DÜNYANI TİTRƏDƏN İNSAN
Cazın böyük maestrosu Vaqif Mustafazadənin 78 illiyini bizim müxbirimiz onun İçərişəhərdəki mənzil muzeyində keçirdi
Müəllif: Allanna LESKENLİ
İçərişəhərdə gəzən turistlər Vaqif Mustafazadə dalanı, 4 ünvanında yerəşən evin üzərindəki barelyefin qarşısında ayaq saxlayırlar. Xatirə lövhəsində bildirilir ki, burada muğam-cazın yaradıcısı, pianoçu və bəstəkar Vaqif Mustafazadə yaşayıb. Qacetlərin köməyindən istifadə etməyə alışmış olanlar dərhal geolokasiyaya müraciət edirlər və bu dahi musiqiçinin mənzil muzeyi barədə yığcam məlumat əldə edirlər, göstərilən ünvana yollanırlar. Burada onun həyatının böyük hissəsinin keçdiyi üçotaqlı mənzildə, onlar aradıqları hər şeyi tapa bilirlər: onun soy ağacı, professional və bədii inkişafı, muğam-cazın yaradılması üzrə ifaçılıq və bəstəkarlıq yaradıcılığı axtarışları barədə ətraflı məlumat əldə edirlər. Fotoşəkillər, kitablar, portretlər və heykəllər, çoxsaylı afişalar, fərdi əşyalar və məişət əşyaları - bunlar yalnız Vaqifin yaxın qohumu, muzeyin direktoru Afaq xanım Əliyeva tərəfindən qayğı ilə saxlanan böyük siyahının kiçik bir hissəsidir.
Həyatın ona bəxş etdikləri
Vaqif 39 yaşında dünyasını dəyişdi. Ölümü gözlənilməz oldu - Daşkənddə konsert zamanı özünün "Əzizəni gözləyərkən" kompozisiyası ilə çıxış edən zaman öldü. Bu, 1979-cu il dekabrın 16-da baş vermişdi və anası Zivər xanım üçün dəhşətli zərbə olmuşdu. Öz uşağının ölümünü görmək - bu, sadə bir kədər və ya faciəli bir qəza deyil. Bu, göz yaşları ilə silinməyən və sözlərlə ifadə edilə bilməyən bir dəhşətli ədalətsizlikdir. Buna dözmək olmur! Sanki, o, oğlunun həyatını ondan sonra da davam etdirmək, bu anım mənzil-muzeyində onun xatirəsini əbədiləşdirmək üçün sağ qalıb. Məhz burda İçərişəhərdə - oğlunun böyüdüyü, uşaqlıq, yeniyetməlik və gənclik çağlarının keçdiyi, küçələrinin hər daşında ayaq izləri qaldığı bir məkanda. Vaqif burda ilk dəfə üç yaşında anasının fortepiano ifasını dinlədikdən sonra "Bayatı-Şiraz"ı təkrarlamışdı. Birdən-birə o, yox oldu. Sadəcə, yaşamağı dayandırdı! Dəhşətdir. Bu, dözülməzdir. Ana təskinlik tapa bilmirdi və bir məqsədi qalmışdı - oğlunun yaradıcılığı və dünyadakı nailiyyətləri haqqında mümkün olduğu qədər məlumat toplamalıdır. Bu, ananın həyatını uzatdı, yaşamasına haqq qazandırdı.
On il hər cür arayış və sənədləri toplamaq üçün getdi. Yalnız 1989-cu ildə mədəniyyət naziri Polad Bülbüloğlunun əmri ilə bu dahi bəstəkar və musiqiçinin yaşadığı evdə memorial ev muzeyi yaradıldı və o, Musiqi Muzeyinin filialına çevrildi. Öz mənzilini və bütün eksponatları dövlətə vermiş Zivər xanım üçün isə prezident Heydər Əliyevin sərəncamı ilə şəhərin mərkəzində - Nizami küçəsində mənzil verildi. Daha sonra muzeyin direktoru Afaq xanım öz hesabına muzeydə böyük təmir işləri apardı, onun sahəsinə daha üç otaq əlavə etdi (2005-ci ildə). Prezident İlham Əliyev bundan xəbər tutan kimi Afaq xanıma şəhərin mərkəzində mənzil verilməsi ilə bağlı sərəncam verdi. Afaq xanım minnətdarlıqla bu barədə danışır, deyir ki, yalnız bizim prezident belə bir nəcib addım atmağa qadirdir: nəcibdir, səmimidir və ədalətlidir.
Həyatdan sonrakı həyat
Vaqif İçərişəhərdəki bütün yaşıdları kimi böyüdü: dostları ilə oturub-durdu, musiqi məktəbində oxudu. On yaşında qala avtoritetləri tərəfindən ən istedadlı "meyxanaçı" kimi tanındı. O, gecələr BBC-dən qadağan olunmuş musiqiyə - caza qulaq asırdı, sonra musiqi məktəbindən dostu Vaqif Səmədoğlu ilə birlikdə musiqi əsərlərini - etüdləri, prelüdləri, etüd-əsərləri (xüsusilə Raxmaninovun əsərlərini) araşdırırdı, klassik əsərlərdə caz əlamətləri: septakkordlar, spesifi ritm-sinkoplar axtarırdı. O, həmişə kişi şərəfi məcəlləsinə əməl edirdi və lazım olanda ədalətin bərpası üçün davaya da girərdi. O, cazibə mərkəzi olub: işıqlı, xeyirxah, ədalətli, sadə və eyni zamanda özəl. İndi o, Rauf Fərhadov tərəfindən yazılmış və Heydər Əliyev Fondunun nəşr etdiyi bioqrafiya kitabında yaşayır. Fotoşəkillərdə, sənədlərdə, haqqında yazılmış məqalələrdə, konsert yazılarında, muzey tərəfindən buraxılmış disklərdə, keçirilən xatirə axşamlarında, musiqi konsertlərində və müsabiqələrdə yaşayır.
1997-ci ildə muzeyin direktorunun müraciətindən sonra Prezident Heydər Əliyevin sərəncamı ilə Vaqif Mustafazadə Fondu yaradıldı. Fondun məqsəd və vəzifələri sırasına yaradıcı irsin qorunması, caz musiqiçilərinə qayğı və dəstək, musiqi albomlarının nəşri, prodüsserlik fəaliyyəti daxildir. 16 martda -onun doğum günündə və 16 dekabrda - onun anım günündə muzeyə musiqi tədris müəssisələrinin tələbələri gəlir, burada tələbələrin ifasında onun musiqisi səslənir. Muzey bu günlərdə anım gecələrini böyük konsert meydançalarında da təşkil edir. O cümlədən Heydər Əliyev Sarayında da. Həmişə müxtəlif təhsil müəssisələrində (o cümlədən musiqi təmayüllü olmayanlarda da) Vaqif Mustafazadənin musiqi yaradıcılığı axşamları keçirilir.
"Musiqi - hisslərin stenoqramıdır" (L. Tolstoy)
Vaqif Mustafazadə. O, əfsanəyə, millətin şöhrətinə, qüruruna və sərvətinə çevrildi. Dost və yaxınlarının xatirələrinə görə - İçərişəhərdən olan ciddi, təvazökar, sadə dahi idi. Praktik, rasional, mənfəətçi olmağı bacarmayan bir dahi. Lakin o, etibarlı dost olmağı, ağılla deyil, ürəklə yaşamağı bacarırmış. Qeyri-adi sadə insan olub. 1300-ə yaxın musiqi əsəri qoyub getmiş təvazökar dahi, məhz onun hesabına "Azərbaycan cazı" termini yaranıb və dünya musiqi kataloqlarına salınıb. Adı bu gün caz konsertlərində kumirləri Bill Evans və Koltreynlə birlikdə səslənən bu içərişəhərli oğlana bütün dünya muğam-caz fenomeninin yaradılmasına görə borcludur. Məhz onun sayəsində muğam dünya musiqi məkanında yeni bir həyat qazanıb. Onun parlaq əsərləri bu gün bütün dünyada ifa olunur. Burası doğrudur ki, onun bütün yaradıcılığı onun hisslərinin - elə də sadə olmayan həyatına, ətraf dünyaya hisslərinin stenoqramıdır. Təəssüf ki, dünya dərhal anlamadı ki, həyata zamanı qabaqlamış, dünyanı başqalarından fərqli görməyi və eşitməyi bacaran bir adam gəlib.
Muzeyin divarlarında mütəxəssis-peşəkarların sözləri yer alıb:
"Mustafazadə ekstra-klass pianistdir. Cazda onun tayı-bərabərini tapmaq çətindir. Bu, mənim eşitdiyim ən lirik pianistdir "(V. Konover, amerikalı musiqiçi və tənqidçi).
"Onun musiqisi heyrətamiz dərəcədə müasirdir və eyni zamanda onda nəsillərcə şairlər tərəfindən tərənnüm edilən qədim Qafqaz melodiyalarının sirləri axır. Bu, Şəhrizad tərəfindən 1001 gecədə söylənilən nağıldır"( B. Yuhansson, İsveçdən caz pianoçusu).
"Vaqif Mustafazadə dünyanın ən yaxşı pianoçularından biridir" (D.Bekker, Vaşinqton Caz Klubunun prezidenti).
Vaqif çox sayda öz caz kompozisiyalarının və ifalarının müəllifidir, həm də simfonik və kamera musiqiləri yazıb. O, "Tallin-66", "Tallin-67", Bakıda keçirilən "Caz 69" caz festivallarının, Donetskdə keçirilən (Ukrayna, 1977-ci il) ümumittifaq caz festivalının və "Tbilisi-78" caz festivalının laureatıdır, sonuncu ona yaxşı pianoçu adını qazandırıb. 1979-cu ildə o, Monako beynəlxalq caz kompozisiyaları müsabiqəsində birinci mükafata və prizə (ağ royala) layiq görülüb.
"Musiqi dinləmirəm -
ruhumu dinləyirəm!"
(M.Svetayeva)
Bu, mütləq bir həqiqətdir. Vaqif Mustafazadənin musiqisi ilə tək qaldıqda siz gerçəkliyi unudub, ona qərq olursunuz. Sizə elə gəlir ki, başqa bir ölçüyə qapı açılır, elə bir ölçüyə ki, nə zaman, nə bir problem, nə də bir xəstəlik yoxdur. Amma azadlıq, iradə və sevgi var. Onlar sizin qəfil rastlaşdığınız xoşbəxtlik kimi qərq olduğunuz harmoniyanı yaradır...
"Salam, Vaqif!"
Salam - yaşa deməkdir: dünən, bu gün, sabah və həmişə. Sadəcə yaşa! Musiqidə, fotolarda, məktublarda, xatirələrdə, yaddaşlarda, şəxsən tanış olduqlarının və ya onu şəxsən tanımayan, lakin musiqisindən xəbərdar olanların sevgilərində.
Burada, muzeydə o, bizə Nikas Safronov, Asəf Cəfərov, mərhum Asim Quliyev tərəfindən çəkilmiş portretlərdən baxır. Azad Zeynalovun yaratdığı heykəltəraşlıq abidəsi də buradadır. O və musiqisi. Musiqi və məkan. Nəhəngdir. Onun öz musiqisində yaşamağa davam edən ruhu kimi ölçüsüzdür. Bu musiqi bizdə də yaşayır və onu - İçərişəhərdən olan bu oğlanı ölümsüz edir. Bu, dəqiq həmişəlikdir. Adam demək istəmir ki, yaşasaydı olacaqdı, ona görə, olub deyək. Mart ayında böyük maestro artıq 78 ildir ki, öz musiqisi ilə dünyanı heyran qoyur, Yaradan qısa müddətə olsa da, onun ruhunu yerə göndərdi. Sonra... geri aldı.

A MAN WHO SHAKED THE WORLD
We visited the apartment-museum of the great maestro of jazz, Vagif Mustafazadeh, in the Old City on his 78th anniversary
Tourists walking in the Old City often stop in front of a memorial plaque on house number 4 on Vagif Mustafazadeh Street, which reads that the founder of mugham-jazz, pianist, and composer Vagif Mustafazadeh lived here. Gadget fans immediately start searching the Web and after reading some bits of concise information about the apartment-museum of the brilliant musician, rush to the specified address. Here, in a three-room apartment where Vagif spent most of his life, they find what they were looking for: comprehensive information about his genealogy, professional and artistic development, creative search in the art of mugham-jazz. Photographs, books, portraits, sculptures, numerous posters, personal and household items are just a short list of what is carefully stored by Vagif's cousin, the director of the museum, Afag-khanim Aliyeva.
Her source of life
Vagif died at the age of 39. He died unexpectedly, on December 16, 1979, during a concert in Tashkent, Uzbekistan performing his composition Waiting for Aziza. Vagif’s death has terribly hit his mother, Zivar-khanim. The loss of a child is not just a grief or a tragic accident. Tears and words cannot express this tragic injustice. This is intolerable! It seems that she survived only because she wanted to extend his son’s life by making his memory live in his apartment museum. Vagif grew up here, in the Old City, where each cobblestone bears his footprints and where heard and reproduced Bayati Shiraz for the first time at the age of three, listening to mother’s piano performances. And suddenly he has gone away. He just stopped being! It is terrible. It is irreparable. She was inconsolable, and only her ultimate goal - to gather as much information as possible about the creative life and achievements of her son - prolonged her life, making it justified. It took ten years to collect all kinds of certificates and documents. In 1989, the Minister of Culture Polad Bulbuloghlu decreed to establish a memorial apartment-museum in the house where the brilliant composer and musician lived. It became a branch of the Museum of Musical Art. As decreed by the President of Azerbaijan, Heydar Aliyev, Zivar-khanim, who has handed over all the household items and exhibits to the state, received an apartment in downtown Baku, along Nizami Street. Later, when the director of the museum, Afag-khanim, made an overhaul of the museum in 2005 adding extra three rooms to the museum, the incumbent President Ilham Aliyev ordered to provide Afag-khanim with an apartment in the city centre. Now she says with pride and gratitude that only our president can be so noble, sympathetic, and just.
Life after life
Vagif was growing up just like all his peers in the Old City: spending time with his friends and studying at music school. When he was ten, his neighbourhood recognized him as the most talented singer of meykhana. At nights, he used to listen to ‘forbidden jazz music’ on BBC, and then, along with his friend from the music school, Vagif Samadoghlu, would analyse musical sketches, preludes, etudes (including Rachmaninov’s) looking for jazz beats in classical works: seventh chords, specific rhythm syncopation. He has always been a man of honour and fought, if necessary, to restore justice. His bright, kind, fair, simple and special personality was appealing. Now he lives in a biography book written by Rauf Farhadov and published by the Heydar Aliyev Foundation, as well as in photographs, documents, articles, concert records, discs released by the museum, memorial events, music concerts, and competitions.
In 1997, at the request of the museum's director, President Heydar Aliyev ordered the establishment of the Vagif Mustafazadeh Foundation. The goal and objectives are to preserve and popularise the creative heritage, to help and support jazz musicians, to release musical albums. On March 16, on Vagif’s birthday, and on December 16, the day of his death, students of musical schools visit the museum and perform his music compositions as a tribute to the master. The museum also hosts memorial events on these days at large concert halls, including the Heydar Aliyev Palace. Musical events dedicated to the memory of Vagif Mustafazadeh are also held at various educational institutions (not only musical ones) on a regular basis.
L. Tolstoy: “Music is a transcript of feelings”
Vagif Mustafazadeh became a legend, glory, pride and wealth of the nation. According to the memoirs of his friends and relatives, he was a humble, easy-to-please, and simple genius from the Old City. A genius who could not be practical, rational, and mercenary. But he was able to be a reliable friend and live not with the mind but with the heart. An unusual ordinary person. A modest genius who has left almost 1,300 musical works, a genius who devised the term Azerbaijani jazz and promoted it at global scale. Thanks to Vagif, a simple guy from the Old City, whose name is on par with the names of his idols Bill Evans and Coltrane, the whole world has a phenomenon known as mugham-jazz. Thanks to his gift, mugham has a new life in the world musical culture. His brilliant compositions are now performed all over the world. And all his work - this is indeed the transcript of his feelings in relation to his difficult life, in relation to the world, which, alas, did not immediately realize that a person who was ahead of time came to life, a man who can see and hear the world differently than it is done by others.
The walls of the museum are full of statements of professionals about Vagif and his works:
"Mustafazadeh is a top-class pianist. It is difficult to find anyone equal to him in jazz. He is the most lyrical pianist I have ever listened to." (V. Conover, American musician and critic).
"His music is amazingly modern and at the same time it is full of the mysteries of ancient Caucasian melodies sung by poets of many generations. It is a fairy tale told by Scheherazade on the 1002nd night" (B. Johansson, Swedish jazz pianist).
"Vagif Mustafazadeh is one of the best pianists in the world" (D. Becker, president of the Washington Jazz Club).
Apart from being an author of many jazz compositions and arrangements, Vagif also wrote symphonic and chamber music. He is a laureate of jazz festivals Tallinn-66, Tallinn-67, Baku Jazz-69, All-Union Jazz Festival in Donetsk (Ukraine, 1977), jazz festival Tbilisi-78, which brought him the title of the best pianist. In 1979, at the International Jazz Competition in Monaco, he was awarded the first prize and a white grand piano.
M. Tsvetaeva: "I do not listen to music. I listen to my soul!"
This is an absolute truth. When you are left alone with Vagif’s music, immersed in it, forgetting about reality, you are taken to a different dimension, where there is no time, no problems, no illnesses. But there is freedom, will and love. His music creates harmony, which you fall into unexpectedly to discover happiness...
"Long live, Vagif!"
Long live means be: yesterday, today, tomorrow and always. But be here! In music, photos, letters, memories, and love of those with whom he was personally acquainted, and those with whom he was not familiar, but who knew his music. Here, in the museum, he looks at us from portraits created by Nikas Safronov, Asaf Jafarov, the late Asim Guliyev. Here is a sculpture created by Azad Zeynalov. He and his music. Music and space. Great. Immeasurable as his soul, which continues to live in his music. And the music lives in us, making that boy from the Old City immortal. In March, the great maestro who has shaken this world with his music would turn 78 years old.