KÖHNƏ DÜNYA YENİSİNƏ QARŞI
«Trans-Atlantik Alyans, Allah sənə rəhmət eləsin, 1945-2018». Bunu «Foreign Policy» jurnalının redaktoru Ceyms Traub öz jurnalında yazıb.
Epitafiya gülməli olsa da, burada yumordan çox məyusluq var - son ildə avropalılarda nəzərəçarpacaq dərəcədə artmış məyusluq.
Doğrudur, Traubun qeyd etdiyi dövr ərzində ABŞ-Avropa münasibətlərini ideal olmayıb. Onların arasındakı tərəfdaş, dost münasibətləri zaman-zaman gərginliklə, bəzən isə aşkar düşmənçiliklə əvəzlənib.
Ünsiyyətdə çətinliklər
ABŞ İkinci Dünya müharibəsindən sonra Avropanın bərpası üçün ciddi cəhdlər göstərərkən qlobal miqyasda birincilik cəhdlərinə Avropanın mane olmayacağını düşünüb. Lakin postmüharibə Avropasının liderləri, ilk növbədə isə Uinston Çörçil və general de Qoll yeni peyda olmuş böyük qardaşın qarşısında diz çökməyə o qədər də həvəs göstərməyiblər.
Əslində, Avropanın 1946-cı ildə başlamış birləşmə prosesi o zaman formalaşan ikiqütblü (ABŞ və SSRİ) dünyada maraqların birgə qorunması məqsədi güdürdü. Elə həmin il Çörçill avropalıları millətlərarası hesablaşmaları bir kənara atmağa və «Avropa Birləşmiş Ştatları kimi bir şey yaratmağa» çağırmışdı.
O vaxtdan Avropa İttifaqı (Aİ) özünə bir neçə ad seçib, bir-birini əvəzləyən ABŞ prezidentlərisə Avropa ilə münasibətləri korlamağı da, daha sonra onu bərpa etmək üçün ciddi cəhdlər göstərməyi də bacarıb: Trumen - Koreya müharibəsi, Conson - Süveyş böhranı, Kennedi - Berlin böhranı, Reyqan - SSRİ ilə «soyuq müharibə»…
Balkanlardakı vətəndaş müharibəsi sanki onların dostluğunu son dərəcə möhkəmləndirmişdi. Lakin 2003-cü ilin İraq müharibəsi zamanı bu dostluq sona çatdı. Ümumiyyətlə, İraq müharibəsi Avropanın birliyinə də ciddi zərbə vurmuşdu. Oğul Buşu bu məsələdə qitənin yalnız bir neçə ölkəsi, ilk növbədə isə Böyük Britaniya dəstəkləyirdi. Aİ-nin bu savaşa etiraz etməsinə rəğmən, Avropanın az qala bütün şəhərlərində müharibəyə qarşı kütləvi etiraz aksiyaları keçirilirdi. Nəticədə, Buş ikinci prezidentlik müddətini Aİ ilə pozulmuş münasibətlərin bərpasına həsr etmək məcburiyyətində qaldı.
«Frankfurter alqemayne saytunq» o vaxt yazırdı ki, tərəfdaşların hər ikisi (2006-cı ildə) uğursuzluqları üzündən xeyli zəifləyib - Avropa ümumi Konstitusiyanın qəbulunun iflasa uğraması ilə daxili böhran yaşayır, ABŞ isə İraq və Əfqanıstandakı problemlərini həll edə bilmirdi. Nəticədə, hər iki tərəf təkbaşına çətin olacağını anlayaraq, lovğalıqdan əl çəkdi.
Amma idilliya uzun sürmədi. 2013-cü ildə münasibətlərdə yeni böhran başladı. Səbəb Avropa ölkələri Aİ-nin Vaşinqtondakı səfirliklərinin telefon danışığının dinlənilməsilə bağlı qalmaqal idi. Aİ-nin Vaşinqtonun mərkəzindəki ofisinə dinləmə qurğusu ittifaq üzvləri arasındakı fikir ayrılıqlarına dair məlumat toplanması məqsədilə quraşdırılıbmış. Bunu dünyaya Snouden bəyan etmişdi.
ABŞ-Avropa münasibətlərindəki bütün problemlərin siyasi sahəni əhatə etdiyini söyləmək mümkün deyil. Onlar kifayət qədər iqtisadi qalmaqallar da yaşayıblar.
1996-cı ildə Kuba, İran və Liviyaya sanksiyalar tətbiq edən Klinton Avropa şirkətləri də daxil olmaqla, bu ölkələrlə əməkdaşlıq edəcək qurumlara cəzaların veriləcəyini bildirmişdi. Buna cavab olaraq, Aİ mümkün Amerika sanksiyalarının qarşısının alınmasına imkan verəcək qanun qəbul etmişdi. Qanun Avropa şirkətlərinin ABŞ məhkəmələrinin qərarlarına məhəl qoymamasına şərait yaradırdı. Bundan başqa, sənəd maliyyə itkilərinin yaşanacağı təqdirdə, kompensasiya da nəzərdə tuturdu. Sonda prezident Klinton güzəştə getməli olmuşdu.
İllər keçdi, lakin ABŞ İranla əməkdaşlığı qadağan edən qanunların qəbulunu dayandırmadı - 2004 və 2010-cu illərdə də belə qanunlar qəbul edilib. Aİ isə heç də bütün belə hallarda öz hüquqlarını qoruya bilməyib. Məsələn, 2015-ci ildə - Obama administrasiyasının dövründə Fransanın BNP Paribas bankına rekord məbləğ - 8,9 milyard dollar cərimə kəsilmişdi.
Avropanın 2008-ci ildə qlobal maliyyə böhranına səbəb olmuş Amerika banklarını məsuliyyətə cəlb etmək cəhdlərinisə Vaşinqton kökündən kəsə bildi. Necə deyərlər, Quod licet Iovi, non licet bovi (lat: Yupiterə olan şey Öküzə olmaz»).
Bax, tərəfdaşlıq münasibətlərinin belə özünəməxsusluğu var.
Amerika ilə Avropanın bugünkü əməkdaşlığına gəlincə, hazırda münasibətlər, yəqin ki, postmüharibə dövrünün ən dərin böhranını yaşayır. Düşünmək olardı ki, Ukrayna hadisələri, Yaxın Şərqdə yaşananlar və Çinin qüdrətinin getdikcə artırması fonunda bu ittifaq gündən-günə möhkəmlənməlidir. Lakin reallıqda nəinki onun tam pozulması, hətta açıq qarşıdurmaya çevrilməsi belə, gündəmdədir.
Avropa ölkələrində aparılan ictimai rəy sorğuları göstərir ki, qitənin, demək olar ki, bütün ölkələrinin vətəndaşları müttəfiqləri Trampa düşmənləri Putindən daha az etibar edir. Məsələn, Almaniyada rəyi soruşulanların 82%-i ABŞ prezidentinin siyasətindən son dərəcə narahat olduğunu bildirib. Putinin siyasəti haqda belə düşünənlər 53%-dir.
Qarşıdurma üçün 6 səbəb
1. Donald Tramp ölkəsinin siyasi və iqtisadi kursuna tam hakim olmağa macal tapmamış, ötən ilin yanvarında NATO-nu ləğv edəcəyini açıqlayıb. O, bunu qədirbilməz avropalıların ABŞ-ın onların müdafiəsi üçün xərclədiyi vəsaiti qaytarmaq istəməməsilə əsaslandırıb. Üstəlik, Tramp əvvəlcə Avropa ölkələrinin milli büdcələrinin 2%-ni müdafiə xərclərinə ayırmalı olduğunu deyirdisə, indi 4%-dən danışır (doğrudur, hələlik bu rəqəm «sözarası işlədilib ki, burada da məqsəd, yəqin ki, reaksiyanı yoxlamaqdır»).
Bəs, Avropa buna necə cavab verib? Öz ordu quruculuğunu sürətləndirməklə. Ötən ilin payızında Avropa PESCO müdafiə proqramının icrasına başlanıldığını bəyan edib. Aİ hesab edir ki, hərbi xərcləri artırırsa, onu elə öz hərbi sənayesinin və infrastrukturunun inkişafına xərcləyər.
2. ABŞ atmosferə çirkli qazların atılması məsələsini tənzimləmək üçün ortaya qoyulmuş Paris sazişini imzalamayan yeganə dövlətdir. Amma Trampın əksinə olaraq, Amerikanın əksər ştatları, nəhəng şəhərləri və şirkətləri sözügedən beynəlxalq sazişdə qeyd olunmuş ideyalara sadiq olduğunu bəyan edib.
3. 2017-ci ildən ABŞ Ümumdünya Ticarət Təşkilatının arbitraj orqanına hakimlərin təyinatına mane olur. Bu, əlbəttə ki, qurumun fəaliyyətini iflic edəcək. Üstəlik, bu ilin martında Tramp polad idxalına 25, alüminium idxalına isə 10%-lik rüsumun tətbiq olunacağını açıqlayıb. O, bunu «milli təhlükəsizliyin təmini» üçün vacib sayır. Halbuki ÜTT-nin qaydalarına əsasən, belə hallara yalnız müharibə və ya təbiət kataklizmləri kimi qlobal fəlakətlər zamanı yol verilə bilər.
Təbii ki, bu rüsumların tətbiqi Avropa şirkətlərinin maraqlarına toxunub və Aİ cavab olaraq, ÜTT-yə ümumi dəyəri 1,4 milyard avro olan Amerika məhsullarının siyahısını təqdim edib. Söhbət siyahıdakı məhsullara əlavə 25%-lik rüsumun tətbiqindən gedir.
Eyni addımı Amerika administrasiyasının qərarı ilə maraqlarına xələl gəlmiş başqa dövlətlər də atır. Beləliklə, ABŞ əməllərilə faktiki olaraq, mövcud beynəlxalq azad ticarət normalarını pozur və hər kəsi «hərə özü üçün» prinsipinə əsaslanan açıq iqtisadi savaşa çağırır.
4. ABŞ Dövlət Departamenti Rusiyadan Almaniyaya uzanacaq «Şimal axını-2» qaz kəmərinin tikintisində iştirak edəcək şirkət və dövlətləri sanksiyalarla hədələyib. Almaniyanın iqtisadiyyat və enerji naziri Peter Altmayer isə Vaşinqtonu öz mayeləşdirilmiş qazını Avropaya «sırımaq» üçün güc tətbiqində günahlandırıb.
«ABŞ bizim dostumuz və tərəfdaşımızdır. Biz ümumi dəyərlərimizin qorunub saxlanmasını istəyirik. Lakin Vaşinqton öz iqtisadi maraqlarını bizim maraqlarımızdan yuxarı tutursa, Avropa öz maraqları uğrunda mübarizə aparacaq», - deyə nazir qeyd edib.
5. Tramp administrasiyasının ABŞ-ın İsraildəki səfirliyini Qüdsə köçürmək və onu İsrail dövlətinin yaradılmasının 70-ci ildönümü günü açmaq qərarı Yaxın Şərqdə vəziyyəti daha da ağırlaşdırıb. Nəticədə, nümayişə çıxmış xeyli dinc fələstinli həyatını itirib. Birləşmiş Ştatların bu qərarı dünyanın əksər dövlətləri tərəfindən sərt şəkildə pislənib. 28 Ai üzvünün 24-ü isə Qüdsdə Amerika səfirliyinin açılış mərasiminə qatılmaqdan imtina edib.
6. Tramp mayın 8-də ölkəsinin İranla nüvə razılaşmasından çıxdığını bəyan edib. Söhbət BMT TŞ-nin 5 daimi üzvü (ABŞ, Çin, Rusiya, Fransa, Böyük Britaniya) və Almaniyanın 10 il davam etmiş gərgin danışıqlardan sonra 2015-ci ilin iyulunda əldə etdikləri razılaşmadan gedir.
Bu, İrana qarşı sanksiyaların yenidən qüvvəyə minəcəyi anlamına gəlir. Söhbət həm də İranla əməkdaşlıq edən hüquqi və fiziki şəxslərə tətbiq olunmuş sanksiyalardan gedir.
Aİ Tehranı razılaşmaya əməl etməyə çağırıb və öz tərəfindən bütün öhdəlikləri yerinə yetirəcəyini bildirib. Amma Aİ-nin bu vədinə inananlar çox deyil. Hər halda, Avropanın «Total», «Wintershall», «Maersk Tankers» və ya «Royal Dutch Shell» kimi nəhəng şirkətləri, yəqin ki, İrandakı fəaliyyətlərini dayandırmalı olacaqlarını bəyan ediblər.
Onları Aİ rəhbərliyinin 1996-cı ildə qəbul olunmuş qanunun yenilənərək qüvvəyə minəcəyinə dair vədi də ruhlandırmayıb. Halbuki, həmin qanun Avropa şirkətlərinin Amerikanın tələblərinə məhəl qoymamasına imkan verir. Məsələ ondadır ki, nəhəng transmilli şirkətlər üçün ABŞ bazarı İran bazarından daha önəmlidir.
Donald Trampın G7 sammitində Avropa ölkələrinin liderləri ilə ötən ilin mayında keçirdiyi ilk görüşündən sonra Avropa siyasətinə xas siması olan Almaniya kansleri Angela Merkel birmənalı olaraq ABŞ prezidentinə eyham vuraraq demişdi: «Son bir neçə gündə anladım ki, bizim bir-birimizə güvənə bildiyimiz günlər geridə qal

СТАРЫЙ СВЕТ ПРОТИВ НОВОГО
"Покойся с миром, Трансатлантический союз, 1945-2018", - написал в своем журнале редактор Foreign Policy Джеймс Трауб.
Эпитафия шуточная, но в ней юмора значительно меньше, чем разочарования, которое у европейцев заметно выросло за последний год.
Правда, отношения между Европой и США за отмеченный Траубом период нельзя назвать такими уж безоблачными. Партнерские, дружеские чувства чередовались с напряженными, а порой и откровенно враждебными.
Трудности в общении
Приложив немало усилий для восстановления Европы после Второй мировой войны, США рассчитывали на ее сговорчивость в своих устремлениях к первенству в глобальных масштабах. Однако поствоенные европейские лидеры, в первую очередь Уинстон Черчилль и генерал де Голль, особо не стремились преклонять колени перед новоявленным старшим братом.
По сути, процесс объединения Европы, начавшийся уже в 1946 году, и был вызван желанием совместными усилиями защищать свои интересы в сформировавшемся в то время биполярном мире, где господствовали США и СССР. В тот год Черчилль призвал европейцев отбросить в сторону межнациональные распри и создать "нечто вроде Соединенных Штатов Европы".
С тех пор Европейский союз примерил на себя несколько названий, а каждый из сменявших друг друга президентов США неизменно умудрялся портить отношения с Европой, а потом отчаянными усилиями пытался восстанавливать их: Трумэн - Корейская война, Джонсон - Суэцкий кризис, Кеннеди - Берлинский кризис, Рейган - холодная война с СССР…
Гражданская война на Балканах, казалось, крепко их сдружила, но Иракская война 2003 года положила этому конец. Она серьезно подорвала единство Европы, так как Буша-младшего поддержало несколько стран континента, и в первую очередь Великобритания, несмотря на возражения ЕС и тот факт, что по всей Европе проходили многомиллионные демонстрации протеста против этой войны. Свой второй президентский срок Буш посвятил налаживанию испорченных отношений с Евросоюзом.
Как писала в то время "Франкфуртер альгемайне цайтунг", оба трансатлантических партнера к тому времени (2006 г.) были сильно ослаблены своими неудачами - Европа переживала внутренний кризис из-за провала с принятием общей конституции, а у США не заканчивались проблемы в Ираке и Афганистане. В результате обе стороны поняли, что друг без друга им не обойтись, и умерили гордыню.
Понятное дело, идиллия длилась недолго. В 2013 году разразился новый кризис в отношениях, связанный со скандалом с прослушиванием посольств европейских стран и ЕС в Вашингтоне. "Жучки" в представительстве ЕС в центре Вашингтона были установлены для того, чтобы собирать информацию о разногласиях между странами - членами Евросоюза", - сообщил всему миру спецагент-перебежчик Сноуден.
Неверно думать, что все проблемы в отношениях США - Европа лежали только в политической плоскости. Экономических скандалов тоже было предостаточно.
Затеяв экономическую блокаду против Кубы, Ирана и Ливии в 1996 году, Клинтон пригрозил санкциями тем компаниям, в том числе европейским, которые продолжали сотрудничать с этими странами.
В ответ Евросоюз принял закон о блокировке возможных американских санкций, позволяющий европейским компаниям игнорировать решения судов США, а также предусматривающий компенсации в случае финансовых потерь. Президент Клинтон счел необходимым пойти на компромисс.
Шли годы, но США не оставляли попыток вводить экстерриториальные законы, запрещавшие сотрудничество с Ираном, к примеру, в 2004 или 2010 году. И не всегда ЕС удавалось защитить свои права. В 2015 году, при администрации Обамы, считавшегося близким другом Европы, французский банк BNP Paribas был оштрафован на рекордную сумму в $8,9 млрд.
А вот попытки Европы призвать к ответственности американские банки, виновные в международном финансовом кризисе 2008 года, США зарубили на корню. Так сказать: Quod licet Iovi, non licet bovi (лат.: "Что дозволено Юпитеру, не дозволено быку").
Такие вот своеобразные партнерские отношения.
Современное американо-европейское сотрудничество переживает, пожалуй, самый глубокий кризис за всю послевоенную историю.
Казалось бы, этот союз должен только крепнуть на фоне событий в Украине, на Ближнем Востоке и роста могущества Китая, однако ситуация такова, что стоит вопрос не только о вероятности его полного распада, но и возможности открытой конфронтации.
Опросы общественного мнения, проводимые в европейских странах, показывают, что население практически всех стран континента союзнику Трампу доверяет значительно меньше, чем противнику Путину. В Германии, к примеру, 82% опрошенных немцев очень обеспокоены политикой президента США и 53% - президента России.
Шесть причин для конфронтации
1. Не успев еще полностью войти в курс политических и экономических дел страны, Дональд Трамп в январе прошлого года с ходу заявил, что закроет НАТО, так как неблагодарные европейцы не хотят оплачивать расходы США на защиту их территории. Его первоначальное обязательное условие в доведении военных расходов европейцами до 2% своих национальных бюджетов возросло недавно до 4% (правда, пока эта цифра озвучена вскользь, видимо, для изучения реакции на нее).
Как ответила Европа? Ускорением процесса создания собственной армии. Осенью прошлого года было объявлено о запуске европейской оборонной программы PESCO. Евросоюз решил, что если уж и увеличивать военные траты, то на развитие собственной военной промышленности и инфраструктуры.
2. США оказались единственной страной в мире, не подписавшей Парижское соглашение, регулирующее меры по снижению углекислого газа в атмосфере. В противовес решению администрации Трампа многие американские штаты, крупные города и компании заявили о своей приверженности идеям, заложенным в данном международном соглашении.
3. С 2017 года США стали препятствовать переназначению судей в арбитражный орган Всемирной торговой организации (ВТО), что неминуемо приведет к параличу работы этой организации. Также в марте этого года Трамп объявил о введении пошлин на импорт стали на 25% и алюминия на 10%, обосновывая это необходимостью "в целях национальной безопасности". Хотя по правилам организации такая отговорка допускается в случае глобальных катастроф, таких как войны или природные катаклизмы.
Естественно, введение этих пошлин затронуло интересы европейских компаний, и ЕС в ответ представил ВТО перечень американских товаров на общую сумму 1,4 млрд. евро, которые могут быть обложены дополнительными 25-процентными пошлинами. То же самое делают и другие страны мира, чьи интересы были задеты решением американской администрации. США фактически своими действиями разрушают устоявшиеся международные нормы свободной торговли и призывают всех к откровенной экономической войне по принципу "каждый за себя".
4. Госдепартамент США пригрозил введением санкций против компаний и государств, участвующих в строительстве нового газопровода из России в Германию "Северный поток-2". Министр экономики и энергетики ФРГ Петер Альтмайер обвинил США в том, что они используют силу в попытке навязать Европе собственный сжиженный газ.
"США - наши друзья и партнеры, и мы хотим защищать наши общие ценности. Но если США будут ставить собственные экономические интересы выше наших, то Европа обозначит свои собственные интересы и будет бороться за них", - подчеркнул Альтмайер.
5. Решение администрации Трампа перенести посольство США в Израиле в Иерусалим и открытие его в день 70-летия создания Государства Израиль еще более осложнило ситуацию на Ближнем Востоке и привело к многочисленным жертвам среди палестинцев, вышедших на демонстрации протеста. Эти действия были решительно осуждены подавляющим большинством стран мира. 24 из 28 стран ЕС бойкотировали церемонию открытия американского посольства.
6. 8 мая Трамп объявил, что США выходят из соглашения с Ираном по его ядерной программе, которое пять постоянных членов Совбеза ООН (США, Китай, Россия, Франция и Великобритания) и Германия заключили в июле 2015 года после десяти лет напряженных переговоров.
Данный шаг означает активизацию санкций в отношении Ирана. В том числе против юридических и физических лиц других стран, взаимодействующих с Ираном.
Евросоюз попросил Иран продолжать придерживаться условий соглашения, обещав со своей стороны выполнять все взятые на себя обязательства. Правда, в это мало кто верит, в том числе и сама Европа, чьи крупные компании, такие как Total, Wintershall, Maersk Tankers или Royal Dutch Shell, уже заявили о том, что они, скорее всего, вынуждены будут свернуть свою деятельность в Иране.
Не вдохновили их и обещания руководителей Евросоюза обновить и ввести в действие закон 1996 года, позволяющий европейским компаниям не подчиняться американским требованиям. Дело в том, что для крупных транснациональных компаний американский рынок куда важней иранского.
В мае прошлого года, после первой встречи Дональда Трампа с лидерами европейских стран на саммите G7, главное действующее лицо европейской политики, канцлер Германии Ангела Меркель, недвусмысленно намекая на президента США, заявила: "За последние несколько дней я поняла, что времена, когда мы могли надеяться на других, прошли. И поэтому я говорю, что мы, европейцы, должны взять свою судьбу в собственные руки".
Прошел ровно год. Европейцы так еще и не определились с тем, как это осуществить. Времени у них осталось немного. С одной стороны Трамп, с другой - руководство Ирана ставят им условия в ультимативной форме. На этот раз решение надо принимать самим и в короткий срок. Вот и выясним, уместна ли сейчас шутка Трауба.