Klublarımızın Avrokuboklardakı məğlubiyyətinə sözardı
Futbol üzrə Azərbaycan çempionatında hökm sürən rəqabətsizlik, gözlənildiyi kimi, komandalarımızın avrokuboklardakı çıxışlarına da təsirsiz ötüşmədi. Təəssüf, amma bədbin proqnozlar doğruldu. Üç klubumuz Avropa Liqasının ilk təsnifat mərhələsində məğlubiyyət acısı yaşadı.
Cavab görüşlərində “Keşlə” “Baltsan”ı, “Qəbələ” “Proqres”i yensə də, ilk oyundakı məğlubiyyət səbəbindən ümumi hesabda üstünlük qazanmaq mümkün olmadı. “Neftçi” isə əksinə, evdə qazandığı inamlı qələbənin doğurduğu eyforiyanın acısını Macarıstanda yaşadı və “Uypeşt”ə yenilərək, avrokubokla vidalaşdı.
Düzdür, dörd komandamızın elə birinci mərhələdəcə mübarizəni dayandırması faktnı hələ 11 il öncə yaşamışıq. Öncə “Bakı” İntertoto kubokunda, ardınca “Xəzər- Lənkəran” Çempionlar Liqasında, “Neftçi” və “MKT-Araz” isə UEFA kubokunda sıradan çıxmışdı. Ayrıca Avropa Liqasından danışırıqsa, üç təmsilçimizin birinci təsnifat mərhələsində dayanması Azərbaycan futbolu tarixində ilk belə haldı.
Hər yarışın iddialısı da olur, ortababı da, autsayderi də. Ancaq söhbət cəmi səkkiz komandanın iştirak etdiyi birincilikdən gedirsə, burada qüvvələr nisbətini qeyd etdiyimiz bölgü əsasında ayırmaq və rəqabətdən danışmaq mümkün görünmür. Əvvəllər mükafatlar uğrunda 7-8 komanda yarışırdısa, indi heyəti, büdcəsi və ənənəsi ilə seçilən klubların, demək olar, hamısı mübarizəsiz-filansız məqsədinə nail olur. “Qarabağ”ın son illərdə “təkayaqla” qalib olması, çempionluqları sıralaması buna sübutdur. Ağdamlıların son 3 “futbol ili”ndə ən yaxın təqibçisi üzərində üstünlüyü ikirəqəmli ədədlə ifadə olunub. Geridə qoyduğumuz mövsümdə “Qəbələ” “Qarabağ”dan nə az, nə çox - düz 16 xal az topladı.
Seçilən, azarkeşləri sevindirən, məhsuldarlıq nümayiş etdirən futbolçudan isə ümumiyyətlə, danışmağa dəyməz. Son dörd mövsümün bombardiri 15 qolluq səddi keçə bilməyib. Azarkeş marağı da azalıb.
“Qarabağ”ın uğurunun ilk səbəbi sabitlikdir. Eyni rəhbərlik və baş məşqçi 10 ildir birgə çalışır. Elə komandada da hər transfer dövründə yüngülvari kosmetik dəyişiklik olur. Amma gəlin “Neftçi”, “Qəbələ” və “Keşlə”yə nəzər salaq. Sadıq Sadıqovun dövründən bu yana flaqmanımız 3-4 rəhbər, 5-6 baş məşqçi dəyişib.
Zaman göstərdi ki, komandanı Avroliqaya çıxaran Tərlan Əhmədovu istefaya göndərib “Şerif”dən ayrılan məşqçinin “Neftçi”yə dəvət olunması düzgün qərar deyildi. “Qəbələ” 3 il yarım Roman Qriqorçukla əməkdaşlıq sayəsində ardıcıl iki mövsüm Avroliqanın qrupuna düşsə də, sonradan nüfuzunu itirdi. Sənan Qurbanovdan isə bundan artığını tələb etmək yersizdir.
O ki qaldı “Keşlə”yə, “İnter” adıyla çıxış etdiyi dönəmdə bəlli siyasəti olan və sabitliyi ilə seçilən klub da son iki-üç ildə dəyişikliklərdən əziyyət çəkir. Zaur Axundov gəldi, Zaur Svanadzeni göndərib Ramiz Məmmədovu gətirdi, onu yola salıb Yuri Maksimovla anlaşdı, ancaq bu da uzun çəkmədi.
Strateji yanlışlıqları sadaladıqdan sonra uğursuzluqları fərdlərə bağlamaq kiməsə məntiqsiz görünə bilər, amma həm “Neftçi”, həm “Qəbələ”, həm də “Keşlə”nin bir oyun udduqlarını nəzərə alsaq görərik ki, mübarizənin yarımçıq dayandırılmasında subyektiv səhvlər də böyük rol oynadı.
Götürək Sənan Qurbanovun “Proqres”ə yanaşmasını. Gənc mütəxəssis hələ ilk oyun ərəfəsində açıqlama verdi ki, rəqibi izləyə bilməyib, nə oyununu görüb, nə də hansısa futbolçusunu tanıyır. Bundan başqa, ehtiyatsızlıq nəticəsində özünü məşqdə zədələyən Cavid Hüseynovun “Qəbələ” üçün nə qədər vacib oyunçu olduğu cavab görüşündə bir daha göründü. Təmkin Xəlilzadənin vacib anda rəqibi vurub qırmızı vərəqə alması da qeyd olunmalıdır. “Keşlə”nin mübarizəni dayandırmasını isə klub prezidenti ilə baş məşqçi arasında yaşanan fikir ayrılığı şərtləndirdi. “Neftçi” arxayınlığın qurbanı oldu. Oyundan sonra da Roberto Bordin taktiki dəyişikliyə yol verdiyini etiraf edib, məsuliyyəti üzərinə götürdü.
Ölkə futbolunun əsas ümidi sayılan Azərbaycan çempionu “Qarabağ” da özünə bənzəmədi. Yayda qapıçı İbrahim Şehiç, Riçard Almeyda, Pedro Enrike kimi əsas oyunçularla vidalaşan Ağdam təmsilçisi Çempionlar Liqasında (ÇL) tarixi təkrarlaya bilmədi.
ÇL-də ilk təsnifat mərhələsində Sloveniyanın “Olimpiya”, ardınca Albaniyanın “Kukesi” klublarına qalib gələn Qurban Qurbanovun yetirmələri üçüncü təsnifat duelində Belarusun BATE klubuna uduzdu. Bakıda 0-1 hesablı məğlubiyyətdən sonra səfərdə heç-heçə (1-1) rəqibi pley-offa çıxardı. “Qarabağ” isə bəxtini və gücünü Avropa Liqasının pley-off mərhələsində “Şerif”lə (Moldova) oyunlarda sınamalı oldu.
Etiraf etmək lazımdır ki, bu ötən mövsüm izlədiyimiz “Qarabağ” deyil. Baş məşqçi Qurban Qurbanov da başa düşür ki, komanda oyun baxımından geriləyib. Səbəblər müxtəlifdir. Milli çempionatda rəqabətsizlik, səviyyəli legionerlərin klublarımızda oynamaq istəməməsi və əsası yerli futbolçuların inkişafdan geri qalması. Bu və digər səbəblər BATE qarşısında məğlubiyyətimizi qaçılmaz etdi.
İstənilən halda, klublarımızın Avroliqadakı uğursuzluğu yığmaya da təsirsiz ötüşməyəcək. Qarşıda UEFA Millətlər Liqası gəlir. Avrokuboklardakı uğursuzluqdan sonra Millətlər Liqasında qələbə qazanmaq çətin görünür.

Послесловие к поражениям азербайджанских клубов в еврокубках
Слабая конкуренция на чемпионате Азербайджана по футболу, как и ожидалось, аукнулась на выступлении азербайджанских команд в еврокубках. Скептические прогнозы оправдались - сразу три отечественных клуба выбыли из борьбы в первом же отборочном туре Лиги Европы.
Хотя в ответных встречах "Кешля" выиграл у "Балтсана" (Мальта) со счетом 2:1, а "Габала" - у "Прогресса" (Люксембург) - 1:0, этого оказалось недостаточно для достижения преимущества по результатам двух игр и выхода в следующий этап. "Нефтчи" же вкусил горечь эйфории, вызванной уверенной победой в домашней игре. Проиграв в ответной встрече "Уйпешту" с разгромным счетом (4:0), он также распрощался с еврокубками.
Правда, однажды такое уже случалось - четыре азербайджанские команды прекратили борьбу на первом же этапе еврокубков. 11 лет назад сначала "Баку" выбыл из розыгрыша Кубка Интертото, затем "Хазар-Лянкяран" проиграл в Лиге чемпионов, а "Нефтчи" и "МКТ-Араз" уступили в Кубке УЕФА. Выбывание трех представителей Азербайджана на первом же квалификационном этапе Лиги Европы, причем в один и тот же день, - первый подобный случай в истории азербайджанского футбола.
В каждом соревновании есть свои претенденты, середнячки и аутсайдеры. Но если речь идет о первенстве с участием всего восьми команд, каковым является сегодняшняя премьер-лига Азербайджана, говорить о полноценном соперничестве с подобным распределением сил не приходится. Если раньше за награды боролись 7-8 команд, то теперь те, кто относительно выделяется составом, бюджетом и традициями, добиваются цели почти без всякой борьбы. Доказательством тому - многократное чемпионство "Карабаха", которого команда добивается без особых усилий.
Последние три года отрыв агдамского клуба от ближайшего преследователя выражался двузначными цифрами. Например, в последнем сезоне "Габала" отстала от лидера ни много ни мало на 16 (!) очков. Нечего сказать и о выделяющихся, радующих болельщиков и отличающихся результативностью футболистах. За последние четыре сезона бомбардиры так и не смогли преодолеть рубеж в 15 голов. О какой конкуренции и зрелищном чемпионате можно говорить в подобной ситуации?!
Если сделать сравнительный анализ азербайджанских клубов, первое, что приходит на ум, это стабильность "Карабаха". Неизменное руководство и главный тренер команды работают рука об руку уже 10 лет. Да и изменения в составе в период трансферов происходят лишь косметические. А теперь посмотрим на "Нефтчи", "Габалу" и "Кешля". После Садыга Садыгова у флагмана сменились 3-4 руководителя и 5-6 главных тренеров.
Время показало, что отправка в отставку выведшего команду в Евролигу Тарлана Ахмедова и приглашение в "Нефтчи" расставшегося с "Шерифом" тренера было ошибочным решением.
Благодаря сотрудничеству с Романом Григорчуком на протяжении трех с половиной лет "Габала" в двух циклах подряд попадала в Евролигу, но затем утратила весь накопленный авторитет. А требовать от Санана Гурбанова большего, чем ныне, бессмысленно.
Что же касается "Кешля", то в бытность свою под названием "Интер" у клуба была своя политика и он отличался стабильностью. Теперь же и его лихорадит. Заур Ахундов, пришедший к руководству клубом, расстался с Зауром Сванадзе и пригласил в наставники Рамиза Мамедова, затем он проводил и его, договорившись с Юрием Максимовым, который тоже недолго был в фаворе...
На фоне перечисления этих стратегических просчетов привязка неудач к ошибкам наставников и игроков может показаться нелогичной. Но не следует забывать, что и "Нефтчи", и "Габала", и "Кешля", выиграв по матчу, уступили в другом. Возьмем, например, подход Санана Гурбанова к "Прогрессу". Молодой специалист еще перед первой игрой заявил, что не смог изучить соперника, не видел его игру и не знаком с его игроками. Кроме того, в ответной игре вновь дало о себе знать отсутствие в составе "Габалы" Джавида Гусейнова, получившего травму на тренировке по собственной неосмотрительности. Надо отметить и красную карточку Темкина Халилзаде за удар соперника в совершенно безобидном эпизоде.
Неудачу же "Кешля" обусловило противостояние президента клуба с главным тренером.
Что касается "Нефтчи", то после игры с "Уйпештом" Роберто Бордин признался в тактическом промахе, взяв вину на себя.
Не был похож на себя и чемпион Азербайджана "Карабах". Расставшийся летом с целым рядом основных игроков - вратарем Ибрагимом Шехичем, Ричардом Альмейдой и Педро Энрике, представитель Агдама не сумел повторить историческое достижение в Лиге чемпионов.
Победив на начальном классификационном этапе ЛЧ "Олимпию" из Словении, а затем "Кукеси" из Албании, в третьем круге воспитанники Гурбана Гурбанова уступили "БАТЭ" из Беларуси. Ничья на выезде 1:1 после поражения в Баку со счетом 0:1 вывела соперников в плей-офф. А "Карабаху" выпало испытать свою силу и везение на плей-офф Лиги Европы с "Шерифом" из Молдовы.
Надо признать, что нынешний "Карабах" тоже не тот, за которого мы болели в прошлом сезоне. То, что команда играет слабее, понимает и главный тренер Гурбан Гурбанов. Причин тому много. Здесь и отсутствие конкуренции в национальном чемпионате, и отказ высококлассных легионеров выступать за наши клубы, и, самое главное, отставание местных футболистов в развитии. Именно эти, а также другие причины и сделали неизбежным поражение от "БАТЭ".
В любом случае, неудачи наших клубов в Евролиге скажутся и на сборной. Впереди Лига наций УЕФА. Думается, победить в Лиге наций после неудач в еврокубках будет трудно.