PANDORA YEŞiYi ARTIQ AÇIQDIR
İranın nüvə proqramı ilə yenidən gərginləşən vəziyyət Suriyada yaşananlarla sıx bağlıdır. Məntiqi olaraq hər şey onu göstərir ki, İrana özünəməxsus ultimatum verilib. Burada Birgə Hərtərəfli Fəaliyyət Planının (BHFP) Tramp administrasiyasına qane etməyən tərəflərilə bağlı deyilənlər, sadəcə, bəhanədir. Suriyanı «tərk etməsi» tələb olunan Tehran, əlbəttə ki, fəal müqavimətə başlaya bilər. Lakin güman ki, o, ABŞ və İsrailin tələblərilə barışmalı olacaq. Çünki onun müqavimət imkanı, demək olar ki, yoxdur.
Trampın qərarı
ABŞ prezidenti Donald Tramp mayın 8-də Vaşinqtonun İranın nüvə proqramına dair razılaşmadan çıxdığını bəyan edib. Söhbət beynəlxalq vasitəçilərdən ibarət «altılığın» (Rusiya, ABŞ, Böyük Britaniya, Çin, Fransa, Almaniya) 2015-ci ildə razılaşdırdığı BHFP-dən gedir. O zaman əldə olunmuş razılaşmaya əsasən, Tehran sentrifuqalarının sayını, zənginləşdirilmiş uranını və ümumiyyətlə, uran ehtiyatını kəskin şəkildə azaldıb, MAQATE nümayəndələrinə isə ölkənin nüvə obyektlərinə xəbərdarlıqsız «təşrif buyurmaq» və araşdırma aparmaq icazəsi verilib. Bunun əvəzində İrana BMT, ABŞ və Aİ tərəfindən tətbiq olunmuş iqtisadi və maliyyə sanksiyaları ləğv edilib.
Lakin ABŞ-ın yeni prezidenti Donald Tramp BHFP-də çox sayda çatışmazlıq tapıb. Amerika lideri razılaşmanın sadəcə İranın nüvə silahı əldə etmək imkanını müəyyən müddətə məhdudlaşdırmasından narazıdır. Tramp hesab edir ki, sənəd qitələrarası ballistik raketlərin hazırlanmasını da qadağan etməlidir.
Bundan başqa, Ağ Ev sahibi razılaşmada Tehran bütünlükdə Yaxın Şərqə təsir imkanlarını artırması imkanlarının, həmçinin onun «terror təşkilatları ilə əməkdaşlığının» nəzərə alınmadığını düşünür. Trampın fikrincə, bu, həm də İrana BHFP-nin gətirdiyi gəlirlər hesabına mümkün olur. Yəni Tehran bu razılaşmadan sonra əldə etdiyi qazancı «silahlanmaya, repressiyaya və terrorçuluğun dəstəklənməsinə» xərcləyir.
Vaşinqtonun bu fikrini İsrail də təsdiqləyir. Yəhudi dövləti bildirir ki, onların əldə etdiyi minlərlə məxfi sənəd («Tehrandakı gizli anbar»dan çıxarılıb) İranın nüvə texnologiyaları ilə bağlı niyyətinin fərqli olduğunu, 2015-ci ildə razılaşmanın imzalanmasından əvvəl, əslində, iranlıların yalan danışdığını ortaya qoyur. İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu dünyanın bir çox ölkəsində ingilis dilində canlı yayımlanmış çıxışında bildirib ki, əldə edilmiş məxfi sənədlər ABŞ-a təqdim olunub və onların saxta olmadığını Vaşinqton da təsdiqləyə bilər. Netanyahu əmindir ki, Tehran nüvə silahı istehsalı istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. ABŞ-ın dövlət katibi Mayk Pompeo isə İsrailin əldə etdiyi sənədlərin həqiqətən real olduğunu, 2015-ci il razılaşmasının yalan üzərində qurulduğunu deyib.
Beləliklə, Vaşinqton qanunla nəzərdə tutulmuş yarımillik müddətin başa çatması ilə nəinki İran «rejim»inə qarşı sanksiyaları bərpa edir, hətta onları daha da sərtləşdirməyi düşünür. Bununla yanaşı, İranla əməkdaşlığı davam etdirəcək dövlətlərə də sanksiyaların tətbiqi nəzərdə tutulur.
Maraqlıdır ki, İranla razılaşmanın digər iştirakçıları ABŞ-ın qərarını dəstəkləmir. Tereza Mey, Angela Merkel və Emmanuel Makronun birgə bəyanatında deyilir ki, bu ölkələr BHFP-yə sadiqdir və bu, «ümumi təhlükəsizliyin təmini baxımından» vacibdir.
Aİ-nin diplomatik missiyasının başçısı Federika Moqerini Avropa İttifaqının da razılaşmaya sadiq qalacağını bəyan edib. Yeri gəlmişkən, KİV-in yazdığına görə, Makronla Merkel Trampla apreldə keçirdikləri görüşdə Ağ Ev sahibini razılaşmada qalmağa razı salmağa çalışıblar. «Biz Pandora yeşiyini aça bilərik. Müharibə başlaya bilər», - deyə Makron Almaniyanın «Spiegel» jurnalına müsahibəsində bildirib. Rusiya ilə Çin də, təbii ki, buna bənzər mövqedədir.
İranın özünün mövqeyinə gəlincə, Tehran gözlənildiyi kimi, buna əvvəlcə sərt reaksiya verib. Ölkə başçısı Həsən Ruhani ABŞ-ın razılaşmadan çıxdığına peşman olacağını belə deyib. Onun fikrincə, Vaşinqtonun bu addımı tarixi miqyasda səhv ola bilər. Ruhani ölkəsinin Trampın istənilən qərarına uyğun fəaliyyət planının olduğunu da söyləyib.
Bu bəyanatdan sonra bəzi Qərb KİV-i belə vəziyyətdə İranda «qırğılar»ın üstünlük əldə edəcəyindən, nəticədə, Tehranı da razılaşmadan çıxara biləcəklərindən ehtiyatlanmağa başlamışdı. Onlar İranın nüvə silahlarının yayılmaması razılaşmasını belə, tərk edə biləcəyini yazırdılar. Lakin bir müddət sonra İran rəhbərliyinin bəyanatlarında sərtlik kəskin şəkildə azalıb. Ruhani iranlı diplomatlara Fransa, Almaniya, Böyük Britaniya, Rusiya və Çinlə danışıqlara başlanılmasını tapşırdığını açıqlayıb. Onun fikrincə, nüvə razılaşmasının qorunub saxlanması imkanlarının qiymətləndirilməsi üçün belə danışıqlar vacibdir. İranın xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif isə Çin, Rusiya və Brüsselə səfərə hazırlaşdığını bəyan edib.
Netanyahunun əməlləri
BHFP ətrafında hadisələr İsrailin Suriya ərazisinə getdikcə artan raket zərbələri fonunda cərəyan edir. SAXAL-ın hədəfi birmənalı olaraq, Suriya ərazisindəki İran obyektləridir. Buraya Suriyanın Tiyas (T-4, Homs əyaləti, Dəməşqin şimal-şərqi) aviabazası da daxildir. Bəzi məlumatlara görə, İran orada öz hərbi bazasını yaradıb. Müxtəlif mənbələr bu zərbələr nəticəsində onlarla iranlı hərbçinin öldüyünü, zenit HHM komplekslərinin və s. məhv edildiyini xəbər verir. Təl-Əvivi isə bütün bunların müdafiə xarakterli gedişlər olduğunu bildirir və əməllərini İranın Suriyada hərbi mövcudluğunu artırması ilə əsaslandır. Yəhudi dövləti bildirir ki, Tehranın bu addımları İsrailin milli maraqlarına və təhlükəsizliyinə təhdiddir. Təl-Əvividə düşünürlər ki, İran «şiə xətti»ni Tehrandan İran və Suriya vasitəsilə Livanadək uzatmaqla, Livanın «Hizbullah» qruplaşmasına birbaşa silah tədarük edə, özü üçün isə Aralıq dənizinə çıxış qazana bilər.
Bütün bunların fonunda ABŞ-ın BHFP-dən çıxmasının, güman ki, nüvə silahı ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Bu, birbaşa Suriyadakı müharibəyə bağlıdır. Bir sözlə, Birləşmiş Ştatlarla İsrail İranı Suriyadan çıxmağa məcbur etmək istəyir.
Məhz bu üzdən, Amerikanın razılaşmaya etirazlarının texniki hissəsi dağınıq, anlaşılmazdır. «Tehranın Yaxın Şərqdə artan nüfuzu və terrorun dəstəklənməsi» haqda danışıqlar hissədə isə əksinə, fikirlər kifayət qədər konkretdir.
Avropalı müttəfiqlərinin ABŞ-ı dəstəkləməməsi, Tehranı isə tələsik addımlar atmamağa, sərt cavablardan çəkinməyə çağırması da bununla bağlıdır. Makron isə daim hansısa korrektələrdən, əlavə razılaşmalardan danışsa da, onların məğzi açıqlanmır. Bəlkə də, səbəb onların nüvə razılaşmasına deyil, İranın Suriyada mövcudluğuna aid olmasıdır.
İranın Suriyada nüfuzunu artırması məlum səbəblərdən, ilk növbədə, İsrailə sərf etmir. ABŞ və müttəfiqləri bu siyahıda ikinci yerdədir və onları bu halda Əsədin mövqeyinin və Rusiyanın güclənəcəyi narahat edir. Baş verənləri eyni zamanda, Moskvanın ünvanına ciddi xəbərdarlıq da saymaq olar. Söhbət Rusiyanın Livanla bağlı planlarından gedir. Son zamanlar ruslar bu ölkəyə külli miqdarda dəyəri olan silah tədarük etməyə çalışır və bu, durmadan reklam olunur. Milyardlarla dəyəri olan sövdələşmənin əldə edilməsi üçün Livana faizsiz ödəmə imkanının yaradıla biləcəyi deyilir.
KİV-də Kremlin Livan limanlarının Rusiya gəmilərinin üzünə açılmasına çalışdığı da yazılır. Yeri gəlmişkən, bir tərəfdən İranın, digər yandan isə Səudiyyə Ərəbistanının təsiri altında olan Livanın Suriya, İraq və ya Yəmənin taleyini yaşayacağı istisna deyil.
Nəhayət, «şiə şəbəkəsi»lə mübarizəyə Körfəz monarxiyaları da hər zaman dəstək verməyə hazırdır. İrana nifrəti bitib-tükənməyən bu monarxiyaların silah-sursatı da kifayət qədərdir.
Beləliklə, görünən odur ki, Tehranın qarşısına şərt qoyulub - bundan sonra da sanksiyasız yaşamaq, neft və digər məhsullarını satmaq istəyirsənsə, əhalinin istənilən an yeni inqilaba çevrilə biləcək sosial etirazları ilə qarşılaşmağı arzulamırsansa, güzəştə getməlisən. Bu vəziyyətdə İran üçün ultimatuma sinə gərmək çox çətindir. Hansısa Rusiya-İran, xüsusilə Rusiya-İran-Türkiyə xəttindən danışmaq qeyri-ciddilik olardı. Bu dövlətlər ən azı Suriya münaqişəsində bir-birinə müttəfiq yox, sadəcə, tərəfdaşdırlar. Hər halda, Səudiyyə Ərəbistanı kralı Salmanın Moskvaya ötən il etdiyi səfəri və milyardlarla dollar dəyərində müqavilələri, o cümlədən silah tədarükü haqda razılaşmaları xatırlamaq kifayətdir. Qərb dövlətləri tərəfindən sanksiyalara məruz qalmış, geosiyasi həssas bölgələrdə müxtəlif təzyiqlərlə üzləşən Rusiya da Suriyada öz oyununu oynayır və dostların yox, sadəcə maraqların olduğunu yaxşı anlayır. Rusiya üçün Yaxın Şərqdə qalmaq çox vacibdir. O, bunun üçün istər savaşa, istər razılaşmaya getməyə hazırdır. Benyamin Netanyahunun Moskvaya mayın 9-da etdiyi səfər bunu bir daha təsdiqləyib.
Suriyanın sonda hansı nüfuz dairələrinə bölünəcəyi prosesdə iştirak edən bütün tərəflərin bacarığından, potensialından və riskə getmək bacarığından asılıdır. Lakin əvvəlki münaqişələri və istər yəhudi dövlətinin, istərsə də Tehranın ideologiyasını nəzərə alsaq, Suriya münaqişəsinin İran səhifəsi ən qanlı və hətta ən məşum səhifəyə çevrilə bilər.

Иранская страница сирийского конфликта вполне может стать одной из самых кровавых или даже роковых
Вновь возникшее обострение вокруг иранской ядерной программы тесно увязано с ситуацией в Сирии. Логически все указывает на то, что Ирану предъявлен своего рода ультиматум, где не устраивающие администрацию Трампа недостатки Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) являются всего лишь предлогом. Тегеран, которого просят "на выход" из САР, конечно, может начать активно сопротивляться, но, скорее всего, будет вынужден согласиться с требованиями США и Израиля, потому что возможностей для отпора у него практически нет.
Решение Трампа
Президент США Дональд Трамп 8 мая объявил, что Вашингтон выходит из соглашения с Ираном по ядерной программе, достигнутого "шестеркой" международных посредников (Россия, США, Великобритания, Китай, Франция, Германия) в 2015 году. Согласно тогдашней договоренности, Тегеран резко сокращал число своих центрифуг, обогащающих уран, и запасы самого урана, а представители МАГАТЭ могли без предупреждения проводить инспекции ядерных объектов страны. В ответ на это с ИРИ снимались введенные ранее ООН, США и ЕС экономические и финансовые санкции.
Однако новый президент США Дональд Трамп нашел в СВПД множество недостатков. Американский лидер недоволен тем, что договор лишь ограничивает разработки Ираном ядерного оружия на определенный период, но не прекращает производство межконтинентальных баллистических ракет. Также глава Белого дома считает, что в соглашении не учитывается расширение влияния Тегерана на весь Ближний Восток и его сотрудничество с террористическими организациями. Не в последнюю очередь, уверен Трамп, это становится возможным из-за прибылей, которые принес Исламской Республике СВПД и которые она использует "на покупку вооружений, репрессии и поддержку терроризма".
Мнение Вашингтона подтвердил Израиль, представивший, по его словам, тысячи секретных документов (добытые с "секретного склада в Тегеране"), которые свидетельствуют, что Иран лгал о своих намерениях в сфере ядерных технологий перед подписанием договора в 2015 году. Как заявил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, чье выступление транслировалось в прямом эфире во многих странах мира на английском языке, документы доведены до сведения США, которые смогут подтвердить их подлинность. Глава Еврейского государства уверен, что Тегеран под разными прикрытиями продолжает заниматься разработкой ядерного оружия. Госсекретарь США Майк Помпео назвал израильские документы подлинными и заявил, что ядерная сделка 2015 года была построена на лжи.
Поэтому через предусмотренные законом полгода Вашингтон восстанавливает все санкции против "режима" Исламской Республики и даже собирается ужесточить их. Санкции также ожидаются против тех стран, которые продолжат сотрудничество с Ираном.
Примечательно, что другие участники договора с Ираном решение США не поддержали. В совместном заявлении Терезы Мэй, Ангелы Меркель и Эммануэля Макрона говорится, что они подчеркивают свою сохраняющуюся приверженность СВПД, который остается "важным для общей безопасности". Глава дипмиссии ЕС Федерика Могерини также отметила, что ЕС продолжит поддерживать сохранение соглашения. Ранее в апреле, во время встречи с Трампом, Макрон и Меркель, как писали СМИ, пытались убедить американского лидера не отказываться от договора. "Мы можем открыть ящик Пандоры. Может начаться война", - заявил Макрон в интервью немецкому журналу Spiegel. Сходных позиций, естественно, придерживаются Россия и Китай.
Реакция самого Ирана, как и ожидалось, поначалу оказалась крайне негативной. Президент Ирана Хасан Рухани предостерег, что США пожалеют о пересмотре ядерной сделки, и что такой шаг может стать ошибкой исторического масштаба. Рухани также добавил, что у Исламской Республики есть план действий на случай любого решения Трампа. Некоторые западные СМИ тут же выразили опасения, что "иранские ястребы" в такой ситуации могут взять верх и тоже вывести ИРИ из соглашения, а также из Договора о нераспространении ядерного оружия. Впрочем, через некоторое время градус заявлений со стороны иранского руководства заметно спал. Рухани объявил, что поручил иранским дипломатам приступить к переговорам с Францией, Германией, Великобританией, Россией и Китаем, чтобы оценить возможность сохранения ядерного договора, а глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф засобирался в Китай, РФ и Брюссель.
Действия Нетаньяху
Ситуация вокруг СВПД разворачивается на фоне нарастающих ударов Израиля по территории Сирии. Целями ЦАХАЛ являются исключительно иранские объекты на территории САР, в том числе сирийская авиабаза Тияс (Т-4, провинция Хомс, к северо-востоку от Дамаска), где, по некоторым сведениям, Иран построил свою военную базу. Разные источники сообщают о гибели десятков иранских военных, уничтожении зенитных комплексов ПВО и т.д. Тель-Авив заявляет, что все его действия носят оборонительный характер, поскольку наращивание иранского военного присутствия в Сирии напрямую угрожает национальным интересам и безопасности Израиля. Протянув "шиитскую линию" из Тегерана через Ирак и Сирию до Ливана, ИРИ может напрямую поставлять оружие ливанской группировке "Хезболла" и обеспечивает себе выход к Средиземному морю.
В этом свете выход США из СВПД, скорее всего, не имеет никакого отношения к ядерному оружию, а напрямую связан с войной в Сирии. США и Израиль пытаются заставить Иран уйти из Сирии.
Именно поэтому техническая часть американских претензий к соглашению выглядит размыто и невнятно, а та часть, где говорится о "растущем влиянии Тегерана на Ближнем Востоке и поддержке терроризма", наоборот, звучит громко и четко. Именно поэтому европейские союзники США не поддержали Вашингтон и призвали Тегеран не делать поспешных выводов и резких ответных действий, а из уст того же Макрона постоянно звучат слова о каких-то коррективах и дополнениях соглашения, хотя суть их нигде не раскрывается. Возможно, потому что касаются они вовсе не условий самой ядерной сделки, а именно присутствия Ирана в Сирии.
Иранское влияние в САР не выгодно, во-первых, по понятным причинам Израилю. Во-вторых, США и их союзникам, потому что таким образом усиливаются позиции Асада и России. Происходящее также можно считать серьезным предупреждением в адрес Москвы относительно ее взглядов в сторону Ливана. Речь идет о не слишком рекламируемых попытках заключить миллиардную сделку на поставку российского оружия, по условиям которой Ливан сможет выплачивать деньги с нулевым процентом. Также в СМИ проходила информация, что Кремль пытается получить доступ для своих кораблей в ливанские порты. Кстати, Ливан, который находится, с одной стороны, под влиянием Ирана, а с другой - Саудовской Аравии, вполне может разделить судьбу Сирии, Ирака или Йемена. Ну и, наконец, всегда готовы помочь борьбе с "шиитской сетью" заливные монархии, у которых много оружия и просто органической неприязни к Ирану.
Так что Тегерану, вероятно, поставлено условие: если он хочет и впредь жить без санкций, торговать нефтью и прочими товарами, если не хочет видеть социальных протестов среди населения, которое при желании всегда можно "раскрутить" на новую революцию, тогда придется уступить. И в данной ситуации Исламской Республике очень трудно что-то противопоставить предъявленному ей ультиматуму. Говорить о какой-то российско-иранской или уж тем более российско-ирано-турецкой оси просто несерьезно. По крайней мере в сирийском конфликте эти государства друг другу уж точно не союзники, а просто ситуационные партнеры. Достаточно вспомнить о прошлогоднем визите в Москву короля Саудовской Аравии Салмана и переговорах по поводу миллиардных контрактов, в том числе и на поставки оружия.  Россия, на которую страны Запада также ощутимо давят санкциями и прочими мерами воздействия во всех более-менее геополитически чувствительных местах, играет в Сирии в свою игру и очень хорошо понимает, что у нее нет друзей, а есть только интересы. России важно оставаться фактором на Ближнем Востоке, она готова и воевать, и договариваться ради этого, и визит Биньямина Нетаньяху в Москву 9 мая это еще лишний раз доказывает. То, на какие сферы влияния в конце концов будет поделена Сирия, зависит от умелости, потенциала и готовности идти на риски всех участвующих в процессе сторон. Однако учитывая историю прежних конфликтов и ту сильную идеологию, которая стоит за позициями как Еврейского государства, так и Иранской Республики, иранская страница сирийского конфликта вполне может стать одной из самых кровавых или даже роковых.