VİRTUAL DÜNYADAN REAL TƏHLÜKƏ
BMT, Davos Forumu, Avropa Birliyi, NATO və digər strukturların ekspertlərinin fikrincə, bu gün beynəlxalq kibercinayətlərdən gələn təhdidlər qlobal risklər siyahısında ən ilk sıralarda yer alıb. Rəqəmsal texnologiyaların iqtisadiyyatın bütün sahələrində və dövlət idarəçiliyində sürətlə tətbiq edildiyi Azərbaycanda da ölkənin virtual məkanını belə risklərdən qoruyan addımlar atılır. Belə ki, bu gün ölkədə həm dövlət, həm də korporativ səviyyədə Azərbaycanın kibertəhlükəsizliyinin artırılmasına yönəlmiş bir sıra tədbirlər həyata keçirilir və Kibertəhlükəsizlik üzrə Milli Strategiya hazırlanır.
Görünməz şəbəkə
Artıq sırf maraq xatirinə maliyyə şirkətlərinin və dövlət qurumlarının korporativ şəbəkələrini sındıran tənha hakerlərin zamanı keçib. Onların yerində yüzlərlə yoluxmuş kompüterdən istifadə edərək izlərini bacarıqla silən və kibercinayət yolu ilə ciddi gəlirlər əldə etməkdə maraqlı olan çoxsaylı mütəşəkkil cinayətkar qruplar əmələ gəlib. Kibercinayətlər qanuni onlayn bazarların, IP oğurluğunun və s.-in hesabına hakerlərə ildə, təxminən, 1,5 trilyon dollar gəlir gətirir. Bəzi hallarda bu, bir çox qanuni şirkətlərin gəlirlərini aşır.
Dünya İqtisadi Forumunun 2018-ci il hesabatına görə, kiberhücumlar təbii fəlakətlərdən və iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı problemlərdən sonra qlobal risklər siyahısında üçüncü yeri tutur. Hakerlərin hədəfləri sırasına elektrik şəbəkələri, su təmizləyici sistemlər və şəhərlərin digər həyati əhəmiyyət daşıyan qurğular kimi önəmli infrastruktur elementləri ola bilər.
Neft və qaz sənayesi şirkətlərinin texniki heyəti üçün kibertəhlükəsizlik üzrə təlim keçən "Kasperski Laboratoriyası"nın ekspertləri deyirlər ki, bu cür təhdidlər Azərbaycan üçün də aktualdır, "Kasperski Laboratoriyası"nın kritik infrastruktur təhlükəsizliyi biznesinin inkişafı üzrə direktoru Andrey Suvorovun sözlərinə görə, Azərbaycanda kibertəhlükəsizliyin təmini üçün ilkin vacib tədbirləri tələb edən iki əsas sahə var: neft-qaz kimyası və energetika sahələri.
Bu sahələrdə təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün həm sənaye avtomatlaşdırması sistemləri, həm də müəssisələrin öz kompüter sistemləri kimi kompleks müdafiə həllərinin tətbiqi vacibdir. Suvorovun qeyd etdiyinə görə, dünya təcrübəsi göstərir ki, sistemdəki istənilən qüsur haker tərəfindən istifadə edilə bilər ki, ən azından kifayət qədər böyük miqdarda talan üçün məhsulun çıxış keyfiyyətini aşağı salar. Özü də bədxahlar tərəfindən hücum simsiz Wi-Fi olan istənilən adi bir kafedən həyata keçirilə bilər.
Həm təhlükəli, həm də vacib xidmət...
Əlbəttə ki, belə risklərin şişirdilmiş olub-olmaması barədə mübahisə edə bilər , hər halda, şirkətlərin yerli təhlükəsizlik sistemləri ilə yanaşı, dünyanın bir çox ölkələrində xüsusi xidmətlər qurulub ki, onlar çox uğurla mühüm dövlət veb resurslarına kiberhücumların qarşısını alırlar, həmçinin müdafiə sahəsinin, vacib mülki və sənaye sistemlərinin kompüterlərini qoruyurlar.
Oxşar strukturlar Azərbaycanda da fəaliyyət göstərir, qlobal şəbəkədən gələn təhdidlərin qarşısını səmərəli şəkildə alır: söhbət xüsusilə kompüter münaqişələrinə reaksiya qrupundan - Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin yanında fəaliyyət göstərən Elektron Təhlükəsizlik Mərkəzindən (CERT) gedir. Bu gün bu qurum dövlət veb resurslarına və bütövlükdə ölkənin internet-məkanına təhdidlərin aşkar edilməsi və qarşısının alınması üçün effektiv mexanizmdir. Azərbaycanda CERT mütəxəssislərinin səyləri nəticəsində dövlət strukturlarının veb saytlarına və media resurslarına çoxsaylı hücumların, o cümlədən erməni hakerlərin törətdikləri hücumların qarşısı alınıb.
Ötən il əsasən bu qurumun fəaliyyəti nəticəsində Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) tərəfindən hazırlanmış kibertəhlükəsizlik - 2017 qlobal indeksinə görə Azərbaycan 48-ci yeri tutdu. MDB ölkələri arasında Azərbaycan bu göstərici üzrə Ukraynanı (59-cu yer), Moldovanı (73), Qazaxıstanı (83), Tacikistanı (91-e), Özbəkistanı (93), Belarus (97) , Ermənistanı (111) və Türkmənistan (132) geridə qoydu.
Buna baxmayaraq, bu sahədə vəziyyət hələ də kifayət qədər çətindir - yanvar-may 2018-ci il üçün CERT-in hesabatına görə, dövlət qurumlarında informasiya sistemlərinin kompüter təhlükəsizliyi ilə bağlı sorğuların sayı 58,5% artıb və 1175 hal təşkil edib.
Şəbəkə cinayətlərinə qarşı mübarizədə imkanların genişləndirilməsi məqsədi ilə CERT Mərkəzi və «Microsoft Azerbaijan» şirkəti bu ilin aprel ayında kibertəhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq haqqında razılığa gəliblər. Oxşar əməkdaşlıq bir sıra beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının kompüter toqquşmalarına reaksiya komandası (OIC-CERT) ilə, həmçinin Rusiya, Türkiyə və İran mütəxəssisləri ilə yaradılıb.
"Qlobal səviyyədə kibercinayətkarlığa qarşı mübarizədə təsirli nəticələrə beynəlxalq əməkdaşlıq yolu ilə nail olmaq mümkündür. Bu məsələdə informasiya təhlükəsizliyinin təmini üçün məsuliyyət daşıyan müvafiq xidmətlər arasında təcrübə mübadilələri xüsusilə vacibdir", - deyə Azərbaycan Respublikası Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin rəis müavini, Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin rəisi general-leytenant Mürsəl Vəliyev bildirib.
Birgə mübarizə
Lakin kibercinayətkarlıqla mübarizədə koordinasiya ehtiyacı yalnız beynəlxalq səviyyədə deyil, həm də dövlət və korporativ sektor səviyyəsində vacibdir. Bakıda keçirilən «BIS Summit 2018» konfransında sonuncunun əhəmiyyəti barədə danışılıb. «Financial Chain Corporation» şirkətinin informasiya təhlükəsizliyi üzrə direktoru Aleksandr Tvaradzenin sözlərinə görə, son illərdə Azərbaycanda müxtəlif şirkətlərin və İT-təhlükəsizlik bölmələrinin işçilərinin səviyyəsində bir sıra assosiasiyalar yaradılıb.
Öz növbəsində, Azərbaycan Bankları Assosiasiyası müxtəlif bankların təhlükəsizlik sistemlərini informasiya mübadiləsi məqsədi ilə müəyyən assosiasiyada birləşdirmək təşəbbüsü ilə çıxış edib. Ancaq bütün bu korporativ qurumların və IT təhlükəsizliyə məsul olan mütəxəssislərin ən zəif nöqtəsi dövlət orqanları ilə zəif münasibətlərindədir. "Buna görə mütəxəssislər öz sistemlərini texniki bir hücumlardan qoruya bilərlər, ancaq cinayətkarı müəyyən etmək və cəzalandırmaq yalnız dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq şəraitində mümkündür. Çünki yalnız dövlət qurumları kibercinayətkarlığa qarşı mübarizə üçün müxtəlif ölkələr arasında savadlı inşa edilmiş şəbəkəyə malikdirlər", - deyə Tvaradze bildirib.
Misal kimi, bu yaxınlarda beynəlxalq kibercinayətkar qrupun üzvü - xarici vətəndaş Sergey Petroviçinin həbsini göstərmək olar. O, Azərbaycan banklarının kompüter sistemlərinə qanunsuz giriş, pul köçürmələri, bankomatlardan kontaktsız pul çıxarılması ittihamı ilə həbs edilib. Qeyd edək ki, onun bu əməlləri nəticəsində banklardan 3 milyon manatdan çox pul çıxarılıb. Beynəlxalq axtarış üzrə məhkəmə prosesləri nəticəsində Sergey Petroviçi Azərbaycana təhvil verildi. Tvaradzenin sözlərinə görə, bu, zərərçəkmiş bankların bütün lazımi məlumatları dövlət orqanlarına təqdim etməsi nəticəsində baş tutub.
Bu may ayında kibercinayətkarlıq yolu ilə Azərbaycan banklarının milyonlarla vəsaitini talamış Rusiya vətəndaşı Pavel Lunin və Ukrayna vətəndaşı Andriy Serb həbs olunub, keçirilən işi üzrə istintaq Azərbaycan Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti tərəfindən aparılır.
Yada salmaq yerinə düşər ki, Azərbaycanın maliyyə sektoru ənənəvi olaraq kibertəhlükəsizliyin təmin edilməsi məsələsində texniki və kadr baxımından inkişaf etmiş olur. "Son beş il ərzində Azərbaycan bankları müasir maliyyə texnologiyalarının, o cümlədən kibertəhlükəsizlik sistemlərinin tətbiqinə, təxminən, 300 milyon manat xərcləyiblər. Bunların 49,8%-i yeni proqramların alınmasına sərf edilib", - deyə Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının sədri Zakir Nuriyev bildirib.
Təəssüf ki, ölkə iqtisadiyyatının digər sektorlarında vəziyyət elə də ideal deyil. Son illərdə Azərbaycanda ağıllı ev sisteminin elementləri, elektrotexnika avadanlıqlarının, video nəzarət sistemlərinin internetlə idarəedilməsi və s. populyarlıq qazanıb. Bununla belə, korporativ və fərdi sektorlarda istifadə edilən sistemlər praktiki olaraq kibertəhlükəsizlik baxımından tənzimlənmir. Nəticədə, bundan qaynaqlanan risklər kifayət qədər yüksəkdir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ticarət və İnkişaf Katibliyi tərəfindən hazırlanmış hesabata görə, hazırda dünyada, təxminən, 20 milyard ədəd internetə çıxışı olan cihaz istifadə olunur və bu sayın yaxın beş ildə iki dəfə artacağı gözlənilir. Yeni qurğular üçün heç bir razılaşdırılmış beynəlxalq təhlükəsizlik standartı hazırlanmayıb, artıq istifadəyə verilmişlərin çoxu təhlükəsiz deyil. Əgər bu cihazlar genişmiqyaslı kiberhücumlar üçün istifadə olunarsa, bu, yalnız bu cihazların sahibləri üçün deyil, həm də bütövlükdə cəmiyyət üçün təhlükə mənbəyidir.
Azərbaycanda dünyada və kriptovalyutalara olan marağın artması ilə bağlı da yarana problemlər az deyil. Bitkoin və digər kriptovalyutalar son illərdə getdikcə daha populyar olur, lakin bu populyarlığın əks tərəfi də var və kriptovalyutalardan çirkli pulların yuyulması vasitəsi kimi istifadə edilir. Onlar daha mürəkkəb digital valyuta yuyulması dönüşü üçün istifadə olunur. Məsələn, Bitcoin-bankomantlar kibercinayətkarlar üçün məhsuldar alətə çevrilir. Çünki çirkli pulların daha mürəkkəb rəqəmsal valyutaya çevrilməsinə imkan yaradır.
Adi axtarış sistemlərinin tapa bilmədiyi çox sayda internet veb səhifəsinin yerləşdiyi "dərin və ya görünməz şəbəkə" olan qanunsuz onlayn bazar «Darknet»də kriptovalyutaların istifadəsi kibercinayətkarlıqda onun roluna bariz nümunədir.  Narkotik satışı üçün dünyanın ən məşhur internet platformanın yaradıcısı Ross Ulbrixt ABŞ polisi tərəfindən həbs edilən zaman, 28 milyon $-lıq bitkoin müsadirə edildi. Kriptovalyutalara maraq, eyni zamanda cinayətkarları onları qanunsuz üsullarla hasilata həvəsləndirir. Xüsusilə, bu yaxınlarda Prowli adlı şəbəkə botneti aşkarlanıb və müəyyən edilib ki, onun vasitəsi ilə cinayətkarlar tərəfindən 40 min yoluxmuş cihaz və server kriptovalyuta hasilatı (mayninq) üçün istifadə edilib.
Təəccüblü deyil ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) ölkədə kriptovalyutaların istifadəsinə tələsmir. Mərkəzi Bankın sədr müavini Alim Quliyevin fikrincə, Mərkəzi Bank konservativ yanaşmaya sadiqdir, riskləri araşdırır. "Son illərdə kriptovalyutalarla bağlı müxtəlif fikirlər səslənir. Bəzi ölkələrdə mühafizəkar yanaşma həyata keçirilir Bəzi aparıcı ölkələrdə kriptovalyutalarla bağlı aydın yanaşma yoxdur, rəqəmsal pulların əmtəə kimi formalaşdırılması prosesi başa çatmayıb. Kibertəhlükəsizlik məsələsi diqqət mərkəzində qalmalıdır", - deyə A.Quliyev vurğulayıb.
Bu məqsədlə ötən ilin aprel ayında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev "İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə əlaqələndirmə komissiyasının yaradılması haqqında" sərəncam imzalayıb.
Eyni zamanda ölkədə Kibertəhlükəsizlik üzrə Milli Strategiya hazırlanması üzərində iş gedir. "Ümid edirik ki, ilk dəfə hazırlanan sənəd yalnız dövlət sektorunu əhatə etməklə qalmayacaq, həm də bu proseslərin bütün iştirakçılarını əhatə edəcək.
Bu yaxınlarda Azərbaycanda ölkə üzrə əlaqələndirici orqan olan İnformasiya Təhlükəsizliyi Komissiyası yaradılıb. Bu günə qədər bizdə qanunauyğun olaraq bu səlahiyyətlər müxtəlif dövlət orqanları arasında paylanmışdı. Bu gün yeni komissiya koordinasiyanın yaxşılaşdırılmasına, operativliyinin və dövlət qurumlarının birgə fəaliyyətinin daha effektiv təmin olunmasına xidmət edəcək", - deyə bu yaxınlarda Bakıda keçirilmiş «IDC DX Day Roadshow 2018» konfransında Azərbaycan nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan həmişə informasiya təhlükəsizliyi sahəsində mütəxəssislərinin yüksək peşəkarlıq səviyyəsi ilə tanınıb. Müstəqillik illərində ölkəmizdə bu sahədə hansısa bir insident baş verməyib. Yeni alətlər və qurumlar strukturlar bu mövqeyi daha da gücləndirməlidir.

REAL THREATS IN VIRTUAL WORLD
According to experts of UN, WEF, EU, NATO and other institutions, international cybercrime is one of the most serious global risks. In Azerbaijan, where digital technologies are dynamically introduced in all spheres of the economy and state administration, steps are taken to protect the national virtual space from such risks. Today Azerbaijan implements a set of measures to enhance its cybersecurity at both the state and corporate levels, and develops its National Cybersecurity Strategy.
Invisible network
Times when solo hackers used to hack corporate networks of financial and state institutions just to test their prowess are gone. Today numerous organised criminal groups using hundreds of infected computers, which can leave no traces, and encouraged by substantial criminal earnings replace them. Illegal online markets, IP theft, and other cybercrimes generate $1.5 trillion in annual income. Sometimes the amounts exceed the income of legitimate companies.
According to the WEF-2018 report, cyber-attacks occupy the third place in the list of global risks after natural disasters and problems related to weather phenomena. Quite often important infrastructure objects such as power grids, water purification systems, and other vital urban facilities can become the targets of hackers.
Experts at Kaspersky Lab, who organised cyber security training for technical personnel of oil and gas companies, believe that Azerbaijan is also facing these threats. According to Andrei Suvorov, Head of Critical Infrastructure Protection Business Development at Kaspersky Lab, there are two key areas in Azerbaijan that require priority measures to ensure cybersecurity: oil and gas chemistry and energy. To ensure security in these areas, it is necessary to introduce a comprehensive protection solution for both industrial automation systems and corporate computer systems. As the world experience shows, notes Suvorov, hackers can use any flaw in these systems at least to reduce the quality of the output product in order to extort large amounts of money. The attacker can perform actual hacking from an ordinary café with a wireless Wi-Fi connection.
To serve and protect...
One can argue about whether such risks are exaggerated given the instrumental role of special services created in companies in most countries of the world to assist local security systems in preventing cyber-attacks on important state web resources and protecting the computers of defence, civilian, and industrial systems.
Similar units such as the Computer Emergency Response Team (CERT) under the Special Communication and Information Security Agency of the Special State Security Service operate in Azerbaijan and effectively prevent virtual threats. CERT is an effective mechanism that identifies and prevents threats to the state web resources and the entire virtual space of Azerbaijan. CERT specialists prevent numerous attacks including those committed by Armenian hackers on websites of state institutions and media outlets.
Thanks largely to CERT, last year Azerbaijan ranked 48th in the Global Cybersecurity Index-2017 of the International Telecommunication Union (ITU). Thus, among the CIS countries, Azerbaijan outperformed Ukraine (59), Moldova (73), Kazakhstan (83), Tajikistan (91), Uzbekistan (93), Kyrgyzstan (97), Armenia (111), and Turkmenistan (132).
Nevertheless, the situation in this area remains quite complicated. According to the CERT report for January-May 2018, the number of requests from the state institutions of Azerbaijan to ensure computer security of their information systems increased by 58.5% (1,175 requests).
In April 2018, CERT and Microsoft Azerbaijan signed a cooperation agreement on cyber security in order to enhance the effectiveness of measures against network crimes. Similar agreements have been reached with a number of other international institutions, in particular with Computer Emergency Response Team of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC-CERT), as well as Russian, Turkish, and Iranian experts.
“International cooperation is the key to ensure the effectiveness of global combat against cybercrimes. Hence, the exchange of experience between the relevant services responsible for ensuring information security is of particular importance,” said the Deputy Head of the Special State Security Service of Azerbaijan, Head of the Special Communication and Information Security Agency, Lieutenant-General Mursal Veliyev.
Common fight
However, it is required to ensure the coordination of efforts in combatting cybercrimes not only at international level, but also at state and corporate levels. The importance of this aspect of coordination was discussed at the BIS Summit 2018 held in Baku recently. According to Alexander Tvaradze, Director of Information Security Department at Financial Chain Corp., a number of associations made up of employees of various companies and IT security divisions have been created in Azerbaijan over the past few years. Furthermore, the Association of Banks of Azerbaijan put forward an initiative to unite the security system of various banks into an association for the exchange of information. However, the weak point of all these corporate structures and IT security specialists is the low level of interaction with state bodies. “Indeed, experts can protect their system from attacks but it is possible to identify and punish the attackers only through interaction with government agencies, because only they have a properly set-up network of communication with different states in terms of countering cybercrimes,” Tvaradze said.
For example, one of the members of an international cybercrime group, a foreign national Sergei Petrovichi has recently been detained and extradited to Azerbaijan as a result of international search and judicial processes on charges of illegal access to computer systems of Azerbaijani banks to wire money, to withdraw cash from ATMs and to commit other illegal actions leading to the withdrawal of more than ₼3m from various banks. According to Tvaradze, the arrest of Petrovichi was possible after the affected banks provided all the necessary information to state bodies.
Also, in May 2018, Pavel Lunin of Russia and Andrei Serb of Ukraine were arrested on charges of the online misappropriation of millions of dollars from Azerbaijani banks. The State Security Service of Azerbaijan is investigating this case currently.
Traditionally, the financial sector of Azerbaijan has been well secured in terms of its technical potential and personnel ensuring cybersecurity. “Over the past five years, Azerbaijani banks have invested almost ₼300m in modern financial technologies, including cyber security systems. Almost half of this amount (49.8%) was used to purchase new software,” said Zakir Nuriyev, Chairman of the Association of Banks of Azerbaijan.
Unfortunately, the situation is not ideal in other sectors of the national economy. In recent years, the ‘smart house’ systems, online management of electrical appliances, video surveillance systems, etc. have been gaining popularity in Azerbaijan. Yet the systems used in both corporate and individual sectors remain practically unregulated in terms of cybersecurity.
According to the report made by the Secretariat of the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), almost 20 billion devices have access to the Internet around the world. It is expected that this number will double in five years. No internationally recognised security standards have been developed for new devices, while many of those currently in use are unsafe. Therefore, if these devices are used for large-scale cyberattacks, this increases the vulnerability not only of the owners of these devices but of the society as a whole.
The growing global interest in crypto-currencies also creates problems for Azerbaijan. Bitcoin and other crypto currencies have become increasingly popular in recent years but on the other side of this popularity, we can clearly see the use of crypto currencies as tools for money laundering. For example, Bitcoin ATMs are becoming a productive tool for cybercriminals, as they are used to convert ‘dirty money’ into a more sophisticated digital currency. The use of crypto currencies in illegal online markets of the Darknet (the so-called “deep or invisible network”, where many of the web pages are not indexed by conventional search engines) is another example of their growing role in cybercrimes. For instance, the US police confiscated $28m in bitcoins from Ross Ulbricht, the creator of the world's most popular online platform for drug sales. At the same time, interest in crypto-currencies encourages the criminals to using illegal methods of currency mining. In particular, a recently discovered botnet called Prowli infected 40,000 devices and servers used by intruders to mine crypto currency.
It is not surprising therefore that the Central Bank of Azerbaijan (CBA) is in no hurry to introduce cryptocurrencies in Azerbaijan. According to CBA’s Deputy Chairman Alim Guliyev, the Central Bank is following a conservative approach investigating the risks. “There are various opinions about crypto-currencies. Some countries display a conservative approach, while in some leading countries of the world there is no clear approach to crypto-currencies. The transformation of digital money to a commodity is not over yet. The issue of cybersecurity should remain the focus,” A. Guliyev said.
In April 2018, Azerbaijani President Ilham Aliyev signed an order “On the establishment of the Coordination Commission for Information Security.”
At the same time, Azerbaijan is developing its National Cybersecurity Strategy. “We hope that this new document will cover not only the public sector but all participants of these processes. Recently, the Information Security Commission has been established in Azerbaijan, which is the coordinating body in the country. Until now, different state institutions have legally fulfilled these duties. From now on, the new commission will serve to improve coordination and ensure more efficient administration and joint activities of state bodies,” said Elmir Velizadeh, Deputy Minister of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan at the conference IDC DX Day Roadshow 2018 held in Baku recently.
According to Velizadeh, Azerbaijan has long been known for the professionalism of its experts in information security. After all, no major incidents have been recorded in this area since Azerbaijan has gained independence. New tools and institutions should further strengthen this position.