AFFA-nın baş katibi Elxan Məmmədov Avropa Liqasının Bakı finalı haqqında «R+»a danışdı
Avqustun 31-də Monakoda yeni mövsüm üçün UEFA Avropa Liqasının final mərhələsinin püşkü atılıb. Elə həmin gün Avropa Liqasının gələn il mayın 29-da Bakıda keçiriləcək final matçının yeni loqosu ictimaiyyətə təqdim olundu.
Qitənin ikinci ən nüfuzlu klub turnirinin həlledici görüşü 2019-cu ildə Azərbaycan paytaxtında təşkil olunacaq ən böyük tədbirlərdən biridir. Final matçı 29-da Bakı Olimpiya Stadionunda təşkil olunacaq.
Oyunun təşkilinə hazırlıq artıq indidən başlayıb. Ev sahibləri bütün dünyadan böyük azarkeş axını gözləyirlər. Final görüşü həmçinin 50-dən çox ölkədə canlı yayımlanacaq.
Bakı finalına hazırlığın gedişatı və bu idman tədbirinin ölkə üçün əhəmiyyəti barədə “R+”un suallarını AFFA-nın baş katibi Elxan Məmmədov cavablandırıb.
- Azərbaycan paytaxtı tarixinin ən böyük futbol matçlarından birini qəbul edəcək. Qitənin ikinci nüfuzlu klub turniri Avropa Liqasının finalının Bakıda keçirilməsi ölkə futbol ailəsi üçün nə deməkdir?
- Nəinki Avropanın, hətta ümumilikdə futbol dünyasının iki ən böyük klub turnirindən birinin final oyununun paytaxtımızda təşkil olunması ölkəmizin futbol ictimaiyyəti, azarkeşlər üçün əsl futbol bayramıdır. İlk növbədə, iki mötəbər komandanın final oyununa şahidlik edəcəyik. Bakı şəhərinin adı Avropa Liqasının final oyunlarının keçirildiyi şəhərlərin siyahısına daxil olacaq.
- Maraqlıdır Bakı Avropa Liqasının final matçına necə hazırlaşır?
- Qarşılaşmanın ən yüksək səviyyədə təşkil olunmasını qarşımıza məqsəd qoymuşuq. Artıq oyuna hazırlıq prosesinə start verilib. Yerli təşkilat komitəsi fəaliyyətə başlayıb. Təkcə biz yox, Avropa futbol qurumunu təmsil edən həmkarlarımız da bu prosesə çox ciddi yanaşır. Bu günə qədər artıq UEFA tərəfindən final oyunu ilə bağlı infrastruktura üç dəfə baxış keçirilib. Eyni zamanda müvafiq strukturlar, müvafiq şöbələr final oyunu ilə bağlı konsepsiyalar üzərində çalışmaqdadırlar.
Bir məqam xüsusi qeyd edilməlidir. Azərbaycan dövlətinin, Prezident cənab İlham Əliyevin bütün bu işlərin həyata keçirilməsində hər zaman böyük dəstəyini, diqqət və qayğısını hiss edirik. UEFA İcraiyyə Komitəsinin üzvləri final oyununun Bakı şəhərində keçirilməsinin lehinə səs verərkən, tender sənədləri ilə tanış olduqları zaman, xüsusilə cənab Prezidentin zəmanət məktubu vacib rol oynadı. Avropa futbolunda söz sahibi olan şəxslər Azərbaycan dövlətinin, dövlət başçısının dəstəyini gördükləri üçün Bakının namizədliyini tərəddüd etmədən dəstəklədilər. Cənab Prezident tərəfindən Avropa Liqasının final oyununun yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün müvafiq sərəncamlar imzalanıb. Bu dəstəyə, xüsusi diqqət və qayğıya görə Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevə ölkəmizin futbol ictimaiyyəti adından təşəkkür edirik.
- Avqustun 31-də Monakoda keçirilən püşkatmada yaddaqalan hadisələrdən biri də Bakı-2019 UEFA Avropa Liqasının yeni loqosunun təqdimatı oldu. Xüsusilə loqonun milli elementləri əks etdirməsi hər kəs tərəfindən maraqla qarşılandı...
- Düzdür, loqoda Bakının lokal xüsusiyyətlərini əks etdirən ecazkar arxitektura nümunələrimiz əks olunub. Loqonun dizaynında Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyası, Alov qüllələri, Qız qalası, Heydər Əliyev Mərkəzi və Hökumət Evi kimi məşhur abidələrimizin təsvirini görə bilərik. Bir sözlə, yeni loqo Bakı şəhərinin qədim və müasir xüsusiyyətlərini əks etdirir. Azərbaycan dünyada “Odlar diyarı” kimi tanınır. Bundan irəli gələrək, loqoda “A” hərfi alov dilimləri formasında oyularaq dizayn edilmişdir.
“Buta” naxışı isə milli geyimlərimizdə, xalçaçılıqda, eləcə də toxuculuq sənayesində sıx istifadə edilir. Bundan ilhamlanaraq, UEFA Avropa Liqası üçün gələcəkdə müxtəlif dizayn işlərində istifadə edilə biləcək xüsusi “Buta” naxışı hazırlanmışdır.
- “12-ci oyunçu”nu da unutmaq olmaz. Bakı böyük azarkeş dalğasını qəbul etməyə hazırdırmı?
- Paytaxtımız böyük idman turnirlərinin təşkili ilə bağlı kifayət qədər təcrübəyə malikdir. Azarkeşlərin hər cür rahatlığının təmin olunması üçün yerli təşkilat komitəsi fəaliyyətini davam etdirir. Müxtəlif ölkələrdən Bakıya təşrif buyuracaq fanatlar ən yaxşı qonaqpərvərlik nümunələrinin şahidi olacaqlar. Bu prosesin həyata keçirilməsində daha çox könüllülərin xidmətindən faydalanacağıq.
- Azarkeşləri Bakıda nələr gözləyir?
- Qeyd etdiyim kimi, azarkeşləri əsl futbol bayramı, xalqımıza xas olan yüksək qonaqpərvərlik və ümid edirəm ki, son dərəcə maraqlı keçəcək final oyunu gözləyir. Əminəm ki, Bakının qədim tarixi abidələri ilə modern, müasir infrastrukturunun vəhdəti hər bir əcnəbi azarkeşi, turisti valeh edəcək.
- Yəqin ki, sizin də azarkeşi olduğunuz bəlli komandalar var. Hansı iki komandanın qarşılaşmasını Bakı Olimpiya Stadionunda izləmək istərdiniz? Belə deyək, finalın ilk proqnozunu azarkeş qismində sizdən eşidək.
- Təbii ki, ilk növbədə, final oyununda Azərbaycan təmsilçisi olan komandanın iştirakını arzulayardım. Amma bu mümkün olmayacağı təqdirdə, Avropanın çox böyük azarkeş kütləsinə malik olan iki komandasının Bakıya gəlməsini istəyərdim. Bu məsələdə digər vacib bir məqam məsafədir. Azarkeşlərin paytaxtımıza daha çox və rahat gələ bilməsi üçün coğrafi baxımdan ölkəmizdən çox da uzaqda olmayan ölkələrin təmsilçilərinin final oyununa yüksəlməsi bizim üçün məqbul variant olardı. İstənilən halda, ən böyük arzumuz Bakı Olimpiya Stadionunda final qarşılaşmasının anşlaqla keçməsidir.
- Final matçını izləmək üçün məşhur futbolçuların Bakıya səfəri gözlənilirmi? Və ən əsası final matçına biletlərin satışı nə vaxtdan başlayacaq?
- Əlbəttə, belə bir gözləntimiz var. Hazırda bu istiqamətdə müəyyən danışıqlar da aparılır. Final oyununun biletlərinin satışa çıxarılması ilə bağlı ictimaiyyətə müvafiq resurslar vasitəsilə ətraflı məlumat veriləcək.
- UEFA Avropa Liqasının final matçından Azərbaycan futbolu nələr qazanacaq?
- Daha əvvəl də qeyd etdiyim kimi, UEFA Avropa Liqasının final oyunu çox mötəbər futbol tədbiridir. Belə bir nüfuzlu turnirin ən vacib qarşılaşmasının, mövsümün qalibini müəyyənləşdirəcək oyunun Bakıda keçirilməsi ölkəmizdə futbola yeni bir maraq dalğasının yaranmasına, futbol hərəkatının daha geniş vüsət almasına təkan ola bilər. Eyni zamanda bu qarşılaşmanın Azərbaycanda keçirilməsi UEFA üçün nüfuzlu klub turnirlərinin final qarşılaşmasının keçirildiyi ərazilərin coğrafiyasının genişləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.

AFFA Secretary General Elkhan Mammadov about the European League finals in Baku
On August 31, UEFA announced in Monaco the list of participating teams for the group stage of the Europa League for the 2018/19 season. On the same day, the federation presented the logo of the final match of the competition, which will be held on May 29, 2019 in Baku.
The playoff stage of the second prestigious club tournament in Europe will be one of the largest sporting events that the capital of Azerbaijan will host in 2019. It is planned to be held at the Baku Olympic Stadium. Preparations for the match are underway. Baku expects a large inflow of football fans from all over the world. The match will also be broadcasted to more than 50 countries.
Elkhan MAMMADOV, Secretary General of the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA), told us about organizational works of his federation and the importance of this event for the country.
Baku is going to host one of the largest football competitions in its history and the second most important club tournament in Europe. What does this mean for Azerbaijan?
This is one of the two most prestigious club tournaments not only in Europe, but all over the world, and holding its final match in Baku will be a real holiday for the football community of the country. Fans can watch the game of two prestigious teams of the world football live. Most importantly, the name of Baku will be included in the list of cities where the final games of the Europa League were held.
As far as we know, the first preparations for the organization of the final game are already under way. How is Baku preparing?
Our goal is to organize the final game at the highest level. The preparatory work has already been started. The organizing committee began its activities. Not only we, but also partners from the European football organization are also very serious about this process. UEFA has inspected the infrastructure for the final meeting three times. In parallel, the relevant structures are working on the concept of the final game.
I would like to emphasize one important point. In our work, we constantly feel the support of President Ilham Aliyev. The presidential guarantee letter submitted to the tender played an important role in the adoption by the members of the Executive Committee of the decision to hold the final match of the Europa League in Baku. Personal support of the president guaranteed that the candidacy of our capital city was approved without hesitation. President Aliyev signed relevant orders regarding the organization of the final match at the highest level. On behalf of the football community of Azerbaijan, I would like to thank Mr. President for his support.
On the day of the draw in Monaco, UEFA presented the logo of the final match of the Europa League for the 2018/19 season with the slogan Together to Baku. The national elements on the logo were of particular interest...
Yes, the logo shows unique samples of our architecture, reflecting the local features of Baku. Elements of design were such monuments as the building of the State Philharmonic, the Flame Tower, the Maiden Tower, the Heydar Aliyev Center and the Government House. Overall, the new logo combines the ancient and modern features of Baku. Azerbaijan is known internationally as the Land of Fire; hence the letter "A" on the logo is shown as a flame. As for the buta ornament, it has found wide application in national clothes, carpets, weaving products. Based on this, we have prepared a special element of "Buta", which UEFA will apply for the League of Europe.
We must not forget about the 12th player. Are we ready to accept the big flow of football fans in Baku?
Our capital has enough experience in holding major international tournaments. The local organisation committee is trying to meet the needs of fans. In Baku, fans from different countries will witness the warmest hospitality. This will be possible in large part due to the involvement of volunteers.
What does await the fans in Baku?
First of all, as I said, they are expecting a real football festival, a high level of hospitality inherent in our people and, I hope, a very interesting final match. I am also sure that the combination of ancient monuments of Baku with modern infrastructure will leave an indelible impression on all guests.
Surely you also have your favorite team. What two teams would you like to watch at the Baku Olympic Stadium? It would be interesting to know from you as a fan the first forecast of the game…
Of course, I would particularly like to see the Azerbaijani team in the finals. But if this is unreal, then, naturally, I would like to see in Baku two European teams with the largest army of fans. Another important point in this matter is distance. In order to bring as many football fans as possible to the country, for us, as the host country, it would be desirable that both teams are from geographically close countries. Anyway, we want to watch a full-blown final match at the Baku Olympic Stadium.
Apparently, celebrities of world football will also visit Baku to watch the final match. And most importantly, when is it planned to start the sale of tickets for the final match?
Of course, we are waiting for the arrival of football celebrities. Negotiations are currently under way in this direction. As for the tickets, we will announce this in advance.
What is the significance of holding the finals of the Europa League for Azerbaijani football?
As I already mentioned, the UEFA Europa League final is a very prestigious event. The holding of a playoff match and the announcement of the winner in Baku will contribute to the growth of interest in football and the development of the football movement in Azerbaijan. For UEFA, this is an important moment in terms of expanding the geography of final matches of club tournaments.