Avropa şirkətləri Azərbaycandakı islahatlardan razıdırlar və yatırımları artırmağa hazırdırlar
Artıq uzun müddətdir ki, Azərbaycanla Avropa Birliyi (AB) arasında ticari-iqtisadi əməkdaşlıq ölkəmiz üçün strateji əhəmiyyət alıb və bu gün ölkənin ümumi ticarət dövriyyəsinin 42%-i AB ölkələrinin payına düşür. Bundan əlavə, Azərbaycan Avropa Birliyinin 24 ölkəsi ilə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında saziş bağlayıb, doqquz ölkə ilə strateji tərəfdaşlıq barədə bəyannamə imzalayıb, həmçinin 17 hökumətlərarası komissiya və işçi qrupu da fəaliyyət göstərir.
Odur ki, avropalı investorların Azərbaycanda aparılan islahatlara və sərmayə mühitinə verdikləri qiymət ölkədəki iqtisadi proseslərin bütün iştirakçıları üçün maraqlıdır. "Azərbaycan-Avropa Birliyi" IV Biznes Forumunda ölkənin bütün dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı da bununla izah edilə bilər.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Rüfət Məmmədov çıxışında bildirib ki, son 5 ildə Avropa Birliyindən Azərbaycana yatırılan sərmayələrin həcmi 15,3 milyard dollara çatıb: "Hazırda ölkədə AB ölkələrindən 1,5 min şirkət fəaliyyət göstərir. 2012-ci ildən bu yana Avropa Birliyinə üzv olan ölkələrin iştirakı ilə 130 tədbir təşkil edilib", - deyə Məmmədov bildirib.
Nazir müavini bildirib ki, Azərbaycanda struktur islahatları həyata keçirilir, qeyri-neft ixracını stimullaşdırmaq üçün addımlar atılır. "Yalnız sənaye parklarına işgüzar dairələr tərəfindən 1,1 milyard dollar əlavə sərmayə qoyulacaq, indiyə kimi isə artıq 2,5 milyard dollar sərmayə yatırılıb. Ümumi dəyəri 2,5 milyard manata bərabər olan 276 investisiya layihəsinin icrası çərçivəsində investisiya təşviqi sənədləri verilib", - deyə R.Məmmədov vurğulayıb.
Onun həmkarı, iqtisadiyyat nazirinin digər müavini Sevinc Həsənova isə son islahatların sahibkarların fəaliyyətinə təsirini sübut edən statistikanı xüsusi vurğulayıb. "Sahibkarların yoxlanılmasına moratorium tətbiqindən bəri keçən 30 ay ərzində yalnız 194 yoxlama keçirilib, halbuki moratoriuma qədər uyğun müddətdə onların sayı 148 minə çatırdı. Eyni zamanda tələb olunan lisenziyaların sayı 59-dan 37-ə endirilib və icazələr müddətsiz verilib", - deyə Həsənova vurğulayıb.
Bundan əlavə, Sahibkarlığa Kömək Milli Fondu (SKMF) fəaliyyətə başlamasından bu yana 2.2 mlrd. manat həcmində güzəştli kreditlər verib. "Bununla da, fondun vəsaitləri sayəsində sahibkarların maliyyə resurslarına çıxış məsələsi qismən həll edilib", - deyə nazir müavini bildirib.
Dünya Bankının tanınmış «Doing Business» hesabatında da əhəmiyyətli islahatların həyata keçirildiyi əksini tapıb. Belə ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlının sözlərinə görə, işçilərin qeydiyyatı da daxil olmaqla, biznesə başlamaq üçün cəmi iki biznes proseduru və iki gün tələb olunur. "Bir pəncərə" vasitəsilə tikinti icazələrinin alınması üçün prosedurların sayı 21-dən 9-dək azalıb, elektrik enerjisinə çıxış üçün posedurların keçənilki 7-dən bu il 2-yə endirilib, bunun üçün tələb olunan gün sayı isə 69-dan 20-dək azalıb.
Ötən il ərzində həmçinin vergi ödənişləri ilə bağlı məsələlər həll olunub, ƏDV-nin geri qaytarılması müddəti 45 gündən 20 günə endirilib, kameral yoxlamaların aparılması isə 30 günlə məhdudlaşdırılıb. «Elektron məhkəmə (elektron ödəniş, elektron protokol, göstərişlərin elektron icrası, elektron kabinet və s.) sahəsindəki islahatlar «Doing Business» hesabatında «Müqavilələrin yerinə yetirilməsi" indikatoru üzrə Azərbaycanın mövqeyini gücləndirəcək», - deyə V.Qasımlı bildirib.
Beynəlxalq ekspertlər də Azərbaycanda həyata keçirilən islahatların effektivliyini təsdiqləyirlər. Dünya Bankının (DB) Azərbaycan üzrə meneceri (DB) Navid Hasan Naqvi qeyd edib ki, Azərbaycanda makroiqtisadi vəziyyət xeyli yaxşılaşıb və Dünya Bankının proqnozuna görə, ölkə iqtisadiyyatı 2018-ci ildə 2% və 2019-cu ildə 3-4% artacaq. Yəni müsbət meyillər göz qabağındadır, məsələn, neft qiymətlərinin aşağı olduğu çətin şəraitində qeyri-neft sektorunda artım əldə edilib.
Lakin iqtisadiyyatın neftdən yüksək asılılığı kimi amillər hələ də narahat etməkdə davam edir, buna görə də struktur islahatların davam etdirilməsi vacibdir. Özü də, bu islahatların əsasında insan kapitalının inkişafına sərmayələr dayanmalıdır. Beləliklə, Dünya Bankının meneceri təhsil sahəsinə lazımi investisiyaların yatırılmasını vacib sayır.
AB-nin genişlənmə və qonşuluq siyasəti üzrə Avropa Komissiyasının Baş Direktorluğunun "Şərq tərəfdaşlığı" departamentinin rəsmisi Lourens Meredit qeyd edib ki, Avropa Birliyi Azərbaycanda islahatların keçirilməsinə yardım etməyə hazırdır - bu məsələdə ən effektiv vasitə tvinninq layihələrdir. Yeri gəlmişkən, region üzrə müxtəlif dövlət qurumlarında tvinninq layihələri ən çox məhz bizim ölkədə gerçəkləşdirilib ki, bu, idarəetmə strukturunun təkmilləşdirilməsi və mövcud hüquqi aktları beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması çərçivəsində müsbət nəticələr verir.
L.Meredit vurğulayıb ki, Azərbaycan hökuməti ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, o cümlədən innovativ layihələrin həyata keçirilməsi üçün tədbirləri davam etdirməlidir. "Azərbaycan kiçik və orta biznesin inkişafına kömək etməlidir. Məsələn, Avropada istehsalın 60%-i kiçik müəssisələrin payına düşür, Azərbaycanda isə bu göstərici yalnız 10%-dir. Bu istiqamətdə Avropa Birliyi Azərbaycana lazımi yardımları göstərməyə hazırdır", - deyə o vurğulayıb.
Ancaq AB-dən olan biznes nümayəndələri Azərbaycanda keçirilən islahatların gedişindən razıdırlar ki, bu, AB-nin 2018-ci il üçün Azərbaycanda işgüzar mühitin vəziyyətinə dair hesabatında göstərilib. Sorğuda iştirak edən Avropa şirkətlərin 82% -i elektron vizaların verilməsi portalının (e-Visa Portal xidməti) işə salınmasını bəyəniblər. Bu yeniliyin tətbiqi nəticəsində viza almaq müddəti azalaraq müraciətin təqdim edildiyi gündən başlayaraq üç günə enib ki, bu da xarici şirkətlərin Azərbaycanda fəaliyyəti məsələsində mühüm rol oynayır. İkinci yerdə (55%), respondentlərin fikrincə, sahibkarların yoxlanılmasına moratoriumun genişləndirilməsi gəlir. Üçüncü yeri isə gömrük sistemində aparılmış islahatlar tutur (50%), dördüncü yer isə Azərbaycanda Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin yaradılmasına verilib.
Xarici şirkətlərin ölkədə biznesin genişləndirilməsi imkanları ilə bağlı sorğusunun nəticələri xüsusi maraq doğurur. Beləliklə, Avropa biznesmenlərinin 66%-dən çoxu bugünkü reallıqlarda Azərbaycana sərmayələrini artırmağa hazırdır. Digər 24% isə bildirib ki, müəyyən islahatlar gözləyirlər və yalnız 10%-ni sərmayələrini artırmaq niyyətində deyillər.
Qeyd edək ki, sorğu 131 respondent arasında aparılıb. Yəni yuxarıda göstərildiyi kimi, AB-dən olan şirkətlər ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılmasına dair ümumi islahatlardan razıdırlar. Onların Azərbaycandan olan tərəfdaşları ilə əməkdaşlığı davam etdirmək və hətta genişləndirmək istəyi bu islahatların dərinləşdirilməsi üçün əlavə stimul ola bilər.

WAITING FOR PROGRESS
Azerbaijan has always considered trade and economic cooperation with the European Union as one of the pillars of its foreign policy. Today, this cooperation is more important than ever given that the share of EU companies reaches 42% of Azerbaijan’s total commodity turnover. In addition, Azerbaijan has agreed with 24 countries of the EU to avoid double taxation. We also have signed strategic partnership declarations with nine EU countries, and have 17 intergovernmental commissions and working groups.
Therefore, all participants of economic processes in Azerbaijan are interested to know the opinion of European investors on reforms carried out in the country over the past years and the rating of investment climate. That is why the representatives of all state institutions of Azerbaijan took part in the 4th business forum Azerbaijan-European Union.
According to Deputy Minister of Economy Rufat Mammadov, the volume of EU investments to Azerbaijan has reached $15.3b for the last five years. “Currently, there are 1,500 EU companies working in Azerbaijan. Since 2012, 130 events have been organised with participation of the EU member states,” Mammadov said.
Azerbaijan carries out structural reforms and takes steps to promote non-oil exports, the deputy minister said. “In addition to $2.5b invested earlier, the business community will invest $1.1b. in industrial parks. Investment promotion documents have been issued for the implementation of 276 investment projects worth ₼2.5b,” Mr. Mammadov added.
His colleague, Deputy Minister of Economy, Sevinj Hasanova, focused on statistical data that demonstrate the influence of latest reforms on business activity. “During thirty months since the moratorium on inspections of entrepreneurs, only 194 inspections have been conducted. During the same period before the moratorium, the number of inspections reached 148 thousand. At the same time, the number of required licenses was reduced from 59 to 37. By the way, the permits are issued for perpetual use,” Hasanova said.
In addition, the National Fund for Entrepreneurship Support (NFES) has provided ₼2.2b concessional loans since the beginning of its activity. “Thanks to our fund, the issue of entrepreneurs' access to financial resources was partially resolved,” deputy minister said.
Significant reforms were conducted in accordance with the World Bank’s Doing Business Report. According to CEO of the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications Vusal Gasimly, one needs to undergo two business procedures and two days only, including the registration of employees, to start a business in Azerbaijan. To obtain construction permits through the “one-stop window” procedure, the number of procedures were decreased from 21 to 9, access to power supply from 7 to 2 in 2017, and the number of days from 69 to 20.
In addition, over the past year, issues on tax payments were resolved, VAT refund period reduced from 45 to 20 days, and office checks limited to 30 days. “Reforms in electronic court procedures including electronic payments, electronic protocols, electronic execution of court decrees, electronic cabinet, etc. will strengthen Azerbaijan's position regarding the Enforcing Contracts indicator of the Doing Business report,” V. Gasymly said.
International experts also agreed with the effectiveness of reforms carried out in Azerbaijan. World Bank (WB) Manager for Azerbaijan Naveed Hassan Naghavi noted that macroeconomic situation in Azerbaijan has improved significantly. According to WB forecasts, national economy will grow by 2% in 2018 and 3-4% in 2019. These positive trends are also visible in the growth of non-oil sector given the difficult conditions provoked by low oil prices.
However, certain factors, in particular the still high dependence of the economy on oil, continue to give alarming signals, and therefore it is important not to stop structural reforms. Investment in the development of human capital must be the basis of these reforms. Therefore, Mr. Naghavi considers investment in education necessary.
Lawrence Meredith, Director "Neighbourhood East" in the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations (DG NEAR), noted that the EU is ready to assist the reforms in Azerbaijan. The most effective are twinning projects. By the way, Azerbaijan has so far implemented the largest number of twinning projects in the region through various state agencies, which gave positive results in improving the governance structure and bringing the existing legal acts to international standards.
According to Mr. Meredith, the government of Azerbaijan needs to continue measures to diversify economy, including the implementation of innovative projects. “Azerbaijan needs to help develop small and medium-sized businesses. For example, in Europe small enterprises produce 60% of overall production, while in Azerbaijan this indicator is only 10%. The EU is ready to provide Azerbaijan with proper assistance in this direction,” Meredith said.
In general, the EU business representatives are happy with the progress of reforms in Azerbaijan, which is also indicated in the EU Business Climate Report 2018. Thus, 82% of European companies appreciated the launch of the electronic visa portal (e-Visa Portal Service). Thanks to this innovation, period required to obtain visas to Azerbaijan was reduced to three days from the date of application. In the second place (55%), according to the respondents, the decision taken to extend moratorium on business inspections. The third place is occupied by reforms in the customs system (50%), the fourth place is the establishment of the Azerbaijan Food Safety Agency.
Results of the survey regarding the opportunities available to foreign companies to expand business in Azerbaijan are particularly interesting. For example, over 66% of European businessmen are ready to increase investments in Azerbaijan. Another 24% of respondents expect certain reforms, and only 10% do not intend to increase their investments.
In fact, the survey was conducted among 131 respondents. As mentioned above, the EU companies are satisfied with overall progress of reforms in Azerbaijan. Their willingness to continue or even expand cooperation with Azerbaijani partners can be an additional incentive for deepening these reforms.