PANDORA YEŞiYi ARTIQ AÇIQDIR
İranın nüvə proqramı ilə yenidən gərginləşən vəziyyət Suriyada yaşananlarla sıx bağlıdır. Məntiqi olaraq hər şey onu göstərir ki, İrana özünəməxsus ultimatum verilib. Burada Birgə Hərtərəfli Fəaliyyət Planının (BHFP) Tramp administrasiyasına qane etməyən tərəflərilə bağlı deyilənlər, sadəcə, bəhanədir. Suriyanı «tərk etməsi» tələb olunan Tehran, əlbəttə ki, fəal müqavimətə başlaya bilər. Lakin güman ki, o, ABŞ və İsrailin tələblərilə barışmalı olacaq. Çünki onun müqavimət imkanı, demək olar ki, yoxdur.
Trampın qərarı
ABŞ prezidenti Donald Tramp mayın 8-də Vaşinqtonun İranın nüvə proqramına dair razılaşmadan çıxdığını bəyan edib. Söhbət beynəlxalq vasitəçilərdən ibarət «altılığın» (Rusiya, ABŞ, Böyük Britaniya, Çin, Fransa, Almaniya) 2015-ci ildə razılaşdırdığı BHFP-dən gedir. O zaman əldə olunmuş razılaşmaya əsasən, Tehran sentrifuqalarının sayını, zənginləşdirilmiş uranını və ümumiyyətlə, uran ehtiyatını kəskin şəkildə azaldıb, MAQATE nümayəndələrinə isə ölkənin nüvə obyektlərinə xəbərdarlıqsız «təşrif buyurmaq» və araşdırma aparmaq icazəsi verilib. Bunun əvəzində İrana BMT, ABŞ və Aİ tərəfindən tətbiq olunmuş iqtisadi və maliyyə sanksiyaları ləğv edilib.
Lakin ABŞ-ın yeni prezidenti Donald Tramp BHFP-də çox sayda çatışmazlıq tapıb. Amerika lideri razılaşmanın sadəcə İranın nüvə silahı əldə etmək imkanını müəyyən müddətə məhdudlaşdırmasından narazıdır. Tramp hesab edir ki, sənəd qitələrarası ballistik raketlərin hazırlanmasını da qadağan etməlidir.
Bundan başqa, Ağ Ev sahibi razılaşmada Tehran bütünlükdə Yaxın Şərqə təsir imkanlarını artırması imkanlarının, həmçinin onun «terror təşkilatları ilə əməkdaşlığının» nəzərə alınmadığını düşünür. Trampın fikrincə, bu, həm də İrana BHFP-nin gətirdiyi gəlirlər hesabına mümkün olur. Yəni Tehran bu razılaşmadan sonra əldə etdiyi qazancı «silahlanmaya, repressiyaya və terrorçuluğun dəstəklənməsinə» xərcləyir.
Vaşinqtonun bu fikrini İsrail də təsdiqləyir. Yəhudi dövləti bildirir ki, onların əldə etdiyi minlərlə məxfi sənəd («Tehrandakı gizli anbar»dan çıxarılıb) İranın nüvə texnologiyaları ilə bağlı niyyətinin fərqli olduğunu, 2015-ci ildə razılaşmanın imzalanmasından əvvəl, əslində, iranlıların yalan danışdığını ortaya qoyur. İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu dünyanın bir çox ölkəsində ingilis dilində canlı yayımlanmış çıxışında bildirib ki, əldə edilmiş məxfi sənədlər ABŞ-a təqdim olunub və onların saxta olmadığını Vaşinqton da təsdiqləyə bilər. Netanyahu əmindir ki, Tehran nüvə silahı istehsalı istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. ABŞ-ın dövlət katibi Mayk Pompeo isə İsrailin əldə etdiyi sənədlərin həqiqətən real olduğunu, 2015-ci il razılaşmasının yalan üzərində qurulduğunu deyib.
Beləliklə, Vaşinqton qanunla nəzərdə tutulmuş yarımillik müddətin başa çatması ilə nəinki İran «rejim»inə qarşı sanksiyaları bərpa edir, hətta onları daha da sərtləşdirməyi düşünür. Bununla yanaşı, İranla əməkdaşlığı davam etdirəcək dövlətlərə də sanksiyaların tətbiqi nəzərdə tutulur.
Maraqlıdır ki, İranla razılaşmanın digər iştirakçıları ABŞ-ın qərarını dəstəkləmir. Tereza Mey, Angela Merkel və Emmanuel Makronun birgə bəyanatında deyilir ki, bu ölkələr BHFP-yə sadiqdir və bu, «ümumi təhlükəsizliyin təmini baxımından» vacibdir.
Aİ-nin diplomatik missiyasının başçısı Federika Moqerini Avropa İttifaqının da razılaşmaya sadiq qalacağını bəyan edib. Yeri gəlmişkən, KİV-in yazdığına görə, Makronla Merkel Trampla apreldə keçirdikləri görüşdə Ağ Ev sahibini razılaşmada qalmağa razı salmağa çalışıblar. «Biz Pandora yeşiyini aça bilərik. Müharibə başlaya bilər», - deyə Makron Almaniyanın «Spiegel» jurnalına müsahibəsində bildirib. Rusiya ilə Çin də, təbii ki, buna bənzər mövqedədir.
İranın özünün mövqeyinə gəlincə, Tehran gözlənildiyi kimi, buna əvvəlcə sərt reaksiya verib. Ölkə başçısı Həsən Ruhani ABŞ-ın razılaşmadan çıxdığına peşman olacağını belə deyib. Onun fikrincə, Vaşinqtonun bu addımı tarixi miqyasda səhv ola bilər. Ruhani ölkəsinin Trampın istənilən qərarına uyğun fəaliyyət planının olduğunu da söyləyib.
Bu bəyanatdan sonra bəzi Qərb KİV-i belə vəziyyətdə İranda «qırğılar»ın üstünlük əldə edəcəyindən, nəticədə, Tehranı da razılaşmadan çıxara biləcəklərindən ehtiyatlanmağa başlamışdı. Onlar İranın nüvə silahlarının yayılmaması razılaşmasını belə, tərk edə biləcəyini yazırdılar. Lakin bir müddət sonra İran rəhbərliyinin bəyanatlarında sərtlik kəskin şəkildə azalıb. Ruhani iranlı diplomatlara Fransa, Almaniya, Böyük Britaniya, Rusiya və Çinlə danışıqlara başlanılmasını tapşırdığını açıqlayıb. Onun fikrincə, nüvə razılaşmasının qorunub saxlanması imkanlarının qiymətləndirilməsi üçün belə danışıqlar vacibdir. İranın xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif isə Çin, Rusiya və Brüsselə səfərə hazırlaşdığını bəyan edib.
Netanyahunun əməlləri
BHFP ətrafında hadisələr İsrailin Suriya ərazisinə getdikcə artan raket zərbələri fonunda cərəyan edir. SAXAL-ın hədəfi birmənalı olaraq, Suriya ərazisindəki İran obyektləridir. Buraya Suriyanın Tiyas (T-4, Homs əyaləti, Dəməşqin şimal-şərqi) aviabazası da daxildir. Bəzi məlumatlara görə, İran orada öz hərbi bazasını yaradıb. Müxtəlif mənbələr bu zərbələr nəticəsində onlarla iranlı hərbçinin öldüyünü, zenit HHM komplekslərinin və s. məhv edildiyini xəbər verir. Təl-Əvivi isə bütün bunların müdafiə xarakterli gedişlər olduğunu bildirir və əməllərini İranın Suriyada hərbi mövcudluğunu artırması ilə əsaslandır. Yəhudi dövləti bildirir ki, Tehranın bu addımları İsrailin milli maraqlarına və təhlükəsizliyinə təhdiddir. Təl-Əvividə düşünürlər ki, İran «şiə xətti»ni Tehrandan İran və Suriya vasitəsilə Livanadək uzatmaqla, Livanın «Hizbullah» qruplaşmasına birbaşa silah tədarük edə, özü üçün isə Aralıq dənizinə çıxış qazana bilər.
Bütün bunların fonunda ABŞ-ın BHFP-dən çıxmasının, güman ki, nüvə silahı ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Bu, birbaşa Suriyadakı müharibəyə bağlıdır. Bir sözlə, Birləşmiş Ştatlarla İsrail İranı Suriyadan çıxmağa məcbur etmək istəyir.
Məhz bu üzdən, Amerikanın razılaşmaya etirazlarının texniki hissəsi dağınıq, anlaşılmazdır. «Tehranın Yaxın Şərqdə artan nüfuzu və terrorun dəstəklənməsi» haqda danışıqlar hissədə isə əksinə, fikirlər kifayət qədər konkretdir.
Avropalı müttəfiqlərinin ABŞ-ı dəstəkləməməsi, Tehranı isə tələsik addımlar atmamağa, sərt cavablardan çəkinməyə çağırması da bununla bağlıdır. Makron isə daim hansısa korrektələrdən, əlavə razılaşmalardan danışsa da, onların məğzi açıqlanmır. Bəlkə də, səbəb onların nüvə razılaşmasına deyil, İranın Suriyada mövcudluğuna aid olmasıdır.
İranın Suriyada nüfuzunu artırması məlum səbəblərdən, ilk növbədə, İsrailə sərf etmir. ABŞ və müttəfiqləri bu siyahıda ikinci yerdədir və onları bu halda Əsədin mövqeyinin və Rusiyanın güclənəcəyi narahat edir. Baş verənləri eyni zamanda, Moskvanın ünvanına ciddi xəbərdarlıq da saymaq olar. Söhbət Rusiyanın Livanla bağlı planlarından gedir. Son zamanlar ruslar bu ölkəyə külli miqdarda dəyəri olan silah tədarük etməyə çalışır və bu, durmadan reklam olunur. Milyardlarla dəyəri olan sövdələşmənin əldə edilməsi üçün Livana faizsiz ödəmə imkanının yaradıla biləcəyi deyilir.
KİV-də Kremlin Livan limanlarının Rusiya gəmilərinin üzünə açılmasına çalışdığı da yazılır. Yeri gəlmişkən, bir tərəfdən İranın, digər yandan isə Səudiyyə Ərəbistanının təsiri altında olan Livanın Suriya, İraq və ya Yəmənin taleyini yaşayacağı istisna deyil.
Nəhayət, «şiə şəbəkəsi»lə mübarizəyə Körfəz monarxiyaları da hər zaman dəstək verməyə hazırdır. İrana nifrəti bitib-tükənməyən bu monarxiyaların silah-sursatı da kifayət qədərdir.
Beləliklə, görünən odur ki, Tehranın qarşısına şərt qoyulub - bundan sonra da sanksiyasız yaşamaq, neft və digər məhsullarını satmaq istəyirsənsə, əhalinin istənilən an yeni inqilaba çevrilə biləcək sosial etirazları ilə qarşılaşmağı arzulamırsansa, güzəştə getməlisən. Bu vəziyyətdə İran üçün ultimatuma sinə gərmək çox çətindir. Hansısa Rusiya-İran, xüsusilə Rusiya-İran-Türkiyə xəttindən danışmaq qeyri-ciddilik olardı. Bu dövlətlər ən azı Suriya münaqişəsində bir-birinə müttəfiq yox, sadəcə, tərəfdaşdırlar. Hər halda, Səudiyyə Ərəbistanı kralı Salmanın Moskvaya ötən il etdiyi səfəri və milyardlarla dollar dəyərində müqavilələri, o cümlədən silah tədarükü haqda razılaşmaları xatırlamaq kifayətdir. Qərb dövlətləri tərəfindən sanksiyalara məruz qalmış, geosiyasi həssas bölgələrdə müxtəlif təzyiqlərlə üzləşən Rusiya da Suriyada öz oyununu oynayır və dostların yox, sadəcə maraqların olduğunu yaxşı anlayır. Rusiya üçün Yaxın Şərqdə qalmaq çox vacibdir. O, bunun üçün istər savaşa, istər razılaşmaya getməyə hazırdır. Benyamin Netanyahunun Moskvaya mayın 9-da etdiyi səfər bunu bir daha təsdiqləyib.
Suriyanın sonda hansı nüfuz dairələrinə bölünəcəyi prosesdə iştirak edən bütün tərəflərin bacarığından, potensialından və riskə getmək bacarığından asılıdır. Lakin əvvəlki münaqişələri və istər yəhudi dövlətinin, istərsə də Tehranın ideologiyasını nəzərə alsaq, Suriya münaqişəsinin İran səhifəsi ən qanlı və hətta ən məşum səhifəyə çevrilə bilər.

OPENING PANDORA'S BOX
Obviously, the escalation of tensions around the Iranian nuclear program is closely related to the situation in Syria. Everything suggests that the Trump administration is trying to use the weak points of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPA) as a pretext to present an ultimatum to Iran. Indeed, Tehran may actively resist to the demands to leave Syria but it will most likely have to agree with American and Israeli demands having practically no means to repel.
Trump's solution
On May 8, the U.S. President Donald Trump announced Washington’s withdrawal from the so-called ‘nuclear deal’ with Iran signed in 2015 by the six international mediators (Russia, the United States, Britain, China, France, and Germany). According to the agreement, Tehran has to considerably reduce the number of its centrifuges for uranium enrichment, as well as the volume of uranium reserves, while the IAEA representatives may conduct inspections at Iranian nuclear facilities without advance notice. In turn, the United Nations, U.S. and EU agreed to lift the previously imposed economic and financial sanctions from the Islamic Republic of Iran.
However, President Trump found many weak points in the JCPA. American leader is unhappy that the agreement limits Iran's development of nuclear weapons for a certain period only, but does not prevent the production of intercontinental ballistic missiles. Mr. Trump also believes that the agreement does not consider the expansion of Tehran's influence on the Middle East and its cooperation with terrorist organisations. Finally yet importantly, Trump believes that Iran is using the profits secured by the JCPA “to buy weapons, to carry out repression and to support terrorism.”
Israel confirmed Washington's position by presenting thousands of classified documents allegedly obtained from a “secret warehouse in Tehran” showing that Iran has lied about its true intentions regarding the development of nuclear technologies before signing the agreement in 2015. According to Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, this evidence was submitted to the U.S. for review and the confirmation of authenticity. Mr. Netanyahu believes that Teheran continues the development of nuclear weapons secretly. U.S. Secretary of State Mike Pompeo called Israeli documents authentic and said that the 2015 nuclear deal was built upon lies.
Therefore, after six months prescribed by law, Washington restores all sanctions against the Iranian “regime” and even intends to tighten them. It is expected that the sanctions will also cover the countries that continue cooperation with Iran.
Interestingly, other parties to the agreement did not support the American decision. According to the joint statement of Theresa May, Angela Merkel, and Emmanuel Macron, their countries remain committed to the terms of JCPA, which is considered “important for overall security”. The EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Federica Mogherini, also noted that the EU would continue to support the agreement. During a meeting with Trump earlier in April, Macron and Merkel tried to convince the American leader not to renounce the agreement. “We would open the Pandora's box. It could mean war,” said Macron in his interview to the German magazine Der Spiegel. Incidentally, Russia and China adhere to similar positions.
As expected, initial reaction of Iran was extremely negative. Iranian President Hassan Rouhani warned that the U.S. would regret the revision of the nuclear deal and that such a move could be a historic mistake. Rouhani also added that Iran had a plan of action in case Trump adopts any decision. Some Western media outlets immediately expressed fears that the “Iranian hawks” might become active in this situation trying to withdraw Iran from the deal, as well as from the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons. However, after a while the degree of statements from the Iranian leadership has largely subsided. Rouhani announced that he had instructed Iranian diplomats to begin negotiations with France, Germany, Britain, Russia, and China to evaluate the possibility of preserving the nuclear deal, while Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif planned visits to China, Russia, and Brussels.
Netanyahu’s actions
The situation around the JCPA is unfolding amidst the growing Israeli strikes on the Syrian territory. IDF targets exclusively Iranian facilities in Syria, including the Syrian airbase Tias (T-4, Homs province, northeast of Damascus), where, according to some reports, Iran has built its military base. Various sources report the death of dozens of Iranian military, the destruction of anti-aircraft systems, etc. Tel Aviv reports that all of its actions are defensive in nature, since the development of Iranian military presence in Syria directly threatens the national interests and security of Israel. By extending the “Shiite line” from Tehran through Iraq and Syria to Lebanon, Iran can directly supply weapons to the Lebanese group Hezbollah and secure access to the Mediterranean.
Therefore, the U.S. withdrawal from the JCPA most likely has nothing to do with nuclear weapons. Rather, it is directly related to the Syrian war. Apparently, both the U.S. and Israel are trying to force Iran to withdraw from Syria.
That's why the technical part of American claims to the agreement looks vague and indistinct, while the statements about “Tehran's growing influence in the Middle East and support of terrorism” sound loud and clear. That is why the European allies of the U.S. did not support Washington and urged Tehran not to make hasty conclusions and harsh retaliatory actions. Mr. Macron always makes statements about some corrections and additions to the agreement, although their essence remains undisclosed. Perhaps, because they do not concern the terms of the nuclear deal itself but the presence of Iran in Syria.
For obvious reasons, Israel is not happy with Iranian influence in Syria either. The same is true for the U.S. and its allies because this strengthens the positions of Assad and Russia. The ongoing events can also be considered a serious warning to Moscow regarding its stance on Lebanon attempting to conclude an interest-free billion-dollar deal to purchase Russian weapons. According to media reports, the Kremlin is trying to secure access of its ships to Lebanese seaports. By the way, Lebanon, which is, on the one hand, under the influence of Iran, and on the other - of Saudi Arabia, may well share the fate of Syria, Iraq or Yemen. Finally, the Gulf monarchies are always ready to help fight the “Shiite network” thanks to their weapons and just an organic dislike for Iran.
Hence, it seems that Tehran is required to step back. Otherwise, it may suffer from new sanctions, become unable to sell oil and other goods, and face social protests, which, if desired, can always turn into a new revolution. In this situation, it is very difficult for Iran to put something against the ultimatum. Any statements about Russian-Iranian or even Russian-Iranian-Turkish axis are simply not serious, as these states are certainly not allies to each other in the Syrian conflict; rather they are just situational partners. It is enough to recall the visit of the Saudi King Salman to Moscow last year and the negotiations on multibillion contracts, including arms sales. Significantly hurt by Western sanctions and other measures of influence in all geopolitically sensitive areas, Russia plays its own game in Syria and understands very well that it has no friends but only interests. For Russia, it is important to remain a factor in the Middle East; it is ready to fight and negotiate for this purpose, as proved once again by the visit of Benjamin Netanyahu to Moscow on May 9.
The result of division of Syria into spheres of influence depends on skills, potential and willingness of the involved parties to take risks. However, considering the history of previous conflicts and the strong ideology behind the positions of both Israel and Iran, the Iranian page of the Syrian conflict may well become one of its bloodiest or even fatal precedents.