«Bir kərə yüksələn bayraq bir daha enməz!»
Ölkəmiz Azərbaycan Demokratik Respublikasının (ADR) yaranmasının 100-cü ildönümünü qeyd edib. Bu münasibətlə həm Azərbaycanda, həm də dünyanın bir sıra ölkəsində bayram tədbirləri təşkil olunub. 28 may 1918-ci ildə Azərbaycanın İstiqlal Bəyannaməsinin qəbul olunduğu gündür.
«İlk dəfə olaraq müsəlman aləmində demokratik respublika yaradılıb. Biz haqlı olaraq fəxr edirik ki, bu respublikanı Azərbaycan xalqı yaradıb», - deyə ölkə Prezidenti İlham Əliyev bayram münasibətilə təşkil olunmuş rəsmi qəbulda bildirib.
Bu il Azərbaycan Prezidenti tərəfindən ölkədə «ADR ili» elan olunub. Bu, ilk respublikanın və onun yaradıcılarının Azərbaycan xalqının tarixinə verdikləri əvəzsiz xəzinənin öyrənilməsinə nəzərəçarpacaq dərəcədə təkan olub. Nəticədə, o dövrə aid onlarla kitab çap olunub, sənədli və bədii filmlər çəkilib, müxtəlif maarifləndirici tədbirlər təşkil olunub. Ölkədə, demək olar ki, ADR irsinin öyrənilməsinin yeni mərhələsi başlayıb. Bu, şübhəsiz ki, Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmlənməsi, gələcək inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Öyrəniləcək isə çox şey var. «Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti 23 ay ərzində fəaliyyət göstərib. Ancaq bu müddət ərzində böyük işlər görə bilib. Azərbaycanın dövlət bayrağı təsis edilib, Azərbaycan vətəndaşlığı təsis edilib, Milli Ordumuz yaradılıb. Gələn ay biz ordumuzun 100 illiyini qeyd edəcəyik. Azərbaycanın Milli Ordusu 1918-ci ilin sentyabrında Qafqaz İslam Ordusu ilə birlikdə Bakını erməni-bolşevik dəstələrindən, işğaldan azad edib və bizim qədim tarixi şəhərimiz olan Bakını Azərbaycan xalqına qaytarıb. Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən sərhəd dəstəsi yaradılıb. Gəncənin tarixi adı qaytarılıb. Qısa müddət ərzində 200-dən çox qanun qəbul edilib. Əlbəttə ki, onların arasında qadınlara səsvermə hüququnun verilməsi qanunu xüsusi yer tutur. Bakı Dövlət Universiteti yaradılıb və bu, onu göstərir ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti kadrların yetişdirilməsi işində, təhsilin inkişafında böyük işlər görmək əzmində idi. Azərbaycan dili - ana dili bütün təhsil müəssisələrində qəbul edilib», - deyə İ.Əliyev ADR-in nailiyyətlərini sadalayarkən bildirib.
Qlobal səbəblərdən ilk respublikanın yaradıcıları başladıqları işi sona çatdıra bilməyib. Lakin ADR-in yaradılmasının tarixi və siyasi əhəmiyyəti inanılmaz dərəcədə böyükdür. ADR-in başladığı iş XX əsrin sonlarında davam etdirilib.
ADR-in üçrəngli bayrağı hələ SSRİ tam dağılmamış, müasir Azərbaycanın müstəqilliyini elan etməsindən 1 il əvvəl Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Sovetinin sədri Heydər Əliyev tərəfindən dövlət bayrağı elan olunmuşdu. Yalnız bundan sonra yenə də H.Əliyevin təklifilə Azərbaycan parlamenti ADR-in bayrağını və gerbini yeni müstəqil dövlətin atributları kimi təsdiqləyib.
Sonradan məhz Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan yenidən əldə olunmuş müstəqilliyini qoruyub saxlaya bilib. «1993-cü il tariximizdə dönüş nöqtəsi olub. Əslində, bizim müstəqil tariximiz o ildən başlayıb. Çünki 1991-1993-cü illərdə müstəqillik formal, şərti xarakter daşıyırdı. Azərbaycan, demək olar ki, xaricdən idarə olunurdu. Biz hamımız bunu yaxşı bilirik. Ona görə Azərbaycan xalqı haqlı olaraq Heydər Əliyevi Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin banisi, Azərbaycan dövlətinin qurucusu kimi tanıyır və bu, tarixi həqiqətdir», - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Məhz Heydər Əliyevin təcrübəsi və hədsiz səyləri sayəsində Azərbaycanı siyasi və iqtisadi böhrandan çıxarmaq mümkün olub, qonşu Ermənistanın ölkənin daha böyük ərazisini işğal etməsinin qarşısı alınıb və onunla atəşkəs razılaşması imzalanıb, diqqət dövlət quruculuğuna yönəldilib. Azərbaycan öz Konstitusiyasını qəbul edib (ADR-in qurucuları bunu etməyə macal tapmamışdılar), ordu quruculuğu başa çatdırılıb və nəhayət, ölkə öz təbii resurslarının sahibinə çevrilib, qarşılıqlı səmərəli beynəlxalq münasibətlər qurub.
«Ciddi iqtisadi islahatların nəticəsi olaraq Azərbaycana böyük sərmayə axını müşahidə edilməyə başlayıb. “Əsrin kontraktı” imzalanıb ki, bu, iqtisadi müstəqilliyimizi şərtləndirən əsas amil olub. Hamımız yaxşı bilirik ki, iqtisadi müstəqillik olmadan siyasi müstəqillikdən söhbət gedə bilməz. Ordu quruculuğunda böyük addımlar atılıb. Azərbaycanda nizami ordu yaradılıb. Bir sözlə, 1993-cü ildən başlayaraq Azərbaycan inkişaf yolu ilə inamla gedir və bu gün bu inkişaf davam edir», - deyə Prezident İlham Əliyev ADR-in 100 illiyi münasibətilə təşkil olunmuş rəsmi qəbulda bildirib.
Məhz əldə olunmuş iqtisadi güc və ardıcıl xarici siyasət nəticəsində Azərbaycan bu gün ərazisinin kiçikliyinə və əhalisinin azlığına rəğmən, sözün əsl mənasında müstəqil siyasət yürüdə bilən azsaylı dövlətlərdən birinə çevrilib.
Bir sözlə, müasir Azərbaycan müstəqilliyini qoruyub saxlaya, möhkəmləndirə və ADR-in əsasını qoyduğu demokratik dövlət ideyalarını inkişaf etdirə bilib. O, ADR-in yaradıcısı Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin tarixi şüarını təsdiqləyib: «Bir kərə yüksələn bayraq bir daha enməz!»

"The flag once raised will never fall!"
Azerbaijan celebrated the 100th anniversary of the Democratic Republic of Azerbaijan (ADR). The major events were held throughout the country and in several countries of the world on May 28, the day when Azerbaijan declared its independence in 1918.
“ADR was a first democratic republic in the Muslim world. We are proud that the Azerbaijani people founded this republic,” Azerbaijani President Ilham Aliyev said at the official reception on the occasion of the holiday.
President Aliyev declared 2018 as the Year of ADR. This event significantly contributed to the study of the indispensable contribution of the first republic and its founders in the history of Azerbaijan. Dozens of books have been published, documentary and feature films about events of that period have been made, various educational activities have been held. This is a new stage in the study of the ADR heritage in Azerbaijan, which is important for strengthening the independence and development of the country.
There is a lot of evidence to study. “Democratic Republic of Azerbaijan had a short life, 23 months only. But plenty of work has been done in this period, including the establishment of the national flag, citizenship, and national army of Azerbaijan. Next month we will celebrate the 100th anniversary of our army. In September 1918, the national army of Azerbaijan, together with the Caucasian Islamic Army, liberated Baku from Armenian Bolshevik detachments and returned our ancient historical city, Baku, to the people of Azerbaijan. ADR authorities created the border patrol units. The city of Ganja regained its historical name. More than 200 bills were adopted within a short period. One of them was the law granting women the right to vote. The founding of the Baku State University shows that the ADR government planned to do a great deal of work on training and education. Also, the Azerbaijani language was adopted as a native language at all educational institutions,” Ilham Aliyev said listing the achievements of the founders of ADR.
Due to global reasons, the founders of the first republic could not accomplish all of the missions but the historical and political significance of ADR cannot be overestimated. The mission of ADR was continued at the end of the 20th century.
Even before the collapse of the Soviet Union and a year before the declaration of independence by Azerbaijan in November 1990, the tricolour of ADR was adopted as a national flag on the initiative of the Chairman of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Nakhchivan, Heydar Aliyev. Only then, the parliament of Azerbaijan adopted the flag and the coat of arms of ADR as official attributes of the new independent state.
Later, under the leadership of Heydar Aliyev, Azerbaijan managed to defend its independence. “1993 was a turning point in our history. In fact, the history of our independence begins this year, because in 1991-1993, independence was formal, conditional. Azerbaijan was controlled from outside. We all know this well. Therefore, the Azerbaijani people quite rightly consider Heydar Aliyev as the founder of the state independence of Azerbaijan, the architect of the Azerbaijani statehood, which is a historical truth,” Ilham Aliyev said.
Thanks to great experience and incredible efforts, Heydar Aliyev managed to take Azerbaijan out of political and economic crises, prevent further occupation of its territories by Armenia and achieve a truce, concentrating on state building. Azerbaijan adopted its Constitution, which the founders of ADR did not have time to make, completed the army construction, became a full-fledged master of its natural resources and established mutually beneficial international relations.
“As a result of serious economic reforms, we could see an inflow of large investments into Azerbaijan. The Contract of the Century was signed, which was the main factor that conditioned our economic independence. We are all well aware that without economic independence there can be no talk of political independence. Serious steps were taken in building the army. A regular army was established in Azerbaijan. In general, since 1993, Azerbaijan has been confidently following the path of development, which continues until presence,” noted President Aliyev at the reception on the 100th anniversary of ADR.
Today Azerbaijan is one of the few countries with a small territory and population that is able to conduct a truly independent policy thanks to its economic strength and consistent foreign policy.
Modern Azerbaijan has managed to defend its independence, to strengthen and develop the ideas of democratic statehood proclaimed by ADR and to confirm the historical statement of the founding father of ADR, Mammad Emin Rasulzadeh: “The flag once raised will never fall!”