KƏLƏFİN UCU ƏLƏ KEÇDİ
«Zeytun budağı» əməliyyatına yanvarın 20-si saat 17:00-da start verilmişdi. Əslində, belə hərbi əməliyyatlara, bir qayda olaraq, səhər saatlarında başlayırlar. Bu dəfə isə Türkiyə ordusu əməliyyata başlamaq üçün axşam saatlarını seçmişdi. O, bununla, ilk növbədə, əməliyyata mənən hazır olduğunu nümayiş etdirməklə, terrorçu elementlər üzərində psixoloji üstünlüyə dərhal yiyələnmək məqsədini güdürdü. Bu, Türkiyə hərbçiləri üçün son dərəcə vacib idi.
Artıq planın kifayət qədər uğurlu alındığını və hər şeyin bundan əvvəlki «Fərat qalxanı» əməliyyatı ilə müqayisədə daha asan keçdiyini söyləyə bilərik. Birincisi, ötən əməliyyat zamanı Türkiyə ordusuna qarşı duran düşmən qruplaşmaları daha çox və müxtəlif idi. «Zeytun budağı» vaxtı bu, belə deyildi. İkincisi, «Fərat qalxanı» zamanı «İslam Dövləti» (İD), PYD («Demokratik birlik» partiyası) və PKK (Kürd Fəhlə Partiyası) yaraqlıları Türkiyə Silahlı Qüvvələrinə qarşı «qalxan» kimi dinc əhalidən, xüsusilə uşaqlardan istifadə edirdi.
Doğrudur, onlar «Zeytun budağı» əməliyyatının əvvəlində də bu taktikaya əl atmağa çalışdılar. Lakin türk ordusu belə hallardan qaçmaq üçün regionun kürd əhalisinə xüsusi broşürlər payladı. Orada PYD/PKK-nın terror təşkilatları olduğu, Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin isə regionda sülh və sabitlik yaratmağa çalışdığı bildirilirdi. Üstəlik, Türkiyənin TRT teleradio şirkəti kürd dilində yayımladığı verilişlərlə yerli əhali arasında məlumatlandırma aparırdı. Məhz bu tədbirlər nəticəsində PYD/PKK terrorçularının dinc əhalidən istifadə etmək istəyi baş tutmadı.
Bununla yanaşı, Türkiyə ordusunun mülki şəxsləri terrorçulardan dəqiqliklə ayırd edə bildiyini də vurğulamaq lazımdır. Afrindəki əməliyyatı Hələb və ya İraqın Mosul əyalətindəki əməliyyatlarla müqayisə etsək, mülki əhalinin bu dəfə daha etibarlı qorunduğu şübhə doğurmur. Məsələn, Amerikanın başçılıq etdiyi koalisiyanın Mosula, Rusiyanın isə Hələbə endirdiyi aviazərbələr zamanı terrorçularla mülki əhalinin fərqləndirilə bilməməsi xarabalığa dönmüş bu şəhərlərdə saysız-hesabsız dinc sakinin ölümünə səbəb olmuşdu. Afrində isə şəhər qoruyub saxlanıb və məqsədə ağır aviazərbələrə əl atılmadan nail olunub.
Hazırda Türkiyə ordusu burada 2500 kvadrat kilometrdən artıq əraziyə nəzarət edir. Əməliyyat zamanı Türkiyə ordusu 49 qurban verib, 300-dək türk hərbçisi yaralanıb. Terrorçular isə 4 minədək yaraqlısını itirib.
Yeri gəlmişkən, bir maraqlı məqamı da qeyd etmək lazımdır - hərbçilərin KİV-ə təqdim etdiyi foto və videogörüntülərdə PYD/PKK yaraqlılarının əlində kifayət qədər müasir silahların olduğu görünür. Kadrlarda onların silahları saxlamaq üçün kifayət qədər peşəkarcasına hazırlanmış yeraltı anbarlara malik olduqları da əksini tapıb. Bütün bunlar müəyyən mülahizələrə yol açır: terror təşkilatı dağların altında bu cür möhkəm anbarları necə yaradıb? Adi bir terror təşkilatı kənar yardım olmazsa, məhdud maddi və texniki imkanları ilə bu cür yüksək texnologiyalı, mühəndislik elminin ən yüksək standartlarına uyğun anbarları necə tikə bilər? Bu sualların cavabı çox qısa və konkretdir: heç cür!
ABŞ-ın PKK/PYD yaraqlılarına daim müxtəlif növ silahlar tədarük etdiyinə dair hər kəsə bəlli faktı nəzərə alsaq, bu qruplaşmaların anbarlar tikməsində də onlara amerikalıların kömək etdiyini düşünmək olar. Bütün bunlar isə təbii ki, Türkiyə-Amerika münasibətlərinə mənfi təsir göstərir, Ankaranın Moskva ilə yaxınlaşmasına yol açır.
Afrin əməliyyatı üçün Suriya səmasını Türkiyə HHQ-nin üzünə açan Rusiya, bununla, Ankaranın planına dolayısı ilə dəstək verib. Bununla da, Rusiya faktiki olaraq, Türkiyənin ona olan etibarını daha da artırıb. Suriya səmasında belə əməkdaşlıq xüsusilə Ankaranın NATO-dakı müttəfiqi olan Afinanın hərbi təlimlər zamanı Türkiyənin hava sərhədini pozmaq cəhdi fonunda daha böyük aktuallıq qazanmışdı. Həmin insidentdən sonra Yunanıstan NATO-nun müvafiq orqanlarında haqlı olduğunu sübuta yetirməyə çalışmışdı və maraqlıdır ki, Alyans üzvləri arasında onu müdafiə edənlər də tapılmışdı. Təbii ki, bu şəraitdə və Türkiyənin Suriya kampaniyası zamanı Ankara ilə Moskvanın yaxınlaşması çox vacib idi.
Türkiyə üçün Afrin əməliyyatı həm də öz sərhədlərinin təhlükəsizliyi baxımından böyük əhəmiyyət daşıyırdı. Türkiyənin qonşuları arasında ən böyük sərhədi Suriya ilədir - 911 kilometr. Ötən dövrdə məhz bu sərhəd boyunca nəzarətin lazımi səviyyədə olmaması Reyhanlı və Kilis şəhərlərində terror aktlarına imkan vermişdi. Başqa sözlə, Türkiyə «Zeytun əməliyyatı» sayəsində öz sərhədyanı regionlarının təhlükəsizliyini də təmin edə bilib.
«Zeytun budağı»nın Türkiyədə 2016-cı ilin 15 iyulunda baş vermiş dövlət çevrilişi cəhdindən sonra xeyli qarışmış türk ordusu üçün mənəvi-psixoloji əhəmiyyəti də qeyd olunmalıdır. O zaman Silahlı Qüvvələrdən FETÖ terror təşkilatı ilə birbaşa və dolayı əlaqəsi olan çox sayda zabit qovulmuşdu. Bu təmizləməyə baxmayaraq, Türkiyə ordusu son əməliyyatlar zamanı yüksək döyüş qabiliyyəti nümayiş etdirib ki, bu da son dərəcə vacib məqamdır.
Ümumilikdə, «Zeytun budağı» əməliyyatı Türkiyənin regionda artan rolunun göstəricisi sayıla bilər. Hələ 1996-cı ildə Ankara F-16 təyyarələrinin müasirləşdirilməsi üçün İsrail şirkətlərinə 1 milyard dollar ödəmişdi. Buna baxmayaraq, Türkiyə ilə ABŞ və İsrail arasında zaman-zaman pilotsuz uçuş aparatlarının alqı-satqısı, informasiya mübadiləsi sahəsində ciddi çətinliklər yaşanıb. «Zeytun budağı» əməliyyatı zamanı isə türk ordusu öz istehsalı olan pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə edib və bu aparatlar özünü kifayət qədər yaxşı tərəfdən göstərib. Məhz onların dəqiq zərbələri sonda Afrinin az itki ilə ələ keçirilməsinə imkan verib. Bu müsbət nəticə Türkiyəyə gələcəkdə F-35 pilotsuz hərbi təyyarələrin istehsalında kömək edəcək. Texnoloji ixtiralarını Afrində sınaqdan keçirmiş Türkiyə bununla regional fövqəldövlətlərin diqqətini də özünə çəkib. Beləliklə, Afrin əməliyyatında qazanılmış uğur Ankaraya özünü yenidən regional proseslərin əsas oyunçusu kimi göstərmək imkanı yaradıb.
Türkiyə üçün əsas çətinlik və hətta əsas çağırış Türkiyə ordusu ilə müttəfiq olan Azad Suriya Ordusu (ASU) tərkibinə daxil olan müxtəlif hərbi qruplaşmalar arasında koordinasiya məsələsidir. ASU daxilindəki ziddiyyətlər və ayrı-ayrı qruplaşmaların baş verənlərə müxtəlif cür yanaşması bu struktura nəzarəti çətinləşdirir. Bu, özünü xüsusilə ideoloji məqamlarda büruzə verir. ASU daxilində baxışlarına, dünya görüşünə görə Anadolu müsəlmanlarına yaxın qüvvələr var. Lakin orada son dərəcə radikal əhvallı qruplaşmalar da güclüdür. Bu, gələcəkdə kifayət qədər mənfi nəticələrə yol aça bilər. Əgər Türkiyə «Zeytun budağı» əməliyyatının gedişində olduğu kimi, bu fikir ayrılıqlarını tənzimləyə, ASU daxilindəki qruplaşmaların fəaliyyətini idarə edə biləcəksə, bu, regionda vəziyyəti xeyli sabitləşdirəcək. Onu da qeyd edək ki, «Zeytun budağı» əməliyyatının başa çatmasından sonra ASU daxilindəki münaqişələr ən çox Suriya rejiminin xeyrinə işləyir.
Afrin əməliyyatı PKK terrorçuları ilə mübarizə kontekstində Türkiyə daxilindəki vəziyyətə də müsbət təsir göstərir. Bu tezisin önəmini belə izah etmək olar: vaxtilə PKK terrorçularının ömürlük həbs almış lideri Abdulla Öcalanı əvəzləmiş Osman Öcalan terrorçuları Şimali İraqda Türkiyə Silahlı Qüvvələrilə açıq mübarizəyə çıxarmış və sarsıdıcı məğlubiyyət almışdı. Nəticədə, PKK uzun müddət özünə gələ bilməmişdi. Afrində də terrorçular məğlubiyyətə uğramaqla, eyni aqibəti yaşayıb. Buradan belə qənaətə gəlmək olar ki, Türkiyədə PKK hələ uzun müddət ayağa qalxa bilməyəcək. Əgər Ankara ölkənin şərq və cənub-şərq əyalətlərinin əhalisilə yaxşı münasibətlər qura bilərsə, onların terror təşkilatlarına qoşulmasının qarşısı alınacaq. Bundan başqa, əgər əvvəllər müxtəlif hesablamalara görə Türkiyə dağlarında, təxminən, 5 min terrorçu gizlənirdisə, bu gün mütəxəssislər bu rəqəmin 2,5 mini keçmədiyini düşünür.
Bir sözlə, «Zeytun budağı» əməliyyatı Türkiyə üçün həyati əhəmiyyət daşıyırdı. O, ölkənin regional proseslərdəki mövqelərini gücləndirdi. Bu antiterror əməliyyatının uğurla başa çatması Ankaraya obrazlı şəkildə ifadə etsək, yenidən ipləri ələ almaq imkanı verir. Nəticədə, Türkiyə bundan sonra da regionda sülh və sabitliyin yaradılmasında əsas rol oynayacaq.

REGAINING REGIONAL CONTROL
The offensive code-named as Operation Olive Branch began on January 20 at 17:00. Typically, such military campaigns are launched in the morning. In this case, however, the Turkish military preferred the evening hours for the offensive to demonstrate, first of all, its moral readiness and to have a psychological advantage over the terrorists immediately after the launch of the operation. These factors were extremely important for the Turkish military. This plan was carried out very successfully, and even easier than the previous operation, the Euphrates Shield. Firstly, in comparison with the Olive Branch, the enemy groups opposing the Turkish army during the Euphrates Shield were more numerous and diverse. Secondly, during the Operation Euphrates Shield, the ISIS and PYD (Democratic Union Party) / PKK (Kurdistan Workers Party) terrorists used civilians, especially children, against the Turkish military.
The terrorists have tried again to resort to this tactic at the beginning of the Olive Branch. However, in order to avoid a similar scenario, the Turkish military distributed brochures and leaflets among the Kurdish population of the region stating that PYD/PKK were terrorist organizations, while the purpose of the Turkish military was to establish peace and stability in the area. Also, thanks to its programs in Kurdish language, the Turkish state-owned TRT radio and television company had conducted explanatory work among the local population. As a result, any attempts of PYD/PKK terrorists to use civilians as a human shield were in vain.
It should be noted that the Turkish army has made a clear division between the civilians and terrorists. If one compares the operation in Afrin with similar offensives in Aleppo or Iraqi Mosul, there is a higher level of protection of the civilian population. Thus, as a result of the air strikes of the American coalition on Mosul and Russia on Aleppo, when the military had made no difference between the civilian population and terrorists, these cities turned into ruins with numerous casualties among the civilians. In Afrin, however, the Turkish military has managed to save the city and take it without heavy air strikes.
Currently, the Turkish army controls over 2500 square kilometres of the territory with 49 servicemen killed and about 300 wounded. Terrorists have lost about 4,000 people.
By the way, it is interesting that the video and photo coverage released by the media shows state-of-the-art weapons of PYD/PKK terrorists and professionally equipped underground warehouses for their storage. But how come that a terrorist organization affords well-fortified weaponry stores under the mountains? How could an ordinary terrorist organisation with scarce material base, financial and technical potential build high-tech fortified zones without the support from the outside? There is a very concrete and short answer to both these questions: of course, it could not!
Given the well-known fact of the constant supply of various weapons to the PKK / PYD terrorists from the U.S., it is likely that they also helped these organisations in the construction of storage facilities. Naturally, all these processes negatively affect the Turkish-American relations, contributing to the rapprochement of Turkey with Russia.
By giving the Turkish Air Force an access to the Syrian sky during the Afrin operation and indirectly supporting the actions of Ankara, Russia has actually raised the level of confidence in itself from Turkey. This cooperation in the Syrian airspace is especially relevant if one considers the unpleasant moment when Greece, Turkeys's ally in NATO, has tried to violate the Turkish airspace during military exercises. After this incident, Greece tried to prove its actions in the relevant NATO bodies and, interestingly, a number of NATO member-states actually defended the Greek position. Having this and the Turkish Syrian campaign, Ankara's rapprochement with Moscow is very important.
For Turkey, the Afrin operation is of great importance in terms of improving the security of its borders. Indeed, Turkey has the longest border with Syria - 911 km. Insufficient control of this borderline in the past has cost Turkey the terrorist attacks in the cities of Reyhanli and Kilis. In other words, thanks to the Operation Olive Branch, Turkey was able to ensure the security of its border regions.
Meanwhile, the operation Olive Branch was also a landmark event in terms of its moral and psychological significance for the Turkish military, which has been worse for wear after the attempted coup on July 15, 2016, when a large number of officers directly or indirectly involved in the terrorist organisation FETÖ were expelled from the armed forces. Nevertheless, the Turkish military demonstrated high performance during the recent military operations, which was extremely important.
In general, the success of the Operation Olive Branch has demonstrated a growing role of Turkey in the region. Back in 1996, Turkey paid $1 billion to Israeli companies for upgrading a fleet of its F-16 military aircraft. Nevertheless, Turkey periodically has had serious difficulties with the U.S. and Israel regarding the purchase of drones or the exchange of information. During the Operation Olive Branch, however, the Turkish military used its own drones, which have demonstrated quite an optimistic performance. Thanks to their pinpoint strikes, it was possible to take Afrin with low losses. This positive outcome of the operation will help Turkey in future when creating unmanned military aircraft F-35. By testing its technological advancement in Afrin, Turkey has attracted the attention of regional powers. Thus, the success of the Afrin operation helped Turkey once again manifest itself as the main actor of regional processes.
The main difficulty for Turkey, or even a challenge for it, is the coordination of the actions of different combat groups that make up the Free Syrian Army (FSA) backed by the Turkish army. Different assessments of processes and contradictions within FSA complicate control over this structure, which is especially evident in ideological moments. There are forces inside FSA that are close in their views and outlook to the Anatolian Muslims. However, very radical elements are also strong, which in the future can lead to rather negative consequences. If Turkey, like during the Operation Olive Branch, can resolve these differences and coordinate the activities of the FSA factions, this will significantly stabilize the regional situation. Conflicts inside FSA after the end of the operation Olive Branch play most of all in the hands of the Syrian regime.
The Afrin operation has also a positive impact on the situation inside Turkey as part of the fight against the PKK terrorists. The significance of this thesis can be explained as follows: once the leader of this terrorist organisation, Osman Ocalan, who replaced his elder brother, Abdullah Ocalan, currently serving a life sentence, led the terrorists to open armed confrontation with the Turkish military in Northern Iraq and suffered a heavy defeat. As a result, the PKK was unable to recover for a long time. In Afrin, terrorists made the same mistake and failed again. This means that the PKK will not be able to recover for a long time either. If Ankara establishes and develops good relations with the local population in the eastern and south-eastern regions of the country, their participation in terrorist organisations will be reduced to nothing. And if earlier, according to different estimates, about 5 thousand terrorists were hiding in the Turkish mountains, today they do not exceed even half of this number.
Operation Olive Branch was of vital importance for Turkey, strengthening the country's regional position. The successful completion of this anti-terrorist operation allows Ankara to regain regional control of the situation and to continue playing an instrumental role in establishing peace and stability in the region.