Latviya rəssamı Datse Ştrausun Qarabağ atları barədə sərgisi izləyicilərin böyük marağına səbəb olub
O, Azərbaycanda iki ildir ki, yaşayır. Cəmi ikicə il latviyalı rəssam Datse Ştrausa imkan verib ki, çox səmimi hisslərlə dolu 29 rəsm əsəri yaratsın. Onlar Qarabağdan danışır. Xeyr, onun unikal təbiətindən bəhs etmir. Ancaq rəsmlərdə Azərbaycanda yaşayan istənilən bir insana tanış olan çox məşhur rəmzlər əksini tapıb.
Qarabağın cıdır atları
Onlar həmişə Qarabağ xalçalarının üzərində olublar. Onlar özəldirlər. Hər birində xalçaçının sevgi gücü və dərin marağı əks olunub. Qarabağ atları haqqında əfsanələr yaranıb, onların gözəlliyi yazıçılar və şairlər tərəfindən vəsf edilib. Rus klassik ədəbiyyatında da Qarabağ atları dəfələrlə yada salınır. Puşkinin poeziyasında, Lermontovda ("Demon" poeması), Lev Tolstoyun nəsrində ( "Hacı Murad", "Hərb və sülh"), Yuri Tınyanovda ( "Vəziri-Muxtarın ölümü") və s. Milli ədəbiyyatımızda Mirzə Fətəli Axundovun "Müsyö Jordan" komediyasında, Qurban Səidin "Əli və Nino" romanında, Bəxtiyar Vahabzadənin "Qarabağ atı" poemasında onlardan bəhs edib. İndi onlar (atlar) sanki Qarabağ dağlarından enərək bizimlə ünsiyyət qururlar: bəziləri oynayaraq, bəziləri çaparaq, bəziləri də kədərli gözlərlə maraq göstərərək ...
Qarabağ atlarının zərif gözəlliyinə aşiq olmuş latviyalı rəssam qız onların rəsmini xasiyyətlərindəki fərqləri aşkar edərək çəkir. Diqqətlə seyr edərək, heyranlığını gizlətmədən, atın gücünü və gözəlliyini vəsf edərək çəkir. Rəsmi çəkilən atların hər biri - Qarabağa və onun tarixinə, bu cinsin zamanın dolanbaclarında itməsinə yol verməmiş, onları ədəbi əsərlərdə əbədiləşdirmiş insanlara bir ithafdır.
Datse Ştrausun işləri onun yaradıcılıq tutqusu ilə naturadan çəkmək arzusunun nəticəsidir. Amma harada? Bu gün o, Azərbaycan mənşəli rus rəssamı Vasili Vereşagin kimi Şuşaya gedərək atı naturadan çəkə bilmir. Vereşagin "Cənubi Qafqaza səfər" kitabında (1864-1865-ci illər, səh. 267) yazır: "Şuşadan elə də uzaqlaşmadan, Yelizavetpola aparan qapının ağzında, sonuncu xan Mehdiqulu xanın qızına aid böyük bir köhnə ev var. Xan ölən zaman qızına yaxşı bir miras qoyub. Xanın bu qızının ən bahalı və çox gözəl baxılmış atları var ki, bu da bayrama özəl bir təntənə və dəbdəbə. Xanımın tövləsində möhtəşəm atlar var və onlar xanın adı ilə tanınırlar."
Bu isə Vereşaginin qardaşına yazdığı məktubdur: "... Mənim həyatımda gördüyüm ən yaxşı atlar - Şuşada, Cəfərqulu xana məxsus zavoddadır. Heç bir yerdə belə atlar görməmişəm. Məhz zavod atlarından birinin şəklini naturadan çəkmişəm".
Bəbir
Lakin Datsenin indi Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Şuşaya getmək imkanı olmadı, sonra isə o, xeyli səy göstərərək atların sahiblərini tapdı. Yəni at minməyi dəb olaraq deyil, genetik bir ehtiyac sayanları axtardı. Və tapdı. Amma atın şəklini çəkmək üçün onun xasiyyətini bilmək, ruhuna nüfuz etmək lazımdır. Bədii araşdırma obyektinin yanında çox saatlar və günlər keçirmək lazımdır. Və o da belə bir fürsət tapdı!
O, çox sayda at sahibi ilə əlaqə yaratdı və atları izləmək imkanı qazandı. Sonra Babir adlı atı müşahidə etməyə başladı. Onun portreti sərgidə də də nümayiş olunur. Bax, budur! Əsl Qarabağ gözəli! Qürurlu, tərs - o, şaha qalxdı: qısa yalları küləkdə oynayır, boyun əzələləri gərilib, burun dəliklərini geniş açıb, tükləri biz-bizdir! Qədim dövrlərdə Qarabağda belə atları "köhlən sarılar" adlandırırdılar, çünki onlar limonu- sarı, qızılı çalarlı olurdular. Babir - uzun güclü boyunlu, tünd xasiyyətli, parlaq alov rəngli bir atdır. İnsana elə gəlir ki, o, bir dəqiqə də bir yerdə dayanmır! Onun stixiyası hərəkətdir. O, inanılmaz dərəcədə gözəldir.
Bəbirin portreti tam olaraq Qarabağ atının mütəxəssisi və bilicisi olan A.A.Ağabəylinin yazdıqlarına uyğun gəlir: "Xarici görkəmcə Qarabağ atı tipik dağ, minik atıdır. Gözəl dərisi və mütənasib bədəni onu yerli və digər cinslərdən əlverişli şəkildə ayırır. Müasir Qarabağ atının xarakteristik xüsusiyyətləri sırasına bədən quruluşunun ümumi quruluğu və möhkəmliyidir; çıxıntılı kəlləsi olan başı gözəldir, böyük və ifadəli gözləri var; ...temperamentcə enerjilidir, amma xoş xasiyyətlidir.
Atın hərəkətləri rəvan və yumşaqdır. Qarabağ atları ortaboyludur. Rənginə görə qonuru sarı olurlar. Yalı və quyruğunun ucundakı tüklər tünd-şabalıdı çalar verir. Qarabağ cinsinin əsas fərqləndirici özəlliyi atın baş və ayaqlarında ağ qaşqaların olmasıdır".
Hələ keçən əsrdə edilən bu təsvirlər qəribə şəkildə rəssamın kətanında gördüyümüzə uyğun gəlir. Atlar rəssam kətanının ənginliklərində öz həyatlarını yaşayır, bizi anın çılpaq gerçəkliyi ilə sevindirirlər.
İnsanla yanaşı
"Tarixin qapısı" adlı əsərdə kətan üzərində Qarabağ atları çapırlar. Diqqəti ayırmadan uzun müddət əsərə baxdıqda adama elə gəlir ki, onların hamısı düz üstünə uçur. Bir az daha keçəcək, tappıltı eşidiləcək, yerdən yüngül uğultu gələcək, atların fınxırtısı və isti nəfəsi hiss ediləcək. Bəzən elə bir hiss yaranır ki, sanki siz də onlarla birlikdə çapırsınız. Deyirlər ki, qədim dövrlərdə bu atlar Qarabağ dağlarında, Cek Londonun romanlarındakı vəhşi mustanqlar kimi dolaşırmışlar. Azad, güclü və qürurlu imişlər. Yalnız soyuq havalar başlayanda onlar etibarlı sığınacaqda qışlamaq üçün insanların yanına qayıdırmışlar. Bəlkə də, bu bir uydurmadır, amma gözəl uydurmadır. Yəni bu, İnsanlar Atın çoxəsrlik bir birliyidir. İstər-istəməz Mayakovskinin məşhur "hər birimiz bir az atıq" misraları yada düşür.
Rəssam hər bir əsəri üçün çox gözlənilməz adlar seçib. Məsələn, "Qarabağ əfsanələri", "Növbəti nəsillər üçün hekayə", "Küləkdən daha iti" və s. Bu adlarda bunun kimi qeyri-adi at cins yaratmış və qorumuş xalqımızın irsinə müəllifin konseptual baxışı əks olunub.
Unikal cins
Yüzilliyini bu günlərdə qeyd etdiyimiz Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) dövründə Qarabağ atlarına maraq böyük idi. Hökumət atçılıq zavodlarının inkişafına xüsusi diqqət yetirdi. Təəssüf ki, bu proses inqilabdan sonra kəsildi, amma sovet dövründə yenidən davam etdirildi. Qarabağ atı növü qorunub saxlanılıb. Qarabağ "köhləni" öz cinsinin unikallığı ilə hələ də dünyada ilk yerlərdən birini tutur.
Biz qonaqlarımıza sevgi ilə «qızılı» adlandırdığımız bu atların unikallığı və dünya şöhrəti barədə hekayələr söyləməyi sevirik. Onlar barədə filmlər çəkilir, gerçək və uydurma hekayələr danışılır, onların rəsmləri çəkilir. Deyirlər ki, Nikita Xruşşov kraliça II Yelizavetaya Qarabağ atı hədiyyə edən zaman kral tövləsinin qulluqçuları onun gözlənilməz çalarlarına şübhə ilə yanaşaraq Zamanı (atın adı beləydi), şampun və sabunla yuyublar. Ancaq onda tüklər daha çox çalarla parıldayıb və onlar, sadəcə, mat qalıblar!
Onda heç kimin ağlına belə gəlməzdi ki, 90-cı illərin əvvəllərində bu cinsin nəsli tükənmək ərəfəsində olacaq. Başlamaqda olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi az qala bu qeyri-adi gözəllikli atları məhv edirdi.
Amma Azərbaycan atçıları güllə və atəş altında atları döyüş zonasından Yevlaxa çıxara bildilər və sonra Bakıya gətirdilər. İqlim dəyişikliyindən və lazımi qidaların olmaması üzündən ilxının bir qismi tələf oldu. Ancaq cinsini qorumaq mümkün oldu. Bu gün bu atlar milli qürurumuz və sərvətimizdir! İki Qarabağ atı IV İslamiadanın rəmzi oldu, 2013-cü ildə isə Qarabağ atları üzərində ənənəvi xalq - çövkan UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına əlavə edildi. Bu, millətin mədəni irsinin qorunmasında heyvanın rolunun beynəlxalq səviyyədə tanınmasının unikal bir örnəyidir.
Atlar həm də vətənpərvərlik və kişilik rəmzidir, böyük dəyişikliklər çağının obrazıdır. Buna görə də, bu atların qeyri-adi gözəlliyini əbədi olaraq həkk etmiş Latviya rəssamının işləri yalnız AXC-nin və Latviya Respublikasının 100 illiyinə hədiyyə olmaqla qalmır, həm də Qarabağ atlarını öz gələcək nəsilləri üçün qorumağı bacaran, həm də bu gün də atçılıq təsərrüfatını müvəffəqiyyətlə inkişaf etdirən xalqa həsr edilmiş himndir.
Hazırda Azərbaycanda atların seleksiyası və damazlıq yetişdirilməsi üzrə 20 müəssisə fəaliyyət göstərir. 2017-ci ildə Prezident İlham Əliyev Qarabağ atları cinsinin inkişafına əlavə dəstək haqqında sərəncam imzalayıb.
AXC-nin 100 illiyi və Latviya Respublikasının 100 illiyinə həsr olunmuş, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi və Muzey Mərkəzinin, Latviyanın Azərbaycandakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutmuş «Canlı irs» sərgisi Azərbaycanın canlı əfsanəsi olan Qarabağ atları barədə danışaraq Bakı sakinlərini və qonaqları sevindirib. Onun işi güclü bir emosional partlayışla çağlayır və öz cazibədarlığı ələ baxanları əsir edir. İnsan istəyir ki, bu cazibə mümkün qədər uzun davam etsin...

She has been living in Azerbaijan for two years. Two short years, during which the Latvian artist Dace Štrausa created 29 stunning canvases depicting Karabakh. No, not its unique nature. Rather they depict absolutely recognizable symbols that are familiar to any person living in Azerbaijan.
Karabakh horses
One can always find them on Karabakh carpets. They are special. Each canvas bears the power of love and deep interest of the author. Karabakh horses were the objects of various legends; writers and poets could not stop describing their beauty. Karabakh horses have been repeatedly mentioned in Russian classical literature. In Pushkin's poetry, in Lermontov's poem Daemon, in Leo Tolstoy's Haji Murat and War and Peace, Yuri Tynyanov’s The Death of Wazir Mukhtar, etc. In national literature, Mirza Fatali Akhundov’s comedy Monsieur Jourdan, Kurban Said’s Ali and Nino, Bakhtiyar Vahabzadeh’s Karabakh Horse. And now they (horses), as if descended from Karabakh highlands, communicate with us: some prancing, some galloping, and some contemplating with sad interest...
The Latvian artist, mesmerised by the graceful beauty of the Karabakh horses, paints them demonstrating the difference of their characters. She is painting gazing intently, openly admiring the strength and beauty of these horses. Each of her horses is an ode to Karabakh and its history, to people who have preserved this breed, not allowing it to dissolve in time and to remain in literary memories.
The works of Dace Štrausa are the result of her creative obsession and desire to paint from nature. But how can she accomplish this? Today she cannot go to Shusha to paint horses from life, as it was once done by the Russian artist Vasily Vereshchagin. The following is an excerpt from his book My Journey to Transcaucasus (1864-1865, p. 267): “There is a large ancient house close to Shusha, at the gate leading to Yelizavetpol, that belongs to the daughter of the last Khan of Karabakh, Mehdi Gulu Khan. Khan left a decent fortune to his daughter. Khan’s daughter also had the richest and most majestic horses, which rendered special splendour and solemnity to the festive procession. In the stables, there are excellent horses known under khan’s name.”
From Vereshchagin’s letter to his brother: “... The best horses I've ever seen in my life are  in Shusha. They belong to Jafar Gulu Khan. I have never seen such horses anywhere. I have drawn one of them from life at the location.”
Babir
Dace did not have a chance to visit Shusha, now occupied by Armenia. Therefore, with a lot of effort, she found the owners of horses. Those for whom riding is not a tribute to fashion but a genetic need to feel like a son of steppes. She found them indeed. But to draw a horse, one must know its character, worm into his soul. It is necessary to spend many hours and days next to the object of artistic research. Dace had this chance too! She was lucky to get to know many horse owners. She was able to watch the horses. But it was much more interesting and effective to take part in the life of these amazing animals. Or at least in the life of one of them. Then she began looking after the horse named Babir. Its portrait is also on display. A real handsome stallion from Karabakh! Disobedient and rusty, he stands on his hind legs. His short mane is swinging in the wind, the muscles are tense, nostrils are inflated, and hair is iridescent! In ancient times, such horses in Karabakh were called “köhlənsarılar” because they were lemon-yellow with golden tint in colour. Babir is a horse with a bright flame colour, long strong neck, and rusty character. It seems that he cannot stand still even a minute! He is born to move. He is extraordinarily beautiful.
Babir’s drawing completely matches the description of the Karabakh horses made by the connoisseur and expert A. A. Aghabeyli: “By its external appearance, the Karabakh horse is a typical representative of mountain horses. Beautiful colour and harmonious body type clearly distinguish it from local and other breeds. Characteristic features of the exterior of modern Karabakh horses are the general dryness and strength of its body, beautiful head with a well-developed skull and large expressive eyes, ... temperament vigorous, but good-natured. The movements are smooth, high and light largely because of herd maintenance. Karabakh horses are medium tall. Colours are close to lemon or yellow-brown sparking at the ends of the wool. The mane and tail feathers are dark chestnut with golden tint at the ends... A distinctive feature of the Karabakh horse is white marks on the head and limbs.”
This description, made back in the last century, surprisingly coincides with what we see on the canvas of the artist. Horses, like living, lead their lives in the space of art canvas, pleasing us with a piercing truth of the moment.
Always close to humans
The Gate of History depicts a herd of galloping Karabakh horses. If you look at the drawing for a long time, it seems that they are flying straight at you. A little more, and you will hear the tramping, a slight rumble of the earth, snorting and the breathing of horses. At some point, there is a feeling that you are also galloping with them. It is rumoured that in former times these horses roamed the mountains of Karabakh, like wild mustangs in the novels of Jack London. Independent, strong and proud. And with the onset of cold weather, they returned to the people to winter in a reliable shelter. Perhaps this is just a fiction, but beautiful. Just like this centuries-old union between Man and Horse. And involuntarily in memory the lines of the poem of Mayakovsky “all of us a little bit of a horse” pop up.
Štrausa has given very unexpected names to each of her works. For example, Legends of Karabakh, A Story for Next Generations, Faster than the Wind, etc. These names reflect the artist's conceptual view of the heritage of our people, who created and preserved such an extraordinary breed of horses.
Unique breed
In the Democratic Republic of Azerbaijan (ADR), there was an enormous interest in the Karabakh horses. Government paid special attention to the development of stud farms. Unfortunately, this process was interrupted by the revolution but continued in the Soviet era. The breed was preserved. The Karabakhi köhlən (chestnut) occupies one of the first places in the world due to its unique features.
We love telling stories to our guests about the uniqueness and popularity of the horses, which we call the ‘golden horses’. They have made their way to films, true and fictitious stories, and canvasses. It is rumoured that when Nikita Khrushchev presented one of the Karabakh horses to Queen Elizabeth II, servants of the royal stables, apparently doubting this unexpected colour, washed Zaman with shampoo and soap. But then Zaman sparkled with even greater overflows making everyone speechless!
In the beginning of the 1990s, no one could ever imagine that this breed would be almost extinct. The ongoing conflict in Karabakh almost destroyed these horses of extraordinary beauty. Yet Azerbaijani breeders could withdraw the horses from the battle zone first to Yevlakh, and then to Baku, albeit under fire and intensive shelling. Part of the herd was lost due to climate change and the lack of necessary food. Still the breed was preserved. Today the Karabakhis are the pride and wealth of our nation! Two Karabakh horses were the mascots of the 4th Games of Islamic Solidarity. In 2013, traditional horse riding game Chovgan was included in the UNESCO List of Intangible Cultural Heritage. This is a unique case when the role of animals in preserving the cultural heritage of nation was recognised internationally.
Horses also symbolise patriotism and courage, heralding a period of great changes. Hence, the works of the Latvian artist, who perpetuated the extraordinary beauty of these horses, is not only a tribute to the 100th anniversaries of ADR and the Republic of Latvia but is also an appreciation of the efforts of people, who had managed to preserve the Karabakh breed for next generations.
Currently, there are 20 enterprises for breeding horses in Azerbaijan. In 2017, President Ilham Aliyev signed an order on additional support for the development of the Karabakh horses.
The exhibition Living Heritage dedicated to the 100th anniversary of both ADR and the Republic of Latvia and organised by the Ministry of Culture of Azerbaijan, Embassy of Latvia in Azerbaijan, and the Museum Centre was a delightful present to the residents and guests of Baku telling them about the living legend of Azerbaijan, the Karabakh horses. Štrausa’s works are a powerful and charming splash of emotions. We wish this charming atmosphere could last as long as possible...