“DƏMİR AT”LI CƏNGAVƏRLƏR
Azərbaycan paytaxtı daha bir mötəbər beynəlxalq yarışa ev sahibliyi edib. Bu dəfə Bakıda velosiped idmanının BMX növü üzrə dünya çempionatı keçirilib.
Açılış mərasimindən sonra “Challenge” kateqoriyasında yarışan kiçik yaşlı yeniyetmələrin, həmçinin veteranların mübarizəsinə start verilib. Dünya Çempionatında Azərbaycan səkkiz idmançı ilə təmsil olunub. “Challenge” kateqoriyasında yarışan velosipedçilərdən Xəyal İbrahimov, Soltan İsrafilov və Justinas Pavlovas, Orxan Məmmədov, Vüqar Nəsibov, Kənan Babayev və Yelmar Şahmarzadə çıxış ediblər. Elit kateqoriyasında yarışan Aqşin İsmayılov isə iyunun 8-də start xəttində bacarığını nümayiş etdirib.
Oğlanlar arasında yeddi kateqoriyada təşkil olunan yarışlarda 5-6 yaşlı velosipedçilər arasında ABŞ idmançısı Keyn Şultheys birinci olub. 7 yaşlı oğlanların mübarizəsində də ABŞ idmançısı fərqlənib - Cozef Mather bütün rəqiblərini qabaqlamağı bacarıb. Çempionatda 8 yaşlıların yarışında braziliyalı Lukas Kardoso Darriba birincilik əldə edib. 9 yaşlı idmançıların mübarizəsində avstraliyalı Fraser Vauqan birinci yeri yeri tutub. 10 yaşlı velosipedçilər arasında Avstraliyanın digər təmsilçisi Tama Onekava fərqlənib. ABŞ təmsilçisi Kol Frederik 11 yaşlıların yarışında çempion olub. 12 yaşlı velosipedçilərin mübarizəsində digər ABŞ idmançısı Ronni Kim fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb.
Qızlar arasında 8 yaşlı idmançıların yarışında Yaponiya təmsilçisi Mana Savada fərqlənib. 9 yaşlıların mübarizəsində kolumbiyalı Qvadalupe Palasios Palomek, 10 yaşlılar arasında isə ABŞ idmançısı Taylor Sprat birinci olub. 11 yaşlı idmançıların yarışında avstraliyalı Portia Eden birinci yeri tutub. 12 yaşlıların mübarizəsində isə Latviya idmançısı Paula Kibare bütün rəqiblərindən üstün olub.
Mükafatlandırma mərasimində Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının prezidenti David Lappartien, Avropa Velosipedçilər Birliyinin vitse-prezidenti Aleksandr Qusyatnikov və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının vitse-prezidenti, Avropa Velosipedçilər Birliyinin Rəhbər Komitəsinin üzvü Sahib Ələkbərov iştirak ediblər.
Turnirin son günü yarışın keçici bayrağı Belçika nümayəndəsinə təqdim olunub. Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının birinci vitse-prezidenti, Avropa Velosipedçilər Birliyinin Rəhbər Komitəsinin üzvü Sahib Ələkbərov keçici bayrağı Belçikada təşkil olunacaq Dünya Çempionatının təşkilatçısı Jef Simonsa təqdim edib. Qeyd edək ki, 2019-cu ildə BMX üzrə dünya çempionatı Belçikanın Heusden-Zolder şəhərində keçiriləcək.
Son yarış günündə gənclər və Elit kateqoriyasında qaliblər müəyyənləşib. Gənc qızların mübarizəsində hollandiyalı İndi Şipers 38.038 saniyə nəticə ilə hamıdan üstün olaraq qızıl medal qazanıb. Gümüş medala isveçrəli Zoe Klassens, bürünc medala isə Kolumbiya idmançısı Qabriella Bolle Karrillo layiq görülüb.
Gənc oğlanların yarışında birinci yeri 33.077 saniyə nəticə ilə fransalı Leo Qaroyan tutub. Kolumbiyalı Kamilo Xuan Ramirez Valensia çempionatı ikinci, çilili İqnasio Maurisio Molina Verqara üçüncü pillədə başa vurub.
Elit kateqoriyada yarışan qadınlar arasında Hollandiya idmançıları ilk üç pillədə yer alıblar. Laura Smulders 35.690 saniyə göstərici ilə fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb. Merel Smulders gümüş, Cudi Baau bürünc medala sahib olub.
Kişilərin mübarizəsində isə fransalı velosipedçilər fəxri kürsünün ilk 2 pilləsinə qalxıblar. Fotofinişə əsasən, 31.426 saniyə nəticə ilə Silven Andre birinci olub. Onun komanda yoldaşı Joris Dode ikinci pillədə qərarlaşıb. İlk üçlüyü Braziliya idmançısı Anderson Ezekel de Souza Filho tamamlayıb. Qaliblərə medalları Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının vitse-prezidenti Renato Di Rokko, qurumun BMX komissiyasının sədri və İdarə Heyətinin üzvü Artur Lopes, Azərbaycan Respublikası gənclər və idman nazirinin müavini İsmayıl İsmayılov və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının birinci vitse-prezidenti, Avropa Velosipedçilər Birliyi Rəhbər Komitəsinin üzvü Sahib Ələkbərov təqdim ediblər.
İlk üç pillədə qərarlaşan idmançılara medal və çempionatın rəsmi talismanı olan Qafqaz bəbiri, qalib idmançılara isə çempionluq köynəyi verilib. Mükafatlandırma mərasimi möhtəşəm atəşfəşanlıqla başa çatıb. Qeyd edək ki, Dünya Çempionatında 43 ölkədən 1500-dən artıq velosipedçi iştirak edib.
BMX üzrə Dünya Çempionatı ilə əlaqədar Bakıda olan Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) prezidenti David Lappartyen Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə görüşüb. Qonaq daha sonra jurnalistlərə açıqlamasında dövlət başçısıyla görüş barədə danışıb: “Prezident İlham Əliyevlə görüşmək mənim üçün çox böyük şərəfdir. Ölkənizdə idmanın bütün növləri kimi, velosiped idmanının da inkişafına göstərilən yüksək diqqət və qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə minnətdaram”.
Ölkəmizə səfərə gələrkən, ilk növbədə, Dünya Çempionatının keçirildiyi Bakı Veloparkına baş çəkdiyini vurğulayan David Lappartyen yarışın yüksək səviyyədə keçirildiyini qeyd edib: “Nəinki Veloparkın ərazisi, ümumiyyətlə, burada yaradılmış yüksək şərait, xoş atmosfer məndə çox böyük təəssürat oyatdı. Mən 2015-ci ildə ilk Avropa Oyunları zamanı burada olmuşam. O vaxtdan bu günədək trek yenidən qurulub, səviyyəsi artırılıb. Bu, bizi çox sevindirir. Bu il BMX üzrə Dünya Çempionatında 43 ölkədən 1500-dən çox idmançının iştirak etməsi bu idman tədbirinin uğurunun göstəricisidir. Biz Dünya Çempionatının yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu müşahidə etdik. Məşqçilər, idmançılar və onların valideynləri ilə söhbətlərimizdə çempionatın yüksək səviyyədə təşkil edildiyi bildirildi”.
“UCI-nin prezidenti seçildikdən sonra bir sıra mühüm tədbirlər həyata keçirmişik. İlk növbədə, milli federasiyalara dəstək göstərməyə çalışırıq. Əsas məqsədimiz bütün ölkələrdə velosiped idmanının inkişafına nail olmaqdır. Buna görə bütün ölkələri bu prosesə cəlb edəcəyik. Biz dopinqə və digər mənfi hallara qarşı amansız mübarizə aparmaqda davam edəcəyik. Əsas məqsədlərimizdən biri də velosiped idmanını əsrin idman növünə çevirməkdir”.

РЫЦАРИ "ЖЕЛЕЗНОГО" КОНЯ
В столице Азербайджана прошел еще один престижный международный турнир - Баку принял чемпионат мира по велоспорту BMX. После церемонии открытия был дан старт борьбе юниоров и ветеранов в категории Challenge.
Азербайджан на чемпионате мира был представлен восемью спортсменами. В категории Challenge выступили Хаял Ибрагимов, Солтан Исрафилов, Жустинас Павловас, Орхан Мамедов, Вюгар Насибов, Кянан Бабаев и Эльмар Шахмарзаде. А Агшин Исмаилов, входивший в элитную категорию, стартовал 8 июня.
В соревнованиях мальчиков 5-6 лет в семи категориях первенствовал спортсмен из США Кейн Шульцейс. Отличился представитель США и в соревнованиях мальчиков 7 лет. Здесь опередить всех соперников сумел Джозеф Матхер. У 8-летних удача сопутствовала бразильцу Лукасу Кардосо Дарриба. Соревнования 9-летних завершились победой Фрасера Ваугана из Австралии. Среди 10-летних спортсменов удача была на стороне его земляка Тама Онекава. Представитель США Кол Фредерик стал чемпионом среди          11-летних. А у 12-летних спортсменов на высшую ступень пьедестала почета поднялся еще один представитель США - Ронни Ким.
Среди 8-летних девочек первенствовала Мана Савада из Японии. Колумбийка Гваделупа Паласиос Паломек выиграла борьбу среди 9-летних, а первой у 10-летних спортсменок стала американка Тайлор Спрат. Сильнее всех соперниц 11 лет была австралийка Порта Эден. Латвийская спортсменка Паула Кибаре выиграла соревнования в категории 12 лет.
В церемонии награждения участвовали президент Международного союза велосипедистов Давид Лаппартьен, вице-президент Европейского союза велосипедистов Александр Гусятников и вице-президент Федерации велоспорта Азербайджана, член Комитета правления Европейского союза велосипедистов Сахиб Алекперов.
В последний день чемпионата мира по BMX в Баку состоялась церемония вручения переходного флага представителям Бельгии. Первый вице-президент Федерации велоспорта Азербайджана, член Комитета правления Европейского союза велосипедистов Сахиб Алекперов вручил переходный флаг Джефу Симонсу, организатору следующего чемпионата мира. Отметим, что в 2019 году чемпионат мира по велоспорту BМХ состоится в бельгийском городе Хеусден-Золдер. В последний день соревнований определились победители в юношеской и элитной категориях. В соревнованиях девушек золотую медаль с результатом 38.083 сек. завоевала представительница Голландии Инди Шиперс. Серебряная медаль досталась Зое Классенс из Швеции, а бронзовая - Габриэле Болле Каррилло из Колумбии.
В соревнованиях среди юниоров первое место занял француз Лео Гароян с результатом 33.077 сек. Вторым был колумбиец Камилио Хуан Рамирез Валенсиа, третьим - Игнацио Маурисио Молина Вергара из Чили. В элитной категории первые три ступени среди женщин заняли представительницы Голландии. Первой с результатом 35.690 сек. была Лаура Шмульдерс, серебряная медаль досталась Мерел Шмульдерс, бронзовая - Джуди Баау.
А в соревнованиях мужчин первые две ступени заняли французские спортсмены. Первым, по фотофинишу, стал Сильвен Андре (31.426), второе место занял его товарищ по команде Жорис Доде. Замкнул тройку призеров бразилец Андерсон Эзекел де Соуза. Медали победителям вручили вице-президент Международного союза велосипедистов Ренато Ди Рокко, член правления комиссии ВМХ и Международного союза велосипедистов Артур Лопес, заместитель министра молодежи и спорта Азербайджана Исмаил Исмаилов и вице-президент Федерации велоспорта Азербайджана, член Комитета правления Европейского союза велосипедистов Сахиб Алекперов.
Спортсменам, занявшим первые три места, наряду с медалями были вручены официальный талисман чемпионата, которым стал кавказский леопард, и чемпионские майки. Отметим, что в чемпионате мира участвовали около 1500 велосипедистов из 43 стран.
Находившийся в Баку в связи с проведением чемпионата мира по ВМХ президент Международного союза велосипедистов (UCI) Давид Лаппартьен был принят президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. На  состоявшейся позднее пресс-конференции гость рассказал журналистам об этом: "Встреча с президентом Ильхамом Алиевым - большая честь для меня. Я благодарен президенту Алиеву за огромное внимание и заботу о развитии всех видов спорта, в том числе велосипедного".
Подчеркнув, что во время визита в Азербайджан он посетил в первую очередь Бакинский велотрек, где проводился чемпионат мира, Давид Лаппартьен отметил высокий уровень организации чемпионата: "У меня прекрасные впечатления не только от Велопарка, но и от созданных здесь прекрасных условий, доброжелательной атмосферы. Впервые я был здесь во время проведения Европейских игр 2015 года. С тех пор трек реконструирован, стал еще современнее. Это нас очень радует. Участие в этом году в чемпионате более 1500 спортсменов из 43 стран является показателем успеха этого спортивного соревнования. Мы стали свидетелями организации чемпионата на высочайшем уровне. На это указали также тренеры, спортсмены и их родители".
"После избрания президентом UCI был реализован ряд важных мероприятий. В первую очередь мы стараемся поддержать национальные федерации. Наша главная цель - добиться развития велосипедного спорта во всех странах. Для этого мы будем привлекать все страны к этому процессу. Продолжим бескомпромиссную борьбу против допинга и прочих негативных явлений. Еще одной нашей главной целью является превращение велосипедного спорта в спорт столетия", - сказал он.