Çərşənbə axşamı, 09:35
Əfsanəvi Roys Qreysi: “Azərbaycanla tanışlıq məni valeh etdi. Bütün idman növlərində uğurlarınız var”
Qarışıq döyüş növlərinin əfsanəvi təmsilçisi Roys Qreysi Bakıya səfər edib. Braziliya ciu-citsunun ən tanınmış siması Ultimate Fighting Championship (Mütləq Döyüş Çempionatı) Şöhrət Zalının üzvüdür və MMA tarixində ən nüfuzlu fiqurlardan biri sayılır.
Braziliyalı Roys Qreysinin ulduzu UFC-nin ilk illərində parlayıb. Boy və çəkidə rəqiblərindən ciddi şəkildə fərqlənən Qreysi UFC turnirinin ilk qalibi olmaqla yanaşı, ardıcıl üç dəfə mütləq çempionluq sevinci yaşayıb.
Bakıya dördgünlük səfəri zamanı dünya idmanının ulduzu Azərbaycan Taekvando Federasiyasında seminar keçirib və bir sıra görüşlərə qatılıb. Səfər zamanı Qreysi bizim jurnala eksklüziv müsahibə verməyə də vaxt tapdı.
- Azərbaycana səfərinizlə bağlı danışmaq istərdik. Səfərin məqsədi bizə çox maraqlıdır?
- “Godzilla” promoşn qrupu dörd günlük səfərlə Azərbaycana gəlməyimi istədi. Ölkəniz haqqında məlumatım çox olmadığından dərhal cavab verə bilmədim. Müəyyən axtarışlardan sonra razılaşdım. Əslində, internetlə məlumat əldə etməyi xoşlamıram. Bəzən yalan informasiyalarla rastlaşırıq. Ona görə Azərbaycanda olan dostlarımla əlaqə saxladım. Ölkəniz və idmançılarınız haqqında xoş sözlər eşitdim.
- Səfərin əsas məqsədi Azərbaycanla tanışlıqdı?
- Həm tanışlıq, həm də gələcəkdə burada döyüş akademiyası açmaq barədə düşünürəm. Braziliyada ciu-citsunu öyrədən döyüş sənəti məktəbim var. Daha doğrusu, ailəvi məktəb sayılır. Çünki Qreysi nəsli Braziliya ciu-citsunun yaradıcıları hesab olunur. Ciu-citsuya özünəməxsus fəndlər, fəlsəfə və düşünmə tərzi gətirdik. Azərbaycanla tanışlıq məni valeh etdi. Bütün idman növlərində uğurlarınız var. Amma döyüş növlərinə xüsusi yanaşmanızı hiss etdim. Bir sıra planlarımız var. Gələcəkdə həm döyüş məktəbi açmaq, həm də yarış keçirmək mümkündür.
- Söhbət hansı yarışdan gedir?
- Nüfuzlu “Bellator” turnirini Bakıda keçirmək mümkündür. Bu barədə hazırda danışıqlar gedir. “Bellator”u təşkil etmək üçün bir sıra tələblərə cavab vermək vacibdir. İnanıram ki, mötəbər yarışı Azərbaycanda yüksək səviyyədə təşkil etmək olar.
- UFC 25 il əvvəl və indi. Ümumiyyətlə, bu yarış dünya idmanını necə dəyişdi?
- Çox maraqlı sualdır. 1993-cü ildə UFC adlı təşkilat bir yarış keçirmək qərarına gəldi. Bir yarış olmalı idi, vəssalam. Böyük diqqət olduğuna görə dedilər daha bir turnir keçirək. Getdikcə UFC yaradıcıları böyük marağın artdığını izlədi. Nüfuzlu TV-lər teleyayıma görə böyük pullar xərcləmək istəyirdi. Silsilə yarışlardan sonra UFC məşhur döyüş turnirlərini təşkil edən brend oldu. Hər bir idmançı bu yarışda iştirak edə bilməz. UFC ancaq təcrübəli idmançıları dəvət edir. İştirakçılara böyük pullar qazanmaq imkanı yaranır. UFC həm də müxtəlif idman növlərində çıxış edən idmançıları bir-birinə rəqib edir. Hamıya maraqlıdır boksçu qalib gələr, yoxsa cüdoçu? Yəni tamaşaçıda müxtəlif növlərin güclü təmsilçisini rinqdə görmək istəyir.
25 il ərzində çox dəyişiklik olub. Deyərdim köklü dəyişikliklər baş verib. Bizim vaxtda qaydalar bu səviyyədə deyildi. Onda demək olar ki, qaydasız mübarizə gedirdi. İndi artıq qaydalar tətbiq edilib. Müəyyən fəndlər qadağan edilib. Üstəlik, UFC indi nüfuzlu brend sayılır. Bu yarışda uğur qazanan idmançı gələcəyini təmin edir. Bu yarışlar dünya idmanına böyük pullar, həm də geniş maraq kütləsi gətirdi.
- Dəfələrlə UFC turnirinin çempionu olmusunuz. Üstəlik, ilk qalib kimi adınızı tarixə yazmısınız. Maraqlıdır, Roys Qreysinin qələbəsində əsas rolu hansı amil oynayıb?
- 1993-cü ildə keçirilən ilk yarışda üç idmançıya qalib gələrək çempion olmuşam. İlklər həmişə yadda qalır. UFC kimi nüfuzlu turnirdə qələbə qazanmaq həyatımı dəyişdi. UFC-də uğur qazanmasaydım, Azərbaycana dəvət olunmazdım. İdman insanın həyatını dəyişir. Uğur qazanmaqla həm də gələcəyimi təmin etdim. Bu gün müxtəlif ölkələrdə seminarlar keçirirəm, ciu-citsu üzrə akademiyamın fəaliyyətinə nəzarət edirəm. İdmandan ayrılmağı düşünmürəm. Qələbəmdə əsas rolu xarakter oynadı. Çünki qələbə qazanmağı çox arzulayırdım. Ciu-citsunu dərindən bilməyim rəqiblərə başağrısı oldu. Bu idman növünü bacaran idmançı boksçu, cüdoçuya qalib gəlmək gücündədir.
- Hazırda UFC-də ən güclü idmançı kimdir?
- Bu barədə danışmaq çətindir. Qalib ən güclüdür. Heç vaxt qalibi mühakimə etmək olmaz. Müxtəlif dövrlərdə çempionlar fərqli olub. İlk illərdə braziliyalı idmançılar sözünü deyib. UFC tanındıqca bütün dünyanın idmançıları çempion olmağa can atdılar. Hazırda UFC yarışları 130 ölkədə yayımlanır. Böyük auditoriya UFC-ni izləyir. Bu yarışın yüksək səviyyədə təşkil olunması deməkdir.
- Roys Qreysi müasir dövrdə çıxış etsəydi, yenidən UFC-də çempion ola bilərdi?
- Bu çətin sualları haradan almısınız? Dəqiq cavab söyləmək çətindir. İstənilən dövrdə çıxış etsəydim, qalib olmağa çalışardım. Hər dövrün öz qaydaları var. İdmançıda gərək xarakter olsun. Xarakter olmadan çempionluq zirvəsinə yüksəlmək çətindir. Zədəli halda belə ağrımı deyil, rəqibi düşünmüşəm. Mənim üçün rinqdə yalnız bir nəticə olub - qələbə. İdman hazırda çox inkişaf edib. Artıq zədələri sağaltmaq daha rahatdır. Tibb çox irəliyə gedib. 20-25 il əvvəl kiçik zədələr idmançını 2-3 ay yarışdan kənarda qoyurdu. Biz zədəli olduğumuz halda mübarizədən qaçmırdıq. Çünki qələbə qazananda bütün ağrılar unudulur.
- Bu səfərdən sonra Azərbaycanı necə xatırlayacaqsınız?
- İnanıram ki, yenidən Azərbaycana gələcəm. Döyüş növlərinə olan marağa valeh oldum. Səfər zamanı idmançılara seminar təşkil etdim. İdmançıların gözləniləndən çox olması seminarın 1 saat gec başa çatmasıyla nəticələndi. Bu məni çox sevindirdi. Çünki onlar məni başa düşürdü. Ölkənizi xoş fikirlərlə xatırlayacam.
- Azərbaycanda UFC səviyyəsində döyüşçü yetişdirmək üçün nə lazımdır?
- Müxtəlif idman növlərində uğurlarınız var. Gələcəkdə UFC-də azərbaycanlı döyüşçünü görmək istərdim. Akademiyamız Bakıda fəaliyyət göstərəcəyi halda biz nüfuzlu yarışlarda ölkənin idman nüfuzunu qorumağa qadir idmançılar hazırlayacağıq. Fürsətdən istifadə edərək mənə burada göstərilən diqqətə görə hamıya təşəkkür edirəm. “Region plus” jurnalına uğurlar diləyirəm.
Müasir dünyada qarışıq döyüş növlərini təbliğ edən nüfuzlu təşkilatlardan biri UFC-dir. Tərcümədə Ultimate Fighting Championship - Mütləq Döyüş Çempionatı anlaşılan UFC-nin əsası 1993-cü ildə qoyulub. 25 il əvvəl yalnız bir yarış keçirmək barədə düşünən təşkilatçıları fikrindən dörd saatlıq turnirə olan böyük maraq daşındırıb. Yarışa olan böyük diqqət UFC-nin silsilə döyüş gecələri keçirməyə vadar edib. Tədricən UFC dünyanın aparıcı şirkətləriylə sponsorluq müqavilələri imzalayıb. Bununla da, UFC-də çıxış etmək hər bir idmançının ən böyük arzusuna çevrilib. Hazırda UFC yarışları 20 dildə tərcümə olunmaqla 130 ölkədə nümayiş etdirilir.

Legendary athlete Royce Gracie: “Azerbaijan has truly amazed me. You are successful in all sports”
The legendary mixed martial arts fighter Royce Gracie visited Baku. The famous master of Brazilian Jiu-Jitsu is in the UFC (Ultimate Fighting Championship) Hall of Fame and is considered one of the most influential figures in the history of mixed martial arts, MMA. Royce Gracie has become famous since the first years of UFC. Victories over strong rivals brought him fame and glory. Prominent by his height and weight, Royce Gracie has not only become a pioneer of UFC, but also won the title of absolute champion three times in a row.
During a four-day visit to Baku, the sport star held a seminar at the Taekwondo Federation of Azerbaijan and held a number of meetings. Despite his tight schedule, Mr. Gracie spared some time for an exclusive interview with our magazine.
First, we'd like to know about the purpose of your visit to Azerbaijan...
I was invited by the Godzilla promotion group to visit Azerbaijan for four days. Not having enough information about your country, I could not answer right away. I agreed only after a while. In principle, I do not like getting information from the Internet because sometimes it is biased. Therefore, I contacted my friends who had visited Azerbaijan before. I heard many kind words about your country and athletes.
So, the main purpose of your visit was to get acquainted with Azerbaijan?
That was one of the reasons. I am thinking about opening a martial arts academy in Baku in the future. In Brazil, I have a school for combat Jiu-Jitsu. More precisely, this is a family school, since the Gracies are considered the founders of jujitsu in Brazil. We brought unique ways into jujitsu, philosophy and way of thinking.
Acquaintance with Azerbaijan amazed me. You are successful in all sports. But I feel a special approach to martial arts. We have some plans. In the future, it is possible to open a school in Baku, and conduct competitions.
What kind of competitions?
It is possible to hold a prestigious tournament Bellator in Baku. Currently, negotiations are under way. But there are a number of requirements. I believe that this prestigious competition can be organized at the highest level in Azerbaijan.
UFC 25 years ago and today… How did this competition change the world sport as a whole?
It’s a very interesting question. In 1993, an organization called UFC decided to hold one competition. Just one. The competition aroused so much interest that it was decided to hold one more tournament. Founders of the UFC have seen an increasing interest since then. Influential TV channels have expressed their desire to invest a lot of money in the organization of broadcasts. After a cycle of competitions, the UFC has become a brand that organizes famous battles. Not every athlete can participate in these competitions. UFC invites only the experienced ones. Participants get a chance to earn big money. The UFC also promotes competition among various sports. Everyone is interested to know the winner – a boxer or a judoka. In other words, spectators want to see in the ring the strongest athletes of various martial arts.
Many changes have taken place during these 25 years. I would even say dramatic changes. At that time fighting was without any rules. Now certain rules apply. Some tricks are forbidden. In addition, UFC is now considered a prestigious brand. Achievements in this competitions pave way to the future of athletes. They attract not only big money, but also great attention and interest around the world.
You have repeatedly become a champion of the UFC tournaments. In addition, you have made history by writing your name as the first winner. Which factor played a decisive role in your victories?
I became a champion at the first competition held in 1993 defeating three athletes. The first victory is always remembered. The victory in such a prestigious tournament as the UFC changed my life. After this success, I also secured my future. Today I conduct seminars in different countries, supervise the activities of my Jiu-Jitsu Academy. I do not plan leaving the sport. The main role in my victories belongs to my character. I really wanted to win. My subtle jujitsu style was a headache for my rivals. The athlete who is in possession of this martial art is capable of defeating both the boxer and judoka.
Who is the strongest athlete in the UFC now?
It’s hard to say. The strongest is the winner. In different periods, there were different champions. In the first years, Brazilian athletes were the best. As the popularity of UFC is increasing, athletes from all over the world are striving to become champions.
If you fought now, could you become a UFC champion again?
Where do you get such difficult questions? It is difficult to answer unequivocally. I would strive to become a winner in any era. Each period has its own rules. Any athlete must have a character. It is difficult to become a championship without a character. Even when I was injured, I was thinking not of injury, but of my rival. Only one result was important for me inside the ring – victory! Sport is very developed now. Treating injuries is much easier now. Medicine has gone far ahead. 20-25 years ago, minor injuries left athletes behind the competition for 2-3 months. We did not shy away from fighting even with injuries. Winning makes you forget about the pain.
What is your impression about Azerbaijan after this visit?
I believe that I will visit Azerbaijan again. I’m amazed by the interest in martial arts. During the visit, I organized a seminar for athletes. They were more than expected. As a result, the seminar ended an hour later. This made me very happy. After all, they understood me. Memories of your country will be the most pleasant.
What is necessary for training UFC fighters in Azerbaijan?
You have made progress in various sports. I would like to see an Azerbaijani fighter in the UFC in the future. If our academy operates in Baku, we will train fighters capable of defending the country's sports honour at these prestigious competitions.
Seizing this opportunity, I would like to thank everyone for the attention paid to me in these four days. I wish success to your magazine as well.
The prestigious martial arts championship of mixed martial arts, UFC, was founded in 1993. According to the idea, it had to be held only once. However, huge interest in the four-hour tournament prompted a series of fighting events. Over time, the UFC sponsorship agreements were concluded with the world's leading companies, and a fight at this championship has become a dream of every fighter. Now UFC competitions are broadcasted to 130 countries with translation in 20 languages.