DÜNYANI TİTRƏDƏN İNSAN
Cazın böyük maestrosu Vaqif Mustafazadənin 78 illiyini bizim müxbirimiz onun İçərişəhərdəki mənzil muzeyində keçirdi
Müəllif: Allanna LESKENLİ
İçərişəhərdə gəzən turistlər Vaqif Mustafazadə dalanı, 4 ünvanında yerəşən evin üzərindəki barelyefin qarşısında ayaq saxlayırlar. Xatirə lövhəsində bildirilir ki, burada muğam-cazın yaradıcısı, pianoçu və bəstəkar Vaqif Mustafazadə yaşayıb. Qacetlərin köməyindən istifadə etməyə alışmış olanlar dərhal geolokasiyaya müraciət edirlər və bu dahi musiqiçinin mənzil muzeyi barədə yığcam məlumat əldə edirlər, göstərilən ünvana yollanırlar. Burada onun həyatının böyük hissəsinin keçdiyi üçotaqlı mənzildə, onlar aradıqları hər şeyi tapa bilirlər: onun soy ağacı, professional və bədii inkişafı, muğam-cazın yaradılması üzrə ifaçılıq və bəstəkarlıq yaradıcılığı axtarışları barədə ətraflı məlumat əldə edirlər. Fotoşəkillər, kitablar, portretlər və heykəllər, çoxsaylı afişalar, fərdi əşyalar və məişət əşyaları - bunlar yalnız Vaqifin yaxın qohumu, muzeyin direktoru Afaq xanım Əliyeva tərəfindən qayğı ilə saxlanan böyük siyahının kiçik bir hissəsidir.
Həyatın ona bəxş etdikləri
Vaqif 39 yaşında dünyasını dəyişdi. Ölümü gözlənilməz oldu - Daşkənddə konsert zamanı özünün "Əzizəni gözləyərkən" kompozisiyası ilə çıxış edən zaman öldü. Bu, 1979-cu il dekabrın 16-da baş vermişdi və anası Zivər xanım üçün dəhşətli zərbə olmuşdu. Öz uşağının ölümünü görmək - bu, sadə bir kədər və ya faciəli bir qəza deyil. Bu, göz yaşları ilə silinməyən və sözlərlə ifadə edilə bilməyən bir dəhşətli ədalətsizlikdir. Buna dözmək olmur! Sanki, o, oğlunun həyatını ondan sonra da davam etdirmək, bu anım mənzil-muzeyində onun xatirəsini əbədiləşdirmək üçün sağ qalıb. Məhz burda İçərişəhərdə - oğlunun böyüdüyü, uşaqlıq, yeniyetməlik və gənclik çağlarının keçdiyi, küçələrinin hər daşında ayaq izləri qaldığı bir məkanda. Vaqif burda ilk dəfə üç yaşında anasının fortepiano ifasını dinlədikdən sonra "Bayatı-Şiraz"ı təkrarlamışdı. Birdən-birə o, yox oldu. Sadəcə, yaşamağı dayandırdı! Dəhşətdir. Bu, dözülməzdir. Ana təskinlik tapa bilmirdi və bir məqsədi qalmışdı - oğlunun yaradıcılığı və dünyadakı nailiyyətləri haqqında mümkün olduğu qədər məlumat toplamalıdır. Bu, ananın həyatını uzatdı, yaşamasına haqq qazandırdı.
On il hər cür arayış və sənədləri toplamaq üçün getdi. Yalnız 1989-cu ildə mədəniyyət naziri Polad Bülbüloğlunun əmri ilə bu dahi bəstəkar və musiqiçinin yaşadığı evdə memorial ev muzeyi yaradıldı və o, Musiqi Muzeyinin filialına çevrildi. Öz mənzilini və bütün eksponatları dövlətə vermiş Zivər xanım üçün isə prezident Heydər Əliyevin sərəncamı ilə şəhərin mərkəzində - Nizami küçəsində mənzil verildi. Daha sonra muzeyin direktoru Afaq xanım öz hesabına muzeydə böyük təmir işləri apardı, onun sahəsinə daha üç otaq əlavə etdi (2005-ci ildə). Prezident İlham Əliyev bundan xəbər tutan kimi Afaq xanıma şəhərin mərkəzində mənzil verilməsi ilə bağlı sərəncam verdi. Afaq xanım minnətdarlıqla bu barədə danışır, deyir ki, yalnız bizim prezident belə bir nəcib addım atmağa qadirdir: nəcibdir, səmimidir və ədalətlidir.
Həyatdan sonrakı həyat
Vaqif İçərişəhərdəki bütün yaşıdları kimi böyüdü: dostları ilə oturub-durdu, musiqi məktəbində oxudu. On yaşında qala avtoritetləri tərəfindən ən istedadlı "meyxanaçı" kimi tanındı. O, gecələr BBC-dən qadağan olunmuş musiqiyə - caza qulaq asırdı, sonra musiqi məktəbindən dostu Vaqif Səmədoğlu ilə birlikdə musiqi əsərlərini - etüdləri, prelüdləri, etüd-əsərləri (xüsusilə Raxmaninovun əsərlərini) araşdırırdı, klassik əsərlərdə caz əlamətləri: septakkordlar, spesifi ritm-sinkoplar axtarırdı. O, həmişə kişi şərəfi məcəlləsinə əməl edirdi və lazım olanda ədalətin bərpası üçün davaya da girərdi. O, cazibə mərkəzi olub: işıqlı, xeyirxah, ədalətli, sadə və eyni zamanda özəl. İndi o, Rauf Fərhadov tərəfindən yazılmış və Heydər Əliyev Fondunun nəşr etdiyi bioqrafiya kitabında yaşayır. Fotoşəkillərdə, sənədlərdə, haqqında yazılmış məqalələrdə, konsert yazılarında, muzey tərəfindən buraxılmış disklərdə, keçirilən xatirə axşamlarında, musiqi konsertlərində və müsabiqələrdə yaşayır.
1997-ci ildə muzeyin direktorunun müraciətindən sonra Prezident Heydər Əliyevin sərəncamı ilə Vaqif Mustafazadə Fondu yaradıldı. Fondun məqsəd və vəzifələri sırasına yaradıcı irsin qorunması, caz musiqiçilərinə qayğı və dəstək, musiqi albomlarının nəşri, prodüsserlik fəaliyyəti daxildir. 16 martda -onun doğum günündə və 16 dekabrda - onun anım günündə muzeyə musiqi tədris müəssisələrinin tələbələri gəlir, burada tələbələrin ifasında onun musiqisi səslənir. Muzey bu günlərdə anım gecələrini böyük konsert meydançalarında da təşkil edir. O cümlədən Heydər Əliyev Sarayında da. Həmişə müxtəlif təhsil müəssisələrində (o cümlədən musiqi təmayüllü olmayanlarda da) Vaqif Mustafazadənin musiqi yaradıcılığı axşamları keçirilir.
"Musiqi - hisslərin stenoqramıdır" (L. Tolstoy)
Vaqif Mustafazadə. O, əfsanəyə, millətin şöhrətinə, qüruruna və sərvətinə çevrildi. Dost və yaxınlarının xatirələrinə görə - İçərişəhərdən olan ciddi, təvazökar, sadə dahi idi. Praktik, rasional, mənfəətçi olmağı bacarmayan bir dahi. Lakin o, etibarlı dost olmağı, ağılla deyil, ürəklə yaşamağı bacarırmış. Qeyri-adi sadə insan olub. 1300-ə yaxın musiqi əsəri qoyub getmiş təvazökar dahi, məhz onun hesabına "Azərbaycan cazı" termini yaranıb və dünya musiqi kataloqlarına salınıb. Adı bu gün caz konsertlərində kumirləri Bill Evans və Koltreynlə birlikdə səslənən bu içərişəhərli oğlana bütün dünya muğam-caz fenomeninin yaradılmasına görə borcludur. Məhz onun sayəsində muğam dünya musiqi məkanında yeni bir həyat qazanıb. Onun parlaq əsərləri bu gün bütün dünyada ifa olunur. Burası doğrudur ki, onun bütün yaradıcılığı onun hisslərinin - elə də sadə olmayan həyatına, ətraf dünyaya hisslərinin stenoqramıdır. Təəssüf ki, dünya dərhal anlamadı ki, həyata zamanı qabaqlamış, dünyanı başqalarından fərqli görməyi və eşitməyi bacaran bir adam gəlib.
Muzeyin divarlarında mütəxəssis-peşəkarların sözləri yer alıb:
"Mustafazadə ekstra-klass pianistdir. Cazda onun tayı-bərabərini tapmaq çətindir. Bu, mənim eşitdiyim ən lirik pianistdir "(V. Konover, amerikalı musiqiçi və tənqidçi).
"Onun musiqisi heyrətamiz dərəcədə müasirdir və eyni zamanda onda nəsillərcə şairlər tərəfindən tərənnüm edilən qədim Qafqaz melodiyalarının sirləri axır. Bu, Şəhrizad tərəfindən 1001 gecədə söylənilən nağıldır"( B. Yuhansson, İsveçdən caz pianoçusu).
"Vaqif Mustafazadə dünyanın ən yaxşı pianoçularından biridir" (D.Bekker, Vaşinqton Caz Klubunun prezidenti).
Vaqif çox sayda öz caz kompozisiyalarının və ifalarının müəllifidir, həm də simfonik və kamera musiqiləri yazıb. O, "Tallin-66", "Tallin-67", Bakıda keçirilən "Caz 69" caz festivallarının, Donetskdə keçirilən (Ukrayna, 1977-ci il) ümumittifaq caz festivalının və "Tbilisi-78" caz festivalının laureatıdır, sonuncu ona yaxşı pianoçu adını qazandırıb. 1979-cu ildə o, Monako beynəlxalq caz kompozisiyaları müsabiqəsində birinci mükafata və prizə (ağ royala) layiq görülüb.
"Musiqi dinləmirəm -
ruhumu dinləyirəm!"
(M.Svetayeva)
Bu, mütləq bir həqiqətdir. Vaqif Mustafazadənin musiqisi ilə tək qaldıqda siz gerçəkliyi unudub, ona qərq olursunuz. Sizə elə gəlir ki, başqa bir ölçüyə qapı açılır, elə bir ölçüyə ki, nə zaman, nə bir problem, nə də bir xəstəlik yoxdur. Amma azadlıq, iradə və sevgi var. Onlar sizin qəfil rastlaşdığınız xoşbəxtlik kimi qərq olduğunuz harmoniyanı yaradır...
"Salam, Vaqif!"
Salam - yaşa deməkdir: dünən, bu gün, sabah və həmişə. Sadəcə yaşa! Musiqidə, fotolarda, məktublarda, xatirələrdə, yaddaşlarda, şəxsən tanış olduqlarının və ya onu şəxsən tanımayan, lakin musiqisindən xəbərdar olanların sevgilərində.
Burada, muzeydə o, bizə Nikas Safronov, Asəf Cəfərov, mərhum Asim Quliyev tərəfindən çəkilmiş portretlərdən baxır. Azad Zeynalovun yaratdığı heykəltəraşlıq abidəsi də buradadır. O və musiqisi. Musiqi və məkan. Nəhəngdir. Onun öz musiqisində yaşamağa davam edən ruhu kimi ölçüsüzdür. Bu musiqi bizdə də yaşayır və onu - İçərişəhərdən olan bu oğlanı ölümsüz edir. Bu, dəqiq həmişəlikdir. Adam demək istəmir ki, yaşasaydı olacaqdı, ona görə, olub deyək. Mart ayında böyük maestro artıq 78 ildir ki, öz musiqisi ilə dünyanı heyran qoyur, Yaradan qısa müddətə olsa da, onun ruhunu yerə göndərdi. Sonra... geri aldı.

ЧЕЛОВЕК, ПОТРЯСШИЙ МИР
78-летие великого маэстро джаза Вагифа Мустафазаде наш корреспондент провел в его квартире-музее в Ичеришэхэр
Прогуливающиеся по Старому городу туристы останавливаются перед барельефом на торце дома в переулке Вагифа Мустафазаде, 4. Мемориальная доска сообщает, что здесь жил основоположник мугам-джаза, пианист и композитор Вагиф Мустафазаде. Те, кто привык полагаться на помощь гаджетов, тут же запрашивают геолокацию и, обнаружив лаконичную информацию о квартире-музее гениального музыканта, отправляются по указанному адресу. Здесь, в трехкомнатной квартире, где прошла большая часть его жизни, они находят то, что искали: исчерпывающую информацию о его родословной, профессиональном и художественном развитии, творческих поисках в исполнительском и композиторском искусстве создания мугам-джаза. Фотографии, книги, портреты и скульптура, многочисленные афиши, личные вещи и предметы обихода - это лишь малый перечень того, что бережно хранится двоюродной сестрой Вагифа - директором музея Афаг ханым Алиевой.
То, что дало ей жизнь
Вагиф умер в возрасте 39 лет. Умер неожиданно - во время концерта в Ташкенте, исполняя свою композицию "В ожидании Азизы". Это произошло 16 декабря 1979 года и стало страшным ударом для его матери Зивяр ханым. Пережить своего ребенка - это не просто горе или трагическая случайность. Это трагическая несправедливость, которую не излить слезами и не выразить словами. Это непереносимо! Кажется, она и выжила только потому, что хотела продлить жизнь своему сыну, увековечив память о нем в мемориальной квартире-музее. Именно здесь, в Ичеришэхэр, где он вырос и где прошли его детство, юность и зрелость, где на каждом уличном камне остались отпечатки его ног и где впервые он, в возрасте трех лет, слушая ее фортепианные исполнения, на слух воспроизвел "Баяты шираз". И вдруг его не стало. Он просто перестал быть! Ужасно. Непоправимо. Она была безутешна, и только цель - как можно больше собрать информации о творческой жизни и мировых достижениях сына - продлевала ей жизнь, делая ее оправданной. Десять лет ушло на сбор всевозможных справок и документов. И вот в 1989 году по распоряжению министра культуры Полада Бюльбюльоглу в доме, где жил гениальный композитор и музыкант, была учреждена мемориальная квартира-музей, которая стал филиалом Музея музыкального искусства. А для Зивяр ханым, передавшей жилье и все экспонаты в собственность государству, по указанию президента страны Гейдара Алиева была выделена квартира в самом центре города, по улице Торговой (Низами). Позже, когда директор музея Афаг ханым сделала капитальный ремонт музея (2005) на свои средства, расширив его территорию до трех комнат, нынешний президент Ильхам Алиев, узнав об этом, распорядился предоставить в дар Афаг ханым квартиру в центре города. Она с гордостью и благодарностью говорит об этом, утверждая, что на такой благородный поступок способен только такой президент, как наш: благородный, отзывчивый, справедливый.
Жизнь после жизни
Вагиф рос так же, как и все его сверстники в Ичеришэхэр: общался с друзьями, учился в музыкальной школе. В возрасте десяти лет крепостными авторитетами был признан самым талантливым "мейханачы". Он слушал по ночам запрещенную музыку - джаз по Би-би-си, а потом вместе со своим другом по музыкальной школе (Вагифом Самедоглу) разбирал музыкальные произведения - этюды, прелюдии, этюды-картинки (в том числе особенно Рахманинова), отыскивая в классических произведениях признаки джаза: септаккорды, специфические ритм-синкопы. Он всегда соответствовал мужскому кодексу чести и если надо было - дрался за восстановление справедливости. Он был центром притяжения: светлым, добрым, справедливым, простым и особенным одновременно. Теперь он живет в книге-биографии, написанной Рауфом Фархадовым и изданной Фондом Гейдара Алиева. В фотографиях, документах, написанных о нем статьях, концертных записях, выпущенных музеем дисках, проводимых вечерах памяти, музыкальных концертах и конкурсах.
В 1997 году по ходатайству директора музея вышло распоряжение президента Гейдара Алиева, в соответствии с которым был создан Фонд Вагифа Мустафазаде. Цель и задачи - сохранение и популяризация творческого наследия, помощь и поддержка джазовых музыкантов, издание музыкальных альбомов, продюсирование. В музей в день его рождения 16 марта и в день его памяти 16 декабря приходят студенты музыкальных учебных заведений, здесь звучит его музыка в их исполнении. Вечера памяти в эти дни музей проводит и на больших концертных площадках. В том числе и во Дворце Гейдара Алиева. На постоянной основе проводятся вечера музыкального творчества Вагифа Мустафазаде и в различных учебных заведениях (не только музыкальных!).
"Музыка - это стенограмма чувств" (Л.Толстой)
Вагиф Мустафазаде. Он стал легендой, славой, гордостью и достоянием нации. По воспоминаниям друзей и близких - скромный, непритязательный, простой гений из Ичеришэхэр. Гений, который не умел быть практичным, рациональным, корыстным. Зато умел быть надежным другом и жить не умом, а сердцем. Необычный обычный человек. Скромный гений, оставивший почти 1300 музыкальных произведений, гений, благодаря которому появился и занесен в мировые музыкальные каталоги термин "азербайджанский джаз". Именно ему, парню из Ичеришэхэр, чье имя сегодня в джазовых концертах звучит рядом с именами его кумиров Билла Эванса и Колтрейна, весь мир обязан феноменом создания мугам-джаза. Благодаря его дару мугам получил новую жизнь в пространстве мировой музыкальной культуры. Его блистательные композиции сегодня исполняются во всем мире. А все его творчество - это и правда стенограмма его чувств по отношению к непростой своей жизни, по отношению к миру, который, увы, не сразу понял, что в жизнь пришел человек, опередивший время, человек, умеющий видеть и слышать мир иначе, чем это делают другие.
На стенах музея высказывания специалистов-профессионалов:
"Мустафазаде - пианист экстра-класса. Ему трудно найти равных в джазе. Это самый лиричный пианист, которого я слышал" (В.Коновер, американский музыкант и критик).
"Его музыка удивительно современна и в то же время от нее веет таинствами древних кавказских мелодий, воспетых поэтами не одного поколения. Это - сказка, рассказанная Шехерезадой в 1002-ю ночь" (Б.Юханссон, джазовый пианист из Швеции).
"Вагиф Мустафазаде - один из лучших пианистов мира" (Д.Беккер, президент Вашингтонского джаз-клуба).
Вагиф, автор множества собственных джазовых композиций и обработок, писал также симфоническую и камерную музыку. Он лауреат джазовых фестивалей "Таллин-66", "Таллин-67", бакинского "Джаз-69", Всесоюзного джазового фестиваля в Донецке (Украина, 1977), джазового фестиваля "Тбилиси-78", принесшего ему звание лучшего пианиста. В 1979 году на Международном конкурсе джазовой композиции в Монако он был удостоен первой премии и приза (белый рояль).
"Слушаю не музыку -
слушаю свою душу!"
(М.Цветаева)
Это абсолютная правда. Когда вы, оставшись один на один с музыкой Вагифа Мустафазаде, погружаетесь в нее, забыв о реальности, у вас возникает чувство, будто открывается дверь в другое измерение, где нет ни времени, ни проблем, ни болезней. Но есть свобода, воля и любовь. Они создают гармонию, в которую вы окунаетесь, как в неожиданно обрушившееся на вас счастье…
"Здравствуй, Вагиф!"
Здравствуй, это значит - будь: вчера, сегодня, завтра и всегда. Но - будь! В музыке, фотографиях, письмах, воспоминаниях, памяти и любви тех, с кем знаком был лично, и тех, с кем не был знаком, но кто знал и знает его музыку. Здесь, в музее, он смотрит на нас с портретов, созданных Никасом Сафроновым, Асафом Джафаровым, покойным Асимом Кулиевым. Здесь же - скульптурный памятник, созданный Азадом Зейналовым. Он и его музыка. Музыка и пространство. Огромное. Неизмеримое, как его душа, которая продолжает жить в его музыке. А музыка живет в нас, делая его, мальчишку из Ичеришэхэр, бессмертным. И это - точно навсегда. Не хочется говорить - исполнилось бы, поэтому скажем - исполнилось. В марте исполнилось 78 лет, как великий маэстро потрясает этот мир тем, что был, тем, что была его музыка, тем, что Всевышний, хоть и на совсем короткое время, но послал его душу на Землю. И… забрал обратно.