hansı siyasi rolu oynayacaqları maraqlıdır. Ehtimal olunur ki, hökumətdə Qrudininə hansısa vəzifə verilə bilər. Halbuki o, 1992-ci ildən bu yana kommunistlərin ən pis nəticəsinə imza atıb.
Sobçak, yəqin ki, siyasi karyerasını inkişaf etdirməklə məşğul olacaq. Sözün bütün mənalarında rüsvayçı Jirinovskiyə gəlincə, o, seçkidən dərhal sonra kifayət qədər ciddi ittihamlarla qarşı-qarşıya qalıb. «Nastoəhee vremə» nəşrinin jurnalisti Renat Davletqildeyev RLDP liderini ona «seksual xarakterli sataşmaqda» günahlandırıb. Jurnalist bunu Dövlət Dumasının deputatı Leonid Slutski ətrafında baş qaldırmış qalmaqal fonunda açıqlamaq qərarına gəlib. Qeyd edək ki, bir neçə xanım jurnalist Slutskiyə qarşı da eyni ittihamla çıxış edib. Yeri gəlmişkən, sosial şəbəkələrdə hakimiyyətdə təmsil olunan və ya iri bizneslə məşğul olan bir sıra digər şəxslərlə bağlı da bənzər müzakirələr gedir. Amma, əlbəttə ki, bunun istefa və ya siyasi karyeranın sonu ilə nəticələnib-nəticələnməyəcəyini demək çətindir.
Qələbəyə görə Londona təşəkkür düşür?
İstənilən halda, bütün bunlar Putindən yan keçir. Rusiya KİV-i, həmçinin ölkənin sosial şəbəkə istifadəçilərinin əksəriyyəti Putinin alternativsizliyinə və uğurlu siyasətçi olduğuna şübhə etmir. Ölkə Vladimir Putinin 2 prezidentlik müddətində tələb olunan sabitliyə nail olub - istər siyasi, istərsə də iqtisadi. Lakin son illərdə ölkə iqtisadiyyatı yenidən problemlərlə üzləşib və bu, özünü daha çox artım tempinin son dərəcə azalmasında göstərir. Rusiyada yoxsulluğu aradan qaldırmaq da mümkün olmayıb - 2016-cı ilə olan vəziyyətə görə, təxminən, 20 milyon Rusiya vətəndaşı yoxsulluq həddində yaşayır.
Amma Putin özünə inanır. «Biz uğur qazanmağa məhkumuq. Rusiya naminə birlikdə miqyaslı işlərə girişməliyik», - deyə o, martın 18-də Moskvaya Manej meydanından ünvanladığı müraciətində bildirib. Sonradan yeni-köhnə prezident «vətəndaşların ciddi fəallığının, məsuliyyətinin və birliyinin son dərəcə vacib olduğunu», buna «xüsusilə ciddi daxili və xarici siyasi çağırışların olduğu indiki şəraitdə» ehtiyac duyulduğunu söyləyib.
Kreml rəhbəri praktiki olaraq, seçkiqabağı kampaniya aparmayıb. Lakin ayrı-ayrı çıxışlarında diqqəti əhalinin real gəlirlərinin artmasına, yoxsulluq səviyyəsinin iki dəfə azaldılmasına, insanların ömrünün uzanmasına, şəhərlərdə yaşayış şəraiti və infrastrukturun yaxşılaşdırılmasına, biznes mühitinin inkişafına, səhiyyə və təhsilə maliyyənin artırılmasına yönəldəcəyi vədlərini verib. Bunun üçün «əl inkişaf» və səbir lazımdır. Çünki «inkişaf bir saatda gələ bilməz. Bu, uzunmüddətli və ciddi işin nəticəsi olacaq».
Bununla yanaşı, Rusiyada seçki bütün daxili çəkişmə və problemləri kölgədə qoymuş ciddi geosiyasi hadisələr fonunda baş tutub. Qərb Rusiyanı yeni sanksiyalarla hədələyir, Rusiya komandası Olimpiadaya buraxılmır, futbol üzrə Dünya Çempionatının boykot edilə biləcəyilə bağlı hədələr səsləndirilir, Britaniyanın Solsberi şəhərində Rusiya Baş Kəşfiyyat İdarəsinin (BKİ) sabiq polkovniki Sergey Skripalın zəhərlənməsilə bağlı qalmaqal isə getdikcə qızışır. Skripal məsələsi Rusiya-Britaniya münasibətlərini o qədər gərginləşdirib ki, bunu Moskva ilə Qərbin müasir qarşıdurmasının ən ciddi düyünü adlandırmaq olar.
Bununla yanaşı, qəribədir ki, əksər Rusiya və Qərb müşahidəçiləri bütün bunların Vladimir Putinin xeyrinə işlədiyini düşünür. Putinin seçki qərargahının mətbuat katibi Andrey Kondroşov deyib: «Böyük Britaniyaya təşəkkür düşür. Çünki o, bu dəfə də Rusiya mentalitetini nəzərə almadı. Bu dəfə də onlar bizim üçün səfərbərliyin vacib olduğu anda təzyiqlərə başladılar». Başqa sözlə, Qərbin Rusiyaya siyasi, iqtisadi və idman sahəsində sanksiyaları Putinin Rusiyanın yeni silahlarını nümayiş etdirməsi üçün əla fon yaradıb. Bu, faktiki olaraq, onun güclü rəhbər imicini daha da möhkəmləndirib. Rus xalqı dövlət və xalq kimi yaşamaq üçün məhz buna ehtiyacın olduğunu düşünür.
Bu versiyaya görə, ruslar faktiki olaraq, seçkiyə Putinə etimad referendumu kimi yanaşırdılar. Bu üzdən, hətta əvvəldən səsverməyə getməyi düşünməyənlər belə, prosesə qatılıb və səs verib. Bu mənada, əlbəttə ki, ortaya bir sual çıxır: baş verənləri Qərbin Rusiyada keçirilmiş seçkiyə müdaxiləsi kimi qiymətləndirmək olarmı? İndi Kseniya Sobçak da Hillari Klinton kimi ittihamlar səsləndirə bilərmi? Məlum olduğu kimi, xanım Klinton Amerikada keçirilmiş prezident seçkisində rəqibinin qələbəsinə Moskvanın kömək etdiyini düşünür.
Cavab, əlbəttə ki, yoxdur. Bir şey aydındır ki, «soyuq müharibə» havası getdikcə daha çox hiss olunmaqdadır. Qərb liderləri Vladimir Putini qələbə münasibətilə təbrik etməyə belə, tələsmirlər. Onu ilk təbrik edənlər arasında ÇXR sədri Si Cinpin və İran prezidenti Həsən Ruhaninin adlarını çəkmək olar. Sonda Putinə ABŞ prezidenti Donald Tramp da zəng edib. Kremlin məlumatına görə, dövlət başçıları silahlanma yarışının məhdudlaşdırılmasının vacibliyindən danışıb, beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə, iqtisadi, o cümlədən enerji sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri, həmçinin mümkün görüşləri haqda fikir mübadiləsi aparıblar. Lakin Trampın bu addımı Atlantikanın hər iki tərəfində kəskin tənqidə məruz qalıb. «The Washington Post» yazır ki, hətta Konqres Trampa yazılı müraciətində ona Rusiya prezidentini təbrik etməməsini məsləhət görübmüş. Ağ Ev rəhbərini tənqid edənlər bildirir ki, ABŞ prezidenti, ümumiyyətlə, rusiyalı həmkarının əməllərinə lazımi reaksiyanı göstərmir. Bəzilərinin fikrincə, bunun səbəbi Trampın seçki qərargahı ilə Rusiya hökuməti arasında vaxtilə əldə edilmiş razılaşmadır.
Odur ki, yaxın vaxtlarda iki ölkə lideri arasında görüş, çətin ki, baş tutsun. Çünki Trampın Vaşinqtondakı rəyi və Qərbin aparıcı KİV-nin əhvali-ruhiyyəsini nəzərə almaması çətin olacaq. Onlar isə Putin haqqında, həqiqətən də, son dərəcə pis danışır, xüsusilə Rusiya iqtisadiyyatındakı problemləri qabardaraq, bunu Kremlin «axill dabanı» adlandırır. Məsələn, «Time» jurnalında əmindirlər ki, «yaxın gələcəkdə nə Putini, nə də Rusiyanı yaxşı bir şey gözləmir». «Rusiyanın yeni reallıqlara uyğunlaşacağını, nəhayət, iqtisadiyyatını şaxələndirə biləcəyini göstərən heç bir əlamət yoxdur. Hətta bu gün Rusiya ixracının 80%-i bilavasitə neft-qaz sahəsini əhatə edir», - deyə Moskva Karnegi Mərkəzinin məlumatında bildirilir. Ekspertlərin fikrincə, zaman keçdikcə ölkədə hazırkı yaşayış səviyyəsini qoruyub saxlamaq daha da çətinləşəcək, dövlətin «top-tüfəngə və yağ-pendirə» pulu daha az olacaq. Ekspertlərin əksəriyyəti hesab edir ki, sanksiyalar və sərt büdcə siyasəti şəraitində Putin Rusiya iqtisadiyyatının inkişafına dair vədlərinə əməl edə bilməyəcək. Nəticədə, ölkə iqtisadiyyatında artım rekord sayılan minimum həddə qalacaq: cəmi 1,5%.
«Who is Mr. Putin?» sualı yenə aktual qalır
Ən maraqlısı isə əksər şərhçilərin artıq 2024-cü ildə keçiriləcək seçki haqda düşünməyə başlamasıdır. «Putinin yorulduğunu, istirahətə ehtiyac duyduğunu, dinc milyarder həyatı yaşamaq istədiyini düşünənlər yanılır. Putin yorğun görünmür. Hər şey onun üçün bu gün də son dərəcə maraqlıdır və o, hər şeyi detallarınadək öyrənir. Bu, onun həyat tərzidir. Əsl Putin budur. O, həyatını hakimiyyətsiz təsəvvür edə bilmir», - deyə «Time» yazır.
İsveçrənin «Tages-Anzeiger» nəşrisə yazır ki, Vladimir Putinin 2024-cü ildə prezidentlik müddətinin başa çatması ilə sakit şəkildə səhnədən çəkiləcəyi ehtimalı çox azdır. Həqiqətən də, bu, Konstitusiyanın Putinə icazə verdiyi son kadensiyadır. Bu üzdən hesab edirlər ki, sonda Putinin 2 yolu qalacaq - ya getmək, ya da Çin lideri Si Cinpinin bu yaxınlarda etdiyi kimi, Konstitusiya dəyişiklikləri. Digər mümkün variant kimi, hakimiyyətin prezident kürsüsündə əyləşmədən əldə saxlamaqdır. Bunun üçün, məsələn, dövlətüstü orqanın yaradılması və ona dəyişməz rəhbərin seçilməsi mümkündür. Yaxud Putin Boris Yeltsinin 1999-cu il dekabrın 31-də atdığı addımı təkrarlaya bilər - gizli şəkildə varis hazırlayaraq, siyasətdən getmək.
Bütün bunlar, əlbəttə ki, Rusiya prezidentinin obrazına müəyyən mistiklik qazandırır. Maraqlıdır ki, onun özü də bu imicin qalması üçün əlindən gələni edir - yarımçılpaq şəkildə at çapır, buzlu göldə üzür, Qara dənizin dibində amfora tapır, Sibirdə durna qatarı ilə uçur və s. Vətəndaşlar və jurnalistlərlə tez-tez söhbətləşən Putin, bununla yanaşı, özü haqda çox az məlumat verir. Nə qədər paradoksal olsa da, illər keçməsinə rəğmən, hakimiyyətdə heç kəs bir suala dəqiq cavab verə bilmir: Who is Mr. Putin? Google axtarış sistemində də Putinlə bağlı ən populyar sualların son dərəcə qəribə mövzularda olması səbəbsiz deyil: «Vladimir Putin… evlidirmi?», «Putinin son dərəcə zəngin olduğu haqda deyilənlər doğrudurmu?» və hətta «Putinin… öldüyü haqda xəbər doğrudurmu?»

SIX NEW YEARS WITH PUTIN
As expected, the incumbent president Vladimir Putin has won the election in Russia by a wide margin. With 76.6% of the votes cast, he has surpassed the result of the last two campaigns leaving his rivals far behind. The next two runners included a candidate from the Communist Party, Pavel Grudinin (11.77%), and the leader of the Liberal Democratic Party of Russia (LDPR), Vladimir Zhirinovsky (5.65%). Ksenia Sobchak of the Civil Initiative became the fourth with 1.68% of the votes (1.24 million people).
Feeble opposition
In fact, the opposition has not nominated a common candidate for the elections. The founder of the Anti-Corruption Fund and the key Russian oppositionist, Alexei Navalny, was not registered as a candidate because of his outstanding conviction, while Sobchak or the leader of Yabloko, Grigory Yavlinsky, obviously could not fit for that role. Navalny has accused Sobchak of working for the Kremlin in order to draw the votes of the protesting electorate and even announced a campaign to boycott the elections, to no avail though. The voter turnout was 67.54%, or 73.63 million people, which is 2% higher than during the 2012 elections.
The day after the election, Putin held a two-hour meeting with his rivals and it is interesting to guess their political roles from now on. Hypothetically, Grudinin can assume a post in the government, although he has demonstrated the worst result of the Communist Party since 1992. It is likely that Sobchak will succeed in promoting her political career further, while the scandalous candidate of all time, Vladimir Zhirinovsky, has faced serious accusations immediately after the election. Renat Davletgildeyev, a reporter with Current Time TV, accused the veteran LDPR leader of sexual harassment. He has allegedly decided to reveal this story amidst the scandal around the State Duma deputy Leonid Slutsky, who is also accused of harassment by several journalists. Incidentally, there is an ongoing discussion in the social networks about the “behaviour” of other figures in power and big business. However, it is still difficult to say if this can lead to resignations and the decline of their political career.
Thanks to London for the victory?
Either way, Mr. Putin is immune from all these events. No one in Russian media, and mostly even in Russian social networks is questioning his uncontested victory. During both presidential terms of Putin, Russia has managed to secure a necessary political and economic stability. However, the country's economy has again faced problems in recent years showing extremely low rates of growth. For instance, it was not possible to eradicate poverty - as of 2016, about 20 million Russian citizens are living below the poverty line.
But Putin believes in himself. “We are doomed to succeed. Yes? Together we will take on a large-scale work for the good of Russia,” addressed Putin the crowd of his supporters at the Manezh Square in Moscow on March 18. The new old president later said that “strong civic involvement, responsibility, and consolidation is extremely important”, “especially in the current situation of difficult internal and external challenges.” In fact, the head of the Kremlin has not held a pre-election campaign, albeit he has promised to focus on increasing the real income of the population, halving the level of poverty, increasing life expectancy and birth rate, improving the living conditions and infrastructure of cities, business climate, and education. This requires a “real breakthrough” and patience, as “improvements will not come overnight; rather, they will be a result of a lengthy and scrupulous work”.
Meanwhile, the elections in Russia were accompanied by serious geopolitical concerns, which have left all internal squabbling and problems far behind: a promise of a new sanctions package by the West, a denial of access to the Olympic Games for the Russian team, a threat of boycotting the upcoming World Cup, and especially, the poisoning of the former Russian military intelligence officer Sergei Skripal in Salisbury, UK. Not only has the case of Skripal spoiled the Russian-British relations but it also has been developing rapidly into the most serious confrontation ever between Moscow and the West.
It is surprising that many Russian and Western observers are confident of the benefits that Vladimir Putin has drawn from all these events. Putin's campaign spokesman, Andrei Kondrashov, said: “We must say thanks to Great Britain, for it has once again misjudged the Russian mentality. We were pressured exactly at the moment when we needed to mobilise”. In other words, Western sanctions in politics, economy, and sport have become just a brilliant contextual background for Putin's presentation of new Russian weapons and contributed to further strengthening his image of a strong ruler, which the Russian people need to survive as a nation and a state. According to this logic, Russians perceived the elections as a referendum of trust to Putin, and even those who did not intend to vote still came and voted. In this case, the following questions make sense: can one consider these events as an interference in Russian elections by the West? and can Ksenia Sobchak now put forward the same charges as did Hillary Clinton, who believes that Moscow helped her opponent during the American presidential elections?
There is no answer, of course. But we clearly feel the signs of a new Cold War. Western leaders have taken their time before they congratulated Vladimir Putin, while the Chinese President Xi Jinping and Iranian President Hassan Rouhani were among the first who did so. After all, President Donald Trump phoned Putin to congratulate him too. According to the Kremlin, the presidents discussed the importance of limiting the arms race, combating international terrorism, prospects for economic cooperation, including in the energy sector, as well as their possible meeting. However, Trump’s phone call provoked a serious criticism on both sides of the Atlantic. According to The Washington Post, the Congress has urged Trump in written not to congratulate the Russian leader. The critics of Mr. Trump believe that the American leader does not respond properly to the actions of his Russian counterpart because his campaign headquarters is still in cahoots with the Russian government. Therefore, a meeting between the both presidents hardly ever takes place in the near future, as it is difficult for Trump to swim against the mainstream opinion in Washington and the mood set by the leading Western media outlets.
Indeed, the Western media gives Putin quite a bashing by highlighting the problems in Russian economy, which it calls the ‘Achilles' heel of the Kremlin’. According to the Time magazine, “neither Putin nor Russia will benefit from anything good in the near future... There is no evidence that Russia will adjust to this new reality by finally diversifying its economy. Even today, about 80% of Russia’s exports are directly related to oil and gas, according to the Carnegie Centre in Moscow. It will slowly become harder for Russians to maintain their standard of living, and the state will have less money to spend on both guns and butter.”  Many experts are convinced that Putin will not be able to materialise all his promises and the economic growth of the Russian Federation will remain record low (only 1.5%) under the current sanctions and tight budgetary policy.
So, who is Mr. Putin?
But the most striking thing is that most commentators are already thinking about the results of elections in 2024. “There is a misconception that Putin is tired, needs rest and wants to live the life of a billionaire. But Putin is far from being tired. He is interested in everything and digs into every matter, paying attention to all the details. This is his lifestyle, this is who he is. He cannot imagine life without power,” says M. Zygar of Time. “It is unlikely that Vladimir Putin suddenly leaves the office in 2024,” writes the Swiss Tages-Anzeiger. Indeed, the current term is the last one for Putin according to the constitution. Therefore, it is assumed that he has two options to choose from: to leave peacefully or to rewrite the constitution, as did the Chinese leader Xi Jinping recently. Yet another option, and the most acceptable one, is to retain the power without being a president. It is possible, for instance, to create a supranational body and to elect Putin as its permanent chairman. Alternatively, Putin can act like his predecessor, Boris Yeltsin, by secretly preparing a successor before he actually announces his leave from the office.
Apparently, this attaches a certain degree of mysticism to the image of the incumbent Russian president. But it seems that Putin is also supporting this imperative and invulnerable image, albeit inadvertently: he rides a horse with a naked torso, swims in an ice lake, lifts an amphora from the bottom of the Black Sea, flies with a flock of cranes in Siberia... He often communicates with journalists and citizens but gives little information about himself. Strangely enough, after so many years in power, no one can give an exact answer to the question: Who is Mr. Putin? No wonder the most popular Google inquiries about Putin look extremely strange: “Is it true that Vladimir Putin is married?”, “Is it true that Putin is fabulously rich?” Or even “Is it true that Putin... died?”.