Azərbaycan və İran liderləri region üçün son dərəcə əhəmiyyətli razılaşmalar əldə ediblər
Azərbaycan və İran prezidentləri İlham Əliyev ilə Həsən Ruhani ilk dəfə danışıqlar masasının arxasında 2013-cü ilin qışında oturmuşdular. O vaxtdan iki qonşu dövlət başçısı arasında istər ikitərəfli, istərsə də beynəlxalq formatlarda 11 görüş keçirilib. Bununla yanaşı, İlham Əliyev İrana 4, Həsən Ruhani isə ötən ayın sonundakı səfəri də daxil olmaqla, Bakıya 3 səfər edib.
Prezidentlər səviyyəsində əlaqənin bu cür intensivliyi öz-özlüyündə iki dövlət arasındakı münasibətlərin səviyyəsini göstərir. İran prezidentinin Bakıya son səfərisə həm də onun ölkəsindən Azərbaycana Novruz bayramı ilə əlaqədar böyük turist axını ilə eyni vaxta təsadüf etmişdi. Novruz tətillərində Bakıya gəlmiş qonaqlar arasında sayına görə iranlı turistlər əvvəlki illərdə olduğu kimi, yenə ilk sırada idi. Prezidentlərin danışıqlar zamanı İranla Azərbaycan arasındakı mehriban qonşuluq münasibətlərinin tarixi və mədəni köklərə əsaslandığını vurğulamaları da təsadüf deyildi.
Dövlət başçıları istər siyasi, istər də iqtisadi münasibətlərin səviyyəsindən məmnunluq ifadə edib, bununla yanaşı, daha əlverişli qarşılıqlı əməkdaşlıq üçün potensialın olduğunu vurğulayıblar.
Həsən Ruhaninin Bakıya bu səfəri daha çox iqtisadi məsələlərlə yadda qalıb. Tərəflər müxtəlif sahələrə dair 8 ikitərəfli sənəd imzalasa da, onların əsasını İran ərazisində Astara-Rəşt dəmir yolunun inşasının maliyyələşdirilməsi haqda saziş və Xəzər dənizindəki neft bloklarının birgə işlənməsinə dair qarşılıqlı anlaşma memorandumu onların əsasını təşkil edir.
«Bu gün bir çox sənədlər imzalanıb. Onların arasında iki sənədi xüsusilə qeyd etmək istərdim. Bunlar Xəzər dənizində birgə işləməyimizlə və Astara-Rəşt dəmir yolunun tikintisi ilə bağlı olan sənədlərdir. Bu sənədlər tarixi əhəmiyyət daşıyır. Çünki bu sənədlərin reallaşması nəticəsində həm Xəzər dənizində, həm nəqliyyat sahəsində bizim əməkdaşlığımız daha da yüksək pilləyə qalxacaq və eyni zamanda bu, regional əməkdaşlığa da çox müsbət təsir göstərəcək», - deyə Azərbaycan Prezidenti mətbuat üçün bəyanatında bildirib.
Dövlət başçısı deyib ki, Bakı ilə Tehran enerji sahəsində də uğurla əməkdaşlıq edir. Tərəflər arasında «Xudafərin» və «Qız qalası» hidroqovşaqlarının birgə işlənməsilə, həmçinin Ordubad və Marazad su elektrik stansiyalarının tikintisilə bağlı razılaşma var. «Bu gün biz qərara gəldik ki, çoxtərəfli əməkdaşlıq formatını energetika sahəsində də inkişaf etdirək», - deyə o, vurğulayıb.
«Bu gün Xəzər dənizinin mənbələrindən və yataqlarından qarşılıqlı istifadədə əməkdaşlığımız xalqlarımızın mənafeyinə geniş xidmət etmiş olar», - deyə İran prezidenti öz növbəsində bildirib.
Ekspertlər hesab edir ki, Bakı ilə Tehranın Xəzərdəki blokların birgə işlənməsinə dair razılığa gəlməsi gələcəkdə tərəflərin mübahisəli yataqların hüquqi mənsubiyyətilə bağlı məsələyə diqqəti artırmasına da imkan verəcək. Məlum olduğu kimi, bu, Xəzərin statusu ilə bağlı konvensiyanın qəbuluna da mane olan amillərdəndir.
«Hüquqi problemlər sadəcə, birgə gəlirlərlə örtüləcək», - deyə rusiyalı politoloq Aleksandr Karavayev «Nezavisimaya qazeta»ya bildirib. O, Rusiya ilə Qazaxıstanın sərhədində yerləşən və hazırda birgə müəssisələr tərəfindən istismar olunan «Xvalınsk» yatağı ilə bağlı problemin də bənzər şəkildə həll olunduğunu xatırladıb: «Əgər Ruhani ilə Əliyev bu mövzuda irəliləyişə nail olsalar, onda Xəzərin hüquqi statusuna dair Konvensiyanın imzalanması istiqamətində əhəmiyyətli bir addımın atıldığını söyləmək mümkün olacaq».
Azərbaycanın Astara-Rəşt dəmir yolunun tikintisinə kredit ayırmasını nəzərdə tutan razılaşmanın da böyük regional əhəmiyyəti qeyd edilməlidir. Dəmir yolunun İran ərazisindən keçən bu hissəsi Bakı, Tehran və Moskvanın həyata keçirdikləri «Şimal-Cənub» layihəsinin bir parçasıdır.
«Şimal-Cənub» dəhlizi İranın cənub bölgəsinin sularını, Fars körfəzini, Oman dənizini və Hind okeanını, həmçinin avtomobil yolu və dəmir yolu vasitəsilə Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Rusiya ilə birləşdirir, eləcə də Şimali və Şərqi Avropanı. Bu, onu göstərir ki, «Şimal-Cənub» nəqliyyat dəhlizi nə qədər böyük əhəmiyyət daşıyır», - deyə İran prezidenti bildirib.
Bakının da bu layihənin reallaşdırılmasında maraqlı olduğu aydındır. Çünki o, sadəcə, İran, Azərbaycan və Rusiyanın dəmir yollarını birləşdirməyəcək. Bu layihə ölkəyə Fars körfəzi, Hind okeanı və Cənub-Şərqi Asiyaya çıxış imkanı verəcək.
A.Karavayevin fikrincə, neft qiymətlərinin oynaması və Avropanın xammal bazarında ABŞ tərəfindən rəqabətin güclənməsi şəraitində Bakı ilə Tehran yeni gəlir mənbələrini tranzitdə axtarır. «Hər iki ölkə Avropa ilə Asiya arasında iri yük tədarükçülərinin axtarışına çıxıb və “Alibaba Group” kimi qlobal internet-reteylerlərlə danışıqlar aparır. Çinlə müzakirələrin gündəliyindən də göründüyü kimi, hər iki ölkə Çin mallarının adıçəkilən dəhlizlə daşınmasında maraqlıdır. Görünən odur ki, bu işdə onlar artıq uğur qazanmaqdadırlar. Hər halda, bu yaxınlarda Pekin Tehranı İranın qərbində yerləşən Həmədan və Sanandac şəhərlərilə birləşdirəcək dəmir yolunun çəkilməsinə 845 milyon dollar ayırmağa razılıq verib. Moskva ilə paralel olaraq, Tehranla Bakı bu marşruta Hindistanı da cəlb etmək istəyir», - deyə rusiyalı politoloq bildirib.
Bakı, «Şimal-Cənub» layihəsinin reallaşdırılmasını sürətləndirməklə, həm də yeni, bu dəfə dördtərəfli regional əməkdaşlığı stimullaşdırır. «Azərbaycan-İran-Türkiyə üçtərəfli əməkdaşlıq formatı artıq neçə ildir ki, fəaliyyət göstərir və bu yaxınlarda Bakıda yeni, dördtərəfli əməkdaşlıq formatı da reallaşıb - Azərbaycan, İran, Gürcüstan və Türkiyə», - deyə İlham Əliyev adıçəkilən 4 ölkənin XİN başçılarının ilk görüşünü nəzərdə tutaraq bildirib.
Bu mövzudan jurnalımızın digər məqaləsində ətraflı bəhs olunur. Yalnız onu qeyd edək ki, dördtərəfli əməkdaşlıq formatında söhbət «Şimal-Cənub» layihəsinin yeni «Cənub-Qərb» tranzit təşəbbüsünə inteqrasiyasından gedir.
«O gün ki, yüklər Bəndər Abbas limanından, ya İmam limanından və ya Çarbahar limanından gəmilərdən vaqonlara yüklənəndə və bu qatar İranın cənub suları bölgəsindən İranın şimalına, yəni Astaraya çatanda və sonra Azərbaycan ərazisindən Gürcüstana, Rusiyaya, Türkiyəyə istiqamətlənəndə, Şimali və Şərqi Avropaya yönələndə və yaxud da ki Çin tərəfə istiqamət alanda, o gün daha aydın olacaqdır ki, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin və Rəşt-Astara dəmir yolunun çəkilişinə dair qəbul etdiyimiz qərar iki ölkə arasındakı əlaqələrə nə qədər təsir edib», - deyə İran prezidenti bununla bağlı bildirib.
Həsən Ruhaninin Azərbaycana səfəri çərçivəsində daha bir əlamətdar hadisə «Xəzər» birgə avtomobil zavodunun açılışı olub. Zavod «Azərmaş» ASC və «Iran Khodro» şirkəti tərəfindən Neftçalada yaradılmış sənaye məhəlləsində açılıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, dəyəri 15 milyon dollar olan zavodun səhmlərinin 75%-i «Azərmaş» ASC-yə, 25%-i «Iran Khodro»ya məxsusdur. Orada İran və Avropa texnologiyaları ilə müxtəlif avtomobil modelləri istehsal olunacaq.
«Iran Khodro» şirkətinin baş icraçı direktoru Haşem Yekke Zarənin sözlərinə görə, ilkin mərhələdə zavod ildə 10 min avtomobil buraxacaq. «Sonrakı fazada avtomobillərin istehsalının 15 minə çatdırılması planlaşdırılır. Yaxın gələcəkdə isə 50 min avtomobilin istehsalı nəzərdə tutulub. İstehsal olunan avtomobillər yerli və xarici bazarlarda satılacaqdır. Bu avtomobillər qabaqcıl texnologiya və “Avro 5” standartlarına uyğundur», - deyə o, bildirib. Zavodda istehsal olunacaq avtomobillər «Made in Azerbaijan» brendi altında satılacaq. Elə həmin zavodda onların ehtiyat hissələrinin də hazırlanması nəzərdə tutulub.
İki ölkə arasında bunadək əldə edilmiş razılaşmaların həyata keçirilməsi istər dövlət, istərsə də özəl biznes səviyyəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün stimuldur. Bakıda hər iki prezidentin və sahibkarların iştirakı ilə keçirilən biznes-forumda Ruhani ölkəsinin Azərbaycanla qarşılıqlı investisiyaları artırmaqda, ticarət mübadiləsini genişləndirməkdə maraqlı olduğunu söyləyib. O, əczaçılıq sahəsində, səhiyyə, maliyyə-bank sektorunda və əlbəttə ki, turizm sahəsində kooperasiyanın inkişafında da maraqlı olduqlarını söyləyib. Yeri gəlmişkən, Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, cəmi 2 həftə əvvəl qəbul olunmuş qərara əsasən, bundan sonra İran vətəndaşları Azərbaycana gəlmək üçün vizanı aeroportdaca əldə edə biləcək. Dövlət başçısının sözlərinə görə, əgər 2016-cı ildə Azərbaycana 240 min İran vətəndaşı gəlmişdisə, ötən il bu rəqəm 360 minə çatıb.
Bakı ilə Tehranın mehriban qonşuluq münasibətlərində, qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlıqda maraqlı olmaları bir sıra amillərlə bağlıdır. Buraya tarixi və mədəni yaxınlıq, İranda böyük azərbaycanlı icmasının yaşaması, tərəflərin böyük iqtisadi potensialı və s. daxildir. Beləliklə, tərəflərin istər ikitərəfli, istərsə də çoxtərəfli əməkdaşlığı dərinləşdirmək üçün arzusu və siyasi iradəsi var. Yaxın gələcəkdə biz əsası İran prezidenti Həsən Ruhaninin Azərbaycana son səfəri zamanı qoyulmuş yeni layihələrin reallaşdırıldığının şahidi olacağıq.

Leaders of Azerbaijan and Iran reach extremely important regional agreements
The first meeting of the presidents of Azerbaijan and Iran, Ilham Aliyev and Hasan Rouhani, took place in winter 2013. Since then, the heads of the two neighbouring countries have held 11 meetings both in bilateral and international format. At the same time, Ilham Aliyev visited Iran four times, and Hassan Rouhani made his third visit to Baku at the end of March 2018.
Such intensive contacts at the level of presidents is an indicator of the high level of relations between the two states. The current visit of the Iranian president was also a landmark event, as Mr. Rouhani’s trip was preceded by a mass inflow of tourists from Iran to Azerbaijan during the Novruz holidays, when the Iranian tourists, like in previous years, topped the list of the guests of Baku during Novruz. Thus, both presidents noted historical and cultural commonalities between our nations as one of the key features of good-neighbourly relations between Iran and Azerbaijan.
The heads of states expressed their satisfaction with the level of relations both in the political and economic spheres, while emphasizing the potential for further development of mutually beneficial cooperation.
The current visit of Hassan Rouhani to Baku was more memorable for its economic component. Although the parties signed eight bilateral documents in various fields, the agreement on financing the construction of the Astara-Resht railway section in Iran and a memorandum of understanding on the joint development of oil and gas blocks in the Caspian Sea should be considered the "main event of the program".
"We signed many documents today and I would like to especially note the two of them. These documents are related to our joint work on the Caspian Sea and the construction of the Astara-Rasht railway. They are of historical significance, as the implementation of these documents will rise our cooperation both on the Caspian Sea and in the transport sector to an even higher level. At the same time, they will have a very positive impact on regional cooperation," noted the Azerbaijani President during the press conference.
Mr. Aliyev said that Baku and Tehran successfully cooperated in the energy field. Iran and Azerbaijan have agreed to jointly operate the hydro facilities Khudaferin and Ghiz Galasi, as well as the construction of the Ordubad and Marazad hydroelectric power stations. "Today we agreed to develop a format of multilateral cooperation in the energy field," said I. Aliyev.
"In a broad sense, our cooperation in the mutual use of resources and deposits of the Caspian Sea can serve the interests of the two peoples," said the Iranian president.
Experts believe that the agreement between Baku and Tehran on the joint development of the Caspian blocs will allow the parties to stop focusing on the legal nature of the disputed deposits, which in many respects hampered the conclusion of the convention on the status of the Caspian.
"The legal conflict will simply be monetized by joint incomes," said Russian political analyst Alexander Karavayev in his interview to Nezavisimaya Gazeta. According to him, a similar scheme was used to settle the problem of the Khvalynskoye field at the border of the Russian Federation and Kazakhstan, which is now operated by a joint venture. "And if Rouhani and Aliyev achieve progress on this topic, it will be a significant step towards to conclude the Convention on the Legal Status of the Caspian Sea," said Mr. Karavayev.
Meanwhile, the agreement on crediting the construction of the Astara-Rasht railway by Azerbaijan has a great regional importance. This section of the Iranian territory is a part of the North-South project implemented jointly by Baku, Tehran, and Moscow.
"The North-South corridor connects the waters of the southern region of Iran, the Persian Gulf, the Oman Sea and the Indian Ocean, including roads and railways, with the Caucasus, Central Asia and Russia, and with Northern and Eastern Europe. This shows the great importance of the North-South transport corridor," said the Iranian president.
Baku is obviously interested in this project because it will connect the railways of Iran, Azerbaijan and Russia and will ensure Azerbaijan’s access to the Persian Gulf, Indian Ocean, and Southeast Asia.
According to A. Karavayev, given the fluctuating oil prices and growing competition in the European market of raw materials, Baku and Tehran are trying to find new sources of transit revenues. "Both countries are seeking large shippers between Europe and Asia, are negotiating with global online retailers such as Alibaba Group. As follows from the agenda discussed with China, both countries are interested in the transportation of Chinese cargo through the above corridor. It seems they gradually achieve success. In any case, Beijing has recently agreed to allocate $845m for the construction of a railway line connecting Tehran with the western cities of Hamadan and Sanandaj. In parallel with Moscow, Tehran and Baku are trying to attract India to this route," said the Russian political scientist.
By promoting the development of the North-South project, Baku also stimulates the implementation of a new quadrilateral format of regional cooperation. "The format of trilateral cooperation between Azerbaijan, Iran, and Turkey has been effective for many years. Recently, a new quadrilateral format of cooperation was implemented between Baku, Azerbaijan, Iran, Georgia, and Turkey," said President Ilham Aliyev said, recalling the first meeting of the foreign ministers of the four countries.
Region Plus will provide the details of this topic in another article of this issue. We only note here that the quadrilateral format will ensure the integration of the North-South project with a new transit initiative, the South-West.
"On the day when cargo from the port of Bender Abbas or the port of Imam or the port of Charbahar will be loaded from ships to railcars and this train will reach the north of the country, that is Astara, from the southern Iranian waters and then will be shipped to Georgia, Russia, Turkey, Northern and Eastern Europe or China from the territory of Azerbaijan, one will realise the impact of our decision to create the North-South transport corridor and the construction of the Rasht-Astara railway on the relations of our states," said the Iranian president in Baku.
Another important event of Hassan Rouhani's visit to Azerbaijan was the opening of the joint automobile plant Khazar created in the Neftchala industrial district jointly by Azmash OJSC and Iran Khodro company.
According to AzerTAG news agency, 75% of the shares of this $15m-worth plant belong to Azmash OJSC, and 25% to Iran Khodro company. It will produced cars of various models based on Iranian and European technologies.
According to the CEO of Iran Khodro, Hashem Yekke Zareh, the joint venture will manufacture 10 thousand cars annually at the initial stage of production. "The next phase is planned to increase the production to 15 thousand cars. We are planning to manufacture 50 thousand cars annually in the near future. Our cars will be sold in the local and foreign markets. They are produced in compliance with the advanced technologies and Euro-5 standards," said Zareh. The cars will be sold under a brand name of Made in Azerbaijan. At the same time, the plant will also produce spare parts for its cars.
The implementation of previous agreements stimulates further growth of cooperation both at the state level and between private business entities. At the business forum with the participation of businessmen from both countries, the Iranian president stressed his country's interest in increasing the volume of mutual investments, trade, development of cooperation in the fields of pharmaceuticals, healthcare, the financial and banking sector and, of course, tourism. By the way, as President Ilham Aliyev noted, according to the decision taken two weeks ago, Iranian citizens will receive visas in Azerbaijan at airports. Aliyev noted that if in 2016 240,000 Iranians visited Azerbaijan, then last year this figure reached 360 thousand tourists.
The interest of Baku and Iran in good-neighbourly relations and mutually beneficial cooperation is dictated by many factors, including historical and cultural affinity of both nations, the presence of a large Azerbaijani community in Iran, geopolitical challenges, as well as the great economic potential of our countries, etc. The parties have a political will to deepen bilateral and multilateral cooperation, and in the near future, we will witness the implementation of new initiatives laid during the last visit of Iranian President Hassan Rouhani to Azerbaijan.