Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və İran dövlətlərarası əməkdaşlığın yeni formatını yaradıb
Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və İranın xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarov, Mövlud Çavuşoğlu, Mixail Canelidze və Məhəmməd Cavad Zərif arasında Bakıda keçirilmiş görüş yeni regional əməkdaşlıq formatının əsasını qoyub. Dördtərəfli danışıqların yekunu Azərbaycanın Avropa ilə Asiyanın kəsişməsində inteqrasiya proseslərindəki vacib rolunu bir daha təsdiqləyib.
«Cənub-Qərb» startda
Dördtərəfli danışıqların sonunda imzalanmış Bakı Bəyannaməsində Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və İranın suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə dəstək ifadə olunub, regional münaqişələrin beynəlxalq hüququn tələblərinə uyğun həllinin vacibliyi qeyd edilib. Dörd ölkənin XİN başçıları dərin tarixi və mədəni əlaqələr əsasında xalqlar arasında əməkdaşlığı bundan sonra da genişləndirməyə hazır olduqlarını bəyan edib, bu əlaqələrin regionda sülhə, sabitliyə və çiçəklənməyə yol açdığını vurğulayıblar.
Bütün bunlarla yanaşı, Bakı görüşünün əsas müzakirə mövzusu Azərbaycanın «Cənub-Qərb» nəqliyyat dəhlizinin yaradılması təşəbbüsü olub. Bu dəhliz Hind və Atlantik okeanlarının birləşdirilməsini nəzərdə tutur.
Layihənin reallaşdırılmasına İran xüsusi maraq göstərir. Bu ölkənin XİN başçısı Məhəmməd Cavad Zərifin fikrincə, Fars körfəzinin İranla Hind okeanını birləşdirdiyi nəzərə alınarsa, dördtərəfli münasibətlər daha geniş əməkdaşlıq üçün imkanlar açır.
İranın «dördlük» üzvlərinin gələcək inteqrasiya fəaliyyətindəki rolu kontekstində Zərifin bir fikrinə də diqqət yetirmək vacibdir. O, İranın Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yoluna qoşulmaqda maraqlı olduğunu bəyan edib. Bundan başqa, İran tərəfi bu dəmir yolu magistralının Təbriz şəhərinədək uzadılması arzusunu da dilə gətirir. «Cənub-Qərb» nəqliyyat dəhlizinin fəaliyyətə başlaması üçün Astara (Azərbaycan) - Astara (İran) dəmir yolu da böyük əhəmiyyət daşıyacaq. Yeri gəlmişkən, bu dəmir yolunun açılış mərasimi martın sonunda İran prezidenti Həsən Ruhaninin Azərbaycana səfəri çərçivəsində baş tutub. O, həm də İran-Azərbaycan-Rusiya formatında reallaşdırılan «Şimal-Cənub» dəhlizinin bir hissəsidir.
Beləliklə, Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-İran «dördlüyü» kimi yeni regional əməkdaşlıq formatının yaranması Qafqaz-Xəzər dənizi regionunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün daha bir stimuldur. Bu formatın yaradılmasını bütün maraqlı tərəflər əbəs yerə «tarixi hadisə» kimi qiymətləndirmir. Azərbaycan üçün bu, həm də bir məqama görə önəmlidir: Azərbaycan perspektivdə Avrasiyanın kəsişməsində inteqrasiya proseslərinin əsas halqasından birinə çevriləcək.
Bakı faktiki olaraq, regional inteqrasiyanın mərkəzi, əlaqələndirici bəndinə çevrilib. Onun Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan, Azərbaycan-Türkiyə-İran, Azərbaycan-Türkiyə-Rusiya, Azərbaycan-Rusiya-İran, Azərbaycan-Türkiyə-Türkmənistan, Azərbaycan-Türkiyə-Pakistan kimi dövlətlərarası əməkdaşlıq formatlarında fəal iştirakı da bunu təsdiqləyir.
Şübhəsiz ki, Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan-İran dördtərəfli formatında daha bir perspektivli inteqrasiya meydanının ortaya çıxması Azərbaycanın istər regionda, istərsə də ümumilikdə Avrasiya məkanında həm siyasi, həm də iqtisadi gücünü artıracaq. Bu format isə artıq deyildiyi kimi, Bakı görüşündə həyata vəsiqə qazanıb və dərhal «Cənub-Qərb» nəqliyyat dəhlizi layihəsini ortaya atıb.
Regional layihələrdən kənarda
Dövlətlərin «Şimal-Cənub» və «Cənub-Qərb» layihələrilə bağlı maraqlarının üst-üstə düşməsində Rusiya amilinin də rolu var. Məhz Rusiyanın «Şimal-Cənub» nəqliyyat dəhlizinin reallaşdırılmasındakı aparıcı rolu göstərir ki, «Cənub-Qərb» dəhlizinin guya bu ölkədən yan keçdiyi üçün Moskvanın maraqlarına zidd olduğu haqda deyilənlər əsassızdır. Çünki Rusiya «Şimal-Cənub» layihəsi çərçivəsində «Cənub-Qərb» marşrutunun əhəmiyyətli bir hissəsindən yararlana biləcək. Bundan başqa, Rusiyanın Bakıda start verilmiş dördtərəfli formatın iştirakçılarından 3-ü ilə sıx iqtisadi əlaqələrinin, dost siyasi münasibətlərinin olduğu da nəzərə alınmalıdır. Söhbət Azərbaycan, Türkiyə və İrandan gedir. Rusiyanın «dördlük» ölkələrilə həmsərhəd olması isə bu nəhəng fövqəldövlətin Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və İranın yaratdığı inteqrasiya formatından istənilən halda fayda götürəcəyini söyləməyə əsas verir.
«Cənub-Qərb» layihəsinin verəcəyi faydalardan kənarda qalacaq yeganə ölkə Ermənistandır. Bununla da, Azərbaycan ərazisinin beşdə birini işğal etmiş bu təcavüzkar dövlətin izqoy statusu bir daha təsdiqlənir. İndiki halda onun növbəti vacib regional prosesdən təcrid olunması qaçılmazdır. Bu, əlbəttə ki, Ermənistandakı sosial-iqtisadi böhranın daha da dərinləşməsinə yol açacaq.
Məlum olduğu kimi, İrəvan strateqləri özlərinə daim İranla əməkdaşlıq perspektivlərindən danışmaqla təskinlik verir, guya Tehranın Ermənistanı blokadadan çıxarmaq iqtidarında olduğunu bildirir. Lakin İran bu dəfə də seçimini dəqiq edib: o, Azərbaycan və digər ölkələrlə birgə regional layihələrdə iştirak etməyə qərar verib. Bu layihələrdə isə Ermənistana yer yoxdur.
Ermənistan hökuməti İran-Ermənistan dəmir yolunun tikintisinə dair ilkin proqramı hələ 2014-cü ilin avqustunda təsdiqləyib. O zaman deyilirdi ki, dəyəri 3,5 milyard dollar qiymətləndirilən bu layihənin reallaşdırılması 2022-ci ildə başa çatacaq və bu, ildə 25 milyon ton yük daşınmasına imkan verəcək. Lakin İrəvan layihəni maliyyələşdirəcək xarici investorları hələ də tapa bilməyib. Dünya kreditorları qarşısında əl açmağa öyrəşmiş Ermənistanın özündə isə bu layihəni maliyyələşdirəcək güc, əlbəttə ki, yoxdur. Odur ki, layihənin reallaşdırılması perspektivi göz görə-görə əriyir.
Ermənilərin ağır iqtisadi durumda olan ölkələrinin Avrasiya İqtisadi İttifaqının 180 milyonluq bazarı ilə 80 milyonluq İran bazarı arasında körpü rolu oynayacağına olan ümidlərini də iflasa uğrayıb. Əhalisinin bir tikə çörək tapmaq ümidilə ölkəni kütləvi şəkildə tərk etməsilə həm də demoqrafik problem yaşayan Ermənistanın böyük Avrasiyanın çoxmilyonluq hissələri arasında birləşdirici bənd olmaq iddiası nə qədər realdır?
Bakıda keçirilmiş dördtərəfli görüşün yekununun Ermənistanda növbəti bədbinlik yaratması da təəccüblü deyil. Məsələn, «Jamanak» qəzeti etiraf edir ki, «Azərbaycan bununla ən azı 2 problemini həll edib - özünün Dağlıq Qarabağa dair mövqeyinin regionun digər 3 ölkəsi tərəfindən də konsensusla qəbul olunması və Ermənistanın regional təcrid vəziyyətinin daha da dərinləşdirilməsi». Rəsmi İrəvanın «Ermənistan-Gürcüstan və Ermənistan-İran münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğu» haqda dediklərisə ciddi səslənmir, ən azı ona görə ki, bu münasibətlər dostluq münasibətləri olsa da, regional komponent, strateji baxış və siyasi gündəlikdən məhrumdur», - deyə qəzet yazır.
«Birinci» erməni informasiya saytı isə Azərbaycanın davamlı olaraq Ermənistanı təcrid etmək siyasəti aparmasından narahatdır. Sayt Bakının bunu ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq formatlarından istifadə etməklə həyata keçirdiyini bildirir. «Dördtərəfli format - bütün regional inteqrasiya layihələrindən kənarda qalmış Ermənistanın təcridi faktını bəyan etmək üçün növbəti səbəbdir», - deyə yazının müəllifi Sarqis Artsruni məyuscasına bildirir.
Həyat Ermənistana növbəti dərsini verir. Ona bir daha aydın olur ki, yaşadığı böhranlı vəziyyətdən təcrid durumda qalmaqla, Cənubi Qafqazın lideri olan Azərbaycanla əməkdaşlığa getmədən çıxmaq mümkün deyil. Çünki regional inteqrasiya proseslərində aparıcı rolu məhz Azərbaycan oynayır. Bu əməkdaşlıq isə yalnız erməni qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxmasından sonra mümkündür. «Dördlük» üzvlərinin Bakı görüşü dolayısı ilə də olsa, bunu da bir daha təsdiqləyib.

THE MAGNIFICENT FOUR
Meeting of the foreign ministers of Azerbaijan, Turkey, Georgia, and Iran (Elmar Mammadyarov, Mevlut Cavusoglu, Mikhail Janelidze, and Mohammad Javad Zarif) in Baku established a clear framework for a new regional format of cooperation. The results of the summit strengthened the important role of Azerbaijan in integration processes at the crossroads of Europe and Asia.
South-West: Ready to roll
The Baku Declaration signed at the four-party meeting expressed support for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, Turkey, Georgia, and Iran, as well as the settlement of regional conflicts by peaceful means on the basis of international law. Foreign ministers also confirmed their readiness for further expansion of cooperation between their nations based on deep historical and cultural ties that contribute to the strengthening of peace, stability and prosperity in the region.
Meanwhile, the key topic of discussions was Azerbaijan's initiative to create the South-West transport corridor designed to connect the Indian and Atlantic Oceans.
Iran is particularly interested in the implementation of this project. Iranian Foreign Minister, Mohammad Javad Zarif, believes that quadrilateral relations will create an opportunity for even broader cooperation, given that the Persian Gulf connects Iran with the Indian Ocean.
As to Iran's role in perspective integration activities, it is worth mentioning the desire of the Islamic Republic to join the Baku-Tbilisi-Kars railway, as expressed by Mr. Zarif. Iran is also ready to extend this railway to the city of Tabriz. A section of the railway connecting the cities of Astara in Iran and Azerbaijan, which was officially opened at the end of March during the visit of Iranian President Hassan Rouhani to Azerbaijan, will be of great importance for the operation of the South-West transport corridor. By the way, this railway section is also a part of the North-South transport corridor agreed and implemented between Iran, Azerbaijan, and Russia.
Thus, the new format for regional cooperation between Azerbaijan, Georgia, Turkey, and Iran will provide a further incentive to expand cooperation in the Caucasus-Caspian region. Therefore, all interested parties perceive this format as a "historical event". In the long term, it will also determine the role of Azerbaijan as one of the key links of integration at the Eurasian crossroads.
Indeed, Baku has turned into a central, connecting link of regional integration. Azerbaijan actively participates in the development of various interstate forms of cooperation such as Azerbaijan-Turkey-Georgia, Azerbaijan-Turkey-Iran, Azerbaijan-Turkey-Russia, Azerbaijan-Russia-Iran, Azerbaijan-Turkey-Turkmenistan, Azerbaijan-Turkey-Pakistan.
Undoubtedly, the creation of yet another promising integration platform, that is the four-party format between Azerbaijan, Turkey, Georgia, and Iran launched at the Baku meeting of the foreign ministers of these countries, as well as the launch of the South-West transport corridor project will further strengthen political and economic positions of Azerbaijan in the region, and the Eurasian open space.
The outsider
The intertwining of interstate interests in the North-South and South-West projects also has a Russian component. It is the significant role of the Russian Federation in the North-South transport corridor that makes any talks about the alleged contradiction of the South-West project to Russian interests because it bypasses Russia futile. After all, Russia is going to use a significant portion of the South-West route within the framework of the North-South project. Besides, Russia's close economic ties and friendly political relations with the three participants of the quadrilateral format of cooperation launched in Baku (Azerbaijan, Iran, and Turkey), and the fact that Russia shares borders with these states proves that this great northern power can somehow take advantage of the integration format created between Azerbaijan, Georgia, Turkey, and Iran.
The only country that is really doomed to stay away from the potential offered by the South West project is Armenia. The aggressive state, which occupied a fifth of the territory of Azerbaijan, has been increasingly supporting its status of a ‘rogue state’, hence isolating itself from significant regional processes. Obviously, this factor is further deepening social and economic crisis in Armenia.
Yerevan strategists constantly console themselves by thinking that certain prospects for cooperation with Iran can take Armenia out of the blockade. However, Iran once again has made a clear choice: it participates in regional projects jointly with Azerbaijan and other countries but Armenia.
Back in August 2014, the Armenian government approved a preliminary program for the construction of the Iran-Armenia railway. It was expected that the $3.5b-worth project designed for the transportation of 25 million tons of cargo annually would be completed in 2022. However, Yerevan has not yet found foreign investors to finance the project. Obviously, Armenia, which has long been in the habit of begging the world creditors, does not enough funds to implement this project. Therefore, we are witnessing yet another failing Armenian project.
The hopes of Armenians that their state, which is experiencing a miserable economic situation, will be able to become a bridge between the 180-million Eurasian Economic Union and 80-million Iranian markets have completely failed. Also, Armenia cannot reasonably claim the role of a link between the multimillion-dollar values ​​of a large Eurasian policy, given an acute demographic crisis due to the mass emigration of its citizens in search of a better life...
It is not surprising therefore, that the results of the quadrilateral meeting in Baku caused pessimism in Armenia. In particular, the Zhamanak newspaper acknowledges that "Azerbaijan has managed to solve at least two problems - made the other three states of the region to accept its position on Karabakh as a consensus point of view; and further deepened the regional isolation of Armenia." At the same time, Yerevan's reference to the "high level of Armenian-Georgian and Armenian-Iranian relations" is refuted by the fact that "these seemingly friendly relations are essentially devoid of political agenda, regional component, and strategic vision," writes Zhamanak.
According to The First Armenian Information Website, Azerbaijan consistently pursues a policy of isolating Armenia thanks to bilateral and multilateral formats of cooperation. "The quadrilateral format is another reason for Baku to announce the isolation of Armenia," which has become an outsider of all possible regional integration projects," says the author of the article, Sarkis Artsruni.
Once again, life has taught Armenia a lesson, proving that the hopeless crisis it is experiencing cannot be overcome in isolation, outside of cooperation with Azerbaijan, the leading country of the South Caucasus, a country that plays a key role in the processes of regional integration. But this cooperation is possible only after the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan. The observation of this fact is yet another, albeit indirect, outcome of the Baku meeting.