Azərbaycan güləşçiləri idman tariximizdə ilk dəfə olaraq Avropa Çempionatının 18 medalını qazanıb
Rusiyanın Kaspiysk şəhərində keçirilən yunan-Roma, qadın və sərbəst güləşi üzrə Avropa Çempionatı Azərbaycan pəhləvanları üçün uğurlu nəticəylə əlamətdar oldu. Ötən qitə birinciliyində 8 medal qazanan güləşçilərimiz bu dəfə Vətənə 18 mükafatla qayıtdı. Pəhləvanlarımız 4 qızıl, 5 gümüş və 9 bürünc medalla yeni rekorda imza atdı.
İlk növbədə, sərbəst güləşdə karyerasında Avropa Çempionatında ikinci dəfə qızıl medal qazanan Hacı Əliyevi qeyd etməliyik. Finala qədər üç görüş keçirən dünya çempionumuz Avropa Çempionatına hazır olduğunu nümayiş etdirdi. Finalda yerli idmançı İlyas Bekbulatovla qarşılaşan Hacı Əliyev 2-7 hesabıyla geridə olduğu görüşdə dönüş yaratmağı bacardı. Əzmkarlığı və ustalığı sayəsində güləşçimiz finalda 8-7 hesablı qələbə qazanmaqla Avropa çempionu tituluna sahib çıxdı. Finaldan sonra vəziyyəti pisləşən idmançımıza dərhal tibbi yardım olundu. Eyni zamanda onun rəqibi də həkimə müraciət etdi. Həkimlərin səyinə baxmayaraq İlyas Bekbulatov vəziyyəti tam düzəlmədiyinə görə mükafatlandırma mərasimində iştirak etmədi. Hacının uğuru həm də Azərbaycan güləş məktəbinin qələbəsi oldu.
Yunan-Roma güləşində 55 kq-da çıxış edən Eldəniz Əzizlinin karyerasında ilk dəfə Avropa çempionatında qızıl medal qazanması xüsusilə vurğulanmalıdır. Əzizli bütün görüşlərini yüksək səviyyədə keçirməklə çempionluq sevinci yaşadı və bununla yığmadakı yerini möhkəmlətdi.
Sərbəst güləşdə Georgi Edişeraşvilinin qızıl medalı məşqçilərimizi sevindirməyə bilməz. Edişeraşvili bütün görüşlərdə aşkar üstünlüyünü nümayiş etdirdi.
Qadın güləşində Mariya Stadnik fenomeni qeyd olunmalıdır. 50 kq-da çıxış edən Stadnik növbəti dəfə peşəkarlığını nümayiş etdirməklə Avropada öz çəkisində güclü olduğunu isbatladı. Karyerasında səkkizinci dəfə Avropa çempionu olan Stadnik bütün görüşlərdə rəqibini döşək üzərinə çıxmağa peşman etdi. Final görüşündə isə Stadnik 32 saniyəyə qələbə qazanmaqla yerli azarkeşlərin alqışını qazandı.
Yunan-Roma güləşində Eldəniz Əzizliylə yanaşı, Rəsul Çunayevin (72 kq) də çıxışı yüksək qiymətləndirilməlidir. Rio de Janeyrodakı Yay Olimpiya Oyunlarından sonra onurğasında yaranan problemə görə karyerasını başa vurmaq barədə düşünən Çunayev Avropa Çempionatında gümüş medalla kifayətləndi. Finalda Adam Kuraka qarşı görüşdə 5-1 hesablı üstünlük qazansa da, sonda yol verilən səhv idmançımızı qızıl medaldan məhrum etdi.
Bununla yanaşı, Murad Məmmədov (60 kq), Elis Manolova (65 kq), Aleksandr Qostiyev (86 kq) və Şərif Şərifov (92 kq) finalda uduzmaqla gümüş medalla kifayətləndi. Elvin Mürsəliyev (77 kq), Rafiq Hüseynov (82 kq), Alyona Kolesnik (57 kq), Tatyana Omelçuk (59 kq), Səbirə Əliyeva (76 kq), Murtuzəli Müslümov (70 kq), Cəbrayıl Həsənov (79 kq), Nurməhəmməd Hacıyev (97 kq) və Cəmaləddin Məhəmmədov (125 kq) bürünc medala layiq görüldü. Əldə olunan medalların sayına görə Azərbaycan komanda hesabında üçüncü yeri tutdu.
Azərbaycan Güləş Federasiyasının vitse-prezidenti, sərbəst güləş üzrə milli komandanın baş məşqçisi Firdovsi Umudov idmançılarımızın çıxışını yüksək qiymətləndirib: “Güləşçilərimiz möhtəşəm qələbə qazandılar. Rekord sayda - 4 qızıl, 5 gümüş və 9 bürünc olmaqla, ümumilikdə, 18 medal əldə etdilər. Hər zaman Azərbaycanın idman ölkəsi olduğu isbatlamağa çalışırıq. Ayovada keçirilən Dünya Kubokundan sonra Avropa Çempionatında da uğurlu çıxış etməyi qarşımıza məqsəd qoymuşduq.
Sözsüz ki, səhvsiz olmadı. Murad Məmmədov 5 xal öndə olduğu halda, uduzdu. Bunu daha çox onun təcrübəsizliyinə bağlayıram. Rəsul Çunayevin isə səhhətində problem, zədələri var. Hazırlıq prosesini yaxşı keçirmişdilər. Bütün məşqçi heyəti ilə görüşüb, səhvləri analiz edəcəyik. Bunlar Olimpiya Oyunlarında bağışlanılası səhvlər deyil. Məşq prosesi hər kəs üçün eyni qaydada olur. Nurməhəmməd Hacıyev ikinci hissədə taktikanı düzgün qurmadı. Hesabda 7:0 öndə olduğu halda, səhv etdi. Digər bir neçə idmançımızda da bu səhvlər oldu.
Ümumilikdə idmançılarımızın çıxışından razı qaldım. Avropa Çempionatı kimi nüfuzlu yarışda 18 medal qazanmaq yüksək nəticədir. Biz növbəti dəfə Azərbaycanın idman ölkəsi olduğunu sübut etdik. Eyni zamanda pəhləvanlarımız Avropada ən güclülərin sırasında yer aldı. Federasiya rəsmisi kimi bütün komandaların məşqçi heyətini təbrik edirəm. Lakin əldə olunan nəticələrlə kifayətlənmək olmaz. Səhvlər təhlil olunmalıdır. Zədəli idmançılarımız müayinəyə göndərilməlidir. Qısa istirahətdən sonra yığma üzvləri yenidən hazırlığa cəlb olunacaq. Heyətdə dəyişikliklər barədə danışmaq istəməzdim. Bizdə həmişə yarışa yollanan heyət hazırlıqdan sonra məlum olur”.
Üçqat dünya və ikiqat Avropa çempionu Hacı Əliyev “R+”a açıqlamasında final görüşündən sonra səhhətində problem yarandığını etiraf edib: “Bu məqamı gizlədirdik. Çətin görüş oldu. Çox sevinirəm ki, qələbə qazandım. Sadəcə finaldan sonra başım fırlandı. Özümə gəlmək üçün bir neçə dəqiqə vaxt lazım oldu. Rəqib də pis olmuşdu. Ona görə hətta mükafatanlandırma mərasiminə çıxmadı. Onun medalını məşqçisinə təqdim etdilər. Finalda həyəcan çox idi. Yerli azarkeşlər rəqibə güclü dəstəklə kömək olurdu. Ona görə qələbə çox çətinliklə qazanıldı. Məşqçilərin tapşırığını yerinə yetirdim. Növbəti hədəfim Dünya Çempionatında qızıl medal qazanmaqdır”.
Xatırladaq ki, güləş yığmamızı qarşıda daha bir ciddi sınaq gözləyir. Bir neçə aydan sonra Azərbaycan millisi Budapeştdə keçiriləcək Dünya Çempionatında iştirak edəcək.

Unprecedented achievement: Azerbaijan wrestlers won 18 medals of the European Championship
The European Championship in Greco-Roman, freestyle and women's wrestling held in the Russian city of Kaspiysk was marked by significant achievements of Azerbaijani wrestlers. Our athletes won 8 medals of the previous championship but this time returned home with 18 awards. They set a new record with 4 gold, 5 silver, and 9 bronze medals.
First, we should mention Haji Aliyev, who won the second gold medal at the European Championship. After three fights before the finals, the world champion demonstrated that he was ready for the European Championship. In the final meeting with a Russian athlete Ilyas Bekbulatov, Haji managed to reverse the course of the battle scoring 7 points against 2. Thanks to determination and skills, Haji Aliyev finally won with a score of 8-7, becoming the European champion. He felt not well after the final fight and was immediately given medical assistance. At the same time, his rival also requested medical assistance. Despite all the efforts, it was not possible to restore Bekbulatov to normal state, hence he did not participate in the awarding ceremony. The success of Haji was also a triumph of the Azerbaijani wrestling school.
The first gold medal in the career of Greco-Roman wrestler Eldaniz Azizli (55 kg) deserves a special statement. His high performance during the European Championship secured his place in the national team.
Georgy Edisherashvili became the gold medallist in freestyle wrestling by demonstrating his clear advantage in all fights.
Among the women athletes, it is necessary to note the phenomenon of Maria Stadnik (50 kg). She has once again demonstrated her professionalism proving that she had no equal in this weight category. The eight-fold European champion, Stadnik was the best on the carpet. Her triumphal victory in the finals (in 32 seconds!), earned Stadnik a storm of applause from local fans.
In Greco-Roman wrestling, the performance of Rasul Junayev (72 kg), who planned to finish his sports career after the Rio Olympics for health reasons, deserves high appreciation. Junaev became a silver medallist of the championship. Despite a leading score of 5-1 in the final meeting with Adam Kurak, Rasul’s mistake at the very end left the wrestler without a gold medal.
The following is the list of our athletes awarded the silver medals of the European Championship: Murad Mammadov (60 kg), Elis Manolova (65 kg), Alexander Gostiyev (86 kg), and Sharif Sharifov (92 kg). Bronze medals were awarded to Elvin Mursaliyev (77 kg), Rafig Huseynov (82 kg), Alyona Kolesnik (57 kg), Tatyana Omelchuk (59 kg), Sabira Aliyeva (76 kg), Murtuzali Muslimov (70 kg), Jabrail Hasanov (79 kg) kg), Nurmuhammed Hajiyev (97 kg), and Jamaladdin Mammadov (59 kg). Azerbaijan became the third strongest team of the continent.
Vice-president of the Azerbaijan Wrestling Federation, the head coach of the national team in freestyle wrestling Firdovsi Umudov highly appreciated the performance of national athletes: "It was a tremendous success of our athletes. We won a record number of medals. We always try to prove that Azerbaijan is a sporting country. After the World Cup in Iowa, our goal was to demonstrate a successful performance at the European Championship. Certainly, there were some mistakes. Murad Mammadov lost in the finals, having the advantage of 5 points. I think this was due to his inexperience. Rasul Junayev had health problems and injuries. They completed the preparatory period successfully. We will analyse the mistakes with all of our coaches. Such errors are unforgivable at the Olympics. The training process is the same for everyone. Nurmuhammed Hajiyev chose wrong tactics in the second half. He made a mistake despite winning with the score 7-0. Several other our athletes made the same mistakes. In general, I am satisfied with the performance of our athletes. 18 medals at such a prestigious competition is a high result. We have once again proved that Azerbaijan is a sporting country. At the same time, our athletes are considered the strongest on the continent. As an official of the federation, I congratulate the coaches of all teams. However, we cannot be satisfied with the results achieved. It is necessary to analyse the mistakes and to conduct medical examination of the injured athletes. After a short rest, the national team will start to prepare again. I would not like to talk about the changes. We have a team that goes to the competition, formed after the completion of training."
In his interview with R+, the three-time world champion and two-time European champion Haji Aliyev confessed about the appearance of health problems after the final meeting: "We hid this moment. The fight was hard. I am very glad that I won. After the final, my head began to spin. It took several minutes to recover. The opponent also became ill. Therefore, he did not go to the awards ceremony. His medal was given to the coach. The excitement in the final meeting was great. Local fans provided my opponent with powerful support. Therefore, victory was won with great difficulty. I completed the trainers' setups. The next goal is the gold medal of the World Championship ".
Recall that in a few months the Azerbaijani team will participate in the World Championships, which will be held in Budapest.