KÖHNƏ DÜNYA YENİSİNƏ QARŞI
«Trans-Atlantik Alyans, Allah sənə rəhmət eləsin, 1945-2018». Bunu «Foreign Policy» jurnalının redaktoru Ceyms Traub öz jurnalında yazıb.
Epitafiya gülməli olsa da, burada yumordan çox məyusluq var - son ildə avropalılarda nəzərəçarpacaq dərəcədə artmış məyusluq.
Doğrudur, Traubun qeyd etdiyi dövr ərzində ABŞ-Avropa münasibətlərini ideal olmayıb. Onların arasındakı tərəfdaş, dost münasibətləri zaman-zaman gərginliklə, bəzən isə aşkar düşmənçiliklə əvəzlənib.
Ünsiyyətdə çətinliklər
ABŞ İkinci Dünya müharibəsindən sonra Avropanın bərpası üçün ciddi cəhdlər göstərərkən qlobal miqyasda birincilik cəhdlərinə Avropanın mane olmayacağını düşünüb. Lakin postmüharibə Avropasının liderləri, ilk növbədə isə Uinston Çörçil və general de Qoll yeni peyda olmuş böyük qardaşın qarşısında diz çökməyə o qədər də həvəs göstərməyiblər.
Əslində, Avropanın 1946-cı ildə başlamış birləşmə prosesi o zaman formalaşan ikiqütblü (ABŞ və SSRİ) dünyada maraqların birgə qorunması məqsədi güdürdü. Elə həmin il Çörçill avropalıları millətlərarası hesablaşmaları bir kənara atmağa və «Avropa Birləşmiş Ştatları kimi bir şey yaratmağa» çağırmışdı.
O vaxtdan Avropa İttifaqı (Aİ) özünə bir neçə ad seçib, bir-birini əvəzləyən ABŞ prezidentlərisə Avropa ilə münasibətləri korlamağı da, daha sonra onu bərpa etmək üçün ciddi cəhdlər göstərməyi də bacarıb: Trumen - Koreya müharibəsi, Conson - Süveyş böhranı, Kennedi - Berlin böhranı, Reyqan - SSRİ ilə «soyuq müharibə»…
Balkanlardakı vətəndaş müharibəsi sanki onların dostluğunu son dərəcə möhkəmləndirmişdi. Lakin 2003-cü ilin İraq müharibəsi zamanı bu dostluq sona çatdı. Ümumiyyətlə, İraq müharibəsi Avropanın birliyinə də ciddi zərbə vurmuşdu. Oğul Buşu bu məsələdə qitənin yalnız bir neçə ölkəsi, ilk növbədə isə Böyük Britaniya dəstəkləyirdi. Aİ-nin bu savaşa etiraz etməsinə rəğmən, Avropanın az qala bütün şəhərlərində müharibəyə qarşı kütləvi etiraz aksiyaları keçirilirdi. Nəticədə, Buş ikinci prezidentlik müddətini Aİ ilə pozulmuş münasibətlərin bərpasına həsr etmək məcburiyyətində qaldı.
«Frankfurter alqemayne saytunq» o vaxt yazırdı ki, tərəfdaşların hər ikisi (2006-cı ildə) uğursuzluqları üzündən xeyli zəifləyib - Avropa ümumi Konstitusiyanın qəbulunun iflasa uğraması ilə daxili böhran yaşayır, ABŞ isə İraq və Əfqanıstandakı problemlərini həll edə bilmirdi. Nəticədə, hər iki tərəf təkbaşına çətin olacağını anlayaraq, lovğalıqdan əl çəkdi.
Amma idilliya uzun sürmədi. 2013-cü ildə münasibətlərdə yeni böhran başladı. Səbəb Avropa ölkələri Aİ-nin Vaşinqtondakı səfirliklərinin telefon danışığının dinlənilməsilə bağlı qalmaqal idi. Aİ-nin Vaşinqtonun mərkəzindəki ofisinə dinləmə qurğusu ittifaq üzvləri arasındakı fikir ayrılıqlarına dair məlumat toplanması məqsədilə quraşdırılıbmış. Bunu dünyaya Snouden bəyan etmişdi.
ABŞ-Avropa münasibətlərindəki bütün problemlərin siyasi sahəni əhatə etdiyini söyləmək mümkün deyil. Onlar kifayət qədər iqtisadi qalmaqallar da yaşayıblar.
1996-cı ildə Kuba, İran və Liviyaya sanksiyalar tətbiq edən Klinton Avropa şirkətləri də daxil olmaqla, bu ölkələrlə əməkdaşlıq edəcək qurumlara cəzaların veriləcəyini bildirmişdi. Buna cavab olaraq, Aİ mümkün Amerika sanksiyalarının qarşısının alınmasına imkan verəcək qanun qəbul etmişdi. Qanun Avropa şirkətlərinin ABŞ məhkəmələrinin qərarlarına məhəl qoymamasına şərait yaradırdı. Bundan başqa, sənəd maliyyə itkilərinin yaşanacağı təqdirdə, kompensasiya da nəzərdə tuturdu. Sonda prezident Klinton güzəştə getməli olmuşdu.
İllər keçdi, lakin ABŞ İranla əməkdaşlığı qadağan edən qanunların qəbulunu dayandırmadı - 2004 və 2010-cu illərdə də belə qanunlar qəbul edilib. Aİ isə heç də bütün belə hallarda öz hüquqlarını qoruya bilməyib. Məsələn, 2015-ci ildə - Obama administrasiyasının dövründə Fransanın BNP Paribas bankına rekord məbləğ - 8,9 milyard dollar cərimə kəsilmişdi.
Avropanın 2008-ci ildə qlobal maliyyə böhranına səbəb olmuş Amerika banklarını məsuliyyətə cəlb etmək cəhdlərinisə Vaşinqton kökündən kəsə bildi. Necə deyərlər, Quod licet Iovi, non licet bovi (lat: Yupiterə olan şey Öküzə olmaz»).
Bax, tərəfdaşlıq münasibətlərinin belə özünəməxsusluğu var.
Amerika ilə Avropanın bugünkü əməkdaşlığına gəlincə, hazırda münasibətlər, yəqin ki, postmüharibə dövrünün ən dərin böhranını yaşayır. Düşünmək olardı ki, Ukrayna hadisələri, Yaxın Şərqdə yaşananlar və Çinin qüdrətinin getdikcə artırması fonunda bu ittifaq gündən-günə möhkəmlənməlidir. Lakin reallıqda nəinki onun tam pozulması, hətta açıq qarşıdurmaya çevrilməsi belə, gündəmdədir.
Avropa ölkələrində aparılan ictimai rəy sorğuları göstərir ki, qitənin, demək olar ki, bütün ölkələrinin vətəndaşları müttəfiqləri Trampa düşmənləri Putindən daha az etibar edir. Məsələn, Almaniyada rəyi soruşulanların 82%-i ABŞ prezidentinin siyasətindən son dərəcə narahat olduğunu bildirib. Putinin siyasəti haqda belə düşünənlər 53%-dir.
Qarşıdurma üçün 6 səbəb
1. Donald Tramp ölkəsinin siyasi və iqtisadi kursuna tam hakim olmağa macal tapmamış, ötən ilin yanvarında NATO-nu ləğv edəcəyini açıqlayıb. O, bunu qədirbilməz avropalıların ABŞ-ın onların müdafiəsi üçün xərclədiyi vəsaiti qaytarmaq istəməməsilə əsaslandırıb. Üstəlik, Tramp əvvəlcə Avropa ölkələrinin milli büdcələrinin 2%-ni müdafiə xərclərinə ayırmalı olduğunu deyirdisə, indi 4%-dən danışır (doğrudur, hələlik bu rəqəm «sözarası işlədilib ki, burada da məqsəd, yəqin ki, reaksiyanı yoxlamaqdır»).
Bəs, Avropa buna necə cavab verib? Öz ordu quruculuğunu sürətləndirməklə. Ötən ilin payızında Avropa PESCO müdafiə proqramının icrasına başlanıldığını bəyan edib. Aİ hesab edir ki, hərbi xərcləri artırırsa, onu elə öz hərbi sənayesinin və infrastrukturunun inkişafına xərcləyər.
2. ABŞ atmosferə çirkli qazların atılması məsələsini tənzimləmək üçün ortaya qoyulmuş Paris sazişini imzalamayan yeganə dövlətdir. Amma Trampın əksinə olaraq, Amerikanın əksər ştatları, nəhəng şəhərləri və şirkətləri sözügedən beynəlxalq sazişdə qeyd olunmuş ideyalara sadiq olduğunu bəyan edib.
3. 2017-ci ildən ABŞ Ümumdünya Ticarət Təşkilatının arbitraj orqanına hakimlərin təyinatına mane olur. Bu, əlbəttə ki, qurumun fəaliyyətini iflic edəcək. Üstəlik, bu ilin martında Tramp polad idxalına 25, alüminium idxalına isə 10%-lik rüsumun tətbiq olunacağını açıqlayıb. O, bunu «milli təhlükəsizliyin təmini» üçün vacib sayır. Halbuki ÜTT-nin qaydalarına əsasən, belə hallara yalnız müharibə və ya təbiət kataklizmləri kimi qlobal fəlakətlər zamanı yol verilə bilər.
Təbii ki, bu rüsumların tətbiqi Avropa şirkətlərinin maraqlarına toxunub və Aİ cavab olaraq, ÜTT-yə ümumi dəyəri 1,4 milyard avro olan Amerika məhsullarının siyahısını təqdim edib. Söhbət siyahıdakı məhsullara əlavə 25%-lik rüsumun tətbiqindən gedir.
Eyni addımı Amerika administrasiyasının qərarı ilə maraqlarına xələl gəlmiş başqa dövlətlər də atır. Beləliklə, ABŞ əməllərilə faktiki olaraq, mövcud beynəlxalq azad ticarət normalarını pozur və hər kəsi «hərə özü üçün» prinsipinə əsaslanan açıq iqtisadi savaşa çağırır.
4. ABŞ Dövlət Departamenti Rusiyadan Almaniyaya uzanacaq «Şimal axını-2» qaz kəmərinin tikintisində iştirak edəcək şirkət və dövlətləri sanksiyalarla hədələyib. Almaniyanın iqtisadiyyat və enerji naziri Peter Altmayer isə Vaşinqtonu öz mayeləşdirilmiş qazını Avropaya «sırımaq» üçün güc tətbiqində günahlandırıb.
«ABŞ bizim dostumuz və tərəfdaşımızdır. Biz ümumi dəyərlərimizin qorunub saxlanmasını istəyirik. Lakin Vaşinqton öz iqtisadi maraqlarını bizim maraqlarımızdan yuxarı tutursa, Avropa öz maraqları uğrunda mübarizə aparacaq», - deyə nazir qeyd edib.
5. Tramp administrasiyasının ABŞ-ın İsraildəki səfirliyini Qüdsə köçürmək və onu İsrail dövlətinin yaradılmasının 70-ci ildönümü günü açmaq qərarı Yaxın Şərqdə vəziyyəti daha da ağırlaşdırıb. Nəticədə, nümayişə çıxmış xeyli dinc fələstinli həyatını itirib. Birləşmiş Ştatların bu qərarı dünyanın əksər dövlətləri tərəfindən sərt şəkildə pislənib. 28 Ai üzvünün 24-ü isə Qüdsdə Amerika səfirliyinin açılış mərasiminə qatılmaqdan imtina edib.
6. Tramp mayın 8-də ölkəsinin İranla nüvə razılaşmasından çıxdığını bəyan edib. Söhbət BMT TŞ-nin 5 daimi üzvü (ABŞ, Çin, Rusiya, Fransa, Böyük Britaniya) və Almaniyanın 10 il davam etmiş gərgin danışıqlardan sonra 2015-ci ilin iyulunda əldə etdikləri razılaşmadan gedir.
Bu, İrana qarşı sanksiyaların yenidən qüvvəyə minəcəyi anlamına gəlir. Söhbət həm də İranla əməkdaşlıq edən hüquqi və fiziki şəxslərə tətbiq olunmuş sanksiyalardan gedir.
Aİ Tehranı razılaşmaya əməl etməyə çağırıb və öz tərəfindən bütün öhdəlikləri yerinə yetirəcəyini bildirib. Amma Aİ-nin bu vədinə inananlar çox deyil. Hər halda, Avropanın «Total», «Wintershall», «Maersk Tankers» və ya «Royal Dutch Shell» kimi nəhəng şirkətləri, yəqin ki, İrandakı fəaliyyətlərini dayandırmalı olacaqlarını bəyan ediblər.
Onları Aİ rəhbərliyinin 1996-cı ildə qəbul olunmuş qanunun yenilənərək qüvvəyə minəcəyinə dair vədi də ruhlandırmayıb. Halbuki, həmin qanun Avropa şirkətlərinin Amerikanın tələblərinə məhəl qoymamasına imkan verir. Məsələ ondadır ki, nəhəng transmilli şirkətlər üçün ABŞ bazarı İran bazarından daha önəmlidir.
Donald Trampın G7 sammitində Avropa ölkələrinin liderləri ilə ötən ilin mayında keçirdiyi ilk görüşündən sonra Avropa siyasətinə xas siması olan Almaniya kansleri Angela Merkel birmənalı olaraq ABŞ prezidentinə eyham vuraraq demişdi: «Son bir neçə gündə anladım ki, bizim bir-birimizə güvənə bildiyimiz günlər geridə qal

Partnership between Europe and the US is going through the deepest crisis in the entire post-war history
“RIP the Trans-Atlantic Alliance, 1945-2018,” reads the title of James Traub’s latest article in Foreign Policy.
No matter how comic this epitaph sounds, it has much less humour than disappointment, which has visibly grown over the past year in Europe.
Relations between Europe and the US during the period indicated by Traub have never been trouble-free. Sometimes partnership and friendly relations have alternated with tense and explicitly hostile ones.
Communication difficulties
By making numerous efforts to restore Europe after the World War II, the US hoped to make it more compliant with its own aspirations for global primacy. However, post-war European leaders, especially Winston Churchill and General de Gaulle, were reluctant to kneel before the new-born elder brother.
In fact, it was the desire to safeguard own interests through common efforts in the bipolar world dominated by the US and the USSR that launched the process of European integration in 1946. In that year, Churchill urged the Europeans to forget about nationalistic passions and create “something like the United States of Europe”.
Since then, the European Union has tried on several names, while the successive US presidents have managed to spoil the relations with Europe to a degree, which was followed by desperate attempts to restore them: Truman – the Korean War, Johnson – the Suez Crisis, Kennedy – the Berlin Crisis, Reagan – the Cold War with the USSR...
The civil war in the Balkans seemed to have made the allies strong again but the Iraqi war of 2003 put an end to this alliance. It seriously undermined the unity of Europe, as Bush Jr. was supported by several countries of the continent, primarily the UK, despite the objections of the EU and multi-million protests against the war throughout Europe. Hence, Bush used his second presidential term to restore the spoiled relations with the EU.
According to the Frankfurter Allgemeine Zeitung, these failures greatly weakened both transatlantic partners by 2006: Europe was going through an internal crisis after a failure to adopt the common constitution, while the US had serious problems in Iraq and Afghanistan. Both sides soon realised that they could not do without each other, and settled down.
But this period of tranquillity did not last long. In 2013, a scandal around the audition of European embassies and the EU office in Washington, DC provoked a new crisis in relations. According to Edward Snowden, the bugs found in Washington were used to collect information about disagreements between the EU member states.
Certainly, not all the problems between the US and Europe had political background. They had many economic scandals too.
The economic blockade against Cuba, Iran and Libya launched in 1996 by the Clinton administration threatened companies, including the European ones, with sanctions if they did not stop cooperating with these countries.
In response, the European Union adopted a law that would block possible US sanctions, allow European companies to ignore American court decisions and compensate the incurred financial losses. As a result, President Clinton opted for a compromise.
In the following years though, the US attempted to introduce extraterritorial laws (in 2004 and 2010) that prohibited cooperation with Iran. Incidentally, not all European attempts to protect its rights were successful. In 2015, under the Obama administration, which was considered a close friend of Europe, the French bank BNP Paribas was fined a record $8.9 billion.
In 2008, the US nipped any European attempts to hold the American banks accountable for the international financial crisis in the bud. In other words, Quod licet Iovi, non licet bovi (Latin: “What is permissible for Jove is not permissible for a bull.”). Quite a unique partnership indeed...
Partnership between Europe and the US is going through the deepest crisis in the entire post-war history.
It would seem that the American-European alliance should only become stronger considering the events in Ukraine, the Middle East and the growth of China, but the existing situation extends way beyond the likelihood of a complete disintegration of the alliance. Rather it may well turn into an open confrontation.
Various opinion polls conducted in European countries show that almost the entire population trusts Trump considerably less than his opponent, Vladimir Putin. For example, 82% of Germans are very concerned about the US policies, while only 53% of the population are not happy with the Russian president.
Six reasons for confrontation
1. In January 2017, before he could update himself on political and economic affairs of his own country, Donald Trump made an announcement to shut the NATO because the ungrateful Europeans did not want to compensate Americans for the protection of Europe. His initial binding condition urging the EU to increase its military spending by 2% of GDP in respective European countries has recently increased to 4%, albeit voiced in passing to study the reaction.
What was the response of Europe? It has accelerated the process of creating its own army. Last autumn, the EU announced the launch of the European defence program PESCO, possibly to channel the increased military spending to the development of its own military industry and infrastructure.
2. The US was the only country in the world that did not sign the Paris Accord, which regulates measures to reduce carbon dioxide emissions. In contrast to the decision of the Trump administration, many US states, major cities and companies have expressed their commitment to the ideas reflected in this international treaty.
3. Since 2017, the US has been trying to impede the reassignment of arbitration judges of the World Trade Organization (WTO), which will inevitably stall the organisation. In March 2018, Trump announced the introduction of 25% and 10% duties on steel and aluminium imports, respectively. He justified his decision with a need to improve “national security”, although the WTO rules concede such an excuse only in the event of global catastrophes, such as wars or natural disasters.
Certainly, the introduction of import duties affected the interests of European companies, and the EU responded by submitting to the WTO a list of €1.4b-worth American goods, which could be taxed by an additional 25%. The other countries of the world, whose interests were affected by the decision of the US administration, did the same. In fact, the US is destroying the established international norms of free trade by unleashing an economic war and challenging everyone to split the bill.
4. The US Department of State threatened to impose sanctions against companies and states participating in the construction of a new gas pipeline from Russia to Germany, Nord Stream-2. German Minister for Economy and Energy Peter Altmaier accused the US of using force in an attempt to sell American liquefied natural gas (LNG) to Europe.
“The US is our friend and partner, and we want to protect our common values. But if the US puts its own economic interests above ours, then Europe will identify its own interests and fight for them,” Altmaier said.
5. The decision of the Trump administration to move the US Embassy in Israel to Jerusalem and its opening on the 70th anniversary of the establishment of the State of Israel further complicated the situation in the Middle East and led to numerous casualties among the protesting Palestinians. The overwhelming majority of the world countries strongly condemned these actions. Majority of the EU countries (24 out of 28) boycotted the opening ceremony of the US embassy.
6. On May 8, Trump announced the US withdrawal from the nuclear deal with Iran concluded between the five permanent members of the UN Security Council (the United States, China, Russia, France, and the United Kingdom) and Germany in July 2015 after ten years of intense negotiations.
This step means the intensification of sanctions against Iran, including the legal entities and individuals of other countries interacting with Iran.
The EU asked Iran to remain committed to the terms of the deal and promised to fulfil all its obligations. Apparently, few people believe in this promise, including Europe itself, since large European companies such as Total, Wintershall, Maersk Tankers and Royal Dutch Shell have already stated that they would most likely be forced to stop their operations in Iran.
Even the promises of the EU leaders to update and enact the law of 1996, which entitles the European companies to defy American requirements, could not encourage the European business community. In fact, the American market is much more important for large multinational companies than Iran.
“The era in which we could fully rely on others is over to some extent. That’s what I experienced over the past several days. Therefore, we, Europeans, truly have to take our fate into our own hands,” said the main actor of European politics, German Chancellor Angela Merkel last May unambiguously hinting at the US president, who had his first meeting with European leaders at the G7 summit.
This happened a year ago. Still, Europeans do not know how to materialise this plan. They have little time left. The Trump administration, on the one hand, and the Iranian leadership, on the other hand, impose conditions, which sound no different from an ultimatum. Europe must make a decision on its own and do it as soon as possible. Then we will find out if Traub's joke was amusing.