ƏLAMƏTDAR DÖVRÜN KOLORİTİ
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) təhsil, milli mədəniyyət, ədəbiyyat və incəsənətin inkişafında böyük nailiyyətlər qazanıb. Onun mövcud olduğu 23 ay ərzində mədəniyyət sahəsinin inkişafında sözün əsl mənasında nəhəng iş görülüb.
Prioritet təhsildir
AXC hökuməti müharibələr, daxili qarışıqlıqlar nəticəsində dağılmış orta məktəb təhsili sistemini və ümumilikdə xalq maarifçiliyini bərpa etmək üçün qəti addımlar atmışdı. Bununla yanaşı, prioritet təhsil ocaqlarının milliləşdirilməsi, təhsil və maarifçilik sahəsinin milli ideallara, Azərbaycanın dövlətçilik maraqlarına uyğunlaşdırılması idi.
AXC hökumətinin ilk addımlarından biri təhsil ocaqlarının milliləşdirilməsi olub. Nazirlər Şurasının 1918-ci il 28 avqust tarixli qərarı ilə bütün ilkin tədris ocaqlarında şagirdlərə öz ana dillərində dərs keçilməsinə icazə verilib. Lakin onlarda Azərbaycan (türk) dilinin tədrisi vacib idi. O, hələ həmin ilin 27 iyununda dövlət dili elan olunmuşdu. Beləliklə, ilkin təhsil ocaqlarında və orta məktəblərdə dərs dövlət dilində keçilirdi. Dövlət dilində olmayan bütün hazırlıq siniflərisə ləğv edilmişdi.
Xalq Maarifi Nazirliyinin qərarı ilə 1919-cu il sentyabrın 7-dən orta məktəblərdə azərbaycanlı uşaqları hazırlığa və 1-ci sinfə yalnız doğma dildə hazırlıq üçün qəbul olunurdu. Bu uşaqların rus dili siniflərinə qəbulu yalnız müstəsna hallarda nazirliyin qərarı ilə mümkün idi.
AXC-nin mövcud olduğu dövrdə şagirdlər arasında azərbaycanlıların sayı xeyli artmışdı. Əgər 1914/15-ci tədris ilində orta məktəblərdəki 9643 şagirdin (müəllimlik seminariyası istisna olmaqla) 1137-si azərbaycanlı idisə, 1919/20-ci tədris ilində 9611 şagirddən 3115-i azərbaycanlı idi.
Hökumət məktəb şəbəkəsinin bərpası məqsədilə köhnə məktəblərin təmiri, yenilərinin tikintisi üçün vəsait də ayırmışdı (məsələn, Zaqatala dairəsində, Göyçay və Şuşa qəzalarında yeni məktəblər açılmışdı).
Qızların təhsilinə xüsusi diqqət ayrılırdı. Məktəbə gedən qızların sayı da artmışdı. Məsələn, 1918/19-cu tədris ilində Gəncə gimnaziyasında 4 azərbaycanlı qız təhsil almışdısa, 1919/20-ci tədris ilində onların sayı 296-ya çatmışdı.
Dövlət maarifçilik sahəsində çalışanların maddi təminatının yaxşılaşdırılması istiqamətində də tədbirlər görürdü. 1919-cu ilin sentyabrında parlament Azərbaycan Respublikasında qulluqçuların maaşının artırılması haqda qərar qəbul etmiş, burada müəllimlərə də ciddi güzəştlər nəzərdə tutulmuşdu.
Azərbaycan hökuməti pedaqoqların hazırlanmasına ciddi önəm verirdi. Bu məqsədlə Xalq Maarifi Nazirliyi ilə 4 seminariyanın açılmasına qərar vermişdi. Bundan başqa, Qori Seminariyasının müsəlman şöbəsi Qazaxa köçürülmüş və müstəqil seminariyaya çevrilmiş, 1919-cu ilin sentyabrında isə Bakıda kişilər seminariyası açılmışdı. Parlamentin 1919-cu il iyulun 19-da qəbul etdiyi qanuna əsasən, Qazax, Nuxa, Şuşa, Quba, Zaqatala, Salyan, Bakı və Gəncədə 2 aylıq pedaqogika kursları da fəaliyyətə başlamış, bu məqsədlər üçün dövlət büdcəsindən 2 milyon 390 min rubl ayrılmışdı.
AXC-nin ən vacib mədəni tədbirlərindən biri, əlbəttə ki, Bakı Dövlət Universitetinin yaradılması olub. Parlament müvafiq qanunu 1919-cu il sentyabrın 1-də qəbul edib. Universitetin işçilərinin təmin olunması və təsərrüfat xərclərinin ödənilməsi üçün, təxminən, 11 milyon rubl ayrılmışdı.
AXC hökuməti istedadlı gənclərin təhsil ardınca dünyanın ən yaxşı ali məktəblərinə göndərilməsi kimi nəcib missiyanı da həyata keçirirdi. Bu layihə çərçivəsində 100 tələbə müxtəlif xarici universitetlərə qəbul olunmuşdu. Bu işin görülməsi üçün Xalq Maarifi Nazirliyinə 7 milyon rubl ayrılmışdı.
Azərbaycan hökumətinin ən vacib işlərindən biri sayılan əlifba islahatı da maarifçilik məqsədi daşıyırdı. Əlifba islahatlarının aparılması üçün 1919-cu ilin mayında Xudadat bəy Məlikaslanovun rəhbərliyi ilə xüsusi komissiya da yaradılmışdı.
Milli ruhun daşıyıcıları
AXC dövrü milli teatrın inkişafı sahəsində görülmüş işlərlə də yadda qalıb. Ölkədə «Nicat» və «Səfa» maarif cəmiyyətlərinin dəstəyilə yaradılmış «Müsəlman artistləri cəmiyyəti» Azərbaycan aktyorlarının mədəni və yaradıcı inkişafının qayğısına qalırdı. 1918-ci ilin oktyabrında isə Bakıda Hacıbəyov qardaşlarının rəhbərliyilə yeni teatr truppası yaradılmışdı. O, Azərbaycanın səhnə sənətinin nümayəndələrini özündə cəmləşdirirdi.
Bir müddət sonra Azərbaycan hökuməti müsəlmanların teatr qrupunu öz himayəsinə alıb, Nazirlər Kabinetisə Dövlət Türk Opera-Dram Teatrının yaradılmasını nəzərdə tutan qanun layihəsini təsdiqləyib. Teatrın repertuarında Nəriman Nərimanovun «Nadir şah», Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin «Bəxtsiz cavan», Üzeyir bəy Hacıbəyovun «Yağışdan çıxdıq, yağmura düşdük», «O olmasın, bu olsun», «Arşın mal alan», Zülfüqar Hacıbəyovun «50 yaşlı cavan», «11 yaşlı arvad» kimi əsərləri vacib yer tuturdu.
Baş redaktorlarından biri dahi bəstəkar, yazıçı və publisist Üzeyir bəy Hacıbəyov olmuş «Azərbaycan» qəzetində tez-tez Milli Ordunun həlak olmuş hərbçilərinin ailələrinə aid teatr tamaşaları ilə bağlı elanlara rast gəlinirdi. Dövlət Teatrının direktoru Zülfüqar Hacıbəyovun təşkil etdiyi bu tamaşalar hesabına dünyasını dəyişmiş hərbçilərin ailələrinə 22 292 rubl 80 qəpik vəsait ayrılmışdı. 1919-cu ilin martında Qazax seminariyasında təhsil alanlar üçün təşkil olunmuş «Nadir şah» pyesinin nümayişindən 4485 rubl toplanmış və vəsait yoxsul tələbələrə verilmişdi.
Bundan başqa, əlamətdar tarixi günlərdə Mirzəbala Məmmədzadənin «Bakı uğrunda müharibə», Cəfər Cabbarlının «Bakı müharibəsi», İsa bəy Aşurbəyovun və digərlərinin vətənpərvərlik ruhunda yazılmış əsərləri də səhnəyə qoyulurdu.
1919-cu il sentyabrın 15-də Bakının azadlığı uğrunda həyatından keçmiş türk və azərbaycanlı hərbçilərin şərəfinə memarlıq kompleksinin tikintisinə başlanılmışdı. İnşaat işlərinin 1920-ci il sentyabrın 15-nə, yəni Azərbaycan paytaxtının azad olunmasının ildönümünə hazır olması planlaşdırılırdı
1918-1920-ci illərdə Azərbaycanda kinematoqrafiya sahəsi də inkişaf edib. Bakıda 16 kinoteatr (kinematoqraf) fəaliyyət göstərirdi. 1918-ci ildə isə Üzeyir bəy Hacıbəyovun «O olmasın, bu olsun» operettası ekranlaşdırılmışdı.
AXC dövrünü çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatının da inkişafında yeni mərhələ saymaq olar. Görkəmli şair və yazıçılar - Əhməd Cavad, Cəfər Cabbarlı, Üzeyir Hacıbəyov, Abdulla Şaiq, Əliabbas Müznib, Salman Mümtaz, Üm Gülsüm və digərləri məhz o dövrdə adlarını Azərbaycanın müstəqillik ideyasının, milli ruhunun daşıyıcıları kimi təsdiqləyiblər.
«Allaha şükür ki, bizim öz tariximiz, ədəbiyyatımız, musiqimiz, teatrımız və digər mədəni nailiyyətlərimiz var!»
Milli ruhun yüksəlməsi sayəsində AXC-də milli mədəniyyətin, tarixin, ənənələrin araşdırılması və təbliğinə maraq da son dərəcə artmışdı. Məhz bu üzdən Müsavat Partiyası nümayəndələrinin də iştirakı ilə «Türk axşamları» adı altında Azərbaycan musiqisi konsertləri təşkil olunurdu. Belə axşamların bədii hissəsinə rəssam Əzim Əzimzadə, ədəbi-vokal hissəsinə isə «Yaşıl qələm» ədəbi cəmiyyəti rəhbərlik edirdi. Konsertlərə məsul rəhbər Məhəmməd Əmin Rəsulzadə idi.
Görkəmli xadim Yusif Vəzir Çəmənzəminli o dövrdə yazırdı: «Allaha şükür ki, bizim öz tariximiz, ədəbiyyatımız, musiqimiz, teatrımız və digər mədəni nailiyyətlərimiz var! Bütün bunlar haqda yazsaq, biz həm özümüzü dərk edəcək, həm də əcnəbilərə bizi tanımaq imkanı verəcəyik. Vətənimizdə çox sayda tarixi abidə var. Onların hər biri haqda ətraflı məlumat verilməsi vacibdir».
Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği missiyasını 1919-cu ildə cəmi 6 dəfə çap oluna bilmiş «Övrəqi-nəfisə» jurnalı öz üzərinə götürmüşdü. O, Azərbaycan tarixində ədəbiyyat və incəsənətə həsr olunmuş ilk dövri nəşr idi.
Yeri gəlmişkən, AXC dövrü, ümumilikdə, Azərbaycan mətbuatının da yüksəliş və çiçəklənmə dövrü olub. Ölkədə müxtəlif istiqamətli, demək olar ki, bütün siyasi qüvvə və ictimai qrupların baxışlarını əks etdirən çox sayda qəzet və jurnal sərbəst şəkildə çap olunurdu.
Azərbaycan hökuməti kitabxanaçılıq işinin inkişafına da böyük dəstək verib. Parlamentin 1919-cu il sentyabrın 16-da qəbul etdiyi qanuna əsasən, Xalq Maarifi Nazirliyinə məktəblərin kitabxanalarına türk dilində yeni kitabların alınması üçün 1 000 000 rubl ayrılmışdı. Artıq 1920-ci ilin aprelində AXC-də 11 kitabxana, 95 000 nüsxədən ibarət Kitab Fondu var idi.
Azərbaycan xalqının milli özünüdərkinin canlanması ilə tarixi yerlərin, şəhərlərin və digər yaşayış məntəqələrinin adları da bərpa olunurdu. Hökumətin 1918-ci il 30 iyun qərarı ilə Yelizavetpol şəhəri yenidən Gəncə, Karyagin qəzası Cəbrayıl adlandırılmışdı. Küçələrə, şəhərlərə görkəmli şəxsiyyətlərin, yazıçı və şairlərin adları verilirdi.
AXC-nin mədəniyyət sahəsindəki fəaliyyəti zamanı ölkənin çoxmillətli əhalisinin bütün təbəqələrinin istəyi nəzərə alınırdı. Məsələn, Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə Rus Milli Şurasına yeni məktəblərin açılması, dərsliklərin alınması üçün 500 000 rubl ayrılmışdı. Hökumət yəhudi məktəblərinə müntəzəm olaraq maddi dəstək olurdu. 1919-cu il sentyabrın 1-dən Qarabağdakı erməni xalq məktəblərində xüsusi təftişə başlanılmışdı. Hökumətin 1918-ci il 7 sentyabr tarixli qərarı ilə respublikanın bütün məktəblərində qeyri-müsəlman üçün İlahi qanun tədris olunurdu.
AXC-də Bakı Rus Xeyriyyə Cəmiyyəti, Bakı Erməni Mədəniyyət İttifaqı, Erməni Şagirdlər İttifaqı və milli azlıqlara aid digər təşkilatlar sərbəst şəkildə fəaliyyət göstərirdi. Burada söhbət rus, erməni təşkilatları ilə yanaşı, həm də yəhudi, polyak, alman təşkilatlarından gedir.
Beləliklə, AXC mədəniyyətin inkişafı, maarifçilik istiqamətində çox iş gördü.
ÜZEYİR BƏY HACIBƏYOV
(1885 - 1948)
Dahi bəstəkar, Azərbaycanın müasir peşəkar müsiqi sənətinin banisi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) ən görkəmli ictimai xadimlərindən biri Üzeyir bəy Hacıbəyov 1885-ci il sentyabrın 18-də Şuşa qəzasının Ağcabədi kəndində doğulub.
1908-ci il yanvarın 12-də Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Bakı şəhərindəki teatrında Üzeyir bəyin «Leyli və Məcnun» operasının səhnələşdirilməsilə nəinki Azərbaycanda, ümumilikdə, müsəlman Şərqində opera sənətinin əsası qoyulub. Bununla yanaşı, çoxsaylı musiqi əsərinin müəllifi olan Üzeyir bəy Hacıbəyov həm də istedadlı dramaturq, publisist və tərcüməçi kimi tanınıb.
Geniş istiqamətli zəkasını doğma xalqının azadlığına, inkişafına həsr etmiş Hacıbəyov AXC-nin yaradılmasını böyük sevinclə qarşılamışdı. O, istər bədii yaradıcılığında, istərsə də ictimai fəaliyyətində hər zaman müstəqil Azərbaycan ideyasını əsas tuturdu. Üzeyir bəy Azərbaycan xalqının milli ruhunun oyanışında, milli özünüdərkinin yüksəlişində, onun tarixinin və mədəniyyətinin təbliğində son dərəcə böyük rol oynayıb. Bu mənada onu AXC-nin əsas ideoloqlarından biri saymaq olar.
Üzeyir bəy Hacıbəyovun publisist əsərləri respublikanın aparıcı nəşri olan «Azərbaycan» qəzetində dərc olunurdu. Yeri gəlmişkən, ilkin dövrlərdə qəzetin baş redaktoru onun kiçik qardaşı Ceyhun bəy Hacıbəyov idi. Ceyhun Hacıbəyovun Azərbaycanın Paris Sülh Konfransındakı nümayəndə heyətinə daxil olmasından sonra isə baş redaktor vəzifəsini Üzeyir bəy Hac<span lang="EN-US" style="font-size: 10.0pt; font-family: 'Arial TUR',sans-serif; mso-bidi-font-family: 'Arial TUR'; ms

TRADEMARKS OF SIGNIFICANT EPOCH
Democratic Republic of Azerbaijan (ADR) has made significant achievements in the development of education, national culture, literature, and art. During 23 months, the government conducted a truly titanic work to develop the cultural heritage of the nation.
Education: Priority No.1
The ADR government took decisive measures to restore the system of school education destroyed due to wars and internal disorders and public education in general. At the same time, the priority was the nationalization of educational institutions, bringing education and enlightenment in line with national ideals, interests of Azerbaijani statehood.
One of the first measures of the ADR government was the nationalization of educational institutions. On August 28, 1918, the Council of Ministers issued a decree, which allowed education in the native language of students in all primary schools with the Azerbaijani (Turkic) language announced compulsory on June 27 of the same year. In primary and secondary schools, teaching was conducted in the official language of the state while all preparatory classes teaching in languages other than the official language were closed.
Circular of the Ministry of National Education issued on September 7, 1919 instructed the heads of secondary schools to admit Azerbaijani children only to nationalized elementary, preparatory and first classes. Admission to classes where the teaching was in Russian language was allowed only in exceptional cases with the permission of the Minister.
During the same period, the share of Azerbaijanis among the total number of students has increased. In 1914-15, out of 9,443 students in secondary schools, with the exception of teachers' seminaries, only 1,137 were Azerbaijanis, but in the 1919-20 academic year, 3,115 of 3,611 students were Azerbaijanis.
In order to restore the school network, the government allocated funds for the repair of old school buildings and the construction of new ones (such as the ones opened in Zagatala, Goychay, and Shusha).
Special attention was paid to women's education. The number of Azerbaijani women in secondary schools has increased. So, if in Ganja gymnasium in the 1918-19 school year 4 Azerbaijanis were trained, in the 1919-20 academic year there were already 296 female students.
The state took measures to improve the material support of educators. In September 1919, the parliament passed a law on increasing the salaries of employees of the Republic of Azerbaijan, according to which significant benefits were granted to teachers.
The government attached paramount importance to the training of teachers. To meet the demand, Ministry of Education planned to open four seminaries every year. The Muslim branch of the Gori seminary was transferred to Gazakh and became an independent seminary. In September 1919, a seminary for men was opened in Baku. According to the law adopted by the parliament on July 19, 1919, two-month pedagogical courses were opened in Gazakh, Nukha (Sheki), Shusha, Guba, Zagatala, Salyan, Baku, and Ganja. For these purposes, 2 million 390 thousand rubles were allocated from the state treasury.
One of the most important cultural events in ADR was the establishment of the Baku State University. The corresponding law was adopted by the parliament on September 1, 1919. Almost 11 million rubles were allocated for the maintenance of the personnel and the expenses of the university.
The ADR government carried out such a noble mission as sending gifted young people to the best educational institutions in the world for study. Thus, 100 students entered various foreign educational institutions. To implement this task, the Ministry of Public Education allocated 7 million rubles.
One of the important initiatives of the Azerbaijani government was the reform of the alphabet, which also contributed to setting up a proper educational framework. In May 1919, a special commission on the reform of the alphabet was set up under the chairmanship of Khudadat-bey Melik-Aslanov.
Carriers of national spirit
The development of the national theatre was yet another milestone achievement of the ADR government.
Thanks to educational societies Nijat and Safa, the Muslim Acting Society caring for cultural and creative development of Azerbaijani actors was established. In October 1918 in Baku, the directorate of the theatrical group of the Hajibeyov brothers organized a new theatre troupe, which included figures of Azerbaijani stage art.
The government decided to take the Muslim theatre group under its protection. Later, Council of Ministers approved a law envisaging the establishment of the State Turkic Opera and Drama Theatre. The repertoire of the theatre included outstanding pieces of Azerbaijani writers and poets such as Nadir Shah by Nariman Narimanov, Unfortunate youth by Abdurrahim-bey Hagverdiyev, From the pan into the fireIf Not That One, Then This OneArshin mal alan by Uzeyir Hajibeyov, 50-year-old boy11-year-old bride by Zulfugar Hajibeyov.
The Azerbaijan newspaper, one of the main editors of which was the great composer, writer and publicist Uzeyir-bey Hajibeyov, often featured ads about theatre performances in favor of families of fallen soldiers of the National Army. So, the money (22,292 rubles. 80 kopecks) collected from the performance organized by the director of the State Theatre Zulfugar Hajibeyov was transferred to the families of the deceased soldiers of the Azerbaijani army. In March 1919, thanks to the performance of the students of the Gazakh seminary Nadir Shah collected 4,485 rubles, which were used for the poor students of the seminary. On significant dates, the theatre performed War for Baku by Mirza Bala Mammadzadeh, Baku War by Jafar Jabbarli, Azerbaijan by Isa-bey Ashurbeyov and other works written in patriotic spirit.
On September 15, 1919, the construction of an architectural complex to honour the Turkish and Azerbaijani soldiers fallen during the liberation of Baku. The construction was planned to be completed by September 15, 1920, to the two-year anniversary of the liberation of the Azerbaijani capital.
In 1918-1920, cinematographic began to develop in Azerbaijan. In Baku, there were 16 cinemas. In 1918, Uzeyir Hajibeyov’s operetta If Not That One, Then This One was screened.
The period of ADR was also a new stage in the development of Azerbaijani literature. Prominent writers and poets such as Ahmed Javad, Jafar Jabbarli, Uzeyir Hajibeyov, Abdulla Shaig, Aliabbas Muznib, Salman Mumtaz, Um Gulsum and others were truly the bearers of the national spirit and the idea of ​​Azerbaijan's independence.
"Thanks God that we have history, literature, music, theatre, and other cultural achievements!"
Due to the strengthening of the national spirit in the ADR, interest in research and propaganda of the national culture, history and traditions of the country has increased.
With the participation of representatives of the Musavat Party, solemn concerts of Azerbaijani music were held under the title Turkic evenings. The famous artist Azim Azimzadeh directed artistic part of the event, while the Green Feather Society was responsible for literary and vocal performances. Mammad Emin Rasulzadeh was a responsible steward at these concerts.
The well-known public figure and writer Yusif Vezir Chemenzeminli wrote during this period: "Thanks God that we have history, literature, music, theatre and other cultural achievements! If we write about this, then we will know ourselves and give foreigners an opportunity to know us. We have many historical monuments in our homeland. We must provide detailed information about each of them."
The Ovragi-nefise ("Fine Pages") magazine published just six issues but they were enough to fulfil a mission of propaganda of Azerbaijani culture in 1919. It was the first periodical in the history of the Azerbaijani press devoted to issues of literature and art.
Meanwhile, the period of ADR was a time of rise and flowering of the Azerbaijani press as a whole. Numerous newspapers and magazines on various topics were freely published in the country, expressing the views of virtually all political forces and social groups.
The Azerbaijani government rendered great support to the development of the library business. On September 16, 1919, the parliament passed a law according to which 1,000,000 rubles were allocated to the Ministry of Public Education for the purchase of new books in the Turkic language for libraries of public schools. By April 1920, there were 11 libraries in the ADR with more than 95,000 copies of books.
Within the framework of the revival of the national self-consciousness of the Azerbaijani people, the names of historical places, cities and other settlements were restored. By the decision of the government, on June 30, 1918, the city of Yelizavetpol once again became known as Ganja, and Karyaginsky district was renamed Jabrayil. Streets and cities were given the names of outstanding personalities, in particular writers and poets.
ADR’s cultural activities considered the needs of the entire multinational population of the republic. By the decree of the Council of Ministers, the Russian National Council was allocated 500,000 rubles for the opening of new schools and the purchase of textbooks. The government regularly provided material support to Jewish schools. Since October 1, 1919, Armenian public schools in Karabakh have been taken under special control. According to the decree of the Council of Ministers, on September 7, 1918, teaching Revelations for non-Muslims was introduced in all schools of the republic.
The Baku Russian Charitable Society, the Baku Armenian Cultural Union, the Armenian Student Union and other organizations of national minorities (not only Russians and Armenians, but also Jews, Poles, Germans) functioned freely in the ADR.
Thus, the Democratic Republic of Azerbaijan has done a lot for the development of culture and education. Cultural life in the country was flourishing contributing to the historical trademark of that significant era.
UZEYIR-BEY HAJIBEYOV
(1885-1948)
Great composer, founder of Azerbaijan's contemporary professional musical art, one of the outstanding public figures of the Democratic Republic of Azerbaijan (ADR), Uzeyir-bey Hajibeyov was born on September 18, 1885 in the village of Aghjabadi, Shusha Uyezd. The opera Leyli and Majnun staged at the Haji Zeynalabdin Taghiyev Theatre on January 12, 1908 in Baku laid the foundation for opera art not only in Azerbaijan, but throughout the Muslim Orient. Uzeyir-bey Hajibeyov was also a talented playwright, publicist, and translator.
Uzeyir-bey Hajibeyov, who dedicated his skills and abilities to the cause of liberation and progress of his native people, happily accepted the creation of ADR. Both in his artistic work and in public activities, he preached the idea of ​​ Azerbaijan’s independence. Uzeyir-bey played an invaluable role in reviving the national spirit, raising the national self-consciousness of the Azerbaijani people by promoting its history and culture. Thus, he can be considered one of the greatest ideologists of ADR.
His publications appeared on the pages of the leading newspaper of the republic, Azerbaijan, whose editor-in-chief was originally his younger brother Jeyhun-bey Hajibeyov. Uzeyir-bey replaced his brother after he joined the Azerbaijani delegation to take part at the Paris Peace Conference. Thus, he was editor-in-chief starting with the 89th issue of the newspaper published on January 16, 1919 to the 215th issue published on June 30, 1919. He worked as the director of Azerbaijan in September 1919 - April 27, 1920, the last day of independent history of the ADR.
Uzeyir-bey Hajibeyov published over 100 of his own articles in Azerbaijan covering the issues of history, political situation, economy, and culture of our country. In these articles, he fervently defended the political line of the government and parliament of the ADR, their efforts to strengthen Azerbaijan's independence. But perhaps the most significant contribution of Uzeyir-bey to the development of national statehood was the March of Azerbaijan written in 1919 and based on the poem of the outstanding poet Ahmed Javad. Since May 27, 1992, this immortal work of Hajibeyov has become the official anthem of the Republic of Azerbaijan.
Perhaps, no one said about the role of Uzeyir-bey in the revival of the national spirit better than the first head of the ADR, Mammad Emin Rasulzadeh. While living in exile, Rasulzadeh responded to the news about the death of the great figure of Azerbaijani culture with such heartfelt words: "...Despite the fact that his coffin was surrounded by commissars that have nothing to do with the morality of Azerbaijan, no one can detach Uzeyir-bey from the culture of Azerbaijan, the history of Azerbaijani Turks. He will remain as one of the companions of the reborn Azerbaijan forever!"